Ek gıda

Ek gıdaya geçişte yapılan yanlışlar

Ek gıdaya geçiş süreci,  bebeğin daha sonraki beslenme alışkanlıklarını etkileyebilecek kritik bir dönem.  Doğru bildiğimiz pek çok yanlış var bu dönemle ilgili.  Anneanne, babaanne, konu-komşu, eş-dost, akraba, elalemin  yanı sıra doktorların da azımsanmayacak oranda bir payı var bu yanlış inanışlar silsilesinde. Benim günlük  pratiğimde gözlediğim ek gıdaya geçişte yapılan yanlışlar ve doğrularına yer vermek istedim bu yazıda.


Ek Gıdaya Geçişte Yapılan Yanlışlar

Ek Gıdaya Erken Başlamak: Daha önce de belirttiğim gibi  tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini  karşılar. Ek gıdaya erken başlamanın getirdiği zararlardan şu yazımda bahsetmiştim.

Ek gıdaya geçişte yapılan  yanlışlardan biri de ek gıdaya 4-6 ay arası başlamak. Dünyadaki tüm ülkelerin katıldığı 54. Dünya Sağlık Toplantısında ek gıdaya 6.ayda başlanması kararı alındı. Bebeğinizin özel bir sağlık sorunu yoksa ek gıdaya 6. aydan önce başlamayın.

Yemekleri Blenderdan Geçirerek Vermek: Besinler, ek gıdaya geçiş sürecinde ilk önce  tel süzgeçten geçirilmeli ardından 9-10 aylarda çatalla ezilerek verilmelidir. Blenderdan geçirilerek çok pürüzsüz hale getirilmiş gıdalar , bebeğin pütürlü gıdalara alışmasını geciktirebilir. Dört-beş yaşlarında ve hala blenderdan geçmeden yemek yemeyen çocuklara bilmem siz de rastladınız mı? Ama ben sıkça karşılaşıyorum. Blenderla yiyecek hazırlamak her ne kadar pratik olsa da çok ince kıvamlı besinlerin bebeklerin aile sofrasına oturma yaşını geciktirebiliyor. Bebeklerin büyük bir kısmı 6. aydan itibaren yiyecekleri ağızda döndürebilir. Pütürlü gıdalarla beslenme ağız ve dil kaslarını geliştirerek bebeğin konuşmasına da fayda sağlar. Beslenme için kullanılan dil, dudaklar, sert ve yumuşak damak ve çene;  aynı zamanda konuşma organlarıdır. Besinleri ağız içinde tutmak, öğütmek, döndürmek için geç kalınırsa yani uzun süre ince kıvamlı  beslenilirse ileride konuşma seslerini üretmeye de geç kalınabilinir.

Her Öğünde Çorba Vermek: Ek gıdaya geçişte en sık yapılan yanlışlardan biri de  çocuklara her öğünde çorba içirmek. Çorba dediğimiz şeyin en azından yarısı sudur. Yarısı su tarafından oluşturulan bir gıda, enerji ve besin öğeleri açısından fakirdir. Bebeklerimizi suyla beslemek istemeyiz değil mi? Ben izlediğim bebeklere çorba değil, püre öneriyorum. Temel tarif: İki adet mevsim sebzesi, zeytinyağı, irmik/pirinç/bulgur(bebeğin yaşına göre) ve eğer 7. aydan büyükse bir parça kıyma pişirilir. Ardından tel süzgeçten geçirilir. Çok koyu olursa bebeğinizin  tercihine göre kıvamını bir miktar su veya anne sütü ile inceltebilirsiniz. Ama asla çorba kıvamına getirmeyin. Bebeğinizin midesini suyla doldurmuş olursunuz.

Biberon Kullanmak: Tüm besinler sadece kaşık ile verilmeli; ek gıdaların verilmesinde biberon kullanılmamalıdır. Koyu kıvamlı besinler emzikten emilirken boğulmaya neden olabilir. Aynı zamanda biberon ile ek gıdaların verilmesi uygun olmayan beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olur ve kaşıkla beslenme alışkanlığının gelişmesine olanak vermez. Bazı anneler biberona çorba veya hazır bebe bisküvili  sütü koyup veriyor; bebelerin midesi lıkır lıkır işe yaramaz sıvıyla doluyor Sonra da  ”e bu çocuk niye iştahsız, niye anemisi var” diye soruyor. E var çünkü alması gereken protein, enerji, vitamin, mineral yerine bolca işe yaramaz sıvı alıyor.

Sevmedi Diye Vazgeçmek: Bebekler bazen kendilerine ilk kez sunulan bir besini yemeyi reddedebilirler. Bu o besinin sevilmediği/sevilmeyeceği anlamına gelmez. Bu durumda bebeğinizin yemeyi reddettiği besini ortadan kaldırıp bir kaç gün sonra tekrar deneyin. Gene redderse bu sefer bir, bazen bir kaç hafta sonra deneyin. Sevmediği gıdayı sonraki dönemlerde tekrar sunun. Bazen sunum veya pişirme şeklini değiştirmek de işe yarayabilir. Çağın bebekliğinden itibaren her türlü kuru baklagili yemeyi reddetti.  Etle pişirdim yemedi, zeytinyağlı yaptım yemedi, öğütüp çorbalara kattım geri püskürttü. Geçenlerde babaannesi nohutu haşlayıp kuruyemiş gibi sunmuş; onun da hoşuna gitmiş. Şimdi ara ara bizden haşlanmış nohut ve kurufasülye istiyor. Yani diyeceğim o ki kararlı olun ama asla ısrarcı olmayın ve yılmayın. Sağlıklı ölçütler içinde yemek yapma ve sunmada yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın, reddettiği yemeği seveceği bir şekle sokun.

Bazen de ilk aylarda refleks gereği dilleriyle kaşığı itebilirler. Bu durumda da anne bebeğin yemeği reddettiğini düşünür. Böylesi bir durumda küçük bir çay kaşığıyla besini dilinin üstüne koyun. O kendisi çiğneyecektir.

Bebe Bisküvisi Vermek: Bu konuya ayrıca değineceğim. Sayfalar dolusu yazabilirim. Maalesef ülkemizde bir bebe bisküvisi kuşağı yetişiyor. Acı olanı bazı çocuk doktorları da ek gıdaya geçerken bu hazır, işlenmiş, boş kalori olmaktan öte geçmeyen besini öneriyorlar. Bazı annelerin de kolayına geliyor. Yap mamayı, koy biberona, çalkala ver yavruya. Al sana en zahmetsizinden bir öğün. Anneler yapmayın, etmeyin, kuzularınızdan bebe bisküvilerini uzak tutun. Yok illa vereceğim diyorsanız tam buğday unundan ve şekersiz evde kendiniz yapın. (Tarifi pek yakında Güncel Anne’de)

biberon

İnek Sütü Kullanmak: Bir yaşından önce inek sütü vermenin zararlarını artık bilmeyen kalmadı değil mi? Gerçi ben 1 yaş sonrası da günde bir bardakla sınırlıyorum. Bu da ayrı yazı olacak kadar kapsamlı  bir konu.

Meyve Suları: Meyve suyu iyi bir C vitamini kaynağıdır.Bitki kaynaklı besinlerdeki hem dışı demirin emilimini artırır. Ancak fazla miktarda tüketilmesi; anne sütünün yerini almasına ve besin değeri yüksek diğer besinlere karşı iştahsızlığa neden olur. Aynı zamanda diş çürüklerine yol açmaktadır.  Ben besin değeri yüksek olan besinlerin alımını engellediği ve anne sütünün alım miktarını azalttığı için meyve suyunu hiç önermiyorum. Çocuğun midesini bir bardağa benzetecek olursak; tamamını enerji ve besin içeriği yüksek olan bir gıdayla doldurmak varken niye yarısını boş kaloriyle dolduralım ki?

Yemek Sularıyla Besleme: Ek gıdaya geçişte  çok sık yapılan bir hatadır. Hiçbir besin değeri olmayan bu beslenme şekli uygulanmamalı, bebeklere yemek suları değil yemeğin kendisi verilmelidir.

Bulamaç Yapma: En sık kahvaltı öğünü için tercih edilen bu yöntem, bebeğin farklı tatların ayrımına varmasına ve damak zevkinin gelişmesine engel olur. Anneler; peynir, yumurta, zeytin, ceviz gibi gıdaları bulamaç haline getirip bebeklere vermek yerine hepsini ayrı ayrı tattırmalılar.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

412 Yorum Var

  • çorbaları kaşıkla ezip süzgeçten geçirmek yeterli mi acaba ? Ayrıca süzgeç bez süzgeç mi? Teşekkürler..

  • Merhaba güncel anne, bebeğim 14 aylık ve ek gıdaya geçiş yapamadık kaşıkla yemeyi red ediyor. Önüme yapıp koyduklarımı da bi kere tadım yaptıktan sonra bir daha yemiyor. Çeşit çeşit her şeyi denedim farklı şekillerde ama yine de yemiyor. Boyu ve kilosu normal değerlerde fakat ek goda yemediği için 2 saatte aralıklarla emmek istiyor. Ne yapmalıyım aç bırakıyorum yemiyor emzirip deniyorum yine yemiyor.

 • ‘bebeğin daha sonraki beslenme alışkanlıklarını etkileyebilecek kritik bir dönem’ demissiniz, ne gibi? bir örnek verebilir misisnz?

  Ayrica harfiyen dediklerinize uymama ragmen, benim hobbit ancak 2. yasindan itibaren yemek yemege basladi, ben de hep kendimi suclardim, cok gec basladim, blenderden mi gecirseydim…bik bik bik …

  Su an 4,5 yasinda ve hala cok istasiz, yemek konusunda beni cok üzüyor, yine “uzman görüslerine” önem verip üstelemiyorum, birlikte hazirliyoruz, süselemelr ne maymunluklar, ama yok dedi mi yok!
  E zorla da tikamam ki agzina 🙁
  Bir de her konuda rahat yetistriyoruz ya, fikirlerine önem veriyoruz, hani üstelersek obez olur, arkasindan kasikla kosarsak tipik türk annesi etiketi yiyoruz ya…Denek gibi hissediyorum bazen
  Ayrica bakiyorum da yasitlarina göre daha kisa, umarim ileride toparlar 🙁

   • 4 Aylık bebegim şuan ama malesef sütüm 2 aylıkken kesildi.Şuan sebze meyve pürelerine başlattım ama kaşıkla yeme problemi var.Biberon dışında yemiyor bunada bir çözüm var mı

    • Evet bebeğiniz ek gıdaya geçişe hazır değil demek ki. Sütünüz yoksa mama ile devam edin ve ek gıdaya 6. ayda geçin.

     • Benim bebegim 6 buçuk aylık ve kaşık gördüğü an ağzını kilitliyor güldürerek ağzını açıp o şekilde verebiliyorum bu normal mi? Bir de bir gün-de ek gida miktarı ne kadar olmalıdır?

     • Benim bebegim 6 buçuk aylık ve kaşık gördüğü an ağzını kilitliyor güldürerek ağzını açıp o şekilde verebiliyorum bu normal mi? Bir de bir gün-de ek gida miktarı ne kadar olmalıdır?sebze çorbasını ve yoğurdunu ne kadar vermeliyim?

 • Cok güzel bi yazı olmus. Ek olarak bebe biskuvisi, çubuk kraker ve Mısır gevreği gibi ürünlerin seker çikolatadan daha fazla miktarda Dis çürüğüne sebep olduğunu bildiren yeni yayınlar mevcut. Bu tarz gıdalar cok yapiskan olduğu İcin yarıda söylediğin zararlara hem de bolca Dis çürüğüne neden oluyor maalesef. Bir dis hekimi olarak Annelerin bu konuda da cok dikkat etmelerini rica ediyorum.

  • Mrb benim kızım 11 aylık sadece anne sütü ve su alıyor bir türlü gecemedim ek gıdaya 5 aylıkken basladım ama yemiyor zorla bir kac kasık yumurta kesinlikle yemiyor 10 kilo

 • 25 aylık ve hala katı beslenmeyen bir oğlum var. Kahvaltıyı hala bulamaç yiyor, akşamları muhallebi, öğlen çatalla ezilmiş sebze, et çorbası vs.
  Evet katı, büyük, parçalı beslenmeye çoktan başlaması gerektiğinin farkındayım ama benim oğlum doğduğundan beri kilo olarak min. sınırlarda olan bir çocuk. (ör: şu an 10.5 kg) Ailemizde biraz da genetiktir bu ama ister istemez kafama taktım ve bu sebeple de nasıl yiyorsa onu seçtim hep. Ağzına küçük bir köfte parçası koyduğumda hemen çıkarırken, çorba olarak kaşıkla verinve hoop anında yuttu çünkü. Ama bu demek değil ki çiğneyemiyor. Fındık, fıstık, ekmek, simit vs. gayet güzel elinde koparıp yiyor.
  Fakat asıl fena olanı yavaş yavaş kaşıkla yemeği de reddemesi. Yemekle ilişkisi hiçbir zaman iyi olmadı ama şu an tavan noktasındayız. Ben de ister istemez her zaman kınasam da kendimi önünde ipad ile çocuğuna bişeyler yedirmeye çalışan bir anne olarak buldum.
  Yemek görünce gözleri parlayan bir çocuğu olan bir anne olmak için neleri vermezdim…. Artık ne yapacağımı bilemez durumdayım.. sevgiler,

 • Oglum bes bucuk aylik ve yakinda ek gidaya gecicez. ilk olarak neyle baslamaliyiz? bu kucuk kavanozlarda satilan bebek mamalarini oneriyo musunuz?

  • Kavanozlardaki bebek mamalarını önermiyorum. Zor durumlar dışında (seyahat vb) evde kendiniz, taze ve mevsiminde sebze ve meyvelerden hazırlayabilirsiniz o mamaların benzerlerini. Yeni başlayanlar için ilk önerilerim:
   1)Yoğurt (evde yapılmış)
   2)Tuzsuz lor (evde yapılmış)
   3)Sebze püresi
   Eğer bebeğiniz 6. aydaysa rahatlıkla sebze püreleriyle başlayabilirsiniz.

   • Çok tesekkurler. Peki ek gidaya basladiktan sonra ne kadar zamanda bir kase kadar yedirmeye baslayabilirim. bu oranlari nasil ayarlamaliyim?

    • Aysegul hanim bana dok.ilk basta iki kasik sonra carpi iki yani 4 kasik sonra carpi iki 1 haftanin sonunda 150ml dedi.kucuk bir kase kadar yani.bu olculer bana kolaylik sagladi.bu arada yazi cok guzel olmus cok faydalandim.yesekkur ederim

   • Bulamac yapip vermeyin diyosunuz ama benim oglum hic biseyi yemiyor mecburen pirinc unlu muhallebinin icine besin degeri yuksek nevarsa koyup oyle yediriyorum onuda 2 yada 3 kasik yiyor. 7. Ayimizdayiz ve hic bisey yemiyor agzini kilitliyor . Bunada bi cozum bulun lutfen

    • yavaş yavaş alışacaktır, denemeye devam edin…zaten 7 aylık bir bebeğin ana gıdası anne sütüdür.

 • Cok guzel bir yazi olmus ellerinize saglik .benim.bebegimde haftaya 6 ayin giriyor.bebe buskuvusu hic tattirmayi bile duunmuyorum.gereksiz kof kilo yaptigina inaniyorum dediginiz gibi.biberonda hic kullanmadim kullanmamda.bebegimi annesutuyle besledim simdiye kadar ama kilo alimi hep alt sinirda oldu ama4,5 kilo dogdugu icin belli etmedi :-). Hocam benim sorum formul sutle muhallebi yapmaya basladim .haftada iki uc kere yedir demisti dr.kendi muhallebini kendin yap demisti.sizce uygun mu .1 kasik pirinc unuyla 1 cay bardagi suyu pisiriyorum.icine 3 kasik formul sut eklip hasikla yediriyorum ek gid olarak. Ayrica inek sutuyle yogurt yaptim uygun mu simdide cok tesekkurler

 • Merhaba, yazı icin cok Teşekkürler.
  Oglum 4ocak dogumlu. 6.ayimiza basladik.
  4,5kg; 53cm dogdu, sadece anne sütü ile bugünlere geldik.
  Suan 9kg; 70cm.
  Büyük ve elleri cok güçlü bir bebek ve fakat ayakları üzerinde dikilmiyor, kafasını da yeni yeni taşımaya başladı diyebilirim, elleri cok kuvvetli, surekli tepiniyor ama kucaga aldigimizda nasıl desem biraz hamur gibi. Dvitaminine gunesli bi yere geldik diye gectigimiz ay devam etmemistim. Bu ay kontrolünde hemşire kesinlikle devam etmemi, fazlalik olmayacağını belirtti.
  Daha kendini pek tutamayan bebeğime ek gida baslamali miyim, kilo ve boy artiyorsa birkac ay daha beklemeli miyim?
  Cok tesekkürler

   • Destekle oturabiliyor ama kafa biraz saga sola oynuyor, birkaç gündür kaşığa da istekle ağzını açıyor. Dün ilk defa döndü. En son 20nisan da doktora gitmistik, suan Doktorumuzla aramızda 60km var, h.icinde yakin bir doktora gideceğim.

 • yazinizi çok beğendim Allah razı olsun bizleri bilgilendirdiğiniz için. bebeğim 4buçuk aylık, 2.640gram doğdu, şuan 6 kilo, ayda 900gram aliyodu, bu ay 500gram aldi, kayinvalidem ek gidaya başlayalim diyo yoğurt şeftali falan yediriyo eşimde bende istemiyoruz yedirmek ama yedirin diye çok ısrar ediyo bizde kayinvalidem varken 3-4kere yoğurtda şeftalide yedirdik. sürekli emmek istiyo, gündüzleri 10 dk yarım saat falan uyuyo nadir 1saat yada 2 saat uyuyo, ama geceleri iyi uyuyo 4saatte 3saatte bir uyaniyo… sizce ben sadece yoğurt ve şeftali yedirerek başlasam olur mu yoksa yedirmemeye devam mi edeyim

  • çok şükür sütüm yetiyo ama k.validem hep sütün az şunu yedirin bunu yedirin. sizin gibi benimde asla karşı çıktiğim bebe bisküvüsü yedirin diyo. halbuki aylık kotrollerinde doktorlar hep normal diyolar kilosuna. k.validemlede gittim dr.a ama işe yaramadı. ben yedirmemekte kararliyim aslinda sizcede anne sütünden baska birsey vermemem gerekiyo değil mi? aslinda çok bişey de kalmadi 6ayı doldurmasina 1buçuk ay kaldi

   • Yorumunuzu şimdi gördüm. Öncelikle gecikme için kusura bakmayın. Ben ek gıdaya başlarken meyve ile başlanmasını pek önermiyorum. Çünkü meyve gibi tatlı şeylere alışan çocuklar daha sonra sebzeyi tatsız bulup reddebiliyor. O yüzden yoğurt ve sebze püresi başlangıç için ideal besindir. Ve tabi ki bebe bisküvisi asla önermiyorum. Evde yaparsanız olabilir ama hazırların içinde binbir çeşit katkı maddesi var.

    • çok haklisiniz gerçekten. ben şeftali yedirmeye devam ediyorum, bi yandanda yoğurt tattırıyorum suratını ekşitiyo demek ki dediğiniz gibi tatlilarla başlamamak gerekiyo. peki şimdi yoğurdu nasil sevdirebilirim aceba

 • rica etsem soruma cevap alabilirmiyim aceba dr hanim şeftali yedirsem sadece sütün yararini yok eder mi, bağirsaklari şeftali yiye yiye alişir mi?.. sizde yoğunsunuzdur tabi hem çocuk hem iş, bir de ev işi kolay değil tabi..

 • merhaba bizim doktorumuz 5. ayı dolduğunda bebeğime sütlü tahıl karışımı vermemizi istedi 65 cc kadar günde iki öğün sebebini sorduğumda tahıla alışmasını sağlamak için dedi kilosunda problem yokmuş. bununla ilgili ne önerirsiniz?

  • Ben hazır gıda önermiyorum bebeklere. Evet tahıla alışması başlanması gerek ama bunu evde tam buğday unu, buğday ruşeymi, yulaf unu gibi unlarla muhallebi (tabii şekersiz) ve ekmek yaparak gerçekleştirebilrisiniz.

   • mrb ben zeynep beş buçuk aylık bir kızım war yemesi gayet güzeldi yoğurdu kendim yapıyorum fakat sewmiyor bende içine elma armut gibi meyweler rendeleyip yediriyorum günde bir kez ikindi saatlerine dek getirip weriyorum maalesef 2 ay emzirebildim 7 kilo 200 gram şu anda ama hiç yemesi yok ne wersem reddediyor kusmuyor ama ağzında dakikalarca bekletiyor 6 saat arayla yediriyorum acıkırsa yer diye yine yemiyor we dayanamıyorum bazen sabrım tükeniyor nasıl yedirmeliyim ama böyle değildi son 5-6 gündür böyle doktora götürdüm hasta da değil lütfen cewap werinnnnnn

 • güncel annecim benim oğlum bu ayın 19 da 5 aylık oldu erken mi ek gıdaya geçmek için anne sütü ve devam sütü ile besleniyor kilo artışımız 400 .500gram civarında.şu an 6.150..

 • sayfa çok güzel ellerinize sağlık.benim bebeğim 6 ay 1 haftalık ek gıdaya yeni başladık bebeğim tam alışacak derken hasta oldu kaka tahlilinde amip çıktı şuan ilaç kullanıyoruz bebeğimin iştahı yok dr.umuz beslenmesine ve ilaçlarına dikkat edilmezse kötü sonuçlar olabilir dedi bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  • Çok geçmiş olsun. Teşekkür ederim. Olsun. Hastalık döneminde bebeklerin beslenme ve uyku düzenleri değişebilir. Bu dönemlerde bebeğe alabileceği kadar anne sütü vermek çok önemli. Sonrasında kaldığınız yerden devam edersiniz.

 • Sitenizdeki bilgiler gercekten cok faydalu oldu benim kizim tam 5 aylik oldu yaklasik 3 haftadir sutum azaldigiicin heraksam 60 cc mama veriyorum dokturuna kontrolune goturdugumde ek gidayi sordum mama vermissin zaten ek gidaya maslamissin zaten dedi cok canim sıkıldı ama kizim sadece aksamlari mama iciyor bu bit ek gida mi yoğurt falan vermelimiyim sizce simdiden teserkkurler

 • Merhabalar uzun zamandir bebegimle kati gida problemi yaşıyorum. 4 aydan sonra ek gidaya basladik. 8 aydan sonda kati gidalara gectik. Cok guzel beslenirken kizicik asisindan sonraki dönemde devamli kati gidalari kusmaya basladi. Doktorun _malesef bakudeki doktorlar yuzunden_ blender kullandik. 18. Ayindayiz ve hala kati gida verince kusuyor. Cok kucuk bir parcayi bile hemen cikartiyor kusuyor. Napabilirim

  • Bebek beslenmesinde blender asla kullanılmamalı. Bebekler, katı gıdalarla ilk beslenmeye başlandıklarında, ilk pütürlü gıa ile tanıştıklarında öğürmeleri veya bir miktar kusmaları normaldir. Şöyle düşünün: Daha önce hiç yutmadığınız büyüklükte bir lokma kondu ağzınıza. Ne yapardınız? Onu ağzınızdan atmaya çalışır, yüzünüzü buruşturur, 2. lokma için ağzınızı açmak istemez ve o ilk lokmayı yutarken biraz öğürüp kusabilirsiniz; değil mi? İşte bebeklerin de ek gıdaya başlarken bu aşamada gösterebilecekleri davranış modelleri bunlardır. Şu aşamadan sonra durumu nasıl toparlayabilirsiniz ona bakalım:

   Her şeyden önce bebeğinizin bir sağlık sorunu olmadığından emin olun. Bazı sindirim sistemi ve yemek borusu hastalıkları yutma güçlüğüne neden olabilir. Bunun için bebeğinizin ayrıntılı bir pediatrist muayenesinden geçmesini öneririm. İlk önce sıfırdan başlıyormuş gibi yapın. Önce blenderı bırakın.
   Yapacağınız ilk yemeği tel süzgeçten geçirin ve bebeğinize bir çay kaşığının ucu ile tattırın. Hafif öğürebilir, yemek istemeyebilir veya biraz kusabilir. Yılmayın. Baskıcı değil; ısrarcı değil; kararlı olun.Bu şekilde tel süzgeçten geçirdiğiniz yemekleri 1 veya iki ay verin. Bebeğiniz böylece koyu pütüre alışacaktır. Ardından yemekleri sadece çatalla ezerek vermeye başlayın. Gene bir çay kaşığının ucu ile başlayın ve alışana kadar devam edin. Bebek bir süre sonra çatalla ezilmiş gıdaya da alışacaktır. İşte o aşamadan sonra siz ne yiyorsanız bebeğinize de onu verebilirsiniz.

 • Merhaba

  benim kızım daha 2 aylık doğal olarak anne sutu veriyorum ama 6ayadan sonra ek gıda ya başlayacam inşallah sizden 6 ayda kıs aylarında ne verilmeli ?yani hangi mevve pureleri verilmeli hangi çorbalar ile başlanmalı tarifleri ile ilgili bilgi vermenizi rica ederim bana yardımcı olursanız çok sevirinirim teşekkürler…

 • mrb sitenizi yeni keşfettim ve verdiğiniz bilgiler çok faydalı olduğunu düşünüyorum.benim 6.5 aylık ve yaşıtlarına göre biraz iri bir bebek.6 ay kontrolümüzde 10.800 kilo ve 71 cm boyu vardı.sadece anne sütü veriyorum.2 hafta oldu ek gıdaya başlayalı ilk sebzeyle başladık sonra meyve ve yoğurt.ama 2 yemek kaşığı kadar anca yiyordur.bazen daha az.birinci sorum bu miktar çok mu az?ikinci sorum da kilosu iyi olan bebeklere muhallebinin verilmemesi gerektiğini gereksiz kilo yaptığını duymuştum doğru mu?muhallebi vermeli miyim?3.sorum kahvaltıya ne zaman geçmeliyim?şimdiden teşekkürler..

  • Zaten anne sütü alan bir bebekte ilk yıl verilecek ek gıda miktarı 2 çay bardağını açmamalıdır Oyüzden ek gıdaya henüz yeni geçmiş bir bebek için 2 yemek kaşığı normal kabul edilebilir. Yavaş yavaş bu miktarı artırmanızı tavsiye ederim.
   Kahvaltıya 7. -8. ayda başlayabilirsiniz
   Muhallebi için de kilosu iyi olduğu için biraz daha bekleyebilirsiniz. Ama benim önerdiğim muhallebi tarifleri zaten şeker ve pirinç unu içermediği için gereksiz kilo alımına neden olmaz. Sitedeki muhallebi tariflerine bakınız

 • Merhabalar
  Benim de size bir sorum olacaktı.Şubatın 19 unda bir yaşını dolduracak bir oğlum var.Yemekle kaşıkla arası çok iyi,bu konuda bir problem yaşamıyorum çok şükür.10 buçuk ay anne sütüyle beslenebildi arada devam sütleriyle takviye ettik,beni bırakmasın diye devam.sütünü şırıngayla verdim ve şuanda bu alışkanlığı hala sürüyor,kaşıkla içiyor ama devam sütleri malum çok sıvı olduğu için içerken yarısı yere yarısı ancak midesine giriyor diye şırıngaya devam ediyorum ancak çok zor oluyor,biberondan sadece su içiyor,acaba alıştırma bardağına mı geçmeliyim?normal bardak hiç denemedim ama sanki içemez gibi geliyor,şimdiden teşekkür ederim yanıtınız için

  • Bir yaşındaki bir çocuk sizin yardımınızla bardaktan içebilir. Eğer bardaktan içiremiyorsanız önce alıştırma bardakları sonra da pipetli bardakları kullanmanızı öneririm.

 • Merhaba
  Oğlum 7 aylik . 1 aydır her şey cok yolundaydi. Sabah kahvaltı yaptırıyordum öğlen çorba ikindi yogurt meyve yediriyordum. Hiç reddetmiyor hatta istiyordu ama bir hafta boyunca hastaydi grip olmuştu. Şimdi kasığı görünce ağzını sımsıkı kapatıyor.
  Cok üzülüyorum neyapabilirim?

 • Merhabalar bebeğim 6aylık ek gıdaya başladık yalnız hangi öğünde hangisini vermeliyim bilemiyorum bilgilendirirseniz çok seviniriz teşekkürler

 • Bebegim 5 aylik premature olarak dogdu 27hafta 4 gunluktu 1kg 95grdi suan 5kiloyu gecti saglikli bir bebek Anne sutu agirlikli gunde sadece takviye olarak doymayinca 30 ml mama veriyorum geceleri sadece anne sutu iciyor ek gidaya baslamak istiyorum cunku midesinden asit geliyor ve emzirirken zorlaniyorum kucuk bebeklerde sik oluyormus kati gida yemedkleri icin sut kolayca geri gelebiliyorms ve bebegim ozel bir mama tukedyr daha once aptamil kullandm icindeki proteine alerjisi olabilcegni soledi drum sut ve sut urunlerinide az tuketmemi onerdi ingilterede yasiyrm burdaki drlara cok guvenemiyrm ne yapmaliyim tesekkurler

  • Bebeğinizin düzeltilmiş yaşı mı 5 ay? Takvim yaşı mı ? Eğer takvim yaşı beş ay ise henüz ek gıdaya geçmek için erken. Anne sütünü artırıcı yöntemleri denemenizi, bebeğinizi anne sütü ağırlıklı olarak beslemenizi öneriyorum.

   • Cevap verdiginiz icin tesekkurler dogdugu gunden hesaplayinca 5 aylik ekimin 9da dogdu kizim sizce napmaliyim drum pirinc unu kendi sutumle vermemi onerdi her hafta bir kasik arttirarak midesini hazirlamak acisndan bunu soleyen uzman bir dr ama benim bildigim ilk 6ay anne sutu yeterliyse ek birseye gerek olmadigi ve bazi sebzeleri ezip bir cay kasigi verebilirsn dedi ne yapmaliyim karar veremedm aydinlatrsanz cok memnun olurum vaktinizi ayirdiginiz icin tekrar tesekkur ederiim…

    • O zaman yoğurt ile başlayıp bir süre devam etmenizi öneririm. Muhallebi için ise pirinçunu yerine tam buğday unu öneriyorum ben. Ve blogdaki tüm ek gıda yazılarını okumanızı öneririm. İlk günler için menü bile var yazılarımda.

  • En çok süt yapan şeyler uyku, su ve nasıl olur bilmem ama sakin bir ruh ve beden yapısıdır.

   • Vakit ayirdiginiz ve sorularimi cewapladiginiz icin cok tesrkkur ederim cokkiymetli bir mesleginiz olmanz disinda cocuklari icin en dogrusunu isteyen bizim gbi anneletede yolgosteriyorsunuz cokhos birsey bu isinizi gercektn sewdiginizi gosteriyor yardimlariniz icin saolun

 • Merhabalar.Sitenizi ne yazık ki cok gec kesfettim.Bebegim 16.09.2013 dogumlu.Doktorunuz gecen ay ek gidaya meyve sulari ile baslamamizi soyledi.Ben tattirmak amacli bir iki kez verdim sadece.Bu ayki kontrolumuzde(gecen hafata) 600 gran kilo almis.Kilo aliminin iyi oldugunu ek gidalara da ayni sekilde devam etmemi iletti.Ek gidayi cesitlendirfi.Corbalar,yumurta,keci boynuzu pekmezi vs.Ben bir kac gun uyguladim ama mantigim dogru bulmadigi icin uygulamayi biraktim.Su anda anne sutu aliyor ancak sormak istedigim emme aralarini cok acti ve emne suresini kisaltti.Ac olabilir dusuncesi ile mama hazirliyorum onu da icmiyor.Sutumu sagdigimda 100 cc geliyor.Tedirginim.Ac olsa aglar,meme emme suresini bu kadar acmaz diyorum.Herhangi bir oneriniz var mi? Gecen hafta kilösu 7.800 , boyu 65 cm.di.37.haftada 2.280 dogdu.Cok tesekkur ederim.

 • buraya eklenmemiş ve benim yaptığım bir hata daha var 🙁 yiyor bebeğim diye ek gıdaya yeni başlandığı halde bir kaşık değil daha fazla vermek.. ve sonrasındada kabızlık.. 🙁 şimdi bırakıp ek gıdaya geçişi tekrar başlamak istiyorum en baştan, yani bir tatlı kaşığı yoğurtla.. yamlış mı yapmış olurum..

 • Benim bebegim 6. Ayini gecen hafta doldurdu 1 haftadir ek gida veriyorum 9.300 gr 71 cm ek gida verdigim gunden beri 5 saatte bir emiyor oncesinde 2 saatte bir emiyordu ne yapmaliyim simdiden tesekkurler

  • Bebeğinize ne kadar ek gıda veriyorsunuz? 6 aylık bebek için ek gıda miktarı bir ana, bir ara öğünü geçmemelidir. Belki ek gıda miktarı çok olduğu için aldığı anne sütü azalmıştır. Ama bazen de ek gıdaya geçiş sürecinde bebeklerde beslenme düzeni bir süreliğine aksayabilir.

 • merhabalar benim oglum 8 aylik ek gidaya az az 7 ayinda basladim.biraz gec kalmisim gibi hissediyorum.su an kahvaltida pekmez yumurta. sarisi veriyorum. ogle sebze pureleri hazir aliyorum yada kendim hazirliyorum.ilkindi de yogurt ve aksam muhallebi yada tahilli veriyorum donusumlu olarak ve anne sutunede devam.benim sorunum bebegim dogumdan beri gaz sorunu yasiyor ek besinlerden sonra dahada zorlaniyor ne yapmam lazim.birde kilosu
  10 den fazla ama zayif diyorlar.bildigim halde iyi oldugunu insanlara anlatamiyorum.:(

  • 7. ay (bebeğinizin özel bir durumu yoksa) ek gıdaya geçmek için biraz geç bir dönem. Tavsiyem bebeğinize çok zorda klamadığınız sürece hazır püre vermemeniz. Hazır sebze püreleri hem pürüzsüz olduğu için bebeğinizin pütürlü gıdaya alışmasını engeller, hem bu içeriğinde et içermediği için bu ayda bebeğinizin tüketmesi gereken et gurubu besinleri almamasına neden olur. İçerdiği bir sürü katkı maddesi de cabası. Bir de bebeğinizin kilosu için konu komşu, eş dost akrabanın ne dediği değil doktorunuzun ne dediğidir. Doktorunuz normal olduğunu söylüyorsa bebeğinizin kilosu ile ilgili yorumlara kulak tıkayabilirsiniz.

 • Merhabalar benim iki kizin var buyuk kizim 37 haftalk do
  dogdu 1500g suan 4 yasinda ama 2yasindaki cocuk gini
  konusamiyor ikinci kizimda35haftal 1800g dogdun .
  Benimckarnimda yednci aydan sonra gelismesi duruyr
  kuck kuzim Suan 5ayina girdi 4700 g.bende daha iyi kilo alsn diye
  aptaml devam sutu gnde 60cc veriyorum sadece anne sutu aliyo
  acaba sutum mu yaramiyor tesskur ederim.

  • 4 yaşında olan kızınızı konuşmuyor olması için öncelikle bir çocuk doktoruna götürmenizi öneririm. 2 yaşındaki bir çocuğun anne gel, baba git gibi 2 kelimelik bir kaç cümle kurmasını bekleriz.İşitme testleri ve nörolojik muayene dahil ayrıntılı bir muayene, öykü alımı, gerekirse çocuk nöroloji ve çocuk psikiyatrisi konsultasyonu konuşamayan çocuk için izlenmesi gereken adımlardır.

   • Merhaba kizimi dediginuz tum bolumlere goturduk
    ama bi teshis konulmadi bulamadilar suan pediasure
    diye bir sut kulaniyor ama kiloalamiyor bizde artik ne yapacagmizi sasirdikk
    birde kucuk kizim suan 6 .ayina girdi 5600 g 61 cmpramature dogdu klo limiz aylik
    400-500g aliyor daha cok nasil kilo alabilir degerleri nasil sizce

 • Merhaba bebegim 7aylik kirmizi pancarin suyunu yada pure olsrak verebilirmyim kizimda kansizlik vardi biraz erkn dogdu prematureydi kizim suan gayet saglikli tesekkurlr

 • benim kizim besinci ayini bitirdi.sutum çok.yalniz ek gidaya gecsemmi bilmiyorum kilosu 8.60 boyu 68.doktor sen bilirsin dedi ne vericem nasil vericem bilmiyorum sorularimi yazıyorum.
  1.nasil ne miktarda ve neyle baslamaliyim
  2.anne sutunden önce mi sonra mi vereyim
  3.kasik mamasi vereyim mi tam tahilli pirinçli sütlü gibi mesela.
  4.kahvaltiya ne zaman baslamaliyim içeriği nasil olmali bir de yaninda sıvı vermek gerekir mi(su vb.) cevizi nasil vereyim ne kadar
  5.yatmadan önce tahilli kasik maması verin tok tutar diyorlar vermeli miyim yoksa anne sütü mu vereyim bunlara cevap var ama çoğunluğu mama ile beslenenlere yönelik

  • Öncelikle sorularınızın yanıtlarının çoğu blogdaki ek gıda yazılarında mevcut.
   Ama kısa bir özet;
   Sütünüz bol ve bebeğinizin kilo alımı normal ise ek gıdaya geçiş için 6. ayı bekleyin derim.
   1)Bir çay kaşığının ucu ile yoğurt veya sebze püresi ile başlayabilirsiniz.
   2) İlk bir yıl bebeğinizin ana gıdası anne sütüdür. O yüzden önce sonra farketmez. Ama tercihen ilk deneyeceğiniz gıdalardan önce bebeğinizin aç olması iyi olur. Anne sütü ve ek gıda birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır. Zamanları farklı olsa iyi olur. Yani anne sütünün saati ve ek gıdanın saati farklı…
   3)Hiç bir şekilde zor durumda kaldığınız haller hariç kavanoz maması önermiyorum. Evde hepsini siz hazırlayın.
   4)7.-8. ay da kahvaltıya başlayabilirsiniz. Yumurta sarısı, pekmez, tahin, tuzsuz peynir, mıhlama

 • Mrb benim kızım 5 aylık ve sütüm yettimi ek gıdaya geçebilcemi söyledi doktor fakat ne sıklıkla ve neler verebilcemi bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler.

  • Sütünüzün yetmediğini neden düşünüyorsunuz? Kilo alımı nasıl? 5 aylık bebeğin ana gıdası anne sütü, anne sütü yeterli değilse mama olmalıdır. Günde bir öğün yoğurt veya sebze püresi ile başlayabilirsiniz.

 • Merhaba, tam 4aylik bir kizim var 3kilo dogdu, ilk ay 900 ikinci ay 700, ucuncu ayda 600gram aldi. Sadece anne sutuyle besliyorum ve doyduguna eminim. Gece 11den sabah 7ye kadar uyuyabiliyor. Sali gunu 4.ay kontrolune gidecegiz, evde tarttigima gore yine 600-700gram aldigini dusunuyorum. Gorunus olarak zayif durmayan huzurlu ve keyifli bir bebek. Doktorumuz gidim gidim aliyor ama takip edelim anne surune devam demisti gecen ay. Yalniz simdi baska sehire gitmis malesef. Kati gidaya gecis icin soru sorabilecegim guvenebilecegim bir doktor bulamadim henuz. Benim size sorum 6.ayda kati gidaya baslanir derken 5bitip 6dan gun alinca baslanir gibi anliyorum. Ama ilk 6ay anne sutu dendiginde 6bitip 7den gun alinca gibi anlasiliyor. Sizin bu konudaki gorusunuz nedir? Bir de 4aylik bebegime kati gida vermek degil ama mesela yogurda parmagimi batirip agzina sursem, bir elmayi yalamasina izin versem yanlis yapmis olur muyum?

  • Eğer kilo alımı yeterliise ek gıdaya 6 ay bittikten sonrayani 7. ayda başlamanızı öneririm. 4 ay gıdaları tattırmak için biraz erken bir dönem o yüzden 6-7. ayı beklemenizi öneririm

   • Peki 7.ay icin de cok gec oldugu soyleniyor ve doktorlar genelde 5.ayda baslatiyor. 7.ayda dis cikarma ve degisik sebepler one surulerek reddetme ogurme gibi davranislar olacagi soyleniyor. İnsanin kafasi karismiyor degil

 • iyi günler yazınız çok aydınlatıcı teşekkür ederiz öncelikle … benim bebeğim su anda 4 ayını bitirdi başlangıçta yasadığımız bazı sorunlar sebebiyle tek göğsümde süt çok azaldı 3 aya kadar anne sütüyle besledim doktorumuz devam sütlerinden önerdiği için 1 aydır ek yapıyorum anne sütüne … şimdide iki gündür ek besine geçiş yapmak için araştırma yapıyorum doktorumuz devam sütünden daha besleyici olduğunu ve besine gecebilewcegimizi söyledi … fakat her anne gibi benim kafamda da bir cok soru var sizce devam sütü mü yoksa ek besinler mi ..

  (bu arada bebeğimin vücut kontrolü çok ıyı yemek yediğimizde masaya gelmek için çırpınıyor ve iki denememde de sebze çorbasına bayıldı )

  • Kilo alımı yetersiz ise öncelikle yapılması gereken şey anne sütünü artırmanın yollarını denemektir. Bol su, uyku, maya….vb. ile anne sütü artmıyorsa ancak o zaman anne sütüne ilave mama verebilirsiniz. 4 ay ek gıda için biraz erken. 5 aylık olduğunda yoğurtla başlayabilirsiniz.

 • Suan kirilma noktasindayim bende diger arkadaslarim gibi klasik turk annesiyim cevremdeki butun annelerde boyle elimizde tabak pesinden kosturmaca yesin diye bir caba ac kalmasin saglikli kalsin hastalanmasin diye bir mucade pesindeyiz hepimiz her gun ayni seyler bugun yine kahvaltimizi guzelce yaptik saat aksamin altisi ve hala acikmayan bir cocuk yemek istedigi sey ise pilav ve makarna yoksa ac degil varsa ac olarak ifade ediyor kendisini bende bugun corba veyogurt ekmek ve yemek koydum onune corbayi secmeyecegini biliyorum o yuzden yemekte koydum ikinci secenek diye ama yemedi hic birini yemek isteyince cok guzel yiyor cigneme ogutememe gibi sikintimizda yok fakat yemek yemek istemiyor tv karsisinda ipad karsisinda farkinda olmadigi icin belkide butun yemekleri yer cok caresisi hissediyorum kendimi arkadasin dedigi gibi onlar olmayinca yemiyoruz ne yapacagimi bilemedeim bana yardim edin dogal olarak bende agresif oluyorum:(

  • Acaba çocuğunuzun yaşını, kilosunu ve boyunu öğrenebilir miyim? Daha kolay yardım edebilirim size böylece

 • Mrb bebegim 5bucuk aylik prematur duzeltilmis yasi 3 ay doktorum ek gidaya baslayalim dedi sutum yetersiz mama veriyorum yiyeceklere karsi istekli sofrayi gorunce cirpiniyor meyve suyu vetdim istekli aldi sizcr ne yapmaliyim

  • Öncelikle meyve suyu ile başlamamanızı öneriyorum. Sonrasında sizi takip eden doktorun önerilerine uyabilirsiniz.

 • oğlum 9.aylık ve ekgıdayı sevdirip yediremiyorum sagdece mama içiyor ne yaptıysam yedıremedim ne yapmalıyım ne olur bır yol gösterin

  • Sıfırdan başlamaya ne dersiniz? Blogda ek gıda yazılarını okuyun ve ilk denemenizi bir çay kaşığının ucu yoğurt ile yapın. Sonra iki-3 hafta bir çay bardağı yoğurt olacak şekilde yavaşça artırın. Daha sonra sebze püresini aynı şekilde deneyin.

 • ama kaşşıkla yemeyi istemiyor ekmeği ıslatıp elimle vermeyi denedim dördüncü günden sonra eliyle çıkarmaya başladı

  • Seveceği türden renkli bebek kaşıkları denediniz mi? Veya yemeği bebeğinizin kontrolüne bırakıp kendi elleri ile yemek yemesini sağlamayı?

 • merhaba; benim bebeğim bugün 5ay 3 günlük oldu dün doktora gittik bir ayda 500 gr almış ve boyu hiç uzamamış 8100gr kilosu, 65 cm boyu sizce ek gıdaya başlamalımıyım. doğum kilosu 3960gr, boyu 52cm. teşekkürler. aynı soruyu sormuştum ama onaylanmadı bir türlü.

  • Bebeğinizin kilo alımı az gerçekten. Tavsiyem önümüzdeki bir kaç hafta anne sütü/yoksa mama alımını artırmaya çalışarak sıkı kilo takibi yapmak. 2-3 hafta içinde de ek gıdaya geçebilirsiniz.

 • Merhabalar 21 mayısta bebeğim 4 aylıktı bir doktor 6840 tarttı 2 gün sonra başka bir doktor 6700 tarttı boyuda 65cm 3 aylıkken kilosu 6290 boyu 62cm idi 4.5aylık olunca yoğurtla ek gıdaya başlamamı önerdi doktorumuz siz ne dersiniz doktor hanım başlamalı mıyım? Hiç istememe rağmen annemin de aşırı baskısı yüzünden çok karasızım

 • Merhaba, kızım için neler yapabilirim diye internette gezinirken sitenizi gördüm.ne olur bana yardımcı olun.kızım 7.ayını bitirdi boyu 68 cm kilosu 6.700 gr.35 haftalık olarak 2660 gr 48 cm boyunda dogdu.3 aylıkken idrara yolu enfeksiyonu gecirdi yaklaşık 2 hafta sürekli kustu bircok antibiyotık vs. kullandık en sonunda iğne tedavisiyle iyileşti.su son 3 aydan beride 500 gr bile alamadı.drumuz 4aylıkken ek gıdalara baslattı ama onlarda kılo aldıramadı.son beslenmesının uzerınden 5 saat gecmeden tekrar bişey yemiyor.mama da kullanıyoruz onunda gelişimine bir faydası yok gibi.ne yapmalıyım? Arastırılıp altında bir sorun olup olmadıgınıhastanede hangi bölümlere giderek öğrenebilirm?

  • Öncelikle bebeğinizin kilo alımına engel bir hastalığının olup olmadığının araştırılması gerek. Bunun için önce kendi çocuk doktorunuza başvurun. O sizi yönlendirecek ve 1. basamak kan ve idrar tetkiklerini yapacaktır. Onun dışında çocuk endokrin, beslenme ve gastroenteroloji veya metabolizmabölümleri size yardımcı olabilir

  • Yaa size birsey söyleyebilir miyim baya olmus yazalı ama benimde kızımın ismi buğlem ve kızımda 7 aylık yani yeni bitti seninle aynı sıkıntıları yasıyorum halen ve ne yapacagımı bilmiyorum 2910 dogu sonra kilo alını bi yavasladı yok yani sütümde yaramıyor ne yapacagımı hic bilmiyorum kimsemde yok yanlız basıma büyütüyorum zor durumdayım 🙁

   • Kilo alımına engel bir durum veya hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • selamunaleykum benım bebegım 1 yasında ve kahvaltıda dail butun mamalarını bılendırlayıp verdım sımdı pısmanım ekmek yada katı bı sebze vermek ıstesem kusturuyo kendını nerden baslamalıyım nasıl alıstırmalıyım cocugumu ayrı ayrı kahvaltısını vermeye bılgılendırırsenız sevinirım

  • Ben sizinki gibi bebeklere ek gıdaya sıfırdan başlıyormuş gibi yapmalarını, ilk pütürlü gıdalarını bir çay kaşığı ile başlayıp sonra yavaş yavaş miktarlarını artırmalarını öneriyorum. İlk pütürlü gıdayı alırken biraz kusması, öğürmesi normal bebeklerin. Dikkatli olun ama öğürüyor kusuyor diye de korkup pütürlü gıda vermekten vazgeçmeyin lütfen.

 • Iyi günler bebeğim dört buçuk aylık 68 cm kilosuda 8900 ancak iki ay anne sütü aldı bir haftadır ek gıdaya başladım fakat doymuyor iki saatte bir 120 cc mama alıyor akşam yatarken pirinçli muhallebi veriyorum o biraz daha fazla tok tutuyor ama sonra sabaha kadar her iki saatte mama için uyaniyor sonra uyuyamiyor daha guzel uyumasi için başka neler verebilirim her kafadan bir fikir çıkıyor ne yapacağımı şaşırdım artık

  • Bebeğinizin cinsiyetini yazmamışsınız ama hem kız hem de erkek bebek için kilosu gayet iyi. Dolayısı ile bebeğiniz açlıktan değil alışkanlıktan kalkıyor olabilir. 4,5 aylık bir bebek rahatlıkla 3-4 saatlik aralarla beslenebilir. Bebeğiniz atıştırmacı bir bebek olmuş olabilir. oYÜZDEN HER UYANDIĞINDA 120 CC DEN BİRAZ DAHA FAZLA VERMEYE ÇALIŞMANIZI VE 15 dakikalık süreler halinde yavaş yavaş daha geç mama vererek öğün aralarını uzatmanızı öneriyorum. Mesela ilk gün 2 saatte bir değil de 2 saat 15 dakikada bir besleyin. Eğer 2 saat 15 dakikadan önce uyanırsa pış pış yaparak geçiştirmeye çalışın ve bu süreyi yavaş yavaş açın.

  • Şöyle deneyin ilk kez ek gıdaya başlıyor gibi blenderdan geçirmeden sebze püresi yapın. Ve bir çay kaşığının ucu ile başlayıp zamana yayayrak artırın. Sebzeleri pişirdikten sonra çatalla ezin.

 • Merhaba ben bebeğimi 32 haftalık dünyaya getirdim kilosu 1.300gramdi.40 gün yoğun bakimda kaldi.Hastaden ciktigimizda 2 kilo idi.Sadece 3 ay emzirebildim tabi devam sütüyle birlikte sonradan hep mama ile beslendi zamanki gelincede ek besinlere geçtik ama kasikla çok zor yiyor kati yemekleri cikariyor su anda 9 aylik ve 7 kilo ama boya gidiyor boyu 72 cm.Ama çok kafaya takiyorum biberonla herşeyi yiyor ne bilim ya üzülüyorum bazen nasip toparlanir diyorum üzülüyorum desteginizi bekliyrm :((

 • merhaba,

  oglum 10 gun sonra 6 aylık olacak.68 cm ve 9.5 kg.gunduz cok sık yarım saat gbı aralıklarla emıyordu neyse kı o surelerı 2-2.5 saate cıkardık ancak benım bebegım de gecelerı cok sık emıyor.Aksam 20:00 -20:15 gıbı uyumus oluyor ancak sabah 06:00 ya kadar 6 kere falan emıyor.Oyle kı mısıl mısıl uyurken uzerını ortmeye gırıyorum ve onu hıssettıgı an ya da ben yanına uzandıgım an hıssedıyor ve dırekt emmek ıstıyor.Dr 6-7 saat delıksız uyumalı dıyor ancak ne mumkun.Aglasın emzırme dıyor alısacakmıs ancak bunu da dogru bulmuyorum.Bır cocugun uykudan uyanıp emmek ıstedıgı halde emzırılmemesı ve bunun ıcın aglamaya terkedılmesı ruh saglıgına zarar verır dıye bılıyorum.Elbette kı aglaya aglaya alısır ama gece gece yasadıgı sey travma gıbı bence.Yavas yavas ara acın dıyorsunuz ancak nasıl olacak oglum meme vermedıgımde aglıyor.pıs pıs yaptıgımdaysa daha da sınırlenıyor.
  Baska bır sorumsa bebegımın ek gıda zamanı yaklastı ancak cok korkuyorum.Ne yedırecegım,nasıl hazırlayacagım,vıtamınlerını kaybetmeden O’nnun ıhtıyaclarını dogru ve yeterlı karsılayabıleck mıyım dıye.Bu ay zaman zaaman bırkac cay kasıgı elma,armut,havuc ve kavun suyu denedım.Bebegım artık dılıyle ıtmıyor ancak ben purelere gecınce ya bogazında kalırsa dıye cok korkuyorum.Bebegıme pırın,pırınc unu,bıskuvı vermek ıstemıyorum,Ayrıca sekerle hazırlanan hıcbırsey vermek ıstemıyorum.Hep okudugum muhakkak bebek beslenmesınde muhallebı goruyorum.muhallebı zorunlu mu.Ekmek vermek zorunda mıyız.Irmıkle hazırlanan corbalar var sebebı nedır,.Yanı cocugumun patates,pırınc,seker vs… tarzı gıdalarla beslenmesını ıstemıyorum.Bunlar bebek beslenmesınde gereklı mıdır.

  • Pirinç ve şeker ile beslenmesi istenen bir durum değil zaten ve ben de özellikle de bir yaş öncesi hiç şeker önermiyorum. Bir yaş sonrası da önermiyorum. Sağlıklı bir beslenme tablosunda gıdaların bir kısmı tahıllar tarafından oluşturulmalıdır. Bu yüzden sebze pürelerine ruşeym, yulaf vb. sağlıklı tahılları eklemelisiniz. Muhallebi bebek beslenmesinde şart değil ama az hacimle bol kalori vermek için ideal bir besin. Bu yolla kilo sorunu olan bebeklerin kalori ihtiyacı karşılanabilir. Blogda sağlıklı muhallebi tariflerine ulaşabilirsiniz.

 • Bebeğim 8 aylık sadece pirinç unu ve yoğurt yiyiyor çorba verdigim zaman midesi bulanıyor ne yapmam gerek

  • Blogdaki tüm ek gıda yazılarını okumanızı tavsiye ediyorum. Bebeklere çorba değil sebze püresi öneriyorum. 8 aylık bebek kırmızı et, sebze, meyve , yoğurt, kuru meyve, bulgur, ruşeym, yulaf, irmik yumurta sarısı, tuzsuz peynir tuzsuz zeytin yiyebilir.

 • Ii gunler dr hanım duzeltilmis 8 aylık kız bebeğim var ek gidalara basladimizdan beri 2 aydir falan kaşık istemiyor zorla bir iki yiyor oguruyor hemen kilo alimimizda yavasdi bu zamana kadar su anda 4bucuk kiloyuz , destekli yeni yeni oturuyoruz .zayif olmasila alakasi varmidir reddetmesinin , biberonla kahvalti mamalari ve meyve sulari iciyor reflusude olduu icin cok ısrarcı olamiyorum ileride yutma sorunu olur diyede korkuyorum bu arada kizimin motor hareketleri disinda hersyi ayina gore gidiyor.740gr 32 cm dogduk.suanda 4500g 63 cmiz.

  • Yazıda da belirttiğim gibi meyve suyu ve hazır kaşık maması önermiyorum. Kilo alımı şu ana kadar iyi gitmiş. Sizi takip eden çocuk nöroloji uzmanınızın görüşünü alıp yutmasına engel bir durumu olmadığına emin olursanız yavaş yavaş kaşıkla pütürlü gıda vermeye başlayın bence. Başlangıçta tüm bebekler pütürlü gıda alırken zorluk yaşar ve öğürürler. Yılmamak, kararlı ve sabırlı bir şekilde tekrar tekrar denemek lazım.

 • hocam benim sekiz aylik bebegim var suan 7 kg boyu68 cm sabah ogle aksam pirinc unu muhallebisi yapiyorum yari sut yarisi su ile aralarda yogurt meyve veriyorum muhallebi vermedigim zaman mamasina cicibebe katip yediriyorum dogru beslenme ogunumuz ne olmali

  • Pirinç unlu muhallebi ve cici bebe 8 aylık bebeğin(ve diğer çocukların) beslenmesinde olmaması gereken besinler. 8 aylık bebeğiniz 2 ana öğün ve bir ara öğünü ek gıda olarak almalı diğer tüm öğünleri anne sütü ile (eğer yeterli ise tabiki) tamamlamalısınız. Sabah kalkınca anne sütü, bir iki saat sonra kahvaltı( yumurta sarısı, organik mısır unlu mıhlama, tuzsuz peynir, tuzsuz zeytin pekmez, ev yapımı şekersiz reçel) ardında öğlen için sebze püresi (2-3 adet sebze, bir yemek kaşığı bulgu/irmik ve 1 bebek el ayası kadar yağsız kıyma içermeli) bir adet ara öğün (yoğurt, meyve püresi, sağlıklı muhallebi) diğer öğünler anne sütü.

 • Merhaba benim kızım 4 yasında ve hala blender kullanıyorum çok çabaladım ama bir türlü pütürlü şeyler yediremiyorum hemen kusuyor ama canı isterse patlamış Mısır ,pilav ve makarnayı yiyebiliyor sizce ne yapmalıyım ? Su an okula gidiyor ama öğlen yemek yemeği istemiyor.Zorla yedirdim olmadı ,ceza verdim olmadı ,güzellikle yedirdim yine olmadı.Aman…bir gün yer deyip ne kadar beklersem hersey daha da zor oluyor.Kan değerlerini ölçtürdüm hersey normal.Bazı şeyler için geç kaldığımın farkındayım artık bu saatten sonra ne yapmalıyım? Önerilerinize çok ihtiyacım var…..

  • Öncelikle yutmamasına sebep olabilecek bir rahatsızlığı olup olmadığının anlaşılabilmesi için bir uzman görüşüne başvurmanızı öneririm. Onun dışında ek gıdaya yeni başlıyor gibi yiyeceklerini tel süzgeçten geçirip, ilk gün bir çay kaşığı olarak başlayın ve giderek artırın. Ardından çatalla ezerek ve az miktarda verin.

 • Mrb dr hanim 31 aralik 2013 te 35 hafta 3 gunluk olarak kizim dogdu.anne karninda 10 gunluk bir gelisim geriligi vardi. Dogum kilosu 2000 gr bas 30 cm boy 44 cm di suanda 6bucuk aylik 5900 kilosu 42.5 bas ve 64 cm boyu var ek gidaya dr muz 4. Ayda baslatti ama su an net bi duzen daha oturtamadik istahsiz bir bebek bastan beri . Beni uykuda emiyor devam sutu kullaniyoruz cok az iciyor cani isterse muhallebi ve purelerden yiyor persentilde kilo hep geride kaliyor bu konuda oneriniz var mi ? Ayriyeten bas cevresi nasil sizce ayina gore butun hareketleri normal deskli oturtuyoruz one dogru elleriyle tutunup oturuyor donmeleri zaten yapiyor bizimle iletisimide cok iyi . Basaka bir dr muzda laktoz intoleransi olabilecegini soyledi agiz ceversinde nokta nokta kizarikliklar var poposu hep kirmizi.

  • Kızınızın boyu baş çevresi ve kilosu yaşına ve doğum kilosuna göre normal sınırlarda.Diğer sorunlarınız için çocuğunuzu görüp değerlendirmeden bir şey söylemem doğru olmaz.

 • Merhblr bebegim dort ayini bitirdi ek gidaya basladim doktor tavsiyesiyle.bebegim dogdugu gunden beri hem emdi hem mama yedi ama uc bucuk aylikmen emmeyi birakti sadece mama ile besleniyor.bende ek gidaya baslamkta bi sakinca gormedim cunku bir haftadir mamayi yemiyor mama yerken kivraniyo diliyle itiyor bagiriyor ne yapcagmi bilemedm .bska mamada denedm onu hic almadi .icmesi gerekenden cok az iciyor bi de dis cikardi erknden. acaba biberonu o yuzden mi istemiyo bu ara da bebegim 6.400 gr 64 cm. Bu ay sdce 450 gr alms.onerilerinizi bekliyorum yardmci olun lutfen

  • Bebeğinizde gelişen akut iştahsızlık durumu için bir çocuk doktoruna başvurmanızı, ayrıntılı bir muayene ardından doktorunuz uygun görürse kan idrar tetkikleri yaptırmanızı öneririm.

 • Merhaba benim kizim 4 aylik 7000 kilo ben 3.5 ayinda 6000 kiloyken ek besine basladim hicbir sorun yok acaba ne olur yardim edin simdi korkdum

 • Vermiş olduğunuz bilgiler çok güzel. Oğlum 4bucuk aylik maalesef 3aydan sonra sutum tamamen gitti ek manaya basladim . bu hafta itibari ile ek gidaya basladim. Doktor tavsiyesi üzerine sabahlari ihlamur iki adet bebe biz.çok az aksamdan bekletirmis peynir. Gündüzleri mercimek corbasi(pirinç patates havuc ) sonra yoğurt ve meyve püresi . 1haftatir sabahlari ihlamuru veriyorum yiyor aksam üzerlerini şeftali rendeyerek veriyorum tuvalet sıkıbtımız yok. Yalniz tek sorunum beyden ne kadar ve nazil vereceğini bilmiyorum oğlum çok sık acikiyor lütfen yardimcin olurmusunuz

  • Ek gıda verirken anne sütü ve mama dışında yiyeceklerle birlikte çok fazla sıvı 8ıhlamur, meyve suyu vb) önermiyorum. Bu sıvılar bebeğinizin alması gereken gıda miktarının azalmasına neden olabilir. Onun dışında gıdaları bulamaç değil de tek tek vermenizi öneririm.

 • merhaba..öncelikle böylesine güzel uzman eliyle hazırlanmış bi blog bulmaktan dolayı çok mutluyum..sorum şu:4 aylık bi oğlum var.sadece 2 ay emzirebildim:((2 aydır da formül mama veriyorum.ek gıdaya şimdi mi geçmeliyim yoksa mamayla 2 ay daha devam mı etmeliyim?ek gıdaya geçeceksem de anne sütü almamış bi bebeğe ne vermeliyim ki kompanse etsin?teşekkür ederim.

 • Merhaba ben Hollanda da yasiyorum benim bebeğim 4 ayına gireli 5 gün oldu. Bebeğimi 2 buçuk aylık itibaren mama verdim son gittiğim bebeğim kilosu 7,845 gr kontrolde doktor sebze, meyve veriyor musun dedi. Ben vermiyorum dedim. Kağıt verdi ne vermem gerekiyor onlar yazıyor. Havuç, bezelye, taze fasulye, karnabahar, brokoli, bunlar 4 aylık tan itibaren verilmesi gerekiyormuş nasıl yediremedim lazım, rende mi yapayım, blandirdanmi geçirecegim, bilmiyorum. Bu arada cam rende bulamadım. Metal rende kullanıyorum. Bebeğim yemekte zorlanıyor. Ne yapmam lazım yardimci olur musunuz?

 • Merhabalar kızım 4,5 aylık6.050 gr ve 64 cm.3.280 gr 53 cm doğdu.bazı nedenlerden formül süt vermek zorunda kaldım. 3.ay sonrasında iştahı çok kesildi.öyleki o zamana kadar 3 saatte bir min 120 cc içen kızım 40 – 50 cc yi zor bitirir hatta bazı öğünleri atlar duruma geldi.biberon ağzına değdiği gibi ağlıyor.doktorumuz ek gıdalara başlamamızı önerdi.günde birer öğün sebze çorbası meyve püresi yoğurt veriyorum.Çorbasını içiyor.Meyve püresini 40 – 50 cc kadar yiyiyor.ama yoğurtta 2 kaşıktan fazla yemiyor. Formül süt ile yoğurt mayalıyorum. Bunların dışında şu an günde max 4 öğün 120 cc gibi mama içirebiliyorum.önceki aylarda kilo alışı azdı.500 – 600 gr gibi son ay 450 gr aldı. Boyuda 2 cm uzamış.Zayıfça görünüyor.bende çok üzülüyorum.sizce günlük yemek programımız saat ve miktar nasıl olmalı ? Teşekkürler.saygılar

  • Bebeğinizin kilosu yaşına ve doğum kilosuna göre gayet iyi. Ama son ay az kilo almış. Bu şekilde az kilo alımı sürerse, iştahsızlığa sebep olabilecek hastalıklar (kansızlık, idrar yolu enfeksiyonu metabolik hastalıklar, kalıtsal bazı hastalıklar, süt alerjisi vb) açısından tetkik (kan,idrar) ve muayene edilmesi uygun olur. Onun dışında 4,5 aylık bir bebeğin bir ana ve bir ara öğün dışında tüm öğünleri anne sütü olmalıdır. Anne sütü almıyorsa ana öğün veya ara öğün sayısı ikiye çıkarılabilir. Ama size tavsiyem eğer tetkik ve muayeneleri normal ise 40-50 cc meyve püresine 3-4 ölçek mama eklemeniz. Sebze çorbası değil, püresi vermeniz.Verdiğiniz sebze püresine de 3-4 ölçek mama eklerseniz bebeğiniz daha çok kalori alır. Tüm bu önerileri bebeğinizde bir hastalık olmamasının labaratuar tetekikleri ve doktor muayenesi ile teyit edilmesi sonucunda geçerlidir.

 • iyi günler bebeği 9 ayını bitirdi 10 kilo 250 gram ek gıda konusunda çok sıkıntı çekiyorum. çocuğum bir şey yemek istemiyor sadece anne sütü almak istiyor. bu da git gide daha zor bir durum almaya başladı. nasıl yedireceği mi bilemiyorum. kaşıkla yedirmeye kalktığımda ilk lokmayı alıyor sonrakileri istemiyor. zorlamıyorum ama genede yedirmekte zorluk çekiyorum. lürfen yardımcı olur musunuz…..

  • Doğum kilosu ne kadar? Bebeğinizde iştahsızlık yapacak bir sağlık sorunu olup olmadığını doktorunuza danıştınız mı?

 • Mrb benim ikiz kızlarım var suan 3,5 aylıklar anne sütü alıyorlar fakat fazla değil genellikle mama ile besleniyorlar sütüm yeterli değil çünkü.sorum şu biz ek gıda ya ne zaman geçmeliyiz çevremizdeki insanlar 4 ayda başla diyorlar doğru mu sizce. Birde bana ek gıdaya ilk başlarken neler vermem gerektiğini ve miktarlarını yazar misiniz Teşekkürler.

 • Hocam kızım ın doğum kilosu 275 gram şimdi 5,5 kilo 4.5 aylık sütumden tamamen açıldı yoğurt hazır mamalar veriyorum hiç kilo almıyor ne yapacağımı bilmiyorum

  • Öncelikle kilo almasına engel bir sağlık sorunu olup olmadığının anlaşılabilmesi için bir uzman muayenesi ve ardından kan,idrar vb. bazı tetkiklerin yapılması gerekmekte.

 • Ha bide kızım 3 aylıkken sütumden açıldı böbreklerinde taş varmış ondan kilo almıyor olabilir mi ne olursunuz cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum

  • Evet böbrek taşı, kilo alımına engelolabilecek bir durumdur hele de beraberinde idrar yolu enfeksiyonu varsa. Size önerim bir çocuk nefroloğuna muayene ve tetkik olmanız.

 • Merhaba..
  yazınızı ve yorumların tamamını okudum. Öncelikle bilgilendirmeniz icin teşekkür ediyorum..
  benim 10 yaşında ve 15 haziran 2013 doğumlu iki oğlum var. Küçük katı gıda yedikten ben de diğer arkadaşlar gibi zorlanıyorum. Ekmek içini sıvı besinle ıslatip parmagimla yanaginin içine azı diş hizasına itersem cigneyip yutuyor ama agzina direkt olarak verirsem çiğnemeden yutmaya çalışıyor ve boguluyor. Hele pilav tarzı taneli şeyleri vermeye çok korkuyorum abisi ek gıdaya geçerken 8-9. Ayında pilav verdim pirinci aspire ederek tikanmisti ve aile zor yetiştirmistim. Aynı şeyleri yasayacagim diye hala küçük oglumda ıslatılmış ekmek içinden öteye gecemiyorum. Keki bile küçücük parçalara bölüp ıslatip parmagimla yanaginin içine koyuyorum ama ö ö dese aklım gidiyor..
  En guvenilir yöntem blender deyip püre veriyorum..

 • merhaba güncel anne benim oğlum bir hafta önce 6. ayına girdi ek gıdaya yoğurtla başladım dün sevdi sebze büresi vermeyi düşünüyorum ek olarak başlangıçta sebzelerin karışım olarak verilmesi doğru mu tek tek mi vermeliyim bir de kahvaltıya ne zaman başlamalıyım şimdiden çok teşekkürler

  • Kahvaltıya 7-8. aylarda başlayabilirsiniz. Blogdaki ek gıda yazılarının tamamını okuyabilirseniz sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

 • Merhaba yazılarınızı takip ediyorum . Oğlum 1 hafta sonra 7 aylık olacak anne sütüyle besleniyor 15-20 gündür ek gıda olarak meyve püresi ve hafif sulu sebze puresi veriyorum.Çlışan bir anne olduğum için sütümü sağıyorum yaynında olduğum heran emziriyorum. Son birkaç gündür sağdığım için farkındayım sütümde azalma var ama emzirmeye devam ediyorum. 1 ögün sebze püresi + 1 ögünde meyve püresi yeterli mi sütüm azaldığı halde ama bebeğim ağlamıyor aç olsa süt yetmese ağlar diye düşünüyorum. Ek gıdayı arttırmadan bu şekilde emzirmeye devam etmelimiyim yoksa ek gıdaımı arttırmalıyım . şu an kilosu 9400 bir önceki ay 9020 gr dı bu kilo alımı yeterli mi

  • Bebeğinizin kilo alımı alt sınırda. Daha sık emzirmek sureti ile sütünüzü artırabilir, sebze püresine tahıl ve zeytinyağı ekleyerek kalorisini artırabilirsiniz. Ama öncesinde kilo alımını önleyecek bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmalısınız.

   • Merhaba bu yaziyi okuyunca beynimden vurulmusa dondum 9400 e altsinirda demissiniz benim kizim gun sonra 7.ayini dolduracak bundan iki hafta once kilosu 7400 du ve kilosunun iyi oldugunu soylediler simdi 9400 alt sinirsa bizim kilo durumumuz nedir?

    • Şeyda Hanım,
     Bu yazı altına verdiğim tüm cevapları tek tek okudum ama 9400’e alt sınırda dediğim yorumu bulamadım. 9400 olan bebek belki doğum kilosuna göre az almıştır belki de yaşına göre azdır. Veya son aylarda aldığı kilo miktarı azdır. Sizin sorunuzu daha sağlıklı yanıtlamam için doğum kilosunu öğrenmeme gerek.

 • merhaba, benim kızım 6 aylık bugüne kadar mama ile beslendi,5.ayımızdan itibaren sebze püresi ve meyve rendeleyip verdim artık meyvemizi yoğurt ile karıştırıp yiyoruz şeker oranını azaltmak için,doktorumuz bu ay kahvaltı muhallebi ve çorbalara başlamamı söyledi

  kahvaltıya nasıl başlayabilirim acaba ? nasıl yedirmeliyim? hepsini arıştırmak istemiyorum tek tek tattırmak istıyorum

  teşekkürler 🙂

 • Merhabalar. Oglum 7.5 aylik ve 1 ay once hafif bir idrar yollari enfeksiyonu gecirdi. O zamana kadar agzina kasikla surup bile versem cok hosuna gidiyordu. Hastaliktan sonra huyu degisti. Artik kasigi agzina sokturmuyor. Sadece denk gelirse kalabalik ortamlarda etrafa bakinirken yiyor cok nadir. Eline verdigimiz kofte,ekmek gibi seyleri yemeyi az da olsa seviyor. Gun icinde yarim ogun bile ek gida almiyor. Devamli emmek istiyor. Kasikla surup bile iciremiyoruz o derece yani. Sofraya bizle beraber oturuyor ama agzini kilitliyor kasik sokmamamiz icin. Ek gidayi sevdirmek kasik fobisini yenmek icin ne yapabilirim ??

  • Öncelikle idrar yolu enfeksiyonunun devam etmediğinden emin olun. Bir yaş öncesi idrar yolu enfeksiyonu geçirdiği için de böbrekleri ve idrar yolları için yapılması gereken ek tetkikleri yaptırın. İştahsızlığa neden olabilecek ek rahatsızlığı olup olmadığından emin olmak için bir uzman görüşü alın. Onun dışında bebeğinize tekrar ek gıdayı yavaş yavaş, ilk kez başlıyor gibi kaşık ucu ile vererek başlayın. Kararlı olun ama ısrarcı olmayın.

 • merhaba.5 aylık bi oğlum var sadece 2 ay anne sütü alabildi sonrasında hep formül mama kullandım yaklaşık 1 aydır da ek gıdalara geçtim yavaş yavaş.oğlum 3800 doğmuştu 38 haftalık şimdi 8,500 gram.emziremediğim için kahroluyorum mamalara güvenemiyorum kimbilir içinde ne kadar koruyucu madde vs. var:((kilosu normalin üzerinde acaba mamayla mı ilgili acaba obezite mi gelişiyor gibi korkularım var:(mama vermeyi hiç istemiyorum sizce korkularımda haklımıyım? kaç aya kadar devam etmeliyim yada ne yapmalıyım lütfen yardım edin:((şimdiden teşekkürler..

  • Ek gıda ile birlikte 1 yaşına kadar anne sütü/mamaya devam etmelisiniz. Bebeğinizin kilosu 6 aya göre 50-75 persentilde.

 • mrb benim oglum ilk 2 ay 2,5 kilo aldi toplam daha sonra asiri bi hareketlilik oldu simdi 5 aylik emeklemeye calisiyo.3aydir hep 300 ve 400gr aldi ne yaptiysam olmadi diside cikti 2 tane.su an 7 kilo boy 70 cm.ek biseylerde yediriyorum emziriyorumda karni tok oluyo neden az kilo aliyo yardimci olurmusunuz.

  • Bebeklerin hayatlarının ilk 6 ayında günde 20-30 gram almalarını istiyoruz. Sizin bebeğiniz son iki ayda istenen düzeyin altında almış.
   İştahsızlığa neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığının araştırılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm. Eğer iştahsızlığa neden olacak bir durum yoksa, doktorunuz ile birlikte uygun beslenme programınızı çıkarabilirsiniz.

 • Bebegim 5 aylik 7200 gram kati gidaya gecmemeluyim sizin yazilariniza gore ama gecen ayla bu. Ay arasinda kilo almadi buyuklerde 5 aylik oldu artik ver ver diye baski yapunca…bir de hemsire kilosuna bakariz anne sutuyle kilo almamissa baslayabilirsin demisti oyle iste ama defnecigim pek istekli gozukmuyor aslunda sofrada falan bizi izliyor yemekletden tatdirinca agzuni yaliyordu buna bakarak vermeye calistim ama diliyle itiyor almiyor asla.sozu uzattim sorum su erken mi kati gida icin.cocugum henuz haxir degil mi

  • Blogda bebeğim ek gıdaya geçişe hazır mı şeklinde bir yazı var. Onu okuyarak sorularınıza cevap bulabilirisiniz.

 • Merhaba,
  Oğlum 3.370 50 cm doğdu ancak memeden hiç almadığı gibi sütüm de pek olmadı, doğumundan sonra 2 ay mama destekli anne sütü aldı sonra tamamen mamaya döndük. Doktorumuza göre boyu ve kilosu orantılı gidiyor özellikle de anne baba iri olduğu için normal buluyor sanırım. Bebeğim 3. Ayına girdiğinde 8.950 kilo 65 cm di boyu. Öncelikle bu oran sizce normal mi? Bir de 4. Ayına girdiğinde ek gıdaya geçmeyi önerdi, diliyle itmiyor, başını rahat tutuyor ve sürekli oturmak istiyor şu şartlarda hem daha fazla mamanın kof şişliğini almaması için hem de şartlarına göre ek gıdaya geçmek doğru mu?

  • Bebeğinizin kilosu ayına göre fazla ama boyuna göre normal sınırlarda. Anne ve baba iri ise bebek de iri olabiliyor.

 • Benim oğlum Mayıs ayının 20 sinde 4 ayını bitirdi, aylık kontrole gittiğimizde doktor ek gıdaya başlıyalım kilosu az dedi, kontrolde kilosu 6250 boyu 65 cm çıktı. Doğum kilosu 3000, boyu 50 cm idi. Ek gıda olarak da sabah 10-11 gibi taze sıkılmış meyve suyu ( elme, armut, havuç ya da şeftali), öğle 1-2 gibi yoğurt ( keçi sütünden), akşam 7-8 gibi de mualebi verdi. Sizin yazınızı okuyunca ek gıda için erken gibi geldi ve meyve suyunu başta vermeyelim demişsiniz. Sizce bu verilen ek gıdalar doğru mu?
  Teşekkürler,

  • Ben anne sütü alan bebeklerin ek gıdaya kilo alımları yeterli ise 6. aydan önce başlamaması gerektiğini düşünüyorum ve ek gıdaya geçişi meyve ve meyve suyu ile önermiyorum.

 • Merhaba benim 1yasinda oglum var fakat ek gida yediremiyorum 6 aylikken emmeyi birakti smdi sadece mama yiyor kilosu 8 bucuk ve surekli hasta oluyor yemedgi icin nasil ek gdaya alistrcm onuda bilmiyorum ek gida yiyecgi zamn kasigi gorunce agzni kesnlikle acmiyor aglio bnde pek fazla zorlamiyorum napicm bu durumda bana akil verin lutfenn

  • Kilosu yaşına göre biraz alt sınırda.Şöyle yapabilirsiniz önce katı gıda yemesine engel bir sağlık sorunu olup omadığının anlaşılması için bir ocuk uzmanına muayene olsun,sonra ek gıdaya adım adım ilk kez başlıyor gibi başlayın. Yani önce bir çay kaşığının ucu sebze püresi ile başlayın, sonra yavaşça 3 gün bekleme kuralına da uyarak artırın verdiğiniz besinleri.

   • Bugun saglikta kontrolu vardi kilosu 9 800 kilo olms ek gdayida kasign ucuyla versn dahi eliyle cikarip dilinide silio yememk icn katida sivida hic birsey sey yemiyor oglum

 • Merhabalar öncelikle bilgilendirme icin cok tesekkür ederim benim oğlum 6.5 aylık mama ile besleneiyor ek gidalar basladık sabah 8.30 da kahvaltı 11.30 12 gibi sebze corbası 1.gibi meyve 3 yogurt 6 da kasık maması 9 dada 100 ml formül mama iciyor yani ictigi mama miktarı yogurt ve kahvaltı dahil 300 ml sadece cokmu yetersiz acaba gece hic icmiyor sadece süt iciyor mama kutularında 500 ml yazıyor en az öneriniz nedir acaba

  • 6 aylık bebek için ek gıda miktarı biraz fazla. Tavsiyem yoğurtlarına 2-3 ölçek kuru mama eklemeniz, 1 deki meyve öğünü yerine mama vermeniz.

 • Merhaba,
  Kızım 5. ayını doldurduğunda ek gıda vermeye başladım, şu an 5 ay 20 günlük. Meyve ve sebze püresi veriyorum, ancak sadece günde 1 ya da 2 öğün. Yani öğlen sebze, akşamüstü meyve şeklinde ya da sadece öğlen sebze yiyor. Onun dışında formül mama ile (neocate) besleniyor ve emiyor. Şimdilik bu yeterli midir yoksa arttırmalı mıyım? Bir de kahvaltı vermeye ne zaman ne şekilde başlamalıyım bilemiyorum. İnek sütü allerjisi olduğu için peynir, yoğurt, süt veremiyorum. Yumurta için de erken sanırım. Bu durumda ben kahvaltıda bebeğime ne yedirebilirim? Ayrıca kalsiyum ihtiyacı için destek gerekir mi, mama yeterince karşılar mı?

  • Şu anki öğün miktarı yeterli, zamanla artırın lütfen. Kahvaltıya 7-8. aylarda tuzsuz zeytin, evde tam tahılla yapılmış bebe bisküvileri, yumurta sarısı, pekmez, tahin, şekersiz meyve marmelatları ile geçebilirsiniz.

 • 10 aylık bir oğlum var, kendim de iç hastalıkları doktoruyum. yeme problemimiz yok ama dışarıda ne vereceğimi şaşırıyorum, her seferinde sadece çorba vermek doyurmuyor. bir de akşamları biz ne yersek onu veriyorum ama dengeli beslenip beslenmediğinden emin olamıyorum, dün 1 yemek kaşığı bulgur pilavı 2 yemek kaşığı yeşil fasülye yedi, sonrasında gece maması. neyi nasıl ayarlamalıyım sizce?

  • 10 aylık bebek 2 ana öğün, 2 ara öğün dışında tüm besinlerini anne sütü olarak almalı. Et, balık, organik tavuk, sebze püreleri, makarna pirinç bulgur irmik tuzsuz peynir-zeytin, yumurta sarısı kuruyemişleri (öğütülmüş) yiyebilir. Çorba değil sebze püresi verin ve çatalla ezin yemeklerini.

 • Benim kizim 2.ayina girdi bir hafta emzirdim sutum yok suan bebelec ve hry baby mama veriyorum yemiyor cokta zayifladi kizim cok uzuluyorum ne yapmaliyim

  • Öncelikle bebeğiniz çok küçük, iştahsızlığa neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için lütfen bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • merhaba benim 5 aylik erkek bebegim var ek gidaya baslamalimiyim anne sutu ve mama veriyorum anne sutu yetmiyor geceleri sadece ben emziriyorum gunduz mama veriyorum gunduzde emziriyorum doymuyor mama veriyorum

 • Mrh. doktor hanim benim kizim 18 ekimde 4 aylik oldu kilosu 5600 boyu 60 cm 2 bucuk aylikken kilo alimi yavas oldugu icin önce emzirip sonra formul mama vermeye basladim ancak son 1bucuk aydir bebegim memeyi emmeyi reddediyor ve mamayi da almiyor ancak uykuya daldiginda verebiliyorum ikisinide bebegimin acikip acikmadigini hic anlayamiyorum cünkü beslememin üzerinden 4 saat gecmis oldugu halde bile meme emmeyi ve mama almayi reddediyor çaresiz kaldim lütfen bana yol gösterin.

  • Bebeklerde meme reddi özellikle 4 ay civarında sık görülen bir durumdur. Bu dönemde ısrarla meme teklif edip, emzirmenizi öneriyorum. Bir süre sonra geçecektir.

 • bu arada bebeğimi 3 saatte bir acikmistir belki diye kendim besliyorum acaba tok oldugu icin mi kabul etmiyor memeyi ve mamayi ek gida olarak 4-5 defa elmayi cam sendeden gecirip verdim aldi

 • Merhaba oglum 5. Ayina yeni girdi bir hafta once boy 62 cm kilo 7.170 gramdi.normalde kilo alimi cok iyiydi fakat 4. Aya girdigimizde hem memeyi reddetme hemde dis kasintisindan dolayi emmek istemedi.bebegim bu aya kadar sadece anne sutu aldi doktorumuz kilo alimi yavaslamis ek gidaya geceliim dedi sebze corbasi yogurt ve meyve puresi vermeye basladim on gundur ama az yiyo sanki yedikleei iki yemek kasigi ancak geliyo bende uzuluyorum az yiyo diye hergun artirmam gerekiyomus ama biz on gundur iki yemek kasigini gecemedik buarada emmeye devam ediyoruz sık olmasada emme durumumuz iyi gece uc yada dort kere onar dakika emiyo.4.ayda sadece 470 gram aldi sizce nasil bi yol izlemeliym kasik mamada denedim devam sutude ama almak iistemiyoo.

 • Merhaba kızım 2 ay 15 günlük ilk ay 900 gr ikinci ay da 900 gr Aldı sadece anne sütü ile. Ama sürekli Aranıyor ve emmek istiyor. Sütüm yeterli gelmiyor ve canım acıyor süt gelmediği için. Bende mamaya başladım ama hem anne sütü hem mama hangi sıklıkla vermeliyim ? Mama kutusunun üzerinde yazan şekilde yapmıyorum 2 aylık bebekler için 120cl 7/8 biberon diyor. Ben ise 90cl 6/7 biberon veriyorum anne sütüde veriyorum . Birden bebeğim kilo Aldı ve sanki rahatsızlık duyuyor. Sürekli gaz çıkarıyor sancılık bir şekilde nasıl yapmalıyım anne sütü ve mamayı bir arada vererek .yardımcı olurmusunuz lütfen …

 • Yazinizi cok begendim tesekkurler,basarilar.
  8 bucuk aylik oglum var.
  Ek gidaya gectigimiz donemde yemek yemeyi seviyordu ve 1 kase ogunde yerdi .suan her ogunde ort.10 tatli kasigi civarinda yediriyorum bazen t kasikda olabiliyor.
  Sabah kahvalti,ogle ya da ikindi corba aksam uzeri meyve ve yatarken yogurt bazen yogurdunu yada meyvesini yemiyod.size yemedigi zaman zorlamalimiyim yoksa anne sutu sadece yemwsigi zamanlarda yeterli olur mu.
  Simdiden teşekkürler.

  • Bebeğinizi yemek yemek için zorlamayın lütfen. Kilo alımı normalse bir şey yapmaya gerek yok. Az kilo alıyorsa muayene ve tetkik için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Öncelikle böyle güzel bir iletişim ortamı yarattığınız için size çok teşekkür ederim. Benim 20 aylık bir kızım var. Kilosu 10.600 gram boyu 83 cm. Size birkaç şey danışmak istiyorum.
  1.Bebeğime mısır unu ile yapılmış yemek vermem doğru olur mu?
  2. Devam sütünü yemeklere katabilir miyim? (aksi halde sade içmiyor)
  3.Anne sütü hala alıyor ve çok düşkün anne sütü hala yararlı mı? (kesemedim bir türlü)
  4. Yumurtayı sevmiyor ben de keke çorbaya krepe katıyorum etkisi gider mi?
  Çok teşekkür ederim.

  • 1)Organik bulabilirseniz tabi olur.
   2)20 aylık bebeğin devam sütüne ihtiyacı yok. Hiç içmese de olur.
   3)Evet enfeksiyondan koruyuculuk olarak çok yararlı.
   4 Yesin de nasıl yerse yesin

 • Merhaba…Benim kızım 9 aylık ve yalnızca 4 ay boyunca emdi ondan sonra bıraktı…Mama verdim 6 aya kadar ve 6 aydan sonra süt verdim…Şimdi hala günde en az 3 kez süt veriyorum ama bhnun yanı sıra yemek veriyorum meyve ezmesi veriyorum ama fazla yemiyor ve çok küçük görünüyor…Doktorlar buna normal derken etrafımdaki herkes çok küçük zayıf diyorlar vr ben tabiki çok üzülüyorum…Ya mideai kadarını yiyor ama bazen hiç yemediğide oluyor ne yapacağımı bilemiyorum kilosuda çok az 8 kilo yalnızca ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun…

 • merhabalar
  oğlum 8. ayını dolduracak 8.9 kilo anne sütü ile besleniyor 6aydan sonra ek gıda denemelerine başladık ama bir türlü sevdiremedik özellikle kaşıkla yemeyi reddediyor. örneğin 1 kahve fincanı yoğurdu anca yedirebiliyorum.ne yapmalıyım önerileriniz neler olur

 • harika Bi site kesinlikle.
  5 buçuk aylıktan beri tüm söylemlerinizi uyguluyorum
  Labne peyniride yoğurduda evde yapıyorum
  her sebzeyi ayrı ayrı tatlarıyla buharda pişirip veriyorum önce sonra karıştırıp tambuğday unuyla lapa kıvamında yediriyorum günde bir kuşlukta meyve püresi yiyoruz asla suyu tüketmiyoruz
  Severek iştahla geçirdik 1 Ay’ı inşallah böyle devam eder.
  Ayrıca dişimiz çıktı 7. Ayımıza girdik bu Yüzden Gazlı bezle sabah akşam gıdıklana gıdıklna ağzımızı temizliyoruz
  Anne sütü hala ana besin

 • Merhaba .. kizim 4.5 aylik ama yaklasik 1 aydir uyanik iken emmior uykudaykende az emior.. doktorjmuz kan idrar kak tahlili yapti muayene etti ama cok sukur birsey cikmadi
  . Hala emmior uyanikken ne yapacagimi bilmiorum guncelanne nolur yardiminiza ihtiyacim var ne yapmam gerekior

  • 4-5 AYLIK BEBEKLERDE MEME REDDİ OLABİLİR. Israrla emzirmeye devam edin lütfen. Bu dönem geçecektir.

 • Oğlum 9 aylık ve geçen ay 6 tane diş çıkarttı. Gün gittikce iştahı kapanmaya başladı. Şuanda anne sütü ile besleniyor.ek gıdayi 1 tatlı kaşığından fazla veremiyorum. 2 aydır kilo almıyor. Uykusulukta başladı. Yemek konusunda ve uykuda zorlama yapmıyorum ama bi ilerleyiste yok.. gün gectikce uyku saati mız ve yemek ölçüsü azalıyor.

  • Size tavsiyem bir uzmana başvurarak bebeğinizde iştahsızlığa neyin neden olduğunun araştırılması yönünde olacak.

 • Merhaba iyi geceler güncel anne ..evet kızım uyudu ve paranoyak olmuş anne gece yine arastirmada sürekli ..kizimi sağolsun hastane korkuttu kolay kolay gidemiyorum hastaneye kapısından girince çığlık çığlığa muayene olamıyoruz o nedenle bilginize ve ilginize müthiş ihtiyacım var !!!!! Oncelikle 24 aralık 2013 doğumlu 1 yaşında bir kızım var 3 250 gr ve 47 cm doğdu .Anne sütü alıyor halen ve cok sukur bol sütüm var ve cok emen bi cocuk günlük en az 5 normal su bardagi emiyodur.ama ek gıda büyük problem doktorlara göre çünkü çok az yiyor ..sabah kahvaltı bir zeytin bi tatlı kaşığı peynir ve iki tatlı kaşığı domates ve parmak ucu bal.oglen bir köfte 5 tatlı kaşığı yoğurt belki bi tatlı kaşığı çorba .akşam bi çorba kaşığı dolusu somon balığı ve 4 tatli kasigi kadar domates belki arada çorba denk gelirse. Ve elinde meyve olur ucundan elma havuç ayva bazen turp yer .yedirmek izin vermez kuru ekmekle dolaşır .sebze ve yumurta ne yaptiysam ağzına surmedi bazen çorba da olursa belki .genelde köfte balık yoğurt domates başka menuyu her şekilde denedim yok yok ..çıldırma noktasındayim .doktor memeyi bırakman lazim kase kase yicek diyo .şu an kilosu 9 ama boy net olcemedik en son iki ay önce 73 tu .bana bi care benim canım kızım anne sütünü çok aliyor yemek yemiyor diye ölür mü??? Anneligimi sorgulamaktan kendimle hesaplasmaktan cocuguma pervane olmaktan perişanim .bisküvi sini kendim yapıyorum organik alıyorum herseyi bazen kendim yetiştiriyorum ama istahsiz bi çocuk .herseyin tadına bakıyor ama bikackasik .bana lütfen bilgi akıl fikir ne olursa

  • Çocukların bir yaşında doğum kilolarını 3 katına katlamalarını bekleriz ki sizin ki de gayet bunu başarmış. Öğünlerine pilav- makarna eklemenizi, sabah tahin-pekmez bal ve blogda tarifi bulunan mıhlamayı vermenizi kilo alımı açısından şiddetle öneririm.

 • Merhaba dr hanim benim kizim 4 aylik 15 gun anne sutu alabildi oda mamayla birliktre sutum hic olmadi mamayla besleniyor suan 65 cm boyu 6.500 kilosu doktoru ek gidaya baslatti Elma armut puresi kabak patates puresi ve yogurt verebilirsin dedi ve meyveyle baslatti. Gunde 2 ögun yarim cay bardagi dedi 3 gun meyve puresi verdim yedi. Yogurt yaptim yemedi elma ekledim verdim yedi. Bugn sebze gunuydu kabak patates puresi verdim yemedi kabak havuc patates verdim cok az yedi. Simdi ben ne yapmaliyim sasirdim nasil devam etmeliyim sebzeleri nasil vermeliyim. Ve nasil devam etmeli bu surec bilgi verirseniz cok sevinirim.

  • Blogdaki tüm ek gıda yazılarını baştan sona okursanız adım adım ek gıdaya geçmiş olursunuz.

 • Merhabalar benımde bı sorum var…kızım 1 bucuk yasında….yemesı cok kotü…aksam yatırmadan once kasık maması yedırıyorum cünkü aksam yemegınde yeterınce yemıyor..dogmadıgını düsundugum ıcın verıyorum kasık mamasını…..ne yapmalıyımm sızce..aynı sekılde kahvaltıda yapmıyo verıyorum agzına gerı cıkarıyo

  • Kızınızın doğum kilosu, şu anki kilosu ve boyu nedir?İştahsızlık için bir uzmana göründünüz mü?

 • 11 aylik bebegim var diri meyve sebze dirileri cikariyo agzindan corba denelerinisikinti yok corbalari yiyor

 • Güncelanne merhaba oglum 14 ocakta 1 yaşına gircek inanın su zamana kadar sizin yazdıklarinizla geldik sizin tavsiyelerinize uydum gayette saglıklı bir oglum var ama etrafımdaki buyukler surekli cok inceliyosun bizde cocuk buyuttuk cok anlamsız diyip duruyorlar anlıycanız birde onlarla mucadele ediyorum buda beni cok yoruyo 🙁 (paylaşmak istedim) sorum şu 1 yasina girer girmez bizimle aynı yemekleri yemeye hemen baslasınmı yani salcalı tuzlu yemeklere yiksa biraz dahamı beklesin inanın bu sorunun cevabına cok ihtiyacım var yanlıs birsey yapmak istemiyorum

  • Bir yaşından sonra aile sofrasına oturabilir. Ama gene de sizin yedikleriniz kadar tuzlu yememesinde fayda var.

 • Merhaba ben 2çocuk annesiyim kızım 5 yaşında doğduğundan beri yeme problemimiz var onda yaptığım hataları oğlumda yapmak istemiyorum. Oğlum 6aylık anne sütü alıyor fakat zorla biraz emmek istemiyor arada mama veriyorum az olarak sabah akşam sadece. Ek gıda vermek istiyorum fakat kesinlikle yemiyor ağzını bile açmıyor biraz aç bırakıp deniyorum yine kabul etmiyor. Yoğurt, meyve püresi ve muhallebi vermeye çalışıyorum sadece ama yinede istemiyor 1ay olu başlayalı ek gıda tattırmaya. Sizce ne yapmalıyım ilerde yeme problemi olmadan yiyen bir çocuk istiyorum sadece? Emmekte bile sorun yaşıyoruz, mamayı içiyor ama biraz ısrar içince….

 • Merhaba,sitenizi henüz yeni keşfettim.Öncelikle verdiğiniz bilgiler bizim gibi hassas anneler için gerçekten çok mantıklı ve tatmin edici.bu nedenle bütün anneler adına teşekkür ederim.Benim oğlum da geçen hafta 6.ayını doldurdu.yaklaşık iki haftadır düzenli ek gıdaya başladık.doğumdan beri sütüm yetersiz olduğu için, biraz anne sütü, çoğunlukla devam sütü ile besliyorum oğlumu.ilk gün havuç,patates ve kabağı biraz çorba kıvamında verdim alıştırmak için, sonraki günlerde püre şeklinde veriyorum ve hoşuna gidiyor.şimdi yoğurt ve meyve püresine de yavaş yavaş başladık.ilk sorum bu çorbaya kıyma eklemek için henüz erken mi?
  bir de kahvaltı konusunda kafama takılan birkaç husus var. doktorumuzun tarifi şöyle oldu: ilk gün tam buğday ekmeğini devam sütü ile verin,2.gün buna yumurta sarısı,3.gün peynir,4.gün tereyağı, en son pekmez ekleyin ve bu şekilde verin dedi.aslında bulamaç halinde vermek taraftarı değilim hepsinin ayrı ayrı tadını öğrensin diye.bu tarif doğru mudur?ekmek olarak bebekler için etimek var onlar mı kulanılacak,peynir labne peynir mi verelim mesela? ya da 6.aylık bebek için nasıl bir kahvaltı önerirsiniz? teşekkür ederim.

  • Evet erken. Kıymaya 7. ay bitiminde başlıyoruz. ben kahvaltıyı asla bulamaç halinde önermiyorum. Peynir tuzsuz peynir lor olabilir

 • Merhba oglum 10 aylık benim sorunum bu ayda cocugun devamsütünemi ihtiyacı var yoksa ek gıdayamı cünku mama icerse ekgıda yemiyor mesela yedigi 2 kücük köfte veya sadece 1yarım kase amacirba mama icmesse 3 köfte yanında yarım kase yogurt bakliyat önerdi doktorumuz denedim 4adet nohut 1kücük köfte kadar kuzu eti 1 tatlı kasıgı pilav bu miktarlar yeterlimidir kafam cok karısık bilgilerinize ihtiyacım var simdiden tesekkürler bu arada emmiyo anne sütü yok

  • Çocuğunuzu beslerken, ek gıdaya geçerken lütfen miktarlara takılmayın. Çocuk yeterli kilo alıyor, vitamin ve mineral eksikliği çekmiyorsa düzgün besleniyordur.

 • Merhaba,14 haziran 2014 doğumlu kizim 3660 gr 52 cm doğdu,en son 15 gün önce gittik dr kontrolüne 8.750 gramdı kilosu boyuda 74 cmdi.6.ayinda ek gıdaya başladik hergün yoğurt,mevsim meyve püresi ve çorba vermeye çalisiyorum çok severek yemiyor kahvalti ögununde çok zorluyor yumurtayi sevmiyor mama şeklinde denedim onu hiç yemedi(yumurta,peynir ve meyve suyu).uykusu çok az bazen günde toplam 2 saati zor uyuyor eger gündüz uyuduysa gece uyumuyor.ve çok sik hastalaniyor.maalesef 2 sefer antibiyotik kullanmak xorunda kaldik.kilo alimi 4.aydan itibaren cok yavasladi.motor gelisimi iyi buyuk ölçude desteksiz oturabliliyor mesela.benim sizden ricam her ay bazende ayda 2 defa hastalanmasinin nedenini ögrenebilirmiyim.okula giden abla var ondan geciyor olabilir ama bu kadar kücuk bebek atesli atessiz neden hastalanir?onu nasil koruyabilirim.anne sutude korumuyor heralde cok uzuluyorum

  • Bebeğinizin hem kilo alım azlığı hem de sık enfeksiyon geçirmesi ile ilgili olarak bir araştırma hastanesine başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba.benim oğlum 18 temmuz2014 dogumlu sadece anne sütüyle besleniyor su bile vermedim.18 ocakta tam altı aylık oldu ve su vermeye basladım.başını dik tutabiliyor, oturabiliyor,yiyeceklere karsı ilgili duruyor saglık kontrolünü yaptırdım ve ek gıdalara gecebileceğimizi soyledi doktor. Nasıl başlamalıyım yogurt verip 3 gun sonra yogurt ve sebze puersi 3 gun sonra yoğurt sebze puresi ve meyve bu sekildemi olmalı?

 • Merhaba kizim bu ayin 28 inde 7 .ayini dolduracak fakat hala ek besinlere tam olarak gecemedik cok ugrasiyorum ama tadina bakiyor sonra agzini kilitliyor benimde canim cok sikiliyor bu duruma hala sadece emmek istiyor.sizce cok mu gec kaldik ek besine 🙁

  • Denemeye devam edin, yılmayın, karalı olun ve denemekten bıkmayın. Mutlaka seveceği birşeyleri bulacaksınız.

 • Canim benim oglum 28mart2014 dogumlu 10 aylik oldu ama yemk yedremyrum bebek biskuvisi piric inu gbi seyler yiyor bn ne yapabilirim ne tur seyler yedirebilirim yardimci olursnz cok sevinirim 🙁

  • Bebeğinizde iştahsızlığa sebep olacak bir hastalık olup olmadığını araştırılması ve düzgün beslenme programının çıkarılması için bir çocuk doktoruna başvurun. Onun dışında sebze, meyve, yoğurt, kefir, et, balık, öğütülmüş ceviz, fındık, yumurta sarısı , pekmez, tahin tuzsuz peynir bu ayda alması gereken besinler ve bebek bisküvisi ve pirinç ununu bırakın.

 • Merhabalar¨

  Yaziniz cok guzel olmus tesekkur ederim. Sizlerden mumkunse birkac ipucu almak istiyorum.

  6.5 aylik oglum var. Sutu dogumundan beri sagip veriyoruz. Surekli biberondan besledik ve anne sutu disinda hicbirsey vermedik. Bir hafta once ek gida vermeye basladik cesitli gidalari ezip. Fakat oglum kasigi gorunce agzini acmiyor agzini resmen kilitliyor bazen parmagimla veriyorum cunku disleri geregi parmak isirmayi seviyor bu sefer sut disinda agzina ne girerse girsin ogurme refleksi devreye girip kusturmaya calisiyor ( dilinize dis fircasini surdugunuzde hisseder gibi ) cikartmaya calisiyor. Sebze yada meyve ne agzina gelirse bir insanin limon yedigindeki yuz ifadesi gibi yapiyor. Bazi gelisim haraketleri geri diger akranlarina gore mesela donemiyor basini tam olarak 4-5 ayinda tutmaya basladi. Acaba tam hazir degilmi diye dusunuyoruz ve Kucukken D vitaminini kasikla vermeye calistigimizdan mi oldu diye dusunuyoruz bu agiz kilitleme olayi. Ayni zamanda ek gida almadigindan dolayi herhangi bir vitamin yada besin degeri kaybedermi diye dusunuyoruz.

  Yardimlariniz icin tesekkur ederim-

  • Bebeğinizin hem gelişimi hem de ek gıdaya hazır olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk uzmanına götürmenizi öneririm. Bir de bebeklerin ilk ek gıdaya geçişlerinde öğürme reflekslerinin olması normaldir.

 • merhaba doktor hanım oğlum 6,5aylık kilosuda 7. aaba oğlumun kilo alması için pirinç unuyla muhallebi yapıp versem işe yararmı sizce kilo bakımından.

 • Merhabalar;

  benim oğlum 5,5 aylık şuanda 8,300kg 73cm. Çok hareketli bi bebek, sütüm çok yeterli gelmediği için devam sütüde veriyorum. Şeker kesinlikle sevmiyor. Ekşiye bayılıyor. ekşi yogurt seviyor bazı meyvelerin tadına baktırıyorum ama istemiyor. Doktorumuz 5,5 aylıktan sonra başlayabilirsiniz dediği için başladım. ama şimdi burda okudum ve iki hafta sonra vermeye karar verdim. Kaşıkla yemeği redettiği için ağzını actıgında bi yandan meyve sebze yogurt artık ne yedirıyorsam annem arkadasında su veriyor ki yesin diye. Ben istemiyorum yemesinden bisey anlamaz tad almaz öyle alışır diye ama doğru yalnışmı bilemiyorum. Ne önerirsiniz ? Birde kan ilaçı için bi yazı okumuştum vermeyin kesikle diye sizin görüşünüz nedir acaba ?

  Teşekkür ederim.

 • bebeğim 4 aylık hem beni emiyor hemde ek mama veriyorum etrafımda ek gıdaya geçebileceğimi söylediler ama ben tedirginim ek gıdaya ne zaman başlamalıyım…

 • Öncelikle verdiğinz bilgiler için çok teşekkür ederiz.. Benim bebeğim 5. Ayını bitrdi kilosu 11 boyu 78cm biraz iri bi bebek doğduğundan beri sadce anne sütüyle besledim. Ama ek gıdaya geçme vaktimiz geldi. Anne sütündn kaynaklı oldğu için kilosunu çok dert edinmyodm ama şimdi ek gıdaya geçiceğm için kilo yapıcak yiyecklerdn kaçınmak istyorum. Tavsiyelerinzi beklyorm

 • muthıs bır yazı ellerınızı emegınıze saglık ne kdar dogru dusundugumu bır kez daha anladım benım bebegım 4 aylık 7 kılo sadece anne sutu alıyo 6. ayda ek gıdaya onerılerınızle baslamam gerek ama harıcınde bı onerınız varmı?

 • Merhaba ,bebeğim 5.aya girdi fakat kilo alımını doktorumuz yetersiz buldu.Kusma olduğundan reflü şüphesiyle ilaca başlamamızı ve bir de öyle kilo kontrolü önerdi.
  3200 kg doğdu şu an 6000 kg .İlk aylarda 1 er kg almıştı fakat geçen ay 600 gr bu ay da 400 gr almış.
  Sadece anne sütü ile besleniyor.Mama vermeyi deniyorum fakat istemiyor. Ek gıdaya yavaştan başlasam nasıl olur Ne önerirsiniz
  Cevabınız için teşekkürler

 • Merhaba benim kizim alti aylik iki ayindan itibaten devam sutuyle besleniyor bir ay oncesine kadar cok guzel yiyordu fakat simdi dort bes saat arayla 150 ml zor iciyor kasikla yemegi seviyor ancak devamli her ogunde kasik mamalari veremiyorum kabiz oluyor corbada kabiz yapiyor ne yapabilirim ne verebilirim kizima

 • Artik zorla azini acip biberonu azina sokuyorum devam sutunu icmiyor nasil besleyebilirim kilosu 7.800 boyu 67 santim istahini nasil acabilirim yarim lutfen

  • Bebeğinizi zorla beslemekten vazgeçmenizi öneririm. Öncelikle bir uzmana başvurup iştahsızlığa yol açabilecek bir hastalığı olup olmadığının araştırılmasını öneririm. Eğer bir rahatsızlığı yoksa mamasını kaşıkla vermeye devam edin. Mamayı, yoğurduna ve sebze pürelerine katabilirsiniz.

 • Kizim alti aylikti hangi sebzeleri verebilirim hangileri daha saglikli gaz ve kabiz yapmaz birde artik corbalarina tavuk kiyma ilikli kemik kullanabilirmiyim cevabiniz icin cok tesekkur ederim

 • Merhabalar oncelikle verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ediyorum benim 7ayı bitirmiş oğlum var bazı ek besinler için 8.aydan itibaren verilebilir deniliyor ya bu 8. aya girdiği donem mi yoksa 9.aya girdiği dönem bilgilendirirseniz çok sevinirim Teşekkürler

 • benim bebeğim 7 aylık cici bebe bisküvisi veriyorum ama günlük iki adet ılık suyla ıslatıp zaten anne sütü de alıyor bir zararı var mı

 • merhabalar benim bebeğim 2950 g 47 cm doğdu doğduğundan beri anne sütü alıyor 5. ay kontrolünde 6800g 65 cm geldi doktorumuz bu ay meyve püreleri yoğurt ve sebze pürelerine başlayabileceğimizi söyledi 5.ayda 500g a yakın kilo aldı emme isteği çok yüksek bir çocuk değil bende artık ona bıraktım kendimi uykusu huzuru yerinde doymasa ağlar diyorum sizce ek gıdaya başlamalı mıyım 6. ayı mı beklemeliyim teşekkürler

 • Benim kizim 6.5 aylik 6. Ayinda ek gidaya basladim. Ama yaptklrmi yemk istmiyor. Agzina zorla koymayinca yemiyor. Ne yapmaliyim nasil alistirmaliyim bilemedim.. ne veriyorsam almayi reddediyor.

 • benim oğlum 6. ayına girdi son 2 aydır kilo alımı az. 7.200 kg boyu 68 hemşire istersem ek gıdaya başlamamı söyledi bilmiyorum başlasammı .daha dogrusu neyi nekadar vereceğimi bilmiyorum.yardımcı olurmusunuz.

  • Son iki aydır kilo alımı ayda 500 gramdan az ise öncelikle bir çocuk uzmanına başvurarak iştahsızlığa neyin neden olduğunun araştırılmasını öneriyorum.

 • Merhaba, 5 aylik bir kızım var. 3250 gr doğdu ve suan 6350 gram. Boyu da 49 dan 63 oldu. Kilosu ve boyu normal mi sadece anne sutu ile besledim bu zamana kadar. Dün doktora götürdük ve ek gıdalara geçmede geç kalıyoruz hemen baslayalim dedi. Sadece yoğurt yedirmistim günlük 1 tatlı kaşığı kadar. Şimdi ise ne yedirecegimi bilmiyorum, bir öğünde ne kadar yedirmek yeterli olacaktır? Bilgilendirirseniz sevinirim

 • Merhaba bebeğim 4.5 aylık…37 haftalık doğdu doğum kilosu 2.840 boy:49cm.di..sadece anne sütü ile beslendi 4.ay kilosu:7.300 gr boyu 66cm…dr.umuz bağırsak florası oluşması için 1çay kaşığı meyvelerin suyundan ya da yoğurt tattırmamı önerdi ayrıca demir damlasının içine birkaç damla meyve suyu damlatırsam demir emiliminin artacağını söyledi bende damlanın içine kayısı ya da elma suyu damlatıyorum ama içim rahat değil siz ne önerirsiniz?

 • merhaba benim kızım 6 aylık ve yenice ek gıdaya geçtik kahvaltıda peynir yumurta yogurt veriyorum devamlı kusuyo yutmakta zorlanıyo diye sütümle karıştırıyorum gene kusuyo az önce yogurt çorbası yaptım aynı şekilde kustu ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen

 • merhaba benim oglum 10 şubat da dogdu 3.169 gr 49cm dogdu şimdi 6ç aya yeni girdi ben 15 gündür ek gıdaya başladım elma rendeledim muz verdim yiyor ama ev yapımı yogurt yemiyor biraz yediikten sonra hemen kusuyor tavuk çorbası verdim onu da yer yemez kusuyor ne yapmalıyım ane sütü veriyorum başka takviye yapmıyorum şimdilik sütüm yetiyor sizce bu kusma neden oluyor yardımvı olursanauz sevinirim sitenizi yeni keşfetttim önerilerinizi bekliyorum iyi günler

 • Merhaba lütfen bana yardımcı olun ikizlerm 43 aylık ikizlerden Birtanesi Poyraz çok istahsızdı 3 yaşına kadar azda olsa mama haricinde çorba gibi pilav gibi şeyleri yedi fakat ağız içi af yaraları 3 yaşında çıkmaya başladı bundan sonra yaklaşık 7 8 aydır hiç yemek yemiyor yanında en güzel şeylerde yerseniz dönüp bakmıyor bile ve sadece bu yaşında sabahları kahvaltı olarak cici bebe süt 1 yumurta ölenlerin meyve püresi akşam hazır bebek kaşık maması ve pirinç unu maması yiyor başka hiç bir ek besin kesinlikle yediremiyorum buda beni çok korkutuyor bu bir hastalığıdır değerli yorumlarınızı bekliyorum

 • Benim oğlum 2.740 Doğdu şuan 7 kilo 200 gr 5.5 aylık OLMASINA 3 gün var doktorumuz ek gıdaya başlayın dedi ama biz kararsız kaldık tam 6 ayını bekleyip beklememekte siz ne düşünüyorsunuz birde oğlum normalde ayda 500 600 gr alan bir çocuk fakat bu ay dişleri çok kaşındığı için emmek istemiyor 80 gr almış sizce emmemesi normalli

 • Benim oğlum 2.740 Doğdu şuan 7 kilo 200 gr 5.5 aylık OLMASINA 3 gün var doktorumuz ek gıdaya başlayın dedi ama biz kararsız kaldık tam 6 ayını bekleyip beklememekte siz ne düşünüyorsunuz birde oğlum normalde ayda 500 600 gr alan bir çocuk fakat bu ay dişleri çok kaşındığı için emmek istemiyor 80 gr almış sizce emmemesi normal midir acaba

 • Merhaba,
  Benim bir sorum olacak. 6. Ayı doldurmasına birkaç gün kalan bir bebeğim var. Gece beslenmesinde kaşık maması mı kullanmak daha doğru yoksa evde muhallebi yapmak mı doğru karar veremiyorum. Gün içinde sebze püresi ve yoğurt yapıp vermem gerektiğini biliyorum fakat akşam için hangisi doğru olur?

 • Kizim 4 aylik sadace mamayla besleniyor.kilo alimida az.3kilo dogdu ve suan 5 kilo.ek gidaya baslamak istiyorum sizce sakincasi olur mu.hangi besinden baslamaliyim

  • Öncelikle bebeğinizin kilo alımının az olmasına sebep olabilecek bir hastalığı olup olmadığının araştırılmasını öneririm. 4. ay ek gıdaya geçmek için oldukça erken.

 • Merhabalar. Kizim 06.05.2015 dogumlu. 6.600 gram ve 67 cm. Kilo alimi az oldugu icin ek gidaya 5. Ayinda basladik. Yavas yavas kati gidayi artiriyoruz. Gunde 2 cay bardagini gecmemek gerekiyor. Kilo alimi az. Aksamlari pirinc unundan yada yulaf unundan muhallebi hazirliyorum. Muhallebiyle mi gunluk 2 cay bardagi ek gida vermeliyim. Cevabini icin simdiden tesekkurler.

 • Bebeğim emmiyor sütüm bitti 1 aydır mama veriyorum. Günde ne kadar kaç sa bir vermeliyim ya da ek gıdaya başlamalı miyim kızım 5 aylık 🙁

  • Önemli olan ne kadar verdiğiniz değil aylık kilo alımının iyi olup olmamasıdır. Bebeğiniz her istediğinde, miktar ve zamana takılmadan onu besleyin lütfen.

   • Bebeğim 5.5 aylık sütüm yetersiz olduğu için mama veriyorduk ama 1 aydırda mama yemiyor ağzından püskürtüyor ek gıdaya geçmek istiyorum neler vermeliyim

   • merhabalar. Oğlumun 5 ayı bitti ayın 25 nde 6.ayın içindeyiz bu zamana kadar sadece anne sütü verdim vermeye devam ediyorum 1 haftadır ek gıdaya başladık önceden geceleri çok güzel uyuyordu şimdi 2 saatte bir uyanıyor emmek istiyor acaba doymuyormu gündüzleride ağlanıyor biz yemek yerken oda istiyor dişlerimizde 3 ncü aydan itibaren çıkmaya başladı suan 6 tane dişimiz var

 • kızım 26 aylık ve 1seneden fazla ağzında tutuma problemimiz var artık kafayı yiyicem ne yaptımsa yutturamıyorum aç bıraktım olmadı yinede aynı şeyleri yapıyo her ögün bunu yaşamaktan yoruldum artık nolur yardım edin kilosu iyi diyolar ama bu benim sulu gıdayı kendim yedirmemle yoksa açlıktan nasıl yaşar bilemiyorum lütfen yardım edin doktora götür diyolar ama hangi bölüm bakar bilemiyorum şimdiden teşekkürler

 • Mrb güncel anne. Bebeğim sekiz aylık ve devam sütü ile besleniyor. Bi yazıda günde en az 500 ml anne sütü ya da devam sütü yazıyor. Ek gıdaya geçtik kahvaltı sebze Meyve püresi yoğurt yiyoruz. Bunlarla devam etmelimiyim yoksa gün içinde illaki 500 ml vermelimiyim. Bebeğim ek gıda ile tam doymasin diye az mı vermeliyim ek gıdayi. .. ve Dr umuz beş Yaşına kadar devam sütü öneriyorum diyor siz ne onerirsiniz tşkler simdiden

 • Elif Hanım merhaba, 6,5 aylık bir oğlum var, çalışıyorum sabah işe giderken emiyor oğlum saat 07:00 gibi, sonra saat 10:00 gibi kahvaltı yiyiyor, 13:00 gibi ben eve gelip emziriyorum, 16:00 gibi de sebze püresi, ben gelince 19:00 gibi de yine emip yatana kadar da başka ek gıda yemiyor..Kahvaltı başlamadan önce ilk öğünü yoğurt oluyordu, şimdi 2 öğün haricinde uyku dışında kalan zamanlar dışında başka bir şey yemeye fırsat kalmıyor, nasıl çeşitlendirsem yoğurdu sebze püresiyle alsa olur mu, ya da miktarları kısıp , çeşitliliği artırmak mı daha doğru acaba?
  Her gün meyve, yoğurt, sebze hepsini yemesi gerekir gibi bir kural var mı? o kadar yerse anne sütü alımı düşüyor..teşekkürler

 • Mrb ben kızım 7 aylık 7.600 gram 71 cm doktoru kilosunun iyi olduğunu söylüyor ama bana çok zayif geliyor ve hiç birşey yemiyor azina verdiğim herşeyi atıyor biberon hiç almıyor kaşıkla verdiğim şeyleri 1 hafta yedi sonra yememeye başladı çok aç olmadığı sürece hiç birşey yemiyor ve ben sütümün kızıma yeterli geldiğini düşünmüyorum bana yardımcı olurmusunuz ..doğum kilosu 3.80 gram 49 cm şimdiden tskrler

 • Merhaba güncel anne oğlumun 11 kasım da 4. Ayı bitecek şuan 7 kilo. 3.350 gram doğdu oğlum 2 aydır anne sütü almak istemiyor zorla veriyorum yarı uykulu halde veriyorum geceleri hiç bir sıkıntımız yok ama gündüzleri almak istemiyor bu ara çok gazımız var ne yapacağımı bilmiyorum hangi doktora götürdüysem herhangi bir sıkıntısı olmadığını söylediler lütfen yardım edin bu arada sizce kilosu normal mi ?

  • Kilosu ayına ve doğum kilosuna göre gayet iyi. Gaz için de kolik bebekler ile ilgili yazımı okumanızı öneririm. Ve de emzirmekte ısrarcı olmanızı öneririm.

 • Meraba benim kzim 14 aylik robottan gecirio veriyorum yemek bazen cok parcalamiyorum agzinda cigneyipte yutuyo ne zaman eline veripte yemeye baslar? Salatalik veriyorum eline yiyo ufalayip ama pogca fln az bisi yer koseye koyar acaba kuru diyemi?

 • Merhaba
  Kizim 07.04.2015 dogumlu. Suan 8 aylik, boyu 73 cm kilosu 9200 gr. Anne sutuyle beslenmeye devam ediyoruz, meyve püresi dışında ek gidayi kabul etmiyor. Oyuncak meyve yemek dahi hiç bir şeyi ağzına götürmüyor. Ne yapabilirim acaba ek gidaya alışması icin..

  • Blogdaki tüm ek gıda yazılarını okuyarak adım adım yeniden ek gıdaya geçiniz. Kararlı olun ama ısrarcı olmayın. Bir besini reddettiğinde hemen vazgeçmeyin. Tekrar tekrar deneyin.

 • Merhabalar, benim 4 aylık bir oğlum var bu gece saat 2 de, olması gerektiğinden fazla kustu üstü başı mahfoldu kusması sarımsı bir rengkteydi o akşam ona 1 küçük dilim mandalina vermiştik aceba ondanmı yada üşütmüş olabilir mi annesinin sütünüde emmek istemiyor cevap yazarsaniz sevinirm iyi geceler dilerim.

  • Merhaba. Bebeğinizi görmeden neden kustuğunu doğru bir şekilde tahmin etmem doğru olmaz. Kusmaya devam ederse bir çocuk doktoruna götürmenizi tavsiye ederim.

 • Mrb benim kzim suan 5 bucuk aylik hic emmedi 3 ay sagip biberonla verdim 1 ay surekli uyudu yemek yeme istegi olmadigi icjn emmedi zten bu zaman kadar heo zorla uykuda uciriyom butn mamalari denedim gene icmiyor doktor saglik sorunu yok diyor ama 1o saat ac durursa 100 ml icer onunda yarisi zorla bes aylikken 6 kilo 600 gr boy 65 malesef bebe biskuvisi verdim cok caresiizm napcam nasil yedircem lutfen bir yol gosterin hic bir sekilde mama yemiyor oirinc unu kasik mama hepsini deniyom tek yesin de ne yerse yesin diyom artik

 • Merhabalar . Oğlum 4 kilo doğdu . 4.ayi dolduracak suan 8 buçuk kilo ve sadece anne sütü ile besleniyor Sutum de fazlasiyla var doydugundan eminim ama saat başı emmek istiyor. saat başı emzirmek doğru mudur. 4 aylik olunca meyve suları öneriliyor siz öneriyor musunuz .Yasindan buyuk bir bebek Ve elimizde ne varsa ağzına almak istiyor erken diş bastirma çıkarma ihtimali var mıdır .

 • Merhaba benim oglum şuan 9 aylik 6. Aya kadar su bile vermedim sadece anne sutu ile yeme ihtiyacını karsiladim. 3 aydır ek gıdalara geçiş yaptım herşeyden yedirmeye çalışıyorum hiç pure yapmıyorum günlük kahvaltısı surekli oluyor meyveli yoğurtta veriyorum ama hazır:(akşamları çorba veriyorum ekmekle birlikte tabi gün içinde surekli emiyor kilo olarak suan 10 kilo boy olarakta 73 cm kilo alimida iyi ama geceleri
  çok sık uyanıyor acaba neden anlayamadım yatmadan önce illaki bisey yedirmem gerekirmi sadece anne sutu yetmiyomudur acaba?

  • Kilo alımı iyi ise yeterli besleniyor demektir. Gece uyanmalarının beslenme ile ilgili değil de uyku eğitimi almamış oluşu ile ilgili olabilir. Size uygun bir uyku eğitimi metodunu benimsemeniz önemli.

 • Merhaba, 9 aylık bir oğlum var. İlk üç ay çok güzel kilo aldı ama dördüncü ayda başlayan emme grevi ile birlikte kilo alımı yavaşladı. Bunu takiben 5,5. ayda ek gıdaya başladık. Ancak o zamandan beri ek gıda almayı reddediyor. Püre, sulukta çorba, BLW, yemekle oynama, video izleme, şarkı, ek gıdaya ara verip her şeye yeniden başlamak vb. her şeyi denememe rağmen bazı günler hiç ağzını bile açmıyor. Son iki ay kilo alımı durdu ve şu anda 7.800 gram. Son altı ayda boyu artmaya devam ederken sadece 1500 gram aldı. Bunun dışında emmeye devam ediyor, uykuları düzenli ve oldukça hareketli.

  Başka ne yapabilirim bilmiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba güncel anne benim kızım 7,5 aylık ek beşini kesinlikle reddediyor denemedigim şey kalmadı anne sütuyle bugüne kadar geldik 9 kg 72 cm su an ama hiç birşey yediremiyorum daha önce doktor eğer reddediyorsa biraz tuzlu lezzetli şeyler verebilirsinz kendiniz ne sebze yiyorsaniz verin yemeklerinizden dedi sonra tabi ben okuyup araştırın ça bir kaç kere de yapmus olsamda yanlış olduğunu farkettim doktorumuuda değiştirdik şimdi sizin yazdığınız gibi bir beslenme uyguluyor doktoru ama kesinlikle birşey yediremiyorun hıc birşey yemediği içinde sürekli emiyor oyun. Oynama ya yada benim kendime hic zamanım yok gece uyku yok yeni dogan gibi emiyor sürekli ne yapabilririm perişan haldeyim teşekkürler

 • Benim 4 aylik oglm var dogar dogmaz mamayla beslenmeye basladi neleerle ve ne zaman ek gidaya baslayabilirim

 • Çok gzl bi yazı olmuş kaleminize sağlık.. Kızım 14 aylık 8 aylıkken anne sütünü biraktı. Çok şükür yemek konusunda sıkıntimiz yok herşeyi yer .brokolisinden tutunda karnabahar. Ispanak kuru fasulye lahmacun herşeyi yer.içecek olarak ta kuru meyvelerden yapılan hoşaf yapıp veririm .. Tek sıkıntimiz nekadar yesede kilo almıyor çok zayıf 🙁 çok şükür sağlıklı bir problemimiz yok millet çok söyleniyor ona çok bozuluyorum. Bakamiyodu diyolar ama evin içini nerden bilcekler anlatiyorumda anlamıyorlar :-/

  • Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Oğlum 9 aylık ilk süt dişlerini alttan 2 tane çıkardı ama 3cuncu disini de alttan cikariyo endiseliyim kötü bişey varmıdır bana yardımcı olurmusunuz

 • Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık benim bebeğim 6 aylık ilk 3 ay anne sütü verdim ama ne kadar dirensemde sütum olmadi severek emiyordu bebegim kilo almayinca mecburen mama verdim mamayi baştan beri hiç sevmedi değişik mamalar denedim şimdi ek gıdaya başladık ve bebeğim mama emmek istemiyor başta geceleri emiyordu şimdi gecede emmiyor 8 saat aç kaldı emsin diye başka bişey vermedim ama yine emmek istemiyor hiç süt almadan nasıl olur lütfen yardım edin normal süt versem olurmu 6.ayinda bebeğim

  • Mamayı toz olarak yoğurt, muhallebi ve sebze pürelerine koymanızı öneriyorum. Normal süt bir yaşına kadar önermiyorum. Öncesinde bir çocuk uzmanına iştahsızlık yapan bir hastalığı var mı bebeğinizin anlşılması için başvurmanızda fayda var.

 • Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık benim bebeğim 6. Ayında 3 ay anne sütü emdi ama süt olmadı mama vermek zorunda kaldık mamayi baştan beri sevmedi değişik mamalar denedim ek gıdaya başladık mecburen şimdi mama emmiyo geceleri ediyordu onuda emmemeye başladı 8 saat hicbisey yemeden duruyor ama emmiyor lütfen yardım edin ne yapabilirim çok küçük hiç süt emmeden olurmu yada normal süt verilirmi

  • Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Benim 6 aylik oglum ek gidaya basladim ne kasigi ne biberonu aliyo evde herseyi kendim yapiyorum meyveli yogurdu patetes havus puresini sivi sekilde de vermiyorum parmagimla verdigim seyleri yiyo kasiga nasil alistirabilirim ac birakiyorum olmuyo cok agliyo dayanamiyip emziriyorum 6 aylik 68 cm 8400 kilo dokdor kilo alimi iyi dio ama ek gidaya ihtiyaci var o yemedikce canim sıkılıyo bide cevredeki insanlar konusup duruyo daha cok sinirim bozuluyo lutfen yardimci olun

  • Kaşık için denemelere devam. Yılmak yok… O zamana kadar parmağınızla besleyebilirsiniz.

   • Yaa size birsey söyleyebilir miyim baya olmus yazalı ama benimde kızımın ismi buğlem ve kızımda 7 aylık yani yeni bitti seninle aynı sıkıntıları yasıyorum halen ve ne yapacagımı bilmiyorum 2910 dogu sonra kilo alını bi yavasladı yok yani sütümde yaramıyor ne yapacagımı hic bilmiyorum kimsemde yok yanlız basıma büyütüyorum zor durumdayım 🙁

    • Kilo alımına engel bir durum veya hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Merhabalar.bebegim 6 aylik 8 kg dogum kilosu 3150 gr boyu 68 cm.geceleri cok sık uyandigi icin dr umuz kasik mamasi onerdi.bende kullanmak istemiyorum.az meyveli yogurt denedim gayet guzel uyudu 2 kez emmek istedi.acaba surekli yatarken yogurt vermemde bi mahsur varmi yada baska ne onerirsiniz.simdiden tesekkur ederim

 • MERHABA 7 AYLIK OGLUM VAR KASIGI REDDEDIYOR VE HALA FORMUL MAMA ILE BESLENIYOR NE YAPMAYALIM ACABA 🙁

  • Kilo alımına engel bir durum veya hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

   • BU ARADA BEBEGIM 8 AYLK OLDU KILOSU 8400 SAGLIKLA ILGILI HICBIR SORUNU YOK DOKTORA GOTURDUM AMA HALA KASIGI REDDEDIYOR YEMIYOR BENDE AC KALAMSIN DIYE FORMUL MAMA VERMEK DURUMUN KALIYORUM BU DURUMU NASIL AŞICAM BILMIYORUM COK CARESIZIM 🙁

 • merhaba 5 kasim 2015 doğumlu erkek 10 kilo anne sütü az oyüzden ilk gunden itibaren mama destekli gidiyorum reflu var aptamil ar kullaniyorum mama aralillari 2 saatte bir 150 cc veriyorun emzirince 1 saat bekletiyordum ama bu aralar zorla emiyor yeni yeni purelere basladim meyve ile yogurt refluzu oldugu icin 6 ay da veririm diye dusundum kilosu fazla mı?ek besine gecince verir diyorlar birde mamayi hangi araliklarla verim ek besini nasil düzenlemem gerekiyor yardim edin lütfen…

 • bu arada bebegım 8 aylık oldu hala yemıyor ek gıda kılosu 8400 doktora goturdum sağlıkla ılgılı bır sıkıntısı yok ne yapacağımı bılmıyorum cok caresızım 🙁

 • merhaba 6.5 aylık kızım var yazınızı çok beğendim çok da haklısınız ben şöyle anlatayım size sabah kahvaltı bulamaç veriyorum ama yumurtanın sarısını tek verdiğimde boğazına yapışmazmı nasıl verebilirim çorbalarını kemik suyuyla yapıyorum ama püre halinde sulu yapmadım hiç yoğurt kendim mayalıyorum yapamadığım zamanlarda foça yoğurdu veriyorum benim bir tek sorunum gec muhallebi yapmak istiyorum ama süt vermediğim için pirinç unundan yapamıyorum doktorumda irmikten yap sütü kaynatırsan zararlı maddeleri ölür bir zararı olmaz bebeğe dedi ama daha hiç yapmadım sizin muhallebi tarifinizi aldım ona başlıcam bu yaptıklarım sizce doğrumu yada önerebileceğiniz başka şeyler varmı bebeğim şuan 7800 gr 68 cm ve 6.5 aylık doktor normal dedi….

  • Boyu kilosu normal. Sabah kahvaltıda bulamaç değil de tüm yiyecekleri ayrı ayrı vermenizi öneririm.

 • Merhabalar bebeğimde süt ve süt ürünlerine alerjisi var. 6. Aya yeni girdik. Şu ana kadar sadece anne sütü aldı. Farklı yiyeceklerede alerjisi olduğunu düşünüyorum. Süt ve süt ürünleri yemediğim halde bazen çok huysuzlanıyor. El gıdaya ne ile başlamamız gerekir?

 • Merhaba 6.5 aylık kızım war pirinç unuyla mama yapıyorum ama tawsiye edilmiyor yerine ne kullanmalıyım diğer tahıllar gluten içeriyor bebeğime alerji yaparmı birde muhallebilere irmik kullanabilirmiyim

 • Merhaba benim bebeğim erken doğdu 32 haftada 2kg şuan 6 aylik ama 4 aylik ek gidaya ne zaman basliyabilirim yoğurt. Meyve sikip veriyorum ama kasikla yemiyo biberonlda çok acikinca yada uyurken yiyo nazil alistirabilirim kasiga neler verebilirim daha

 • Merhaba sitenizi çok beğendim . benim oglum 15 aylık şuan 9 kilo zayıf anemisi var ilaç kullanıyorum. Şuan değerleri iyi benim sormak istediğim 15 aylık olmasına rağmen kahvaltı yaptiramiyorum ağzından hemen çıkarıyor peynir ve yumurta yeniyor bende püre şeklinde veriyorum o zaman yiyiyor meyveyide püre şeklinde veriyorum onuda yiyiyor taneli kabul etmiyor peynir ve yumurtayı nasıl sevdirebilirim denemediğim kalmadı haşlama yemiyor tavada yapıyorum yemiyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim 🙁

 • Merhabalar. Bebeğim 6. Ayında sadece anne şutu ile besleniyordu. Bu ay yeteri kadar kilo almadığı için doktorumuz ek gıdaya geçebilirsiniz dedi. Baharatsiz tarhana, yoğurt, peynir,yumurta, sebze ve meyve purelerini 3 er gün arayla başlayın dedi tarhana ve yoğurt disinca diğerlerini çok güzel yedi. Ayriyetten pirin unu ile suyla muhallebi yapıyorum içine muz rendeliyorum. Benim sorum gün için de neyi ne kadar ve hagi saatlerde vermeliyim? Birde yulaf unuyla da muhallebi yapabilir miyim tarif yazar mısınız?

  • Lütfen blogdaki tüm ek gıda yazılarını ve 6 aylık bebek beslenmesi yazılarımı okuyun. Ardından bebek yemekeleri tariflerime bir göz atın….

 • Slm benm bebegim 3bucuk aylk 2500gr doğdu şuan 5600gr emmk istmyo heralde aglyo zor kalmynca emmyo 15gnde,100gr alms szce iyimi bana cok az geldi napmlym ek gıdalara baslmlym mıı

  • 3,5 ay ek gıdaya başlamak için çok erken. Bebeğinizin kilosu doğum kilosuna göre iyi ancak son 15 günde aldığı 100 gram oldukça az. Neden bu kadar az olduğunun anlaşılması ve kilo takibi yapılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba benimde iştahsız 8 aylık bir bebeğim var.3.600 gr doğdu ilk 5 ay sadece anne sütü verdim ama ne anne sütüyle nede ek gıdalarla kilo aldıramadım.Şu anda 6.800 gr boyu 70 cm.Allaha şükür çok sağlıklı ve mutlu.Ayına göre kilosu hariç herşeyi normal.Hastaneye götürmedim sizce götürmelimiyim nasıl kilo aldırabilirim.

  • İştahsızlığa neden olabilecek hastalıklar açısından bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba, uzun zamandir sitenizi takip ediyorum ve faydalaniyorum☺6 bucuk aylik kizim var, yaklasik bir aydir ek gida veriyorum. Onun icin ozel tarhana yaptik tam bugday unu bikac cesit sebze et suyu vs kullanarak, daha sonra sizin corba onermediginizi okudum ve kendimce soyle bir cozum buldum: corbasini koyu muhallebi kivaminda hazirliyorum suyla sismesin diye☺acaba dogru mu yapiyorum, gunde bir ogun corba veriyorum bir ogun de meyveli yogurt veriyorum onun disinda yemeklerde de bizimle oturuyo ona uygun olanlardan ufak ufak tattiriyorum-kahvaltida ozellikle, gerisi de anne sutu,sizce gittigim yol dogru mu ozellikle de corba konusu?

 • Merhaba, yedi aylik kizim var, onun icin ozel tarhana yapmistik severek de yiyor ama corba hakkindaki gorusunuzu ogrendikten sonra kendimce soyle bir yontem buldum: corbasini oldukca koyu kivamli yapiyorum sizce dogru mu yapiyorum?
  Tarhanasini tam bugday unuyla ve cesitli sebzeler ekleyerrk yaptik pisirirken de biraz et ekliyorum. Suyunu az koysak da besleyiciligi az mi olur acaba.?

 • Merhaba benim kizim 14 aylik ve gecmiste sürekli hastanede kaldigimizdan dolayi hazir kasik mamaya alisti. Ev yemeklerine gecirmek istiyorum. Sizce nasil yapabilirim?? Sürekli deniyorum degistiriyorum sunum sekillerini ama ne yaptiysak yemiyor. Istahli bir bebek degil. Almanyada yasiyoruz ve burdaki doktoru sorun olmadigini söylüyor. Burda cogunlukla veriyorlar bebeklere hastanede bile. Cok tesekkür ederim .

 • Selam sevgili güncel anne bebeğim prematüre 29 haftalık doğdu su an 6 ay 3 haftalık düzeltilmiş 4 ay 1 haftalık. Doktor ek gıdaya gecebilirsin dedi ama emin olamıyorum sutum yetiyor. Yavaş yavaş meyve tattiriyorum ne yapmalıyım siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  • Biraz daha (bir kaç hafta) beklemenizi ve tüm ek gıda yazılarımı okumanızı öneririm.

 • Merhaba kizim 1 hafta sonra tam 6 aylik olucak ben 15 gun kadar once doktor tavsiyesiyle ek gidaya gecis karari aldim ilk olarak yogurtla basladim 2/3 cay kasigi aldi sonra istemedi hergun denedim ama cok isteksiz. Sebze puresi denedim onu da hic sevmedi tadina bakti yuttu ama daha sonraki verislerimde agzini bile acmiyor belki sever diye meyve puresi verdim onu birkac kasik kadar yedi ilk verisimde ama artik onu da istemiyor moralim bozuluyor ebzeyi de meyveyi de sevmedi ne yapmam gerektigini bilmiyorum agzini acmiyor ek gidaya cok isteksiz.. Ne yapmam gerekiyor?

 • salam. benim bebegim 6 aylik ve ek qidaya gecit donemindeyim. ama ilk defa patates puresi verdim yemoyp. oyuyor. ne yapmaliyim? bu normal halmi?

 • Merhaba benm bebeğim şuan 96 günlük. Bebeğimde inek sütü proteini alerjisi var oyüzden içeriğinde inek sütü bulunmayan özel bir mama kullanıyoruz, aynı zamanda emziriyorum oyüzden bende inek eti sütü tereyağı ve yoğurdunu tüketemiyorum. Bu alerji geçiciymiş fakat nezmn geçeceğini bilmiyorum. Ek gıdaya geçince ne yapmalıyım bana yardmcı olabilirmisinz? Teşekkür ederim

  • Alerjik bebeklerin ek gıdaya geçişi özel bir durumdur ve buradan yazılamayacak kadar uzundur. Bu konuda lütfen alerji doktorunuzdan yardım alın.

 • Mrb benim kızım karnımda 37 haftaydı ama gelişmemişti 34 haftalık gibi doğdu 2350 kilo 48 cm doğdu şimdi 5 ay13 günlük oldu şimdiki kilosu 6700 gr boyu 64 gelişimi nasıl birde ek gıdaya yavaş yavaş başladım yoğurt veriyorum dün verdim sadece sebze çorbası vermeyi düşünüyorum artık öğlenleri yoksa erken mi bu arada anne sütü ile beslendi

  • Kilosu hem yaşına hem de doğum kilosuna göre gayet iyi. Ek gıda yazılarımın tümünü okumanızı öneririm.

  • Benim oglum bes bucuk aylik ve hic bisey yemiyor.sutum dazla yok uyurken ancak verebiliyorum biberonuda ayni o sekil yapiyorum diger turlu yemiyor.dort bucuk aylikken ek gidaya basladim herkes komsularim fln oyle diyolardi hemen ek gidaya gec diye ama zayif zorla yediriyorum fazla yemiyor ne yapmaliyim lutfen hemen cevaplarmisiniz

 • Slm benım bebegım 14 aylık ve malesef sadece corba muhalllebı gıbı butursuz sıvı seylerle beslenıyor.aslaa normal yemekler yıyemıyor zaten 5 aydan berı sureklı kusma problemımız var hemen hemen hergun kusuyor.. Yapılması gereken hersey yapıldı ama hıc bır problem cıkmadı sukur.. Ama nasıl yemek ve kahvaltı yanı normal sehlere alıstıravagım bılmıyorum.neolur bır fıkır verın en buyuk derdımız bu. Buyuk kızımda aynı seyı yasadık oda hep kusan bır bebek olmustu ve normal yemek yemeye 2.5 yasında baslamıstı. Bu defa oyle olsun ıstemıyorum ama nasıl olucak fıkır verın lutfen

 • Merhaba,
  kızım suanda tam 6 aylık. 5 aylıktan itibaren yavas yavas ek gıdaya baslattı doktorumuz cünkü sütüm yetmiyordu ve 2-3 ogun mama veriyordum. şimdi öğlen sebze püresi, ikindide meyve , aksam ise hipp pirinçli mamayı formul mama ile karıstırıp veriyorum. sabah gece ve gündüz aralarda emziriyorum. süt alerjisi oldugundan yogurt yok. kilosu ve gelişimi çok iyi.
  sorularım şunlar
  1. pirincli mamaya karsısınız anşadıgım kadarıyla. yerine ne verebilirim?bu yaşta sadece formul mama yeterli olur mu akşam ogununde
  2. akşam mamadan 45 dk 1 saat sonra uyuyor. sonraki 3-4 saat içinde 4-5 kez aglayarak uyanıyor, mamadan olabilir mi? daha önceleri de sık uyandıgından mamayla baglantılı oldugunu düşünmedim ama uyanmaları ve aglaması cok arttı.
  3. demir takviyesi olarak ferrum mu ferrosanol şurup mu önerirsiniz?
  çok teşekkür ederiö

 • Merhabalar oğlum tam 8 aylık oldu doktorumuz yedi ay bitene kadar anne sütünden başka birşey vermene gerek yok sütun çok yarıyor dediğinden ek gıdaya başlamadık sekızıncı ayda tattirabilirsin dedi fakat bizim adam kaşıkla verdiğim herşeye kafasını çeviriyor dudaklarına değdiriyorum tadını alsın yesin diye sadece meyvelere ve içinde bal kabagı olan yiyeceklere ağzını açıyor onlardadanda en fazla beş Altı kaşık zorlamadan bıktırmadan nasıl ek gıdaya alıştırabilirim… teşekkürler

 • Merhaba benim oğlum 7 aylik ek gidaya geçtik ilk hafta yiyiyor du şimdi ise ağzını açmıyor ağlıyor ağlarken bile ağzını açmıyor ne yapabilirim anne sutu alıyor onuda pek emmiyor

 • Merhaba yazının için teşekkürler. Yoğurt yaparken demi inek sütünü önermiyorsunuz. Benim beneğim keçi sütünden yapılmış yoğurtu yemeği reddediyor. Ek gıdaya yeni geçiş yaptık.

 • Benimde 2 yaşında oğlum var hiçbir şey yemiyor sadece biberonla besleniyor ne yapmalıyım teşekkürlet

 • Merhaba . 1 aydır denemelerine rağmen hala püreleri yemeyen bi oğlum var. Çeşitli mevsim sebzelerini de denedim. Asla blender yapmadım . çatalla ezerek verdim hep. 4 saat aç beklettim yinede yemedi ama emmesi iyi. Bi türlü alışamadık. Yoğurdu çok severek yiyor. Nasıl alıştıracağım bilmiyorum ..

 • Merhabalar, kolay gelsin öncelikle sorulan her soruyu ne kadar güzel cevaplamışşsınız gerçekten emeğinize
  sağlık Benim de bir kaç sorum olacaktı sizlere kızım 8.5 aylık 8700gr ağırlığında ve 70cm boyu. Anne sütü alıyor bolca ek gıdaya 7. Ayında geçtik püreler ve yoğurtla ama hala püreden çıkamadım ben çünkü korkuyorum boğazına yakılıp boğulacak diye bana öneriniz varmı bu konuda yardımcı olabilir misiniz kızım versem yer maşallah iştahlı bi bebek kaşık görünce dayanamıyor çünkü☺️ Bir de su içmeyi hiç sevmiyor biberondan nefret ediyor kaşıkla veriyorum suyu fakat 2-3kaşıktan sonra ağzını mühürlüyor resmen bu aylarda 300ml kadar su içmesi gerektiğini okumuştum bu konuda bilgi verebilir misiniz? Sevgiler..

 • Merhaba bebegim 6. Ayinda kendime yaptigim bitki cayindan veriyorum bi kac cay kasigi sekersiz (ihlamur yapragi ve cicegi cubuk tarcin karanfil kusburnu)zararli olurmu acaba.

 • benim oglum beş bucuk aylik .ve fazla istasi yok.hep emzik yiyor .sutum yok sadece uyurken emzirebiliyorum biberonuda ayni sekilde uyurken verebiliyorumdiger turlu yemiyor .ek gidaya dört bucuk aylikken gectim.suan kilosu fazla yok .ne yapmaliyim.lutfen yardim edin.

 • Benim oglum bes bucuk aylik ve hic bisey yemiyor.sutum dazla yok uyurken ancak verebiliyorum biberonuda ayni o sekil yapiyorum diger turlu yemiyor.dort bucuk aylikken ek gidaya basladim herkes komsularim fln oyle diyolardi hemen ek gidaya gec diye ama zayif zorla yediriyorum fazla yemiyor ne yapmaliyim lutfen hemen cevaplarmisiniz

 • Meraba benim duzeltilmis premature dogdu 1700 grmala elime aldim suanda 5 .5 aylik 64 cm 6750 kg ek gidaya 20 gndur basladik oglen sebze pureai veriyorum bir de ara ogun elma,armut yada muz u pekmezle karistirip yediorum cok sukur herseyi yio geri cevirdgi bisi olmadi .dogdugundan beri sutu biberonla icen memeyi redddn bir bebek oldu sut ve mama birlikte bu aya geldik fakat ek gidayi gectigimden beri oglum biberonda formul mama yemek istemiyor.surekli diliyle oynuyor agliyor ne yapabilirim bu konuda soncta formul mamayi birkmasi icin daha cok kucuk nasil verirm bilmiorm sizce ek gidalara arami versem oneriniz ne olurdu acaba

 • İyi günler öncelikle yazınız çok güzel ve anlamlı..benim de 9 aylik bi bebeğim var çok iştahsız hiç bişey yediremiyorum ne yapacağımı bilmiyorum ara sıra zorla vermeye çalışıyorum ama olmuyo kaşıkla yemek yediremiyorum daha çok biberona meilli ben de biberon verme taraftarı değilim çorbayı falan kaşıkla içsin istiyorumneyapacagimi bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 • Merhaba bebeğim 11 aylık . Şuan 10.5 kilo da .8 aylık oluncaya kadar sadece anne sütü aldı 8. Ayda ek gıdaya başladık ama çok az yiyor bazen sadece yarim muz yiyor bir gün içerisinde . Bu arada 7 aylıkken 9.5 kilo idi. Nerdeyse doğduğundan beri her ay 1 kilo aldı ama 7. Aydan sonra alimi durdu. Ne yapmalıyım yemesi için ısrar etmelimiyim. Veya kilo alimi durması bi sağlık sorunu anlamına gelirmi teşekkürler

 • Merhabalar, benim bebegim 9 aylik, ek gida istemiyor hala, anne sutu istiyor. 6 aylikken tadimlarla basladik surece, en basindan beri kasigi kabul etmedigi icin blw yapiyoruz. Simdiye kadar sundugumda tadina bakmadigi veya direkt reddettigi bir sey olmadi ama cok cok az yiyor hala. 7.5 ay itibariyle kahvalti ve ete de basladik ama hala cok az yiyor, ne yediginden bagimsiz olarak kabaca miktar olarak 1 cay kasigi diyebilirim bir ogun icin, gerisini atiyor. Birlikte yiyoruz ona yaptigim seylerden kendim de yiyiyorum, sarkilar oyunlarla egleniyoruz ama sonuc degismiyor. Kilosu ve boyu 11700gr ve 75 cm oldugu ve bu aya kadar artis oldugu icin de doktorumuz problem olmadigini soyluyor yememesinin ama anne sutunun karsilamadigi seyleri alamamasindan endiseliyim. Dogum kilosu ve boyu 3400 gr ve 52 cm bu arada.Yardimci olabilir misiniz?

 • Mrb bnm kızım 15 aylık olcak diş dönemleri zor geçiyor tam evdeki yemeklerden vermeye başlarken alışıcakken hop diş çıkartıyor ve sadece tarhana meyve püresi kavanoz, yumurta çatlla ezip yda pişirip içine pekmezle tatlandırıp, yoğurt bu tarz şeyler yiyor eskiden elinde gezdirip yiyordu krep poğaça şimdi dişten sanırm iyce iştahı gtti sizce alışır mı ew yemeklerine nasıl bir yol izlemm grek şuan emiyor kızım tşkler.

 • İyi günler benim 1.5 yaşında kardeşim var sadece mama ve Aptamil içiyor yemeklere gelince kokusundan bile bulanıyor normal gıdalari ağzına bile sürmüyor ne yapmamiz lazım

 • Merhaba, güzel bir yazı elinize sağlık.
  Benim oğlum 5,5 aylık 2 aylıktan beri meme reddi var en fazla 2 dakika emiyor oda zorla sadece uykuda devam sütü de 30 ml den fazla içmiyor. Farklı mamalar kaşık mamaları aldım yemiyor. Doktorum kilo alımının tamamen durduğunu söyledi 6.500 gram sadece 100 gram almış bu ay ek gıda tavsiye etti. Birşeyler vermeye çalışıyorum ama yemek istemiyor kesinlikle yoğurt, muhallebi, püre vs ama yemiyor . Ac yaşıyor resmen ne yapmamı önerirsiniz

 • Merhba pınar hn,
  bebeğim 7aylık ve Kilo9500 ve boy 73 cm.
  5. Ayda küçük tadımlara başladım Doktorumuzun tabsiy siyle, 6.ayla birlikte sebze çorbası ve yoğurt olarak iki öğün ek gıdaya başladım. takip eden doktorumuz kontrollerin yolunda olduğunu söyledi herhangi bir sağlık sorunu yok ama 2 -3haftadır asla kaşık almıyor. Havuç ve Elma dilimi Eline Verince kemiriyor yalanıyor ama kaşıkla hiç bir şey veremez oldum, önce az yemeye başladı artık hiç almıyor. Sorun ne olabilir nasıl çözülebilir?yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 • Bebebğim 6 ay 2 haftalık. Mantar çorbasını blenderdan geçirip içirmek istiyorum. 6 ayda mantar sorun yaratır mı? Marketlerde satılan standart kültür mantarı

 • Oglum 7 aylık ek gıda hiç almıyo agzını açmıyo ve kilosu az mamada veremiyorm biboronlada kasıklada içmiyor ne yapabilirm 3500 dogdu şuan 7kilo

 • Yazınız çok aydınlatıcı teşekkurler. Açıkcası bebeğimi iç güdülerime güvenerek besliyorum ve yakınlarımın ısrarla tavsiye ettiği, içime sinmeyen bir şeyi verdiğimde de bebeğimin pek iştahlı yemediğini farkettim. Hata mı yapıyorum dediğim bir çok konuda yazınızı okuyunca aslında doğru yaptığımı görünce çok mutlu oldum. Sabah kahvaltılarında asla bulamaç gıdalar vermek içime sinmiyordu. Porsiyonu artırmak ve besleyici olması adına yumurtanın sarısı ile sebzeli omlet yapıyorum. Bebeğim çok seviyor. Yanında ceviz, peynir, pekmez gibi eklentileri ayrı ayrı tattırıyorum. Öğlen sebze çorbalarını sıvı olursa doyurucu olmayacagını düşünüp biraz daha kıvamlı, et sulu yada kıymalı veriyordum. İkindi öğününde pastorize süt ile mayaladığım yogurdu yediriyorum. Diğer öğünlerde evde pişen yemeklerden tattırıyorum mutlaka. 11 aylık bebeğime henüz bebe bisküvisi vermek içime sinmiyor. Ama dışarıya çıkınca özellikle sıcak havalarda taşınabilir pratik öğünlere ihtiyaç duyuyorum. Bebe bisküvisi de bunlardan birisi. Bu tarz durumlar için tavsiye edebileceğiniz pratik tarifler var mı acaba?

 • Merhaba sitenizi çok geç farkettim, oğlum 7.ayina kadar kilo olarak cok iyiydi. 3.470gr doğdu. 3 aylıkken atopik dermatit teşhisi konuldu doktorumuzun önerisiyle alerji testi yapildi ve çoklu gida alerjisi çıktı. Eleminasyonla neye alerjisi olduğunu saptadik ama bu süreçte ben ağır bir diyet yaptım. 6 aylikken ek gidaya basladik, sut urunleri, yumurta, mercimek, soya, kakao, susam, fındık, fıstık.. Bu ürünlere alerjimiz vardı. Peyniri 8.ayda, yumurta sarisini 9.ayda baslayabildik. Ancak 7.aydan beri kilo almıyor 8.300 kiloda kaldı suan yeni 10.ayina girdi. Hazir hicbir gida kullanmıyorum herseyini kendim yapıyorum. Corbalarina yemeklerine ruseymli keciboynuzu unlu yaptığım bisküvi veya ekmeklerimden koyuyorum. Mamalarina muhallebilerine ruseym irmik pirinç unu/yulaf kullanıyorum. İştahıda güzel ama neden kilo almıyor, ne yapacağımı şaşırdım

 • Merhaba benim kizim 33 haftalik dogdu suan 7 aylik 1 hafta oldu kilo 6900 boyu 65 cm ek gida sadece meyve puresi yedirebiliorum mamaya basladim sizce baska ne yapmaliyim simdiden tesekkur ederim .

 • Merhaba doktor hanım bebeğim 6ay 3 günlük kilosu 8.500gr boyu 70 cm doğum kilosu 3300 gr .bir haftadır yoğurt ve sebze pruresi ile azar azar başladım ama bir kaç gün hiç kaka yapmadı .yapincada sıvı şeklinde az yaptı.Günde yanlizca 3 kez bez değiştirdim bir haftadir .10 gün önce babam kalp krizi geçirdi uzulunce sütünde çok azaldı .ek gıda mikatinimi artirayim yoksa mama ogununun artirayim?yardimci olursanız çok sevinirim.gunde bir kez yatmadan mama veriyorum .

 • Merhabalar benim bebeğim 14 aylık. Çalışan bir anneyim. Ek gıdaya çok güzel geçtik. Neredeyse sizin tüm bu bahsettiklerinize uyduk fakat benim sütüm hep çok fazlaydı. Bebeğim yemekleri değil emmeyi daha çok tercih ediyordu. Dişleri çıkmaya başladığından beri meyve ve anne sütüyle bir kaç kaşık çorbayla besleniyor. Sütün yetiyor diyor herkes ama benim içim hiç rahat değil. Ne yapayım bilmiyorum. Aklıma emzirmeye bırakmak geliyor belki o zaman Bi şeyler yer. Ne önerirsiniz

Yorum Bırak