Kitaplık

Çağın'ın kitaplığından: Kültürlü Kurt

Kültürlü KurtKısa bir uçak yolculuğunun uzun, upuzun süren rötarı sırasında tanıştık Kültürlü Kurt’la. Geçtiğimiz ağustosta Bodrum’a tatile giderken, zorunlu 4 saatlik Sabiha Gökçen Havalimanı misafirliğimiz sırasında, bir kitapçıda görüp istedi bu kitabı Çağın. Aldık, alır almaz da havalimanının yumuşak koltuklu salonlarından birinde bir köşeye çekilip okuduk.

Kültürlü Kurt,  Tubitak Yayınları’nın Popüler Bilim Kitapları Serisi’nden. Becky Bloom’un yazdığı kitap dilimize Hande Kaynak tarafında çevrilmiş. Kitabın  sulu boya tekniği ile renklendirilmiş çarpıcı resimlerini ise Pascal Biet çizmiş.

Kültürlü Kurt

Kahramanımız Kurt, günlerce süren bir yürüyüşten sonra yorgun ve aç olarak bir kasabaya ulaşır. Yiyecek bulma ümidi kasabanın dışındaki çiftliğe yönelir. Bir inek, bir domuz ve bir ördeğin güneşin altında kitap okuduklarını görür.  Daha önce hiç kitap okuyan hayvan görmeyen kurt, bu duruma çok şaşırır. Gene de bağırarak hayvanların üzerine saldırır. Ama o da ne?! İnek, domuz ve ördek,  kurdu görünce kaçacakları yerde kurdu hiiç umursamazlar ve dahası ”bu çiftlik kültürlü hayvanlar için” diyerek, oradan kovarlar. Kurt, Kültürlü Kurt olmaya karar vermiştir artık. Okuma yazmayı öğrenmek üzere okula başlar. Sınıf arkadaşları başlangıçta  sınıfta bir kurt olmasını yadırgarlar ama hiç kimseyi yememesinden dolayı bu duruma zamanla alışırlar. Kültürlü Kurt, artık okuma yazmayı öğrenmiştir. Bir kitap alır, çiftliğe gider ve kitabı heceleyerek okumaya başlar. Ama bu, çiftlikteki kültürlü hayvanlar tarafından yeterli görülmez. Çünkü kitabı duraksayarak okumaktadır. Kurt, çok uzun süren, sıkı bir çalışmadan sonra hecelemeden kitap okumayı başarır. Üç Küçük Domuz adlı kitabı alıp, çiftliğe koşar.  Kültürlü Kurt, bir kez daha ördek, inek ve domuz tarafından yetersiz bulunarak çiftlikten gönderilir. Ama pes etmez. Kalan son parasıyla çok güzel bir masal kitabı alır. Okur da okur….Her harfini, her satırını ezberler. Ve son kez çiftliğin kapısını çalar, yeni kitabını okumaya başlar. O kadar başarılı olur ki  inek, ördek, domuz ve kurt hep birlikte dünyayı dolaşıp, her yerde kitap okumaya karar verirler.

Kültürlü Kurt

Okuma yazmanın ve  kitap okumanın önemini vurgulamak isteyen Kültürlü Kurt,  sıradışı kahramanları, akıcı öyküsü ve detaylandırılmış çizimleri ile kısa sürede Çağın’ın favori kitaplarından oldu.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

2 Yorum Var

Yorum Bırak