Yedi aylık bebek beslenmesi

Altıncı ay itibarı ile başladığınız ek gıdaya geçiş serüveni, yedinci ayda yeni gıdalar eklenerek devam ediyor. Yedinci ay, bebeğinizin etrafa ilgisinin arttığı ve keşfetme güdülerinin harekete geçtiği bir aydır. Yedi aylık bebek, ellerini orta hatta birleştirebilir ve ilgi duyduğu nesneleri uzanarak alabilir. Dolayısı ile önüne koyduğunuz gıdayı, kendi elleri ile uzanıp alır ve ağzına götürebilir. Yani kendi kendini besleyebilir.  Bence yedi aylık bebek beslenmesi söz konusu ise bebeğin kendi kendine beslenmeye teşvik edilmesi yerinde bir davranış olacaktır.

yedi aylık bebek beslenmesi
yedi aylık bebek beslenmesi

 Yedi aylık bebek beslenmesi ile ilgili temel noktalar

 

 •  Yedi aylık bebek beslenmesi de 6 aylık bebek beslenmesinde olduğu  gibi anne sütü ağırlıklı olmalıdır. Bebeğiniz 6-8. aylarda günlük alacağı enerjinin %70-80 nini anne sütünden almalıdır.
 • Bebeğinizin öğün saatleri sizin öğün saatlerinize denk geliyorsa aynı masada, ailece, güle oynaya yemek yemeye özen gösterin. Yemek saatlerinin stresli ve sıkıcı saatler olmasına izin vermeyin.
 • Bebeğinizin yedinci ay itibarı ile rahat rahat desteksiz oturabiliyor olma ihtimali oldukça yüksektir, bu nedenle bir mama masası edinin ve her öğünü olmasa da ana öğünleri mama masasında yedirmeye çalışın.
 • Ek gıdaya geçiş sürecinin bebeğin gelişim düzeyi ile ilgili olduğu kadar, karakteri ile de ilgili olduğunu unutmayın. Her bebek özeldir ve hayattaki duruşu farklıdır. O yüzden ‘’benim bebeğim az yiyor, brokoli sevmiyor ‘’ gibi düşüncelerle kendinizi de bebeğinizi de strese sokmayın.
 • Yedi aylık bebeğinizin beslenmesi ile ilgili endişeleriniz, sorunlarınız varsa doktorunuzdan yardım istemekten çekinmeyin.
 • O küçücük midesine girecek her kalori çok değerli, o yüzden boş kalori ile doldurmayın. 
 • Bebeğinizin kendi kendini beslemesine izin verin. Yukarıda da değindiğim gibi yedi aylık bebek beslenmesi için en iyi model bebeğin kendi kendini beslemesidir. Eğer bebeğiniz  eline geçen objeleri sıkıp, itip, kendine çekiyorsa sizin gözetiminizde olmak kaydıyla bebeğinizin kendi kendini eliyle beslemesine fırsat sunun. Mama masasının altına büyükçe bir sofra bezi serin, önüne eliyle uzanıp alabileceği parmak gıdalar koyun ve seyredin. Bebekler için özel üretilmiş kaşık ve kırılmayacak bir tabağın içine koyduğunuz sebze püresini önüne koyun ve sizin gözetiminizde yemeğini kendi yemesi için ona bir fırsat sunun. 
 •    Yedi aylık bebek beslenmesinde bir diğer önemli konu da öğünlerin nasıl ayarlanacağıdır. 7 aylık bebeğin anne sütü dışında 2 veya 3 ek gıda öğünü alması uygundur. Eğer bebeğiniz yeterli kilo alıyor (7 aylık bebek günde 15-20 gram alır)ve  vitamin ve mineral eksikliği yoksa yeterli besleniyor demektir.
 • Bebeğinizi olabildiğince doğal içerikli gıda ile besleyin, hazır paketlenmiş ürünlerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Bebeğinize verceğiniz gıdalar mevsim sebze ve meyvesi olsun. Kışın taze fasülye, yazın ıspanak yemese de olur.
 • Bebeğinizin kilo ve alımı ve boy uzamasını sıkı takip etmeye devam edin
 • Bebeğinizin damak zevkini geliştirme çalışmalarına devam ederken, yeni bir besine geçmeden önce 3 gün bekleme kuralına uyun.
 • Bebeğinizin birinci yaş gününne kadar bazı gıdalardan uzak tutun. Bir yaş öncesi yasak gıdaların neler olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

yedi aylık bebek beslenmesi, ek gıda

Yedi aylık bebek beslenmesi

 

 • Bu ayda kahvaltıya başlanabilir. Kahvaltıda tuzu alınmış peynir, pekmez, yumurta sarısı, ev yapımı bebe bisküvisi, ev yapımı ekmek, bebek reçeli (meyvelerin hafifi pişirilip, soğutulduktan sonra pekmez ile tatlandırılması ile yapılır. Güncel Anne, meyveleri pişirmek veya sularını sıkmak yerine kendilerinin yenilmesini önerir) verilebilir. Kahvaltıyı bebeğinize bulamaç halinde değil de ayrı ayrı veriniz. Bulamaçlar, bebeklerin tat alma duyularının gelişmesine ve yiyeceklerin tatlarını ayrı ayrı almalarına engel olur.
 • Yedi aylık bebek beslenmesi söz konusu ise sebze pürelerine bir yemek kaşığı kadar çift çekilmiş kuzu/dana kıyma ekleyebilirsiniz. İdeal olan, (büyük şehirlerde bulmak çok çok zor)  bebeğinize alacağınız etin elde edildiği hayvanın otlakta otlamış, gereksiz ilaçlar almamış olmasıdır. Ama bunu büyük şehir şartları altında bulmak zor tabii.
 • Bu ayda bebeğinize yumuşak dokulu, kaygan ince kıvamda sebze ve meyve püreleri yapmaya devam edin. Püre yaparken mevsim meyve ve sebzelerini kullanın. 7. ayın ortalarına doğru sebze pürelerine çift çekilmiş, yağsız kıyma ekleyin.
 • İlk başladığınız her gıdayı önce bir tatlı kaşığının ucu ile tattırın, ardından günler içinde yavaş yavaş artırın. Unutmayın, hiç acelemiz yok.

 

Yedi aylık bebeğe verilebilecek gıdalar

 

 •  Her türlü mevsim meyve ve sebzesini yedi aylık bebeğinize verebilirisiniz. Ispanak, pazı, pancar gibi sebzeler, içerdikleri nitrattan dolayı bebeklere 1 yaş öncesi kontrollü verilmelidir.
 • Peynir: Tuzsuz ve pastorize olmak kaydı ile her türlü peyniri verebilirsiniz. Başlangıç için en uygun peynir ev yapımı tuzsuz lordur. Lor, tuzsuz ve yumuşak olması nedeni ile bebeğinizin ilk peyniri olabilir.
 • Pekmez: Pişirilirken 70 dereceyi geçmemiş olmasına dikkat etmenizi öneririm.
 • Et: Yedi aylık bebeğinizin beslenmesine  bu ayın sonlarına doğru kırmızı et ekleyebilirsiniz. Et, çift çekilmiş ve yağsız kıyma şeklinde pürelerine eklenebilir.
 • Tahıllar: İrmik, yulaf, arpa,pirinç. Ülkemizde gluten hassasiyetinin sık görülmesi  nedeniyle bebek beslenmesinde   en sık önerilen tahıl pirinçtir. Öte yandan pirincin besleyici özelliği, bulgur ve yulaftan daha azdır.

 

7 aylık bebek beslenmesinde hangi yağlar kullanılabilinir: Zeytinyağı, tereyağı, hindistancevizi yağı 

7 aylık bebek için örnek beslenme menüsü

 

Uyarı: Her çocuk farklıdır. Doğal olarak ihtiyaçları da farklıdır. Aşağıdaki menüler annelere fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktoruyla konuşarak; sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartları çerçevesinde oluşturun. Bebeğinize her istediğinde anne sütü verin.

 

Aşağıdaki örnek menülerde saatler görecelidir. Yedi aylık bebek, 2 ana öğün veya 1 ana, bir ara öğün dışında tüm öğünlerinde anne sütü almalıdır. Bebek, her istediğinde emzirilmelidir.

7 aylık bebek için örnek menü 1

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (yumurta sarısı, lor) Yumurta sarısı bir çay kaşığı ile başlanır, giderek artırılır bir- iki hafta içinde tam bir yumurta sarısını yiyebilecek duruma gelir.
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
19.00: Anne sütü
21.30: Anne sütü/formül süt

 

Yedi aylık bebek için örnek menü 2

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (Mıhlama, pekmez. Mıhlama, bir çay kaşığı ile başlanır, giderek artırılır bir- iki hafta içinde artırılır. Mısır ununun organik olmasına özen gösterin. Mıhlama tarifi için bir tık)
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30: Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Anne sütü
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek için örnek menü 3

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Anne sütü
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Hurmalı muhallebi (Tarif için tık )
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek için örnek menü 4

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (tuzsuz peynir, ev yapımı bebe bisküvisi, pekmez,tereyağı)
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Bebek muhallebisi
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek için örnek menü 5

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (bebek reçeli, lor,haşlanmış yumurta, tereyağı, yulaf ezmesi)
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Kıymalı sebzeli püre
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Meyve püresi
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek beslenmesi hakkında sormak istedikleriniz ve ek önerileriniz varsa yorum kısmına soru bırakabilirsiniz. Diğer ek gıda yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

243 comments

 • nilka

  6 aylık bebek menülerinde öğünler 3 er saat arlıklıydı.Bu listerde ise 2 saat aralık verilmiş bu aralıklar az değil mi?

  • Güncel Anne

   Haklısınız, saatler göreceli. Esasen 2 ana ve ya 2 ana bir ara öğün veya 1 ana bir ara öğün dışında bebek her istediğinde emzirilmeli.

   • asli

    benim6.5 aylık oğlum var 10 kilo yeni yeni kahvaltı ya başlıyorum şidiğer kadar emzirdim ek gıdalara yeni yeni vermeye başlıyorum korkuyorum daha çok kilo alirda obez olur diye acaba emzirmeyi azaltıp ek gidayami başlasam yoksa emzisemmi doydugunu biliyorum sutumle doyunca emmeyi bırakıyor bana nasıl bi öneriniz olur şimdiden tessekkur ederim.

    • Güncel Anne

     6,5 aylık bir bebeğin ana gıdası anne sütüdür. Lütfen emzirmeye 2 yaşına kadar devam ediniz.

 • hicret

  merhaba güncel anne 7 aylık oğlum var artık kahvaltıya geçmek istiyorum
  kahvaltıda yumurta sarısı tam haşlanmalı mı yoksa cıvık mı verilmeli hangisi daha sağlıklı sizce. tam haşlandığında da boğaza yapışmaması anne sütü ile cıvık hale getirip versem olur mu? şimdiden tşkkürler iyiki varsınız

  • Güncel Anne

   yumurta sarısı tam haşlanmalı ama haşlanmaktan morarmamalı, hafif yumuşak kalmalı. Çok küçük miktarda ve ezerek verirseniz boğazında kalmayacaktır.

 • Mehtap

  Merhaba
  Yazılarınızda birçok sorumun cevabını buldum. Teşekkür ederim. Çalışan bir anneyim ve aynı zamanda doktora yapıyorum. Bundan dolayı akşamları geç yatıp sabahları erken kalkıyorum. Tabi bir de gece kalkmalarımız var. Gün içinde beni sadece kahve dinç tutabiliyor. Kızım 7 aylık. İçtiğim kahvenin kızıma zararı olur mu? Emziren annenin kahve ve çay tüketmesi çocuğun kemiklerinin zayıflamasına yol açıyor diye okudum. Bu derece etki eder mi?

  İyi günler

  • Güncel Anne

   Çok kahve içimeniz bebeğinizi etkiler. Uykusuzluk, çarpıntı yapabilir. Onun dışında kemik erimesi yapacağını sanmam

 • Lütfiye söğütlü

  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler ve emeğiniz için teşekür ederim. Acaba kullandığınız tam buğday unu, yulaf unu, irmik ve pirinç ununda hangi markayı tercih ediyorsunuz?

  • Güncel Anne

   Kullandığım özel bir marka yok,ama ulaşabilirseniz organik olanları tercih etmenizi öneririm.

 • cangul

  Merhaba 7 aylık bebeyime yaptığım çorbadan günde 2 defa veriyorum Muhallebisinide yatmaya yakin veriyorum günde 2 kahse ful bitiriyor versem halada yer doğrumu yapıyorum sizce kabızlık sorunumuz da var çıkarken hafif kanaması da oluyor kabak çorbası veriyorum kaç gündür baska ne verebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Güncel Anne

   Çorba yerine püre vermeniz daha uygun olur. Öğünlerden birini kahvaltı yapabilirsiniz.

 • Nurdan

  Bebek bisküvisi nAsıl yapılmalı ve ıhlamur veriyorum sabah kahvAltıda yarım çaybardağı cok seviyor uygun mu sizce oğlum 7.5 aylık

  • Güncel Anne

   Yakında bebe bisküvisi tarifi olacak blogda. Bebeklere kahvaltı sırasında çok fazla bitki çayı içirilmesini önermiyorum. Maksimum 1/4 çay bardağı.

 • Lütfiye söğütlü

  Merhaba mıhlama için kullandığınız tuzu alınmış kaşarı siz mi yapıyorsunuz acaba? Bir de bulguru bebeklere ne zaman vermeye başlayabiliriz? Teşekür ederim…

 • Nazile

  6aylık bebeğim yoğurdun tadını beğenmiyor püskürüyor yemek istemiyor ne önerirsiniz. Birde kaç öğün ekgıda vermeliyim, kahvaltıya ne zaman başlamalıyım?

  • Güncel Anne

   Yoğurdu ya da sevmediği bir gıdayı sık sık deneyin, yılmayın. Bir süre ara verin öyle deneyin. Kahvaltıya 7.8. aylarda başlayın.

  • Ruya kılıç

   Benim kızımda da aynı problem vardı 6 aylık
   Dr tavsiyesi ile pekmezle karıştırıp verdim alıştı şimdi rahatlıkla yoğurt yemeye başladı tavsiye ederim

 • ışıl

  Merhaba listelerinizde yogurt bulunmuyor neden acaba?bizim doktorumuz kahvalti,sebze puresi,meyve ve yogurt onerdi.anne sutu ve uyku saatleriyle ayarlamakta zorluk yasiyorum dogrusu.bebegim 7,5 aylik, sizce fazla midir bu kadar ogun?kilosu oldukca iyi.

  • Güncel Anne

   Yoğurt verebilirsiniz. Liste sadece örnek, çeşitlendirmek mümkün.

 • Arzu

  Merhaba,ek gıdaya geçerken yaşadığımız endişeyi sizin yazılarınız ile atlattık. Çalışmanızı tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum..8 aylık bebek içi 2 ana 2 ara öğün demiştiniz fakat miktarları az tutmama rağmen oğlum uzun süre tok kalıyor. Öğün araları emmeye fırsat olmuyor ne önerirsiniz?

  • Güncel Anne

   2 ANA bir ara öğün deneyin ve her fırsatta emzirin.

 • zeynep

  meraba güncel anne 13 buçuk aylık bir oğlum var ve pütürlü yemek istemiyor genelolarak iştahsız bir bebek 10 kilo bile olamadı daha 3 kilo 120 gr doğmuştu 80 cm boyu şimdi mesela ıspanaklı gözleme yapıyorum küçük koparıp veriyorum pek sorun çıkarmadan yiyo ama sulu bir yemeğin içindeki tanecikleri çok küçük te olsa yemiyo ve boğuluyo sonrasın da kusuyo ve o öğün tam bir krize dönüşüyo hemen tarhana yapıyorum yarım dilim ekmek eziyorum içine kolay oluyo akşam öğünlerimiz genelde problem yumurta veriyorum küçücük bir parça diliyle itiyo ekmeği pekmeze batırır verirdim şimdi onu da yemiyo küçük parmakcıklarıyla tutup atıyo ben hiç blendır kullanmadım bu arada ilk çorbasını içtiğinde 8 aylıktı hep püre verdim sizinde tavsiyelerinize uyarak 8. ayında adanada amip oldu ve nerdeyse 2 ay sürdü iyileşmesi o dönemde resmen aç gezdi meme bile emmiyodu ve sürekli kusuyodu yani zamnda kaybettik biraz ne yapıcağımı bilemiyorum çeşitli yollar deniyorum bu durum dahada uzar diye korkuyorum dolma içi deyiyebiliyor 4 dişi var yardımlarınız olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

 • leylaceyhun

  Merhaba, benim bebeğim 18 mart’ta 6 ayını dolduracak. İlk 6 ay anne sütünün yeterli olduğunu bildiğim halde son kontrolde bebeğim 300 gr. Aldığı icin doktorumuz ek gıdaya başlamamızı önerdi.kilosu 8.400 idi.başta sadece sebze püresi verdim bazen de yoğurt veriyordum, bir cay bardağını bulmuyordu verdiğim miktar.fakat sonraları almamaya başladı ,sütümün de azaldığını hissediyordum,huzursuz olmaya başladım. Sizin sitenizi yeni buldum şimdi biraz endişeleniyorum erken başlamakla hata ettiğimi düşünüyorum.bebeğim 4-5 gündür kabız sütü de çok alamıyor ,ne yapabilirim,lütfen örnek bir beslenme menüsü yazar mısınız?? Teşekkür ederim

  • Güncel Anne

   Örnek menü yazıda var zaten. Ek gıdaya geçişte kabızlık görülmesi normal, erik, kayısı hoşafı verebilirsiniz.

   • leylaceyhun

    Teşekkür ederim cevabınız için ,su an kabızlığı geçti 🙂

    • ibrahim

     Oglum 8aylik 7 kilo sizce nasil

  • Dilek

   Yeni 6aylık olduk uyku sırasında emiyor yoksa emiyor ekgıda vere bilirmiyim

   • güncelanne

    Ek gıdaya geçebilirsiniz.

 • hilall

  Meraba guncel anne blogunuzu cok seviorum… benim kizim 7 bucuk aylik ana ogunlerindeki ek gida miktari ne kadar olmali.. yada gunde ek gida.miktari ne kadar olmali acaba.. tesekkurler

  • Güncel Anne

   Miktar önemli değil. Kilo alımı normal sınırlarda ise ve vitamin-mineral eksikliği yoksa miktara değil niteliğe odaklanmak lazım. Tabii ana besin halen anne sütü..

 • Birgül

  Merhaba güncel anne,
  Benim 5bucuk aylık bi kızım var. Doktorumuzun önerisi üzerine 2hafta kadar önce “tat aldırma” olayında başladık.günde 1 kez Çay kaşığının ucuyla başladık, şimdi en fazla 2 tatlı kaşığı sizin tarifiniz olan sebze püresi veriyorum. Sormak istediğim, en fazla üç çeşit sebze ve pirinç ile yapıyorum püreyi. Doğrusu nedir? Ve kahvaltı vermeye başlayınca Anlamadığım(sizin önerdiğiniz gibi bulamaç vermeyi düşünmüyorum ) yumurta dışında Diğerlerini ne kadar vereceğim..? Sizden çok şey öğreniyoruz çok teşekkürler.

  • Güncel Anne

   Yavaş ve az başlayıp, zamanla yiyebileceği miktar kadar vermelisiniz.

 • bahar

  Merhaba 7, 5 aylık oglumda ne versem gaz oluyor, degisik tatlara çok istekli.bu arada sadece anne sütü aliyor dogdugundan beri. Ne emzik ne de biberon hiç kullanmadik. Dr . inek sütü alerjisibolabilir dedi.uzun zaman diyet yaptım ama sonuç degismedi.ek gidalarla kabizlik ve gaz iyice arttı. .ne yapabilirim? Simdiden Teşekkürler

  • Güncel Anne

   Ek gıdaya geçiş döneminde gaz, reflü gibi mide-barsak sorunlarında artış gözlenebilir. İnek sütü alerjisinin olup omadığının anlaşılması için bir çocuk alerji uzmanınana başvurmanızı öneririm.

 • hilall

  Meraba guncel anne blogunuzu cok seviorum… benim kizim 8 aylik ana ogunlerindeki ek gida miktari ne kadar olmali.. yada gunde ek gida.miktari ne kadar olmali acaba.. tesekkurler

 • Sinem

  merhabalar oğlum bu hafta 8 aylık olacak ,ben ek gıdaya 5 aylıkken başladım size beslenme düzenimizi yazarsam yanlışlarımı yazar mısınız ? Sabahları anne sütü 10 a kadar istediğinde veriyorum ,10:30 da yumurta sarısı bulamaç daha yapmadım ve yazınızı okuduktan sonra düşünmüyorum , kahvaltıda labne verile bilir mi? 11-11:30 arası 150ml devam sütü (sütüm az), 1sat bekliyorum Demir veriyorum 13den sonra anne sütü 14:30da 4/3 cay bardağı (önceden 1 fincandı )meyve sularımız var önceden cam rendede rendeliyordum 1aydır katı meyve sıkacağında yapıyorum (kolayıma geliyor oğlum 4 diş birden çıkarıyor 6 dişimiz olacak , huzursuz ve durmuyor gurbette olunca yardımcılarınız olmuyor ) ,17:30 kadar ne zmn isterse anne sütü ,18 de 4/3 caybardagı benim yaptıgım ev yoğurdu veriyorum ,saat 19:30 150ml devam sütü aralarda su veriyorum 8de yatıyor her kalkışında anne sütü gece 1-2 arası yıne devam sütü Çorba daha vermedim yeni başlıcam geç kalmışım . Sizin menüde yoğurt göremedim . Paylaşımlarınız için çok teşekkürler sizi geç keşfettim

  • Güncel Anne

   Kahvaltıda labne verebilirsiniz ama tuzsuz beyaz peynir veya kaşar, labneden besin değeri daha yüksek besinlerdir. Kahvaltıda mıhlama verebilirsiniz. Blogda tarifi var.Onun dışında tam buğday unlu krep, tuzsuz zeytin, tahin pekmez verebilirsiniz. Öğlen etli sebze püresi vermelisiniz. Yoğurt verebilirsiniz Meyve sularını hazır veya evde sıkılmış ben önermiyorum. Meyvenin kendisini yedirmelisiniz.

 • leylaceyhun

  Merhaba güncel anne, 8 aylık bebek menüsü aynen 7 aylığın son menüleri gibi mi devam ediyor ? Ayrıca kahvaltıda pütürlü her şeyi reddeden,yumurta sarısini almayan, mıhlama Ve tahin pekmez de yemeyen yani çok üzgünüm ama kahvaltıyı istemeyen 7,5 aylık bebeğim icin kahvaltı yerine hurmalı muhallebi ya da avokadolu muz versem doğru olur mu?

  • Güncel Anne

   Yavaş yavaş tuzsuz peynir ve yumurtaya alıştırın derim. Kararlı olun ama ısrarcı olmayın. Bebekler bazı gıdaları 10-15 denemeden sonra ancak severek yiyebilirler.

 • asena

  Sitenizi beğeniyle takip ediyorum.Çalışan bir anne olarak bayağı faydalandım.Bebeğim 7 ay 5 günlük.Bizim düzenimiz şöyle,fikrinizi almak istedim.0700-anne sütü,08.30-meyve püresi,09.00-10.30 uyku,10.30-kahvaltı,12.00-13.00 uyku,13.00-sebze püresi 1400 da geliyorum ve gerisi anne sütü,arada bir de yoğurt yediriyorum 1700 gibi.gece de 2 kere kalkıyor emziriyorum.Bu arada boy 70cm ,kilo 8300gr

  • Güncel Anne

   Gayet güzel, 7 aylık bebek beslenmesinde olması gerektiği gibi anne sütü ağırlıklı bir tablo..

 • sinem uçar

  Acaba 7 ayinidoldurmus bir bebekkilosu normal ise en fazlagunde ne jadar ek gida almali1-2 cay bardagi ?ve acaba bbebegi 9 da gece uykusuna yattikta sonra 00.00 ve 3.00 civarinda uyaniyor genelde geceleribelki birkez daha uyanabiliyor anne sutuyetersiz oldugu icin mi uyaniyor acaba bu soru benimicin cok onemli.. bu gun birmeslektsiniz bunu onlemek icin 19.00 satticivarinda aksam ogunu olarakmuhallebi onerdi dogru bir yaklasim miacaba Cok tesekkur ederm..

  • Güncel Anne

   Bir bebek ikinci 6 ayında günde 15-20 gram; ilk 6 ayında günde 20-30 gram kilo alıyorsa doyuyor demektir ve anne sütü ile besleniyorsa annenin sütü yetiyor demektir. Bir bebeğin il yıl ana besini anne sütüdür.. Gece uyanmaları, 6.7. aydan sonra genelde açlıktan değil; alışkanlıktandır.

 • melek

  7. ayımiza girecegiz iki ay once 7.600 du hic kilo almamis gene 7600 cikti sutum yetmedigi icin formul sutte kullaniyorum ek gidayada gectim niye kilo almamıstir bir fikriniz var mi

  • Güncel Anne

   İştahsızlığa sebep olabilecek bir hastalık olup olmadığı açısından bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • nur

  Merhabalar kizim yakinda 8 aylik olacak ve kahvaltiya baslamak istiyoruz ama doktoru yumurta icin 9. ayi beklememizi soyledi. birde pekmezle ilgili pisirilirken 70 dereceyi gecmemis olmasina dikkat edin demeniz kafami karistirdi. Pisirilen seylere sonradanmi eklemiyormuyuz?

  • Güncel Anne

   Pişirilen şeylere ılıdıktan sonra pekmez eklemelisiniz.

 • nur

  Birde tuzu alinmis peynir yerine suyu iyice suzulmus yogurttan yapilmis suzme peynir kullansak olurmu?

 • selcen

  merhaba,6 ve 7 aylık bebek beslenmesi ile ilgili yazılarınız çok faydalı oldu. 8 aylık bebeğim için de faydalanmak üzere 1 yaşa kadar olan bebek beslenmesini aynı sistemde ay ay anlatan ve örnek menüler sunduğunuz yeni yazılar yayınlarsanız sevinirim.Bu arada mıhlama tarifinizi bebeğim ve ben çok beğendik.Teşekkürler.

 • Sebahat

  Merhabalar benim bebeğim kronolojik 8 aylık düzeltilmiş 6.5 aylık anne sütü ağırlıklı ek gıdaya başladık sabah kahvaltı öğlen meyve ve ikindin yoğurt veriyorum sebze puresini hep reddetti bugüne kadar ara ara deniyorum bu beslenme şeklinde eksik ve ya yanlış varsa söyleyebilir misiniz birde artik neler eklemeliyim beslenmeye premature olduğu için korkuyorum sizin de onerilerinizi beğeni yorum şimdiden teşekkür ederim

  • Güncel Anne

   Hep söylediğim gibi, ek gıdaya geçerken sebze püresi ile başlamak, bebeğin diğer besinleri reddetmesini önlüyor. Yemek menünüz ek gıdaya ilk geçiş zamanı için biraz kalabalık. 6 aylık bebek beslenmesi yazıma bakmanızı öneririm. Öğle sebze püresi vermenizi ve 2 öğünlü ek gıdaya geçiş için 7. ayı bitirmenizi öneririm. Ancak bunu söylerken, bebeğinizin kilo alımının iyi olduğunu varsayıyorum.

   • Sebahat

    Ben ek gıdaya kronolojik yaşı baz alarak başladım menü o yüzden kalabalık sanırım artık şu an düzeltilmiş 7 aylik o yüzden sizin 7 aylık beslenmenizi mi uygulamaliyim acaba kilomuz 7700 boyumuz da 73 cm şu anda nasıl sizce ? Teşekkür ederim şimdiden

 • Fulya

  Elif Hanım merhaba, 13 aralık doğumlu oğlum 3.400 gr, boyu 51cm olarak doğdu, şu an itibariyle 6.780 gr, boyu 71cm. Doktoru düşük kilo alımına rağmen, hiçbir zaman mama önermedi, anne sütüyle devam ettim. 15 gün önce ek gıda tadımlarına basladım, sebze püresi ve yoğurt veriyorum( 1 ana, 1 ara öğün olarak). Arada kabızlığı önlemek için de elma püresi. Bu şekilde devam etmeli miyim? Kilosu düşük diye endişelenip öğünleri arttırmalı mıyım? Birde kahvaltı vermeye başladığım da, bildiğimiz yulaf ekleyebilir miyim?

  • Güncel Anne

   6 aylık bir bebeğin doğum kilosunu iki katına katlamasını bekleriz. Sizin bebeğiniz de bunu başarmış. Dolayısı le bir zayıf bebek durumu yok bence.

 • Elvan

  Merhaba, oglum 6,5 aylik ek gidalara basladik, Sabah emzirip cikiyorum, kahvaltida evde yaptigim lor peyniri, icine cok az eksi mayali cavdar ekmegi ufaliyoruz, anne sutu ve cok az pekmezle onu yiyor, arada meyve puresi, sonra ogle yemegi olarak 1 kaseye yakin! sebze puresi, arada yogurt aksam da yulafli ve anne sutlu muhallebi veriyorum, onu da 130cc ye 4 yemek kasigina yakin yulafi yiyor. Gece sutu de dahil olmak uzere gunde max 4 kere emiyor. kilosu 8.5 boyu 68cm. yemekleri daha da versem yiyecek ama ben vermiyorum, bu haliyle de cok mu acaba diye suphe icindeyim? nedir sizing yorumunuz?

  Tesekkurler

  • Güncel Anne

   1) Kahvaltıda bulamaç önermiyorum.Bebeğiniz herşeyin tadını ayrı ayrı almalıdır.
   2) Ek gıda miktarı 6,5 aylık bebek için biraz fazla. Anne sütü miktarını biraz daha artırmanızı öneririm.

 • Fatma

  Merhaba, bebeğim 7 aylık, emmeyi reddediyor. Sağıp veriyorum günde 200 cc kadar anne sütü alıyor. Bunun dışında formül mama içmek istemiyor çeşitli markalar denedim sadece uykuda içiyor Buda benim için gün içerisinde çok zor oluyor. Formül mamayı kesip gün içerisinde sadece ek gıda versem gecede sağdığım sütümü sizce doğru olur mu? Benim durumundaki anneler için örnek bir beslenme tablosu verebilir misiniz? Birde yazınızda yulaf ezmesi demişsiniz onu nasıl vermeliyiz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Formül mamayı kesmeniz doğru olmaz. Bir yaşına kadar anne sütü ve/veya mama alması gerekli. MaMAyı şu şekillerde kullanabilirsiniz.
   1) yoğurda toz şeklinde mama katabilirsiniz. Yarım çay bardağı yoğurda 3 ölçek mama uygun olur.
   2) Mamayı kaşıkla vermeyi deneyin.
   3 Metve ve sebze pürelerine 3-4 ölçek toz mama katabilirisiniz. Yulaf ununu muhallebilerde kullanabilirsiniz.

 • ftml

  Merhaba güncel anne, bebeğim 7 aylık kahvaltı için tuzsuz lor yaptım,inek sütü kullandım sizce uygun mu, keçi sütü mü tercih etmeliyim lor yapımında? şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Güncel Anne

   Keçi sütünden yapılmış lor daha faydalı ama inek sütünden de olur..

 • zeliha

  Merhaba guncel anne …Bebtklerim icin kahvalti hazirlamak istiyorum ama tam anlayamadim ilk kez verecegimde mesela sadece yumurtanin sarisini tek birsey katmadan mi azcik verecegim.yani birseyle acmadan?Sonrasinda mi peynir biskuvi falan yaninda tek tek alistira alistira verecegim.ilk etapta diğer gidalara yaptigimiz gibi ucgun kuralina uyarak ekleye ekleye kahvalti ogunu olusturucaz anladigim kadariyla.ihlamuru cay olarak verebilir miyim birde?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. ..

 • Seda

  Selamlar bir sorum olacak 6 ayını doldurdu oğlum. Bebek muhallebisi tarifinizde formül mama ile kıvama getirilmesini yazmışsınız biz mama kullanıyoruz bilirsiniz ki bu mama katı oluyor zaten kaç cc kullanmalıyım ?

  • Güncel Anne

   Sizin bebeğiniz hangi kıvamda yiyebiliyorsa, o kıvama gelene dek mama ekleyebilirsiniz. Belirli bir standartı yok.

 • betul

  7 aylık kızıma gece yatarken mama veriyom doğrumu guncel anne

  • Güncel Anne

   Anne sütü alıyor ve kilo alımı iyi ise vermenize gerek yok.

 • Kardelen

  Merhaba güncel anne. Kızım bir hafta sonra yedi aylık olacak. Dördüncü aydan itibaren ek gıdaya meyveyle başladım. Sonrasında yoğurt devreye soktum şu anda bir ögunde sadece yoğurt yiyebiliyor . Doktorumuz artık sebzelere ve kahvaltıya geçmemi ve mama miktarını azaltma mı söyledi tabii bu arada beni emmiyor artık. Sabah altıda kalkıp 9:30 gibi yatıyor altıda kalktığında çok erken oluyor kahvaltı için o zaman formül vermem mi gerekiyor.. Bir de öğlen ve akşam yemeklerinde sebze verebilir miyim?.. Ayrıca aciktiginda meyve ve yoğurt ara öğünü yapabilir mym?

  • Güncel Anne

   Ebru Hanım
   Sebze püresi verebilir, ara öğün olarak yoğurt ve meyve kullanabilirisniz

 • zuhal

  Merhaba güncel anne bebeğim 7 aylık muhallebisine mama katıyorum ama mama ve su yerine devam sütü katabilir miyim ?

 • tuğranın annesi

  Merhaba güncel anne.7 aylık bir oglum var 8.450 gr ve boyu 65 cm.1 haftadır düzenli olarak sabahları kahvaltısını yiyor öğlen corbasinı içiyor içine et ve et suyu yapıyorum ikindin karısık meyve püresi hazırlıyorum onuda yiyor aksam tekrar corbasını iciyor günde 4 defada anne sütü alıyor aslımda şuaralar aslında şuaralar anne sütü alnak isyemiyor ama ben zorluyirum yemek yemesi güzel doktor kilosuna ve boyinada normal iyi diyor ama ben boyunun kısa oldugunu düşünüyorum babamız cok uzun aslında ama.sizce boyu nasıl ve ona boyunun Uzaması icin neler yedirebilirim ve sizce öqün uygulamam güzel mi

  • Güncel Anne

   Ayına uygun bir şekilde bebeğinizi beslemenizi öneririm.

 • Didem

  Merhaba güncel anne. Bebeğim 7 ayını doldurdu. Ona kahvaltıda yedirmek için Bisküvi tarifi alabilir miyim sizden. Marketlerdeki bisküvilerden yedirmek istemiyorum. Bir de bu aylarda ruşeymden yapılan Bisküvi yedirebilir miyiz. Şimdiden teşekkürler

  • Güncel Anne

   7. ayda ruşeym yiyebilir. Bisküvi tarifi pek yakında…

  • Güncel Anne

   Bebe bisküvisi tarifi yakında blogda olacak

 • günce

  Bişey sorcam emziren anneyim bende çalışmak zorundayım 7aylik bebeğim var süt sağcam ama çocuk alışırmi benziliğe bilmiyorum beni istiyor be yapabilirim

  • Güncel Anne

   Kademeli olarak ayrılığı deneyin. Yani işe başlamadan önceki günlerde önce, bebeği güvendiğiniz birine bırakarak bir saat dışarı çıkın ve daha sonra bu zamanı yavaşça artırın. Bu şekilde ayrı kalacağınız süreyi yavaş yavaş artırın.

 • erşan

  merhaba,

  Çalışan bir anneyim, bebeğim 7.5 aylık, günde 4 öğün (toplamda ~500 cc kadar) anne sütü alıyor. meyve püresi, yoğurt, kahvaltı da sorun yok fakat sebze püresine bir türlü alışamadı. sofrada bizim yediğimiz, uygun olan gıdalardan tattırıyorum (dolma içi, etli sebzeli yemekler, köfte vs) yemeye bayılıyor. sizce ev yemeklerine geçiş için erken mi? acele etmesek mi yoksa ilgisi olduğu için vermek doğru mu? verdiğim besinlerden (domates dahil) Şu ana kadar herhangi bir alerjik durumua rastlamadık.

  • Güncel Anne

   Ev yemeklerini tuzsuz ve salçasız yapabilirseniz daha bile iyi olur.

 • Bahar

  Doktor Hanım, 10 yaşındaki oğlumdan sonra şu anda 7,5 aylık kızımı büyütüyorum ve sanıyorum her deneyimli anne gibi artık internet ortamında yazılanlarda kime güvenip güvenmeyeceğimi hemen anlayabiliyorum .. Kızımın özellikle beslenmesinde tamamen sizin tavsiyelerinize uyuyorum ve size çok çok teşekkür ediyorum.. Sitenizde günlük pastörize keçi sütü konusunda bir bilgi göremediğim için sormak istedim, 7,5 aylık bir bebekte kahvaltı veya muhallebide formül süt yerine günlük pastörize keçi sütünü bir iki çorba kaşığı kullanmakta bir sakınca var mıdır? Kolay gelsin, sevgiler

  • Güncel Anne

   Bir iki çorba kaşığını geçmeyecekse kullanabilirsiniz.

 • Sultan

  Merhaba guncelanne ,
  Oğlum 7 aylık mıhlama tarifini bugun yaptım fakat yağ kendını bıraktı su gıbı yag var yağını süzüp aldım mıhlamayı fakat ben mi yanlış bırşey yaptım yoksa böyle yağ kendını bırakıyormu ? Bilgi verirmisiniz lütfen tşk ederim

  • Güncel Anne

   Kullandığınız yağ miktarını biraz azaltabilirsiniz.

 • özge

  Benim 7 ay 15 günlük oğlum var 10 kilo biz ek gidaya yeni yeni geciyoruz. Oglum kasıkla yemeyi reddediyor ne versem ögürüyor agzını açmamakta ısrarcı yogurdu kaşıkla veriyorum almıyor bardaktan su icer gibi kabul ediyor. Ben kaşıkla yemeyi nasıl alıştırıcam cok tedirginlik yaşıyorum. Yanlış birsey yapmaktan korkuyorum. Bazen tüm gün sadece anne sütü ile geçiyor. Çok mu geç kaldım ek gıdaya geçmekte.

  • Güncel Anne

   Ek gıdaya geçmekte biraz geç kalmışsınız ancak sabredin ve kararlı olun her günü denemelerinize devam edin. Sakin olun, mutlaka bebeğiniz ek gıdaya geçecektir.

 • Azra

  Merhaba benim bebegim 7 .ayına 2 gun once girdi doktorumuz bu gune kadar ek gida vermedi sadece anne sutu aldı simdiki kontrolumuzde verecek sanirim benim merak ettigim ek gidaya gec kalinmadi umarim birde ek gidaya ne ile baslanavak ilk önce merak ediyorum.

 • Arzu Sarıkaya

  Merhaba.benim bebeğim 4aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.zaten doğduğundan beri emmeye isteksizdi bu dönemde 24saatte 3 öğüne kadar düşürdü emmeyi.ek gıda vermiyordum daha .sadece uykuda emiyordu.böyle olunca yoğurt denedim ama benden olduğu gibi yoğurttan da tiksindi.4gun damardan antibiyotik tedavisi gördü.7 aylık olunca beni uyanikkende emmeye başladı.çok zor yıpratıcı bir dönemdi.şimdi 10aylik.ama hala ek gıdaya tam olarak geçemedik.yumurta sarısı peynir çorba yoğurt meyve püresi hiçbirini sevdiremedim.6 ayından itibaren bu yiyecekleri ara ara tartırıyordum reddediyor.kansızlığı çok yüksek çıktı tabi.şimdi bulamaç yapıp mamayla tadını bastırıp vermeye başladım.illk kasıkta reddetse de sonra yiyor.ara ara tek tek veriyorum tiksinip ağzından atıyor.artık ne versem reddetmeye alıştı.enfeksiyon tekrarladımı diye tekrar test yaptırdım temiz çıktı.eline verdiğim yiyeceği ağzina goturmeden atiyor.5-6 saat boyunca hiçbirsey yememiş olsa dahi acikmamiş gibi.ne yapmalıyım şimdi ben.

  • güncelanne

   Öncelikle bulamaç yapmaktan vazgeçmenizi öneriyorum. Sonrasında ek gıdaya yeni geçiyormuş gibi davranıp adım adım acele etmeden geçmenizi tavsiye ederim.

 • Arzu Sarıkaya

  Bu arada bebeğim 8.500gr.benim sutum bol oluyor emmediği süreçte hep sağip 6yasindaki oğluma içirdim.uykuda emdiğinde çok iyi doyuyordu. ilk 3ay kilo alımı çok iyiydi.sonra duraksamaya geçti.

  • güncelanne

   İlk bir yıl bebeğinizin ana gıdasıdır. Ek gıda denemelerinin yanı sıra bol bol anne sütüne devam

 • hicran

  Merhaba benim bebeğim 7 aylık doğum kilomiz 4 kg olarak doğduk ilk 4 ay anne sütü aldı 4 aydan sonra zorla anne sütü verdim emmek istemedi ve kilo almadı iki ay mama vermek istedim mamayida almadı halen almıyor biberon kullanmayida bilmiyor emmeyi tamamıyla bıraktı şuan ek gidayla gidiyoruz ne mama alıyor nede beni emiyor ustelik emmedigi icin sutumde gitti sutum yok ne yapmalıyım.

  • güncelanne

   Öncelikle iştahsızlığa neden olabilecek hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk uzmanına başvurmanız öneririm.

 • çiğdem

  Merhaba ,

  Bugün itibariyle tam 6 aylığız, 7. ayımızdan gün almaya başladk…
  Doktorumuz geçtiğimiz aydan bu yana ek gıdaya başlattı yani 5 ay +1 de
  Emziren anne değilim
  Bizim günlük rutinimiz şöyle sabah 8:30 formül süt / 11:30 Hipp marka tam tahıllı muhallebi ( formül süt ile yapılıyor ) / 14:30 süt / 17 :30 sebze püresi ( kabak havuç patates ) / 20:00 uyku sütü / 23:00 uyku sütü
  Bu ay ete meyveye başla dedi…
  Ara öğün ekleyebilir miyim ? meyve için ?
  Muhallebi evde mi yapmalıyım ?
  kafam çok karışık 🙁

  • güncelanne

   Ben muhallebilerin evde yapılmasını öneriyorum.

 • şerife

  slm bebegim 6.5 aylik 8 kilo normalmidir

  • güncelanne

   Doğum kilosu ve cinsiyetine bağlı…

 • serap

  Kızım 7 buçuk aylık 2 kilo 850 gr dogdu suan kahvaltıda cevizli pekmez peynir yumurta Yiyor öğle yemeğinde çeşitli sebze yemekleri ve çorbalar veriyorum artı meyve püreleri yediriyorum ama şuan kilosu 7200 gr istediğim gibi kilo almıyor Acaba sebebi ne olabilir

  • güncelanne

   Bebeğinizin kilosu doğum kilosuna göre gayet iyi. Son iki ayda kaçar gram aldığını yazabilir misiniz?

 • Ayşe

  Merhaba benim oğlum 3300 doğdu şu an 6ay 7 günlük 10 kilo anne sütü ağırlıklı üç öğün 9 cc devam sütü 1 öğün sebze-meyve-yogurtlu meyve püresi veriyorum.kilosu fazla diye iki öğüne cikartamiyorum sizce ne yapmalıyım

  • güncelanne

   6 aylık bebek beslenmesi yazımı okumanızı öneririm.

 • ülkü

  bebeğim 7.ayını doldurdu.kıymaya 7 .ayın sonundamı başlamalıyım.ve sebze pürelerine katarken ayrı bir yerdemi pişirip katmalıyım.

  • güncelanne

   Başlayabilirsiniz.

 • aysin

  merhaba benim 7 aylik kizim var 6.ayindan itibaren ek gida vermeye calisiyorum ama hepsini reddediyo sadece anne sutu aliyor ne onerirsiniz?

  • güncelanne

   Ek gıda denemelerine ısrarla denemeye devam edin…

 • Hafza

  Merhaba Güncel anne oğlum 7,5 aylık ek gıdaya 6,5 aylıkken sebze puresı ıle basladım 3 gun bekleme kuralına uyarak sebzelerı once tek tek denedım, sonra 2 lı ve 3 lu kombınledım ama sebzelerı tamamen reddettı su ana kadar.. Artık hareketlerı de arttı emekleme ve bıryerlere tutunup ayaga kalkma vs.. Son 1 ay da sadece 200 gram aldı yoğurda basladım ve de ardından meyve puresıne tek kabul ettıgı yogurt sabah kahvaltısı Na da yenı basladık yumurta sarısı (ıle once anne sutuyle actgm once bunu denedık begenmedı) +lor la devam ederım dedık bunu da yemıyor.. Ne onerırsınız?

  • güncelanne

   Öncelikle kilo alımına engel olmasına neden olacak bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Ayşe

  Merhabalar; bebeğim şu an 7 aylık, doğum kilosu 3850 gr idi şimdi 9950gr boyu 72 cm. Doktorumuzun tavsiyesi ile 5 aylık iken yoğurt ve sebze pürelerinden tattırmaya başladım, yavaş yavaş 1-2 tatlı kaşığı kadar. Bebeğim 15-20 gün içinde aniden emmeyi bıraktı. Hem memeyi hem biberonu emmiyor. Sadece gece uykusunda biberon alıyor, sağsamda bu nedenle az olan sütüm neredeyse bitti . Durum böyle olunca ek gıdalara apartopar geçmek zorunda kaldım. Neyse ki bu konuda sorun yok neyi ne kadar verirsem o kadar yiyor ama bu sefer de fazla besleniyor gibi geliyor bana. Günlük beslenme durumumuza yorum yapabilirseniz çok sevirim.
  7 de 60-120cc formül süt (canı isterse )
  9 da kahvaltı (bir kase)(yaklaşık 180 cc alıyor)
  12 de sebze püresi (bir kase)
  15 te 30-90 cc formül süt (bazen)
  16 da meyve püresi (yarım kase)
  18 de muhallebi (yarım kase)
  20 de uyurken 180-210 cc formül süt
  23 de uykuda 180-210 cc formül süt
  Gece beslemiyorum, tüm gün süt alması konusunda ısrarcı olsam da almıyor. Ayrıca bir de su içmeyi hiç sevmiyor, tüm gün 10 cc bile içmiyor bazen yumurta kıyma hepsini başladım su içmemesi zararlı olurmu acaba. Biraz uzun oldu ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • güncelanne

   Hem suyu hem de anne sütünü sık sık teklif edin. Sebze pürelerine et ekliyorsanız eğer beslenme düzeni iyi onun dışında

 • ulkubilgin

  Merhaba benim6bucuk aylik bebegim 7350 kilo boy 68 dogum kilosu 3600sizce bebegim zayifmi çok merak ediyorum birazda takintiliyim cok üzülüyorum yardimci olursasniz sevinirim.

  • güncelanne

   Doğum kilosuna ve yaşına göre kilosu normal.

 • gulsen

  merhaba guncel anne kizim 7 aylik kilosu 7260 boyu ise 65 doktorumuz normal dedi ama sanki az ve boyu kisa gibime geldi sizce normalmi

  • güncelanne

   Doğum kilosu ne acaba?

 • Demet

  Merhaba.Kavanoz meyve pureleri icin ne dusunuyorsunuz sevgiler

  • güncelanne

   Hazır ürünleri önermiyorum.

 • Ozge

  Bebeğim 7aylik 2.680 gr doğdu şuan8kg normalmi sizce yoğurdunu hazır sütten mayaliyorum keçi sütünden mayalasam olurmu

  • güncelanne

   Bebeğinizin kilosu hem ayına hem de doğum kilosuna göre gayet iyi. Evet yoğurdu keçi sütünden mayalayabilirsiniz.

 • CANAN

  merhaba benim bebeğim 7 aylık. 3 aylık iken sütüm kesildi ve mama ile devam ettik. aslında sütüm doyurmadığı ve az geldiği için sürekli mama yedi+ anne sütü. şimdi ek gıdalara başladık. sebze püresi olarak patates+havuç+brokoli+bal kabağı+kabak+kırmızı biber veriyoruz. çokta güzel yiyor. bugün itibari ile yoğurt da vermeye başladık. hafta sonu kahvaltıya başlayacağız. artık püre değilde daha bir çorba kıvamında vermek istiyorum. nasıl yapmalıyım? içine tok tutması için (pirinç dışında) bebeğim 9,5 kiloydu enson şun 10 kg geçmiştir.

  • güncelanne

   Bebeğininizin kilosu gayet iyi. Yazıdaki önerilere uymanızı öneririm.

 • Cigdem

  Merhaba guncel anne kizim 1 hafta sonra 7 aylik olucak kizimin yumurtya alerjisi var kahvalti olarak ne verebilirim peynir ve pekmez mi sadece ?

  • güncelanne

   Peynir, tuzsuz zeytin, tam tahıllı ev yapımı ekmek, pekmez, ev yapımı şekersiz reçel…

 • miray

  Benim pramature dogan 7 aylik bebegimvar ve gece 12 de mama icip uyuyo ve saba 10 da kalkiyo kahvalti yaptiriyorm normalmidir bisey olrmu ve karin agrisindanda kurtulamadim ne yapmaliyim

  • güncelanne

   Karın ağrısı için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Neslihan

  Merhaba benim oğlum 6,5aylık ben evde yaptığım bütün yemekleri tattırıyorum kahvaltıda ise ev yapımı peynir ile yumurta sarısı veriyorum evde çaldığım yoğurtu veriyorum meyvelerdende havuç suyu ile elma suyu veriyorum çokda güzel yiyor tabiki azar azar veriyorum sizce doğru bi beslenme şeklimi Benide emiyor ama sütün yetmiyorum biz tek göğüs emiyoruz aptamil mama kullanıyorum

  • güncelanne

   meyve suyu evde sıkılmış olsa bile önermiyorum. 6.5 aylık bebeğin ana gıdası anne sütü veya mamadır. Ek gıdalar tüm gıdaların %30 unu oluşturmalı

 • rabia dilek

  merhaba benim kızım prematüre doğdu 1,800 gram dı 34 haftalık doğdu şu an 7,5 aylık küvezde 1 ay kaldığı için nne sütünü sağıp götürüyoduk hastanede biberonla verdiler çıkıncada hiç emmedi inatla çok uğraştık ama olmadı toplamda 3 ay boyunca anne sütünü sağıp biberonla verdik emmeyince haliyle sütüm kesildi anne sütüne yakın diye keçi sütü ile ğirinç unu yaptım verdim daha sonra buna günde 2 kez taıllı devam maması vermeye başladım 6, aydan itibarende yoğurt veriyorum ara öğün olarak ama sade yemiyo muz katıp verince yiyo su an 8 kilo boyu 66 cm çorba sebze püresi içiremedim denedim ve kaşıkla yemiyo herşeyi biberonla istiyo ne yapabilirim nasıl bi beslenme şekli olmalı

  • Güncel Anne

   Bebeğinizin düzeltilmiş yaşı 6 aya denk geldiği için 6 aylık bebek beslenmesi önerilerimi uygulayabilirsiniz. Ama öncesinde iştahsızlığa neden olacak bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmalısınız. Bir de kararlı tutumdan asla vazgeçmemelisiniz.

 • Berenimmo

  Sevgili güncel anne yulaf etmesini nereden bulabiliriz

  • Berenimmo

   Merhaba bnm bebeğim premature doğdu 1.190 gram suan 7aylik ama zamanında olsaydı 5.5 aylik olacaktı ek gıdaya başladım ama Erkenmi acaba ek gida olarakta bir öğün sebze pure yiyor

   • güncelanne

    Yoo tam zamanı

  • güncelanne

   Yulaf alıp rondodan çekebilirsiniz.

 • Berenimmo

  Sevgili güncel anne yulaf ezmesini nereden bulabiliriz

  • güncelanne

   Yulaf alıp, biraz rondodan geçirebilirsiniz.

 • nazar baştuğ

  Merhaba gucel anne benim oğlum 7. ayda ama 8 kg doktorlar bize normal diyiyor ama çok zayif olduğunu söylüyor ne versem kusuyor hangi mama vermeliyim? ne olur yardim et çaresizim

  • güncelanne

   Kilosu ayına göre normal ama son dönemlerde kilo alımı eğer azsa bunu araştırmak gerek.

 • Gülay

  Merhaba. Bebeğim 7 buçuk aylık 74 cm 10 kilo. İlk 6 ay anne suty verdim ve daha sonrasında yavaş yavaş ek gıdaya geçtik. Meyve pürelerini hiç sıkıntı çıkarmadan yedi yalnız sebze ve çorba adına hiç bişeyi doğru duzgun yemiyo:( yağtığım herşey çöpe gidiyor tadına bakıp ağzını kilitliyo:( yoğurtuda içine meyve katarak alıştı şimdi daha iyi yiyor. Sebze ve çorba yedirmem için nasıl bir yol izlemeliyim? Acaba ek gıdaya bi hafta ara versem tekrardan çorbayla başlasam nasıl olur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • güncelanne

   Boyu ve kilosu yaşına göre iyi. Onun dışında azimle denemeye devam etmenizi öneririm.

 • Pingback: Kıymalı karnabahar püresi - guncelanne.com

 • zlm

  Merhaba güncel anne yazılarınizin sikı takipcisiyim benim sorum oğlum 7,5aylik 11kilo 75cm 4kilo doğdu.6.aya kadar sadece anne sütü aldı.6.aydan itibaren blw ve klasik olarak ek gıdaya geçiş yaptık tadim gunlerimiz daha yeni biti. Son bir haftadir ogunlere başladım sabah kahvaltı akşam anne sütü yedi tahlili muhallebi alıyor.aralarda sürekli anne sütü alıyor.kahvaltıda yumurta sarısı tuzsuz lor (bir çay kaşığı) tuz tereyag(bir çay kasigi)buharda pişmiş elma armut havuç vbsebze ve meyvelerle kombinasyonu yapıyor bunları kendi yiyor yarısını ancak yiyordur.kısaca ozetliyecek olursam yaşıtlarına gore kilolu olan oğlum ek gıdaya geçişte bu beslenme şekliyle obeziteyi tetiklemiş olur muyum verdiğiniz bilgiler için şimdiden tesekkur ederim.

  • güncelanne

   hazır muhallebilerden uzak durmanızı öneririm.

 • Zeynep

  Merhaba güncel anne
  6 buçuk aylık bir kızım var yaklaşık bir aydır ek gıdaya başladım fakat hiç bisey yemek istemiyo ağzını açmıyor açıp alsa bile ağzında bekletiyo bu durumda ne yapmalıyım ara vermem doğru olurmu bi süre yoksa hergun denemelimiyim

  • güncelanne

   Denemekten vazgeçmeyin ama ısrarcı değil, kararlı olun….

 • Pingback: Bebekler için etli sebze püresi - guncelanne.com

 • sennur

  Merhaba guncel anne.benim kizim 7 aylik ve 7.300 gr.bence kilosu cok az,iki aydir dogru kilo almiyor.3 800 dogdu almanyada yasiyorum ve burdaki doktorlar normal diyorlar.bir aydir ek gidaya gecis yaptim ama yinede kilosu ilerlemiyor.bu arada anne sutu emiyor.acaba sizin bir oneriniz varmi

  • güncelanne

   Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Aysenur

  Bebegik 7 aylik ve ben sebze puresi konusunda kararsizim hepsi ayri ayri mi verilmeli karistirilmali mi.meyve puresi nasil oluyor ben buharda biraz yumusatip veriyorum dogrumudur? Ve blendrdan gecirmiyorum ama bulgur taneleri hafif kalitor tam ezilmiyor daha yumusak bi kivam icin neler yapmaliyim?yeni anneyim oyuzden texrubelrnze ihtiyacim var

  • güncelanne

   Meyve püresi tek meyve ile yapılmalı, sebze püresi 2 sebze ile yapılır ve d sebze püresi tarifi Bebek ve Çocuk Yemekleri kategorisinde var, oradan bakabilirsiniz.

 • Nene

  Bebegim kabızlıga meyilli bir bebek.7 aylık. Sebze püresi nasıl hazirlamaliyim? Hangi gıdalardan uzak durmaliyim?

  • güncelanne

   Patates, şeftali vb. gıdalar kabızlığı artırır.

 • Ece

  Merhaba, 6 ay 10 günlük bebeğimize 5 buçuk aylıkken yavaş yavaş ek gıdalara başlamıştık. Şu an sabah kahvaltı (yumurta ve lor), öğlen sebze çorbası, akşamüzeri de yoğurt ve/veya meyve veriyoruz. Her öğünün üzerine ve de gece 2 kere anne sütü alıyor. Arada sebzeleri gülerek reddetse de olumlu bir ilermesi var. Ancak son zamanlarda kusması oldukça arttı; gündüz her beslenme sonrası (bazen hemen bazen üstünden saatler geçse de) kusuyor. Başta kahvaltıda verdiğimiz tam tahıllı karışım, öğlen için denediğimiz tarhana çorbası ya da yine çorbalara eklediğimiz et suyundan kaynaklanabileceğini düşündük; fakat bunları kesmemize rağmen kusma devam ediyor (çökelek kıvamında, hafif kokulu). Arada kabızlık da oluyor. Ek gıdaya geçişte kusma beklenen bir senaryo mudur? Bunun önüne geçmek için öneriniz var mı? Bir de örnek beslenmelerde yer almayan gece beslenmesinin olumsuz bir etkisi olur mu? Çok teşekkürler, sevgiler.

  • güncelanne

   6.7. AYDAN SONRA GECE BESLENMES ÖNERMİYORUM.

 • aybuke

  Merhaba ornek menuler 21.30 da bitiyo. Formul mama veren anneler sonra bebekte istek olmuyosa sabaha kadar yeni bir öğünle beslememek normalmi. ki kizim uukuda oluyor. Ben uyku arasinds yediriyodum. Ne onerirsiniz. Sevgilet

  • güncelanne

   Bebkelerin 6. aydan sonra gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. 21.30 dan sonra gece 23-24 gibi bir mama öğünü verebilirsiniz.

 • tuğba-eslem

  Merhaba ; 7.5 aylık bir kızım var. 3.430 doğdu. Şuan 12 kilo. Ek gıdalara başlarken korktum.6.ayda tadimlik olarak yoğurt ara arada havuç elma suyu verdim.doktorumMerhaba ; 7.5 aylık bir kızım var. 3.430 doğdu. Şuan 12 kilo. Ek gıdalara başlarken korktum.6.ayda tadimlik olarak yoğurt ara arada havuç elma suyu verdim.doktorumuz geç kaldığımız i ek gıda aldikca kilo alımının yavasliyacagini yinede bir endokrin uzmanına gitmemezi tavsiye etti. 7 ayin başlarında tam bir öğün olarak değil ama Kahvaltıda yumurta peynir tattirdim yemeklerin sularına küçük ekmek banip tattirdim. Şuan bir öğün muz elma pure yapıp iki üç çay kaşığı veriyorum ( pek sevmiyor) dünde sebze püresi denedim azda olsa yedi. Kilolu olduğu için korkuyorum . Daha fazla kilo alır obez olur diye. Ne yedirip nr sıklıkta yedirecegimi bilemiyorum.ogunleri nasıl ayarlamaliyim. Gün içinde ne kadar ölçüde ve ne sıklıkta ek gıda vermeliyim.bu arada hala anne sütü alıyor. Ayrıca aşırı derecede uykusuz bir bebek. Gün içinde en fazla uyku 15 dakika. Bunun içinde bir öneriniz varmı. Şimdiden teşekkürleruz geç kaldığımız i ek gıda aldikca kilo alımının yavasliyacagini yinede bir endokrin uzmanına gitmemezi tavsiye etti. 7 ayin başlarında tam bir öğün olarak değil ama Kahvaltıda yumurta peynir tattirdim yemeklerin sularına küçük ekmek banip tattirdim. Şuan bir öğün muz elma pure yapıp iki üç çay kaşığı veriyorum ( pek sevmiyor) dünde sebze püresi denedim azda olsa yedi. Kilolu olduğu için korkuyorum . Daha fazla kilo alır obez olur diye. Ne yedirip nr sıklıkta yedirecegimi bilemiyorum.ogunleri nasıl ayarlamaliyim. Gün içinde ne kadar ölçüde ve ne sıklıkta ek gıda vermeliyim.bu arada hala anne sütü alıyor. Ayrıca aşırı derecede uykusuz bir bebek. Gün içinde en fazla uyku 15 dakika. Bunun içinde bir öneriniz varmı. Şimdiden teşekkürler.

  • güncelanne

   Merhaba,
   Kilo alımı hızlı olduğu için bir endokrin uzmanına başvurmanızda fayda var. Ayrıca lütfen 7,5 aylık bebeğinizi beslerken artık saatlere takılmayın. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslemeye, kilo alımının iyi olmasına ve vitamin mineral dengesizliği olmamasına dikkat edin yeter.

 • Büşra

  Merabalar bebeğim 32 haftalık doğdu şu an düzeltilmiş 5 kro 7 aylık doktor kilo alımı azaldığı için ek gıdaya başlattı dediklerini verirsem emmiyo neyi nasıl yapacağıma şaştım kaldım 7-7:30 gibi uyanır emer 9 kahvaltı (pekmez,yumurta sarısı,ev yapımı labne,ev yapımı bisküvi,tahıllı kaşık maması) devamı yok öğlen oluyo emmiyo sebze vermeye çalışıyorum yok 3-4 arası yoğurt vermeye çalışıyorum meyveli olursa yiyo emziriyim diyorum ağlıyo öyle geçiyo günümüz akşam 9 da kaşık mamasını yiyo uyuyo 12 de kalkıp emiyo daha sonra 3 ve 6 da kalkıp emiyo besin yeterlimidir sizce ek gıda işini hiç sevmedim 7.360 kilo 70 cm (2.480-44cm doğdu)cevap verirseniz minnattar olurum size

  • güncelanne

   Kilosu gayet iyi yaşına göre…

 • zeynep

  merhaba Benim ikiz bebeğim var biri kız biri erkek Erkek olan emmeyi seviyor ve ek besinleri az da olsa yiyor fakat kızım şu sıralar emmek istemiyor yani tüm gün sebze püresi versem yiyecek.dün sütümü sağıp içirdim içti ne yapacağımı bilemedim.sebze püre olarak tarhananın içine irmik ve düğü atıyorum bir de et suyu koyuyorum doğru olur mu.çorba gibi değil de biraz püre şeklinde oluyor.

  • güncelanne

   İkizleriniz kaç aylık?

 • sahram

  Merhaba benim 7 ay 10 gunluk kizim var en son doktora aldigimizda 7 kilo 300 gr cikmisti boyuda 69 doktorum ev yemegine başlayabilirsiniz dedi hic ek mama vermedim hep anne sütü simdilerde kizim sabah kahvatida sadwce nir yumurta yiyor anne sütü her istediginde veriyorum oglenleri meyveli yogurt yediriyorum yada normal yogurda biraz ekmek ufaliyip yediriyorum akşamda ya kabak haşlayip yediriyorum yada minil kasede corba bazen sadece yogurt yogurdu cok severek yiyor acaba cok mu yediriyorum tabi suda veriyorum dişlerini serinletiyor severek iciyor yemekten sonra

 • Berna

  Merhaba 7 aylık bebeğim var . Malesef 4. Ayda aniden sütüm kesildi ve emziremedim . Bebeğim 3250 kg doğdu ve suan 7,500 kg kilosu az zayıf bir bebek ama hateketleri de bir sıkıntı yok . Malesef yemekde sıkıntı çekiyoruz 2 ayda 5 diş çıkardı tabı buda etkilemiş olabilir . Beslenmeniz şu şekilde
  07.00 formul mama
  09-00/10.10 kahvaltı( yumurta sarısı – ev yapımı peynir- keçiboznuzu özü -5 adet bebe bisküvisi)
  13.00 çorba-(sebze-yoğurt-un ) 1 kase yoğurt
  16.00 -17.00 formul mama
  20.30 bebe muhallebisi
  00.00 formul mama
  04.00 formul mama
  Gün böyle geçiyor saat aralıkları cok fazla ama 2-3 saatte bir denediğinde yemiyor zorlasadım kustu oyuzden kendi istediğinde veriyorum . Ama kilo alımı yok malesef cok üzülüyprum. Tüm tahliller yapıldı değerler gayet güzel . Nasl ilerlemeliyim ne önerirsiniz

  • güncelanne

   Beslenme menülerini doktorunuz ile birlikte gözden geçirmenizi öneririm.

 • sibel

  Merhaba 25 haftalık 680 gr dogmustu suan duzeltılmıs 7 aylık 6.700 gr boy 67 cm sizce kilosu normal mi ılk üc ay ada 1 kg alıyordu sımdı kılo alımı cok az ayda 400-500 gr neden olabilir bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  • güncelanne

   İkinci altı ay kilo alımları azalıyor zaten..

 • Zelal arya

  Merhaba..7.5 aylik kizima kendi mayaladigim keci yogurdunu bir türlü yediremedim.inek yogurduna gectim.ama onu da sade yemiyor.muz, gün kurusu vs.ile karıştırıp yedirebiliyorum..sizce boyle devam etmeli miyim ? Sade yoğurdu nasil verebilirim ? Kizim ayrica ayina gore zayif..

  • güncelanne

   Denemeye devam edin.

 • Nurşen / Demirhan

  Merhaba.benim kızım 7.ayına girdi kilosu 7.500 gr günde zorlamayla anne sütünü 4 -5 kere emiyor saat 10 da uyaniyor ve ek gıda olarak 40 ml kadar kahvaltı hazırlayıp yediriyoruz uyaaninca.bu sefer de emme saatini çok aksatiyor emme sayısı düşüyor bizde iyice emsin diye öğün atlatiyoruz pure veya çorbasını vermiyoruz oncelikle anne sütü diye ama kilosu ve beslenmesi hakkında iştahsız bir çocuk için öneriniz nedir.

  • güncelanne

   Kilosu ayına göre gayet iyi ama tabii doğum kilosu ve son dönem aldığı kilo da önemli.

 • busra

  mrb benm kizim 7aylk 4 5kasiktan fazla bisey yemiyo napabilirim istahinin acilmasi icin ltfn yardm benm kizim 7aylik 7kilo 65cm boyu nasil

  • güncelanne

   Bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • serpil

  Benim 7 buçuk aylik kızım var.bizim alerji sorunumuz var.mama kullanamıyoruz.sutumde yeterli gelmiyo.Ben kahvaltısında krem peynir koyuyorum ceviz eziyorum ve pekmez.ama suan hiç bisey yemiyor.ne versem ağzında bekletiyor.tukuruyor .cok bunaldim.

 • Elçin balta

  Merhaba benim oğlum 7 aylık son 3 haftada sadece 100 gram aldi.2 ana 1 ara öğün ek gıda veriyorum. Kahvaltıya yeni başladım. Bunların dışında her istedinde emziriyorum. Aç olduğunu gösteren hiç bir belirti yok. Cok neşeli bi bebek. Birde oğlum 15 günden beri emekliyor sadece uyudugunda duruyor cok hareketli kilo almamasinn sebebi bu olabilir mi? Kilo alimini arttirmak için ne yapabilirim.

  • güncelanne

   Öncelikle kilo alımına engel bir hastalık veya durum olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • EBRULİ

  merhaba benim oğlum 37+2 haftalık ve 2,650 gr. doğdu.5 aylık olana kadar anne sütü aldı fakat inek sütü alerjisi çıktığı için 3,5 aylıktan sonra ben kendim inek sütü diyeti uygulayarak gittim.Fakat bu arada kilo alımı çok yavaşlamıştı bu sebeple 5.ayında sonra yavaş yavaş ek gıdaya başladık.Ek gıdadan sonra kilo alımı düzeldi.Şu anda 7 ayı doldu.Fakat gece toplamda 100 cc dışında ne anne sütü nede devam sütü hiç içimiyor biberon görünce bile ağlıyor ama onun harici et de dahil herşeyi yiyor büyükler gibi 4 ana öğün yiyiyor.gecede anne sütü ama çok az.şu anda 65 cm ve 7,100 gr.Bu arada artık inek sütü alerjisi bitti.Herşey normal mi?Ve nasıl devam sütü içirebilirim.

  • güncelanne

   Yoğurduna ve sebze pürelerine ekleyerek.

 • Emel

  Merhabalar bebeğim 7 ayini doldurdu
  08 annne sutu
  10:00 1 yumurta sarisi peynir biskuvi pekmez
  12 anne sutu
  14.30 4/3 elma puresi veya baska meyve
  17.30 120ml sebze corbasi 40ml yogurt
  19 anne sutu
  20.30 130ml meyveli muhallebi
  21.30 anne sutu olarak ogun yapiyoruz ancak her yemegi bittiginde daha fazlasini isteyerek agliyor sizce yedikleri fazlami ogunleri azaltmalimiyim

  • güncelanne

   Anne sütünü sık ve yeterli emiyorsa bebeğe istediği kadar ek gıda verebilirsiniz.

 • Bircan

  Merhabalar..
  Oncelikle Sitenizi çok begendigimi belirtmek istiyorum. Çok faydalı ve yararlı bilgiler paylasiyorsunuz. Sorulara vermiş olduğunuz cevaplarla bile birçok eksik bilgilerimizi tamamlamış oluyoruz. Ama yine de benim sorumu benden once soran birini yorumlarda bulamayacagim için direk sormak istedim.
  Benim oğlum yeni 7 aylık oldu. Masaallah çok iştahlı bir bebek. Ancak ben çok Seçici bir anneyim ki sizinde dikkat ettiğiniz konulara takintiliyim aslında 🙂 Verilmemesi gereken şeyler çok. Birde verdiğim sebzedir meyvedir ne kadar sağlıklı onda bile takılıyorum. Tabi hâl böyle olunca hiç birşey veremiyorum cocuguma. Böylesine iştahlı bir bebeğe haksızlık ettiğimi düşünüyorum. İçimi rahatlatmak için sormak istiyorum.Yiyen bir bebek olduğu icin Siz paylasimlarinizda ilk 1 tatlı kaşığı ile başlayın dediğiniz kahvaltiliklar var. Benim fazla vermemin çocuğun midesinde bir sorun a sebep olur mu? Birde dogdugundan beri nerdeyse hiç emmedi.Israrla 6 aylık olmasını bekledim. Şimdi ise doğru düzgün hiç birşey veremiyor olmak beni üzüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • güncelanne

   Bir tatlı kaşığı verin dememin sebebi bir besin ilk başlandığında oluşabilecek alerjk reaksiyonu önlemektir. Bir tatlı kaşığı ile başlayıp zamanla bebeğinizin istediği miktara kadar yavaşça artırabilirsiniz.

 • ESRA

  MRB BENİM OĞLUM 27 HAFTALIK ŞUAN 7 KİLO ZAYIF 2,5 KİLO DOĞDUYANİ 6,5 AYLIK BENİ EMMİYO MAMA İÇİYO EK GIDAYA TAM OLARAK GEÇMEDİK YOĞURT VERİYORUM ARADA BİR DE BAKICISI YOĞURTLA ÇAYA SOMUN İÇİ KOYUP YEDİRİYORMUŞ GÜNDÜZLERİ SİZDEN OĞLUM İÇİN EK GIDA İÇİN FİKİR İSTİYORUM VE BU YAZDIKLARIMIN ZARARI VAR MI

  • güncelanne

   6,5 ay takvim yaşı mı düzeltilmiş yaşı mı? Ve bebeğe hiç bir şart altında çay ekmek verilmez.

 • Tuğbatupba

  Merhaba güncel anne. Benim oğlum 6.5 aylık. 4 kilo ve 54 cm doğdu. 5 ayına kadar anne sütü aldı ama 5 ayından sonra hiç anne sütü almadı. Şimdi gün için de 1 kase kaşık maması 1 kase çorba 1 kase yoğurt ve meyve püresi veriyorum. Geçede 3 kere devam sütü alıyor. Şu an kilodu 8.5 boyu 72 cm. Sizce normal mi

  • güncelanne

   Kilosu doğum kilosu ve yaşına göre normal.

 • Tuğbatupba

  Merhaba benim oğlum 6.5 aylık. 4 kilo ve 54 cm doğdu. 5 ayına kadar anne sütü aldı daha sonra hiç almadı. 4.5 aylıkken doktorumuzun tavsiyesiyle ek kısalara başladık. Şu an 8.5 kilo ve 72 cm. Gün içerisinde 1 kase çorba 1 kase yoğurt 1 kase kaşık maması ve meyve püreleri veriyorum bazen çorba 2 kase de olabiliyor. Akşam 3 defada devam sütü veriyorum. Sizce yaptığım doğru mu

  • güncelanne

   Bebeğinizin boyu ve kilosu yaşına ve doğum kilosuna göre iyi.

 • YsmnS

  Merhaba güncel anne sitenizi beğenerek takip etmeye başladım,bilgiler çok net bir şekilde verilmiş,ben de çocuk psikoloğu bir anneyim,haliyle çok sık eleyip araştırarak ilerlemeye çalışıyorum.Bebeğim 22 Aralık 2016 doğumlu,şimdiye kadar anne sütü ile devam ettim.Başlarda ek mama takviyesini 4. Ayda çabalarımla sıfırladım.Sabah kahvaltısında çeyrek yumurta sarısı,1 tatlı kaşığı tuzsuz lor,küçük parça köy ekmeği(hazır bisküvi vermek istemiyorum)ev yapımı pekmez veriyorum.Gündüz sadece 2 ker yarım saat uyuyor.Öğlen 13:00 gibi sebze püresi yada çorba(daha kıyma koymaya başlamadım)17:00 civarı meyve püresi.Geri kalan kısımlar anne sütü.Geceleri pirinç unu maması vermemi söyleyenler var ama ben karşı çıkıyorum.Gece 23:00 gibi uyuyor gece 3 defa emmeye kalkıyor,sabah 08:00 uyanıyor.Bu tabloda eksik birşeyler var mı?Şimdiden teşekkür ederim.

  • güncelanne

   Uyku saatini biraz daha öne çekebilirsiniz. Kilo alımı iyi ve vitamin mineral eksikliği yok ise her şey yolunda demektir. Ve de kıyma eklemenizi öneririm pürelerine.

 • rabia

  Benimde 7 aylik oglum var 10 kilo 6 aya kdar emdi sora sütüm yetmedi şuanda mama veriyorum muz veriyorum tarhana çorbası veriyorum yoğurt yediriyprum pirinc unu ypiyorum vede tabak mamasi falan yiyo iyimi sakıncası varmi

  • Elif Çakır (author)

   Pirinç ununu çıkarın sebze pürelerine kıyma ekleyin.

 • feride

  Merhabalar benim oglum 7 aylık kahvaltiyi hepsi karisik yemiyor bende yarım kase devam mamasıyla biskuvi veriyorum onu yiyor diger yumurta peyniri kasimla veriyorum az miktarda yiyor sutle biskuvi sadece vermem sabahlari dogrumu tesekkur ederim

 • GÖKNUR

  merhaba.bende sitenizi beğenerek düzenli takip edenlerdenim. 26.02.2016 da 1 ay erken doğumla oğlum dünyaya geldi.Şu anda beslenme konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. İlk 6 ay sadece anne sütüyle besledim.Yeterli kilo alamadığı için doktorumuzun önerisiyle 5. ayda ek gıda tadımlarına başladım.6. ayda tamamen ek gıdaya geçtim.Fakat sütüm çok az.Bebeğim formül süt içmek istemiyor ve biberon almıyor.Dolayısıyla hem benim sütümden hemde formül sütten yararlanamıyor.Mecburen ek gıdayı fazla vermeye çalışıyorum.Onuda çok yemek istediği söylenemez.Günde defalarca ek gıda veriyorum.Sabah yumurta sarısı+ceviz+pekmez+labne peynir+tereyağ+7 tahıllı kaşık mamasından oluşan bir kahvaltı veriyorum.Bazen ara öğünde meyve püresi yediriyorum.Öğlen 13.00 gibi kıymalı sebze püresi,akşamda muhallebi yada kaşık maması veriyorum.Doktorumuz vermemi söyledi.Ama sizin sitenizde en fazla 2 öğün yazıyor.Kafam çok karışık.Formül süt alıyor olsa bu kadar ek gıda vermezdim.Ama ne kaşıkla ne de biberonla almıyor.Sizce ne yapmalıyım.Fikirlerinize çok ihtiyacım var.(Oğlumun şu an 7 ayına bir haftası var ve 7.200 gr 67 cm boyunda zayıf bir bebek)

  • güncelanne

   7 Aylık bebeğin ana gıdası anne sütü, anne sütü yoksa mamadır. Sizin programınız 7 aylık bebek için oldukça yüklü. Muhallebi, sebze ve meyve pürelerine ılıdıktan sonra anne sütü/toz mama ekleminizi öneririm. MAmayı sulandırılmış şekilde değil de toz halinde yoğurt ve diğer yiyeceklere eklemelisiniz.tabi su içermeniz kaydı ile…

 • Döndu

  7 aylık kızım var kendi purelerini değilde daha çok bizim yediğimiz yemeklerden yemek istiyor ne yapabilirim bi zararı varmı acaba?

  • güncelanne

   Salçasız, tuzsuz ve baharatsız ise ve 7 aylık bebeğin yemeklerine uygun ise yedirebilirsiniz.

 • Betül

  Merhabalar öncelikle bilgileriniz icin ayrica tesekkur etmek.istedim. bebegim 6 aylik ek gidaya erken baslamak zorunda kaldim. Kilo alimi yetersizdi ve sutum yoktu mamayla da kilo alamadi. Doktor tavsiyesiyle 4. Ay muhallebiyle basladim 5. Ay sebze puresi meyve puresi. Simdi de sabah 7 de mama 10 da kahvalti 13.00 gibi çorba 15.00 gibi de meyve puresi veriyorum daha sonra da mama veriyorum yatarkende muhallebi gece acikirsa yine mama veriyorum.. beslenme duzenimiz nasil acaba sizin acinizdan.. dogru veriyormuyum eksik yanlis bir durum var mi danismak istemistim. Teskkurler..

  • güncelanne

   Mama miktarını artırmanız gerekmekte. 6 aylık bir bebeğin ana gıdası anne sütü, o yoksa mamadır.

 • Çiğdem

  Merhaba 7,5 aylık bebeğim var. 2650 gram doğdu. İlk ay 1200 gram ikinci ay 850 gram aldı. Sütüm olmasına rağmen kızım 3. Ayında memeyi reddetti, çok az emdi ve 350 gram aldı. 4. Ayında 450 gram aldı. 5. Ve 6. Aylarında da 500 gram civarında aldı. Ek gıdaya 7. Ayında başladım. Şu anda da sizin tavsiye ettiğiniz gibi 2-3 öğünden fazla vermiyorum. Emme konusunda önceki gibi değil. Emiyor ancak uzun süre değil. Ek gıda konusunda acaba yanlış mı yapıyorum. Daha fazla yedirmeye çalışmalı mıyım? Şu anda kilosu 6,5 kg.

 • HilalAydın

  Benim kızım 7 aylık anne sütü almıyor formül süt de istemiyor, ne yapmam geeek?

  • güncelanne

   Formül sütü toz halde (yarım çay bardağı yoğurda 3 ölçek mama) şeklinde veya sebze püreleri ılıdıktan sonra ekleyebilirsiniz. Su vermeyi unutmayın. Bu arada öncelikle niye iştahsız anlaşılması için bir çocuk doktoruna götürün

 • ceyyun

  merhaba oglum 7aylik ek gidaya geçtik sebze püresi yemeyi hep reddetti o yuzden sebze yemeklerinden yedi bizimle herzaman istahli degil ama et urunlerini seviyor bakik tavuk kiymayi geceleri gec uyudugu icin sabah uyanmamiz gec oluyor o yuzden kahvaltı saatimiz oyleyi buluyor bu sıkıntı olur mu

  • Elif Çakır (author)

   Kilo alımı iyi ise ve vitamin eksikliği yoksa bir şey olmaz

 • Pınar

  Merhaba kızım 7 aylık ek gıdaya başladık kahvaltı,sebze püresi,elma armut püresi veya suyu ve yoğurt veriyoruz.Fakat emmesi azaldı emmek istemiyor Yeni diş çıkarıyor bu yüzden mi yoksa memeyimi bırakacak endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  • Elif Çakır (author)

   görüp muayene etmeden bu durumun nereden kaynaklandığını bulmam çok zor.

 • Sanem

  Merhabalar oğlum 7,5 aylık 5. Ayından beri Dr tavsiyesi ile yoğurtla ek gıdalara başladık anne sütünü 4. Ayda reddetti. İştahı gayet güzeldi fakat 2 hafta önce çok ciddi grip ve boğaz enfeksiyonu geçirdi ve katıları artık yediremiyorum yeni yeni düzeliyor hastalığı sevdiği tüm yemekleri yapıyorum ama nafile sadece formül ve pirinç ununu pekmezle karıştırınca yiyor. Ne tavsiye edersiniz beklemeli miyim yoksa mama istediğinde arayı biraz açıp ek gıda mı vereyim

  • Elif Çakır (author)

   Hastlaık döenminde iştahsız olmaları normaldir bebeklerin.

 • Çiğdem kutlar

  Merhaba benim 6,5 aylık oğlum var 2,920gr 51 cm dogdu.mama aldığı için ek gıdaya 5 aylıkken başladım.sabah 9.30 da kahvaltıya başladım yumurta satışı,evde yaptığım lor peyniri ev yapımı pekmez 11de mama 13.30 sebze püresi 16:00da elmayla yogurt veriyoyorum akşam mama gecede 2 kere mama veriyorum.simdiki kilosu 7,700 gr boyu 69cm rutin testler yapıldı normal kansızlığı yok.

 • Esra

  Merhaba sorum 7 aylikbebegim var ve hamile kaldim emzirmelimiyim

  • Elif Çakır (author)

   Kadın doğum doktorunuza danışıp karar vermelisiniz.

 • asya

  Merhaba 7 aylık kızm sabah kesinlikle yemek istemiyor alerjisi olduğu için tadı çok kötü bir mama ile beslemek zorundayım herşeyi denedim pekmez meyve vb. Yanlız irmik ve elma muhallebisini seviyor ben akşam öğünü olarak veriyorum sbah ve akşam yedirsem olurmu sizce mamasını yemediği için mamasını kaşık mamaları na karıştırıyorum yoksa aç kalıcak artık depresyona girdim nasıl besliyeceğimi şaşırdım akşam 8 buçuk tan sabah 10 kadar yemek yemiyor ben acıkmıştır düşüncesiyle yediriyorum çok az yiyor zaten yedire bileceğim şeyler kısıtlı sabah muhallebi sonta meyva öğlen sebze püresi ikindi uykusunda mama akşam tekrar muhallebi versem olurmu sizce teşekkürler. .

  • Elif Çakır (author)

   Buradak beslenme düzenini her besini dengeli ölçülü vermeye dikkat edin

 • sümeyra

  Merhaba blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. ben çalışan bir anneyim. çocuğum su an 6 buçuk aylık. ben işteyken anne sütü içmiyor. biberon almıyor sütümü şırıngayla vermeyi bile denedik ama olmadı. ben akşam 5 gibi evde oluyorum. çocuğum için anne sütü olmadan önerebilceginiz bir menü var mı? ana ve ara öğünde ne yemeli. anne sütü olmadığı için kaç saatte bir gıda veril meli? bu arada bebeğim şu an 8 kilo 🙂

  • güncelanne

   Sabah çıkarken ve akşam geldikten sonra bolca emzirin. Onun dışında bakıcısı kaşıkla içirmeyi deneyebilir.

  • güncelanne

   Sabah ve gece emzirebilirsiniz.

 • Eda

  Merhaba bebek bisküvisinin tarifini sitenizde bulamadım, ayrıca siteniz cok faydalı ve güzel ellerinize emeğinize saglık:)

  • güncelanne

   Teşekkürler

 • Elif

  Iyigunler benim kizim 6 ay 10 günlük 8 500 kilo ekgidaya nezaman baslamaliyim

 • Elif

  Iyigunler 6 ay 10 günlük kizimvar kilosu 8 500 ekgidaya nezamangecmeliyim

  • güncelanne

   Geçebilirsiniz.

 • Leyla

  Merhaba benim bebegim 6 buçuk aylık ara öğünlerde muhallebi veriyorum elma rendesi yumurta sarısı çok hareketli ve kilo almıyor sürekli emziriyorum ama 5 dk emiyo sikiliyo gece saat başı ağlıyo hasta değil ac da değil korkarak ağlayarak uyanıyor ve sürekli beni istiyor mutfağa gitsem ağlıyo pesimden çok ilgileniyorum çok oynuyoruz sürekli öpüyorum çevremdekiler çok ilgilendiğim için benden ayrılma korkusu yaşadığını uzaklastigimda oyuzden ağladığını söylüyor ne yapmalıyım şuan anneeeee demeye başladı beni gördüğünde ve ise başlayacağım nasıl ayrılacağım ? Ne yapabilirim sizce ?

  • Elif Çakır (author)

   Yavaş yavaş anlatarak ayrılık kaygısını yenebilirsiniz.

 • Meltem

  İyigünler güncel anne. Sizi yeni keşfettim bundan sonra takibimdesiniz. Bebeğim 7 aylık. 6. Ayında başladık ek gıdaya. Sorum şu. Bebekler doyduğunu anlarmı. Ne versem yiyor. Yanlşmı yapıyorum acaba. Mesela.1 kase çorba yada meyve püresi vs vermek yerine sayılı miktarlardamı versem. Ana besinimz tabiki anne sütü

  • güncelanne

   Anlar….

 • Arzu

  Bebeğim bir gün sonra 7 aylik olucak sekiz aylik doğdu dogum kilosu 1.960 gr şimdi 6.600gr beslenmesi devamlı birşeyler vermeye çalışıyorum yoğurt kahvaltısı meyve püresi sebze püresi olsun azar azar yiyor ama kilosu bana az gibi geliyor sizce nasil

  • güncelanne

   Kilosu yaşına uygun. 7 aylık bebeğin ana gıdası anne sütüdür. Oyüzden sürekli ek gıda vermeye çalışmayın

 • Asli can

  Merhaba benim bebeğim prametüre doğdu 1.240 gr şu an altıncı ayımızda yiz 6.kilo oldu ama son günlerde mamayı pek istekli yemiyor çok az yiyor bi kaç çeşit mama denedim başta yiyor biraz zaman gecince yemiyor artık ı mamayı anne sütü de malesef olmadı şimdi ek gıdayı başladık ne vermeliyim listelerinize uymalimiyim birde miktar ne olmalı ilk denemede patetes ve havuç haşlayıp suyu ile birlikte rondodan geçirip bebek bisküvisi koydum çok güzel yedi 180 ml falan yedi cokmu çünkü sonraki öğünü azalttı toplam gün içinde 4 öğün yedi ltf yardımcı olun

  • güncelanne

   Fazla ek gıda verirseniz mama alımı azalacaktır.

 • nurhan

  Bnm 7aylık kız bebegim var ek gıda olarak ne verebilirim??meyve puresi veriyorum onun dışında başka ne verebilirim

  • güncelanne

   Yukarıdaki yazıda anlattıklarımı verebilirsiniz.

 • Nigar zengin

  Merhaba 7 aylik bir oglum var kahvaltida sadece yumurta pekmez ve muz karisimi yiyor muz icinden ciktiginda tamamen yemeyi reddediyor kahvaltisini nasil cesitlendirebilirim yada surekli ayni besini yemesi zararli olur mu ? Lor kesinlikle yemiyor

  • güncelanne

   Bebeğiniz daha küçük. Yavaş yavaş alışacaktır, denemeye devam edin. Bu arada tüm besinleri karıştırmadan ayrı ayrı verin.

 • Mediha

  Merhaba oğlum 7.5 aylık anne sütü veriyorum ek gıdaya başladım kahvaltı ve bi öğün çorba veriyorum. Fakat sorunumuz şu ki ek gıdayı verdiğimden beri mememi istemiyor acıkıyor açlıktan ağlıyor ama emmiyor denemek için çorba veriyorum yiyip karnını doyuruyor . Ne yapacağımı şaşırdım. Ek gıda vermek zorundayım artık ama oğlum ek gıda istiyor sütü reddediyor. Bi kaç gün ek gıdayı kestim aç kaldı mecburen emmeye başladı.Ne yapabilirim normal mi bu durum emmeyi bırakacak diye korkuyorum

  • Elif Çakır (author)

   İnatla emzirmeye devam etmenizi öneririm.

 • Elif Necla

  Mrb güncel anne.. Benm bebeğm 20şubat2017 doğumlu 4.5klo doğdu sabhna 4klo dediler diyabetk anne bebeği şuanki kilosu8.5boyu70 cm ek gdaya yeni başladk sizce basl kilosu .birde bıldrcn yumurtası hakkındaki düşüncenzi merak edyorm sevgilerle

 • Gülden Bozkurt

  Merhabalar oğlum yedü aylık, gecelwri her saat başı uyanan, gündüzleri neredeyse hiç uyumayan bir çocuk, reflüsü var ama kilo kaybı ve aşırı kusma yok çok şükür, bugün ebe ek gıda mideaine faLğa geliyorsa uykusunu o da etkiler demişti, sabahları peynir yumurta tereyağ ı anne sütüyle buşam yapıuorum, öğleye doğru mimik bir kavanoz yoğurt, akşam altı gibi de suyu aşırı olmayacak şekilde yine minik bir kavanoz çorba kemik suyuna pişiyor çoğu kez bunlar bebeğime ayına göre fazla mı acaba?

  • Elif Çakır (author)

   Tavsiyem bulamaç yapmayın ve çorbasına kemik suyu değil kıyma koyun.

 • Sena tiraki

  Elif hanim oncelikle rehberliginiz icin tesekkur ederim bnm sorunum miktar ek gidada mesela yogurt 1 cay bardagi sebze puresinin miktari n olmali ve de meyveleri cam rendede 3 te 1 ni ver demisti hekiminiz bn mesela yarim armut armut kucukse yarim buyukse tabiki 3 te 1 birde kac dilim muz ezip veriyorum kesinlikle blendr kullanmiyorum cam rnde ve catalla ezdim hep yanlisim varsa lutfen duzeltin sabah anne sutunden sonra kahvalti veriyorum sonra anne sutu sonra meyve puresi sonra anne sutu sonra gene yogurt sonra anne sutu sonra pure yada sebze yada bebek tarhanasi kiyma yeni koymaya basladim ( bugunden sonra pureleri ogelene alcam tavsiyenizi dinleyip) ama sorunum miktar n kadar vermem konusunda kavram karmasasi yasiyorum tesekkur ederim simdiden soruma cevap verip bilgilendirdiginiz icin

  • Elif Çakır (author)

   İlk yıl ek gıdanın toplam miktarı 2 çay bardağın geçmemeli.

 • Esin Ercan

  Merhaba benim 7 aylık bebeğim var ve doğru düzgün ek gida almiyor genelde emiyor bazen sebze corbası ya da meyve püreleri yiyor ama genelde emmek istiyor bir türlü yemek düzeni ve uyku düzeni edinemedik yoğurt hiç yemiyo suratını ekşitiyo öğüruyo bende zorlamiyorum geceleri 1 den önce uyumuyo geç uyuduğu içinde sabahta 11den önce kalkmiyo kahvalti düzenimizde tam olmuyo o saate kadar emmiş oluyo karni tok olduğu için yediremiyorum yerse kusuyo ya da acıkmasini bekliyorum bu sefer 12 de 13.00 de kahvalti yapiyo bu sefer diğer ogunleri atliyoruz sadece kahvaltiyla kaliyo ne yapacagimi şaşirmis durumdayim..

  • Elif Çakır (author)

   Öncelikle iştahsızlığa neden olan bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir