Çocuk Sağlığı

Çocuklarda bağışıklığı güçlendirme ve propolis

Bana en çok sorulan sorulardan biri ‘’ Çocuğumun bağışıklığını nasıl desteklerim, onu  hastalıklardan nasıl korurum?’’. Kışın nezle, grip, zatüree, bronşit, farenjit, sinüzit,  yazın ise havuz-deniz enfeksiyonları, ishaller, el ayak ağız hastalığı bırakmıyor yakasını yavrularımızın. E hal böyle olunca biz de kara kara ne yapsak da bu çocukların bağışıklık sistemlerini güçlü tutsak diye düşünüyoruz. Kışın havaların soğuması, kapalı alanlarda daha sık bulunmak, okulların açık olması, hava kirliliği, yaz aylarında ise havuz deniz sezonunun açılması ve artan hava sıcaklığı nedeni ile vücut direnci düşmesi; bazı hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Peki ne yaparız da çocuklarda bağışıklığı güçlendiririz?

Çocuklarda bağışıklığı güçlendirme  yolları

    • Emzirin: Anne sütü enfeksiyonlara karşı koruyuculuğu ispatlanmış tek besindir. Anne sütü içerisindeki mikrop öldürücü ve bağışıklığı güçlendirici maddeler bebeği enfeksiyonlardan korur. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle besleyiniz. İki yaşına kadar da emzirmeye devam edin. Emzirme bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyen en önemli şeydir.
    • Aşıları atlamayın: Çocuğunuzun aşılarını sağlık bakanlığının önerdiği program çerçevesinde yaptırın.
    • Sağlıklı beslenme şart!: Çocuğunuzun  her besin grubundan uygun miktarlarda almasını sağlayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmeyen bir vücut hastalıklara daha açık hale gelir. Omega 3, omega 6, A ve C vitamini, çinko bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlayan maddelerdir. Çocuklarınızı  bu besinlerden zengin beslemeye özen gösterin. Balık, kırmızı et, kefir, yoğurt, yumurta günlük beslenmesinde mutlaka olsun.
    • Propolis ile tanışın: Düzenli propolis kullanımının, bağışıklığı güçlendirici ve hastalanma sıklığını azaltıcı etkisi var. Bizim evde bir süredir  Çağın, Barış ve ben düzenli olarak propolis tüketiyoruz. Propolis, sadece bağışıklığı güçlendirerek  ihastalıklarından korumakla kalmıyor aynı zamanda kanser, otoimmun vb. kronik ve yıkıcı hastalıklara karşı koruyor, alerjik hastalıklar ve astımda kullanımı çok etkili oluyor, ayrıca vücutta canlı ve sağlıklı hücre sayısını arttırıyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda bakteriyel hastalıklar sırasında antibiyotikle birlikte propolis kullanımının tedavinin süresini ve kullanılan antibiyotiğin dozunu azalttığı bulunmuş. Propolis bunu, bağışıklık sistemine ait  hücrelerinin işlevlerini artırarak gerçekleştirir.

  • Propolis olarak da Bee’o Propolis kullanıyorum.  İstanbul’daki bir kongrede Beeo’nun kurucularından Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Hanım ile tanıştım, Beeoyu keşfim bu şekilde oldu, Türkiye’nin ilk ve tek yerli propolisi. Diğer propolisler yurt dışından ve genellikle Çin’den geliyor ve bunların bazıları sahteymiş ve hiç bir faydası olmuyormuş. Propolis adı altında satılan pek çok üründe propolis namına bir şey yokmuş. Ürünlerin içerisine ağaçların yaprak ve saplarının öğütülerek katıldığını, katkı maddesi, boyar madde vb. maddeler içerdiklerini ve saf olmadıklarını öğrendim. Beni en çok Beeo’yu akademisyenlerin kurmuş olması etkiledi. BEE’O İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’e bağlı bir firma. Uzman gıda ve ziraat mühendislerinden oluşan bir kadrosu var. 4 yılda 6 farklı ödül kazanmışlar. Bunlardan biri de TÜBİTAK TTGV TÜSİAD teknoloji ödülü… Çağın için suda çözünür damlasını sabah 5 damla, akşam 5 damla kullanıyoruz. Ben ve Barış suyumuza sabah 10 damla akşam 10 damla damlatarak  bağışıklık sistemimizi destekliyoruz. Kahvaltı soframızdan da BEEO ham balı eksik etmiyoruz. Pek yakında Güncel Anne’de Beeo ürünleri ile yapılmış sağlıklı kahvaltı tarifleri yer alacak.
  • Probiyotik tüketin: Sofranızdan kefir, turşu, yoğurt, şalgam gibi doğal probiyotikleri eksik etmeyin. Tabii tuzlu ürünleri bir yaş sonrası kullandığımız unutmayarak….

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

1 Yorum Var

Yorum Bırak