5 aylık bebek beslenmesi

5 aylık bebek beslenmesi

 

Ay ay bebek beslenmesi kategorisindeki yazıların altına bırakılan yorumların bir kısmı şöyle başlamakta: ”Bebeğim beş aylık. 5 aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi veriri misiniz?” veya ”Oğlum/kızım 5 aylık.  Yumurta sarısı, sebze çorbası ve meyve püresi veriyorum. Başka  neler verebilirim?”

5 aylık bebek beslenmesi

5 aylık bebek beslenmesi ile ilgili benzer sorular sosyal medya hesaplarımdan, özellikle de İnstagram’dan da yöneltiliyor sık sık. Bu sorunun yanıtı son derece açık: Dünya Sağlık Örgütü bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini, 6. aydan sonra ise zamanında, yeterli ve uygun türden ek gıdaya geçiş öneriyor. Dolayısı ile benim de önerim bu yönde. İlk 6 ay sadece anne sütü, anne sütü yetersiz veya yoksa formül süt öneriyorum. Ancak eğer bebek şu yazımda anlattığım gibi ek gıdaya geçişe hazırsa sebze püreleri veya yoğurt ile tadımlık şekilde ek gıdaya geçilebilinir.

Ülkemizde bebekleri bir an önce ek gıdaya geçirmek açısından bir acelecilik söz konusu.Ancak maalesef bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütü ile emzirme oranları ülkemizde Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2013 verilerine göre  % 30; Dünya Sağlık Örgütü 2014 verilerine göre ise % 38. Yani bebeklerin pek çoğu 6 aydan önce ek gıdaya geçmekte. Peki doğru mu bu inanış? Tabi ki de hayır. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi ve T.C Sağlık Bakanlığı  bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeyi öneriyorlar. Anne sütünün bir muadili yok.  Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin tüm gelişimsel özellikleri ve ihtiyaçlarına en uygun besin anne sütüdür.  Tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini  karşılar.

Eğer  bebeğiniz sadece anne sütü alıyorsa ek gıdaya geçiş için 6. ayı beklemenizi öneririyorum.

 

Ek gıdalara erken başlamanın sakıncaları

Eğer söylediklerimi gözardı edip katı gıdalara geçiş için aceleci davranırsanız;

  • Bebeğinizin yaşına göre alması gereken anne sütü miktarı kısıtlanır. Bu da büyüme ve gelişmesini olumsuz etkiler.
  • Anne sütüyle ilk 6 ayda alması gereken koruyucu etmenleri daha az aldığı için sık enfeksiyon geçirme riski artar.
  • Allerjik hastalıkların özellikle de besin alerjilerinin görülme sıklığı artar.
  • Bebeğinizin ileride şişman bir birey olma ve tip 1 diyabete yakalanma riski artar.
  • Çocuğunuzun böbreklerine ve sindirim organlarına  henüz hazır olmadığı ölçüde yüklenmiş olursunuz.

Bu yüzden ben de, eğer bebeğinizin doktor tarafından belirlenmiş özel bir sorunu yoksa 5. ayda ek gıdaya geçişi önermiyorum. Eğer bebeğiniz size ek gıdaya geçmeye hazır olduğunun sinyallerini veriyorsa, 5. ay sonlarına doğru günde bir iki çay kaşığı kadar ve tattırma şeklinde yoğurt ve sebze püresi verebilirsiniz. Yani 5 aylık bebek beslenmesi denince akla gelmesi gereken tek şey anne sütü, anne sütü yok veya yetersizse formül süttür.