8 aylık bebek beslenmesi

Ek gıdaya geçtiniz, bebeğiniz 6. ayda anne sütü/mama dışındaki besinlerden tatmaya başladı, 7. ayda öğle öğününü beslenmesinin bir parçası haline getirdiniz. Artık bebeğiniz 8. ayında. Sekizinci ayında bebeğiniz, başparmağı ve işaret parmağı ile kıskaç hareketi yaparak nesneleri tutmaya başlayacaktır. İşte bu yüzden 8 aylık bebek beslenmesi için en önemli yenilik parmak gıdalardır. Bunun dışında 8 aylık bebeğin dil, çene ve çiğneme kasları artık daha kuvvetlidir. Bu yüzden 8 aylık bebeğinize artık daha kalın kıvamlı gıdalar verebilirsiniz.

 8 aylık bebek beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi ile ilgili temel noktalar

 

 • 8 aylık bebek beslenmesi de anne sütü ağırlıklı olmalıdır. Bebeğinizin aldığı enerjinin  % 50-60’ı halen anne sütünden gelmelidir.
 • Sekizinci ayında bebeğinizin damak tadını geliştirmek için yeni yeni besinleri denemeye devam ediyoruz. Bunu yaparken, yeni besinleri 3 gün kuralına uyarak ve alerji açısından iyi gözleyerek  denemeye devam ediyoruz. Bu şekilde 8 aylık bebeğimizin  gıda çeşitliliğini artırıyoruz.
 • 8. ayda bebeğinizin besinlerinin kıvamını ve içindeki pütür miktarını biraz daha artırmak gerek. Bu ayda çiğneme gerektiren daha kaba dokulu yiyecekler ve parmak gıdalarla tanışmanın vakti geldi.
 • Bebeğinize vereceğiniz parmak gıdalar yumuşak olmalı, parmakları ile rahat kavrayabilmeli. Ve bebeğiniz parmak gıdalarla beslenirken aspirasyon riski nedeni ile dikkatli olunmalı.
 • Tüm ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğinizin kişiliğini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Bir besini sevmedi ise karalı olun ama asla ısrarcı olmayın. Üst üste bir kaç gün o besini denedikten sonra eğer sevmezse 10 gün kadar ara verip tekrar deneyin. Denemekten asla vazgeçmeyin. Çağın’ın kuru baklagilleri sevdiemem 3 yılımı aldı. Ama vaz geçmedim. Sevmiyor lafını ağzıma almadım. Henüz yemeye hazır değil dedim ve denemekten asla vazgeçmedim. Şimdi evde de okulda da rahatlıkla ve severek tüketiyor her türlü kurubaklagili.
 • Bebeğinizi en az bir öğün aile sofrasına oturtun. Kucağınızda tutun veya tercihen bir mama sandalyesine oturtun. Bu, bebeğinize aile sofrasının sıcaklığını gösterecek; yemek saatlerinin ne kadar özel ve keyifli saatler olduğunu hissettirecektir.
 • Eline kaşık/çatal vermekten çekinmeyin. Ama eline verdiğiniz çatalın bebekler için üretilmiş ve sivri uçlu olmayan bir çatal olmasına dikkat edin. Başlangıçta etrafa döküp saçacaktır ama böyle böyle kendini beslemeyi öğrenecektir. Mama masasının altına geniş bir örtü serin ve bebeğinize de büyükçe bir örtü takın.

 

 • Bebeğinize ilk kez daha önce yemediği bir besin sunacağınız zaman bunu hem sizin hem de bebeğinizin yorgun olmadığı, bebeğinizin iştahlı olduğu bir dönemde yapın. Diş çıkrama, hastalık, ayrılık vb. durumlarda yeni gıda denemekten kaçının.

 

 • 8. ayda bebeğiniz artık süt/mama beslemelerinin yanı sıra, günde en az üç öğüne sahip olmalı.
 • Tüm bebek ve çocuk beslenmesinde olduğu gibi 8. ay bebek beslenmesi için de en önemli kurallardan biri bebeğinizden gelen açlık ve tokluk sinyallerini iyi değerlendirmek. Bebeğinizi sevmediği bir şeyi yemeye veya aç olmadığı halde zorla beslenmeye zorlamayın. Yemeğin hızını bırakın, bebeğiniz belirlesin. Yemek saatlerinin her ikiniz için de keyif saatleri olması için çabalayın.
 • 8 aylık bebeğinizin midesi halen çok küçük. O yüzden lütfen bir seferde bebeğinizin mide kapasitesini aşacak şekilde beslemeyin. Yeni annelerin en sık yaptığı hatalardan biri bir seferde bebeğe yiyebileceğinden daha çok yemek sunmaktır. Yemeğe ilgisi azalınca, dudaklarını kapatınca lütfen durun. Polikliniklere ‘’her beslenme sonrası kusma’’ şikayeti ile başvuran bebeklerin pek çoğu aşırı beslenmiş bebeklerdir.
 • 8 aylık bebeğinizin bu dönemde besinlere ilgisi azalabilir. Bunun nedeni hem büyüme ile birlikte çevreye olan ilgisinin artmış olması hem de büyüme hızının azalmasından dolayı artık daha az enerjiye ihtiyaç duymasıdır.

 

8 aylık bebek beslenmesi

 

8 aylık bebeğime ne kadar anne sütü vermeliyim?

 

8 aylık bebek beslenmesinde halen anne sütü günlük enerjinin % 50-60 ını oluşturmalıdır. Bebeğinizi her istediğinde emzirmeye devam edin. Eğer mama alıyorsa bu ayda ek gıdalara ilaveten ortalama 500-600 ml mama almasına gayret edin. Günde en az 4 kez bebeğinizi emzirmeyi hedefleyin.

8. ayda bebeğime vereceğim gıdaların kıvamı nasıl olmalı?

 

8. ayda  pürelerden daha koyu kıvamlı ve pütürlü gıdalara geçebilir; bebeğinizi parmak gıdalarla tanıştırabilirsiniz.

 

8 aylık bebeğe verilebilecek gıdalar

 

Anne sütü: 8 aylık bebek beslenmesinde halen anne sütü günlük enerjinin % 50-60 ını oluşturmalıdır.

Her türlü tuzsuz peynir: Peynir bebeğiniz için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Mevsim sebze ve meyveleri: Patlıcan, vitamin değeri olmadığı için; domates, alerji yükü çok olduğu için, bakla, enzim eksikliği olan bebeklerde derin anemiye neden olduğu için bir yaş sonrasına ertelenebilir. Onun dışında tropikal meyveler de alerji yükü fazla olduğu için bir veya iki yaş sonrasına ertelenebilir.

Tuzu alınmış zeytin

Yumurta sarısı: Yumurta beyazını alerji riskinden dolayı bir yaş öncesi dönemde önermiyorum. Yumurta sarısını omlet olarak yapabilir, muhallebilerine ekleyebilir veya kahvaltı veya diğer öğünler için krep yapabilirsiniz.

Kırmızı et: Yağsız çift çekilmiş kıyma şeklinde sebze pürelerine ekleyebilir, kreplerin arasına koyabilir, köfte yapıp parmak gıda olarak verebilirsiniz.

Tahıl grubu: Bulgur, buğday ruşeymi, İrmik, yulaf, arpa,pirinç. Ülkemizde gluten hassasiyetinin sık görülmesi  nedeniyle bebek beslenmesinde   en sık önerilen tahıl pirinçtir. Öte yandan pirincin besleyici özelliği, bulgur ve yulaftan daha azdır.

 

 

8 aylık bebek beslenmesi için örnek menüler

 

Uyarı: Her çocuk farklıdır. Doğal olarak ihtiyaçları da farklıdır. Aşağıdaki menüler annelere fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktoruyla konuşarak; sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartları çerçevesinde oluşturun. Bebeğinize her istediğinde anne sütü verin.

 

Örnek menü 1

Uyandığında: Anne sütü/mama

09.00: Yumurta sarısı, yulaf unu/tam buğday unundan ve tuzsuz kaşar peyniri ile yapılmış krep.

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğlen: Kıymalı sebze püresi-iyice haşlanmış makarna. (tercihen tam buğday unundan yapılmış)- yoğurt

Öğleden sonra: Mama/anne sütü

Akşam üstü: Hurmalı muhallebi (Tarif için tıklayın)

Akşam: Kıymalı sebze püresi-iyice haşlanmış makarna.- yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

Örnek menü 2

Uyandığında: Anne sütü/mama

Kahvaltı: Bebek reçeli (meyve püresinin pişmiş hali, şekersiz) , peynir, ev yapımı tam tahıllı bebek ekmeği, pekmez

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğle: Yumuşak patates dilimleri , köfte, bulgur pilavı, yoğurt

Öğleden sonra: Ev yapımı meyveli yoğurt

Akşamüstü: Anne sütü/yoğurt

Akşam : Yumuşak patates dilimleri , köfte (bebeğinizin diş ve çiğneme durumuna göre ezerek verin), bulgur pilavı, yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

 

Örnek menü 3

Uyandığında: Anne sütü/mama

Kahvaltı: Avokado püresi, yumurta sarısı, tam buğday unundan ekmek

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğle: Sebzeli bulgur köftesi (bebeğinizin diş ve çiğneme durumuna göre ezerek veriniz )(Tarif için tıklayın), yoğurt

Öğleden sonra: Mevsim meyvesi

Akşamüstü: Anne sütü/yoğurt

Akşam : Sebzeli bulgur köftesi, yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

 

Örnek menü 4

Uyandığında: Anne sütü/mama

Kahvaltı: Mıhlama (Tarif için tıklayınız)

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğle: Tavuklu sebze püresi, yoğurt

Öğleden sonra: Mevsim meyvesi

Akşamüstü: Anne sütü/yoğurt

Akşam : Tavuklu sebze püresi, yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

8 aylık bebek beslenmesi hakkında sormak istedikleriniz ve ek önerileriniz varsa yorum kısmına soru bırakabilirsiniz. Diğer ek gıda yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

172 comments

 • Sumeyye

  Merhaba,

  Benim bebegim 8 ay 10 gunluk. Ek gidaya basladigimizdan beri kabizlik problemi yasiyor. On gunde bir fitil ile kaka yapiyordu. Gecen ay doktorumuzu degistirdik ve diyet verdi. Simdi iki gunde bire dustu sukur. Diyet listesinde taze fasulye semiz otu ve ispanak var. Baska ne verebilirim. Alternatif yiyecekler ya da kabizlik ile ilgili bir yazi yazabilir misniz.
  sevgiler.

  • Güncel Anne

   Kuru erik, kuru kaysı ile yapılmış meyve püreleri ve şekersiz tatlılar, kabak yemeği verebilirsiniz. Kabızlıkla ilgili bir yazı yazacağım yakında. Hoşçakalın, takipte olun.

  • Asli

   Merhaba benim bebegimde ek gıdaya gecince kabız olmustu ben sabahları ac karnına kayısı püresi verdim düzeldi hergün yapıyor kakasını.3tane ilaçsız kuru kayısıyı 5 10 dk haşlayıp suyuyla birlikte blendrdan gecirip yedirin düzelene kadar her sabah verin yarım saat bişey yedirmeyin cok iyi gelecek.

  • gulcin

   Zeytinyagi veriyo musun ac karinla iki cay kasigi veriyrm kabizliga iyi geliyo

 • Ayşegül

  Merhaba,8 aylık oğlum var.Sebze yesin diye çok uğraşıyorum ama yemiyor.Tarhana çorbasını sebzeli ve kıymalı yemeye başladı.Bu şekilde vermem de sakınca olur mu acaba?

 • kızının delisi

  Cok tesekkur ederim. Bi sorum daha olacak kızımın sadece bir disi var o da yarim hala.parmak gida vermeli miyim sadece salatalık veriyorum diş kaşıyıcı olarak yemeye cabaliyor.

 • zeliha

  Iygeceler guncel anne!Aslında tam bebeklerim uyurken dinlenip bene de uyuyacaktim ama aklima takilan bir sey var sormazsam dayanamiyacagim.Sekiz aylik bebegimin puresine bugun dereotu ve maydanoz ekledim.Acaba bu tarz otlar bir sikinti yaratir mi?Eğer onay verirseniz hep katacagim cvbiniz icin simdiden teşekkür ederim…

   • Emine

    8 aylık bebeğim var 6 kilo kilo alamıyıyo süt alarjisi var dediler 5 aylıkken sütlü mama içincede kilo almıyo sütsüz diyet mama verdiler bu zamana kadar onu kullanıyoru oda kilo aldırmo çok sık içtiğinde reflüye sebep olüyo ek gıdalarla aramız iyideğil aşırı iştasız ağzını kapatıyor sadece bisküvi muzlu muhallebi yedirebiliyoru onların içine meyve bişeylr ekleyerek yefirmeye calışıyorum yoğurt peynir yasak verdiğim zaman şiddetli sancı çekiyo ağlıyo susturamıyorum sürekli kabızlığı var tutarak yaptırabiliyorum tahlillerde bişey çıkmıyo sanki sütsüz mama dahada zayıflattı kızımı ne yspmalıyım çok üzülüyorum

    • Elif Çakır (author)

     Bir çocuk gastroenterologuna başvurmanızı öneririm.

 • Bige

  Merhabalar, tüm öğle ve akşam yemekleri ile beraber yoğurt önermişsiniz. Yoğurt ve sütü et yemekleri ile beraber yediğimizde demir emilimini azalttığını okumuştum. Bebekler için de aynı durum geçerli değil midir? Ayrıca hurmalı bebek muhallebisinde kakao, sebzeli köftede domates ve salça var. Bu gıdaların da alerjen olduğu söyleniyor. 8 aylık bebek için sakıncaları olmaz mı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

  • Güncel Anne

   Evet kalsiyum demir emilimini biraz azaltabilir ancak, yeterince demir alacağı için bu önemli bir miktarı oluşturmaz. Hurmalı bebek muhallebisine gelince, yazıda tarifin bir yaş öncesi bebeklere uyarlanmış şekli de yer alıyor. Domates salçası değil de biber salçası (ev yapımı ve tuzsuz) kullanılarak sebzeli köfte yapılabilir.

   • Bige

    Çok teşekkürler cevaplarınız için.

   • Düşünceli anne

    Domates Salçalı değil de biber Salçası demişsiniz biber Salçası daha mı iyi sebebini merak ettim düşünceli anne

   • Tedirgin anne

    Domates Salçalı değil de biber Salçası demişsiniz biber Salçası daha mı iyi sebebini merak ettim biz de 8.aya girdik ama hala bişey verirken tedirginim aman yanlış mı yapıyorum vermeli miyim boğazına yapışır mi takılır mi ayyy dişleri de çıkmadı henüz çıksa daha mı rahat ederim. Pirinç haşlayıp yogurtladim alsana yogurtcorbasi kuru nane katsayı miydim ya da ne zaman baharatlara gecilecek

    • Elif Çakır (author)

     Nane verebilirsiniz. Tuzsuz olmak kaydı ile salça verebilirsiniz.

 • Leyla

  Merhabalar, siteniz çok başarılı emeklerininiz için çooooooooook teşekkür ediyorum 🙂
  İyiyki varsiniz <3
  Ben 8 aylık küçük tatlı kızıma yumurta yediremiyordum taki haşlanmış yumurtayı yoğurt ve sarımsakla karıştırıp verene kadar şimdi öyle kaşık kaşık yiyor. Sarımsağı cam rendede ezip veriyorum. Ama her gün böyle sarımsak yemesinin zararı var mı?

  • Güncel Anne

   Gayet güzel buluşunuz için sizi tebrik ediyorum. Bebeğinizde hazım ve gaz problemi oluşturmuyorsa her gün sarımsak yedirebilirsiniz.

 • derya

  merhaba.8 aylık bebegım.yumurta sarısı peynır yogurt yedıremıyorum.ne yapcagmı bılmıyorum.yardımcı olursanız sevınırım.anne sutu alıyo.gece yatıyo ama sureklı emmek ıstıyo.bu durumda benı cok yoruyo.sımdıden yorumlarınız ıcın tesekkurler.

  • Güncel Anne

   Denemeye devam edin, yılmayın. Yemediği besinlerin farklı alternatiflerini sunun….

 • derya

  Merhablar.sitenizi begeniyle takip edenlerdenim. Benim 8 aylik bebegime yumurta sarisi yogury peynir yediremiyorum.anne sutu aliyo.ve surekli emmek istiyo.meyve puresi ve sebze puresini guzel yiyo.kahvaltida sikintimiz var.simdiden yorumunuz icin tesekkurler

  • Güncel Anne

   Denemekten vazgeçmeyin. Sevmediği besinleri farklı formlara sokarak vermeyi deneyin.

 • Aslıhan

  Merhaba:) benim kızım 8 aylık oldu. Ek gıdaya alışamadık. Öğünleri bir iki kaşık yiyor( kendi kaşık ölçüsünde ) o kadar, bazen hiç birşey yemiyor sadece anne sütü. Zorlamak istemiyorum. Sürekli denemeler yapıyorum. Ek gıda yememesi normal mi?

  • Güncel Anne

   Öncelikle bebeğinizde işahsızlığa sebep olabilecek bir hastalık olup olmadığının araştırılmasını öneririm. He rşey yolunda ise denemelerinize devam edin, yılmayın.

 • aysu

  merhaba 8 aylık ogluma mercimek çorbası yapıyorum gaz yaparmı yedirmemde bi sakınca varmı

  • güncelanne

   Yapma ihtimal var.

 • cemile

  Merhabalar. 8 aylık kızım a her gün kahvaltı da yumurta sarısı yedirmelimiyim.Her gün yemesinde sakınca var mı?

  • güncelanne

   Yedirebilirsiniz.

 • Hatice

  Benim oğlum sekiz ayını bitirdi. Yaşıtlarına göre baha zayıfladı 8 kilo. Ben bu haline çok üzülüyorum. Nasıl onu beslerimde eski haline gelir. Nasıl bir beslenme şekli yapmalim. Şimdiden tesekkurler

  • güncelanne

   Bebeğinizin doğum kilosu ne acaba?

 • Pembe

  Merhaba bebeklere örümcek öneriyor musunuz birde 8 aylık ogluma yumurtayı pekmeze sürüp yediriyorum yoksa yeniyor sizce hergun ayni şeyi yapmamin bi zararı olur mu şimdiden tskler

 • Gamze

  Merhaba. Oğlum 8 aylik oldu ama hala sıvı beslenmeyi tercih ediyor.En ufak bir puturde oguruyor.Simdiye kadar pureleri de reddetti. Anne sütü favorisi.Gelisimi iyi ama insan endiseleniyor iştahsızlık sorunu mu yasayacak diye.

  • güncelanne

   Yavaş yavaş, pütür miktarını artırmaya gayret edin derim…

 • Nese

  Merhaba ben 8 aylık oğluma çorba iciremiyorum denemedigim çorba kalmadı hiç bi şekilde yemiyor. 6 ayından itibaren veriyorum ama 1. Kaşıktan sonra kusuyor. Ne yapacağımı bilemiyorum . Yilmiyorum deniyorum ustelemiyorum bırakıyorum 3 gun sonra tekrar veriyorum ama yok . Ne yapmam lazım yardimci olur musunuz. Bi de Bebe bisküvi dahil herseyi blender dan geçiriyorum puturlu gıda da yemiyor ağzına gelince ogure ogure kusuyor. Biliyorum alışmaşı lazım ama hiç birşey yemeden kısımda da vicdan yapıyorum lütfen yardım edin

  • güncelanne

   Pütüre zaman içinde kıvamını artırarak alıştırabilirsiniz. Blenderi bırakmanızı öneririm.

 • Gülçin

  Merhaba 8 aylık oğlum uzun süredir emmeyi reddediyor biberonda almadığı için sütümü sağıp kaşıkla veriyoruz.1günlük menüsü sabah uyanınca anne sütü daha sonra mıhlama yada anne sütü ile kaşık maması öğlen sebze püresi ve yoğurt öğleden sonra anne sütü daha sonra meyve püresi akşamda anne sütü ile hazırlanmış muhallebi anne sütünü ancak bu şekilde verebiliyorum akşam 8 gibi uyuduğu için bir çeşit yemek ve anne sütü veremiyorum çok fazla oluyor acaba akşam öğünü zayıfım oluyor anne sütü ile muhallebisi bırakıp yemek türüne mi geçmeliyim,sizce bir günlük menüsü yeterlimi?şimdiden çok teşekkürler sevgiler

  • güncelanne

   Anne sütünden vazgeçmeyin lütfen

 • gebeliknet

  8. ayda balık için ne düşünüyorsunuz? Henüz erken mi, değilse nasıl pişirmeli, nasıl yedirmeliyiz

  • Güncel Anne

   Balığı 9. ayda öneriyorum. Buğulama, ızgara en ideal balık pişirme yöntemleri.

 • busra

  Merhaba 8 aylik bebegime hazir yogurt verebilir miyim bir de de gunluk yogurt olcusu ne kadar olmali ? Tesekkur ederim

 • Gizem

  Merhaba bebegim anne sütü almiyor 4. Ayımızda bıraktı emmeyi 8 aylıgız şuanda neler verebilirim muhallebi yogurt sebzeleri veriyorum ama 🙂

 • Sevim

  Merhaba benim oğlum 8 aylık şuan biraz sütümün azaldığını hissediyorum özellikle tavsiye ediceğiniz gıdalar var mı ne yapmalıyım Teşekkürler

  • güncelanne

   Anne sütünü artıran yöntemler yazımı okumnızı öneririm.

 • Devrim

  Merhaba. Benim 8 ay 7 günlük oğlum var eline kraker falan vermek istiyorum ama çok büyük koparıyor bende korkuyorum ne yapsam beklesem mi bir süre daha

 • Devrim

  Merhaba 8 ay 7 günlük oğlum var eline kraker falan vermek istiyorum ama çok büyük koparıyor bende korkuyorum ne yapsam beklesem mi bir süre daha

  • güncelanne

   Bebek ve çocuklara hazır gıda verilmesini önermiyorum. Ev yapımı kraker verebilirsiniz.

 • Zeliha

  Merhaba

  Örnek menude köfte yazmışsınız. 8 aylik bebeğime artik yağda pişmiş yiyecekler verebilir miyim? Ben sadece corbalarina pistikten sonra zeytinyağı katıyorum. Bir de bebeğim malesef hala gaz sancısı çekiyor. O yüzden yeteri kadar karnabahar brokoli pırasa vs. Yediremiyorum. Sadece corbalarina sırayla azar azar katiyorum. Bir çorbasına pırasa diğerine brokoli mesela. Sizce bu doğru mu?

  • güncelanne

   Evet verebilirsiniz…

 • fatma

  Merhaba 8 aylık kızım var anne karnında radyasyon aldı sadece 40 gun emdi 6 aya kadar reflü maması icti artık herseyi yiyo doyuramıyorum öğünlerimuz üc saate bir her yemegin yaninda yoğutt istio bazen ispanak bazan semizcotu bazan meyvelerden katıyorum yogurduna her sabqh iki zeytin kendi yaptıgim bir yemek kasığı peunir bir yumurta sarısı bunları katıyorum yogurduna ceviz badem ve findik eziyorum bir yemek kasigi kendi pekmezimiz bir fincan sekersiz ihlamur inek sutuyle yapilmis iki yemek jasigi cici bebe yiyo sizce dogrumu

  • güncelanne

   Bisküvi önermiyorum.

 • Serpil altay kaya

  Merhaba sitenizi cok beğendim günlerdir uzuldugum bi konu var hemen danismak istiyorum size..
  8 ay 6 gunluk kizim var. 6 aylikken anne sutunu bıraktı 10 gun once ilk kez grip oldu ve grip olmasiyla beraber devam sutunu de yememeye basladi. Icine ekmek parcalari attigim corbayi, meyve puresini, pekmezli yogurdunu vs normal yiyor. Sebzeleri pure olarak yemiyor minik parcalara ayirip veriyorum kabizlik ve gaz sorunu da hic olmadi.. bu bilgilere gore beslenmemiz normal mi sizce? Beni dusunduren sey anne sutunu birakmis ve devam sütü de icmeyen bir bebek icin ne yapmali? Yoksa normal mi süt istemeyisi aydinlatirsaniz biraz rahatlayacagim
  Teşekkürler

  • güncelanne

   Hastalık dönemlerinde bebeklerin iştahlarının azalması beklenen bir durumdur. Böyle anlarda sık sık emzirmeyi, mama kullanıyorsanız mama teklif etmenizi önemle istiyorum. Ama iştahsızlık uzun sürerse bir uzmana mutlaka başvurmalısınız.

 • Elif simsek

  Benim kizim 8 aylik ek gidaya basladik ardindanda kabizlik sorunu yasadik yogurt ,yumurta sarisinin yarisi ,domates vs seyler veriyorum suanlik beni emiyor zaten istahsiz bebegmdw ne yapmami onerirsnzz ?

  • güncelanne

   Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Ayşenur

  Merhaba; 8 aylık kızımda bir aydır kabızlık problemi yaşıyoruz. Tuvaletini yaparken o kadar zorlanıyor ki, bu zorlanma sebebiyle her defasında kusuyor. Emme de problemimiz yok.Pirinç, pirinç unu, ekmek vs. kabızlık yapabilecek gıdalardan kaçınıyorum. Sürekli sebze ve meyve püreleri veriyorum. Bol sıvı veriyorum ancak hala bir düzelme olmadı. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler.

  • güncelanne

   Doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 • Hacer

  Günaydın benim 9 ay 10 günlük oğlum var sabah 8 de emiyor birde akşam 5 gibi gece çok sık emiyor sabah öğle akşam öğünlerini iyi yiyor ama muhallebi yada devam sütü istemiyor devam sütü vermeli miyim sizce

  • güncelanne

   Kilo alımı iyi ise ve emiyorsa devam sütüne gerek yok.

 • oya emli

  Merhabalar doktor hanim yazılarınızi firsat buldukca ve ogrenmek istediğim seyler oldukça okumaya çalışıyorum.Emekleriniz icin tesekkurler Oğlum 7 ay 4 gunluk yeni bir kardeş bekliyoruz aralarında 1 yas fark olcak anne sutuyle buyudu allaha sukur problem olmadi. bilmediğim donemde hamileyken emzirmisim doktorumuz bir sikinti olmadgini soyledi emzirmemde tabiki ek gida veryorum genelde sizin onerilerinizi dikkate alyorum.ayrica arastrdigim vakit te emzirmenin sikinti yaratmamissa problem olmadigini öğrendim.dusuncenizi merak edyorum.dogacak çocugumuzu da takip edecegim beslenmeme de dikkat edecegim.ayni zamanda calisyorum ama fazla itina edersem ilk bebegimiz gbi saglikli bir bebek dunyaya gelebilcek diye umuyorum.buarada iki sbhtir yumurta sarısı ile tanistirdim oglumu yrn da deneyecem 3 gun kuralina gore veriyorum besinleri.erkenmi davrandim elif hanim sizce kiymayi da dediginiz gbi 7.ayin ortasinda baslaticam.tesekkur ederim emekleriniz icin.

  • güncelanne

   7. ayda yumurta sarısına başlayabilirsiniz.

 • Demet

  Merhabalar benim kızım 8 aylık normal sütü 1 kez verdim çok severek içti vermemde bi sakınca varmı

  • güncelanne

   Bir yaş öncesi inek sütü önermiyorum.

 • Aynur

  Merhabalar oglum 8 aylık blw yöntemi uyguluyorum fakat agırlık anne süti tadım günlerini geçtik. 7,5 aylıkken bitti fakat ben hala tam ögün vermiyorum zaten blw de püre muhallebi olayı pek yok banada mantıklı gelmiyor hersey ev yapımı verdim yogurt peynir kefir vs. Ama bazen yogurt veriyorum bazende hiç bişi sadece annesütü kilomuz fazla maşallah hiç dişimizde yok sizce annesütü tüm ihtiyacını karsıyormu kilosu hala fazla maşallah bu zamana kadar sadece annesütü aldı.. Ama dedigim gibi 6. Aydan 7,5 aya kadar tadım günleri yaptık başarıyla geçti.

  • güncelanne

   Yazıda da belirttiğim gibi 8 aylık bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini anne sütü tek başına karşılayamaz. Emzirmeye devam edin ancak ek gıda desteği her gün gerçekleşmeli…

 • Dilek

  8 aylık oğlum yemesi çok güzeldi ama şimdilerde yemiyor ve ağızda tutuyor ve dışarı atıyor

  • güncelanne

   İştahsızlık yapan bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir uzman doktora başvurmanızı öneririm.

 • ÖZEN ARAS

  Merhaba kaç saat aralıkla beslenmesi lazım kızım bazen geç uyanıyor
  Sabah öğlen şekli kaçıyor da
  Mesela bugün 05:30 da emzirdim yatırım fakat 10 dk ya kalktı doğmadı diye diğer göğsümü de emzirdim yatırım uyuması 7 de emerek uyudu ve 9 40 da kalktı 10:15 gibi kahvaltı yaptı ama hiç istemedi 11 e kadar anca yedirdim 13:30 da da yoğurt yedirmreye çalıştım ama çok az yedi binkac tatlı kaşığı şimdi öğle yemeğini hazırlıyorum bu aralar napsam şaşırdım doğru durust yemiyor :(((( 9 da uyandığını varsayarak bi yardım eder misiniz ne zaman ne vereyim ???????

  • güncelanne

   Lütfen 8 aylık bebeğinizi beslerken artık saatlere takılmayın. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslemeye, kilo alımının iyi olmasına ve vitamin mineral dengesizliği olmamasına dikkat edin yeter.

 • Canan tuğra

  Merhaba Elif hanım öncelikle çok teşekkür ederim böyle bir site açıp bizleri bilgilendirdiğiniz için Oğlum şuan 8aylık. Ek gıdaya başladığımızda sizin de yazdığınız gibi alerji ihtimaline karşı yeni besinleri verirken 3gün bekleyip verdim hala da öyle yapıyorum. Benim bebekliğimde yumurtaya alerjim varmış ve oğlumda da ilk verdiğimde sadece dizlerinin eklem bölgerinde egzama tarzı bir reaksiyon oldu. Yumurtayı bırakınca geçti 6buçuk aylıkken hala vermiyorum ama şuan tekrar oluştu ve bu kez daha fazla oldu kollarda ve vücutta da var biraz. Benim sorum önceden verdiğim besine karşı sonradan bi alerji gelişebilir mi? Bir de alerji testi yaptırmak için beklemem gerekir mi?

  • güncelanne

   Alerji uzmanına başvurarak alerji testi yaptırabilirisiniz.

 • perihan atasever

  merhaba benimde kızım yedi aylık portakal suyu verebilirmiyi teşşekkurle

  • güncelanne

   Meyve suyu değil meyvenin kendisini vermenizi öneririm.

 • Yesim

  Merhaba benim oglum suan 7,5 aylik.kahvaltisini karistirip mama gibi yapip veriyorum.peynir yumurta pekmez ayri ayri vermeye calistim fakat yemedi.bi sakincasi olurmu ilerde.yoksa yanlis mi yapiyorum.tesekkurker

  • güncelanne

   Khavaltıyı bulamaç şeklinde vermek bebekte ayrı tat kavramının gelişmesini öneleyebilir. Bu yüzden ben bulamaç önermiyorum.

 • Yesim

  Merhaba benim oglum 7,5 aylik .kahvaltisini yumurta peynir pekmez karistirip veriyorum.ayri ayri vermeye calistim fakat yemedi.mama gibi yaparsam yiyor.ilerde sikinti olurmu.yoksa yanlis mi yapiyorum? Tesekkurler

  • güncelanne

   Ayrı ayrı vermeyi denemenizi öneririm.

 • Özlem

  Bebegim 8 Aylik olucak bana corba olarak ne onerebilirsiniz

  • güncelanne

   Çorba önermiyorum sebze püresi öneriyorum. Bebek ve Çocuk yemekleri kategorisine bakabilirseniz uygun sebze püresi tarifleri bulabilirsiniz.

 • selin adanç

  merhabalar benim oğlu var 8. ayına girecek 2 gün sonra ben daha ek gıdaya geçemedim yani deniyorum bazen yiyor bazen yemiyor bebek bisküvıyı verıyorum bıde ben 21 haftalıkta hamileyim anne sütü veremedim onun için hazır bebek sütleri kullandım ama kilosu boyu sağlıgı herhangi tuvalet sorunu hiç yaşamadım ben ne yapmalıyım hiç bilmiyorum. lütfen bana yardımcı olun

  • güncelanne

   Blogdaki tüm beslenme yazılarını okuyup doktorunuzdan yardım almanızı önerim.

 • bsr

  7 ayli oglum mantar corbasi verebilir miyim?

  • güncelanne

   8. ayı beklemenizi öneririm.

 • nazlı

  meraba bebeğimde demir kan ve b12 vitamini eksikliği var acaba hangi ek gıdalarla bu eksikliği gidere bilirim ??

  • güncelanne

   Bebeğinizin yaşı ne acaba?

 • Cigdem

  9 aylık bebeğim memeyi 4 aylıkken bıraktı .sağarak bu aya kdr verdim .artık sütüm gelmediği için bu ay mamaya basladım.ancak mamayı sadece aksam ve gece uykusunda içiyor oda günde 200 250 ml kdr .gündüz mamayı acta olsa içmiyor .bende gunduz ek gıdayla besliyorum .ama kilo alımı az oluyor tabı.8200 gr oldu.ek gıdayıda zorla yedırıyorum .yoğurt ve peynırı severek yıyor bırtek bırde yoğurt corbasını.ama ben sabah pekmez yumurt a peynir kusluk ,bebe biskuvisi oglen corba yada kiymali sebze puresi yaninda makarna yada pilav ikindi meyve yada yogurt aksama muhallebi yediriyorum . 4 saat araliklarla .yeterli besleyebiliyormuyum bilmiyorum.bana ne tavsiye edersiniz .bu arada parmak gidada yapip veriorum
  Eline iki isiriyor arada yutuyor sonra oynayip 8200 gr kilosu 69 cm .dr muz kilosuna ıyı dıyor .bırde 9 aylık artık anne sutu cok içmesini beklemıyoruz dedı yanı mama vermemi önermiyor .gece acıkıp uyandıgında verıyorum gayet guzel ıcıyor .yoksa baska turlu hiç sut içmiycek .lütfen bana bır yol gosterın .

  • güncelanne

   Gün içerisinde verdiğiniz yoğurdun içine 2-3 ölçek mama ekleyerek aldığı mama miktarını artırabilirsiniz. Ama su vermeyi de ihmal etmeyin…

 • OYATAS

  Mrb 8,5 aylık bi kızım var ama henüz hiç diş çıkarmadı ama rahat çiğniyor herseyi fakat kahvaltı problemi yasıyoruz ne denediysem 2 kasıktan sonra reddetti 8 de emzirip uyutuyorum sonra 10 gibi kahvaltı vermeye çalışıyorum acaba emzirmemem mi gerekiyor bi de bizim yediklerimizi istiyor verince de çok güzel yiyor ama sağlıklı mı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirîm şimdiden tesekkürler

  • güncelanne

   1) Öncelikle sabah öğünü için önce kahvaltı sonra emzirme yapın.
   2)Madem sizin kahvaltılıklarınızdan istiyor, zaman siz de sofranızı onun da yiyebileceği şeylerden oluşturun. Tuzsuz peynir, zeytin, yumurta tam tahıllı ekmek vb.

 • Rüya

  Selam Güncelanne.. Yumurta ve süt alerjisi olan bebekler için tarifleriniz var mı? Ben göremedim.

  • güncelanne

   Maalesef yok ama pek yakında olacak….

 • Yasemin

  Merhaba beb isvecden yaziyorum burdaki doktorlar gercekden bisey bilmedikleri icin artik caresizim herseye normal diyolar ama ben normql oldugunu dusunmuyorum. Benim kizim 9 aylik ve 8700 gram ve her ölcdurdugumde kilosu bi düsuyor bi aliyor genelde zayifliyor ilk zamanlar hep kabizdi ona bir toz verdiler onu vermexe basladim iyi grldi kakasini yapmaya basladi ama yinede yediklerine ragmen zayifliyor du simdi dört gundur tozu birakdim hergun kakasini kendiliginden yapmaya basladi fakat yine kilo kaybi yasiyor bunun sebebi ne olabilir?? Yumurta alergisi cikdi onu artik vermixorum onula da alakasi yok. Turkiyeden vitamin octamar aldirdim ve veriyordum onuda birakdim o degildir diye gelisimi iyi degil bu iki gundur de yemek yememege basladi agliyo resmen bebde artik zorla verixorum bana ònerebileceginiz bisey varmi kutfen yardimci olun ?

  • güncelanne

   Merhaba geçmiş olsun. Kilo kaybı önemli bir durum. Araştırılmasını öneriyorum.

 • Eda

  Merhaba benim oğlumda 8 aylık ben sabah kahvaltısında haşalanmış yumurta sarısı peynir pekmez ev yapımı reçel ufak ekmeklerle veriyorum yanında ya meyve suyu yada ıhlamur çayı falan yapıyorum öğlen yemeği olarak sebze püresi veya çorba veriyorum ara öğünlerde ev yapımı yoğurt veya meyve püresi yapıyorum akşam yemeğinde çorba köfte çok pişmiş makarna vs değiştirip veriyorum gece uyanınca devam sütü veriyorum sizce Nasıl bu şekilde siz ne önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim

  • güncelanne

   Anne sütü de alıyorsa gayet iyi.

 • mehtap özdemir

  merhaba oğlum 8 aylık 7,5 kilo anne sütünü zor içiyor geceleri içiyor ama sanki doymuyor gündüzleri kaşıkla çok da keyif içinde olmadan mızıltıyla besleniyor her türlü farklı mama aldım fakat biberon almak istemiyor mama tadını sevmiyor biberonda sadece su içiyor. ne önerirsiniz.

  • güncelanne

   Anne sütü alan bir bebeğe niye mama veriyorsunuz ki?

 • yagmu4

  8 aylik kizim var sabah ve aksam sütlü balli irmikli muhallebi veriyorum öglen veya ikindide ekmek bebek biskuvisi yapıp veriyorum dogrumu yapiyorum

  • güncelanne

   8 aylık bebek beslenmesi yazıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bebeğinizin menüsüne et, peyni, yumurta eklmenizi öneririm.

 • Nurcan akgün

  Merhaba benim oğlum yeni 8 ayına girdi ilk çocuğum nasıl beslemeliyim tarhana verdim ni iki sere elma puresi yapiyorum ama çok zorlanıyorum iki dışı çıktı ağzını sımsıkı kapatiyo ne yap cam bilmiyorum yemiyo bişey yardımcı olur musunuz düzene giremiyoruz bu türlü

  • güncelanne

   Blogdaki tüm ek gıda yazılarımı okumanızı öneririm.

 • ayse

  Sarılık değeri yüksek düşmüyor 13 15 sınırda nasıl diuser

  • güncelanne

   Kaç günlük bebeğiniz?

 • Rukiye

  Merhaba benim 8 aylık bir oğlum var 1 haftadır grup ve istahsizlik var. Ek gıdaları yiyor bir sorun yok. Ama hasta olduğundan beri günde 6 kere kakasını yapıyor. Ishal de değil kabız gibi de değil normal mi?

  • güncelanne

   Bir kaka tahlili yaptırmakta fayda var.

 • Ceyda yiğit

  Merhaba ,
  Gün içerisinde verdiğiniz yoğurdun içine 2-3 ölçek mama ekleyerek aldığı mama miktarını artırabilirsiniz.

  yazmışsınız , acaba devam sütünü toz olarak direkt yoğurdun içine ekleyebiliyor muyuz? Teşekkür ederim

  • güncelanne

   Evet aynen öyle yapıyoruz.

 • Çigdem

  Benim bebeğim haziran ,12 de 9 aylık olacak kilosu 7.500 cokmu az acaba cokda iştahlı bir çocuk değil ne yapmaliyim

  • güncelanne

   Bebeğinizin cinsiyeti ve doğum kilosunu öğrenebilirsem size daha net yardımcı olabilirim.

 • Huri

  İyi günler benim 7bucuk aylık oğlum var emziriyorum ve 1 2 öğün de ek gıda veriyorum devam sütü içmedi ve şuan oruç tutuyorum bu durum sütümü etkiler mi bi tavsiyede bulunursanız çok severim

  • güncelanne

   Emziren annelerin oruç tutması sütlerininazalmasına neden olabilir.

 • Özgür

  Merhaba 7 ay 13 günlük kızım var köfteli makarnalı menülere hazır olup olmadığı konusunda endişeliyim artık menülerini çeşitlendirmek istiyorum ama cesaret edemiyorum kıymalı pütürlü sebze pürelerini gayet iyi yutuyor aslında bir de yatmadan önce kaşık mama veriyorum ne zamana kafar kaşık mama vermeliyim akşam öğünü ne Zaman öğlen öğünü gibi olmalı teşekkürler

  • güncelanne

   Niye kaşık mama veriyorsunuz ki?

 • Sinem güzel

  Merhabalar
  Bebeğim 7 ay 19 günlük. Doğum kilosu 3.520
  Şimdiki kilosu ise 8.750 sizce nasıl ?
  Bebeğimin beslenme konusunda endişelerim var.
  Günde kaç öğün ek gıdabeslenmeli ve kaç öğün süt içmeli
  Aşağıdaki öğünü uyguluyorum doğru mu sizin için, bilgilerinizi bekliyorum.

  Bu arada çalışıyorum

  Sabah 7:00/7:30 gibi emziriyorum
  9:30 da kahvaltı( 5-6 adet bisküvi, tuzsuz beyaz beynir, yumurta sarısı, anne sütü)
  12:00 mevye püresi
  15:00 sebze yada tarhana çorbası
  18:00 yoğurt
  19:00 emziriyorum ( çok az alıyor)
  21:00 muhalebi

  • güncelanne

   Blogdaki menülere göre bebeğinizin beslenmesini düzenleyebilirsiniz. Ben hazır bisküvi önermiyorum.

 • Özlem Hacıoğlu

  Merhaba öncelikle yazılarınızla bize çok yardımcı oluyorsunuz iyi ki varsınız☺️Benim 8 ay 11 günlük kız bebeğim var son kontrolünde 10.300 gr 74cmdi 300 gr almıştı doktorumuz yaşıtlarına göre ileride gittiğini aldığı kilonun az olmadığını normal olduğunu söylüyor fakat bende bu kilo alımı inanılmaz takıntı yaptı çalışan anneyim işlerimin yoğunluğundan bazen tüm gün öğünlerine yetecek süt sağamadığımdan 1 öğün anne sütü 1 öğün devam sütü olacak şekilde takviye yapıyorum sabah kahvaltısı, kuzu etli yada kıymalı öğlen yemeği+ yoğurt ve akşam üzeri meyveli muhallebi ile günlük rutinini geçiriyordu fakat sizin yazdığınız örnek menülerde akşam yemeği öğünü görünce bir şeyleri eksik mi yapıyorum diye düşündüm ki kızım devam sütünü çoğu Zaman bitirmiyor du sizce bu dönemde kilo alımı ortalama ne kadar olmalı?

  • Elif Çakır (author)

   6-12 ayda günde 15-20 gram almlarını bekleriz.

 • Özlem Hacıoğlu

  Tekrar merhaba yaban mersininin çok faydalı olduğunu okudum 8.5 aylık kızıma yoğurtla birlikte tazesini verebilir miyim?

  • güncelanne

   3 gün kuralına uyarak verebilirsiniz

 • Filiz akpinar

  Merhaba.Bebegim 9 aylık uç öğün normal iki öğün biberon maması besliyordum.Fakat artık biberon mamasini veremez olduk ne uykuda ne uyanık ne açken almıyor.Gece 23:00-24:00 ve sabah 06:00-06:30 veriyor,sabah 10 da normal kahvaltı ile devam ediyordum.Ne yapmalıyım ?

  • güncelanne

   Öncelikle mama almasına engel bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm. Eğer her şey yolunda ise uykulu iken mama verebilir veya mamasını yarım çay bardağı yoğurda 3 ölçek mama şeklinde ara öğün olarak verebilirsiniz.

 • Moralsiz

  Merhana guncelanne benim kizim 8 aylik ve 7 kilo ne yaptimsa kilo aldiramadim cok hareketli bi bebek kahvalti sevmiyo gunde iki ogun yogurtlu corba yiyo baska da bisi yok sizce evham mi yapiorum yoksa gercekten cok mu zayif … 🙁

  • güncelanne

   Doğum kilosu ve son iki ayda aldığı kilo ne acaba?

 • Rabia Yıldırım

  8 aylık bebegım ek gıdayı en fazla 5 kaşık alıyo daha fazla istemiyo eliyle ıtıyo agzını acmıyo ne yapmalıyım

  • güncelanne

   İştahsızlğa neden olabilecek bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Suna Demirci

  Merhabalar. Bebeğim 7.5 aylık ek gıda veriyorum yalnız emmeyi çok azalttı bende ek gıdayi azalttım doğru mu yapıyorum acaba. İnşallah cevap verirsiniz Teşekkürler

 • Arya

  Merhabalar. 8 aylık bebeğimi sizin örnek menunuzdeki gibi besliyorum. Sadece süt ve yumurta alerjimiz olduğu için o ürünlerin yerine farklı alternatifler veriyorum. Bebeğim 1 aydır memeyi emmek istemiyor. Gün içerisinde 3 ayrı öğün olarak emziriyorum ama çok ciliz emiyor ve süt çok çekmiyor sanırım bezleri çok az islaniyor. Gecede aynı şekilde. Mamada asla içmiyor ve su icerkende boğazına kaciyor ve kusuyor bu yuzden suyu kaşık kaşık vermeye çalışıyorum ama yeterli olmuyor sanırım. Ne önerirsiniz? Günde kaç cc su vermeliyiz.

  • Elif Çakır (author)

   Suyu ek gıdalar sonrası teklif edin ve aldığı kadar verin.

 • Seda

  Merhaba benim 8 aylık kızım var kilosu normal anne sütü almıyor mama sebze çorbası yogurt ve meyve püresi veriyorum bazende az miktarda yemek sularına batırılmış ekmek.pütürlü bir gıda verdiğim zaman boğazında kalıyor paniklediğim için taneli pütürlü besin vermiyorum bu durum ne zaman biter acaba

  • güncelanne

   Size paniklememenizi öneririm. Siz sakin olun ki bebek de paniğe kapılmasın. Bebeğiniz artık yavaş yavaş pütürlü gıda yiyebilir.

 • Sait

  Merhaba benim oğlum 8 aylık balık verebilirmiyiz

 • Bilge

  Merhaba, oğlum 8 ay 12 günlük. üç kez yumurta sarısı verdik, her birinde 45 dk sonra fena halde kustu, normalde hiç kusmayan bir çocuk. Ne zaman denemek gerekir tekrar? Ne miktarda? Sevgiler…

 • büşra

  Ogluma gece yatmadan pirinc unundan muhallebi yapiyorum 100ml su ve 100ml inek sutu 3tatli kasigi pirinc unu dogrumu sizce 8 aylik bu arada inek sutu yasakmi

 • Kevser

  Merhabalar 8 aylik bir bebeğim var verdiğiniz menülere başladık sizden köfte tarifi rica edebilirmiyim ve nasıl pişirmek gerekiyor

  • güncelanne

   Pek yakında blogda olacak bizi izlemeye devam edin.

 • Seda babacan

  Merhaba guncel anne 8 aylik mama ilr beslenen bir kizim saatleri nasil ayarlamaliyim . Sabah 6 da mama iciyor 9 bucuk 10 gibi kahvalti yapiyor. Birde geceleri cok sik aglayarak uyanip mama istiyor. Mama yi icmeden uyumuyor? Gunduz yeterince doymuyor mu acaba

 • İrem

  Merhaba benim kızım 8 aylık. Kahvaltıya basladigimizdan beri haşlanmış yumurta sarısı, rendelenmiş ceviz,Keçi peyniri ve bazende biraz pekmez ekliyorum. Kahvaltısı hep böyle. Ama hergün aynı şeyi mi yiyecek yani ben ne yapacağımı bilemedim. Yardımcı olurmusunuz

 • İrem

  Bu arada anne sütü yok mama ile besleniyor kızıma çorba yedirmekte de zorlanıyorum. Ama yoğurt konusunda sıkıntı yok çok şükür. Bi kase dolusu yogurdu her öğünde versem yiyor

 • Ccgdm

  Merhaba zevkle takip ediyorum instegramdan. Omleti bir yumurtanin sarisiyla mi yapmaliyiz? Meysim meyvesi olarak 1 yas alti portkal,mandalina,nar bu tarz meyveler yiyebilir mi ? 1 yas alti yiyebilecegi ve yiyemecegi sebze ve meyveleride belirtirmisiniz? Belki yaziyordur farkinda olamamisimdir. 8 aylik bebek brokoli,karnabar yiyebilir mi?

 • Hidayet

  Merhaba sitenizi beğendim yorumlari ve cevaplar bayağı yararlı teşekkürler.
  Benim sorunum bebeğim 8 aylık olacak ay sonunda kahvaltıda cici Bebe labne peynir ve yumurta sarisi veriyorum arada inek peyniride vermeye çalışıyorum daha dİŞİ çıkmadi o yüzden parmak gıda veremiyorum yoğurt kendim yapıyorum içine Muz koyduğum an ağzından çıkariyor çok denedim yoğurt içinde muz olunca hep aynısını yapıyor armut ve şaftali rendeler verirdim önceleri severdi şimdi kaşığı itip ağzını açmıyor nasıl sevdirecem yine anlamadim

 • SEYHAN

  Merhaba benim kızım 8aylık pütürlü gıdaya nasıl alıştircagimi bilmiyorum bi princ tanesini bile çıkarıyo yemiyo kusuyo yumurta sarısını sulandırarak zor yediriyorum omleti görünce şaşrdım bi benim bebegim mi boyle acaba

  • güncelanne

   Yavaş yavaş yılmadan deneyerek ve blenderdan uzak durarak …

 • hilal

  Merhabalar yaziniz icin tesekkurler.benm bebegim 8 aylik oldu.kahvalti ogle yemegi ve meyve veriyorum.aksam ogunune gecmeli miyiz artik ve ogle ile aksam ayni olunca sikinti olmaz mi..anne sutu de aliyo.

  • güncelanne

   Yazıdaki önerilerime uyabilirsiniz.

 • Aslı

  Merhaba oğlum8 aylık sebze çorbalarına bal kabağı koymazsam yemiyor.bende her sebze çorbası yaptığımda koymak zorunda kalıyorum acaba doğeumu yapıyorum aydınlatırsanız sevinirim birde çalıltığım için bebeğim sadece sabah akşam ve gece anne sütü alıyor sizce yeterli mi?

  • güncelanne

   Balk kabağı koymaya devam edebilirsiniz ama diğerlerini de denemekten vazgeçmemelisiniz.

 • Ebru

  Avokado çiğ mi buharda pisirip mi verelim teşekkürler

 • Rabia

  Merhaba 8 aylik kızım var kahvaltı için hergün yumurta versem bir sakıncası varmı acaba

  Ve ekmek üzerine pekmez le tahin karıştırıp ekmeğin üzerine sürüp veriyorum bu doğrumu?

  Şimdiden teşekkürler

 • Rabia

  erhaba 8 aylik kızım var kahvaltı için hergün yumurta versem bir sakıncası varmı acaba

  Ve ekmek üzerine pekmez le tahin karıştırıp ekmeğin üzerine sürüp veriyorum bu doğrumu?

  Şimdiden teşekkürler

  • Elif Çakır (author)

   Tahin önermiyorum. AMa yumurta sarısı verebilirsiniz.

 • Demet

  Merhaba, yumurta sarisini omlet olarak verdigimizde besin degeri disiyor mu? Haslayarak mi vermeliyiz illa ki?

  • güncelanne

   Hayır değişmez, omlet olarak daha değerlidir.

 • Tuğba

  Merhabalar ben sizin Ek gıdalarla ilgili yazılarınızı malesef geç fark ettim bebeğim 8aylık ve iki aydır günde iki öğün iki yemek kaşıpı yoğurtla karıştırdığım yarım havuç ve az maydanoz ve bazen bunlara kattığım bi yemek kaşığı pirinç ya da bi çay kaşığı pekmez dışında bişi vermedim yoğurttan dolayı hep koyu kıvamlı oldu hiç pütür yemedi pütürlüye alışması için umarım geç kalmamışımdır yoğurt katmak hata oldu sanırım…yarın ilk işim menüleri uygulamak,teşekkürler

 • İlknur

  Merhaba Elif hanım,ornek menuleri inceledim ama hem ara öğun hem ana ogun derken 8 beslenme saati var.ben bu kadar sık besleyemiyorum.ara uyku saatleride girince 3 ana ogun 2 ara ogun anca yapıyoruz.9 aylık oğlum.bi şekilde arttırmalımıyım ?yetersiz mi besliyorum acaba?

  • Elif Çakır (author)

   Aslolan anne sütüdür. 2 ana bir ara öğün yetebilir

 • Raziye cakir

  Bebegim 8 aylık kan damlası ve devit3 damlasini verdiğim zaman kabiz oluyor. Vermediğm zaman normal… Özellikle kan damlası çok etkiliyor. Sağlık ocaginin verdiği ni değiştirdik sonuç yine aynı ne önerirsiniz ??

  • Elif Çakır (author)

   Doktorunuza danışarak uygun bir ilaç denemenizi öneririm.

 • Neslihan

  Merhaba benim oglum 8 aylik corbalarin icine ekmek ufalayarak yediriyorum bir skincasi olur mu acaba ?

  • Elif Çakır (author)

   Çorbalara et kıyma da koymalsınız

 • Fatmanur

  Örnek beslenme saati de yazabilir
  Misiniz? Mesela 7de uyanan bi bebeğin öğünleri hangi aralıklar olmalı?
  Doktorumuz detay vermedi,hatta asıl detayı sizin sitenizden öğreniyorum.

 • Tuğba

  Merhaba güncel anne kızım 8.5 aylık en son kontrole gittiğimde 7.450 gr 72 cm di. Kilo alımı çok yavaş ne yaparsam yapayım olmuyor . 6 aylıkken emmeyi bıraktı ne yaptıysam emmedi. Mama kullanıyorum sabah kahvaltı sebze çorbası yoğurt meyve püresi pirinç unu kasık maması herşeyi yediği kadar vermeye çalışıyorum . Bu ara doğru düzgün hiç birşey yemiyor diş çıkarmadı ama çıkaracak ondan dolayı mı yemiyor bilmiyorum . Gece hiç kalkmıyor mama da yemiyor . Doğum kilosu 2850 gr dı . Çok fazla hareketli doktorum ondan dolayı kilo almadığını söylüyor yemek yerken bile eli ayağı hiç durmuyor . Ne yapmalıyım kilo alımıyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim . Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Elif Çakır (author)

   Görmeden muayene etmeden bir şey söylemem zor. Kilo alımın engel olabilecek bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir