Kitaplık

Anne okula gidelim mi

Daha önce de söylediğim gibi Çağın’ın anaokuluna alışma süreci biraz sancılı geçti. Okula gitmek istememeler, ben okuldan ayrılırken ağlamalar, bahçede bir köşede oturmalar…Biz hayatımızdaki bu kritik eşiği, okulumuzun, öğretmenlerimizin desteği ve aldığımız profesyonel yardım sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde aştık çok şükür. O dönemde okula uyum süreci ile ilgili bulduğum tüm yerli yabancı yayınları okumuş, piyasada bu konu ile ilgili yazılmış kitap aramış ama bulamamıştım. Belki o dönemde böyle bir kitap yoktu, belki de ben rastlamadım. İşte Hülya Gürel tarafından yazılmış olan Anne Okula Gidelim Mi, bu ihtiyaca yanıt veren bir kitap.

Hülya Gürel 17 yıllık bir Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni ve 9 yaşında bir çocuk annesi olarak mesleki bilgi birikimlerini annelik ve öğretmenlik süzgecinden geçirerek bize aktarmış.Kitap, çocuğumuzun okula gitmeye hazır olup olmadığı sorusu ile başlıyor ve okula hazırlığın evde başladığının altını çiziyor. Gürel’e göre okul öncesi dönemde ona vereceğimiz küçük sorumluluklar okula uyum sürecinde çok işimize yarayacak. Optimist Yayınevi’nden çıkan kitap, 145 sayfa ve akıcı bir dille yazıldığı için bir çırpıda bitiveriyor.

Okula uyum sürecinde sorun yaşanılıyorsa okul ve ebeveyn işbirliğinin önemi daha da artıyor. Hülya Gürel kitabın bir yerinde diyor ki;

”Çocukları yaka paça içeri almak, ebeveynlerin yüzüne okulun kapısını kapatmak eğitimcilerin tecrübesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu, çocuklar için okulun bir kabusa dönüşmesi demektir.”

Okula uyum sağlamanın bazı çocuklar için neden daha da zor olduğunu irdeleyen kitap, çocukların ilk günlerden itibaren okulla sağlıklı bir ilişki kurmalarını hedefliyor. Kitapta çocuğunuza uygun okul seçiminin inceliklerinin yanı sıra, öğretmen ve anne babaların okula uyum sürecini kolaylaştırabilmek için yapabileceklerine de değiniliyor.

Okul öncesi eğitimin önemi, anaokulunda bir gün nasıl geçer, okul korkusu nasıl yenilir, akran zorbalığı, anaokulu ve öğretmen değişikliğinde neler yapılmalı gibi pek çok konuyu ele alan kitap, keşke bizim anaokuluna uyum sürecimiz sırasında çıkmış olsaydı diye düşünüyorum.

Anne okula gidelim mi anaokuluna başlayacak ve başlamış, uyum sorunları olan aileler için bir rehber niteliğinde. O yüzden okulların yeni açıldığı bu dönemde halen okula alışamamış bir çocuğunuz varsa veya gelecek sene çocuğunuzu anaokuluna gönderecekseniz bu kitabı okumanızı öneririm.Kitaba buradan ulaşabilir, basın gönderecekseniz bu kitabı okumanızı öneririm.Kitaba buradan ulaşabilir, basın bültenini şuradan okuyabilirsiniz.

Hülya Gürel

Hülya Hanım’ın birer cep kitapçığı şeklinde iki kitabı daha var: Anne Uykum Var ve Anne Çişim Var. Adından da anlaşılacağı üzere tuvalet eğitimi ve uyku eğitimi üzerine bu iki kitabın en dikkat çekici özellikleri kısa kısa notlar halinde olmaları ve hızlıca okunabilmeleri.

Uyku eğitimi konusunda çuvallamış bir anne olarak Anne Uykum Var’daki öneriler oldukça ilgimi çekti. Kitapta bebeğinizin uyku rutinini nasıl  düzenleyeceğinizden, uyku eğitimini nasıl vereceğinize; memeden keserken uyku düzenini nasıl sağlayacağınıza kadar uyku ile ilgili pek çok ipucu var. Bebeklerin uyku düzenini ayarlamak hem anne babaları rahatlatır hem de onların gelişimine olumlu katkılarda bulunur. Anne Uykum Var, her çocuğun kendine özgü bir uyku yaklaşımı olduğu gerçeğinden hareketle, çocuğunu uykuya daha kolay hazırlamak isteyen ebeveynler için hazırlanmış. Kitap hakkında ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilir ve buradan kitabı temin edebilirsiniz. 

Anne Çişim Var ise tuvalet eğitiminin zamanlaması, tuvalet eğitimi nasıl verilmeli, tuvalet eğitimindeki yanlış tutum ve davranışlar nelerdir gibi konuları ele alıyor. Kitap ile ilgili detaylara buradan ulaşabilir, kitabı buradan alabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak