Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları

Zor günlerden geçiyoruz. İflah olmaz bir iyimser olmama rağmen, olana bitene gülüp_geçip günüme devam edecek gücü zor buluyorum çoğu zaman. Bombalar patlıyor, çocuklara seri halde tecavüz ediliyor. Çocuk istismarı toplumun her kesimini etkileyen dev bir sorun artık. (Ya da belki hep vardı ama şimdilerde daha sık dillendiriliyor.) Avrupa Konsey’i verilerine göre ülkemizdeki her 5 çocuktan 1’i cinsel istismara uğruyor. Duygusal ve fiziksel istismar ise bu rakamların çok çok üzerinde. Cinsel istismar hangi ırk, sosyoekonomik grup, din ya da kültürden olursanız olun sizin çocuğunuzun da başına gelebilir.  Çocukları cinsel istismardan  korumanın garantili bir  yolu yok, ancak bu riski azaltmak için atabileceğiniz adımlar var. Peki çocukları cinsel istismardan korumanın yolları nelerdir? Anne baba olarak bu konuda alabileciğimiz basit önlemler var mıdır?

 

çocukları cinsel istismardan korumanın yolları

 

 

Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları nelerdir?

 

 • Özel bölgelerini öğretin: Ama bunu doğru adlarını kullanarak yapın. ‘Erkeklerin özel bölgesinin ismi penis, kızlarınkinin ismi vajina şeklinde. Nedir özel bölgeler? Kısaca mayo altında kalan yerlerdir. Özellikle de 3-7 yaş arası çocuklara özel bölgelerini bu şekilde anlatabiliriz: Mayonun altında kalan bölgelerin özel bölgelerindir. Çocuk özel bölgelerine kimsenin dokunmaması gerektiğini öğrenmelidir.. Daha sevimli, günlük hayattan esinlenmeler içeren isimleri kullanmayın. Çünkü tacizciler cinsel organlardan bahsederken daha sevimli olduğu için bu isimleri kullanırlar.

 

 • Bedeninin kendisine ait olduğunu öğretin: Çocuğunuza yaşı kaç olursa olsun bedeninin ona ait olduğunu ve çocuk olduğu için kimsenin öpmesi ve dokunmasına izin vermek zorunda olmadığını yaşına uygun şekilde söyleyin. Siz de çocuğunuzu istemediği zamanlarda öpmeyin ve başkalarının da (eş,dost, akraba) öpmesine izin vermeyin Aksi durumda çocuk başkalarının kendisini öpmesinin her durumda normal olduğunu düşünecektir.

 

 • Hayır demeyi öğretin: İstemediği zaman hiç kimsenin ona dokunamayacağını ve istemediği dokunuşlara hayır demesi gerektiğini bilmesini sağlayın.

çocukları cinsel istismardan korumanın yolları

 • Orantısız sevgi gösterisinden kaçının: Çocuğunuz istemiyorsa ona dokunmayın ve zorla öpmeyin. Özellikle bizim kültürümüzde sıkça rastlanan cinsel organlara dokunarak sevme alışkanlığınız varsa bunu terk edin. Zorla öpme, sıkıştırma, cinsel bölgeleri sıkıştırma gibi davranışlar çocuğun bunları yabancı kişiler de yaptığında sessiz ve tepkisiz kalmalarına neden olabilir.

 

 • Size güven duymasını sağlayın: Çocuğunuzla ilgilenin, onu  sevdiğinizi gösterin, dinlemeyi alışkanlık haline getirin. Her zaman arkasında ve yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın. Böylece başına böyle bir olay geldiğinde veya biri onu kimseye söylememesi için tehdit ettiğinde olanları sizle paylaşmaktan çekinmeyecektir.

 

 • Çocuğunuzun yaşamına dahil olun: Bu onları bunaltın, her yere birlikte gidin, her yaptığını adım adım izleyin anlamına gelmiyor elbette. Okulda neler yapıyorlar, kimlerle arkadaşlık ediyorlar, çevrelerindeki yetişkinler kimler? Günlük hayatına ilgi gösterdiğinizi, arkadaşlıkları ile ilgilendiğinizi bilsin çocuklarınız. Yargılayıcı ana-baba tutumlarından uzak durun. Böylece yolunda gitmeyen bir şey fark ettiğinizde daha kolay müdahale edebilirsiniz veya çocuğunuz sıkıntıya düşünce size açılması daha rahat olur.

 

 • İyi dokunma ve kötü dokunma kavramlarından bahsedin: Ben bunu ’İyi dokunma sana kendini iyi hissettiren dokunmadır, Kötü dokunma ise sana kendini kötü hissettirir.’ şeklinde açıklıyorum.

 

 • İyi sırlar ve kötü sırlar hakkında eğitin: İyi sırlar duyduğumuz zaman mutlu olduğumuz sırlardır, doğum günü partileri veya sürpriz hediyeler gibi. Ve iyi sırların süreleri kısadır. Sadece belirli bir zaman bu sırları tutmamız gerekir. Ancak kötü sırlar sonsuza dek gizli kalması gereken ve bize kendimizi iyi hissettirmeyen sırlardır. Kötü sırları tutmak zorunda değiliz.

 

 • Televizyon, internet kullanımının kontrollü olmasını sağlayın: Okuma yazma bilen çocukların sanal ortamlarda karşılaşabilecekleri tacizcilerden korumak için evinize filtre sistemi alabilirsiniz. Çocuğunuzun odasına tv ve bilgisayar koymamak ve çocuğunuzun bilgisayar veya tableti ortak kullanım alanlarında kullanmasına izin vermek diğer bi seçenek.

 

 • Bilgilendirin: Çocuklara yaşına uygun cinsel bilgileri verin. Çocuk cinsellikten, özel bölgelerden bahsettiğinde onları susturmayın. Bu konudaki sorularını merak ettiği kadarı ile ve onun anlayabileceği bir dille anlatın. Cinsel istismarı önelemenin en etkili yollarından biri aile içi güven bağı oluşturmak olduğunu unutmayın.

 

 • Tepki vermeyi ve uzaklaşmayı öğret: Eğer olur da böyle bir şey başına gelirse sesi çıktığı kadar bağırmasını, mümkünse ortamdan uzaklaşmasını ve güvendiği bir büyüğüne olayı anlatmasını öğretin.

 

 • Tekrarı unutma: Çocuklar, özellikle de küçük çocuklar bu kadar çok şeyi akıllarında tutamayabilirler. Bu yüzden abartmadan, çocuğu sıkmadan çocukları cinsel istismardan korumanın yolları hakkında  ara ara tekrar konuşmakta fayda var.

Dr. Elif Pınar Çakır

Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*