Çocuğum süt içmek istemiyor! Ne yapmalıyım?
Çocuğum süt içmiyor!

Çocuk doktorlarına en çok sorulan sorular nelerdir diye soracak olursanız, bu soru; rahatlıkla ilk beşe girer: ‘’ Çocuğum süt içmek istemiyor!  Ne yapmalıyım?’’  Ve genelde şöyle bir cümleden sonra gelir: ‘’Doktor hanım, bu çocuk  çok iştahsız’’.  Günlük hasta muayenelerimde, Güncel Anne’nin Facebook hesabında, Twitter’da bana en sık danışılan  konulardan biri , çocuklarda süt tüketimi.

Çocuğum süt içmiyor!

Aşağıda söyleyeceklerim in bir yaşından büyük bebek/çocuklar için olduğunu baştan belirtmek istiyorum. Bir yaş öncesi inek sütünün bebek beslenmesinde yeri olmadığını bilmem hatırlatmama gerek var mı?

Çocuğum süt içmek istemiyor! Ne yapmalıyım? diye soran anneye yanıtım şu oluyor genelde: Bırakın içmesin. Hiç inek sütü içmese de olur, tabii başka süt   ürünlerini tüketmeleri kaydıyla.

Çocuk/bebek beslenmesinde sütün çok önemli bir unsur olduğu düşünülür. Bunda son zamanlarda moda olan ve kaynağı belli olmayan, ‘’çocuklar günde en az 500 ml süt içmeliler’’ söyleminin   etkisi büyük. Bir yaş  öncesi bebekler için önerilen günlük 500 ml süt tüm çocuklara uyarlandı sonradan. Merak ediyorum, bunu söyleyenler acaba hiç yarım litre sütü bir günde tüketmişler midir? Veya 500 ml süt içtikten sonra başka bir şey yiyebilmişler midir? O kadar hatta daha fazlasını içen bir çocuk, günlük alması gereken karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminleri nereden alacak? Yemesi gereken eti, yumurtayı , sebze, bakliyat ve benzeri yiyecekleri  nasıl yiyebilecek? Yavaş yavaş gerçekleştirmesi gereken erişkin tipi beslenmeye nasıl geçecek? Ortalama mide hacmi  bir erişkinin üçte biri kadar olan küçücük bir çocuğa her gün 500 ml veya daha fazla süt içirip, ardından demir eksikliği ve iştahsızlık gelişmemesini beklemek biraz zor. Ama tabii ”benim çocuğum günde yarım litre süt içiyor ve yemesi gereken her şeyi yiyor” diyen şanslı azınlıktansanız   size sözüm yok.

İnek Sütünün Alternatifi Nedir?

Peki süt içmezlerse el kadar bebeler günlük kalsiyum ihtiyaçlarını nereden karşılayacaklar? Mama firmalarının pek sevdiği bir laf var: ”inek sütü, inekler; keçi sütü keçiler içindir ”diye. Buradan feyzalarak diyorum ki kaşar peyniri, beyaz peynir, yoğurt, kefir; süt içmeyen çocuğunuz için daha sağlıklı alternatifler. Şöyle ki;

 • Bir kilo kaşar yaklaşık 10-11 kilo sütten yapılıyor.
 • 100 ml inek sütünde 65 kalori, 100 gram kaşarda 450 kalori, 100 gram koyun peynirinde 250 kalori var.  Yani çocuğunuza süt  içirmek  yerine peynir yedirerek günlük enerji ihtiyacına anlamlı ölçüde katkıda bulunursunuz.
 • 100 ml inek sütünde 120 mg kalsiyum varken,  100 gram kaşarda 600 mg , aynı miktardaki koyun peynirinde 450 mg kalsiyum bulunmakta. Sabah kahvaltıda yiyeceği 50 gram kaşar, 1-3 yaş arası çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacının % 60’ını karşılar.
 • 100 ml inek sütü,  30 İU A vitamini içerirken, aynı miktardaki kaşar 468  İU; koyun peyniri,  228 İU  A vitamini içermekte. Gördüğünüz gibi aradaki fark muazzam.

Bu liste burada böylece uzayıp gidiyor (1).

 Çocuğum süt içmiyor!

Ucuz ve kolay bulunabiliyor olması ve doymuş yağ oranının düşük olması ise sütün artıları.

 

Tüm bu laf kalabalığından sonra  sorumuzun asıl cevabına gelecek olursak:

 

Çocuğum süt içmek istemiyor! Ne yapmalıyım?

 • Sütün yerine peynir, yoğurt, kefir verebilirsiniz. 1-3 yaş arası bir çocuğun  günlük kalsiyum ihtiyacı 500 miligramdır  (2).

Yaklaşık olarak 50 gram (1.5 kibrit kutusu)  kaşar, küçük bir kase yoğurt /muhallebi ve bir bardak süt/ayran/kefir günlük ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Dolayısıyla süt içmese de olur.

 • Sütten daha önce de anlattığım gibi hurmalı, meyveli, keçiboynuzlu vb muhallebi yapıp yedirebilirsiniz.
 • Eren’in dediği gibi illa süt içirmek istiyorsa keçi sütü içirebilirsiniz.
 • Sütün içine keçi boynuzu tozu veya meyve parçaları vb katarak daha sevimli hale getirebilirsiniz.
 • Sebze çorbalarına ilave edebilirsiniz.
 • Yumurtasını sütlü ve peynirli pişirebilirsiniz.
 • Tam tahıldan yapacağınız ve doğal meyve şekerleri kullanacağınız ev kekini bol sütlü yapabilirsiniz.

 

 Çocuğum süt içmiyor!

Çocuğum süt içmiyor diye üzülen anneler!  Boşuna kendinizi üzmeyin. Elde biberon çocukların peşinden koşmayı bırakın.  Peynir yedirin; olmadı yoğurt yedirin; olmadı kefir içirin.  Aslında  en ideali tüm süt ürünlerini dengeli bir şekilde tüketilmesini sağlamak.

 

 

https://www.diyetkolik.com/besin-degeri-ogren/

2 American Academy of Pediatrics Pediatric NutritionHandbook, 2009, IL

 

 

 

 • UYARI

  Bu blogdaki tüm yazılar ve içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir kişisel durum için teşhis ve tedavi planı, tıbbi görüş olarak kabul edilemez. Burada yer alan yazılar, okurlar ile yazar arasında bir doktor-hasta ilişkisi yaratmaz. Her zaman çocuğunuzun sağlığı ile ilgili konularda veya sorunlarda kendi doktorunuzdan doğrudan yardım alınız.

82 comments

 • tuniko

  hatta sut urunleri içinde en işe yaramayanı sutun bizzat kendisi. orta asya turkleri, eski uygarlıklar vs sutun hep fermante halini kullanmışlar. laktoz yuzunden sutten zaten cok az faydalanıyoruz. sutu, sut olarak tuketmek gerçekten buyuk kayıp.
  benim oğlum çok sütçü. tok karnına bile rahatlıkla 1 brd sut içebilir. surekli ayran teklif ediyorum. ayranının içtikten sonra zaten süt içecek yeri kalmadıgından ya iki yudum içip bırakıyor ya da hiç içmiyor

  • Güncel Anne

   1 Bardak ayran bir bardak sütten daha az kalsiyum içerse de fermente ürün olduğu için daha faydalı. Ama sen işin güzel şeklini bulmuşsun zaten Hülyacığm

 • yeliz

  peki yoğurt ve peynir yemiyorsa sadece zorla süt içiyorsa ne yapıcaz ben yoğurt ve peyniri asla ağzına koymadığı için mecburen sütün her şeklini deniyorum sade meyveli kakaolu sütlaç muhallebi vs yoksa kalsiyumu nerden alacak 🙁

 • Belgin Yolcu

  önemli bi sorunum var yardımlarınızı bekliyorum…
  7 aylık hiç anne sütü almamış, ek gıdaların her türlüsüne salça baharat ve tuzsuz geçmiş bir kızım var. 2 si köpek diş olmak üzere 4 tane dişi birden çıkarmaya hazırlanıyor huysuzluğu ateşi yok ancak iştahsızlıkta asla biberon maması almamasından ibaret. 3 yemek kaşığı yoğurdu, yumurta peynirle zenginleştirilmiş kahvaltısı çorba ve meyvesini hergün yiyor ama benim içim huzursuz. yterli midir ya da bu geçici bir süreç midir yardımlarınızı bekliyorum

  • Güncel Anne

   Bu iştahsızlık dönemi, bebeğinizin diş çıkarmasına bağlı geçici bir dönem. Ama tabii bu dönemde mama da alması lazım. Mamayı şu şekilde verebilirsiniz:
   1) Yoğurt yiyor demişsiniz. Yoğurduna 3 ölçek mama katabilirsiniz.
   2)Çorbasına (ki ben asla çorba önermiyorum. Bebek beslenmesinde çorbanın yeri yoktur.Onun yerine koyu sebze püesi vermelisiniz) 3 ölçek mama katın
   3) çatalla ezdiğiniz meyvelere mama serpiştirin.
   4 ) bir öğün muhallebi yapın http://www.guncelanne.com/bebek-muhallebisi/

 • ebru

  Her anne gibi oğlum yemek yemiyor ile başlayacağım.yediği iki lokma oda bizi görsel olarak tatmin etmiyor.süt ile ilgili şunu sormak isterim ki; sabah mı daha iyidir akşam mı biz ikisinide içiyoruz ama mide sorunları yaşıyoruz sıklıkla.birini bıraktırmak istiyorum.sizin öneriniz ne olur.ayrıca süt hariçinde süt ürünü de tüketmiyoruz.yumurta sayılırsa yumurta ile arası iyi.ne dersiniz.

  • Güncel Anne

   Az yiyen çocuklara sütü tamamen bırakmalarını öneriyorum. Süt ciddi olarak çok tüketildiğinde kansızlığa ve iştahsızlığa neden oluyor. İlla içecekse gece yatmadn önce 1 küçük su bardağı içsin. Kaşarlı omlet, mıhlama(tarifi sitede var) Şekersiz puding süt yerine önereceğim gıdalar

 • ŞEYDA Uludoğan

  Size çok teşekkür ederım haftalardan beri çok üzülüyordum ama sayenızde çok şeyi öğrendim çünkü benım kızım tam bır yoğurt ve peynır canavarı çok teşekkür ederımmmmm

 • sevil

  2.5 yaşında kızım var.bugüne kadar hiç süt içiremedim.sadece saçak peynir ve meyveli hazır yoğurt yiyor.bende çok üzülüyordum süt içmiyor diye bu yazınız iyi geldi bugünde kefir deneyeyim hiç aklıma gelmemişti.yazınız için teşekkürler.

  • Güncel Anne

   Doğrusunu yapmışsınız. Günde bir bardaktan çok süt iştahsızlık ve anemiye zemin hazırlıyor.

 • GÜL ÇELİKTEN

  Kızım yeni bir yaşına girdi ve yavaş yavaş süte alıştırmaya çalışıyorum ancak pek alışıcak gibi durmuyor diyordum ki yazınızı okuyunca hatırladım ki yukarıdaki herşeyi zaten yapıyorum. Tamam Biberonla cak cak süt içmiyor ama süt ürünlerini ve sütü ciddi şekilde tüketiyor. Resmen kendime geldim, anne olunca gereksiz evham sanatında insan uzmanlaşıyor herhalde ! Yazı için çok teşekkürler.

 • Duygu

  6,5 aylık oğkum var sadecr 2 ay emdirebildim bu 4 gündür hiç mama içiremiyorum kaşık mamasını yiyor çok huysuz çok üzülüyorum lütfen yardımcı olun süt neden içmiyor olabilir :((

  • Güncel Anne

   Ani iştah değişiklikleri ve huzursuzluk sorunu için bir çocuk uzmanına görünmenizde fayda var.

 • hasret

  benim kızım 1.5 yaşında daha önce içiyordu ama şimdi zorla bile içmiyor gece bebe biskivisiyle veriyordumşimdi oda yok yukarda yazdıklarınız okudum yogurt yiyor kaşar sadece bir yada iki dilim yeterli olup olmadıgını bilmiyorum vede çok iştahsız zaten erken dogdu prematüre 1500 gr dogdu şuan 8.700 ne yapacagımı bilemiyorum

 • setenay

  merhaba;
  17 aylık kızım meyve hiç yemiyor, ben de gece sütüne blendırlayıp koymakta buldum çareyi, 23.00 gibi 250 cc kadar süt içiyordu, artık meyveli içiyor bu sütü. Gece gece meyve de olsa şekerli bir şeyler veriyorum sonuçta çocuğa, yanlış mı yapıyorum sizce ?

  • Güncel Anne

   17 aylık çocuk gece 11’de uyanık olmamalı her şeyden önce. Yok eğer uykuda veriyorsanız bu daha da tehlikeli bir durum. Gece beslenmesi 7-8 aylıktan itibaren bırakılmalıdır. Uyurken beslenme, aspirsayon (akciğerlere madde kaçması), diş çürüğü ve otit riskini artırmaktadır.

 • zeynep

  kızım 2 yasında 9 kilo peynr süt yogurt yemio sabahları 1bıldırcın yumurtası yıyo ne yapmalıyım??lutfen cevaplayın….

  • Güncel Anne

   Günün başka saatlerinde yiyor mu süt türevlerini?

 • meri

  Merhaba;
  Oglum 1 yasina girmesine 10 gun var. Bir kac gun oncesine kadar sadece geceleri emziriyordum fakat artik geceleri de emmeyi birakti. Oglum premature dogdu ( 33 hafta 5 gun ). 2 gecedir geceleri uyanip uzun bir sure uyumuyor. Bunun acikmis olmasi ihtimalinden olabilir mi? Kaşik mamasi vermeye calisiyorum yemiyor, sut versem biberon da kullanmiyor. Ne yapmaliyim?

  • Güncel Anne

   Bebeklerin 7-8 aydan itibaren gece beslenmesine ihtiyacı yoktur. Bebeğiniz çalıktan değil de alışkanlıktan veya başka bir şeyden uyanıyor olabilir. Gece beslenmesini kesiniz lütfen

 • sukran

  merhaba benim.oglum.iki yasina girecek martta.benim sikintim yatmadan once biberonla sut icerdi ama artik icmiyo son bir haftadir geceleride.veriyordum artik onuda icmiyo icmedigi halde huzursuzda.olmuyo yani cok hareketli gun icinde herseyi yiyen cocuk simdi hic birsry.yemiyo su aralar emzigi birakmaya.calisiyoruz yatagi ayri ayri odasi var icmesi iyimi yoksa.kotumu kakaya simdi baslayabilirmiyim lutfen yardim edin arti gece sutu.vermelimiyim hala

  • Güncel Anne

   7. aydan sonra hiç bir çocuğa gece beslenmesi önermiyorum. Bu gece akciğerlere süt kaçmasına ve diş çürüjklerine neden olabilir ve gündüz iştahını kapatır. Günde bir bardaktan fazla sütü hiç bir çocuğa önermiyorum. Onu yerine peynir ve yoğurt yedirin lütfen.

 • necla

  Çocuğumu 20.Ayına girdiğinde sütten kesmek zorunda kaldım oğlum ne süt içiyor ne yoğurt nede peynir şuanda 25.ayının içinde dişlerini tamamlamadı bana bilgi vermenizi rica ederim teşekkür ediyorum

  • Güncel Anne

   Seveceğipeynir çeşidini arayarak bulabilrsiniz. Muhallebi yapabilir bu muhallebilere tuzsuz peynir ekleyebilirsiniz. Sütlaç ve mıhlama verebilirsiniz. Mıhlama tarifi blogda var.

 • gülnur

  Lütfen yardimci olun kizim 7 aylik ve 4 gündür uyumuyo huysuz ve sut emmiyo ama verdiğim kati gidalarini yiyiyo çok üzülüyorum biberonda almiyo acaba diş mi cikariyo

  • Güncel Anne

   Bebeğinizi bir çocuk uzmanına götürmenizi öneririm.

 • Şua

  Merhaba,benim oğlum 17 aylık.Bir sabah ,bir akşam olmak üzere günde 2 kere hala emziriyorum.Bu zamana kadar kahvaltıda 1 biberon süt içerdi.Biberonunu boş görse dahi çıldırırdı, süt isterdi ama şimdi nefret ediyor ağzına biberonu süremiyorum bile o kadar tepki veriyor.Ben de ısrar etmiyorum artık ama bu ani değişimin sebebini çok merak ediyorum.1 ay içinde 2 kere ateşi yükseldi o zaman boğazında enfeksiyon vardı acaba o zaman içerken tiksindi mi?Bir yerde yanlış yaptım ama nerede?

  • Güncel Anne

   Zaten bir yaş sonrası bebeğinizin biberonu bırakmış olması lazım. Onun dışında iştahsızlık yapacak bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • asli

  Merhaba doktor hanim…ben çok çaresiz bir anneyim. Kızım 15 aylık 10 kg 77 cm…..Hipotiroidi hastası ve 11.5 seyrinde olan kalsiyum yüksekliği var…4 aylıkken anne sütü alımı bitti. .o günden beri savaş halinde yemek yiyoruz…son aylarda dahada kotuledim hiçbişey kabul etmiyor. Zorlamayı 10 saat bile aç kalabiliyor. Kendi yesin diyorum hicbisey yemiyor ..zorluyor um ağzını açmıyor. ..gücüm tükendi artık …yemeği bırakın süt bile içermiyor

 • sevgi

  Merhaba,18 aylik bebegim var , hicbir ek gida yemedigi icin anne sutunu 4 gun once kestik.bebegim sut yumurta yogurt et yemiyor .bebegimi bu gidalara nasil alistira bilirim.yardimlarinizi rica ederim.tsk

  • Güncel Anne

   Küçük porsiyonlar halinde sık sık sunun. Yemiyor diye hemen vazgeçmeyin. Peynirin veya etin sevebileceği şekilleri mutlaka vardır. (köfte, mantı, içliköfte, adana vb deneyin.)

 • Hayal

  Kızım Mayıs’ta 2 yaşına girecek geceleri süt içiyordu ama sanırım sütten bıktı acı diyor sürekli meyveyi rondodan geçirip sütle karıştırdım onada acı dedi ama süt istemeyene devam ediyor keçi boynuzu tozu pekmez hepsini denedm sütün içinde istemiyor gündüz öğünlerimizi çok güzel yiyoruz meyve sebze et hiç yemek seçmiyor yoğurt peynir Tereyağ yumurta hepsini tüketiyor ama gece uykusunda süt içmek istiyor ama verdiğim zaman acı diyor yardım edin lütfen ne yapacağımı şaşırdım gece uykusunda ne verenbilirm teşekkürler.

  • Güncel Anne

   Yanıt veriyorum: Hiçbir şey. 7 aylıktan sonra gece beslenmesinin çocuk beslenmesinde yeri yoktur.

 • Ayşe

  9 aylık oğlumun sebze mamasını hergün kuzu et suyuyla yapıyorum. Bunun hergün etsuyu olmasının bir zararı varmıdır?

  • Güncel Anne

   Et suyu yerine etin kendisi ile yapmanızı öneririm.

 • Ayşegül

  İyi günler 2 yasında bir oğlum var hiç emziremedim ama 40 günde olsa zorla anne sütü verdim sonrası mama. 7 8 aydan bu yana da sütlü cicibebe verdim şuan onuda bıraktı ve biberonla da süt icmiyor. Ama artık peynirli yumurta, yoğurt,ayran, haslanms yumurta,et vb tuketiyor. Yeterlimi dır sizce.

  • Güncel Anne

   Boyu kilosu normal sınırlarda ise muayenesi doğalsa ve de kan tetkiklerinde vitamin ve mineral eksikliği saptanmamışsa yeterlidir.

 • GAMZE

  merhaba, kızım 5yaşında ve sütü çok nadir zamanlarda içiyor.Benden biberon istedi ve biberonla süt içerim dedi. Sanırım çevremizdeki bebeklere özendi…
  Ne yapmam lazım, biberonla versem herangi bi sıkıntı olurmu ?

  teşekkürler…

  • Güncel Anne

   Peynir ve yoğurt yiyorsa süte gerke yok. Ve tabii 5 yaş için biberon gereksiz

 • Tugba suzen

  Mrb doktor hanim kizim 6 aya kadar anne sutu ile beslendi daha snra ise tamamen kesildi su an 9 aylik gunde bir yumurta yediriyorum 50 gram kadar yogurt yiyor farkli nadir sofrada tavuk falan yiyor bi kac lokma onun nharicinde sadece cicibebeli sut iciyor inej sutu ayaklari terliyor kansizlik olusmusmudur sizce tahlil yaptirmalimiyim

  • Güncel Anne

   Hazır bebe bisküvisini önermiyorum. Süt miktarı fazla ise kansızlık olmuş olma ihtimali yüksek. Kan tahlili yapılmasında fayda var.

 • serap

  Merhaba lutfen banada cevap verin kizim oldu olali hep istahsiz emmeyede pek duskun degildi zaten suan 14 ayinin icinde beni emmiyo sut gunde 1 bardak belki iciyor peynir yiyor yogurtta yemez ayran iciyor yeterli mi? Birde kahvaltida yumurtayi zor yediriyorum oda beyazini yer iki tanede zeytin o kadar gun icinde corba yada hehangi bir yemek yediremiyorum gece yatmadan zorla muhallebi yiyor o kadar meyveyi seviyor ama yemek yemiyor napicami sasirdim

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin boyu kilosu normal ise ve vitamin mineral eksikliği yoksa yeterince yiyor demektir. İştahsızlığa sebep olabilecek bir durum(kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonu vb.) olup olmadığının araştırılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

   • serap

    Kansizlik ve vitamin eksikligi var kizimda kan ilaci ve vitamin ilaci kullaniyorum ama bi caresi olmadi psikolojim bozuldu kasigi gorunce agliyor agzini acmiyor acsa bile geri tukuruyor butun gun yedigi meyve ve muhallebi bide kofte sabah kahvalti bile yapmiyor benide emmiyorki tok bu kiz diyim

    • Güncel Anne

     İlacı sevdiği bir şeylere katıp öyle vermeyi deneseniz nasıl olur ki acaba? Köfte yemesi iyi bir şey. Beslenmesini ve ilaç alımını doktorunuzla düzenlemenizi öneririm.

 • selma

  merhaba benim 17 aylik bir oglum var.beslenmesini kendi sectigim yontemlerle yapiyorum ama dogrumu bilmiyorum.sabah sutun icine ekmek,peynir,yumurta,ceviz,pekmez katiyorum bayilarak koca bi kase yiyor ayrica kasari eline veriyorum acayip seviyor.öglen ise corba ,yogurt,sebze yada bakliyat(bamya,ayse fasulye,kuru fasulye,yesil mercimek,barbunya,nohut vs.)cok guzel yiyor.ogleden sonra elma muz havuc ne varsa onu veriyorum aksam yine ogleden daha az yemek yediriyorum saat 21:00 gibi ari mama verip yatiriyorum.sabaha kadar bisey vermiyorum zaten biberon asla emmiyor.dogrumu yapiyorum bilgi verirseniz cok memnun olurum.tesekkurler

  • güncelanne

   Arı mamayı ve bulamaçı önermiyorum.

 • Gizmooo

  Merhaba benim çocuğum iki yaşında hiç bir süt ürününü tüketmiyor malesef.süt peynir yoğurt ayran muhallebi vb napıcağıöı bilemiyorum bu durumada çok üzülüyorum bir öneriniz olabilrmi??

  • güncelanne

   Israrla ve değişik tariflerle denemeye devam edin lütfen…

 • nur

  Meraba benim bebeğim 6 ayını yeni bitirdi ama kesinlikle istemiyor 120 ml anca içiyor diğer herşeyi yiyor sebze çorbaları yoğurt vb çok üzülüyorum ne yapabilirim neden içmek istemiyor diş çıkarıyor olabilir mi ishalde oldu ateş yok geçici bir durum mu bu yeteri kadar beslenememesinden korkuyorum

  • güncelanne

   Sadece devam sütü mü alıyor yoksa arada anne sütü de veriyor musunuz?

 • nur

  4 ay emdi sadece devam sütü veriyorum bir haftadır içmek içmek istemiyor o 120 ml sutude azar azar yarım saat duruyo tekrar vermeye çalışıyorum kalanı zor içiyo

  • güncelanne

   İştahsızlığa sebep olabilecek bir hastalığı olup olmadığının analaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Asu

  Benim oğlumda 18 aylık ve süt içmeyenlerden.. 9 aya kadar anne sütü aldı.Ondan sonra devam sütünüde inek sütünü de severek içmedi. 1 yaşına kadar keçi sütü bazlı devam sütü verdim 1 yaşından sonra da inek sütü vermeye çalışıyorum. Uyanıkken kesinlikle sütü ağzına sürmüyor.Hatta süt dolu biberonu görmeye bile tahammülü yok. Fırlatıp atıyor yada kaçarak uzaklaşıyor. İçine birşeyler koymayıda denedim yine de içmiyor. Peyniri de hiç sevmiyor kaşar labne hepsini denedim direk çıkarıp atıyor. Yumurtanın içine labne koyuyorum peynir tadı olmadığı için anlamadığı için yiyor. Birde yemeğin yanında ayranı bayıla bayıla içiyor. Ama hergün içmiyor yemeğe bağlı yani. Örn; makarna pilav dolma varsa ayran içiyor. Yemek yemeyi seviyor aslında sadece süt ve peynirle arası iyi değil . Bana da bu yeterli gelmiyor. Uyku düzeni iyi olmasına rağmen uyurken 180 cc süt+ cicibebe veriyorum. Yanlış yaptığımıda biliyorum gece süt vererek ama sadece uyurken süt içiyor benimde bu şekilde içim rahat ediyor. 2 yaşına kadar da vermeyi düşünüyordum. Ama yazınızı okuyunca sormak istedim.Sizce ne yapmalıyım. Gece sütü kesmeli miyim?

  • güncelanne

   Gece süt vermeyi bırakmanızı ve sık sık yoğurt ve peynir vermeyi denemenizi öneririm.

 • Fatma Zorlu

  Bazı meyveli yoğurt reklamları iddaa edildiği gibi faydalı mı, sütün alternatifi olabilir mi?

  • güncelanne

   Meyveli yoğurdu evde kendiniz yapabilirsiniz.

 • Seza

  Onu onermiyorum bunu onermiyorum. Her cocuk farklidir. Cocuklarimiz bir makine degil ve tek bir dogru yok. Yumurtayi yalnizca bulamacla yiyorsa bulamac yiyecek. Siz 20 30 yasinda birinin yalnizca bulamac yedigini gordunuz mu? Elbetteki zamani geldiginde alisip bizim gibi kahvalti da edecekler. Yalnizca corbayla beslenebiliyorsa corba ile beslenecek. 11 de uyuyabiliyorsa 11 de 1 de uyuyabiliyorsa 1 de uyuyacak. Sirk hayvanindan soz etmiyoruz. Bir bireyden soz ediyoruz. O yuzden boyle kurallar koyup buna uyamayan 1-2 yasindaki bebeklerinize de kendinize de hayati zehir etmeyin. Cocugun daha disleri cikmamis normal kahvaltidan soz ediyorsunuz. Siz yutun bakalim cignemeden nasil midenizde tas gibi oluyor.

 • ozqe

  Oqlum 2 yasını bıtırdı anne sütünü bıraktrcam ama ha qı sutu wercem bılemıorum paket süt wersem hanqısını wermem qerekır yada hanqı sutu wermelıyım?

  • güncelanne

   Yeterli peynir ve yoğurt yerse süt içmesine gerek yok. Ama illa süt içsin diyorsanız güvenilir otlayan inek sütü, onu bulamazsanız günlük süt…

 • duygu

  hocacam mrb.kızım 1 yasına girdi emziriyorum ama sütüm yetmediği için yatmadan önce 150 ml devam sütü veriyorum.devam sütü yerine günlük sütmü vereyim yada devam sütüne devam mı edeyim?

  • güncelanne

   İlla süt vermek zorunda değilsiniz yazıda da belirttiğim gibi…

 • Cigdem

  Merhaba ,

  10,5 aylik bebegim sadece aksam ve gece devdm sutu iciyor .gece beslemesini kesersem hic sut ucmiycek .8. Aydan beri annesutu icmiyor.gunduz kahvalti yumurta peynir kusluk meyve oglen kiymali etli sevbze yemegi- puresi yada et balik kofte yanuna sevze puresi ikinde yogurt aksamda devamsutu yada muhallebi yediriyorum.kilo alimizi az 8,5 kg.mamayi gunduz icmiyorne yapmaliyim
  Gece beslwmesini kesersem hic devam sutu icmese olurmu .

  Birds 10 aylik bebekleredw gunluk bir menu olsaydi keske.

 • Yorgun anne

  Oglum 27 aylik bir gunde toplam olarak sunlari yiyor. Yeterli midir?
  1 seftali. 1 muz. 1 kucuk elma(rendelenmis).
  1 yumurta kati. 2 yada 3 adet zeytin
  2 kase kiymali sebze puresi
  1 kasede irmikli muhallebi su ile.
  5 adet sanfistgi 7 8 adet kabak cekirdegi

  Hicbir sekilde sut peynir kasar yogurt kefir sutlac ayran yogurt corbasi vb yediremiyorum. Her turlusunu denedim hem tat olarak zenginlestirdim hem sekil olarak cok sevimli sunumlar yaptim. Kim ne onerdiyse de yaptim. Pes ettim artik. Puturlu taneli yemeyi biliyor ama pure yerine bizim yemeklerden verince 1 2 tatli kasigindan fazla yemiyor. Bana nasil bir yol onerirsiniz. Yedikleri cok az degil mi sizce

  • güncelanne

   Artık erişkin tipi beslenmeye geçmenizi ve püre yerine normal yemek vermenizi,
   Süt türevi yiyecekleri denemeye yılmadan devam etmenizi ve gelişim ve kan değerlerinin kontrolü ve beslenme danışmanlığı almak için bir çocuk uzamanına başvurmanızı öneririm.

 • Tulay

  Bebeğim 11 aylık anne sütü içmek istemiyor içmesi için ne yapmam lazım

  • güncelanne

   Öncelikle bebeğinizde iştahsızlık yapabilecek bir sorun olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Tülay

  Benim kızım 22 aylık. 12 kilo. Çok iştahsız sadece ayran ve sulu şeyler,meyve yiyor. Diğer gıdalardan hiç yemiyor ne yapabilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

 • Gamzebayct

  Merhaba benim oglum 19 aylik anne memesine cok duskun ve gece uyanip saatlerce emiyor yavas yavas memeyi keseyim diyorum asla zapt olmuyor inek sutu icmiyor ayran yogurt ve labne peynir yiyor labne peyniri oneriyor musunuz bir de konusmuyor hala cok mu gecikti soylenen herseyi ywrine getiriyor ama konusmuyor anne baba bile demiyor ne onerirsiniz

  • güncelanne

   Yazıda da önerdiğim gibi süt içmese de olur, peynir ve yoğurt yesin yeter.

 • zeyno

  Bebegim 1 aylikken.mamayida emmeyide birakti halada istrmiyod suan 6 aylik ne verebilirim

  • güncelanne

   6 aylık bebek beslenmesi yazımı okumanızı öneririm.

 • Şadiye

  Benim 18 aylik oğlum var ancak emmek istiyo gece saat başı kalkıyor ve süt de içmiyo muhallebi tarzı şeylerde yemiyor sütü hersekilde verdim içmeden sabahları reçel ve yumurtanın sarisini yiyorum ve portakal suyu başkada bişey yemiyor süt İçmesi istiyorum ne yapmaliyim

  • güncelanne

   Niye süt içsin istiyorsunuz? Anne sütü alan canlıların başka süte ihtiyacı yoktur.

  • güncelanne

   Anne sütü alan canlının başka süte ihtiyacı yoktur.

   • derya

    benim çocğum ne süt içiyor ne peynir yiyor zorla cok az yoğurt yedirebiliyorum bilmediği birseyi asla yediremiyorum 3 buçuk yasına yaklastı ne yapmam gerekiyor

    • Elif Çakır (author)

     Denemeye devam edin. ÜLKEMİZ PEYNİR AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN, sEVECEĞİ BİR ÇEŞİT VARDIr MUTLAKA. krep, kek, pankek börek vb olarak da deneyin.

 • Gamze

  Merhaba, 16 aylık oğluma anne sütü haricinde hiçbir süt vermedim. Çalışırken süt stoğunu yerinde tutmak iyice zorlaşmaya başladığından, gündüz 1 öğün devam sütü 1 öğün anne sütü alsın dedim ve hipp devam sütü denedim. O gün bu gündür biberondan bir daha bırakın devam sütünü, anne sütünü dahi içmedi. 1 aydır biberon, kaşık, bardak her türlü yoldan anne sütünü reddediyor. Böylelikle sabah-akşam-gece emzirme haricinde anne sütünü alamaz oldu. Akşam eve geldiğimde emmek için üzerime atlıyor resmen. Sağmaya devam edip, muhallebi şeklinde verdiriyorum gündüzleri sütünü. Ancak normalde yokluğumda toplamda 250 cc süt olan çocuk, şimdi ben gelene kadar 40-50 cc lik sütle yapılan muhallebi ile yetiniyor. her zaman olduğu gibi iki ayrı öğünde yoğurdunu ve sabahları 3-4 kaşık labne peynirini yemeye devam etse de, beslenmesindeki 250 cc süt eksikliğinin yerini koyamamak beni üzüyor. 16 aydır en zor zamanda dahi formül mama-devam sütü vermem diye direttikten sonra, 1 kez devam sütünü denemek ve sonucunda bebeğinin su haricindeki dışarıdan sıvı alımını kesmesi büyük pişmanlık. Bebeğin bu denli psikolojik reddini normal buluyor musunuz?

  • güncelanne

   Psikolojik demeden önce bir çocuk doktoruna başvurup iştahsızlığa neden olabilecek bir durum olup olmadığının anlaşılması gerek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir