Acaba bebeğim katı gıdaya geçiş için hazır mı

katı gıdaya geçiş

Bebeğimin katı gıdaya  hazır olduğunu nasıl anlarım?

Katı gıdaya geçiş hakkında bana sık sorulan soruların başında ”bebeğime ne zaman katı gıda başlamalıyım” sorusu yer almakta. Nedense bizim kültürümüzde, annelerimiz arasında ‘bebekler bir an evvel katı gıdalarla tanıştırılmalı, yenen yemeğin sularından tattırılmalı’ gibi bir inanış mevcut. Ülkemizde katı gıdaya geçiş için bir acelecilik durumu mevcut. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 2008 verilerine göre ülkemizde bebeklerin 6 ay sadece anne sütüyle beslenme oranları % 42 de kalmakta.  Yani bebeklerin pek çoğu 6 aydan önce katı gıdaya geçmekte. Peki doğru mu bu inanış? Tabi ki de hayır. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi ve T.C Sağlık Bakanlığı  bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeyi öneriyorlar. Anne sütü,  insanoğlunun tüm uğraşılarına rağmen henüz bir benzeri üretilememiş eşsiz bir besindir. Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin tüm gelişimsel özellikleri ve ihtiyaçlarına en uygun besin anne sütüdür.  Tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini  karşılar.

Ancak 6. aydan sonra tek başına anne sütü bebeğin tüm enerji, protein, vitamin, mineral  ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. Anne sütünün tek başına  enerji ve besin öğeleri gereksinimini tam olarak karşılamadığı dönemde başlayan ve diğer yiyecek ve içeceklerin anne sütü ile birlikte verildiği sürece “tamamlayıcı beslenme” adı verilmektedir. Katı gıdaya  geçiş bebeğin hayatında önemli dönüm noktalarından biridir.

Bebeklerin katı besinlerle beslenme yetenekleri; sinir-kas, sindirim, boşaltım ve savunma sisteminin olgunlaşması ile ilişkilidir. Altıncı aydan itibaren sağlıklı bebekler daha güçlü besinleri sindirebilecek mide-barsak ve sinir sistemi gelişimine ulaşırlar ve katı gıdaya geçiş için hazır  olurlar.

Eğer bebeğiniz;

 • Altıncı ayını doldurmuşsa,
 • Başını dik tutabiliyorsa,
 • Destekli veya desteksiz oturabiliyorsa. Çünkü oturmak bebeğin çevre üzerindeki kontrolünü kolaylaştırır; aspirasyon (gıdaların solunum yollarına kaçması)  riskini azaltır.
 • El göz koordinasyonu gelişmişse,
 • Sizin yediğiniz yemeklerle ilgili görünüyorsa; yiyeceklere veya çatal-kaşığınıza uzanıyorsa,
 • Kaşığın ucunu uzattığınızda tatmak için ağzını açıyorsa,
 • Yemek gördüğünde veya yemek yiyenleri izlerken  ağız hareketleri yapıyorsa,
 • Kaşıkla beslemeye çalıştığınızda diliyle itmiyorsa,
 • Katı besin verildiğinde emmeye çalışmak yerine çenesini-dilini oynatıyorsa,
 • Anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduğunu size hissetiriyorsa,

katı gıdaya geçiş için hazır demektir.

Ek gıdalara erken başlamanın sakıncaları

Eğer söylediklerimi gözardı edip katı gıdalara geçiş için aceleci davranırsanız;

 • Bebeğinizin yaşına göre alması gereken anne sütü miktarı kısıtlanır. Bu da büyüme ve gelişmesini olumsuz etkiler.
 • Anne sütüyle ilk 6 ayda alması gereken koruyucu etmenleri daha az aldığı için sık enfeksiyon geçirme riski artar.
 • Allerjik hastalıkların özellikle de besin allerjilerinin görülme sıklığı artar.
 • Bebeğinizin ileride şişman bir birey olma ve tip 1 diyabete yakalanma riski artar.
 • Çocuğunuzun böbreklerine ve sindirim organlarına  henüz hazır olmadığı ölçüde yüklenmiş olursunuz.

 Ek Gıdalara Geç Başlamanın Sakıncaları

 • Büyüme ve gelişmede  duraksama görülebilir.
 • Malnutrisyon (kötü beslenme) sıklığı artar.
 • Demir, çinko gibi çeşitli minerallerin eksiklikleri görülebilir. Altıncı aya kadar yeterli demir ve çinko desteği sağlayan anne sütü, bu aydan sonra bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılama özelliğini yitirir.
 • Bebeğin çiğneme-yutma koordinasyonu kurabilme yeteneği gecikir.
 • Yeni tat ve yapıdaki besinlere alışması gecikir.

 

Her zaman olduğu gibi katı gıdaya geçişte de bebeğinizden gelen sinyalleri iyi değerlendirmeli, olayı akışına bırakmalısınız. Ek gıda ile ilgili diğer yazılarıma göz atmak isterseniz şurayı tıklayabilirsiniz.

180 comments

 • tutuncu17

  merhabalar, benimde süt sorunum var çocuk dr. umuz 4. ayda ek gıdaya geçebileceğimizi söyledi, 3. aydaki kontrolümüzde , ben erken değilmi diye soramadım o anda ek gıdaya geçiş iyi bir olaymış gibi geldi bana, ama şimdi yazınızı okuyunca paniğe kapıldım yine, bebeğime ilk günden beri mama veriyoruz,anne sütü hiç yeterli gelmedi zaten işe başladığım için de iyice azaldı ve artık emmek de istemiyor bebeğim. 4. ayda ek gıdaya geçiş bu gibi durumlarda sizce iyimidir?

  • Güncel Anne

   3 ayını yeni bitirmiş bir çocuğun ek gıdaya geçmesini önermiyorum. Bebeğiniz aylık kilo alımı ne kadar? Lütfen anne sütünü sağarak artırma yolunu deneyin. Olmuyorsa da ek gıda değil de mama ile devam edin.

 • Nimet

  Merhaba ben 6. Ay dolduktan sonra başladım doktorumun da tavsiyesi üzerine, once (2hafta) meyve puresi sonra yogurt seklinde baslattı doktorum. 4-5 gündür meyve puresi ve havuç suyu denedim. Genel eğilimi ağzını kaçırmak ve yediklerini cıkarmak yönünde , kasıgı kemirmek için acıyo bazen agzını:) ufaktan endişe hissediyorum ister istemez, bu arada anne sutu alımı iyi. Zaten elma armut puresi ve havuc var verebileceğim şu anda. bir kaç gun aynı meyveyi veriyorum alerji vs bişi olursa anlayım diye. o yuzden istemedi deyip hemen degiştirmedim. Endişe etmem gereken bir durum var mı ve bir tavsiyeniz olur mu? Teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Evet keşke yazılarımı daha önce okuma imkanınınız olabilseydi. Ek gıdaya meyve ile başlamak, sonra sebzeleri reddetme riskini artırıyor. Ama yılmayın ve sabırla sebze prelerini denemeye devam edin. Tat yakınlığı yaratmak için pürelere anne sütü katmayı deneyebilirsiniz.

 • hasret

  Bebeğim altı aylık olacak, ek gıdaya geçiş ile ilgili bütün yazılarınızı tek tek okuyorum, daha doğrusu çıktısını alıyorum, onları birleştirip bir ek gıda geçiş kitapçığı yapacağım. çünkü internetten okuyamıyorum, zorlanıyorum, kağıt üzerinde olmalı dönüp dönüp okumalı not almalıyım. keşke bu bilgileri bir kitapta toplasanız. çünkü araştırdıklarım arasında en tutarlı bilgilere bu blog’da ulaştım. doktor olmanız ayrıca içimi rahatlattı. teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Çok teşekkür ederim. Kim bilir belki olur günün birinde kitap…

 • Süreyya

  Merhaba,öncelikle vermiş olduğunuz tüm bilgiler için teşekkürler.benim bebeğim 7.ayını doldurmak üzere ilk 6 ay sadece anne sütü aldı,emzirmeyede devam ediyorum.6 ayın sonunda ek besinlere başladık.meyve püresi,sebze püresi ve mahallebi veriyorum.2 gündür baharatsız acısız tarhana vermeye başladım acaba çok mu erken ? Ve yoğurt vermeye yeni başlıyorum çok mu geç? Oğlum benim ilk annelik heyecanım çok acemilik çekiyorum:)) teşikkürler.

  • Güncel Anne

   Tarhana özünde çok değerli bir besin olmasına rağmen pişirirken bol su kullanmak zorunda kalındığı için bebek beslenmesinde az tercih ediyorum ben. Çünkü bebeğinize neredeyse %80 i su olan bir besin vermiş oluyorsunuz ve küçücük midesini su gibi hiç bir besin ve kalori unsur olmayan bir yiyecekle dolduruyorsunuz. Diğer yazılarımı da okusanız görürsünüz ki bebek beslenmesinde çorbanın yeri yoktur. Sebze püreleri çorbanın yerini almalıdır. Yoğurt vermeye başlayabilirsiniz.

 • nilay

  Bebegim 3.050gr dogdu. Simdi 4ay 3haftaligiz ve kilomuz 3.300. Doktorumuz en son ay 750 gr almis ve sinirda dedi.bir hafta sonra kontrole gittik 50 gr almis.cok az devam sutune baslayin ve ek gidaya baslayin yogurt ile dedi.ben hep 6. Aya kadar beklemek istedim.bebegim huzurlu ve hic ac kaliyomus gibi degil cok kararsiz kaldim.simdiden tesekur ederim.

  • Güncel Anne

   Öncelikle bebeğinizin kilosu yaşına göre normal. 750 gram aylık kilo alımı ise 4 ay için yeterli düzeyde. Bir tek son haftada aldığı 50 gram az. Bence daha sık ve etkili emzirerek bir hafta daha anne sütü vermeye devam edin. Bir haftanın sonunda 100 gramdan az kilo almış olursa (aynı tartıda, günün aynı saatinde, bezsiz tartılacak) öncelikle bebeğinizde kilo alımının az olmasına neden olacak idrar yolu enfeksiyonu, kansızlık vb. bir hastalık olup olmadığına bakılması gerek. Ek gıdaya geçmek için henüz erken.

 • nilay

  Su an kilomuz 6.300 .yanlis yzmisim.

 • Şeyma

  Öncelikle merhabalar,
  Benim kızım 34. Haftasında 1400 gram ağırlığında dünyaya geldi.Bir ay yenidoğan yoğun bakım Ünitesinde kaldıktan sonra evimize geldi.Şu anda 6.ayını doldurdu ve 6 kilodayız.Bu güne kadar anne sütü ile büyüdü.Bu ay başında doktor kontrolümüzde doktorumuz ek gıdaya başlayın dedi.Normal bebekler gibi bu ay başlayalım mı ek gıdaya yada bir ay erken doğduğu için bir ay sonramı başlayalım ek gıdaya ? Kilo alması için hangi besinleri öneriyorsunuz? Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Sevgilerle…

  • Güncel Anne

   Yazıda anlatıldığı gibi ek gıdaya geçişe hazır olduğunu gösteren işaretleri taşıyorsa başlayabilirsiniz. Değilse bir ay daha bekleyebilirsiniz.

 • Gülin

  Merhabalar oğlum şu an 5 .ayını doldurdu doktorum ek gıda için erken sütün yetiyor dedi ama oğlum bu aralar çok huzursuz bende aç olduğunu düşünerek yoğurt verdim içine iki tane bebe bisküvisi koyarak yoğurdu kendim mayaladim bu arada. Oğlum bir güzel yedi sonrada huysuzlugu durdu. Başka besinler vermeye baslamalimiyim.kilosu 7.680. Çok teşekkür ederim cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

  • Güncel Anne

   Eğer yeterli kilo alımı varsa ek gıdaya geçmek için 6 ayı doldurmasını bekleyebilirsiniz. Ben hazır bebe bisküvilerini hiç önermiyorum. Bebe bisküvisi yerine anne sütü verdiğiniz süreyi uzatabilirsiniz.

 • Meltem YAVAŞ

  öncelikle merhabalar doktor hanım vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.bir oğlum var ve şuan 5 aylık 5 gün sonra (11nisan ) 6 ayına girecek sadece anne sütü veriyorum ve ek gıdaya başlamak istiyorum başlayabilir miyim? belirttiğiniz gibi yoğurt ve sebzeyle başlayacağım fakat sormak istediğim oğlum 3.300 ve 52 cm doğdu şuan 6.520 ve 67.5 cm. oğlum doğduğundan beri her ay 1kg hatta daha fazlasını alırken son ay 5. ayda 300g almış. ben 7 kg geçer diye umut ederken 300g almış olması beni biraz korkuttu. acaba oğlum çok mu zayıf yada sütüm mü yetersiz geliyor?ben çok olduğunu düşünüyorum:) bu aralar çok hareketlendi ondan mı bu kadar az aldı.şimdiye kadar hiç bir sağlık problemimiz de olmadı. ek gıdaya ya geçince mama vermeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler…

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin bu aya kadar kilo alımı ve şu anki kilosu gayet iyi ancak son ay biraz az almış. Bir uzman tarafından muayene ve tetkiklerinin yapılıp az kilo almasına neden olacak bir durum olmadığı araştırılmalı. Ek gıdaya geçtiğinizde anne sütünüz yeterli ise mama vermenize gerek yok.

 • Ozgul Tekebas

  Oncelikle Merhaba
  Benim bir oglum var, 5. ayini doldurdu ve tam 7 kilo
  Sadece anne sutuyle besleniyor ancak 2. aydan sonra kilo
  alimi azaldi ayda 500gr ancak aliyordu ama bu ay sadece 200 gr
  almis. Doktorumuz ek gidaya gecilebilir dedi ilk olarak 1 yada 2 cay kasigi
  elma yada armut puresine baslayin, yavas yavas artirin ancak yarim cay bardagini
  gecirmeyin dedi, ayni sekilde 2 hafta sonra yogurda baslayin dedi.Simdi yazdiklarinizi
  okuyunca tereddut ediyorum ne yapmam gerektigi konusunda, oneriniz nedir yazarsaniz cok
  sevinirim,
  tesekkurler..

  • Güncel Anne

   Ben ek gıdaya meyve yerine, sebze ile başlanmasını öneriyorum. Meyve ile başlandığında bazen bebekler tatlı olan meyve yerine tatsız tuzsuz sebzeleri yemeyi isteyemeyebiliyor.

 • tuba

  dr hanım nolur bana yardım edin iyice bunaldım :benim kızım 4 ay 1 haftalık 3.kg 360 ile dünyaya geldi boyu:49 du şimdi ise kg 6300 boyuda 62cm yeme şekli ise beni emmediği için sütümü sağarak veriyorum 3.5 satte 120 cc içiyor arkasındanda 3.5 satte 120 cc mama veriyorum biraz zor içsede bu şekilde veriyorum fakat kğ alımı az ayda 550 gr almış doktorum idrar testi yaptı birşey cıkmadı. 24 satte ancak 700;720 cc içiyor oda zorla peki neyapmam gerekiyor daha fazla kğ alması için birde gece uyandırıp beslemem doğrumu hiç uyanmak istemiyor .gece vermesem sütünü gün içinde 700 cc az içecek . iyice şaşırdım bunaldım neolur yardım edin bide vitamine başladım gıda takviyesi diye günde 3 damla veriyorum ertesi gün onun yerine devit3 veriyorum bunun içinde birşey yazarsanız sevinirim…

  • Güncel Anne

   Öncelşkle şunu belirtmeliyim ki son ayı saymazsak kızınızın kilo alımı gayet güzel. İlk 6 ay içinde bebeklerin doğum kilolarını ikye katlamalarını bekleriz ki sizin bebeğiniz bunu 4 ayda başarmış. Son ayda ise kilo alımı 4 aylık bir bebek için sınır olan 600 gramın biraz altında. Önemli olan aldığı süt miktarı değil kilo alımıdır. O yüzden size önerim bebeğinizin aldığı miktara takılmamanız ve kilo alımını doktorunuz ile sıkı takibe almanız. Sık takip sonucu kilo alımı halen sınrın altında seyrderse doktorunuzun önerdiği anne sütü zenginleştirici takviyeleri kullanabilirsiniz.
   Gece beslenmek için uyanmayan bir bebeği uyandırmanızı önermem.

 • selda

  dr hanım merhabalar benim 4 ay 3 haftalık bir kızım var.kendisi emmiyor,bu nedenle sütümü sağarak veriyorum ayrıca biberon almıyor,kaşıkla besleniyor. sütüm çalışmaya başladığım için azaldı ve mama vermeye başladım. 3 600 gr doğdu kilo alımı biraz yavaş 6300 gr şuan ek gıdaya başlamam gerektiğini söyledi doktorum ilk olarak neler vermeliyim,şimdiden teşekkürler

  • Güncel Anne

   Anne sütünü artırmanın yollarını denemeli ve bebeğinize ısrarla anne sütü vermelisiniz. Emmiyor olsa bile,
   muhallebilerine, sebze pürelerine katmayı deneyebilirsiniz.4 ay ek gıdaya eçmek için erken bir dönem. Anne sütü veremediğiniz durumda bile bence 1 ay kadar daha mama ile besleyip öyle ek gıdalara geçmenizi öneririm.

 • Armağanim

  Doktor hanim iyi gunler oncelikle emeginize sağlik cok guzel bir blog olmus ve ek gidaya yeni baslayan anneoldugum icin sansli hissediyorum kendimi blogunuzu buldum.benim tam bes bucuk aylik bir oglum var en son bes aylikken kontrole gittik 8.800 kg ve boyu 71 cm anne sutuyle mama ikisi birlikte verdim doktorum ek gidaya gecebilecegimizi soyledi ama kilosu ortalamanin ustunde obez olmasina sebep olur ama su an anne sutu alamiyor :((erkenmi baslamam sizce bu gidise gore ne zaman baslamaliyim bi kac kere sebze puresi ve muhallebi verdim evde biskuvi yaptim verdim yukardaki belirtilerin hepsi mevcut ve severek yedi sizce ne yapmaliyim saygilar

  • Güncel Anne

   Bence ek gıdaya başlamak için çok ta erken sayılmaz. Bir iki hafta bekleyip ek gıdaya geçebilirsiniz.

 • Füsun

  Hocam ellerinize sağlık siteniz harika olmuş,çok faydalı bizler için.Benim 7 ay-6 günlük bir oğlum var. 3.440gr 51 cm doğdu 1 ay sonunda 4200 oldu(760gr almış)ve 54cm,2.ay sonunda 5300(1100gr almış) ve 58 cm oldu ama 3.ay sonunda 5800(sadece 500gr almış!)ve 60 cm olmuştu,Doktorumuz mama başlayalım dedi ben inatla vermedim emzirmeye devam ettim ve 4.ay sonunda 6650(850gr almış)ve 61 cm oldu ama 5 ay sonunda 7100(450 gr almış) ve 63 cm olmuştu ve 6 ay sonunda 7390(290 gr almış)ve 64.5 cm olmuştu. Doktorumuz gelişimi normal dedi ve ek gıdalara yoğurt ve meyve püresi verdi,yoğurdu anne sütüyle mayalıyorum. Bu ay 7.ayın sonunda kilosu 7760(370 gr almış) ve boyu 66.5 cm olmuş sizce sütüm yeterli mi yada çok az mı kilo alıyor sizce gelişimi nasıl?
  Bu arada kahvaltıya başladık (1 çay kaşığı yumurta sarısı,2 çay kaşığı peynir (peyniri de kendim inek sütünden yoğurtla mayalayarak yaptım) ve ekmek kırıntısı ver dedi ben de tam tahıl unundan ekmeğini de kendim yaptım ama içinde tuz varmış o karışımın,sizce tam buğday unundan mı yapsam yada glutensiz un satılıyor yoksa onunla mı yapsam ekmeğini? Kahvaltı dışında Şu anda 1 çay bardağı yoğurt,bir dilim elma,armut yada muz püresi veriyorum her gün.Sebze pürelerine de geçicem yakında. Bana tavsiyeniz nedir ek gıdaları konusunda başka şeyler de vermeli miyim,ekmek ve bir de peynir hakkında (Peyniri acaba keçi yada koyun sütünden mi yapsam hangisi daha iyi olur sizce) Çok soru sordum hocam kusuruma bakmayın çok teşekkür ederim

  • kader

   merhaba, ben anne sütünden yoğurdu nasıl yaptığını öğrenmek istiyorum bende ek gıdaya başladım anne sütünden yoğurt yapacağım ama nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olur musun? ve şu peynir yapmayı da anlatırsan cok sevinirim 🙂

   • kader

    şimdiden teşekkürler 🙂

   • kader

    merhaba doktor hanım benım 4.5 aylık oğlum var doğum kilosu 4 boyu da 52 cm.. 1. ayında 2 kilo aldı boyuda 4 cm uzadı, 2. ayında 1.5 kilo aldı boyu 4cm uzadı, 3. ayında 1 kilo aldı 4cm uzadı, 4. ayında 600 gr aldı ve boyu 2 cm uzadı.. şuanda emmiyor anne sütünü de istemiyor bir süredir de sadece mama tüketiyor doktoru ek gıdaya başlayalım dedi ben ilk olarak elma ve muz püresi hazırladm ve hazırladığımın hepsini yedi.. kaşıkla yemeye çok hevesli boynunu dik tutabiliyor ,ayakta kalabiliyor, kucakta da çok rahat oturabiliyor… ek gıda için erken mi? ne yapmam gerekir? ve bugun anne sütünden yoğurt yapmayı deneyeceğim, anne sütünden yoğurt olur mu? oluyorsa nasıl yapmam gerektiğini anlatır mısınız? eğer ek gıdaya geçin derseniz günde kaç öğün ve ne yedirmeliyim ?? teşekkürler…

    • Güncel Anne

     Eğer anne sütünüz varsa mümkün olduğu kadar emzirmeyi denemeli, eğer emmiyorsa sağıp biberonla veya kaşıkla vermeyi denemenizi öneririm. Ek gıdalara geçiş ile ilgili http://www.guncelanne.com/ek-gidaya-ne-ile-baslanmali/ yazıma bakmanızı tavsiye ediyorum. Ek gıdaya meyve değil yoğurt veya sebze püresi ile başlamanızı öneriyorum. Meyve ile başlayınca bebeklerin daha sonra besin reddi ihtimali olabiliyor.
     Anne sütünden yoğurt mayalarken tıpkı normal sütten mayalarken izlediğimiz adımları izleyeceğiz. Ancak iki şeye dikkat edeceğiz:
     Birincisi anne sütünü mayalamadan önce ısıtırken direkt ateşte değil benmari usulü ısıtalım. Direkt ısı ile temas, anne sütünün özelliklerini bozabilir.
     İkincisi anne sütü ile yapılan yoğurt daha cıvık oacağı için mayayı biraz daha fazla eklemekte fayda var.

