Beslenme Çocuk Beslenmesi

Kemik suyu faydalı mı?

kemik suyu et suyu

Yedinci ay kontrollerinde hastalarımın annelerine sorduğum rutin sorulardan biridir: Bebeğinizin yemeklerine kıyma eklemeye başladınız mı? Sıklıkla aldığım ortak yanıt şu olur: ”Hayır Doktor Hanım. Ama çorbalarına kemik suyu ekliyorum, çok besleyiciymiş.” Evet maalesef ki çoğumuz bebek yemeği yaparken etin kendisini değil de kemik suyunu koymayı tercih ediyoruz. Çorbalarına, pilavlarına, sebze pürelerine hatta makarnalarına bile çok besleyici olduğuna inanarak kemik veya et suyu ekliyoruz. Peki bu her şeye eklenen, anneanne-babaanne yadigarı  kemik suları gerçekten faydalı mı? Çocuklarımız mutlaka et suyu, kemik suyu tüketmeli mi?

Ne yazık ki sanılanın aksine kemik suyu ve et suyu o kadar da besleyici değil. Kemik sularının yemeklere lezzet katmak dışında pek de bir faydası bulunmuyor. Kemiğin yapısındaki kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller, haşlama suyuna geçmiyor. Suya geçen şey, çok az et ve kemik iliği.  Bu da kemik sularını oldukça lezzetli yapıyor.  Ancak tüm bu lezzetinin yanında kemik sularının önemli sayılabilecek bir besleyici özelliği bulunmuyor. O yüzden ben bebek yemeklerine sadece kemik veya et suyu eklemek yerine etin doğrudan eklenmesini öneriyorum. Yedinci ay itibarı ile bebeklerinizin menülerine kırmızı et eklemeniz gerekiyor. Tabi  bu kıyma şeklinde olmalı. Çift çekilmiş, az yağlı kuzu kıyma ekleyebilirsiniz. Dana eti, küçük baş hayvan etlerine göre daha çok kimyasala maruz kalmış oluyor. İdeal olan, (büyük şehirlerde bulmak çok çok zor)  bebeğinize alacağınız etin elde edildiği hayvanın otlakta otlamış, gereksiz ilaçlar almamış olmasıdır. Ama bunu büyük şehir şartları altında bulmak zor tabii.

Kırmızı et, 6. Aydan sonra hızla büyüyen bebeğiniz için en iyi demir ve protein kaynağıdır. Protein ve demir, bebeklerimizin ve çocuklarımızın hem bedensel hem de zihinsel gelişiminde oldukça önemli besin unsurlarıdır. Yedinci ay itibarı ile kırmızı eti sebze pürelerine ve çorbalarına ekleyebilirsiniz. Sekizinci ayda köfte, etli dolma, kıymalı pilav şeklinde eti bebeğinizin beğenisine sunabilirsiniz.

  Yeri gelmişken burada toplumumuzda sıkça görülen bir diğer beslenme yanlışına daha değinmek istiyorum. Hala pek çok anne bebeklerin yemeklerin  suyu ile yeterince iyi besleneceğini, yemeğin tüm vitamininin bu sularda olduğu düşünüyor nedense. Ancak işin doğrusu her zaman yemeğin kendini yedirmek.

Uzun lafın kısası bebek ve çocuklarımızın yemeklerine lezzet katmak için evde yapılmış et ve kemik suyu kullanmakta bir sakınca yok. Hatta kemik suyu ve et suları uygun şekilde hazırlandıklarında yemekleri daha lezzetli hale getirdikleri için iştahsız çocuklara yemek sevdirmede oldukça önemli.  Ancak bebeklerimizin yemeklerine 7. Aydan itibaren kıyma eklememiz onlar için çok daha faydalı.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak