Bebek Prematüre Hikayeleri

Prematüre Hikayeleri’ne devam edelim

Prematüre Farkındalık Günü

Bu gün 17 Kasım Dünya Prematüre Farkındalık Günü . En basit tanımıyla 37. Gebelik haftasından önce doğmuş bebeklere, prematüre bebek diyoruz .Biz çocuk doktorları için en zor hasta gruplarından biridir prematüre bebekler. Doğduğu andan itibaren hayatın zor yüzüyle karşılaşan bu bebeklerin her biri ayrı bir hikayenin kahramanıdır. Hepsi kendi küçük mucizelerinin yaratıcısıdır. Her yıl ülkemizde yaklaşık 150000 bebek, 37. haftadan önce doğuyor. Bu bebekler, ileride çeşitli gelişimsel sorunlar, öğrenme ve davranış bozukluğu, okul başarısızlıkları, serebral palsi, duyusal eksiklik, kalp ve göz sorunları, solunum yolları enfeksiyonları ve kronik hastalıklar açısından  bazı riskler taşıyorlar. Bu riskler, standardın altında verilen yenidoğan yoğun bakım hizmetlerinin varlığında ne yazık ki artıyor. İyi planlanmış bir erken doğan bakım programı ile, prematüre bebekler ve aileleri için yaşam boyu sürecek olumlu bir fark yaratılabiliyor; prematüre bebekler de diğer çocuklar kadar şanslı olabiliyor. Ülkemizde ve tüm dünyada anne ve çocuk sağlığında kat edilen tüm ilerlemelere, her geçen gün sayıları  artan yenidoğan uzmanı,  çocuk hekimleri ve donanımlı yenidoğan yoğun bakım ünitelerine rağmen prematürlük, yenidoğan ölümlerinin ilk ve en önemli nedeni olmaya devam ediyor. 

Prematüre Farkındalık Günü

 

Güncel Anne’yi yazmaya başlayalı yaklaşık 3 yıl oldu. Yolu bilmekle yolda yürümenin farklı olduğunu anne olduktan sonra anlayan bir çocuk hekimi olarak blogda beslenmeden, aşılara, okul sorunlarından kendi annelik bocalamalarıma dek pek çok konuya yer vermeye çalıştım. Güncel Anne’de çokça okunan bölümlerden biri de Prematüre Hikayeleri. İlkini Gözde Akbay ile başlattığımız Prematüre Hikayeleri’ne bugüne dek pek çok mucize konuk oldu.

Prematüre Farkındalık Günü

Bu sabah İnstagram’da Prematüre Farkındalık Günü ile ilgili bir gönderi paylaştım. İşte o gönderinin altına gelen yorumları tek tek okuyunca farkettim ki prematüre annelerinin bu konuda söyleyeceği çok şey var hala. O halde Güncel Anne’deki Prematüre Hikayeleri bölümü devam etmeli. Siz de prematüre bebek annesi iseniz, hikayenizin şu anda hastanede bebekleri başındaki prematüre annelere ilham kaynağı olmasını isterseniz www.guncelanne1@gmail adresine mail atın lütfen. Prematüre hikayelerinin tamamını okumak isterseniz link şurada tıklayabilirsiniz.
‪#‎prematüre‬ ‪#‎pediatrist‬ ‪#‎prematüregücü‬ ‪#‎prematüremoru‬‪#‎prematüreanneleri‬ ‪#‎dünyaprematüregünü‬

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak