Diyet

Güncel Anne diyette

Güncel Anne diyetteBugün yani 2013 yılının  4. Ayının 9. günü itibarıyla Güncel Anne diyette. Daha önce de çeşitli kereler diyet yapmışlığım var. Hatta neredeyse tüm hayatım bir diyet günlüğü şeklinde geçti diyebilirim. Dönem  dönem  başarılı da oldum kilo verme konusunda.  Ama itiraf etmeliyim ki çocukluk   dahil hayatımın önemli bir kısmını ‘ balık etli’  kategorisinde geçirdim.  Tüm hamileliğim boyunca düzenli ve sağlıklı  beslenerek ve uygun egzersizler yaparak sadece 8 kilo almayı başardım. Ama asıl felaket doğum sonrasında gerçekleşti. Lohusa depresyonunun ve 7 ay evde oturmanın getirdiği stresle hamileyken almadığım kiloları sonrasında aldım birer birer. Uzun bir süredir erteliyordum bu diyete başlama işini. Ama artık kaçınılmaz oldu benim için.  Bardağı taşıran  ve beni azim kumkuması haline sokan son olay, pazar günü  akşam saatlerinde bizim evde gelişti. Şöyle  ki:

Güncel Anne;  oğlu,  İstanbul’dan henüz gelmiş olan annesi ve kayınvalidesi ile dingin bir pazar öğleden sonrası geçirmekteydi. Güncel Anne’nin annesi ve kayınvalidesi hararetle   birbirlerine mevcut son dedikoduları iletiyor; Güncel Anne  ise  oğlu  ile  halının üzerine yayılmış oyun hamurundan şaheserler  yaratmaya çalışıyordu.  İşte  ne olduysa o anda oldu. Güncel  Anne’nin 2,5 yaşındaki oğlu gözlerini kocaman açarak  önce anneannesinin sonra annesinin göbeğine baktı. O da yetmedi; gitti önce  anneannesinin sonra da annesinin göbeğini minik elleriyle yokladı. İşte o an  Güncel Anne, halen etkisinden kurtulamadığı cümleyi duydu: “Annee! Senin göbüşün anneanneminkinden de büyük”  Duyduklarıyla yıkılan Güncel Anne, 63 yaşındaki annesinden de şişman olmanın verdiği utançla çareyi diyete başlamakta buldu.

Evet bugün itibarıyla Günce Anne diyette.

Güncel Anne diyette

 

Güncel Anne diyette çünkü artık bu gidişe bir dur demenin, yeni yıl hedeflerini tek tek gerçekleştirmenin zaman geldi de geçiyor bile.

Güncel Anne diyette çünkü şişman, şişman ortalıkta dolaşıp oğluna kötü örnek olmak istemiyor.

Güncel Anne diyette çünkü artık eskisi gibi dinamik, hızlı olmak istiyor.

Güncel Anne diyette çünkü mevcut eklem ve kas ağrılarından, kronik yorgunluk sendromundan kurtulmak istiyor.

Güncel Anne diyette çünkü vitrinler cıvıl cıvıl ve çook güzel kıyafetlerle dolu .

 

Bugün itibarıyla  kilom 76, beden kitle indeksim 30. Yani itiraf ediyorum;  ben bir obezim. Az zamanda çok kilo verdiren mucizevi bir diyet değil planladığım. Daha sağlıklı beslenip, sporu hayatıma sokarak bu hedefimi gerçekleştireceğim. Önce porsiyonlarımı küçültüp, şekeri  ve fazla yağı hayatımdan çıkaracağım.  Bugünden başlayarak her hafta o haftaki kilomu, neler yiyip içtiğimi ve egzersiz planımı paylaşacağım sizlerle.  Belki siz de destek olursunuz bana kendi hikayeleriniz ve önerilerinizle?

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

5 Yorum Var

 • Ben de sizinle aynı kilodayım. İkinci bebeğimde doğuma 102 kiloyla gitmiştim, çok sıkıntılı bir hamilelik geçirdim, türlü ilaçlar, iğneler vs. Şimdi oğlum 1 yaşında ve ben 76 kiloyum. Evet, çok kilo verdim ama son 3 aydır hiç veremiyorum. Avasküler Nekroz denilen bir hastalık peyda oldu sağ kalça eklemimde ve bütün hareket hayatım durdu. Değneklerle yürüyorum.. Aslında bu süreçte kilo almadığıma da çok seviniyorum.. Ama vermem gerekiyor hastalığım için de. Ben de şu an itibariyle başlıyorum sizinle.. Birbirimize destek olup, motive edelim.. Siz haftada kaç kilo hedefliyorsunuz? Bu çaresiz halden kurtulalım inşallah… Başarabiliriz, ben inanıyorum!

  • Çook geçmiş olsun size öncelikle. Şu kadar sürede şu kadar kilo vereceğim gibi bir hedefim yok. Her verdiğim gram benim için kazanılmış zafer.İnşallah kurtuluruz bu illetten. Teşekkürler desteğiniz için

 • Selam Guncel anne,

  Benımde sizin gibi cok guncel sorunum kılolar.Istanbulda artık tanısmadıgım dıyetosyen kalmadı. hepsıne gıdıp,bır suru para harcadıktan sonra hala Obez 1 sevıyesındeyım. Dıyetısyenne doktora gıdıyor.hıcbırını uygulamıyorum.kendımı nasıl motıve edecegıgm bılmıyorum. HAfta sonu dogum onces kıyafetlerimi annemlerden getirdim. Belkı motıve olurum diye:)

  Sızın bana onerınız var mı?

  Sevgiler

  • Lütfen azminiz kırılmasın. Eski hallerinizi düşünün ve yavrunuza örnek olmak için yeniden yeni baştan deneyin. Şişman bir anne en azından beslenme konusunda çocuğuna örnek olamayacaktır.

 • 60 kg ile hamile kalan 71 ile doğuma gidip doğum sonrası eve gelirgelmez tartılıp 64 kg olan biri olarak itiraf ediyorum ki;
  evet,kendime çok güvendim. 8 ay evde kalmanın verdiği rahatlıkla iyice yaydım (bende) şimdi ise 16 aylık bir kızım ve ufak çapta (!) bir göbüşüm var…
  ve 62kg çakılı kaldım ama bazen 61,9 olduğum da oluyor (genelde sabahları açken) :))
  bu sadece kendime uzun süredir söyleyemediğim bir itaraftı yazınızı okuyunca dillendi 🙂
  sevgiler

  not: o doğum öncesi olan 60 kilolu halim kendi çapımda başlattığım diyetle 62kg dan 56-57’lere inme çabamın meyvesini vermeye başladığı zamanlarımdı..

Yorum Bırak