Çocuk Beslenmesi

Çocuklarda tereyağı kullanımı

tereyağ

Merhaba sevgili annelerim,

Size bugün “zararlı kolestrol içerdiği” safsatası ile bizlere unutturulmaya çalışılan geleneksel ama bir o kadar da sağlıklı bir besinden bahsetmek istiyorum: TEREYAĞI

Eğer siz de bebeğinize tereyağı başlamak istiyor ama bunun sağlıklı olup olmadığı hakkında endişeli ,seniz bu yazı tam size göre.

Tereyağı, bebeklerimiz için sadece sağlıklı bir enerji kaynağı olmakla kalmaz aynı zamanda A, D, E, K Vitaminleri ve manganez, çinko, bakır, selenyum mineralleri açısından son derece zengin bir kaynaktır. Tereyağı içeriğindeki E vitamini, selenyum ve conjuge linoleik asit (CLA) nedeniyle etkili bir antioksidan görevi görür ve bu şekilde çocuğunuzun bağışıklığının desteklenmesine katkıda bulunur.

Mis gibi tereyağlı bir omleti kim sevmez?

Vücut için gerekli olan ve çocukların zekâ gelişiminde önemli bir rol oynayan yağ asitlerinin de tereyağının bünyesinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Ayrıca içerdiği A vitamini, çocuklarımızın göz ve görme sağlığı açısından oldukça önemlidir.
.
.
İşte tüm bunlardan dolayı bebek ve çocuklarımızın yemeklerine 6. aydan itibaren tereyağını eklemeyi unutmayalım.

Peki nasıl kullanmalıyız tereyağını bebek ve çocuk yemeklerinde?

Her yemeğine zeytinyağı ile birlikte bir miktar da tereyağı ekleyebiliriz. Onun dışında omlet yapımında da kullanabiliriz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak