Bebek ve Çocuk Yemekleri Beslenme

Kıymalı karnabahar püresi

Kış tüm soğuğu ile devam ederken annelerden kışın bebeklerine menü oluşturmakta zorlandıklarına dair pek çok elektronik posta alıyorum. Daha önce ek gıdaya geçişte sebze pürelerinin öneminden bahsetmiş, şu yazımda da 7-8 aylık bebeklerinize et vermeye başlayabileceğinizi belirtmiştim. Uzun zamandır iş yoğunluğu dolayısı ile yemek tarifi vermediğimi farkettim. Bugün de size bebekler için harika bir  tarif olan kıymalı karnabahar püresi  tarifini vereceğim.

Daha önce de söylediğim gibi yaz sebze ve meyvelerini yazın, kış sebze ve meyvelerini de kışın  kullanalım lütfen.

Kıymalı karnabahar püresi malzemeler

 

karnabahar püresi

  • Bir çiçek karnabahar
  • Yarım patates
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağı
  • 50 gram çift çekilmiş, yağsız kıyma
  • Bir tatlı kaşığı bulgur/irmik/yulaf/pirinç
  • Kıvam vermek için anne sütü/yoksa formül süt

Kıymalı karnabahar püresi yapılışı

 

 

 

Kıymayı tencereye alıp biraz su ekleyin. Kavurmadan pişirin. Kavurmak etin besin değerinin azalmasına sebep olur. Ayrıca besinleri ateşte uzun süre kavurmak, serbest radikal oluşumuna yol açarak kansere zemin hazırlar. Kıyma suyunu çekmek üzere iken bulguru/irmiği/ yulafı tencereye ekleyin ve haifçe yumuşayıncaya kadar, biraz daha pişirin. Patates ve karnabaharı  küp küp doğrayın ve tercihen buharda pişirin. Buharda pişirmek için kaynayan bir tencere suyun üzerine tel süzgeç koyun ve tencerenin kapağını kapatın. Sebzeler yumuşayınca pişmiş demektir. Kıymayı da buharda pişirebilirsiniz ama iyice piştiğinden emin olun. Tahılla pişmiş kıymayı, sebzeleri tel süzgeçten geçirin veya bebeğiniz 7-8 aydan büyükse çatalla ezin. Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı veya tereyağını ekleyin. Çok koyu olursa, bebeğinizin tercihine göre kıvamını bir miktar anne sütü ile seyreltebilirsiniz. Ama asla çorba kıvamına getirmeyin. Bebeğinizin midesini suyla doldurmuş olursunuz. İçine tuz, baharat eklemeyin. Öncelikle bir çay kaşığının yarısı ile tadına baktırarak başlayın işe. Bir kaç hafta içinde bir küçük kase püre yiyecek şekilde miktarını artırın. Her yeni besine olduğu gibi karnabahara başlarken de 3 gün bekleme kuralına uyun. 

 

Kıymalı karnabahar püresini bebeğinizin beslenmesine 7. aydan itibaren eklenebilir.   A,C, K vitaminleri açısından zengin bir bitki olan karnabahar gaz yapabilen bir bitkidir. Bebeğinizin gaz ve diğer sindirim sorunları varsa kıymalı karnabahar püresini başlamak için biraz daha bekleyebilirsiniz.

Eğer BLW (bebek önderliğinde ek gıdaya geçiş) yapıyorsanız karnabaharı çiçek   şeklinde buharda pişirip bebeğinizin eline 8. aydan itibaren verebilirsiniz.

karnabahar püresiKırmızı et, 6. aydan sonra demir ihtiyacı giderek artan bebeğiniz için en iyi demir kaynağıdır, kansızlığı önler. Kıymalı karnabahar püresi içine et eklemeden 6. aydan itibaren uygulanabilir. Bebeğinizin ayına, diş durumuna ve damak tadına ve gelişimsel dönemlerine göre pürenin kıvamını ayarlamanızı, öneririm. Pürüzsüz ve ince kıvamlı pürelerle başlayın, pütürlü ve daha koyu kıvamlı pürelerle devam edin. 9. aydan itibaren ise çatalla ezerek vermeye başlayın.

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak