Çocuk Sağlığı

Beeo ile Gaziantep Sağlıklı Yaşam Semineri

Mayıs’ın 7 sinde BEEO tarafından düzenlenen Sağlıklı Yaşam Semineri’nde Gaziantep’li anneler ile buluştuk. Daha önce İstanbul’da da düzenlediğimiz seminerde sağlıklı yaşam ve arı ürünlerini konuştuk.  Seminerde sadece ben yoktum tabii. BEEO Genel Müdürü ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, Psikoterapis/Pedagog Serap Melek Kılıç, Diyetisyen Gülden Kılınç Doğan da vardı.

 

Enerjisine ve azmine hayran olduğum Sevgili Aslı Elif Tanuğur, bize oğlunun hastalığı nedeniyle tanıştığı ve üretmeye karar verdiği propolisi ve markasının kuruluş hikayesini anlattı. Aslı Hanım’ın hikayesi gerçekten tüm girişimci kadınlara örnek olması gereken bir hikaye.

 

Çok sevdiğim arkadaşım Diyetisyen Gülden Kılınç Doğan, sağlıklı beslenmede arıcılık ürünlerinin önemine değinerek arı sütü, polen ve ham bal ve propolisin erişkinlerdeki kullanıma değindi.

Pedagog Anne Melek ise çocuklarda zorlanmadan beslenme alışkanlıklarının oluşturulması ile ilgili çok güzel bilgiler verdikten sonra güven, farkındalık, deneme ve cesretin önemini vurguladı.

 

Ben ise  her annenin hayali olan hastalanmayan çocuklar için neler yapmamız gerektiğinden ve arı ürünlerinin çocuklarda kullanımından bahsettim.

 

İşte arı ürünlerinin çocuklarda kullanımı ile ilgili kısa kısa bilgiler:

 • Bağışıklığı güçlü çocuklar için öncelikle normal doğum, ilk 6 ay sadece anne sütü, zamanında ve uygun şekilde ek gıdaya geçiş çok önemli.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmeyen, her besin grubundan tüketmeyen bir çocuğun bağışıklığının güçlenmesi mümkün değil tabi.
 • Aynı şekilde düzgün uyumayan çocuk ve bebeklerin sık hastalanması kaçınılmaz.
 • Gelelim arı ürünlerini ne için ve nasıl kullanıyoruz çocuklarda?
 • Balı ve diğer arı ürünlerini ilk bir yıl vermiyoruz.
 • Bal öksürük kesici, enfeksiyonlardan koruyucu özelliği ile modern tıbbın bebek ve çocuklara önerdiği bir mucize.
 • Bal, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından öksürük kesici olarak da tavsiye ediliyor. Bu nedenle öksürüğün eşlik ettiği grip ve nezlede bir bardak ılık (sıcak değil) süte eklenen bir tatlı kaşığı balın öksürük sıklığını azaltıp, çocuklarda uyku kalitesini artırdığını gösteren çalışmalar var. Böylelikle balın sadece öksürüğü hafifletici etkisinden değil, antioksidan ve mikropları öldürücü etkisinden de faydalanmış oluyoruz.
 • Propolis bakteri, mantar ve virüs öldürücü özelliklere, kanser önleyici özelliğe sahip.
 • Evet propolis bağışıklığı güçlendiri ama çocuğunuz sık hasta oluyorsa öncelikle doktorunuza başvurmalısınız.
 • Çocuklar için günlük bağışıklık desteği olarak Suda Çözünür Propolis Damla kullanabilirsiniz. Bunu çocuğun sevdiği her ahngi bir sağlıklı yiyecek veya içeceğe ekleyebilirsiniz. Mesela bala, pekmeze, taze sıkılmış meyve sularına…Süte katılıp katılmayacağı çok soruluyor. Katılabilir. Hem süte hem de ayran ve kefire ekşeyerek verebilirsiniz.
 • Suda Çözünür Propolis Damla ürününü günde 10 damla verilebilir. Hasta olduklarında doktorunzun reçetesine ek olarak günde 20 damla propolis verilebilir.
 • Bu ürünleri düzenli kullanan çocukların hastalanma sıklığı azalıyor; aynı şekilde hastalıkları atlatma süresi de  kısalıyor.

 

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak