Başarılı bir kadın girişimci hikayesi BEEO propolis

propolis

Bir pediatri kongresinde tanıdım onu: Aslı Elif Tanuğur. Tanıştığım ilk andan itibaren de hikayesinden ve güçlü girişimci kişiliğinden çok etkilendim. Girişimci kadınları çook takdir ediyorum. Tabii Aslı Hanım’ın bu bal ürünleri ve propolis üzerine merak sarması, Türkiye’nin ilk yerli propolisini üretmeye başlaması birden bire olmamış. Kendisi İTÜ mezunu bir gıda mühendisi. Uzun yıllar bir bal firmasında A-Ge ve Kalite Direktörlüğü yapmış. 2013’te de ayrılıp kendi işimi kurma kararı almış. Bu kararında da oğlunun hastalığı etkili oluyor.

 

Oğlu 11 aylıkken ateşlenmeye başlıyor ve bu defalarca  tekrarlıyor.Her defasında da antibiyotik kullanıyorlar.  Bu durum 5 yaşına kadar sürüyor. Ama sürekli antibiyotik kullanmak da iyi bir şey değil biliyorsunuz. Bir gün oğlunun cildinde nokta nokta ve gittikçe yayılan kızarıklıklar görüyor. Sonunda bunun, kanın damar dışına sızarak, cilt altında toplandığı tehlikeli bir yan etki olduğunu anlaşılıyor. Doktor oğlunun bağışıklığını artırması gerektiğini söylüyor. Oğlunun bağışıklığını doğal olarak güçlendirme yollarını aradığı dönemde propolis ve arı sütü ile tanışıyor. İlk olarak kendi oğlu için ürettiği ve oğlunda kullandığı arı sütü ve propolisin şifasını herkese ulaştırmak ve Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek adına Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile 2013 yılında KOSGEB destekli propolis projesi ile yola çıkıp, BEE’O markasını kuruyorlar.

propolis arı sütü

Bilmeyenler için tekrar hatırlatayım propolis, arıların, bitkilerin yaprak sap ve tomurcuklarından topladığı, reçinemsi maddelerden oluşan bir madde. Çok kuvvetli bir antioksidan ve antibakteriyel. Nar suyuna kıyasla 80 kat daha fazla antioksidan içeriyor. Arısütü ise, arıların yavrularını beslemek için vücutlarından salgıladıkları bir çeşit anne sütü. Hayatı boyunca sadece arısütüyle beslenen ana arı, diğer arılardan 30 kat daha uzun yaşıyor. Yine önemli bir bağışıklık desteği. Bedensel ve zihinsel performansı artıran doğal bir ürün.

 

propolis arı sütü

Dediğim gibi Aslı Hanım’la geçtiğimiz Nisan ayından bu yana tanışıyoruz. Gözleri ışıl ışıl, kalbi mesleğine aşık bir kadın. Geçtiğimiz günlerde bir İstanbul ziyaretim sırasında beni Beeo Üretim Tesislerine davet etti. Hayatımda geçirdiğim en ilginç günlerden biri oldu diyebilirim.

Daha önce bir fabrikaya veya bir üretim haneye hiç gitmemiştim.

 

Beeo’nun biri Dudullu’da biri İTÜ’de olmak üzere iki tesisi var. Ben Dudullu’daki tesisi ziyaret ettim. Burası 4 katlı bir yer. Aslı Hanım kapıda kocaman bir gülümseme ile karşıladı beni.

Ardından BEEO Üretim Tesisi’ni gezdik. Üretim merkezinin her yerine Aslı Hanım’ın titizliği sinmiş. Etraf tertemiz ve dingin. Anadolu’da sözleşmeli arıcılık modeli ile üretilen propolis buraya ham halde geliyor. Özel kıyafetler giyerek ve belirli hijyen kurallarından geçerek girebiliyorsunuz ana üretimin gerçekleştiği tesisin kalbine. Sadece BEEO’ya özel olarak üretilmiş bir makine ile ham propolis şu an kullandığımız proolis haline dönüşüyor. Bitmedi. Bir de Aslı Hanım’ın arı ürünleri ve propolis araştırmalarını yürüttüğü, analiz çalışmaları gerçekleştirdiği bir labaratuar var ki sormayın gitsin. Araştırmaya gönül vermiş her insan burada kendinden geçebilir. Aslı Hanım burada propolis, arı sütü ve diğer tüm arı ürünleri ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Üreticiden gelen bal ve bal ürünleri büyük bir titizlikle  işlenerek tüketiciye ulaşıyor.

 

Gezinin sonlarına doğru birlikte çocuklarda propolis kullanımı ile ilgili bir canlı yayın gerçekleştirdik. Neler konuştuk?

 

 • Propolisi bebeklere 6 aydan itibaren, diğer arı ürünlerini ise 1 yaş sonrası verebilirsiniz.

 

 • Evet propolis bağışıklığı güçlendiri ama çocuğunuz sık hasta oluyorsa öncelikle doktorunuza başvurmalısınız.

 

 • Çocuklar için günlük bağışıklık desteği olarak Suda Çözünür Propolis Damla ve Propolis Arı Sütü Ham Bal (çocuk) karışımını kullanabilirsiniz.

 

 • Suda Çözünür Propolis Damla ürününü günde 10 damla, karışım ürününden de sabah akşam 1 tatlı kaşığı tüketmeleri yeterli.

 

 • Bu ürünleri düzenli kullanan çocukların hastalanma sıklığı azalıyor; aynı şekilde hastalıkları atlatma süresi de  kısalıyor.

Çocuklarda bağışıklığın güçlendirilmesi ve hastalanma sıklığının azaltılması adına çok önemli bir ürün propolis.

6 comments

 • ilknur er ilgar

  Geçen gün başka bir platformda görmüştüm bu ürün. Ben balık yağı ve soğuk sıkım keçiboynuzu şurubu kullanıyorum. Keçiboynuzu şurubundan çok memnunum ama dönüşümlü olarak kullanabilirim belki. Bir şişe pekmez bir şişe süt gibi. Doktorumuza da bir danışayım tabii bizim miniklere de uygun mu?

  Bilgiler için çok teşekkürler

 • baba blogger

  Biz de çok faydasını görüyoruz. Çok başarılı bir ürün.

 • fatıma şahin

  oğlum 19 aylık. bu paylaşımızdan sonra beeo nun sitesinden ürünlere baktım. sizin de oğlunuz için suda çözünür propolis damla kullandığınızı okudum. daha önceki araştırmalarımda propolisin 3 yaşından önce kullanılmaması gerektiği bilgilerine rastlamıştım, ama bir çocuk doktoru olarak sizin kendi çocuğunuza kullanmanız ve ve propolisi 6 aydan itibaren diğer ürünleri 1 yaşındna sonra kullanabilir tavsiyenizden cesaret alarak ben de oğluma denemek istiyorum. acaba sadece suda çönüzür propolis damla kullansam yeterli midir?günde iki kez 5 er damla. bir de ne kdar süre devam etmeliyim. yani bir şişe bittiğinde aralık vermeli miyim yoksa bittikçe alıp sürekli devam etmeli miyim? elif hanım bilgilendirebilir misiniz?

 • Emra Özman

  Merhabalar,
  Yıllar önce biz de tıpkı Aslı hanım gibi , çocuklarımızla ilgili benzer sorunlar yaşarken tanıştık propolis ve arı sütüyle.Yaklaşık 10 yıldır çok önemli sıkıntılar olmadığı sürece evimize antibiyotik girmedi.Hasta oluyormuyuz ? evet.Fakat hastalığın seyri daha hafif ve süresi daha kısa oluyor.Yıllardır bu deneyimimizi herkese anlatmaya çalıştığımız halde yakın aile çevremiz dışında hikayemiz pek rağbet görmedi açıkçası.
  Aslı hanım çok doğru bir yol izlemiş ve ürünü profesyonelce üreterek insanların hizmetine sunmuş.Kendisine başarılar diliyorum.Size de bu paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederim.Tanışmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir