Bebek Bebek Gelişimi Gezdik Gördük Yaşam

Çocuklarım KindyROO’da eğlenerek gelişiyor

Adana KindyROO’dayım. Karşımda gözleri ışıl ışıl bakan genç bir kadın. Eteklerinde biri 3 yaşında, diğeri 9 aylık iki çocuk. Çocuklar bir eğitim kurumunda değil de kendi evlerindelermiş gibi rahatlar. Minik Aren yeni öğrendiği emeklemenin keyfini çıkarırken ablası Armin bir köşede evcilik oynuyor.

bebek gelişimi

KindyROO Türkiye kurucusu Zeynep İbrişim ve Tuğba Hanım

Fulya Hanım bize biraz kendinizden ve çocuklarınızdan bahs eder misiniz?

29 yaşındayım, Adanalıyım. Üç yaşında bir kızım ve 9 aylık bir oğlum var. Turizmci, kültürlü bir ev hanımıyım. İlk çocuğum doğduktan sonra çalışmamayı tercih ettim çünkü çocuklarımın tüm bakımlarını ben yapmak istedim. Gelişimlerini yakından takip etmeliyim, büyümelerini kaçırmamalıyım diye düşündüm.

Çocuklardan önce neler yapıyordunuz?

Turizm mezunuyum turizm sektöründe çalışıyordum. Çok hareketli ve yoğun bir iş hayatım vardı. Sürekli yurtiçi, yurtdışı gezilerindeydim. Türkiyemiz’in her bölgesini gezme görme fırsatım oldu. Doğusu batısı Ege’si Karadeniz’i cennet gibi….

KindyROO’ya gelmeye nasıl karar verdiniz?

*Her anne baba kendi mucizesini büyütür.  Çok kıymetli bebeklerimle evdeki yetersiz ekipman ve tecrübesiz anneliğimle kaliteli zaman geçirdiğime inanmıyordum. İnternet üzerinden araştırmamla ve yakın bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine KindyROO’ya başladık.

KindyROO ile tanışma hikayenizi anlatır mısınız?

Deneme seansı için randevu aldım.  İlk demo dersine girdik ve mutlu ayrıldık. Kızım 9 aylıktı. Karın üstü zaman geçirmeyi sevmiyordu. Kendini ifade edemediği için sık sık ağlıyordu. Ben de ağlamasın diye iyi bir şey yaptığını düşünerek hep kucağıma alıyordum. KindyROO’da aslında bir bebeğin emeklemesinin  ne kadar büyük önem taşıdığını anladım. Çünkü tüm kas tonlamasını, vestibuler sistemin gelişimini, nörolojik gelişimin nasıl destekleneceğini buradaki her hafta farklı temalardaki derslerle sistemli ilerleyerek öğrendim.  Eğitmenler, farklı masaj ve egzersizler uyguluyordu. Her hafta değişen  parkuru, dansı müziği ile  harika bir sistemle tanışmış olduk.

bebek gelişimi

KindyRoo Florya anneleri ile

KindyROO’nun çocuklarınıza katkısından bahsedebilir misiniz?

Kızım KindyROO’ya  9 aylık başlamıştı ve emekleyemiyordu. Çok kısa sürede emeklemeye sonra sıralayıp, yürümeye başladı. Kas gelişimi harika ilerledi. Hatta 2 yaşındayken vücut farkındalığı çok gelişmiş olduğu için harika yüzebiliyordu, çok dengeli ata binebiliyordu. Kreşe bile gidemeyecek kadar küçük olan kızımın sosyalleşmesi için harika bir fırsat oldu. Arkadaşlarıyla paylaşma, birlikte oyun oynama, kurallara uyma, sıra bekleme gibi sosyal becerileri arttı. Özgüveni yüksek ve sosyal bir birey olma yolunda ilerliyoruz.

Dokuz aylık oğlumla da BabyROO programındayız. Onun da fiziksel, duyusal ve sosyal gelişimini çok net görebilmekteyim. İlk yılllarda kritik öneme sahip olan refleksler, beslenme, görsel, işitsel ve motor gelişim gibi konularda destek ve yardımcı BabyROO programı. Bu dönemin tekrarı yok. Oğlumun gelişimi tam yaşına uygun ilerliyor. Mutlu uyumlu bir bebek olarak devam ediyoruz.

KindyROO tanıştığında çocuklarınız kaç yaşındaydı?

Kızım 9 aylıktı,  oğlum da hamileliğimde tanışmış oldu kızımı getirip, götürürken. O da henüz 8 haftalıktı BabyROO’ya başladığımızda.

KindyROO’ya gelirken ne umdunuz, burada ne buldunuz?

Oyun grubu olarak düşünüp geldiğim KindyROO’da  benim ve çocuklarımın sosyalleşmesi idi amacım. Ama biz daha fazlasını bulduk. Oyun oynarken daha amaca yönelik hareket ediyor, komut alabiliyor, başladığı oyunu bitirebiliyor, sıra beklemesini biliyor. Ayrıca oyun-müzik ritmini yakalıyor, dengesini ve pozisyonunu seçerek hareket etmeyi öğreniyor.  Kas ve vestibuler gelişimimizin artmasını  sağlayacak sistemle hareket ederek farkındalığımızın  artmasını sağladık. Tüm çocuklarımıza  özenle ve tüm içtenliğiyle yaklaşan KindyROO Adana ekibine ve Kıymetli  eğitmen öğretmenimiz Sabahattin Bey’e sizin aracılığınız ile çok teşekkür ediyorum.

Diğer anne babalara ne tavsiye edersiniz?

Ebeveyn ile çocuğun güvenli bağ kurduğu ve kaliteli mutlu zaman geçirdiği, eğlenerek öğrendiği, gelişim programı kesinlikle denenmeli. Bu yüzden tüm anne ve babalara KindyROO’yu tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak