Bebek ve Çocuk Yemekleri Beslenme

Evde şekersiz dondurma yapımı

dondurma yapımı

Ne derece başarılı olduğumuz tartışılır ama biz evde ailece şekerden uzak bir hayat yaşamaya çalışıyoruz. Şeker, özellikle de işlenmiş, rafine şeker kanser hücrelerini besliyor, karaciğerde yağlanmaya ve obeziteye neden oluyor, kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor. Nereden bakarsanız bakın şeker, sağlımızı her yönden tehdit ediyor.

Bana göre şeker, kullanımı ve neden olduğu kötü sonuçlar dolayısı ile kullanımı oldukça kısıtlanması gereken bir madde.

Çok uzun bir süredir özellikle de rafine şekerden arınmış hayat yaşamaya çalışıyoruz. İşe ilk olarak eve kola ve gazlı içecek almamakla başladık. Zira Çağın 7-8 aylık bir bebekken babasının içtiği koladan içmek istiyor, vermeyince ağlıyordu. Biz de çareyi eve bu tür içecekleri almamakta bulduk. Öyle ya Çağın’ın sağlıklı beslenmesini istiyorsak bizim de sağlıklı beslenmemiz gerekiyordu. Ben çok sık kek, pasta yapardım, daha az yapmaya başladım. Yaptığım pasta ve keklere de şeker yerine meyve kullandım. Şeker sadece tatlı ve pastalarda değil hazır yiyeceklerin pek çoğunda var olduğundan tükettiğim hazır, paketlenmiş gıdaların miktarını olabildiğince azalttım. Bu bana kilo kaybı olarak pek yansımadı ama olsun… Önemli olan mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye çalışmak.

Sonuçta şeker eklenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyoruz. Arada muhteşem kaçamaklarımız oluyor tabi ki.

Siz de kendiniz ve aileniz için şekersiz bir hayat istiyor veya şeker kullanımını azaltmak istiyorsanız bu ev yapımı dondurmayı denemeye ne dersiniz?

Çilekli muzlu dondurma yapımı 

Malzemeler

  • Bir adet olgun muz
  • Bir su bardağı çilek
  • Yarım çay bardağı süt
  • Salep (Hazır içilen saleplerden değil, saf salep tozu, aktarlardan bulabilirsiniz.Şart değil olmasa da olur, olursa daha güzel olur.)
  • Bir tatlı kaşığı bal

dondurma yapımı

Yapılışı

Muzu ve çileği dilimleyerek buzluğa atalım. Bir iki saat sonra çıkaralım. Dondurucudan çıkmış muzu, çileği, balı, salepi ve sütü blenderdan geçirelim. Sonra dondurma kalıplarına koyup dondurucuda iyice donduruyoruz. Ben dondurma kalıplarımı buradaki bir yerel marketten aldım. Ama İkea ve Tchibo’daki kalıpların daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Bazen de donmasını bekleyemeden direkt tüketiyorum. Öyle de çok güzel oluyor.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak