Bebeklerde burun tıkanıklığı ile başa çıkmak

91
15188

Çocuklarında burun tıkanıklığı sorunu yaşamayan var mı aramızda acaba?  Burun tıkanıklığı demek, biz anneler için çoğu zaman huysuz ve iştahsız bir bebek ve uykusuz geceler demek.  Kış aylarında  giderek artan bu sıkıntı, bazen akciğer fonksiyonlarının bozulmasına bile neden olabiliyor. Ama bir kaç pratik uygulama  ile burun tıkanıklığı, bebeğiniz ve sizin için  sorun olmaktan çıkacak, açılmış bir burunla daha rahat ve huzurlu geceler geçireceksiniz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden önemlidir?

 • Bebeklerin  burnu  kolay  kurur, tıkanır ve de  biz  erişkinler  gibi  sümkürerek burun temizleyemezler. Basit bir sorun olarak görünse de bebeklerde burun tıkanıklığı  beslenmeyi ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler.  Burun tıkanıklığı olan bebek, yeterince ememez, beslenemez. Beslenme sırasında çektiği güçlükten dolayı fazla miktarda gaz yutabilir bu da gaz sancılarına yol açabilir.
 • Burun tıkanıklığı sürerse orta kulağın havalanması etkilenebilir ve orta kulak enfeksiyonu gelişebilir.
 • Burun,  akciğerlere giren havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder.  Burnu tıkalı bebek sadece ağızdan nefes alabilir bu da soğuk ve kirli havanın burnun filtresinden geçmeden doğrudan akciğerlere geçmesine neden olur. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları bu yüzden sık görülür.
 • Beslenemeyen, uyuyamayan huzursuz bir bebek endişeli, uykusuz bir aile demektir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

 • Enfeksiyonlar:  Özellikle nezle grip sinüzit (çocuklarda ) vb.üst solunum yolu enfeksiyonları.
 • Alerjiler ve irittanlar
 • Kuru hava: Kuru hava, burun içindeki salgı bezlerinin ve savunma görevi olan silia denen küçük tüycüklerin uygun şekilde çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına neden olabilir.
 • Burunun anatomik, doğuştan gelen yapısal anomalileri: Geniz eti, koanal  atrezi, burun duvarı şekil bozuklukları(deviasyon) vb.
 • Hematom: Burunda kan birikmesi
 • Burunda yabancı cisim
 • Bazı burun açıcı ilaçların uygunsuz kullanımı
 • Nadiren de olsa tümörler, polipler, kistler

Bazen de özellikle küçük bebeklerde görülen fizyolojik bir burun tıkanıklığı vardır.  Yumuşak olan burun kıkırdakları, bebek nefes alırken, birbirine yapışır ve bebeğin zaten dar olan burun kanalını iyice daraltırlar; bu yüzden hava daha dar bir yerden geçmeye çalışırken hırıltı şeklinde bir ses çıkarır. Bu da bebekte burun tıkanıklığı hatta hırıltı olduğu şeklinde algılanır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için öneriler

Peki   burun tıkanıklığı  olan  bebeğimize  nasıl  yardımcı  olabiliriz? Öncelikle  bebeklerin  burnu  kolay  kurur  ve tıkanır, üstüne  üstlük  biz  erişkinler  gibi  sümkürme, yani   burun  içinde  pozitif  basınç  oluşturarak  burun  salgılarını  dışarıya  atma  gibi  yetenekleri yoktur.

bebeklerde burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığını önleme ve tedavi etmede anahtar nokta burnu sürekli açık tutmaya çalışmaktır. Serum  fizyolojik  dediğimiz  tuzlu  sular  veya  deniz  suyu diye  tabir  ettiğimiz  damlalarla  günde  3-5 kez  bebeğin burnunun  nemlendirilmesi,  özellikle  bu  işlemin  emme ve  uyku  saati   öncesi yapılması,  bebeğin daha  rahat  emmesine  ve  daha  huzurla  uyumasına  yardımcı  olacaktır. Burunu birikmiş salgılardan ve mukustan arındırmak, rahatlatıcı ve  hatta  iyileşmeyi  hızlandırıcı bir  uygulamadır.

 • Serum fizyolojik kullanın: Öncelikle eczaneden 100 ml lik paketlerde serum fizyolojik alın ve bir enjektör yardımı ile çekin. Daha sonra her bir burun deliği içine 2-3 mililitre serum fizyolojiği nazikçe püskürtün. Bebek hapşırarak bazılarını geri çıkaracaktır, çıkardıklarını nazikçe silin.
Serum fizyolojik hazırlamak için malzemeler
Serum fizyolojik hazırlamak için malzemeler
 • Kendi serum fizyolojiğinizi kendiniz yapın. Serum fizyolojik dediğimiz şey, şu yazımda da bahsettiğim gibi bir litre suyun içine 9 gram tuz ekleyerek elde edilir. Tuzlu su, burun tıkanıklığı için faydalı olduğu yüzyıllardır bilinen bir ev ilacıdır. Daha pratik bir tarifle bir bardak kaynamış-ılımış suyun içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. Burun tıkanıklığını gidermek için en ucuz ve emin yollardan bir bu olsa gerek. Gerek tuzlu suyu gerekse serum fizyolojiği her beslenme ve uyku öncesi tekrarlayın. Küçük bebeklerde burun tıkanıklığını açarken serum fizyolojik, okyanus suyu veya tuzlu suyu bebeğin burnuna nazikçe sıkmaya özen gösterelim.  Aksi takdirde bebek burnu zedelenmeye çok müsait olduğundan burun mukozası tahriş olacaktır.
 • Banyo yaptırın: Bebeğinizin üst solunum yollarını tıkayan tüm mukus ve salgılar banyoda sıcak suyun yardımı ile akıp gidecektir.
 • Odasını nemlendirin:  Nemin çok düşük olduğu ortamda burun dokusunda bulunan ve zararlı mikroorganizmaları ve maddeleri süzme işlevine sahip silia dediğimiz küçük tüycükler işlevlerini yerine getirmekte zorlanır.Ortama nem kazandırmak için soğuk veya sıcak buhar makinelerinin sürekli kullanımı uygun değildir.  Nemi normalin üzerinde olan ortamda bakteri, küf, akar gibi zararlı organizmaların üremesine neden olur. Ayrıca kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat etmek gerekir, zira daha yüksek sıcaklıklarda nem oranı daha da düşerek kurumayı arttırabilir.
 • Yatağın başını yükseltin: Dikkatinizi çekerim hafif yükseltin, diyorum;  dimdik yapın da bebeğiniz aşağı yuvarlansın demiyorum. Böylece sekresyonlar daha kolay akar ve bebeğiniz rahat uyur.
 • Emzirin: Gün boyu sık sık emzirin, ek gıda alıyorsa sık sık sıvı teklif edin.
 • Burun aspiratörü kullanın: Yoğun akıntı varsa, sümküremeyen çocuk ve bebeklerin serum fizyolojik ile yıkama sonrası burun içindeki salgıları boşaltmada  faydalı olacaktır. Burun aspiratörleri içinde e çok bilineni otribebe.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için tuzlu su kullanımının faydaları

 • Yapışkan, kalın mukusu temizler ve burun salgısını incelterek burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.
 • Alerjenler, tahriş edici maddeler, bakteriler, virüsler burun ve sinüslerden uzaklaşır.
 • Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
 • Antibiyotik, alerji ilaçları gibi ilaçların kullanım sıklığını azaltır.
 • Burun tıkanıklığı olan bebeklerde burnu serum fizyolojik, deniz suyu veya tuzlu su ile temizlemek;  birçok  basit  soğuk algınlığında  gördüğümüz,  geriye  akıntıya  bağlı  öksürüğü  gidermede de etkili  olabilir.

Burun tıkanıklığı olan bebeklerde neler yapılmamalı?

 • Burun, kulak çubuğu vb. sert ve sivri cisimlerle temizlenmemeli.
 • Dekonjestan içeren damlalar 2 yaş altına kullanılmamalı, daha büyük çocuklarda ise kullanım süresi 3 günü aşmamalıdır.
 • Özellikle de küçük bebeklerde burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik kullanırken, burun mukozasını tahriş etmemek için uygulama çok yavaşça yapılmalı.
bilgilendirme

91 Yorumlar

 1. merhaba doktor hanım 6 aylık oğlumun sürekli burnu tıkalı..10flakon serum fizyoloji bitti burun tıkanıklığı geçmedi aspiratörde kullanıyorum ama nafile. oğlum çok terliyo. sizce başka ne yapmam gerek ne olur yardım edin..

  • Önce burnunda yapısal bir darlık olup olmadığının anlaşılması için bir KBB uzmanına başvurabilirsiniz ve bazen bebeklerin burnu nemsizlikten de tıkanabilir. Düzenli olarak serum fizyolojik kullanabilir ve odasını nemlendirebilirsiniz.

 2. Mrblar 7,5 aylık oğlum var. Ek gıdaya geçtik (sebze çorbası,günlük yopurt, yumurta , beyaz peynir , meyve veriyorum ) ama ne kdr miktarda vermem gerekiyo bunu mrk ediyorum acaba verdiklerim yeterlimi doyuyomu bu arada emiyo ama eskisi gibi sık değil. Şimdiden tşkler iyi günler ….

 3. Merhaba ben iki çocuk annesiyim iki oğlum var büyük oğlumu güzel emzirdim ama ikinci çocuğum yalnızca çeşitli sorunlardan dolayı yirmi Gin emdi durum gelsin diye kim ne dediyse onu yaptim ama olmadi mama vermek zorunda kaldim simdi dört aylik ve çocuk Dr ek vida yavaşca gecmemi önerdi siz acaba ne onerirsiniz

 4. Merhaba doktor hanim oğlum 3 aylık 2 gündür hırıltılı nefes alıp veriyor burnu tıkalı ve balgami varda çıkaramıyor gibi öksürüyor.Haftada 1 kez kaka yapıyordu dun 6 kez kaka yaptı ve kakasi su gibi acaba ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim saygilar

 5. Mrb guncel anne oglum 7.5aylik dr muayenesinde grip baslangici oldugu icin iburamin cold isimli ilac baslandi fakat prospektuste 6yas alti kullanilmaz yaziyor bundan dolayi biraz tedirgin oldum gunde 3defa birbucuk gr vermem soylendi sorum su ki:bebek ve cocuklarin kullanabilecegi ilaclar yokmu yetiskinlerin kullanabilecegi ilaclar veriliyr cunku yanetkileride oldukca fazla hassasiyetim anlaycgini zi dusundugum icin soruyorum tesekkur ederim..

 6. Günaydın doktor hanım oğlumun burnu tıkalı serum fizyoloji kullanıyorum hiç fayda etmedi oğlum 1 yaşında şimdiden tesekkur ederim

 7. Merhaba. Oğlum 1.5 aylık. 2 gündür bir sabah uyandığında burnu tıkalı hapşırıyor ve öksürüyor. Öksürmeler bazen kusturuyor. Hapşırmaların ardından gelen sekresyonu aspiratör ile çekiyorum. Gün içinde de 5-6 kere de serum fizyolojik ile temizliyorum. Ateşi yok. Genel durumu da iyi. Odasında nem cihazı da calısıyor yüksek de yatıyor. Doktorumuz akciğerlerde birşey yok reflü nedeniyle öksürüyor diyor ama burun akıntısı nasıl düzelecek yada ne kadar sürer acaba? Yapmam gereken baska bir şey var mı? Teşekkürler.

 8. İyi gunler kizim 5 aylik oldu ve 3 gundur kabizlik yasiyor yapamiyor bir turlu ve bendede kabizlik var. Emziriyorum. Acaba kabizligini bitirmek icin ne yapabilirim.?

 9. Merhaba guncel kizim dokuz aylik cok sık hastalaniyo acaba dogsl gazli evdehim havasizliktanmi oluyo bide cok gazi var her damlayi denedim yine gecmiyo napmam lazim

 10. Doktor hanim bebegim 4aylik nefes alis verisindr bi hirilti yok ancak uyanik oldugu zamanlar öksürürüyor. Düzenli olarak simdiye kadar zaten gunde an az 2kez serum fizyolojik kullaniyordum ve günde en az 1kez otribebeyle temizleme yapiyordum. Öksuruk olunca daha slkLastirdim ancak bogazinda bisi varmis gibi öksüruk devam ediyor.simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

 11. Ya ne olur yardimci olun 5.bucuk aylik kizim var surekli burnu tikali sut emmiyo ne yapmam lazim doktora getirdim aspilator verdi ise yaramiyor

 12. hocam iyi günler. benimde 1 aylık kızım var .doğumdan sonra ve hala burunda nefes alırken düdük gibi horoz gibi sesler çıkarıyor ve nefes almada zorlanıyor .bunun için ne yapmalıyım hocam

 13. Merhaba oglum 6 aylik yaklasik 2 aydir bronsit baslangici damlalar kullandik gecmedi en son agzi yoluyla hava Verdi Dr muz Hala bidegisim yok her hafta dr dayiz sorunumuz en cok burun tikanikligi dr antibiyotik kullanmasina gerek görmüyor cok az oldugu icin ama dün gecede 39,5 atesi vardi Dr muz atesin bronsitten gelemiyecegini söyledi ishal gibide ishalden olabilir dedi 2 aydir kafayi yicem neler yaptiysak gecmedi bukadar uzun sürmesi normalmi ve acaba kanini aldirip kontrol ettirsemmi

 14. Merhaba oğlum 5 aylık burnu tıkalı rahat beslenemiyo vede uykusuz kaliyo doktara götürdüm bana xlear burun damlası verdi onu kullanıyorum ama yine aynı tikaniyo ne yapmaliyim yardımcı olur musunuz

 15. merhabalar 7 aylık bir oğlum var.dogdu doğalı arada bir burnu tıkanıyor ve hırıltılı nefes alıp veriyor.her defasında ciğerleri temiz çıkıyor.alerji testi yaptırdım birsey çıkmadı.serum kullanıyorum,odasında bujhar makinası var,sürekli aspiratörle temizliyorum fakat hiçbiri fayda etmiyor.ne yapmalıyım ne önerirsiniz.

 16. Merhaba benim kizim 30 gunluk suanda burun tikanikligi var hiriltili nefes aliyor serum kullaniyoruz ama fayda etmiyor emerken iyi ama uykuda sorun oluyor gorunurde burun akintisida yok asoirator mu kullanalim yoksa onereceginiz baska bir yontem varmi

 17. Merhabalar oğlum bir aylık bürün tıkalı ama görünürde hiç bir akıntı v.b gibi birsey yok deniz suyu kullanıyorum yinede birsey çıkmıyor ne yapmalıyım

 18. Iyi günler diliyorum. Benim oğlum on gunluktu burun tıkanıklığı başladığında. Serum fizyolojik kullandık ilk 3 ay. Tuz kullanımı zararlı olduğu için bebeklere bir sıkıntı olmuş mudur endişelendiriyorum açıkçası. Her gün defalarca yaptık sonuçta. Boğazına kacmistir muhtemelen.
  bir de doktor hanım oğlum 14 gün önce hastalanmisti. Hala burnu akıyor. Ilk defa bu kadar uzun sürdü. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim

 19. Merhabalar benim oğlum 1 yaşında ve 3 4 gündür hapsirik ve burun akıntısı var geceleri uyuyamiyor bu tuzlu su tarifini deneyebilirmiyim bi sıkıntı olurmu şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin

 20. Mrblar oglum 4 aylık burnu hırıltılı gunde 3/5 kez burnunu temızlıyor damla damlatıyorum temızlerkende hıc bırsey cıkmıyor yazınızı okudum baska ne yapabılırım

 21. Merhabalar beş buçuk aylık kızım var ve son bir iki haftadır öksürme ve hapşırma çoğaldı. Doktora götürdüm, bahar allerjis olabilir dedi ve zyrtec damla verdi. 3 gün kullandım hapşırma ve öksürme azaldı fakat bu defada burnu tıkandı fizyolojik su ve Aspiratör ile temizlemeye çalışıyorum 2 gündür ama bir düzelme yok buarada zyrtec i vermiyorum. Acaba ilacın yan etkisi olabilir mi? Daha rahat nefes alması için başka ne yapabilirim.

 22. Benim kızım 11 aylık burnu tıkalı gece uyuyamiyor doktoru boğazı kızarmış dedi ve antibiyotik verdi burnu içinde otribebe ve serum fizyolojik kullanıyorum ama hala tıkalı başka ne yapmaliyim

  • Enfeksiyonu geçince büyük ihtimalle açılır burnu ama iyileşmesine rağmen halen burnu tıkalı ise bir uzmana görünmenizde fayda var.

 23. Biraz once nekadar koyucami bilmeden tuzu biraz fazla olmus bebegime siringanin ucte biri kadar bir burnuna tekrar ayni islemi diger burnuna yaptim yuttu ve cok agladi tuz zararli olmazmi

 24. Merhaba benim kizim 1 bucuk yasinda bronsitli bir bebek yaklasik 2 aydir oksuruk ve burun akintisyla birlikte arada hiriltisi cok oluyo doktora gittim ve alerji testi yaptirmak istedim ama doktor bu yaslarda alerji testi yapilmadigini soyledi sizce ne yapmaliyim simdiden tesekkrler..

 25. Merhaba güncel anne oğlum 2,5 yasinda burnunu acarken ağladı ve bogazinda her iki yanda bembeyaz kocaman sisti.Antibiyotik kullaniyoruz da bu findik kadar beyaz lik normalmi acaba cok merak ediyoruz

 26. Mrb hocam benim kızım Altı aylık Oksuruyor geniz akıntısı olduğu için Oksuruyor mus ve iburamin zero adlı surup verdi . Ama iki yaş altı çocuklarin kullanimi na uygun değil diyor endiselendim biraz cevabınız için şimdiden teşekkürler

 27. Merhaba 24 günlük bi kızım var. Ama 27-18 gündür burnu sürekli tıkalı. Serum fizyolojik kullandım burun aspiratörünü de denedim ama bir türlü açılmadı. Sürekli değil ama çocuk hırıltılı nefes alıyor. Ne yapmalıyım yardım eder misiniz

 28. Meraba 40 gunluk bebegimin dogdugundan beri burun tikanikligi var hergun otri bebeyle temizliyorum ama pek bisey cikmiyo,emerken normal nefes aliyo burun deliklerine sirayla parmagimla kapatiyorum nefes alabiliyo tikanikta degil sanki ama surekli horlama gibi burnuna bisey takilmis gibi horultu yapiyo sumkurmeye calisiyo gece kendini uyandiriyo o sesle uyanikkende hep nefesi biseye carpiyo gibi cikiyo ne yapmmaliyim niye boyle olabilir?

  • Bazı bebekler belirli bir yaşa gelene kadar bu şekilde gürültülü bir sesle nefes alıp verebiliyorlar. Genelde normal bir durum ama bir kbb veya çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 29. Doktor hanım 27 günlük bebeğim ara ara öksürüyor ve burnu tıkalı evde soğuk buhar makinamız var bebeğimi onun altına tutmamim bi zararı olur mu

 30. Doktor hani 10 aylik bir bebeğim var burnu 10 gündür tıkalı v e sürekli oksuruyor hiç uykusuz yok ilaç ve hava kullanıyorum ama faydası yok sizce ne yapmalıyım yardım edin.

 31. Merabalar oglum 12 gunluk dogdugundan bu yana hıtıltısı var ve 3 gundurde oksuruyor burnu tıkalı balgam gelıyor ne yapabilşriz acaba

 32. Mrb doktur hanım benim oğlum tam 5 aylık gece uyurken sürekli burun tıkanıklığı oluyor ve aşırı terliyor dokturu burun spreyi verdi ona rağmen devam ediyor ne yapmaliyim

 33. Merabalar benim 4 aylık bebeğim var devamlı burnu tıkalı şırınga ile serum sıkıp rahatlatıyorum ama tekrar tıkanıyor zarar vereceğim diye korkuyorum burnunun sağtarafı tıkalı sağ taraf gözüde devamlı akıyor buna bağlı olabilirmi ne yapmamı önerirsiniz

 34. Merhaba oglumun burnu tikali aspirator kullaniyodum acmak icin bir arkadaş geniz suyunu damlatinca eger hemen cekmezsen bebeginin nefesi kesilir dedi dogruluk payi varli acaba cok korkuyorum damlatmaya

CEVAP VER