Çocuk Çocuk Sağlığı

Çocuğunuzun öksürüğünü azaltacak 10 yol

Bu kış evine hastalık uğramayan var mı? Ya ateşli, öksürük ? Basit bir burun akıntısı ile başlayan enfeksiyon, hiç istemesek de bazen günlerce süren öksürüklü bir hastalığa dönüşebiliyor. Ve biliyorum ki uzun süren ve geçmeyen öksürük annelerin oldukça canını sıkıyor. Şu yazımda çocuklarda öksürük durumlarında neler olabileceğini detaylıca anlatmıştım. Bugün ise çocuğunuzun öksürüğünü hafifletmenin yollarından bahsedeceğim.

öksürük

 • Ancak öksürükle evde baş etmenin yollarını anlatmadan önce iki önemli noktanın altını çizmek istiyorum. Birincisi öksürüğü olan çocuğunuzu çocuk doktoruna götürün ve önerilerine uyun. İkincisi ise tekrarlayan öksürüğü olan veya öksürüğü 6-8 haftadan daha uzun süren hastaların astım, tüberküloz, kistik fibroz, kalp yetmezliği, yabancı cisim yutma ve bağışıklık sisteminin yetersizliği, solunum yolları ve yemek borusunun doğumsal anatomik hastalıkları açısından değerlendirilmesi gerektiğini aklınızda tutun. Bunun dışında öksürüğü olan çocuğunuzu yakından gözleyin; nefes alıp verişi hızlandığında, beslenmesi bozulduğunda, hırıltı şiddetlendiğinde doktorunuza başvurun.

 

Çocuklarda öksürük azaltan öneriler

 • Önce korunma: Unutmayalım ki hastalıktan korunmak her zaman tedavi olmaktan daha kolaydır. O yüzden önce korunalım. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişileri  2 yaşından küçük çocuklardan uzak tutarak; elleri su ve sabunla sık yıkayarak hastalıkların bulaşmasını önleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği aşı takvimine uyun.
 • Bol sıvı tüketimin teşvik edin: Bol sıvı aldığından mutlaka emin olun. Emiyorsa sık sık emzirin. Altı ayın altındaki bebeklere anne sütü ve formül mama dışında başka bir sıvı önermiyoruz. Daha büyük çoculara su, ılık bitki çayları, teklif edin.. Bu öksürük nöbetlerini azaltacaktır. Ballı ve limonlu çayların öksürüğü azaltıcı etkisi bilim dünyası tarafından da kabul görmüş bir gerçektir. Tabii balı 1 yaşından büyük çocuklarda kullanıyoruz.

rsim öksürük

 • Burnunu açın: Burnu tıkanıklığı çocuklarda nefes alıp vermeyi zorlaştırır, yemek yemeye engel olur ve uyku kalitesini bozar. Burnunun açık tutulması çok önemli. Bunun için evde hazırladığınız tuzlu suyu veya doktorunuzun önerdiği burun açıcı spreyleri kullanabilirsiniz. Burun tıkanıklığını açmanın yolları ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
 • Başını yükseltin: Yatarken başının yükseltilmesi daha rahat nefes almasını sağlar ve öksürük nöbetlerini azaltır. Sadece hafif bir açı oluşturmak için bebeğinizin yatak başının altına bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin. Bu güvenli bir şekilde başını kaldırmasına ve daha rahat nefes almasına yardımcı olacaktır.
 • Odanın nemini ayarlayın: Çocuğun odasının nemli olması önemli. Solunum yollarının tamamında bulunan ve solunum yollarının mikroplardan temizlenmesine katkıda bulunan silia adı verilen tüycükler kuru havada işlev görmekte zorlanırlar. Bu amaçla buhar veren makineler kullanılabilinir. Bu makineleri kullanırken her kullanımdan önce taze ve temiz su kullanmaya özen gösterin. Makineyi temiz ve dezenfekte tutun ve üreticisinin talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.
 • Dinlenmek şart: Bol bol dinlenmesini ve uyumasını sağlayın. Okul çağında ise okula gitmesin.
 • Sigara yasak: Evin içinde sigara içilmesine; hatta sigara içen kişinin sigara içtiği kıyafetle çocuğunuzun yanına yaklaşmasına izin vermeyin.
 • Doktorunuza kulak verin: Doktorunuzun önerdiği ilaçları uygun şekil ve dozda kullanın.
 • Sağlılı beslenmeye devam: Beslenme normal zamanlardan daha yorucu olduğu için az miktarlarda ama sık aralıklarla besleyin.
 • Evi havalandırın: Odasının temiz, tozsuz olmasını sağlayın. Evi ve odaları her gün mutlaka havalandırın.

Öksürük, bir hastalık değil, hastalık belirtisidir ve vücudun savunma mekanizmalarından biridir; her zaman dikkatle takip edilmeli ; uzadığı durumlarda nedeni aydınlatılıp tedavisi yapılmalıdır.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

2 Yorum Var

 • Hocam merhabalar.menenjit aşısını öneriyor musunuz? Şu an 34 aylık kızım. Bize özel bi asi olduğu kendimizin alıp yaptırmanız gerektiği söylenmedi. Oneriyorsaniz su an cok mu geç kaldık?Bilgileriniz çok değerli vakit ayirabilirseniz cokk sevinirim.

Yorum Bırak