İTÜ Teknokent’de Güncel Anne Semineri

güncel anne semineri

Dün, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’te  Çocuğumun Bağışıklığını Nasıl Desteklerim konulu bir seminer verdim. Yaklaşık 100 anne, baba, dede ve babaanne, anneanneye seslendim. Gene dolu dolu geçen bir Güncel Anne semineri oldu.

Kabaca bahsedecek olursak, çocuğumuzun bağışıklık sisteminin çalışmadığını, sık hastalandığını düşünüyorsak ilk yapmamız gereken şey onu bir çocuk doktoruna götürmek. Eğer çocuğumuzda sık hastalanmasına sebep olabilecek bir hastalık varsa önce onu tedavi ettirmek gerek. Bağışıklık sisteminin doğuştan gelen bazı hastalıkları var mesela. Doğumsal immunogloblin eksiklikleri gibi… Bunun dışında sık hastalanmaya en sık sebep olan durumlar demir, çinko, D vitamini gibi vitamin ve mineral eksiklikleri. …

Çocuk doktoruna gittik, çocuğumuzda sık hasta olmaya neden olabilecek bir hastalık yok ama gene de sık hastalanıyor. Peki bu durumda ne yapacağız?

Öncelikle mümkünse 2 yıl anne sütü ile besleyeceğiz. Anne sütü, yerine bir benzerini koyamadığımız, bilinen en güçlü mikrop koruyucu. İlk 6 ay anne sütü, anne sütü yetersizliğinde uygun formül mama, zamanında ve uygun şekilde ek gıdaya geçiş, güçlü bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarından.

Onun dışında eğer çocuğunuz sağlıklı ve dengeli beslenmiyorsa siz hangi ürünü kullanırsanız kullanın, çocuklarınıza ne kadar özen gösterirseniz gösterin, bağışıklık sistemlerinin sağlıklı olmasını beklemek biraz güç. Tüm besin öğeleri açısından dengeli bir beslenme, abur cuburdan ve paket gıdalardan, rafine şekerden uzak bir hayat, meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek daha sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemli.

Ve tabii aşılar… Siz aşılı değilseniz kızamıktan, pnomokok enfeksiyonlarından, veremden ve daha pek çok enfeksiyon hastalığından  korunmanız oldukça zor.

Tüm bunları yaptıktan sonra ise geriye bazı takviyelerle çocuğumuzu desteklemek kalıyor. Kefir, probiyotikler, arı ürünleri, zerdeçal bunlardan bazıları.

Arı ürünlerinin bağışıklık güçlendirici etkisi binlerce yıldır biliniyor. Propolisin bağışıklık üzerine inanılmaz bir etkisi var. Bakteri, virüs ve mantarlar üzerinde öldürücü etkisi, diyabet, kanser ve alerjik hastalıkları önleyici özellikleri mevcut.

İşte dün İstanbul’da gelen konuklarımıza bunları anlattım. Konuklarımız diyorum çünkü seminerde tek ben yoktum. Sevgili arkadaşlarım @annemdenetimde Gülden Kılınç Doğan, @pedagoganne Melek de kendi alanları ile ilgili  harika bilgiler verdiler.