Bebek Gelişimi

Bebeğinizin beyin gelişimini destekleyecek 6 yaz önerisi

Yaz geç geldi ama tüm sıcaklığı ile aniden sarıverdi dört bir yanımızı. Çalışan annelerin de evde çalışan annelerin de ortak derdi: Yaz boyu bu bebekleri nasıl oyalarız? Bu yaz çocuklarınız için eğlenceli aktiviteler bulmaya çalışıyorsanız, ancak ekstradan harika beyin egzersizleri de istiyorsanız, size 6 harika fikir vereceğim. Bu altı etkinlik, çocuğunuzun okuma, anlama, dikkat ve akademik başarısını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Eğer “ben bunları nasıl yapabileceğim” gibi bir endişeniz varsa veya şartlarınız bunları organize etmeye müsaade etmiyorsa size bu konuda ebeveynlere harika bir destek sunan KindyROO’yu öneririm. Çocuğunuz KindROO’da bir yandan başka çocuklar ile bir araya gelip, eğlenip, sosyalleşebiliyor,  bir yandan da zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimi profesyonel olarak desteklenebiliyor. Üstelik program özünde haftada 1 gün 1 saat katılım üzerine kurulu olduğundan programı yoğun olan anneler için de uygun. Dilerseniz KindyROO merkezlerinde daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacak alternatifler de var.

İşte bebeğinizin beyin gelişimini destekleyecek 6 harika etkinlik
Yüzün: Sıcak güneşli bir günde yüzmek veya havuzda vakit geçirmek, sadece serinlemekten çok daha fazla avantaj sunar. Yüzme herşeyden önce bir aerobik egzersizdir ve her türlü aerobik egzersiz, çocuğunuzun beyin aktivitesini iyileştirmek için harika bir yoldur. Özellikle Dikkat Eksikliği Bozukluğu, kaygı ve depresyon sorunları olan çocuklar için de iyidir . Yüzme, derin-ritmik solunum desenleri oluştururken, iskelet kaslarını uzatır ve rahatlatır. Aynı zamanda pek çok farklı kası bir arada çalıştırarak çocuğunuzun koordinasyon yeteneğini geliştirir. Tabii çocuğunuz yüzme biliyor dahi olsa tüm güvenlik tedbirlerini almanız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım.

Dans edin: Şimdi diyeceksiniz ki dans etmenin zeka gelişimi ile ne ilgisi var. Evet bu doğru! Çocuğunuz sizin kucağınızda veya kendi ayakları üzerinde dansa başladığında, yaptığı her hamle ile beyin kapasitesini geliştirir. Her bir hamleyi önceden düşünerek ve farklı kas gruplarını aynı anda çalıştırarak koordinasyonu ve dengeyi geliştiri. Aynı zamanda brain-derived neurotrophic factor  (BDNF) denen bir madde üretilmesini sağlar. Bu da nöronların daha etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olan bir proteindir. Araştırmalar, dansetmenin serebellum, yani beyincik tarafından oluşturulan kas hafızası ve propriyosepsiyon duyusunu geliştirdiğini göstermektedir.

Müziğin sihirli gücünden faydalanın: Bebeğinize müzik dinletin, beraber şarkı söyleyin. Anne karnından başlayarak şarkı söylemenin veya müzik dinletmenin faydaları saymakla bitmiyor. Erken yaşta karşılaşılan uygun melodiler, sadece dil gelişimine katkı sağlamakla kalmıyor, matematik becerilerini de geliştiriyor. Yapılan araştırmalar müziğin, IQ skoru ve akademik başarı ile de ilişkili olduğunu göstermiştir.

Hareket edin: Hareket, büyümekte olan çocuğun gelişen beyin ve vücudu için hayati önem taşımaktadır. Uygun yapılan her hareket zihin / beden bağlantıları geliştirir. Hareket yaratır ve güçlendirir. Bu bağlantılar, okuma, yazma, bellek ve duyusal gelişme gibi öğrenme için yaşamsal önem taşır.

Arkadaşları ile bir araya getirin: Sosyal ve zihinsel gelişimde anne ile geçirilen kaliteli vakit, etkili oyun oldukça etkili. Ancak en az onun kadar etkili olan başka bir şey daha var: O da yaşıtları ile geçirdiği zaman. Biz küçükken bir sürü mahalle arkadaşımız vardı. Tüm gün sokaklarda arkadaşlarımızla oynardık. Eğer imkanınız varsa onu yaşıtları ile sık sık bir araya getirin. Minik ev partileri verebileceğiniz gibi arkadaşları ile dışarıda da buluşabilirsiniz. Ancak modern yaşamın bir sonucu olarak çocuklarımızın böyle bir şansı yok.

Masaj yapın: Bebeğinize yumuşacık ve sakin dokunuşlarınızla yapacağınız bir masaj gece uykusunu düzenler, aranızdaki bağı kuvvetlendirir, kas ve kemik gelişimini destekler. Dokunma sayesinde kan akışı hızlanır ve tüm dokulara ve beyne giden oksijen miktarı artar. Bu da yeni nöronal bağlantılar oluşmasını sağlar. Üstelik her dokunuşunuz, sinir uçlarını uyararak beynin düşünmesi, hissetmesi ve öğrenmesi için gereken bağlantıları oluşturmaya başlar ve bu sevgi dolu iletişim, bebeğinizin ilerlemeye başlayan beyninde duygusal ve nörolojik gelişim için gereken temelleri atar.

KindyROO sistemini bir doktor ve anne gözüyle beğenmemin altında da tüm bunları altyapısında barındırıyor olması yatıyor. KindyROO, çok eğlenceli bir formatta çocukların ebeveynleri ve yaşıtlarıyla harika zaman geçirdiği bir sistem. Bu formatı ve bilimsel altyapısı sayesinde de çocuklara en yüksek düzeyde gelişim fırsatı sunan bir program. 0-6 yaş anneleri inceleyebilir: www.kindyroo.net

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak