Ay Ay Bebek Beslenmesi Beslenme

8 aylık bebek beslenmesi

Ek gıdaya geçtiniz, bebeğiniz 6. ayda anne sütü/mama dışındaki besinlerden tatmaya başladı, 7. ayda öğle öğününü beslenmesinin bir parçası haline getirdiniz. Artık bebeğiniz 8. ayında. Sekizinci ayında bebeğiniz, başparmağı ve işaret parmağı ile kıskaç hareketi yaparak nesneleri tutmaya başlayacaktır. İşte bu yüzden 8 aylık bebek beslenmesi için en önemli yenilik parmak gıdalardır. Bunun dışında 8 aylık bebeğin dil, çene ve çiğneme kasları artık daha kuvvetlidir. Bu yüzden 8 aylık bebeğinize artık daha kalın kıvamlı gıdalar verebilirsiniz.

 8 aylık bebek beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi ile ilgili temel noktalar

 

 • 8 aylık bebek beslenmesi de anne sütü ağırlıklı olmalıdır. Bebeğinizin aldığı enerjinin  % 50-60’ı halen anne sütünden gelmelidir.
 • Sekizinci ayında bebeğinizin damak tadını geliştirmek için yeni yeni besinleri denemeye devam ediyoruz. Bunu yaparken, yeni besinleri 3 gün kuralına uyarak ve alerji açısından iyi gözleyerek  denemeye devam ediyoruz. Bu şekilde 8 aylık bebeğimizin  gıda çeşitliliğini artırıyoruz.
 • 8. ayda bebeğinizin besinlerinin kıvamını ve içindeki pütür miktarını biraz daha artırmak gerek. Bu ayda çiğneme gerektiren daha kaba dokulu yiyecekler ve parmak gıdalarla tanışmanın vakti geldi.
 • Bebeğinize vereceğiniz parmak gıdalar yumuşak olmalı, parmakları ile rahat kavrayabilmeli. Ve bebeğiniz parmak gıdalarla beslenirken aspirasyon riski nedeni ile dikkatli olunmalı.
 • Tüm ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğinizin kişiliğini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Bir besini sevmedi ise karalı olun ama asla ısrarcı olmayın. Üst üste bir kaç gün o besini denedikten sonra eğer sevmezse 10 gün kadar ara verip tekrar deneyin. Denemekten asla vazgeçmeyin. Çağın’ın kuru baklagilleri sevdiemem 3 yılımı aldı. Ama vaz geçmedim. Sevmiyor lafını ağzıma almadım. Henüz yemeye hazır değil dedim ve denemekten asla vazgeçmedim. Şimdi evde de okulda da rahatlıkla ve severek tüketiyor her türlü kurubaklagili.
 • Bebeğinizi en az bir öğün aile sofrasına oturtun. Kucağınızda tutun veya tercihen bir mama sandalyesine oturtun. Bu, bebeğinize aile sofrasının sıcaklığını gösterecek; yemek saatlerinin ne kadar özel ve keyifli saatler olduğunu hissettirecektir.
 • Eline kaşık/çatal vermekten çekinmeyin. Ama eline verdiğiniz çatalın bebekler için üretilmiş ve sivri uçlu olmayan bir çatal olmasına dikkat edin. Başlangıçta etrafa döküp saçacaktır ama böyle böyle kendini beslemeyi öğrenecektir. Mama masasının altına geniş bir örtü serin ve bebeğinize de büyükçe bir örtü takın.

 

 • Bebeğinize ilk kez daha önce yemediği bir besin sunacağınız zaman bunu hem sizin hem de bebeğinizin yorgun olmadığı, bebeğinizin iştahlı olduğu bir dönemde yapın. Diş çıkrama, hastalık, ayrılık vb. durumlarda yeni gıda denemekten kaçının.

 

 • 8. ayda bebeğiniz artık süt/mama beslemelerinin yanı sıra, günde en az üç öğüne sahip olmalı.
 • Tüm bebek ve çocuk beslenmesinde olduğu gibi 8. ay bebek beslenmesi için de en önemli kurallardan biri bebeğinizden gelen açlık ve tokluk sinyallerini iyi değerlendirmek. Bebeğinizi sevmediği bir şeyi yemeye veya aç olmadığı halde zorla beslenmeye zorlamayın. Yemeğin hızını bırakın, bebeğiniz belirlesin. Yemek saatlerinin her ikiniz için de keyif saatleri olması için çabalayın.
 • 8 aylık bebeğinizin midesi halen çok küçük. O yüzden lütfen bir seferde bebeğinizin mide kapasitesini aşacak şekilde beslemeyin. Yeni annelerin en sık yaptığı hatalardan biri bir seferde bebeğe yiyebileceğinden daha çok yemek sunmaktır. Yemeğe ilgisi azalınca, dudaklarını kapatınca lütfen durun. Polikliniklere ‘’her beslenme sonrası kusma’’ şikayeti ile başvuran bebeklerin pek çoğu aşırı beslenmiş bebeklerdir.
 • 8 aylık bebeğinizin bu dönemde besinlere ilgisi azalabilir. Bunun nedeni hem büyüme ile birlikte çevreye olan ilgisinin artmış olması hem de büyüme hızının azalmasından dolayı artık daha az enerjiye ihtiyaç duymasıdır.

 

8 aylık bebek beslenmesi

 

8 aylık bebeğime ne kadar anne sütü vermeliyim?

 

8 aylık bebek beslenmesinde halen anne sütü günlük enerjinin % 50-60 ını oluşturmalıdır. Bebeğinizi her istediğinde emzirmeye devam edin. Eğer mama alıyorsa bu ayda ek gıdalara ilaveten ortalama 500-600 ml mama almasına gayret edin. Günde en az 4 kez bebeğinizi emzirmeyi hedefleyin.

8. ayda bebeğime vereceğim gıdaların kıvamı nasıl olmalı?

 

8. ayda  pürelerden daha koyu kıvamlı ve pütürlü gıdalara geçebilir; bebeğinizi parmak gıdalarla tanıştırabilirsiniz.

 

8 aylık bebeğe verilebilecek gıdalar

 

Anne sütü: 8 aylık bebek beslenmesinde halen anne sütü günlük enerjinin % 50-60 ını oluşturmalıdır.

Her türlü tuzsuz peynir: Peynir bebeğiniz için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Mevsim sebze ve meyveleri: Patlıcan, vitamin değeri olmadığı için; domates, alerji yükü çok olduğu için, bakla, enzim eksikliği olan bebeklerde derin anemiye neden olduğu için bir yaş sonrasına ertelenebilir. Onun dışında tropikal meyveler de alerji yükü fazla olduğu için bir veya iki yaş sonrasına ertelenebilir.

Tuzu alınmış zeytin

Yumurta sarısı: Yumurta beyazını alerji riskinden dolayı bir yaş öncesi dönemde önermiyorum. Yumurta sarısını omlet olarak yapabilir, muhallebilerine ekleyebilir veya kahvaltı veya diğer öğünler için krep yapabilirsiniz.

Kırmızı et: Yağsız çift çekilmiş kıyma şeklinde sebze pürelerine ekleyebilir, kreplerin arasına koyabilir, köfte yapıp parmak gıda olarak verebilirsiniz.

Tahıl grubu: Bulgur, buğday ruşeymi, İrmik, yulaf, arpa,pirinç. Ülkemizde gluten hassasiyetinin sık görülmesi  nedeniyle bebek beslenmesinde   en sık önerilen tahıl pirinçtir. Öte yandan pirincin besleyici özelliği, bulgur ve yulaftan daha azdır.

 

 

8 aylık bebek beslenmesi için örnek menüler

 

Uyarı: Her çocuk farklıdır. Doğal olarak ihtiyaçları da farklıdır. Aşağıdaki menüler annelere fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktoruyla konuşarak; sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartları çerçevesinde oluşturun. Bebeğinize her istediğinde anne sütü verin.

 

Örnek menü 1

Uyandığında: Anne sütü/mama

09.00: Yumurta sarısı, yulaf unu/tam buğday unundan ve tuzsuz kaşar peyniri ile yapılmış krep.

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğlen: Kıymalı sebze püresi-iyice haşlanmış makarna. (tercihen tam buğday unundan yapılmış)- yoğurt

Öğleden sonra: Mama/anne sütü

Akşam üstü: Hurmalı muhallebi (Tarif için tıklayın)

Akşam: Kıymalı sebze püresi-iyice haşlanmış makarna.- yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

Örnek menü 2

Uyandığında: Anne sütü/mama

Kahvaltı: Bebek reçeli (meyve püresinin pişmiş hali, şekersiz) , peynir, ev yapımı tam tahıllı bebek ekmeği, pekmez

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğle: Yumuşak patates dilimleri , köfte, bulgur pilavı, yoğurt

Öğleden sonra: Ev yapımı meyveli yoğurt

Akşamüstü: Anne sütü/yoğurt

Akşam : Yumuşak patates dilimleri , köfte (bebeğinizin diş ve çiğneme durumuna göre ezerek verin), bulgur pilavı, yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

 

Örnek menü 3

Uyandığında: Anne sütü/mama

Kahvaltı: Avokado püresi, yumurta sarısı, tam buğday unundan ekmek

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğle: Sebzeli bulgur köftesi (bebeğinizin diş ve çiğneme durumuna göre ezerek veriniz )(Tarif için tıklayın), yoğurt

Öğleden sonra: Mevsim meyvesi

Akşamüstü: Anne sütü/yoğurt

Akşam : Sebzeli bulgur köftesi, yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

Örnek menü 4

Uyandığında: Anne sütü/mama

Kahvaltı: Mıhlama (Tarif için tıklayınız)

Kuşluk: Anne sütü/mama

Öğle: Tavuklu sebze püresi, yoğurt

Öğleden sonra: Mevsim meyvesi

Akşamüstü: Anne sütü/yoğurt

Akşam : Tavuklu sebze püresi, yoğurt

Uyumadan önce: Anne sütü/mama

8 aylık bebek beslenmesi hakkında sormak istedikleriniz ve ek önerileriniz varsa yorum kısmına soru bırakabilirsiniz. Diğer ek gıda yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

188 Yorum Var

 • Merhaba,

  Benim bebegim 8 ay 10 gunluk. Ek gidaya basladigimizdan beri kabizlik problemi yasiyor. On gunde bir fitil ile kaka yapiyordu. Gecen ay doktorumuzu degistirdik ve diyet verdi. Simdi iki gunde bire dustu sukur. Diyet listesinde taze fasulye semiz otu ve ispanak var. Baska ne verebilirim. Alternatif yiyecekler ya da kabizlik ile ilgili bir yazi yazabilir misniz.
  sevgiler.

  • Kuru erik, kuru kaysı ile yapılmış meyve püreleri ve şekersiz tatlılar, kabak yemeği verebilirsiniz. Kabızlıkla ilgili bir yazı yazacağım yakında. Hoşçakalın, takipte olun.

  • Merhaba benim bebegimde ek gıdaya gecince kabız olmustu ben sabahları ac karnına kayısı püresi verdim düzeldi hergün yapıyor kakasını.3tane ilaçsız kuru kayısıyı 5 10 dk haşlayıp suyuyla birlikte blendrdan gecirip yedirin düzelene kadar her sabah verin yarım saat bişey yedirmeyin cok iyi gelecek.

 • Merhaba,8 aylık oğlum var.Sebze yesin diye çok uğraşıyorum ama yemiyor.Tarhana çorbasını sebzeli ve kıymalı yemeye başladı.Bu şekilde vermem de sakınca olur mu acaba?

 • Cok tesekkur ederim. Bi sorum daha olacak kızımın sadece bir disi var o da yarim hala.parmak gida vermeli miyim sadece salatalık veriyorum diş kaşıyıcı olarak yemeye cabaliyor.

 • Iygeceler guncel anne!Aslında tam bebeklerim uyurken dinlenip bene de uyuyacaktim ama aklima takilan bir sey var sormazsam dayanamiyacagim.Sekiz aylik bebegimin puresine bugun dereotu ve maydanoz ekledim.Acaba bu tarz otlar bir sikinti yaratir mi?Eğer onay verirseniz hep katacagim cvbiniz icin simdiden teşekkür ederim…

 • Merhabalar, tüm öğle ve akşam yemekleri ile beraber yoğurt önermişsiniz. Yoğurt ve sütü et yemekleri ile beraber yediğimizde demir emilimini azalttığını okumuştum. Bebekler için de aynı durum geçerli değil midir? Ayrıca hurmalı bebek muhallebisinde kakao, sebzeli köftede domates ve salça var. Bu gıdaların da alerjen olduğu söyleniyor. 8 aylık bebek için sakıncaları olmaz mı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

  • Evet kalsiyum demir emilimini biraz azaltabilir ancak, yeterince demir alacağı için bu önemli bir miktarı oluşturmaz. Hurmalı bebek muhallebisine gelince, yazıda tarifin bir yaş öncesi bebeklere uyarlanmış şekli de yer alıyor. Domates salçası değil de biber salçası (ev yapımı ve tuzsuz) kullanılarak sebzeli köfte yapılabilir.

 • Merhabalar, siteniz çok başarılı emeklerininiz için çooooooooook teşekkür ediyorum 🙂
  İyiyki varsiniz <3
  Ben 8 aylık küçük tatlı kızıma yumurta yediremiyordum taki haşlanmış yumurtayı yoğurt ve sarımsakla karıştırıp verene kadar şimdi öyle kaşık kaşık yiyor. Sarımsağı cam rendede ezip veriyorum. Ama her gün böyle sarımsak yemesinin zararı var mı?