   • Güncel Anne

    Bir su bardağı anne sütünü ağzı kapanabilecek bir küçük kavanozda benmari yöntemi ile ısıtın. İçine 4 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Etrafını iyice ısınacak şekilde sarın. Anne sütü ile yapılan yoğurt, normal yoğurda göre daha cıvık olacaktır.

    • Füsun

     Hocam üstte sorularım vardı cevaplarınızı bekliyorum merakla 🙂

  • Füsun

   Hocam ellerinize sağlık siteniz harika olmuş,çok faydalı bizler için.Benim 7 ay-6 günlük bir oğlum var. 3.440gr 51 cm doğdu 1 ay sonunda 4200 oldu(760gr almış)ve 54cm,2.ay sonunda 5300(1100gr almış) ve 58 cm oldu ama 3.ay sonunda 5800(sadece 500gr almış!)ve 60 cm olmuştu,Doktorumuz mama başlayalım dedi ben inatla vermedim emzirmeye devam ettim ve 4.ay sonunda 6650(850gr almış)ve 61 cm oldu ama 5 ay sonunda 7100(450 gr almış) ve 63 cm olmuştu ve 6 ay sonunda 7390(290 gr almış)ve 64.5 cm olmuştu. Doktorumuz gelişimi normal dedi ve ek gıdalara yoğurt ve meyve püresi verdi,yoğurdu anne sütüyle mayalıyorum. Bu ay 7.ayın sonunda kilosu 7760(370 gr almış) ve boyu 66.5 cm olmuş sizce sütüm yeterli mi yada çok az mı kilo alıyor sizce gelişimi nasıl?
   Bu arada kahvaltıya başladık (1 çay kaşığı yumurta sarısı,2 çay kaşığı peynir (peyniri de kendim inek sütünden yoğurtla mayalayarak yaptım) ve ekmek kırıntısı ver dedi ben de tam tahıl unundan ekmeğini de kendim yaptım ama içinde tuz varmış o karışımın,sizce tam buğday unundan mı yapsam yada glutensiz un satılıyor yoksa onunla mı yapsam ekmeğini? Kahvaltı dışında Şu anda 1 çay bardağı yoğurt,bir dilim elma,armut yada muz püresi veriyorum her gün.Sebze pürelerine de başladım patates,havuç,balkabağı,taze fasulye,bezelye.Enginar verilebilir mi?Hangi sebze ve meyvelerden uzak durmalıyız? Bana tavsiyeniz nedir ek gıdaları konusunda başka şeyler de vermeli miyim,ekmek ve bir de peynir hakkında (Peyniri acaba keçi yada koyun sütünden mi yapsam hangisi daha iyi olur sizce) Çok soru sordum hocam kusuruma bakmayın çok teşekkür ederim –

 • Dilek

  Merhaba benım oğlum 16 ocak doğumlu sadece anne sütüyle besleniyor bu ay kontrole henüz gitmedik ama geçen ay gittiğimizde kilosu 7.370 boyu 65 cm di doğum kilosu 3510 boyu 51 cm di sizce gelişimi nasil ben bu ay ek gıdaya geçmek ıstiyrm ancak bebegimin kaka si çok düzensiz bi kaç4d günde bir yapıyor ve gece gaz sancısı yla uyanabiliyor bu durumda gecmem uygun olur mu iletişim kısmından yazdım ancak sorumu gormedigim için burdan yazıyorum yardimcu olur mu

  • Dilek

   Musunuz

 • tülay

  Hocam merhaba, kızım 3700 gr,51cm dogdu. Su an 4 aylık kilısu yaklaşuk 6500 boyu 63 cm civarında.Sadece anne sütüyle besleniyor. Beni endişelendiren durum bazı haftalar hiç kilo almaması ve bu ay sadece yaklasık 300-400 gr arası alması. (İki hafta sadece 100 gr alıp sonraki hafta 400 gr birden almıştı bir defa) Bir markanın pirşnçli muhallebisi var.4 aydan itibaren veriliyor. Destek verebilir miyiz? Kızım bu aralar biz birşeyler yerken tepki veriyor. Çok kararaız kaldım. Az kilo alması beni çok endişelendirdi. Başka birşey düşünemiyorum. Yorumunuz benim için çok değerli.

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin kilo alım hızı şu ana kadar gayet iyi gitmiş ancak bu ay 300 gram almış olması kilo alım hızının azaldığını gösteriyor. Öncelikle doktorunuza başvurun ve kilo alımını yavaşlatacak bir hastalığı olup olmadığı muayene, kan ve idrar tetkikleri ile anlaşılsın. Onun dışında 4. ay bebeğin ek gıdaya geçmesi için biraz erken. Bunun dışında hazır kavanoz mamalarını hiçbir şekilde önermiyorum.

 • serife

  merhabalar benim çocugum beşinci ayını 6 gun geçtı ve artık sütüm yetmıyor ben ek gıdalara başlayabilirmiyim tam altıncı ayını doldurmadığı için sakncası olurmu ve bana çocuğun doyabileceği bu donemde bi besin önerebilirmisiniz lutfen bilgilendirirsenız sevinirim

  • Güncel Anne

   Öncelikle bebeğinizin doymadığını neden düşünüyorsunuz? Sorunuza cevap vermeden önce bebeğinizin doğum kilosu, şimdiki kilosu ve son iki ayda aldığı kiloyu öğrenebilir miyim?

 • Esra

  Hocam merhaba, kizim 2.800 kg ,49 cm dunyaya geldi suan 4 aylik 5.800 kg,57cm boy gelisimi normal mi?
  Dogumundan itibaren devam sutu kullaniyoruz.sutum cok yetersiz.ac oldugu halde biberonu reddediyor cogu zaman,memeyi verice aliyor tabi meme doyurmuyor sizce ek gidaya baslamalimiyim kasikla su veriyorum seve seve aliyor muz yerken cok minik bir parca ezerek vermistim gecen ay geri itmedi onuda severek yedi

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin boyu ve kilosu yaşına ve doğum kilosuna göre normal sınırlarda. Ek gıda için 6. ayı beklemenizi öneririm. Sütünüzü artırmanın en iyi yollarından biri sık emzirmedir. Siz de bence sık emzirerek, bol su içerek ve dinlenerek sütünüzü artırmayı deneyebilirsiniz.

 • Özge

  Hocam merhaba,
  Oğlum 3 gün sonra 6. Ayını dolduruyor. 4200 gr ve 51 cm doğdu. Son aya kadar Her ay yaklaşık 1200-1500gr aldı. Şuandaki kilosu 10.080 kg. Aslında 6 aylık bir bebek için iyi gibi görünüyor ancak son 1,5 ayda sadece 200 gr almış. Sütümün azaldığının farkındayım,2 yaşında bir oğlum daha var ve çok yoruluyorum.Şuanda tek memeden 60-70 cc süt çıkıyor. Oğluma bir beslenmede ikinci memeyi kesinlikle veremiyorum,almıyor. BiAraz emmeye karşı da isteksizlik başladı son iki haftadır. Ve bezi neredeyse hiç ıslanmıyor, günde iki defa değiştiriyorum.Aşırı terleyenbir bebek ancak yine de biraz yapması gerekmez mi? Sabah kalkınca bezini değiştiriyorum bazen unutup tekrar ertesi sabah değiştiriyorum ve çok yoğun kokulu aZıcık bir idrar oluyor. Dr’a gittik, idrar kültürü bakıldı, temiz çıktı. Kan ya da böbrek bakmak istemiyorum bebek huzursuz görünmüyor dedi boşuna canını yakmayalım diye yapmadı kan testi. Su ver dedi, ek gıdaya da başlarsın zaten bikaç haftaya dedi. Günde 100-120 cc kadar su içiyor, akşam biraz muhallebi veriyorum. Bezinde çok bir değişiklik yok açıkçası.formül süt de içmiyor, ağzına bile almıyor.kilo alımı ve idrar durumuyla ilgili bize verebileceğiniz bir tavsiye var mı? İnek sütü 1 yaşından önce uygun değil biliyorum ancak abisine verirken biraz tattırdım, sanki onu içecek gibiydi, istekliydi. Sulu şekilde versem mi? Çok soru sordum kusura bakmayın hocam.İnsan aç kalıyorsa diye çok üzülüyor.

  • Güncel Anne

   İnek sütü bir yaşından önce önermiyorum.

 • özlem

  Merhaba. Benim kızım 4,125 gr doğdu. İlk iki ay kilo alımı normaldiancak son iki-ikibuçuk aydır haftada 100 gr ile kapatıyoruz. Mama vermemek için çok direndim. Boy uzaması gayet iyi ama daha 3-3,5 aylıkken fıldır fıldır yuvarlanmaya başlayan bi bebek. Aşırı hareketli (bir klişe belki ama öyle :)) Şu an 4 ay 23 günlük ve son bir haftadır ek gıdaya (sadece öğleyin sebze püresi ile) desteğe başladık. Herhangi bir hazımsızlık alerji vs olmadı. Çocuk doktoru da (kendisi uluslararası camiada da çalışmaları olan biri, akademisyen), biberon mamasının gereksiz okduğunu, bir de akşam öğünü eklemem gerektiğini, pirinç unu içerikli muhallebi ya da tahıl pirinç içerikli kaşık maması ile destek vermem gerektiğini söyledi. Şimdi sorum şu; formül mamalar bu kadar tartışmalı ve güvensizlik yaratan bir konuyken ben nasıl sebze yerine formül mamayı tercih edeyim? (anne sütü alımında herhangi bir azalma yok, tam tersine daha sık emmeye başladı. Ara öğün gibi veriyorum ek gıdalarını) dr bir arkadaşım formül mamayı ölçüsüne göre bi miktar daha sulandırarak vermem gerektiğini not etmişti, böbreklere çok yükleniyor yenidoğanlarda demişti. Anne sütünü azaltmadıktan sonra kilo alımını desteklemek için tahıllı sebze püresi, yoğurt labne vs li meyve püresi yerine neden “formül” mamayı tercih etmek gerekiyor? Açıkçası sağlık sektörünün içinde biri olarak hiç de tatmin olamıyorum bu konuda. Tamam iki aylık bebeğe de kabak meyve yedirin demiyoruz elbette ama artık ek gıda sürecine yaklaşmış bebeklere ille de gerekliyse formül mama yerine sebze vs (ayına uygun gıdalar) vermemek neden? Gerçekten bunun bilşmsel bir izahını öğrenmek isterdim. Açıkçası formül mamalar beni hiç ama hiç tatmin etmiyor

  • Güncel Anne

   Ek gıdaya erken başlamak bebeğinizin sindirim sistemi ve böbreklerine henüz hazır olmadığı bir yükü yükler. İlk 6 ay sadece anne sütü, anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda formül mamalar bebeğiniz için seçilecek yoldur. İlk 5-6 ay bebeklerin sindirim sistemleri sebze, meyve, tahıl gibi gıdaları tam anlamı ile işleyecek kapasitede değildir. Yani 3-4 aylık bir bebeğe anne sütü yok diye formül mama yerine ek gıda başlamak yani erken ek gıda bebeğinizin sindirim sistemi ve böbreklerine henüz hazır olmadığı bir yükü yükler.

 • Ayhan

  Merhabalar. 6 buçuk aylık bebeğim var. Şimdiye kadar anne sütüyle beslendi. Ek gıdalara yeni başladık. Yogurt ve meyve purelerini severek yiyor. Sebzeye henüz alışamadı. Benim sorum şu. Bebeğime su veriyorum içtiği kadar. Yaz ayindayiz malum, çok terliyor. Idrarinda da azalma gozlemledim. Vücudunun susuz kaldığı endişesiyle su veriyorum. Çorbalar sulu olduğu için önermiyorsunuz. Bu durumda yanlış mı yapıyorum? Yaz aylarinda 6 buçuk aylık bebeğe su verilmeli midir?

  • Güncel Anne

   Yaz ayları veya değil ek gıdaya başlamış tüm bebeklere su verilmelidir. Ayrıca bebeğinizin az idrar çıkardığından şüpheleniyorsanız bir uzmana mutlaka götürmelisiniz.

 • Ayhan

  Hocam önümüzdeki ay işe başlayacağım. Bebeğim şimdi 6 buçuk aylık. 6-7 saat ayrı kalacağız. Yoklugumda devam sütü, kasık mama, ek gıda vs. neyle besleyip doyurmaliyim. Tek tip mi -sadece devam sutu gibi- yoksa çeşitli öğünler mi hazirlamaliyim. Bu sorun çok rahatsız ediyor beni. Yoğurt ve meyve püresi seviyor. Sebze püresine henüz alışamadı. Yoklugumda nasıl bir beslenme programı uygulamalıyım?

 • Şaziye

  Merhabalar Hocam..Blogunuzu yeni keşfettim öncelikle size çok teşekkür ediyorum.4 ay 5 günlük bir oğlum var 4.100 gr 52cm doğdu Şu an 7.300 gr 68cm boyunda.İlk gunden itibaren buyuk bir çabayla anne sutu haricinde bebeğime hiç birşey vermedim.tavsiyelerinizdede belirttiğiniz gibi 6.aya kadarda vermeyi düşünmüyordum.Fakat bebeğim dun gece ateşlendi ve vucudundada bir kaç gundur dokuntuler vardı.Bugün doktora götürdüm soylediği El ayak Ağız Hastalığı olarak açıkladı.4 aylık olduğunu duyduğunda hemen ek gıdaya başlaman gerekir 6.aydan sonra bebeklerde gida alerji riski görülebiliyor diyerek bana küçük bir liste verdi.Bu listede yumurta-çorba-meyve püresi-pekmezyoğurt var..bir yandan 6.aya kadar devam etmek istiyorum fakat durum böyle de olunca aklım çok karıştı lutfen bu konuda bana bir yol gösterir misiniz??

  ilginize şimdiden çok teşekkür eder,İyi Çalışmalar diliyorum.

  • Güncel Anne

   4 ay 5 gün ek gıdaya başlamak için biraz erken. İlk 6 ay sadece anne sütü diyoruz.

 • filiz çalışkan

  merhabalar…çalışan anne olduğum için sütlerimi sağmıştık fakat işten çıktım.bebeğim 1 aylıkken sağmaya başladım ve 4 ay kadar sağdık bebeğim 6 aylık oldu.yani dolabımda yaklaşık 5 aylık sütler var.bu sütlerden kozalak yardımıyla yoğurt mayalamayabilir miyim?enteresan bi soru olduğunu biliyorum:) ama sütleri bi şekilde kullanmak istiyorum şu an emzirmeye devam ettiğim için gerek görmedim.bende acaba yoğurtla değerlendirebilir miyim diye merak ettim..iyi çalışmalar

  • Güncel Anne

   Evet mayalayabilirsiniz, gayet de yerinde ve güzel olur.

 • ilkay

  Hocam merhaba
  Benim oğlum 31 haftalik doğdu. .suan 5.ayı yeni bitti..ama normal zamanında doğsaydı 3 ayı bitmiş olcakti. .kısaca prematüre bebek..Ek gıdaya geçiş bizim için en uygun ne zamandır. .Enerji ihtiyacı çok fazla..kaşıkla su,ilaç içmeye bayılıyor. .dün bir çay kasigi sebze püresi denedim mutluluktan çığlıklar attı.kolay uykuya geçti. .sizce ne yapmalıyım. .

  • Güncel Anne

   Prematüreler takvim yaşı değil, düzeltilmiş yaşa göre ek gıdaya geçmeliler. Yani 3 ay ek gıda için erken.

 • Şaziye

  Tekrar merhabalar hocm,ilginize teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…

 • esra

  Merhabalar benim kizim 7.ayinin ilk gunu aile hekimliğine gittim kilosuna bakıldi ve kilosu 8 esim ve ben cok tedirginiz suan 10kilo olmasi gerektiğini söyledi siz ne düşünüyorsunuz acaba

  • Güncel Anne

   Bu sorunuza yanıt verebilmek için doğum kilosunu bilmeme gerek.

 • zeynep

  Hocam merhaba oğlum 2.700.doğdu ilk ay sonunda kilosu 4.300 oldu ikinci ay sonunda 5.500 olduk üçüncü ayın sonunda 6.100 olduk şimdiye kadar anne sütü ile besledim yetmediğinde bunuda ellerini ağzına götürüyodu ondan anladım kaşıkla devam sütü verdim biberon vermek istemiyorum şimdi 4 aya girdik son ay aldığı kilo normalmi şimdiye kadar her ay 1 kilonun üstünde aldı bu beni tedirgin etti sütümün azaldığını hissediyorum büyük oğlumda katı gıdalarda çok sorun yaşamıştım inşallah küçükte yaşamam teşekkür ederim

  • Güncel Anne

   İlk 6 ay bebeklerin ayda minimum 500-600 gram almasını isteriz, sizinki de almış.

 • Gülseren

  Hocam merhaba , once sunu belirtmeliyim sizi yeni kesfettim hizla butun yazilarinizdan yararlanmaya calisiyorum tesekkur ederim bu guzel bilgiler icin simdi soruma geleyim oglum 3090 gr dogdu suan 5. Ayi tamamladik 8800 gr simdiye kadar sadece anne sutuyle beslendi sutum az ama inatcilik ettim sabrettim sagarak cogaltmaya calisiyorum hala az gibi geliyor bana ama kilo alimi iyi sanirim devam ediyorum ancak ben bir sey yerken bana bakiyo kucagimdaysa elimden alip agzina almaya calisiyo agiz hareketleri yapiyo ek gidaya gecmeliyim sizce ogun olarak degil ama tatlara alismasi anlaminda baslayabilir miyiz ?

  • Güncel Anne

   Bebeğiniz gayet güzel kilo almış, bu durumda sütünüzün yeterli olduğunu düşünüyorum. Ek gıdaya geçiş için 6. ayı beklemenizi öneririm.

 • Özlem

  Merhabalar Doktor Hanım, 37 haftalıkken 2620 gr doğmuş, fallot hastası bir bebeğim var. 25 günlükken şant ameliyatı oldu 2 ay yoğunbakımda kaldı çok şükür şimdi 6 aylık ve evdeyiz. Malum durumdan ötürü biraz gelişim geriliği var. Bebeğim şimdi 61 cm ve 5100 gr.Aptamil 2, yoğurt, meyve püresi, sebze çorbası ve çok az 50ml anne sütünden oluşan günlük beslenme listemiz var. Totalde 450 ml süt( 200ml infatrini dahil) 1,5 çay bardağı katı gıda alıyor. İki sorum olacaktı.
  1. Kaliteli kilo alımı için nelere öncelik vermeliyim?(Önümüzde bir düzeltme ameliyatı olduğu için hızla kilo almamız lazım.
  2. Dr tavsiyesi ile Zinco, Multitabs, Biogaita, Ferrum kullanıyoruz, bunları gıdalarına katıp bekletmeden verebilir miyim?(Harici verdiğimde kusuyor) (Ayrıca kalbi için 2 ilaç-digoxin ve acoprin- daha alıyor)
  Dr tavsiyesi ile infatrini kullanıyoruz (günde 200ml) tüm bunların ileriye dönük yan etkisi var mı?

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin özel durumu nedeni ile hızlı kilo alması için özel kalori desteği içeren mamalardan kullanmanız uygun olur. Tabii anne sütünün olmadığını varsayıyorum.Bir de sebze çorbası değil püre vermenizi öneririm.

 • hülya yaman

  oğlum 5gün sonra 5ayına gırıyor 2.760 kilo 50 cm doğudu şimdiyse 6 kilo 60cm ve 15 gundur meyve püresiyle arı mamanın sütlü pirinçli kaşık mamasını veriyorum.acaba dorumu siz ne öneriyorsunuz.

  • Güncel Anne

   Hazır mamalar yerine evde yapılmış ek gıdaları öneriyorum.

 • Burcu Kalır

  Merhabalar hocam, karınca ay itibari ile bebeklere kitap hikaye okumaya başlamalıyız. ?

  • Güncel Anne

   Kaçıncı ay diye sormak istediniz herhalde. Anne karnından itibaren bebeklere kitap okuyabilirsiniz.

 • Gulin

  Merhaba Hocam,

  5 ay 2 gunluk oglum 3860kg-52cm dogum kilosu ile dogdu, hastane cikisinda kilo kaybi olmadigi gibi 3. Gun kontrolmuzde 150gr almisti ve her ay 1-1,5 kg arasi kilo alimi oldu… 5. Ay kontrlmzde 9.200kg -66cm boy olcumu yapildi ve sadece anne sutuyle besleniyor. Dr.mz ek gidaya gecmemiz icin erken oldugjnu belirtti fakat tadlarina alismasi acisindan gunde 1 ogun ekgidaya basladik… Sadecec 2 tatli kasigi vermeye basladm,sebzeyle basliyoruz…
  Benim sorum oglumun kilosunun fazla oldugunu dusunuorm ve dr. Fazla oldugunu soyluyor.. Boyle devam edermi bu kilo alimi, yada ek gidalarda dikkat etmem gereken birsey var mi? Tesekkurler

  • Güncel Anne

   Kilosu yaşına göre fazla. Altı ay olana dek anne sütü ile beslemenizi, ek gıdaya geçerken unlu, şekerli gıdaları, hazır gıdaları vermemenizi öneririm. (Bunu zaten tüm bebelere öneriyorum)

 • Tuba özen

  Dr hanım Merhabalar, bloğunuzu yeni keşfettim. Emeklerinize sağlık.
  Benim kızım 6,5 aylık ve 11 kilo ve 68 cm boyunda. Dr’umuz emeklerine kilolarınınverir diyor. Yalnız anne sütü ile beslemekte idim. Ek gıdaya ise, 5 gün önce başladık. Dr’umuz öğlenleri Havuç, kabak ve patatesten Oluşan 150 gr kadar sebze püresi önerdi. Kızım zar zor 1,5 – 2 Kaşık yiyiyor. Ihlamur ile yutturmaya çalışıyorum. Akşam üzerlerinde elma ve muzdan Oluşan 50 gr ‘ilk meyve püremiz var ve onuda 2 Kaşık ancak yiyor. Anne sütümü ise günde maximum 3 bazen 4 defa veriyorum. Bu aralar aşırı derecede diş etleri kaşınıyor. Çılgınlar gibi salyalıyıZ ve 4 akşamdırda geceleri beni 3-4 defa kaldırmaya ve her kalkışta emmek istemeye başladı. Daha fazla kilo alırsa diye korkuyorum. Sizce gece çok kalkmamızın sebebi diş çıkartacağı için mi yoksa ek gıdalar ile duymadığından mı ? Teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

  • Güncel Anne

   Maalesef Gece kalkmalarının sebebinin diş kökenli olup olmadığını bebeğinizi muayene etmeden bilemem. Ama diş döneminde uyku değişiklikleri olabilir.

 • Gizem Yaşar

  Merhaba gizem ben benim 4 ayi doldurmu bir kiz bebegim kilosu 6800 boyu 63cm size şu soruyu sorucaktim bebegim ek gida biraz baslaya bilirmi acaba cunku mama yiyor sadece bazen istahsiz oluyor ne gibi gida tuketilmeli acaba cok hareketli kizim zayiflar diye endiseleniyorum acaba ne ypmaliyim meyve puresi gibi olabilirmi yada baska bisi ? cevapladiniz icin simdiden tesekkur ederim

  • Güncel Anne

   Ek gıda için 4 ay erken bir yaş.

 • duygu

  merhabalar emeğinize sağlık,bebegim tam 5.5 aylık boyu 70 cm,kilosuda 9kg.ara ara bir çay kaşığı kadar yoğurt veriyorum.ek gıdaya nezaman başlayabilirim 6.ay başındamı yoksa sonunda mı başlamam gerekir.birde yemeğe istekli geliyor bana biz yemek yerken kaşığı almak istiyo.teşekkürler…

  • Güncel Anne

   6. Ayda başlayabilirsiniz.

 • Burcu

  Biz 5.ayın içindeyiz bebeğim hem emiyor ama sütüm doyurmadığından mamada yiyor ek gıdaya geçelimmi siz ne dersiniz

  • Güncel Anne

   Kilo alımı yeterli ise yani günde 20-30 gram alıyorsa 6. ayı bekleyin derim.

 • tuğçe

  merhaba hocam benim oglum 2930 gr 47 cm dogdu şimdi 4.5 aylık 6160 gr 62.5 cm bu ay sadece 300 gr almıs dogdugu gunden beri sütüm yetrsız oldugu için mama veriyoruz 2 aydırda sütüm bıttıgı için mama veriyoruz bu ay doktorumuz ek gıdaya başlattı sabah 1 cay kaşıgı pekmez 1 cay kasıgı peynır 2 tanede hipp bebe bisküvisi mamanın icine katıyoruz öglende püre akşam üstüde meyveli püre gecede muhallebi veriyoz ben bunları vermekte cok kararsızım bana yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkür

  • Güncel Anne

   Öncelikle az kilo alımına yol açacak bir hastalığı olup olmadığının araştırılması için muayene ve tetkik edilmeli.

 • türkü

  Oğlum 5 hafta erken doğdu şuan doğum tarihine göre 6 aylık 7800 g ve 65 cm. ek gıdaya geçtik yani pek geçemedik malesef. İlk patates püresi tattırdım ağzını açıyor ama hemen çıkartıyor sonra yoğurt denedim gene çıkartıyor en son elma püresi verdim onuda çıkarttı. Her denememde ağzını açıyor istiyorda ama pütürlü olduğu için hemen çıkarıyor. Ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim yardım edermisiniz.

  • Güncel Anne

   1)Bebekler zaten genelde öncelikle her yediklerini çıkarır.
   2)Lütfen bebeğiniz bir besini reddettiğinde hemen vazgeçmeyin. Ertesi gün tekrar deneyin. Baktınız gene çıkarıyor o zaman başka bir besin deneyin ve o besini bir hafta sonra tekrar deneyin.
   3)Blogdaki ek gıda yazılarının tamamını okuyun.
   4)

 • pelin

  Oğlum 5 aylık doktorumuz yavaş yavaş ek gıdaya geçin dedi bende tarhana ve ıspanak çorbası veriyorum doğrumu yapıyorum bilmiyorum…kilosuda gayet iyi hatta doktor fazla diyor.

  • Güncel Anne

   Blogdaki diğer ek gıda yazılarını okumanızı öneririm. Ek gıdalara geçerken çorba yerine sebze püresi öneriyorum. Ispanağı bir yaş öncesi yüksek nitrat yükü nedeniyle sınırlı kullanmayı öneriyorum.

 • şeyma

  merhabalar bebeğim 2700 gr doğdu.şu an 4.5 aylık kilosu 5600 gr 2 aydır toplam 450 gr aldı ilk ay 300 gr daha sonra 150 gr. sadece anne sütü veriyorum ağlaması huysuzluğu yok doymasa huzursuz olur diye düşünüyorum ama bu kadar az kilo alması endişelendiriyor.idrar ve kan tahlillerindede sorun yok 1 haftadır sütlü pirinçli kaşık maması veriyorum içim hiç rahat değil doğrumu yapıyorum bilmiyorum diş çıkarmaya başlarsa iyice küçücük kalacak.

  • Güncel Anne

   Verdiğiniz tüm kiloları toplayınca 5600 değil, 4050 gram yapıyor.

 • nuray

  benim 8 aylık bir kızım var 6 aydan sonra ufak ufak ek gıdaya başladık ağzını açıyor ve yutuyordu fakat şimdi dilini dışarı çıkıarıp miğdesini bulandırıyor ve yutmuyor 2dişi çıktı üst damakları kabarmış ve bu son hafta çok huysuz uykusu bozuldu durmuyor doktora götürdüm dişlerinden olabilir dedi yemek olayı canımı sıkıyor 4 yaşında abimiz var onda sorun vardı yemek istemezdi ve hala yemek istemiyor zorla yemek yiyor oda günde bir öğün bir tabak diğer öğünlerde birkaç lokma ve akşama kadar sürekli hareketli şimdi kızda bunun gibi olur diye korkuyorum ne versem dilini dışarı çıkarıyor yutmuyor ne yapmalıyım

  • Güncel Anne

   Diş karma döneminde bebeklerde beslenme alışkanlıkları değişebilir, önemli olan kararlı ve sebatkar olmaktır.

 • Ezgi

  Bebegim 3730 doğdu bu ayın 14 nde 4 ün ayı bîtiyor suan 8 kilo emmesi iyiydi buaralar zorla emziriyorum bi kasık uzattığımda çıldırmış gibi agzına sokmaya çalışıyor agzına bişey uzattığınızda dilini uzatıyor basını dik tutuyor biz yemk yerken resmen bizi taklit ediyor sanki yemek yiyor gibi ağız sapırdatıyor siz ce başlamalı mı ek gıdaya

  • Güncel Anne

   Bebeğiniz sadece anne sütü ile gayet iyi kilo almış. Bebeğinizdeki bu yeme reddinin nedenini araştırmak için bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Banuu

  Merhaba Güncel anne bebeğim 5 aylık doğum kilosu 3760 şu anki kilosu 7 kilo,sadece anne sütü alıyor.Son 2 ayda 500 gram aldığı için doktorumuz az kilo alıyor,ek gıdaya başlayalım artık dedi.Meyve suyu ve yoğurtla başlıycaz dedi.Sizin ek gıdayla ilgili bütün yazılarınızı okumuş biri olarak,6. Aya kadar beklemek istiyorum.Size sorum oğlumun kilosu iyimi,boyu 69cm olmuş.Bir de uzun süre uyanık kaldığında akşamları yarım saatte bir emmek istiyor.Acaba akşamları doymuyormu?

  • Güncel Anne

   Oğlunuzun kilosu doğum kilosuna göre iyi. Son ay biraz alt sınırda kilo almış. Ama daha sık emzirerek bu açığı kapatabilirsiniz.

 • maşide

  merhaba güncel anne bu gün sağlık ocağında 4. ay kontrolümüze gittik benim kızım 2,300gram doğdu ilk ve 2. ay 1 er kilo aldı 3. ay 600 gram 4. ay 300 gram aldı şimdiki kilosu 5kilo 200 gram. bebeğim çok aç olmadığı sürece emmiyor 4 saatte 1 ve 5 veya 6 dk emiyor zorlasamda almıyor mamayı kabul etmiyor sütümü sağıp veriyorum onuda istemiyor.günde 1 veya 2 günde 1 kakasını yapıyor fazlada yapmıyor. maşallah hareketleri çok iyi açlık belirtisi yok halsizlik yok çocuk doktoruna götürmem söylendi sizce ne gibi bir rahatsızlılığı olabilir. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin ilk 3 ayki kilo alımı gayet iyi ama son ay istediğimizden az kilo almış. Bu durum, 4.ayda sık karşılaştığımız meme reddi ileilgili olabileceği gibi, kansızılık, idrar yolu enfeksiyonu ( veya başak bir durum) gibi hastalıklarla da ilgili olabilir. Size tavsiyem bir çocuk uzmanına başvurmanız, ayrıntılı bir muayene, gerekirse kan ve idrar tetkiklerini yaptırmanız yönünde.

 • meltem

  Merhaba hocam benim 4ay 10 günlük bir kizim var 2.650 gram 45 cm dogdu.suan 5.300 kg66 cm boy.1.ay itibariyle beslenme problemimiz var cok kusuyor emmrk istemiyor kendini geri atıp agliyor.kilo alimi cok yavas reflü suphesiyle gaviscon vermrye basladik.kusma ve aglamalar azaldi mama kabul etmiyor ek gidaya gecmek icin erkenmi bi iki sefer sebze puresi denedim begenerek yedi.henuz küçük biliyorum fakat kilo almiyor ve sütümün kalitesiz olabilecegini soyledi drumuz

 • Aslı

  Merhabalar,benim şuan tam 4aylık bir oğlum var.3500gr doğdu,geçen ay 7200gr şimdi ise 7500gr.doğduğu günden beri mama takviyesi alıyor.çünkü anne sütü sadece emdiğinde doymuyor ağlıyor ve uyumuyordu. Mamalara güvenmediğimden ve katkılı olduğu için ek gıdaya geçmek istiyorum.ne önerirsiniz ?ilk nasıl başlasam yönlendirirmisiniz?

 • esra

  Slm oglum 5 ay 5 gunluk sutumuz cok azaldi 6. Aya kadar mama verip mi sonra mi ek gidaya gecelim yoksa ek gidaya baslayalim mi ? Cevabiniz icin tesekkur ederiz .

  • Güncel Anne

   10-15 gün içinde yavaş yavaş başlayabilirisniz.

   • esra

    Ek gidaya mi mama ya mi

 • sevgi

  Merhaba güncel anne benim 6aylik kizim var 5.ayında 6.40gramdi anne sütü aliyor sütüm çok verimli değil ek gidaya basladik gün içinde hem emiyo hem ek gida aliyor gece sadece bir kere emiyor ama sütun azaldi iyice yani emmeye basladiktn bir sure sonra sut geliyor bu normalmi sikilip sut gelmeyince agliyo ama biraz emdikten sonra geliyor sutumu nasil arttira bilirim bide kiziminn kilosu normalmi tesekkur ederim

  • Güncel Anne

   Doğum kilosu ne kadar? Sütünüz emmeye başladıktan bir süre sonra geliyorsa siz de emzirmeye başlamadan önce bir sağma makinesi ile sütünüzü sağıp, ondan sonra emzirebilirsiniz. Sütünüzü sık sık sağarak, dinlenerek ve bol su içerek artırabilirsiniz.

 • Şerife

  Merhaba,

  Bebeğim 5 ay 4 günlük. boyu 65 cm kilosu 6.905 gr. dr umuz ek gıdaya bu ayda geçmemizi 10 gün boyunca miktarı arttırarak yoğurt vermemizi on gün sonunda meyve püresi + yoğurt vermemizi, 20. günden sonra da sebze püreleri ( patates, havuç, kereviz gibi ) eklememizi söyledi. 2 gündür inek sütüyle mayaladığım yoğurdu veriyorum. ( yoğurdu anne sütüyle ya da keçi sütüyle yapmamız daha uygun olmaz mı ? inek sütü konusunda tedirginim ) pek severek yediği söylenemez ancak 1 çay kaşığı yiyor. bebeğimin kilosu az mı ? doğum kilosu 3.700 gr. 6. ayı beklersem gelişimi olumsuz yönde etkilenir mi ? 24 saatte 600 cc civarı anne sütü alıyor. Bu arada 2 aydır uyanıkken emziremiyorum emmek istemiyor,1 haftadır sağıp veriyorum en azından kilo kaybı olmasın diye. uykulu iken ya da gece emzirmede sorun yaşamıyorum.

  Önerileriniz için şimdiden çok teşekkürler.

  • Şerife

   Emmek istememesi herhangi bir hastalığı bağlı değil. Sağlıklı çok şükür. Ben sebebin çekip sütü getirdiğinde sütün tazyikle gelip yutmaya yetiştirememesi olduğunu düşünüyorum ancak önceki aylarda aynıydı sütün geliş şekli, bu yüzden bu sebepten mi tam da emin olamıyorum. Sizce sebep ne olabilir ? emmemeye idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte başladı, hastalığı geçti ancak uyanık haldeyken emmemesi devam ediyor.

   • Güncel Anne

    Eğer sütünüz çok tazyikli ise emzirmeden önce biraz sağıp, tazyiği azalttıktan sonra verebilirsiniz.

  • Güncel Anne

   YOĞURDU ANNE SÜTÜ VEYA KEÇİ SÜTÜ İLE YAPMANIZ DAHA DOĞRU OLUR.5 aya göre az değil. Doğum kilosu ne kadar?

 • elif

  Merhabalar hocam kızım şuan tam 3.5 aylık oldu.. doğduğunda kilosu 2.700 gr dediler bir hafta sonra doktora gittiğimizde 3.300 gr çıktı doktor bize yanlış tartıldığını söyledi bir haftada 600 gr alamaz dedi.. ilk iki ayda 4.700 gr oldu.. 3. Ay sonunda 5.400 gr dı..15 gündür kilo almadı. mama vermeli miyim? Sütümün taştığını hiç görmedim. Sık sık emziriyorum ama kilo alımının çok yavaşlaması beni endişelendiriyor.

  • Güncel Anne

   MAma vermeye başlamadan önce çocuğunuza kilo alımını önleyecek hastalıklar açısından tetkik yaptırmanızı ve anne sütünü artırmanın yollarını denemenizi öneririm.

 • naz

  Merhaba Sevgili Hocam,
  Benim kızım 01.10.2014 doğumlu, 4 ay anne sütü içti daha sonrasında bıraktı, 1 numaralı devam sütleriyle bu aya kadar geldik birde pirinç-tahıllı su ile hazırlanan mamalar verdim. Şuanda kilosu normal ortalamada. Şimdi ek gıdaya geçişim uygun mudur, doymadıgını hissediyorum yemeklerımıze saldırması , gece 2 kere uyanıp mama ıstemesı vb hareketlerınden..öncelikle marketlerde satılan 4. aydan itibaren verılen muhallebı sebze ve meyve pürelerinden denedim cok severek yiyor evde yapmak istiyorum, geçiş için uygun muyuz? Patates-havuç-pirinci buharda haşlayarak 1 kaşık zeytinyağıyla verebilir miyim? bir de öğünleri nasıl olusturmalıyım, 1 gunde devam sütü, mama ve ek mama olarak düzeni nasıl saglamalıyım?
  Teşekkür ederim,
  Sevgiler

  • Güncel Anne

   6 Aylık bebek beslenmesi ve ek gıdaya ne ile geçimeli adlı yazılarımı okumanızı öneririm.

 • esin

  Merhaba paylaşımlar için teşekkürler. .

  Bir dr. yakınımızın 1.5 yaşındaki oğluna henüz patates ve pirinç vermediğini gereksiz karbonhidrat alımı olacağını düşündüğünü öğrendim. Bu konuda ki görüşünüz nedir?

  Teşekkür ederim şimdiden.

 • Bahar

  Merhaba hocam benim oğlum 3.800 gr 49cm olarak doğdu.ancak sütüm gelmediği için 3.500 düştü ve mamaya başlattı doktorumuz.sütün geldikçe mamayı azaltırsın dedi ancak benim sütüm gelmedi oğlumda emmek istemedi.her emzirmede bir çay kaşığı kadar süt anca çıkıyor ve mamaya iyice alışan oğlum artık hiç emmek istemiyor.bugün ikinci ayımız bitti ve oğlumun kilosu 5.250 boyu 58 cm bu değerler mamayla beslenen bir bebek için sağlıklı değerler mi ? Mamayla beslenen bebekler ileriki yaşlarında ne gibi sorunlarla karşılaşabilir ve ben bu sorunları en aza indirmek için neler yapabilirim ? Lütfen yardımcı olun çevredeki herkes mamaya öcü gibi yaklaşıyor ve sütümü getiremediğim için beni suçluyor anne olarak çektiğim vicdan azabını bir türlü dindiremiyorum.

  • Güncel Anne

   Kendinizi bu kadar yıpratmamalısınız. Anne sütünün faydaları tartışılmaz ama süt yoksa mecburen mama vereceksiniz. Gene de anne sütünü artırma olları ile ilgili yazımı okumanızı öneririm. Bebeğinizi sık emzirin ve bol su için.

 • ebru

  Merabalar bebeğim 2aylık anne sütü ve mamayla besleniyor kakası sulu ve yeşilimsi ayrıca çok kötü kokuyor dr.götürmelimiyim yoksa normal bir durummu bu?

  • Güncel Anne

   Kötü koku varsa kaka tetkiki yapmak uygun olacaktır

  • Güncel Anne

   Bir kaka tahlili yaptırmanız ve muayene ettirmeniz uygun olacaktır.

 • Özge&Defne

  Öncelikle bize bebeğimizle ilgili çıkış yolu bulamadığımız durumlara rehberlik ettiğiniz için teşekkürler:-) bebeğim 3.550gr 50cm doğdu. 1.ay 4.310gr 51.5cm /2.ay 4.960gr 54.5cm /3.ay 5.480gr 57cm doktor takip için üçbuçuk ayında tekrar ölçtü iki haftada 100 gr almış (5.580gr) boyu 60cm olmuş dedi.sadece anne sütü veriyorum en fazla 5dk emiyor ….. içiyorum, helva tere otu bulgur bol bol yiyorum ama kilo almıyor bebeğim.4.ay dolunca ek besine geç dedi doktorumuz ne yapmalıyım lütfen fikir verin

  • Güncel Anne

   Öncelikle bebeğinizin kilo alımının neden azaldığının araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Onun dışında ek gıdaya 6. ayda geçmenizi öneririm.

 • fadime

  merhaba doktor hanım sayfaları gezerken size rastladım ve çok mutlu oldum emeginze sağlık benim oğlum 4 ay 3 haftalık ve 2 kilo 860 gram doğdu şimdiki kilosu 7 boyu 66 cm şimdiye kadar sadece anne sütü ile beslendi ve artık doymuyor yani sütüm doyuracak kadar değil emiyo süt bittigi halde bırakmak ıştemiyo geceleri de halen iki saatte bir uyaniyo bende dört aylık olunca artık ek gidaya geçtim yoğurt meyve püreri ve yoğurt veriyorum çok da severek yiyor yani bir kaşığı verince diğeri gelene kadar sabırsızlanıyor heyecanla bekliyor sorumun normalde günde 4 defa kaka yapardi bugün bir defa yaptı ve bebek kakasi gibi değil koyuydu görünce korktum yani zorlanmadi yaparken ama bilemiyorum yine de mama ile mi desteklemeliyim yazılarnzi okudum bana bir yol gösterin lütfen şimdiden teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Bebeğiniz doğum kilosuna göre çok çok iyi kilo almış. bu durumda sütünüzün bebeğinize yettiğini düşünüyorum.

 • Ayşenur

  Merhaba doktor hanım bloğunuz anneler için çok faydalı olmuş. Teşekkürler bilgilerinizi paylaştığınız için.
  Ben de size bir soru soracağım. Oğlum 3,650 gr Doğdu ilk aylar kilo alımı çok iyiydi. Ayda 1 kilo alıyordu ancak 4. Ay kilo alımı 300 gr, 5. Ay sadece 100 gr oldu. Boy uzaması da durdu son ay. Şu an 6,5 aylık 7100 gr boyu 65,5 baş Çevresi 43 cm. Sadece anne sütü ile besledim. 6. Ay’ı dolduktan sonra ek gıda vermeye çalışıyorum. Hiç istekli değil almıyor dudaklarını kilitliyor adeta. Sizin tariflerinizi denedim. Yoğurt, meyve-sebze püreleri, Muhallebi hiç birisini aç OLMASINA rağmen yemek istemiyor. Bu da işe de başlayacağım için bende stres yapıyor sütüm her zaman bol olmuyor maalesef. Gece ortalama 2- 3 kez Uyanıyor emip uyumaya devam ediyor. Genellikle huzursuz ve şikayetçi. Formül mama vermeli miyim iştahsızlığını gidermek için ne yapmalıyım?

  • Güncel Anne

   Öncelikle bebeğinizde kilo alımınının azalması ve iştahsızlığa yol açacak bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • maşide

  Hocam sabriniza hayran kaldim yorumlarin bir kismini okudukdan sonra 🙂
  Benim sorum su oğlum tam 5 aylik kilosu 8.5 emmesi de çok iyi. Oglum doğduğundan bu yana kafasini dik tutabiliyor her hafta daha uzun sure tuttu. Kas gelişimi çok hizli ilerledi. İlk sorum doğduğu gibi kafasini nasil o derece dik tutabiliyordu ? Hamile iken yaotigim platesler yürüyüşler bunda etkilimiydi yoksa öyle olacagindan mi oldu ? Eğer benle alakali ise ikinci bebeğimde de ayni performans i göstermek istiyorum. Diğer sorum hic mama vermedim ek gidyada baslamadim 6.ayin bitmesini bekliyorum. Ama su siralar yediğigim herşeye bakiyor eline karpuz kabugu verdim emiyor istahla elinden alinca agliyor. İlk tatirdigim limon oldu cok merak ettim tepkisini videoya almak istedim ama cocugum limona hic tepki vermeden istahla suyunu emdi elinden almaya calistim agladi. Onun tum bu ek gida isteklerine karsin ven yine kararli olup 6.ayi beklemelimiyim yoksa yavas yavas vermelimiyim biseyler. Tesekkurler..

  • Güncel Anne

   İlk sorunuzun cevabı: Bebeğinizin başını doğduğunda dik tutabilmesi çok güzel ancak bunun platesle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Fakat plates gebeye ve bebeğe çok faydalı. 2 . de de aynı performansı göstermenizi bekliyorum. 6. ayı beklemenizi öneriyorum

 • maşide

  Hocam sabriniza hayran kaldim yorumlarin bir kismini okudukdan sonra
  Benim sorum su oğlum tam 5 aylik kilosu 8.5 emmesi de çok iyi. Oglum doğduğundan bu yana kafasini dik tutabiliyor her hafta daha uzun sure tuttu. Kas gelişimi çok hizli ilerledi. İlk sorum doğduğu gibi kafasini nasil o derece dik tutabiliyordu ? Hamile iken yaotigim platesler yürüyüşler bunda etkilimiydi yoksa öyle olacagindan mi oldu ? Eğer benle alakali ise ikinci bebeğimde de ayni performans i göstermek istiyorum. Diğer sorum hic mama vermedim ek gidyada baslamadim 6.ayin bitmesini bekliyorum. Ama su siralar yediğigim herşeye bakiyor eline karpuz kabugu verdim emiyor istahla elinden alinca agliyor. İlk tatirdigim limon oldu cok merak ettim tepkisini videoya almak istedim ama cocugum limona hic tepki vermeden istahla suyunu emdi elinden almaya calistim agladi. Onun tum bu ek gida isteklerine karsin ven yine kararli olup 6.ayi beklemelimiyim yoksa yavas yavas vermelimiyim biseyler. Tesekkurler..

 • Fatma

  Merhabalar, oglum 4kilo 54 cm dogdu ve oglum suan 4.5 aylik ve 8300gr boyuda 70cm baslarda yeterli akip tasan sutum suan az gelmeye basladi calisan bir anneyim ise basliyacam diye oglumu biberona alistirayim derken sanirsam yanlismi yaptim sanki memedende biberon gibi gelmesini bekliyor ve memeyi emmiyor uzun sure son sute dogru sıkiliyor birakiyor ve birkacdefa sagmaya calistim hic sut cikaramadim. Lakin aglamiyorda ac olsa aglamazmi. Buaralar ek gidaya gecsemmi diye dusunuyorum kafasini tutuyor oturuyor ben yemek yerken agzini saplatiyor kasik verince almaya calisiyo bezide her actigimda cisini yapiyor.lakin sutumun yetmedigini dusunuyorum son 2 haftadir sutte sorun yasiyorum ek gidaya gecsemmi devam sutuylemi devam etsem. Tesekkurler.

  • Güncel Anne

   Bebeğiniz geçtiğimiz ay 500 gram ve üstü aldı ise sütünüz bebeğinize yetiyordur.

 • duygu

  Merhabalar. Oğlum 3.480gr 51cm doğdu. Şuanda 3 ay 8 günlük ve 5.750gr 62cm boyunda.1.Ay tam bir kilo aldı. 2. ve 3. ayda biraz azaldı. Oğlum az emdiği için emdikten sonra kalan sütümü sağıp veriyorum. 3 saatte bir 150 cc içiyor. Fakat yinede kilo alımı artmadı. Doktorumuz ek olarak üç saatte bir 30cc mama vermemi söyledi. Verip vermemek konusunda çok kararsızım.. kilo alımı az evet ama yinede mama vermek hiç istemiyorum. Sizin öneriniz nedir?

  • Güncel Anne

   Öncelikle anne sütünü artırmaya çalışmanızı öneririm. Bununla ilgili yazım var onu da okumanızı öneririm.

 • leyla

  Merhaba benim kizim 29 haftayla uyumlu 1520 dogdu su anda 5aylik dizeltilmis 2 bucuk aylik 4800 gr doktorumuz sutum yok diye ek gidaya gecin dedi ama kizim yemek istemiyo surekli mama yiyo ne tavsiye edersiniz

  • Güncel Anne

   Ek gıda için düzeltilmiş yaşının 5-6 ay ile uyumlu olmasını öneririm.

 • ceyda

  Mrb hocam.kizim 39 hafta 3900 kg 52 cm dpgu.1 aylk kilosu 5800 çıktı. 2 aylk 6200 ve suan 3 aylik.kilosu ise 6700 boyu 64.5 çıktı. doktorumuz kilo alimi yavaslamis dedi.mama takviyesi ver dedi.sutum cok geliyor dedim.o zaman bol emzir sütünü sağarak biberonla ver dedi.bende memeyi iyce birakir mi acaba diorum.bebegm aciktignda emiyor sadece.3 saate bir diyelibilirim ortalama.ne yapmaliyim??

  • Güncel Anne

   Kilo alımı alt sınırda ama normal. Bebeğinizi bolca emzirin ve sık kilo takibi yaptırın (haftalık)

 • ceyda

  1 aylik kilosunu yanlis yazmisim.5200 olcakti 5800 yerine.kbkmayin.

 • CrnGktğ

  Merhaba Hocam. Bebeğim 9 aylık. Malesef ek besin yedirmede zorlanıyorum.Sadece yogurt yedirebiliyorum. Yogurt ve anne sütü. Gluten zararlı 1 yaştan önce dediler glutensiz un aldım. Daha mı kötü edicem bu şekilde muhallebi yapsam yedirsem. Yada yemesi için başka ne önerirsiniz. Anlaşılan bu şekkilde ciddi yeme bozujlugu olacak. Kilosu da gayet iyi bunu dabelirteyim.

  • Güncel Anne

   9 aylık bebeğin ana gıdası anne sütüdür zaten. Yavaş yavaş ek gıdayı artırmaya çalışın, sevdiği şeyleri bulacaksınızdır.

 • aysel

  meraba dr hanm benim bebegm 3500 dogdy simdi 6800 ayda 1600kilo aliyo cok mu anne sutuyle besleniyo arada bi mama veriyom doymadigi zamn .

 • ÖZLEM&EGE

  merhaba güncel anne benim oğlum 3.410 gr 49 cm olarak doğdu hastane çıkış kilosu 3.200 gr dün kontrolümüz vardı 6.900 gr olmuş ayın 11 inde 6 aylık olacak.geçen aya göre 650 gr almış sizce boy ve kilosu nasıl biraz fazla takıyorum şu an bu konuyu:)

  • Güncel Anne

   Boyu ve kilosu hem doğum kilosuna hem de ayına göre iyi bebeğinizin.

 • Sehriban

  Merhaba doktor hanım 4 ay 10 günlük kızım var doğum kilosu 3280g hastaneden çıkarken 3080G.sorunum bebeğim çok az kilo alıyor 2.ay idrar yolu enf oldu doktorumuz atlattıktan sonra kilo alacağını söyleyip aynı zamanda mama verdi ancak kilo alımında bir değişiklik olmadı şöyle ki 1.ay800, 2.ay 490, 3.ay500, 4.ay560gr Aldı anne sütü mama şeklinde beslendi son 20 gündür emmiyor sağıp veriyorum şuan mama ağırlıklı besleniyor sütüm çok azaldı artırmak için lactamil Malt içeceği bol sıvı duyduğum herşeyi deniyordum ama bebek emmeyince çokta olmuyor ilk kızını ilk 6 ay sadece anne sütü toplam 18 ay emzirmiş bir anne olarak bebeğimi emzirememek ve mama vermek buna rağmen kiloda almaması beni çok üzüyor…her ay idrar kültürü yaptırıyoruz şimdi kan tahlili de yaptırdık birşey çıkmadı neden kilo alamıyor olabilir?şimdi Dr ek gıdaya geçin hızlıca dedi yoğurt sebze püresi gece Kaşık mama az az veriyorum yazılarınızı okudum acele etiğimizi anladım mamaya başlayıp Yaşadığım pişmanlığı ek Gıdada yaşamak istemiyorum ama kilo da alması gerekiyor ne yapmalıyım?mamayı da çok az içiyor 60cc bazen 90cc…bugün tarttırdık 5600 gr 61cm sizce ayına ve doğum kilosuna göre çok mu geri lütfen yardımcı olun teşekkürler

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin kilo alımı alt sınırda ama iyi. Gene de kilo alımına engel hastalıklar açısından araştırılmasını öneririm.

 • Gulsah

  Merhaba doktor hanım benim oglum 3.350 gr dogdu 4.5 aylık simdiki kilosu 6.049 gr sizce normalmi 🙁

 • RUMEYSA

  Merhaba benim oglum 3230 gr dogdu simdo 4 bucuk aylik ve 6220 gr iki aydir sadece 400 gr aliyor. Dr ek gidaya basla dedi kabul etmedim. Cunku fazlasiyla sutum var ama bebegim gazi oldugu icin emmiyor. Ben carenini ek gidaya gecmek yerine sutumu sagip kasikla ve ya biberonla vermekte oldugunu dusunuyorum. Kasikla icmeyi reddetmiyor emmedigi zamanlarda. 53 cm dogu suan 65 cm yani buyumesi suan iyi. Sizce ne yapmaliyim cocugum cok hareketli ve halinden memnun hic aglamasi da yok. Sizi kesfedince cok heycanlandim ek gidaya erken gecisi tasvip etmiyosunuz diye. Bana yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • güncelanne

   Öncelikle bebeğinizin kilo almasına engel bir hastalığı olup olmamadığının araştırılmasını öneririm.

 • tigris

  merhaba,

  bebegım 3 ay 2 günlük. sağarak sut (cok fazla degıl) ve mama veriyorum. doktorumuz ekgıdaya gecmemizi soyledi. ilk hafta meyve püresi 2. hafta yoğurt 3.hafta sebzepüresi 4. hafta kahvaltı 5. hafta muhallebi şeklinde. uygun bir zaman mı yoksa daha erkenmi. ne yapsam bilemedim. çok kafam karışık

  • Güncel Anne

   Yazıda da bahsettiğim gibi ek gıda için henüz çok erken. Öncelikle sütünüzü artırmanın yollarını denemenizi öneririm. Bunu sık emzirerek ve sıvı tüketimini artırarak başarabilirsiniz.Bunları yaptıktan sonra Gene de bebeğinizin kilo alımı ayda 500 gramdan az ise formül süt verebilirsiniz.

 • Merve Arpacıoğlu

  Merhaba,
  Siteniz çok güzel.. Başarılarınızın devamını dilerim.
  5 gün erken sezaryen ile 4200 gr 54 cm doğdu kızım. Ne yaptıysam sütüm olmadı. Gereken herşeyi yedim. Destekleyiciler içtim. 4-5 saat emziriyordum bebeğim ağlayarak kalkıyordu. 2 göğüs 1 er saat sağıyordum toplamda en fazla 30 cc çıkıyordu. Yılmadım gece gündüz emzirdim aç bıraktım 2 hafta boyunca. Hava 42 dereceydi ve 3500 grama düştü bebeğim. Mama vermek durumunda kaldım. Ve 2 aylıkken sütü bıraktı tamamen. Sadece mama aldı. Şu an 4 ayı doldurmak üzere. 3. Ayına birkaç gün kala 6220 gramdı. Şu anda da 7250 gram. Ek gıdaya geçiş maddelerinden sadece oturmuyor ve başını kaldırıp dik tutuyor ama uzun süre değil.. Bazen mama içerken ağlıyor, biberonu çekince ağlıyor. Birkaç kez yarım çay kaşığından daha az salçasız et sebze suyu denedim, bir kere de yoğurda çay kaşığının ucunu batırıp denedim. Dilini çıkara çıkara yalamaya çalıştı ve hiç zorluk çekmedi öğürme olmadı. Sürekli biz yemekte inen elini yalıyor ve ses çıkararak tükürüyor. Elbette doktoruyla konuşacağım ama sizin fikirleriniz oldukça kıymetli. Sizce ek gıdaya geçmeli miyim?

  • güncelanne

   4 ay ek gıda için çok erken. En azından 5 aylık olmasını bekleyin derim.

 • hilal

  merhaba bebek beslenmesi ile ilgili yazılarınızı okudum hepsi çok güzel çok teşekkürler emeğinize sağlık. benim oğlum 4600 gr doğdu şimdi 4 ay yirmi günlük oğlumun dişi çıktı 5 gün oldu ve iki üç gündür yediğimiz yiyeceklere elini uzatıyor merak ediyor. oturmaya da yeni başladı. aslında ben altı ayı bitene kadar ek gıdaya geçmek için beklemek istiyordum ama sizin yazınız da bahsettiğiniz tüm sinyalleri veriyor. şuan ki kilosu yani 4 ayı dolduğu zaman 9200 dü ne önerirsiniz?

  • güncelanne

   6. ayı beklemenizi öneririm.

 • Fundanur Demirkol

  Merhaba hocam cevaplarsanız cok memnun olurum ıkız bebeklerim var 34 haftada doğdular kızım 1560 oglum 1980 dogdu suan 1 hafta sonra 4 aylık olacak kızıma butun mamaları denesemde yemedi hep kusuyor bende Kasık maması aldım sulandırıp onu veriyorum daha az kusuyor ne yapacağımı bılmıyorum cok erken ek gıdaya ama cok caresızım kaldım neyapabılırım cok tesekkur ederim

  • güncelanne

   Öncelikle bebeklerinizde iştahsızlığa neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının araştırılması için bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • leyla

  hocam merhaba.benim kızım 2740 doğdu.1ocak 5. aynını bitiriyor.en son 1aralık kontrolünde kilosu 6100 du.sizce kilosu nasıl.sadece anne sütü veriyorum.kilosu az gibi geliyor.ek gidaya gecmem için erken mi sizce.şimdiden çok tskler

 • Esra

  Merhabalar..
  Benim 4.5 aylık bir bebeğim var. Babannesi ve babası her yemek yediğimiz de masaya getirdi alıssın diye fakat çok fazla alıştı. Bizim yediklerimizden yemek için can atıyor. Vermeyince kızıyor. Ben izin vermesem de ağzına bişeyler sürüyorlar. Peynir pekmez zeytinyağı vs. Bu kadar hevesli olmasi katı gıdaya hazır olduğu anlamına gelmez değil mi? Ve Bunlar bebegime zarar verir mi? Bir de aşılar hakkında bazı bloklarda zararlı olduğuna dair seyler okuyorum siz aşı hakkinda ne düşünüyorsunuz ? Simdiden çok teşekkür ediyorum.

  • güncelanne

   Hevesli olması ek gıdaya hazır olduğu anlamına gelmez…..

 • bircan

  Merhabalar benim oğlum 5. AAyında ve son bir ayda 150 gr almış sadece. Dr normal dedi ama benim bu duruma çok canım sıkıldı. Sadece anne sütü alıyor bu arada. Kakasini da 5-6 günde bir yapıyor. Anne sütunun kalitesini artırmak için ne yapabilirim acaba. Sutum var huzursuz değil ama sanırım kalitesi iyi değil. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tşk.

  • güncelanne

   Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Damla Güleryüz

  Merhaba oğlum. 21 kasımda 3 kg Dünyaya geldi şuan 4 ay bitti5. Ayın içinde sadece anne sütü alıyor kilosu 9. 300 kg birdaha ki aya ek gıdalara başlayacağız çevremdekiler kilosu biraz fazla böyle giderse obezite riski olabilir ek gıdaya başladığın zaman anne sütünü kesmek gerekebilir gibi şeyler söylüyorlar. Kilosu hakkında sizin görüşünüz nedir ve ne önerirsiniz . Eğer sizde kilolu olduğunu düşünüyorsanız 6. Ay başlamamalı mıyım? Ne yapmam gerek. Şimdiden teşekkür ediyorum..

  • güncelanne

   Anne sütü hayatın ilk bir yılında bebeklerin ana gıdasıdır….

 • TUGBAABDİ

  merhaba hocam benım 7 aylık erkek bebegım var 6 aydan ıtıbaren ek gıdaya başladım ama bebegım kasıgı reddediyor ne yaptıysam olmadı herseyı denedım meyve puresı sebze çorbası yoğurt hıcbırını yemıyor ağzını kıltlıyor kasıgı görünce sadece formul mama ıcıyor (bebegım 3 aylıkken benı emmeyı bıraktı) onerı ve yardımlarınıza ıhtıyacım var teşekkür ederım.

  • güncelanne

   Sık sık kaşık teklif edin veya yiyecekleri önüne koyun ve eliyle kendisinin yiyecekleri keşfetmesini bekleyin. Denemekten asla vazgeçmeyin. Israrcı değil, kararlı olun.

 • Berna

  merhabalar benim kızım 3520 kg 51 cm doğdu suanda 5.ayi doldu 6. aya girdik son dr kontrolümüzde dr hic kg almadığını ama 3 cm uzadığını soyledi suanda 6440 kg ve 66,5 cm sizce normal midir ve ek gıdaya başlamamı ayrıca her emzirmeden sonra alabildiği kadar mama vermemi soyledi kafam karma karışık yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

  • güncelanne

   İştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için kan ve idrar tetkikleri yapıldı mı

 • Necla

  Merhabalar
  Hocam oğlum 2850 doğdu beşinci ayını iki gun önce doldurdu bugün gittiğimizde 7 kilo olduğunu öğrendim.kilo alımı sanırım iyi ama geçen ay sağlık ocağında tartı bozuktu hemşire önce kendini tartto sonra oğlumla tattırdı geçen ay da 7 kilo demişti.çok şaşırdım ve üzüldüm.gecen ay kiyafet ve beziyle tartilmisti bu ay bezsiz kiyafetsiz .her ay kilo alımı iyiydi kan tahlili yapmadi ama kilo almasina engel bir sağlık problemi yok. Sadece gaz problemimiz var bes aydır gecmedi gazi olduğu için sürekli bolunuyor emmesi agliyor .emmesi için çok ugrasiyorum.herkes çok agliyor aç bu çocuk en gıdaya başka diyor .iki gündür yoğurt veriyorum yarım fincana yakın yiyor severek ama gazi çoğaldı sanki.aklım çok karıştı hocam sorum
  kilosu az mi gerçekten neden iki ay da yedi kilo
  Ve ek gıdaya geçmeli miyim gaz probleminin bitmesini mi bekleşem

  • güncelanne

   Kilo alımı ile ilgili durum için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Ayse donmez

  Merhaba 3 bucuk aylik bir kizim var 2 aylikken emmeyi reddetti ne yaptiysam emmedi ac kaldi bende pes etmedim sutumu sagarak vermeye basladim sutum yeterli olmadina ragmen bebegim cok isteksiz sut iciyor . Su anda 60.5 cm boyu ve kilosu 5.300 doktorum 4 aydan sonra ek gidaya baslayalim dedi cok kararsizim yeterli sutum var sadece kizim icmek istemiyor ne yapsam bir fikir verirmisiniz. Ek gidaya basladigimda hic sut icmez die korkuyorum .

  • güncelanne

   İştahsızlığa neden olabilecek bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Dilara

  Merhaba hocam. Merak ettiğim bir konu var. Sütüm kesildi ve bebeğim mama ile besleniyor bir süredir. Ek gıda zamanımız henüz gelmedi fakat kafa takıldı. Yoğurt mayalarken inek yada keçi sütüyle değil de formül mama ile mayalayabiliyor muyuz? Bir sitede öneriliyordu. İlk defa karşılaştım böyle birşey ile. Hangisi daha iyidir?

  • güncelanne

   Formul mama ile de mayalayabilirsiniz.

 • Hatice karahassan

  Merhaba, benim oğluk 3 ay 20 günlük 3380 gr doğdu sonra 3160 gr düştü 16 gün sadece sabah akşam emzirdim sütümün artması içinde her yolı denedim ama 16 günlükken doktor tarttı sadece 15 gr almıştı oğlum hemen mamaya başlattı daha sonrada sütüm hiç gelmedi sağdığım zaman ıkı göğsümden toplamda 15 cc çıkıyor… Doktorumuz 4. Ayın sonunda ek gıdaya başlamam gerektiğini söyledi yoğurtla başlasam olur mu ve çok mu erken ek gıda için?

  • güncelanne

   Ben 6. aydan önce önermiyorum. Anne sütü yoksa mama vermelisiniz.

 • Rezzan

  Merhaba benim 6 aylık bir kızım var sütüm hala çok geliyor ve bebeğimi emzirme süresi 3 saati geçerse göğsüm sertleşiyor bende saat başı emziriyorum bu yüzden de hala ek gıdaya başlayamadım ne yapmalıyım ?

  • güncelanne

   Fazla sütünüzü sağarak boşaltabilir ve derin dondurucuda 3 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

 • Sude

  Merhaba benim bebeğim 22 haftalık doğumdan 40 gün sonra ameliyat olmak sorunda kaldım o yüzden pek sütum yok az geldiği için emmek istemedi çoğunlukla sagarak verdim ama doktor kontrolünde mama de verdim 3bucuk kilo 50 cm doğdu 16 temmuzdaki kontrolünde 7 kilo 65 cm di bir haftadır göğsümu tamamen bıraktı artık sagsamda süt gelmiyor ek gıdaya baslamaliyim biz yemek yiyince bizi izliyor kaşığı görünce ağzını açıyor sizce ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir