Çocuk Sağlığı

Havuz enfeksiyonlarına dikkat

Eveet, yaz geldi, seçim bitti, tatil hazırlıkları başladı. Şimdi tüm bir kışın yorgunluğunu üzerinde atmanın tam zamanı. Ama yaz beraberinde bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor.  Çocuklar yaz aylarında da havuz, ter, klima kullanımı, idrar yolu enfeksiyonu derken gene pek çok hastalık riski ile karşı karşıya. Özellikle de hijyen ve temizliği sıkı kontrol edilmeyen  havuzların hepsi birer enfeksiyon kaynağı.  Özellikle el ayak hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları enteroviral hastalıklar ve mantar enfeksiyonları yazın sık gördüğümüz enfeksiyonlar. Özellikle çocukları etkileyen idrar yolu enfeksiyonu ateş, karın ağrısı, sık sık idrara gitme, bulantı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Kimi zaman bu belirtilere kanlı idrar da eşlik edebilir. Bu enfeksiyona yol açan nedenlerden biri de yaz aylarında halka açık tuvaletlerin daha sık kullanılması, ıslak mayo ile uzun süre kalmak da bu enfeksiyona davetiye çıkarır.Ve çocuğumuzn geçireceği bir enfeksiyon tüm yıl beklediğimiz tatile davetiye çıkarır.

Tüm enfeksiyonlarından korunmanın en temel yolu öncelikle kişisel hijyene dikkat etmek ve gireceğimiz havuzların temiz olmasına dikkat etmekten geçer.  Genel hijyen kurallarına dikkat edip, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeden bağışıklığımızı güçlü tutmaya çalışmalıyız. Burada devreye propolis giriyor. Propolis dünyada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında, vücutta B ve T lenfositleri aktive ederek antikor üretimini arttırıp bağışıklığın güçlenmesine yardımcı oluyor. Propolis olarak ise Beeo Propolis kullanıyor ve öneriyorum

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak