Yaşam

Estetik ve Şık Bir Yemek Odası Nasıl Olmalı

Keyifli sohbetlere, güzel sofralara ve tatlı anlara ev sahipliği yapan bir yemek odası düşleyenler için anlatacaklarımız var. Yenilikçi ve akılcı dekorasyon trendleriyle hayal ettiğinize kavuşmanız çok zor değil. Seçim yaparken püf noktalarını bilmeniz, dekorasyonunuzu en etkili şekilde tamamlamanızı sağlayacak. Öncelikle kaliteli ürünler, dekorasyonun fark yaratmasını sağlar. İşte bu noktada stilinize eşlik edecek farklı ve kaliteli modelleri, trendy tasarımlarıyla öne çıkan Enza Home’da bulabilirsiniz. Peki ya diğer detaylar?

Keyifli Anlar İçin Kusursuz Uyum

Evinizin her bir odası için dekorasyonun altın kuralına uymanız gerekiyor. Kullandığınız aksesuarlara, yere serdiğiniz halıya, tavana astığınız aydınlatmaya ve bütün renklere dikkat etmeniz çok önemli. Uyumsuzluk yaratan tek bir parça bile olması, göz zevkinizi bozmaya yetebilir. Renklerin ve şekillerin yaratacağı etkileri iyi kullanın. Mesela koyu renklere sahip duvarları olan bir yemek odası için sarı gibi canlı renklere sahip sandalyeler kullanmanız, uyumsuz bir atmosfer yaratır. En iyi uyumu yakalamak için, her tarzda yemek odasına göre üretilmiş yemek odası modelleri mevcut. Kendi tarzınıza uyan modeli yakalamak için Enza Home’a göz atabilirsiniz.

Küçük Alanlarda Minimal Tasarımlar

Küçük bir yemek odası, kullanışlı minimal tasarımlar ve aynaların etkisiyle daha geniş bir atmosfere kavuşabilir. Fonksiyonel ve minimal tasarımlar hayatınızı kolaylaştırırken, evinize de fazlasıyla yakışacaktır. Büyük aynalara sahip minimal bir yemek odası takımı ve açılır kapanır özelliklere sahip bir yemek masası, kullanışlı ve keyifli bir ortam yaratmak için mükemmel bir seçim olacaktır.

Yemek Masası Nasıl Seçilmelidir?


Dekorasyonunuzu en iyi şekilde tamamlayabilmek için en doğru yemek masası takımını seçmek istiyorsanız, yemek masanızı koyacağınız alanın ölçülerini bilmelisiniz. Etkileyici bir tasarıma sahip bir yemek masası almak isterken, yanlış ölçüler yüzünden pişman olabilirsiniz. Yapacağınız dekorasyonun ilk amacı her zaman işlevsellik olmalıdır. Bu işlevselliği sağlamak için geniş bir alana sahip olmanız gerekiyor. Ölçüleri aldıysanız, sırada yaratmak istediğiniz yemek odası için uygun bir masa seçimi var. Odanız kare şeklindeyse, seçeceğiniz masanın da kare formuna sahip olması gerekmektedir. Aynı şekilde dar ve uzun bir mekana en çok yakışacak tarz, dikdörtgen olacaktır.

Doğru Aydınlatmayla Son Dokunuşu Yapın


İyi bir yemek odası uyum içinde tasarlandıktan sonra, yapılması gereken en önemli şey iyi bir aydınlatma olmalı. Aydınlatma kullanarak, odanızda istediğiniz ambiyansı yaratabilir ve dekorunuzu tamamlayabilirsiniz. Yemek odası dekorunu tamamlamak için kullanabileceğiniz bir kaç çeşit aydınlatma mevcut:

  • Sarkıtlar
  • Avizeler
  • Lineer Aydınlatma

Bu 3 çeşit aydınlatma arasından hangisini seçeceğiniz, odanızın genel atmosferi, yemek masanızın yuvarlak, dikdörtgen veya kare formunda olması ve tavanın yüksekliğine göre değişebilir. Eğer yüksek tavana sahip bir yemek odası için düşünüyorsanız, sade ve şık sarkıtlar odanızda etkileyici bir görünüm yaratacaktır. Ahşap bir yemek masasına sahipseniz daha eski ve otantik tarz avizeler tam aradığınız model olabilir. Daha modern ve yeni tarza sahip modeller arıyorsanız lineer aydınlatma, istediğiniz modern görünümü sağlayacaktır.

Sarkıtları Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Var

Yemek odası için doğru aydınlatmayı seçtikten sonra, aydınlatmayı nereye ve nasıl yerleştireceğiniz çok önemli. Sarkıt bir aydınlatma modeli seçtiyseniz, masanın tamamını doğru aydınlatması için masanızın en az 70 cm üstünde olmasına dikkat edin. Tabii bu durum masanızın büyüklüğüne göre değişip 80-90 cm gibi ölçülere uyarlanabilir.

Kullanacağınız Işık Atmosferin Tamamlayıcısıdır

Tüm detayları tamamladıysak, geriye son bir dokunuş kalıyor. Doğru ışık seçimiyle ruh halinizi dahi büyük ölçüde etkileyebilirsiniz. Genelde yemek yerken sakin ve keyifli bir ortam isteriz. Gelen misafirlerin samimi bir ortamda hissetmeleri için sarı ışık kullanmanız doğru olacaktır. Ama daha modern ve seçkin bir yemek odası istiyorsanız, fazla göz yormayan ve ayarlanabilir beyaz ışık tercih edebilirsiniz.

Malzeme Kalitesine Dikkat Edin!

En ince detayına kadar dikkat ederek dekore ettiğiniz yemek odası uzun ömürlü ve kaliteli olmalı. Severek aldığınız mobilyalarınız kısa sürede yıpranmasın istiyorsanız, siz de alışverişinizi kaliteli ve şık üretimlerin adresi Enza Home’dan yapın. Hayalleriniz ertelemeyin ve farklı kampanyalardan faydalanarak kalitenin tadını çıkarın. Tarzınızı yansıtacak, bütçenizi sarsmayacak mobilyaları ve onları tamamlayacak aksesuarları keşfetmek için https://www.enzahome.com.tr/Yemek-Odasi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak