Bebek Gelişimi

28 Aylık Çağın

28 ayını doldurdu Çağın Aras; geçtiğimiz günlerde. 28 Aylık Çağın’ın hayatında  büyük değişiklikler oldu geçen ay. Başka bir şehre, başka bir eve. bambaşka bir hayata taşındı. En önemlisi de 2 yıldır  bizimle birlikte olan ve çok sevdiği Ayfer Hala’sından ayrıldı. Yerine Semra Teyze’si geldi.  Uzaktan uzağa bakışma şeklinde başlayan  ilişkileri, günde 1 saat baş başa parka gidebilecek seviyeye geldi çok şükür kısa sürede. Yeni düzene kolay alışmasında benim bir aydır evde olmamın etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Ancak gene de bu ay,  gece ağlayarak uyanmaları, yersiz huysuzlukları bir miktar arttı. Kendi odasında başlayıp bizim odada devam eden gece uykusu,  bizim odada başlar ve biter hale geldi. Zamanla eski düzenimize geri döneriz diye düşünüyorum.

Boyunu ölçemedik (terzi-sökük misali ); geçtiğimiz ay 86 santimdi ama kıyafetlerinden  uzamış olduğunu anlıyorum. Ağırlığı 14 kg. 28 Aylık Çağın’ın en sevdiği yemek halen köfte-makarna. En sevdiği meyve bu ay muz. Versek bir kilo muz yer her gün. Daha akıcı ve net konuşuyor artık.  Bir de zıplamayı öğrendi ve çok sevdi. Evde zıp zıp dolaşan biri var artık.  Hikaye ve masal dinlemeye, kitap okutmaya bayılıyor.  Eline bir toz bezi ver, kapı pencere sildir, ondan mutlusu yok. Arada bir anne kek yap diye tutturuyor. Mecburen mutfakta yere bir örtü serip unlar, yağlar, yumurtalar arasında beraber kek yapıyoruz. Umarım büyüyünce de mutfağa meraklı olur.

Bu aralar okuduğumuz kitapları, evdeki hayvan figürleriyle dramatize ediyoruz. Favorisi Bremen Mızıkacıları ve Kırmızı Başlıklı Kız. ‘’Anne, bremen mızık yapalım’’ en çok duyduğum cümle. Favori oyuncakları hayvan figürleri, oyun hamurları, legolar. Parmak boyasıyla tanıştı nihayet.

İki yıl aradan sonra baba toprağı Kırşehir’e  gitti bu ay Çağın. Büyük halalar, dayılar, teyzeler hepsiyle yeniden tanıştı. Köyde büyük halasının ineklerini sağdı. Artık  ne zaman yoğurt yese ‘köy yoğurdu; Çağın’ın  sağdığı sütten yapıldı’’ diyor.

Bu ay  Çağın ilk kez bir pedodontist’e (çocuk diş hekimi) muayene oldu. Ön üst dişlerindeki açık renk lekeleri farkettiğim günden itibaren bir diş hekimine göstermek istiyordum oğlumu. Zira bu lekelerin çürük için öncü lezyonlar olduğunu biliyordum. Biliyordum bilmesine ama basit şeker yemeyen, ilk süt dişleri çıktığından itibaren her gün diş temizliği yapılan çocuğun dişlerinin niye çürümeye başladığını bilmiyordum. Muayene sonunda, dişlerindeki lekelerin çürük öncülü olduğu ve flor kullanımıyla çürük oluşumunun önlenebileceğini öğrenmiş olduk. Hem biraz gecikmiş de olsa ilk muayenemizi olduk hem de doktorumuz Buse Ayşe Serin ile Güncel Anne okuyucuları için faydalı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Evet 28 aylık oldu Çağın geçen ayın sonunda. Zaman hızla akıyor; akarken  bize de  günden güne büyüyüp, bebeklikten çocukluğa geçişini izlemek düşüyor.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak