Hakkımda

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhabalar,

Ben Dr. Elif Pınar Çakır.

2003 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı yıl Acıbadem International Yeşilköy Hastanesi’nde göreve başladım. İki yıllık pratisyen hekimlik sürecinin ardından 2005 Kasım ayında başladığım uzmanlık eğitimini Şubat 2011’de tamamlayarak “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık” diplomasını aldım. Uzmanlık eğitimi sırasında öncelikli çalışma konularım “Anne Sütü ve Emzirme”, “Ergen Sağlığı”, “Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme”, “Yenidoğan Yoğun Bakım” ve “Çocuk Beslenme Sorunları” oldu. İhtisasım sırasında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen “Emzirme Danışmanlığı”, “Emzirme Danışmanı Eğiticiliği Eğitimi”, “NRP (Yenidoğan Canlandırma)”, “ÇİLYAD (Çocuklarda İleri Yaşam Desteği)” eğitimlerini başarıyla tamamladım. Devlet hizmet yükümlüsü olarak çalıştığım Kilis Devlet Hastanesi’nde savaştan etkilenmiş Suriyeli çocuklara yönelik sağlık, bakım ve beslenme sağaltımı çalışmalarında bulundum.

2010 yılında oğlum Çağın’ın doğumuyla ilgi alanlarım olan “Çocuk ve Bebek Beslenmesi”, “Çocuk Gelişimi”, “Anne Sütü ve Emzirme” yönünde çalışmalarım hız kazandı. 2013’de “Bir çocuk doktorunun annelik serüvenini” paylaşma amacıyla açtığım “Güncel Anne” blogu kısa zamanda geniş kitlelerce tanındı ve sevildi. Aynı zamanda pek çok anne-bebek portalına ve dergisine içerik desteği veriyor, Parents Türkiye’de her ay yazıyor ve toplam takipçi sayısı 300,000’i geçen sosyal medya hesaplarımda ebeveynleri bilgilendirmeye çalışıyorum.

Özel ilgi alanım, araştırmalarım, “Çocuk ve Bebek Beslenmesi”, “Aşılar”, “Sosyal Pediatri”, “Çocuk Hakları”, “Ergen Sağlığı” olup, bu konularda yurt içi ve yurt dışında çok sayıda kurs, toplantı ve bilimsel kongreye katıldım ve katılmaya devam ediyorum. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış pek çok bilimsel çalışmayla alanıma profesyonal anlamda katkıda bulunmaya çalışıyorum. Ayrıca, “Çocuk Beslenmesi”, “Ek Gıda”, “Uyku” ve “Emzirme” ile ilgili ülkenin pek çok şehrinde anne babalara yönelik seminerler düzenliyorum. Yine Çocuk Sağlığı’na ve Beslenmesi’ne yönelik konularda tüm ülkede kurumlar, okul ve belediyelerle işbirliği yapıyorum.

13 sene Adana’da çeşitli devlet hastanelerinde severek görevimi yaptıktan sonra, 2018 yılı itibarıyla profesyonel anlamdaki hayallerimden birini gerçekleştirerek kliniğimi açtım. Halen Adana’da, Dr. Elif Pınar Çakır kliniğimde çocuk hekimliği yapıyorum. Boş zamanlarımda, Güncel Anne bloguma yazıyorum. 2019 senesinde “Bebekler Ne İster: 0-2 Yaş Bebekler için Ay Ay Gelişim ve Sağlıklı Büyüme Rehberi” isimli kitabım Koridor Yayıncılık’dan yayımlandı.

İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Elimden kitap, evimden kek kokusu, kafamdan yeni projeler eksik olmaz. Çocuk hekimliği pratiğimle annelik tecrübelerimi harmanlayarak oluşturduğum Güncel Anne’de anne, bebek, çocuk sağlığı, bebek ve çocuk beslenmesi, uyku ve yaşam ile en güncel bilgileri bulabilir; besleyici ve sağlıklı bebek ve çocuk yemek tariflerine ulaşabilirsiniz.

Sevgiler,