Eğitim

Anasınıfı mı birinci sınıf mı?

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü uzun zamandır üzerinde düşünüp tartıştığımız bir konu, bizim için netlik kazandı: Çağın’ın 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için ilkokul birinci sınıfa kaydını yaptırdık. Çağın’ın ilkokula ne zaman başlayacağı Barış ve benim için alınması zor bir karardı. Daha önce de belirttiğim gibi Çağın 2010 Ekim doğumlu. Yani istersek doktor raporu ile bir yıl sonra ilkokula verebiliriz. Bir kaç ay önce ‘’Sınıfının küçüğü mü olsun, büyüğü mü? diye sormuş, Çağın’ı ilkokula bu yıl yollayıp, yollamama konusunda karasız olduğumuzdan bahsetmiştim. Yazımı da siz bu konuda ne düşünüyorsunuz diye bitirmiştim. O yazıya gelen yorumlarda bazı anneler çocuklarını ilkokula 69-71 aylıkken başlattıklarını ve çocukların hiç zorluk yaşamadıklarından bahsederken bazı anneler de tam tersine erken başlattıklarını ve çocuklarının çok zorlandığını anlatıyorlardı. Başlangıçta bizim de düşüncemiz Çağın’ın 2011 doğumlular ile ilkokula başlaması yönünde idi. Sınıfının küçüğü olmasını pek istememiştik. Özellikle de Ocak doğumlu çocuklar ile arasındaki fiziksel fark beni endişelendiriyordu. Mart ayından bu yana öğretmeni ve okulun rehberlik servisi ile pek çok kez bu konuyu görüştük. Çağın ile ilgili konularda zaman zaman profesyonel destek aldığımız bir uzmana danıştık ve sonunda bu konuda bir karara varabildik. Biz anne-baba olarak Çağın’ın gerek bilişsel gerek duygusal anlamda ilkokula başlamaya hazır olduğunu, hatta buna ihtiyacı olduğunu düşünüyorduk. Bu düşüncemiz profesyoneller tarafından da desteklenince ilkokula başlamanın O’nun için daha iyi olacağına karar verdik. Eylül ayında 70 aylık olmuş olacak. Eğer bir sene daha bekletirsek gelecek yıl 82 aylık olarak başlayacak okula ve sınıfındaki çocuklardan oldukça büyük olacak. Bu durum, zaten kendisinden büyüklerle oynamayı, vakit geçirmeyi daha çok seven Çağın için bir dezavantaj olabilir diye endişelendik.

Elbette bu konuda tek bir doğru yok. Yasanın zorunlu kıldığı haller dışında ilkokula başlama yaşı, her çocuk ve aile için ayrı değerlendirilmesi gereken bir karar. Biz kararımızı kendi çocuğumuzu ve kendi şartlarımızı göz önünde bulundurarak aldık. Umarım Çağın için hayırlı bir karara varmışızdır. Önemli olan mutlu olması. Şimdi önümüzde güzel bir yaz tatili var. Ardından 1 Eylül’de ilkokula başlayacak.

ilkokula başlama

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

1 Yorum Var

  • Merhaba , benim kızım 01-02-2012 doğumlu bu sene kreşe gitti. Seneye anaokuluna kayıt yaptırdık. Bir sen daha kreşte kalsın istemedik . Diğer sene de ilkokula başlayacak .. Anne ve baba olarak biz de bu kararı alırken destek aldık sizce de doğru alınmış bir karar mı?

Yorum Bırak