Eğitim

Okula dönüş için 7 eğlenceli ipucu

okula dönüş

Çağın’ın okulu 1 Eylül’de açıldı. Bugün ise ülkede tüm okullarda ders zilleri çalmaya başladı. Okula başlamak ya da geri dönmek bazı çocuklar için endişe kaynağıdır. Ama bizler anne-baba olarak onların bu endişelerini azaltacak stratejiler geliştirebiliriz.

Okul alışverişini birlikte yapın:

Pek çok okul artık bir liste halinde ihtiyaçlarını açıklıyor. Listeyi birlikte almak, yeni kırtasiye alışverişi yapmak okula dönüş için çocukları zihnen hazırlayacaktır. Geriye dönüp baktığımda, okullar açılmadan önce anne ve babamla yaptığım okul ve kırtasiye alışverişleri hala en güzel anılarım arasındadır.

Okuldan bahsedin:

Okullar açılmadan bir süre önce okuldan bahsetmeye başlayın. Sevdiği arkadaşları hakkında konuşun, okuldaki güzel anılarını tekrar hatırlatın. Ama bunu yaparken her gün her gün, sürekli okuldan bahsederek onu sıkmayın. Kısaca abartmayın.

Arkadaşları ile buluşmasını sağlayın:

Eğer mümkünse okul dışında bir mekanda sevdiği arkadaşları ile buluşmasını sağlayın. Bu buluşma için sitenizin toplantı salonunu ayarlayabilir veya evinizi açabilirsiniz. Böylece çocuklar aynı sınıftaki gibi bir araya gelecek ve okul hakkında konuşacaktırlar.

Duygu ve düşüncelerini paylaşmasını sağlayın:

Okula dönüş ve tatilin bitmesi hakkındaki fikirlerini ve duygularını sorun. Anlatmıyorsa siz kendi çocukluk deneyimlerinizden bahsedin: Ben tatil dönüşü okulların açılmasını iple çekerdim vb. Eğer bu konuda isteksiz ve endişeli ise ona, onu anladığınızı belirten cümleler kurun. Pek çok çocuğun da kendisi gibi tedirgin veya isteksiz olabileceğini, endişenin de hayatın bir parçası olduğunu anlayabileceği bir dilde hatıratın.

Eğlenceden bahsedin:

Okulun eğlenceli yönlerini, arkadaşlarını tekrar göreceğini, sevdiği derslerin tekrar başlayacağını anlatın. Övecek bir şey bulamıyorsanız teneffüslerin ne kadar eğlenceli olduğunu, doğum günü partilerinin okul ile birlikte tekrar başlayacağını anlatın.

 Uyku ve ekran saatlerini ayarlayın:

Tatilin bitmesine kısa bir süre kala uyku saatlerini yavaş yavaş öne çekin. Böylece çocuklar en azından ilk gün erken yatabilir ve uykularını tam olarak almış olurlar. Ekran ile olan ilişkilerini de yavaş yavaş azaltmakta fayda var.

Rahat olun:

Son olarak önce siz rahat mısınız ona bakın. Eğer okula dönüş hakkında kaygılarınız varsa bunu çocuğunuza hisettirmemeye çalışın. Unutmayın ki çocuklar anne babalarından duygusal olarak etkilenirler. Gerginlik anneden çocuğa bulaşıcıdır.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

3 Yorum Var

  • Merhaba elif hanim ben de adanaliyim ama yurt disinda yasiyorum kizim gecen sene ki okulunu cok seviyordu cunku turk arkadasi vardi . Biz tasindik o semtten ve farkli bir okula yazdirdik cocugumu simdi okula gitmek istemiyor . Aslinda okulda gorecegi dersleri ben onceden biraz ogrettim ogretmeni derse katilimini cok begeniyor fakat cok isteksiz ve gitmek istemiyor ne yapacagim hakkinda en ufak bi fikrim yok .. daha dogrusu son olarak okulda sevdigi bir arkadasini evimize cagirmak istiyorum bu da olumsuz olursa ne yapmam gerekir acaba bi fikriniz var mi ? Simdiden tesekkurler

    • Öğretmenleri ile işbirliğine giderek, okula alışma sürecinde anlayışlı sabırlı ve destekleyici bir tutum takınarak bu durumun üztesinden gelebilirsiniz.

      • Merhaba Elif Hanim,
        Yazilarini heyecanla takip ediyorum. Ben cocugum.okula baslamadan once eglenceli boyamalar yaptim. Hem.ogretici oldu. Kare kodlama diye bir boyama.yontemi var , sayilarla belirlenmis renklileri kagida dokuuoruz . Ben ogluma kareli sirt cantasi buldum, onunla.eglenerek cok guzel.figurler yaptik.

Yorum Bırak