Kitaplık

Neler okuyoruz, kitap sevgisi

Ben kitap okumayı çok severim. Hatta bendeki kitap sevgisi bibliomani düzeyinde diyebilirim (hastalık derecesinde okumaya düşkün). İşte biraz bu yüzden, biraz da kitap okumanın çocuk gelişimine olan sayısız katkısından dolayı; Çağın’a neredeyse doğduğundan bu yana her gün kitap okuyoruz. Ben, babası, babaannesi, anneannesi, bakıcı halası kim müsaitse; Çağın kimden dinlemek istiyorsa… Kitap sevgisinin ve okuma alışkanlığının küçük yaşta kazanılacağını düşünüyorum. İlk kitabı (tabii aslında kitap sayılmaz)  Tiny Love’un  yatak kenarı kitabı  idi. Bebekler ilk birkaç ay sadece kontrast renkleri görebildiğinden, ilk aylarda  siyah beyaz olan tarafına  dikkatlice bakıp, keyifli keyifli aguluyordu. Ben de resimlere bakıp değişik hikayeler anlatıyordum. Sonrasında  farklı firmalara ait yumuşak bezden ışıklı sesli kitaplar girdi hayatımıza. Çağın o dönem onları daha çok dişlik olarak kullansa da, ben gene resimleri gösterip, hikayeler anlattım ona.

Kitap Sevgisi

Daha sonraları bu çocuğa ne okusam, hangi kitabı alsam, nereden alsam sıkıntısı  belirdi. Sıkıntı diyorum zira yaşadığım küçük Anadolu şehrinde, değil çocuk kitapçısı doğru dürüst kitapçı bile yok.  Büyük şehirlerdeki kitapçılarda çocuk kitapları bölümüne hep özendim bu yüzden. Allahtan teknoloji çağındayız ve çocuk kitapları satan internet siteleri mevcut. Çağın’ın kitaplığındaki kitapların neredeyse tamamı sanal ortamdan alınma.  Tırtılkids, KipitapMikado Yayınları, sıkça kitap aldığım siteler.

Daha sonraki bir yazıda hangi ayda hangi kitapları okuduğumuzu, çocuklara kitap sevgisi kazandırmak için neler yapılabileceğini ve gelişim özelliklerine göre seçilmesi gereken kitapları daha detaylı paylaşacağım sizlerle.

Çocuk Kitapları, kitap sevgisi

Çağın’ın bu aralar en çok okuduğu kitapları

İlk iki yıl için kitap seçerken dikkat ettiğim özellikler

  • Kolay yıpranmayacak yırtılmayacak özellikte kağıt kullanılması

 

  • Dokunma, görme ve işitme duyusunu uyarması (özellikle ilk bir yıl için)

 

  • Seçilir, canlı renklerin kullanılması

 

  • Kelimelerin az, resimlerin çok olması

 

  • Öğüt vermek yerine esnek düşünmelerini, yaratıcı olmalarını destekleyebilecek türde olması

Bu aralar Hobi Yayınevi tarafından yayınlanan,  Berkay Dinç Deligöz’ün kaleme aldığı Mav serisine takılmış durumdayız. Özellikle de kitabın kahramanı Mav’ ın  bir hastane ziyareti gerçekleştirdiği, ”Mav Sağlığımızı Öğreniyor” kitabı elinden hiç düşmüyor. Umarım Çağın’ın okuma aşkı ve kitap sevgisi artarak devam eder ve umarım bir gün küçük Anadolu şehirlerinde bile çocuk kitapçıları açılır.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

5 Yorum Var

Yorum Bırak