 • merhaba.8 aylık bebegım.yumurta sarısı peynır yogurt yedıremıyorum.ne yapcagmı bılmıyorum.yardımcı olursanız sevınırım.anne sutu alıyo.gece yatıyo ama sureklı emmek ıstıyo.bu durumda benı cok yoruyo.sımdıden yorumlarınız ıcın tesekkurler.

 • Merhablar.sitenizi begeniyle takip edenlerdenim. Benim 8 aylik bebegime yumurta sarisi yogury peynir yediremiyorum.anne sutu aliyo.ve surekli emmek istiyo.meyve puresi ve sebze puresini guzel yiyo.kahvaltida sikintimiz var.simdiden yorumunuz icin tesekkurler

 • Merhaba:) benim kızım 8 aylık oldu. Ek gıdaya alışamadık. Öğünleri bir iki kaşık yiyor( kendi kaşık ölçüsünde ) o kadar, bazen hiç birşey yemiyor sadece anne sütü. Zorlamak istemiyorum. Sürekli denemeler yapıyorum. Ek gıda yememesi normal mi?

  • Öncelikle bebeğinizde işahsızlığa sebep olabilecek bir hastalık olup olmadığının araştırılmasını öneririm. He rşey yolunda ise denemelerinize devam edin, yılmayın.

 • Merhabalar. 8 aylık kızım a her gün kahvaltı da yumurta sarısı yedirmelimiyim.Her gün yemesinde sakınca var mı?

 • Benim oğlum sekiz ayını bitirdi. Yaşıtlarına göre baha zayıfladı 8 kilo. Ben bu haline çok üzülüyorum. Nasıl onu beslerimde eski haline gelir. Nasıl bir beslenme şekli yapmalim. Şimdiden tesekkurler

 • Merhaba bebeklere örümcek öneriyor musunuz birde 8 aylık ogluma yumurtayı pekmeze sürüp yediriyorum yoksa yeniyor sizce hergun ayni şeyi yapmamin bi zararı olur mu şimdiden tskler

 • Merhaba. Oğlum 8 aylik oldu ama hala sıvı beslenmeyi tercih ediyor.En ufak bir puturde oguruyor.Simdiye kadar pureleri de reddetti. Anne sütü favorisi.Gelisimi iyi ama insan endiseleniyor iştahsızlık sorunu mu yasayacak diye.

 • Merhaba ben 8 aylık oğluma çorba iciremiyorum denemedigim çorba kalmadı hiç bi şekilde yemiyor. 6 ayından itibaren veriyorum ama 1. Kaşıktan sonra kusuyor. Ne yapacağımı bilemiyorum . Yilmiyorum deniyorum ustelemiyorum bırakıyorum 3 gun sonra tekrar veriyorum ama yok . Ne yapmam lazım yardimci olur musunuz. Bi de Bebe bisküvi dahil herseyi blender dan geçiriyorum puturlu gıda da yemiyor ağzına gelince ogure ogure kusuyor. Biliyorum alışmaşı lazım ama hiç birşey yemeden kısımda da vicdan yapıyorum lütfen yardım edin

  • Pütüre zaman içinde kıvamını artırarak alıştırabilirsiniz. Blenderi bırakmanızı öneririm.

 • Merhaba 8 aylık oğlum uzun süredir emmeyi reddediyor biberonda almadığı için sütümü sağıp kaşıkla veriyoruz.1günlük menüsü sabah uyanınca anne sütü daha sonra mıhlama yada anne sütü ile kaşık maması öğlen sebze püresi ve yoğurt öğleden sonra anne sütü daha sonra meyve püresi akşamda anne sütü ile hazırlanmış muhallebi anne sütünü ancak bu şekilde verebiliyorum akşam 8 gibi uyuduğu için bir çeşit yemek ve anne sütü veremiyorum çok fazla oluyor acaba akşam öğünü zayıfım oluyor anne sütü ile muhallebisi bırakıp yemek türüne mi geçmeliyim,sizce bir günlük menüsü yeterlimi?şimdiden çok teşekkürler sevgiler

 • Merhaba 8 aylik bebegime hazir yogurt verebilir miyim bir de de gunluk yogurt olcusu ne kadar olmali ? Tesekkur ederim

 • Merhaba bebegim anne sütü almiyor 4. Ayımızda bıraktı emmeyi 8 aylıgız şuanda neler verebilirim muhallebi yogurt sebzeleri veriyorum ama 🙂

 • Merhaba benim oğlum 8 aylık şuan biraz sütümün azaldığını hissediyorum özellikle tavsiye ediceğiniz gıdalar var mı ne yapmalıyım Teşekkürler

 • Merhaba. Benim 8 ay 7 günlük oğlum var eline kraker falan vermek istiyorum ama çok büyük koparıyor bende korkuyorum ne yapsam beklesem mi bir süre daha

 • Merhaba 8 ay 7 günlük oğlum var eline kraker falan vermek istiyorum ama çok büyük koparıyor bende korkuyorum ne yapsam beklesem mi bir süre daha

 • Merhaba

  Örnek menude köfte yazmışsınız. 8 aylik bebeğime artik yağda pişmiş yiyecekler verebilir miyim? Ben sadece corbalarina pistikten sonra zeytinyağı katıyorum. Bir de bebeğim malesef hala gaz sancısı çekiyor. O yüzden yeteri kadar karnabahar brokoli pırasa vs. Yediremiyorum. Sadece corbalarina sırayla azar azar katiyorum. Bir çorbasına pırasa diğerine brokoli mesela. Sizce bu doğru mu?

 • Merhaba 8 aylık kızım var anne karnında radyasyon aldı sadece 40 gun emdi 6 aya kadar reflü maması icti artık herseyi yiyo doyuramıyorum öğünlerimuz üc saate bir her yemegin yaninda yoğutt istio bazen ispanak bazan semizcotu bazan meyvelerden katıyorum yogurduna her sabqh iki zeytin kendi yaptıgim bir yemek kasığı peunir bir yumurta sarısı bunları katıyorum yogurduna ceviz badem ve findik eziyorum bir yemek kasigi kendi pekmezimiz bir fincan sekersiz ihlamur inek sutuyle yapilmis iki yemek jasigi cici bebe yiyo sizce dogrumu

 • Merhaba sitenizi cok beğendim günlerdir uzuldugum bi konu var hemen danismak istiyorum size..
  8 ay 6 gunluk kizim var. 6 aylikken anne sutunu bıraktı 10 gun once ilk kez grip oldu ve grip olmasiyla beraber devam sutunu de yememeye basladi. Icine ekmek parcalari attigim corbayi, meyve puresini, pekmezli yogurdunu vs normal yiyor. Sebzeleri pure olarak yemiyor minik parcalara ayirip veriyorum kabizlik ve gaz sorunu da hic olmadi.. bu bilgilere gore beslenmemiz normal mi sizce? Beni dusunduren sey anne sutunu birakmis ve devam sütü de icmeyen bir bebek icin ne yapmali? Yoksa normal mi süt istemeyisi aydinlatirsaniz biraz rahatlayacagim
  Teşekkürler

  • Hastalık dönemlerinde bebeklerin iştahlarının azalması beklenen bir durumdur. Böyle anlarda sık sık emzirmeyi, mama kullanıyorsanız mama teklif etmenizi önemle istiyorum. Ama iştahsızlık uzun sürerse bir uzmana mutlaka başvurmalısınız.

 • Benim kizim 8 aylik ek gidaya basladik ardindanda kabizlik sorunu yasadik yogurt ,yumurta sarisinin yarisi ,domates vs seyler veriyorum suanlik beni emiyor zaten istahsiz bebegmdw ne yapmami onerirsnzz ?

  • Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba; 8 aylık kızımda bir aydır kabızlık problemi yaşıyoruz. Tuvaletini yaparken o kadar zorlanıyor ki, bu zorlanma sebebiyle her defasında kusuyor. Emme de problemimiz yok.Pirinç, pirinç unu, ekmek vs. kabızlık yapabilecek gıdalardan kaçınıyorum. Sürekli sebze ve meyve püreleri veriyorum. Bol sıvı veriyorum ancak hala bir düzelme olmadı. Bu konuda ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler.

 • Günaydın benim 9 ay 10 günlük oğlum var sabah 8 de emiyor birde akşam 5 gibi gece çok sık emiyor sabah öğle akşam öğünlerini iyi yiyor ama muhallebi yada devam sütü istemiyor devam sütü vermeli miyim sizce

 • Merhabalar doktor hanim yazılarınızi firsat buldukca ve ogrenmek istediğim seyler oldukça okumaya çalışıyorum.Emekleriniz icin tesekkurler Oğlum 7 ay 4 gunluk yeni bir kardeş bekliyoruz aralarında 1 yas fark olcak anne sutuyle buyudu allaha sukur problem olmadi. bilmediğim donemde hamileyken emzirmisim doktorumuz bir sikinti olmadgini soyledi emzirmemde tabiki ek gida veryorum genelde sizin onerilerinizi dikkate alyorum.ayrica arastrdigim vakit te emzirmenin sikinti yaratmamissa problem olmadigini öğrendim.dusuncenizi merak edyorum.dogacak çocugumuzu da takip edecegim beslenmeme de dikkat edecegim.ayni zamanda calisyorum ama fazla itina edersem ilk bebegimiz gbi saglikli bir bebek dunyaya gelebilcek diye umuyorum.buarada iki sbhtir yumurta sarısı ile tanistirdim oglumu yrn da deneyecem 3 gun kuralina gore veriyorum besinleri.erkenmi davrandim elif hanim sizce kiymayi da dediginiz gbi 7.ayin ortasinda baslaticam.tesekkur ederim emekleriniz icin.

 • Merhabalar benim kızım 8 aylık normal sütü 1 kez verdim çok severek içti vermemde bi sakınca varmı

 • Merhabalar oglum 8 aylık blw yöntemi uyguluyorum fakat agırlık anne süti tadım günlerini geçtik. 7,5 aylıkken bitti fakat ben hala tam ögün vermiyorum zaten blw de püre muhallebi olayı pek yok banada mantıklı gelmiyor hersey ev yapımı verdim yogurt peynir kefir vs. Ama bazen yogurt veriyorum bazende hiç bişi sadece annesütü kilomuz fazla maşallah hiç dişimizde yok sizce annesütü tüm ihtiyacını karsıyormu kilosu hala fazla maşallah bu zamana kadar sadece annesütü aldı.. Ama dedigim gibi 6. Aydan 7,5 aya kadar tadım günleri yaptık başarıyla geçti.

  • Yazıda da belirttiğim gibi 8 aylık bir bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini anne sütü tek başına karşılayamaz. Emzirmeye devam edin ancak ek gıda desteği her gün gerçekleşmeli…

 • 8 aylık oğlum yemesi çok güzeldi ama şimdilerde yemiyor ve ağızda tutuyor ve dışarı atıyor

  • İştahsızlık yapan bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir uzman doktora başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba kaç saat aralıkla beslenmesi lazım kızım bazen geç uyanıyor
  Sabah öğlen şekli kaçıyor da
  Mesela bugün 05:30 da emzirdim yatırım fakat 10 dk ya kalktı doğmadı diye diğer göğsümü de emzirdim yatırım uyuması 7 de emerek uyudu ve 9 40 da kalktı 10:15 gibi kahvaltı yaptı ama hiç istemedi 11 e kadar anca yedirdim 13:30 da da yoğurt yedirmreye çalıştım ama çok az yedi binkac tatlı kaşığı şimdi öğle yemeğini hazırlıyorum bu aralar napsam şaşırdım doğru durust yemiyor :(((( 9 da uyandığını varsayarak bi yardım eder misiniz ne zaman ne vereyim ???????

  • Lütfen 8 aylık bebeğinizi beslerken artık saatlere takılmayın. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslemeye, kilo alımının iyi olmasına ve vitamin mineral dengesizliği olmamasına dikkat edin yeter.

 • Merhaba Elif hanım öncelikle çok teşekkür ederim böyle bir site açıp bizleri bilgilendirdiğiniz için Oğlum şuan 8aylık. Ek gıdaya başladığımızda sizin de yazdığınız gibi alerji ihtimaline karşı yeni besinleri verirken 3gün bekleyip verdim hala da öyle yapıyorum. Benim bebekliğimde yumurtaya alerjim varmış ve oğlumda da ilk verdiğimde sadece dizlerinin eklem bölgerinde egzama tarzı bir reaksiyon oldu. Yumurtayı bırakınca geçti 6buçuk aylıkken hala vermiyorum ama şuan tekrar oluştu ve bu kez daha fazla oldu kollarda ve vücutta da var biraz. Benim sorum önceden verdiğim besine karşı sonradan bi alerji gelişebilir mi? Bir de alerji testi yaptırmak için beklemem gerekir mi?

 • Merhaba benim oglum suan 7,5 aylik.kahvaltisini karistirip mama gibi yapip veriyorum.peynir yumurta pekmez ayri ayri vermeye calistim fakat yemedi.bi sakincasi olurmu ilerde.yoksa yanlis mi yapiyorum.tesekkurker

  • Khavaltıyı bulamaç şeklinde vermek bebekte ayrı tat kavramının gelişmesini öneleyebilir. Bu yüzden ben bulamaç önermiyorum.

 • Merhaba benim oglum 7,5 aylik .kahvaltisini yumurta peynir pekmez karistirip veriyorum.ayri ayri vermeye calistim fakat yemedi.mama gibi yaparsam yiyor.ilerde sikinti olurmu.yoksa yanlis mi yapiyorum? Tesekkurler

  • Çorba önermiyorum sebze püresi öneriyorum. Bebek ve Çocuk yemekleri kategorisine bakabilirseniz uygun sebze püresi tarifleri bulabilirsiniz.

 • merhabalar benim oğlu var 8. ayına girecek 2 gün sonra ben daha ek gıdaya geçemedim yani deniyorum bazen yiyor bazen yemiyor bebek bisküvıyı verıyorum bıde ben 21 haftalıkta hamileyim anne sütü veremedim onun için hazır bebek sütleri kullandım ama kilosu boyu sağlıgı herhangi tuvalet sorunu hiç yaşamadım ben ne yapmalıyım hiç bilmiyorum. lütfen bana yardımcı olun

 • 9 aylık bebeğim memeyi 4 aylıkken bıraktı .sağarak bu aya kdr verdim .artık sütüm gelmediği için bu ay mamaya basladım.ancak mamayı sadece aksam ve gece uykusunda içiyor oda günde 200 250 ml kdr .gündüz mamayı acta olsa içmiyor .bende gunduz ek gıdayla besliyorum .ama kilo alımı az oluyor tabı.8200 gr oldu.ek gıdayıda zorla yedırıyorum .yoğurt ve peynırı severek yıyor bırtek bırde yoğurt corbasını.ama ben sabah pekmez yumurt a peynir kusluk ,bebe biskuvisi oglen corba yada kiymali sebze puresi yaninda makarna yada pilav ikindi meyve yada yogurt aksama muhallebi yediriyorum . 4 saat araliklarla .yeterli besleyebiliyormuyum bilmiyorum.bana ne tavsiye edersiniz .bu arada parmak gidada yapip veriorum
  Eline iki isiriyor arada yutuyor sonra oynayip 8200 gr kilosu 69 cm .dr muz kilosuna ıyı dıyor .bırde 9 aylık artık anne sutu cok içmesini beklemıyoruz dedı yanı mama vermemi önermiyor .gece acıkıp uyandıgında verıyorum gayet guzel ıcıyor .yoksa baska turlu hiç sut içmiycek .lütfen bana bır yol gosterın .

  • Gün içerisinde verdiğiniz yoğurdun içine 2-3 ölçek mama ekleyerek aldığı mama miktarını artırabilirsiniz. Ama su vermeyi de ihmal etmeyin…

 • Mrb 8,5 aylık bi kızım var ama henüz hiç diş çıkarmadı ama rahat çiğniyor herseyi fakat kahvaltı problemi yasıyoruz ne denediysem 2 kasıktan sonra reddetti 8 de emzirip uyutuyorum sonra 10 gibi kahvaltı vermeye çalışıyorum acaba emzirmemem mi gerekiyor bi de bizim yediklerimizi istiyor verince de çok güzel yiyor ama sağlıklı mı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirîm şimdiden tesekkürler

  • 1) Öncelikle sabah öğünü için önce kahvaltı sonra emzirme yapın.
   2)Madem sizin kahvaltılıklarınızdan istiyor, zaman siz de sofranızı onun da yiyebileceği şeylerden oluşturun. Tuzsuz peynir, zeytin, yumurta tam tahıllı ekmek vb.

 • Merhaba beb isvecden yaziyorum burdaki doktorlar gercekden bisey bilmedikleri icin artik caresizim herseye normal diyolar ama ben normql oldugunu dusunmuyorum. Benim kizim 9 aylik ve 8700 gram ve her ölcdurdugumde kilosu bi düsuyor bi aliyor genelde zayifliyor ilk zamanlar hep kabizdi ona bir toz verdiler onu vermexe basladim iyi grldi kakasini yapmaya basladi ama yinede yediklerine ragmen zayifliyor du simdi dört gundur tozu birakdim hergun kakasini kendiliginden yapmaya basladi fakat yine kilo kaybi yasiyor bunun sebebi ne olabilir?? Yumurta alergisi cikdi onu artik vermixorum onula da alakasi yok. Turkiyeden vitamin octamar aldirdim ve veriyordum onuda birakdim o degildir diye gelisimi iyi degil bu iki gundur de yemek yememege basladi agliyo resmen bebde artik zorla verixorum bana ònerebileceginiz bisey varmi kutfen yardimci olun ?

 • Merhaba benim oğlumda 8 aylık ben sabah kahvaltısında haşalanmış yumurta sarısı peynir pekmez ev yapımı reçel ufak ekmeklerle veriyorum yanında ya meyve suyu yada ıhlamur çayı falan yapıyorum öğlen yemeği olarak sebze püresi veya çorba veriyorum ara öğünlerde ev yapımı yoğurt veya meyve püresi yapıyorum akşam yemeğinde çorba köfte çok pişmiş makarna vs değiştirip veriyorum gece uyanınca devam sütü veriyorum sizce Nasıl bu şekilde siz ne önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim

 • merhaba oğlum 8 aylık 7,5 kilo anne sütünü zor içiyor geceleri içiyor ama sanki doymuyor gündüzleri kaşıkla çok da keyif içinde olmadan mızıltıyla besleniyor her türlü farklı mama aldım fakat biberon almak istemiyor mama tadını sevmiyor biberonda sadece su içiyor. ne önerirsiniz.

 • 8 aylik kizim var sabah ve aksam sütlü balli irmikli muhallebi veriyorum öglen veya ikindide ekmek bebek biskuvisi yapıp veriyorum dogrumu yapiyorum

  • 8 aylık bebek beslenmesi yazıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bebeğinizin menüsüne et, peyni, yumurta eklmenizi öneririm.

 • Merhaba benim oğlum yeni 8 ayına girdi ilk çocuğum nasıl beslemeliyim tarhana verdim ni iki sere elma puresi yapiyorum ama çok zorlanıyorum iki dışı çıktı ağzını sımsıkı kapatiyo ne yap cam bilmiyorum yemiyo bişey yardımcı olur musunuz düzene giremiyoruz bu türlü

 • Merhaba benim 8 aylık bir oğlum var 1 haftadır grup ve istahsizlik var. Ek gıdaları yiyor bir sorun yok. Ama hasta olduğundan beri günde 6 kere kakasını yapıyor. Ishal de değil kabız gibi de değil normal mi?

 • Merhaba ,
  Gün içerisinde verdiğiniz yoğurdun içine 2-3 ölçek mama ekleyerek aldığı mama miktarını artırabilirsiniz.

  yazmışsınız , acaba devam sütünü toz olarak direkt yoğurdun içine ekleyebiliyor muyuz? Teşekkür ederim

 • Benim bebeğim haziran ,12 de 9 aylık olacak kilosu 7.500 cokmu az acaba cokda iştahlı bir çocuk değil ne yapmaliyim

 • İyi günler benim 7bucuk aylık oğlum var emziriyorum ve 1 2 öğün de ek gıda veriyorum devam sütü içmedi ve şuan oruç tutuyorum bu durum sütümü etkiler mi bi tavsiyede bulunursanız çok severim

 • Merhaba 7 ay 13 günlük kızım var köfteli makarnalı menülere hazır olup olmadığı konusunda endişeliyim artık menülerini çeşitlendirmek istiyorum ama cesaret edemiyorum kıymalı pütürlü sebze pürelerini gayet iyi yutuyor aslında bir de yatmadan önce kaşık mama veriyorum ne zamana kafar kaşık mama vermeliyim akşam öğünü ne Zaman öğlen öğünü gibi olmalı teşekkürler

 • Merhabalar
  Bebeğim 7 ay 19 günlük. Doğum kilosu 3.520
  Şimdiki kilosu ise 8.750 sizce nasıl ?
  Bebeğimin beslenme konusunda endişelerim var.
  Günde kaç öğün ek gıdabeslenmeli ve kaç öğün süt içmeli
  Aşağıdaki öğünü uyguluyorum doğru mu sizin için, bilgilerinizi bekliyorum.

  Bu arada çalışıyorum

  Sabah 7:00/7:30 gibi emziriyorum
  9:30 da kahvaltı( 5-6 adet bisküvi, tuzsuz beyaz beynir, yumurta sarısı, anne sütü)
  12:00 mevye püresi
  15:00 sebze yada tarhana çorbası
  18:00 yoğurt
  19:00 emziriyorum ( çok az alıyor)
  21:00 muhalebi

  • Blogdaki menülere göre bebeğinizin beslenmesini düzenleyebilirsiniz. Ben hazır bisküvi önermiyorum.

 • Merhaba öncelikle yazılarınızla bize çok yardımcı oluyorsunuz iyi ki varsınız☺️Benim 8 ay 11 günlük kız bebeğim var son kontrolünde 10.300 gr 74cmdi 300 gr almıştı doktorumuz yaşıtlarına göre ileride gittiğini aldığı kilonun az olmadığını normal olduğunu söylüyor fakat bende bu kilo alımı inanılmaz takıntı yaptı çalışan anneyim işlerimin yoğunluğundan bazen tüm gün öğünlerine yetecek süt sağamadığımdan 1 öğün anne sütü 1 öğün devam sütü olacak şekilde takviye yapıyorum sabah kahvaltısı, kuzu etli yada kıymalı öğlen yemeği+ yoğurt ve akşam üzeri meyveli muhallebi ile günlük rutinini geçiriyordu fakat sizin yazdığınız örnek menülerde akşam yemeği öğünü görünce bir şeyleri eksik mi yapıyorum diye düşündüm ki kızım devam sütünü çoğu Zaman bitirmiyor du sizce bu dönemde kilo alımı ortalama ne kadar olmalı?

 • Tekrar merhaba yaban mersininin çok faydalı olduğunu okudum 8.5 aylık kızıma yoğurtla birlikte tazesini verebilir miyim?

 • Merhaba.Bebegim 9 aylık uç öğün normal iki öğün biberon maması besliyordum.Fakat artık biberon mamasini veremez olduk ne uykuda ne uyanık ne açken almıyor.Gece 23:00-24:00 ve sabah 06:00-06:30 veriyor,sabah 10 da normal kahvaltı ile devam ediyordum.Ne yapmalıyım ?

  • Öncelikle mama almasına engel bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm. Eğer her şey yolunda ise uykulu iken mama verebilir veya mamasını yarım çay bardağı yoğurda 3 ölçek mama şeklinde ara öğün olarak verebilirsiniz.

 • Merhana guncelanne benim kizim 8 aylik ve 7 kilo ne yaptimsa kilo aldiramadim cok hareketli bi bebek kahvalti sevmiyo gunde iki ogun yogurtlu corba yiyo baska da bisi yok sizce evham mi yapiorum yoksa gercekten cok mu zayif … 🙁

  • İştahsızlğa neden olabilecek bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Merhabalar. Bebeğim 7.5 aylık ek gıda veriyorum yalnız emmeyi çok azalttı bende ek gıdayi azalttım doğru mu yapıyorum acaba. İnşallah cevap verirsiniz Teşekkürler

 • Merhabalar. 8 aylık bebeğimi sizin örnek menunuzdeki gibi besliyorum. Sadece süt ve yumurta alerjimiz olduğu için o ürünlerin yerine farklı alternatifler veriyorum. Bebeğim 1 aydır memeyi emmek istemiyor. Gün içerisinde 3 ayrı öğün olarak emziriyorum ama çok ciliz emiyor ve süt çok çekmiyor sanırım bezleri çok az islaniyor. Gecede aynı şekilde. Mamada asla içmiyor ve su icerkende boğazına kaciyor ve kusuyor bu yuzden suyu kaşık kaşık vermeye çalışıyorum ama yeterli olmuyor sanırım. Ne önerirsiniz? Günde kaç cc su vermeliyiz.

 • Merhaba benim 8 aylık kızım var kilosu normal anne sütü almıyor mama sebze çorbası yogurt ve meyve püresi veriyorum bazende az miktarda yemek sularına batırılmış ekmek.pütürlü bir gıda verdiğim zaman boğazında kalıyor paniklediğim için taneli pütürlü besin vermiyorum bu durum ne zaman biter acaba

  • Size paniklememenizi öneririm. Siz sakin olun ki bebek de paniğe kapılmasın. Bebeğiniz artık yavaş yavaş pütürlü gıda yiyebilir.

 • Merhaba, oğlum 8 ay 12 günlük. üç kez yumurta sarısı verdik, her birinde 45 dk sonra fena halde kustu, normalde hiç kusmayan bir çocuk. Ne zaman denemek gerekir tekrar? Ne miktarda? Sevgiler…

 • Ogluma gece yatmadan pirinc unundan muhallebi yapiyorum 100ml su ve 100ml inek sutu 3tatli kasigi pirinc unu dogrumu sizce 8 aylik bu arada inek sutu yasakmi

 • Merhabalar 8 aylik bir bebeğim var verdiğiniz menülere başladık sizden köfte tarifi rica edebilirmiyim ve nasıl pişirmek gerekiyor

 • Merhaba guncel anne 8 aylik mama ilr beslenen bir kizim saatleri nasil ayarlamaliyim . Sabah 6 da mama iciyor 9 bucuk 10 gibi kahvalti yapiyor. Birde geceleri cok sik aglayarak uyanip mama istiyor. Mama yi icmeden uyumuyor? Gunduz yeterince doymuyor mu acaba

 • Merhabalar. Oğlum üç gün sonra 8 aylık olacak. Ek gıda alıyoruz fakat doyumluk asla yemiyor. Sabah tam yumurta sarısı yarım yumurta sarısı kadar lor, yarım yumurta kadar ekmek yiyor. Öğle ya da akşam da haşlanmış sebze, köfte, yoğurt veriyorum. Arada da meyve yiyor. Hiçbirini doyumluk yemiyor onun için üstüne ya emziriyorum ya da devam maması veriyorum. İşe başladığım için gün içinde yeterli ememiyor. Gece de saatte bir emmek istiyor. Gece emmesiyle tahminimce 400-500 cc anne sütü alıyordur.buna ek olarak 300 cc civarına devam sütü alıyor. Devam sütünü içmeden uyumuyor mecburen veriyorum. Bu tabloda gece emmesini azaltmam ya da kesmem gerekir mi? Ek gıdayı doyumluk yememesi her öğünde azar azar yemesi normal mi?

 • Merhaba benim kızım 8 aylık. Kahvaltıya basladigimizdan beri haşlanmış yumurta sarısı, rendelenmiş ceviz,Keçi peyniri ve bazende biraz pekmez ekliyorum. Kahvaltısı hep böyle. Ama hergün aynı şeyi mi yiyecek yani ben ne yapacağımı bilemedim. Yardımcı olurmusunuz

 • Bu arada anne sütü yok mama ile besleniyor kızıma çorba yedirmekte de zorlanıyorum. Ama yoğurt konusunda sıkıntı yok çok şükür. Bi kase dolusu yogurdu her öğünde versem yiyor

 • Merhaba zevkle takip ediyorum instegramdan. Omleti bir yumurtanin sarisiyla mi yapmaliyiz? Meysim meyvesi olarak 1 yas alti portkal,mandalina,nar bu tarz meyveler yiyebilir mi ? 1 yas alti yiyebilecegi ve yiyemecegi sebze ve meyveleride belirtirmisiniz? Belki yaziyordur farkinda olamamisimdir. 8 aylik bebek brokoli,karnabar yiyebilir mi?

 • Merhaba sitenizi beğendim yorumlari ve cevaplar bayağı yararlı teşekkürler.
  Benim sorunum bebeğim 8 aylık olacak ay sonunda kahvaltıda cici Bebe labne peynir ve yumurta sarisi veriyorum arada inek peyniride vermeye çalışıyorum daha dİŞİ çıkmadi o yüzden parmak gıda veremiyorum yoğurt kendim yapıyorum içine Muz koyduğum an ağzından çıkariyor çok denedim yoğurt içinde muz olunca hep aynısını yapıyor armut ve şaftali rendeler verirdim önceleri severdi şimdi kaşığı itip ağzını açmıyor nasıl sevdirecem yine anlamadim

 • Mrb 8 aylik bebegime ek gidalara basladim ve ayni zamandada nerdeyse gunde 10 kez beni emiyo onun yani sira gunde 2 defa corbanin icine ekmek dograyip oyle veriyorum ama ben yetmedigini dusunuyorum.. gunde kac kere ek gida vermeliyim.. kilosuda gayet iyi ama ettafimdaki insalar zayof oldugunu soyluyolar bi o jadarda hareketli nerdeyse hic durmuyo uyuyunca dinleniyo.. gecen ay 7 kilo 650 gr idi boyu 78 di.. kasimda tekrar kontrolumuz var sizce iyimi??

 • Merhabalar,

  Oglum 8 aylik ve şu sıralar yaptığım mamalari reddediyor. Bu yüzden yedigimiz yemeklerden ona uygun olanlari ufaltip veriyorum yiyor ama öyle cok degil tabiki.. Emmek istiyor akabinde ama o da cok fazla degil.. kilo da almiyor 2 aydir.. dogum kilosu 3500 gr idi ve iki aydir 8500 gr da kaldik.. geceleri çok sık uyanir ve gündüzleri de yarım saatten fazla uyumaz. Sütümün azaldigini hissediyorum.. yarvumun ac oldugunu düsünüyorum.. ondan büyük bir de abisi var 4 yaşında onunla da ilgilenmem gerek şu siralar.. yemekleri oda kendi yemez oldu.. ne yapmaliyim.. nasil yapmaliyim.. cocuklarima yetmiyorum diye cok üzülüyorum.. tüm günüm onlara biseyler yedirmeye calismakla geciyor :((

 • Merhaba benim kızım 8aylık pütürlü gıdaya nasıl alıştircagimi bilmiyorum bi princ tanesini bile çıkarıyo yemiyo kusuyo yumurta sarısını sulandırarak zor yediriyorum omleti görünce şaşrdım bi benim bebegim mi boyle acaba

 • merhaba kızım 8 aylık. sabah kahvaltısına ve akşam muhallebisine Hipp in yulaf ununu ya da tahıl karışımını kullanıyorum. fakat tahıl grubunun bebeklerde sindirim sorunu ve demir eksikliğine neden olduğunu okudum. bu konuda ne düşünüyorsunuz?? bir de buğday ruşeymi vermek istiyorum miktarı ne olmalı?? bisküvi yaptım iki yemek kaşığı ekledim tam buğday unuyla birlikte. fakat yedirirken tedirgin oldum. size sormak istedim.

 • Merhabalar yaziniz icin tesekkurler.benm bebegim 8 aylik oldu.kahvalti ogle yemegi ve meyve veriyorum.aksam ogunune gecmeli miyiz artik ve ogle ile aksam ayni olunca sikinti olmaz mi..anne sutu de aliyo.

 • Merhaba oğlum 8 aylık sebze çorbalarının içerisine bal kabağı koymazsam yemiyor. Bende o yüzden her sebze çorbasının içerisinde koyuyorum. Acaba doğrumu yapıyorum bilgi verirseniz sevinirim.bu arada çalıştığım için sabahları , akşam ve gece anne sütü alabiliyor sizce yeterli mi?teşekkürler

 • Merhaba oğlum8 aylık sebze çorbalarına bal kabağı koymazsam yemiyor.bende her sebze çorbası yaptığımda koymak zorunda kalıyorum acaba doğeumu yapıyorum aydınlatırsanız sevinirim birde çalıltığım için bebeğim sadece sabah akşam ve gece anne sütü alıyor sizce yeterli mi?

 • erhaba 8 aylik kızım var kahvaltı için hergün yumurta versem bir sakıncası varmı acaba

  Ve ekmek üzerine pekmez le tahin karıştırıp ekmeğin üzerine sürüp veriyorum bu doğrumu?

  Şimdiden teşekkürler

 • Merhaba sizi vakit buldukca takip ediyorum 8 aylik bi oglum var. Sabh biraz peynir biraz recel ve isteksizde olsa biraz yumurta sarisi veriyorum bu günde bi zeytin verdim. Oglen sebze puresi veriyorum brokoli kereviz ispanak pirasa kabak havuc patates vs iste aksam uzeri yogurt evde mayaliyorum. Aksamda meyve puresi yapiyorum. Sonrasinda zaten emiyor. Sizce boyle iyimi ekstra biseyler yapnalimiyim biraz acemice oldu sanki ama puturlu yiyecek vermelimiyim artik
  Tskler

 • Merhaba, yumurta sarisini omlet olarak verdigimizde besin degeri disiyor mu? Haslayarak mi vermeliyiz illa ki?

 • Merhabalar ben sizin Ek gıdalarla ilgili yazılarınızı malesef geç fark ettim bebeğim 8aylık ve iki aydır günde iki öğün iki yemek kaşıpı yoğurtla karıştırdığım yarım havuç ve az maydanoz ve bazen bunlara kattığım bi yemek kaşığı pirinç ya da bi çay kaşığı pekmez dışında bişi vermedim yoğurttan dolayı hep koyu kıvamlı oldu hiç pütür yemedi pütürlüye alışması için umarım geç kalmamışımdır yoğurt katmak hata oldu sanırım…yarın ilk işim menüleri uygulamak,teşekkürler

 • Merhaba Elif hanım,ornek menuleri inceledim ama hem ara öğun hem ana ogun derken 8 beslenme saati var.ben bu kadar sık besleyemiyorum.ara uyku saatleride girince 3 ana ogun 2 ara ogun anca yapıyoruz.9 aylık oğlum.bi şekilde arttırmalımıyım ?yetersiz mi besliyorum acaba?

 • Bebegim 8 aylık kan damlası ve devit3 damlasini verdiğim zaman kabiz oluyor. Vermediğm zaman normal… Özellikle kan damlası çok etkiliyor. Sağlık ocaginin verdiği ni değiştirdik sonuç yine aynı ne önerirsiniz ??

 • Hocam merhaba, oğlum 52 cm 3440 gr dogdu. Şuan 8 ay 8 günlük. Kilosu 8260gr boyu 72 cm. Sbah uyanınca emziriyorm sonra kahvaltı sonra muhallabi ya da meyve veriyorum. Kıymalı sebze ve aksma doğru da yoğurt veriyorum. Günde 4 kez emziriyorum. Son aylarda ayda sdc 250 gr aldı. Bebe bisküvisi ve ekmeği hiç vermedm acaba geç mi kaldım. Boyu kilosu nasıl acaba eksik mi besliyorum. Çok endişeliyim hocam.

 • Merhaba 8 aylık bir oğlum var doğduğundan beri aşırı kusma sorunumuz var yediğinden çok daha fazlasını cikariyor 2.400 doğdu şuan 7 kilo bana zayıf geliyor doktora götürdüm ultrason idrar tahlili kan tahlili yaptı ve bir sorunu yok dedi bu kadar neden kusuyor mama yiyor ve ek gida 4.aydan veri lütfen benide bilgilendirin günde kaç öğün ve ne kadar yedirmeliyim ne yaparsam kusmalarini aza indiririm

 • Merhabalar sitenizi gordum cok begendim benim bi sorunum var yani kizimda kizim 8 aylik 7 kilo cok zayif doktora goturdum o da zayif oldugunu soyledi ama hic bisekilde bisey oner medi bol bol yesin dedi ama kizim yiyo zaten gene de kilo alamiyo ne yapabilirim ne olur yardimci olun simdiden teşekürler

 • Merhabalar sitenizi gordum cok begendim benim bi sorunum var yani kizimla ilgili 8aylik 7kilo cok zayif doktora goturdum o da zayif oldugunu soyledi soyledi ama hic bisekilde bisey bisey onermedi bol bol yesin dedi ama kizim yiyor zaten gene de kilo almiyo ne yapabilirim ne olur yarsimci olun

 • Merhaba güncel anne şuan 8 ay 2 günlük oldu maalesef çok yemek yapmayı bilmiyorum internetten bakarak yapabiliyorum bulgur pilavı yazmışsınız menüye pilavı öyle yutabilecek mi ezmeli miyim böyle sayfa için teşekkürler

 • Merhaba 8-9 aylık bebek için 3 ana öğünün herbiri 100ml olmalı deniyor. Peki ara öğün miktarı nasıl ayarlanmalı?

 • Merhaba. Biliyorum geç kaldık bebeğim 8.5 aylık. Bugüne kadar her ek gıda denemede kustu ve alarji testi yaptırdım temiz çıktı. Şimdi ne versem diliyle dışarı çkarıyor ağzını kitliyor. Hep meme istiyor. Benİ ilk 2.5 ay emmemişti o nedenle şikayetçi değilim emsin ama ek gıda da yesin istiyorum. Nasıl başarabilirim?

 • Elif hanım merhaba kızım 2500 gr 48 cm 38 hf dogdu şu an 8 aylık 6700 gr 68 cm doktoru kilosunun az oldugunu söylüyor gelişme geriliğine baktırın dedi hangi bölüm bakar ve biberonu su haricinde istemiyor anne sütü almıyor devam sütünü uykudada uyanıkken de içmiyor nasıl verebilirim ek gıda olarak sebze püresi corba meyve veriyorum fakat devam sütüne kilo alması açısından daha agırlık vermeye çalışıyorum ne yapmam lazım lütfen yardım edin

 • Sitenizi severek takip ediyorum.
  Oldukca istahsız 8 aylık kızım var. 8 kilo 70cm. Son 1 aydır anne sütüm artık oldukca yetersiz kaldıgı icin formül mama kullanıyorum.
  Listenize göre günde 8 kez beslenmesi gerekiyor, ancak zorla 3-4 öğün yedirebiliyorum. Gece 1-2 kez devam sütü veriyorum ama 200cc gecmiyor.
  8 kez besleyebilmek icin gün icersinde 2 saatte bir beslemek gerekir ama bebegim acıkmıyor. Yemegi agzında tutuyor ya da yutmuyor.
  Ana öğünler ve ara öğünler kac cc olmalı?

 • merhaba 7 ay 21 gunluk bebeğim 11 ,5 kg sadece anne sutu ile 6.ayda ek gıdaya sebze püresi yogurt meyve olarak başladık sımdılerde bizim yediğimiz yemeklerden de tattırıyorum tuzsuz yaptığım için gayet yiyor. çalıştıgım için de 8 den 4 e kadar da 4 kez anne sütü alıyıor(4 seferlik süt anca çıkıyor ) eve gelince de emziriyorum emmeyi çok seviyor bende her fırsatta emziriyorum fakat kilosunun çok olduğunu söylüyor çevredeki insanlar kan tahlili yaptırdık bir sorun çok şükür çıkmadı anne sütünü azaltma gibi bir niyetim yok ek gıdamı biraz kesilmeli aşırı derecede de vermiyoruz sadece iştahlı çocuk 2 çay bardağı kadar toplam günlük ek gıdası (yoğurt püre meyve dahil) bu şekilde devam mı etmeliyim

 • Merhaba benim 7 aylik ikizlerim var ek gidaya 5. Ayda gectik yaklasik 3 aydir ek gida ile beraber mama veriyorum anne sutumu sadece 4 ay verebildim ve kesildi. Simdi size sorum mamalar cok pahali artik yetisemiorum mama sadece gece versem gunduz sadece ek gidalarla beslesem bisi olur mu yavrularima

 • Merhabalar benim bebeğim 8 ay 15 günlük.Ne yaptıysam merve pürelerinden başka bişey yemiyor ne sebze ne tavuk et ama ben yesin istiyorum.Ağzına deydiği an yüzünü ekşitiyor ve ağzına girerse hwmen kusturuyor kendini.Nasıl sebze türünü sevdirebilirim?Bide ben sitresli bi dönem geçirdiğim için sütüm çok azaldı 2-3 ay emziremedim mama verdim az da olsa akıyır sütüm ama göğüzlerim dolmuyor 3-4 damladan sonrası gelmeyincede bebeğim memeyi almıyor napabilirim?

Yorum Bırak