Bebek ve Çocuk Yemekleri

Propolis ve ham ballı elmalı lezzet topları

Çağın normal kilo ve boyda ama çok zor yemek yiyen ve her yemeği tüketmeyen bir çocuk. Her çocuk gibi zaman zaman iştahsız ve zaman zaman çok iştahlı olduğu dönemler oluyor. İşte bu iştahsız dönemlerinde ben de her anne gibi ne yapsam, nasıl yedirsem de sağlığını korusam diye kara kara düşünüyorum. Böyle zamanlarda sağlıklı, dengeli beslenmesine, ana öğünlerde et, yumurta, peynir, yoğurt, sebze gibi temel besin öğelerinden zengin yiyeceklere ağırlık vermeye ve abur cuburdan ve sağlıksız gıdalardan uzak tutmaya çalışıyorum. Ara öğünlerde ise gene sağlıklı seçimlerden ayrılmıyorum. İşte  elmalı lezzet topları benim Çağın’a bebekliğinden bu yana sıkça yaptığım, çok lezzetli bir o kadar da sağlıklı bir tatlı. Ancak son günlerde yaptığım elmalı toplara, mucizesine olan inancımın her gün arttığı propolisli ham bal da ekliyorum. Bu leziz tatlı, son derece sağlıklı ve yapımı da oldukça basit.

Bal, doğanın insanoğluna sunduğu en tatlı hediye. A vitamini, potasyum, klor, kükürt, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, silis, demir, mangan ve bakır içeriyor. Peki bu harika yiyeceğin antibakteriyal ve antiviral yani bakteri ve virüs öldürücü özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu ara ham bal ve  faydaları üzerine yeni bilgiler edindim. Ham bal, ısıl işlemlerden geçmediği için içindeki bazı enzimler ve fenolik, flavonoid yapıdaki bileşenler normal bala göre daha fazla. Yani prebiyotik, antioksidan, antibakteriyal ve antiviral özellikler ham balda normal bala göre biraz daha fazla.

Bal, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından öksürük kesici olarak da tavsiye ediliyor. Bu nedenle öksürüğün eşlik ettiği grip ve nezlede bir bardak ılık (sıcak değil) süte eklenen bir tatlı kaşığı balın öksürük sıklığını azaltıp, çocuklarda uyku kalitesini artırdığını gösteren çalışmalar var. Böylelikle balın sadece öksürüğü hafifletici etkisinden değil, antioksidan ve mikropları öldürücü etkisinden de faydalanmış oluyoruz.

Elma, içerdiği mineral ve vitaminler ve lifler nedeni ile bebekler için mükemmel bir besin. Ek gıdaya geçişte  meyve püreleri içine eklenebilir veya parmak gıda olarak kullanılabilinir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, C vitamini, A vitamini, folat ve vitamin K içerir. Bu vitaminler ve mineraller bebek gelişiminde önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca bu sağlıklı ara öğün içerdiği elmadan dolayı bol lif içeriyor ve bu da kabızlık çeken minik kuzulara iyi gelir.

Bal bebeklere ne zaman verilebilir?

Bal bir yaş sonrası sonra bebeklere verilebilir. Tarifi eski Beeo propolis ham bal karışımı ile yaptım. Bal ve propolis tercihimi Beeo’dan yana kullanıyorum..

Ham ballı, propolisli elmalı lezzet topları tarifi

Malzemeler

 • Bir büyük elma
 • Tarçın
 • Yarım çay bardağı çekilmiş ceviz
 • Bir yemek kaşığı tereyağı
 • Beeo ham çam balı propolis karışımı
 • Hindistan cevizi veya çekilmiş antep fıstığı

Yapılışı

Elmayı soyalım, orta çekirdeklerini çıkardıktan sonra rendeleyelim. İster buharda ister direkt bir tencerede pişirelim. Cevizi un haline getirelim. Sonra elma, ceviz, bir yemek kaşığı erimiş tereyağı, bir fiske tarçın, bir yemek kaşığı Beeo ham bal propolis karışımını karıştırıp hepsini elimizle yoğuralım. Kıvamı çok katı ise bir yaş öncesi bebekler için anne sütü, bir yaş sonrası için süt eklenebilir.  Avucumuzla küçük toplar şeklinde şekil verelim. Hindistan cevizi veya antep fıstığına bulayalım. Soğuyuncaya kadar buzdolabında bekletelim.

Hatırlatmalar

 • Bu tarif bal içerdiğinden  bir yaşından sonra kullanılabilinir.
 • Ceviz yerine fındık eklenebilir.
 • Kıvamı çok koyu olur ve avucunuzda yuvarlanmazsa bir yaş öncesi için anne sütü, bir yaş sonrası için istediğiniz bir çeşit süt ekleyebilirsiniz.
 • Elmalı, ham bal propolisli lezzet toplarını hindistan cevizi, çekilmiş  antep fıstığına bulayarak tatlının besin ve kalori değerini artırabilirsiniz.
 • Bu tatlıyı özellikle 1 yaş sonrası çocuklarınıza  yemek sonrası veya ara öğün olarak vermenizi öneriyorum.

Sofranızın tadı eksik olmasın, sevgiyle kalın.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak