Ay Ay Bebek Beslenmesi Beslenme

Yedi aylık bebek beslenmesi

Altıncı ay itibarı ile başladığınız ek gıdaya geçiş serüveni, yedinci ayda yeni gıdalar eklenerek devam ediyor. Yedinci ay, bebeğinizin etrafa ilgisinin arttığı ve keşfetme güdülerinin harekete geçtiği bir aydır. Yedi aylık bebek, ellerini orta hatta birleştirebilir ve ilgi duyduğu nesneleri uzanarak alabilir. Dolayısı ile önüne koyduğunuz gıdayı, kendi elleri ile uzanıp alır ve ağzına götürebilir. Yani kendi kendini besleyebilir.  Bence yedi aylık bebek beslenmesi söz konusu ise bebeğin kendi kendine beslenmeye teşvik edilmesi yerinde bir davranış olacaktır.

yedi aylık bebek beslenmesi

yedi aylık bebek beslenmesi

 Yedi aylık bebek beslenmesi ile ilgili temel noktalar

 

 •  Yedi aylık bebek beslenmesi de 6 aylık bebek beslenmesinde olduğu  gibi anne sütü ağırlıklı olmalıdır. Bebeğiniz 6-8. aylarda günlük alacağı enerjinin %70-80 nini anne sütünden almalıdır.
 • Bebeğinizin öğün saatleri sizin öğün saatlerinize denk geliyorsa aynı masada, ailece, güle oynaya yemek yemeye özen gösterin. Yemek saatlerinin stresli ve sıkıcı saatler olmasına izin vermeyin.
 • Bebeğinizin yedinci ay itibarı ile rahat rahat desteksiz oturabiliyor olma ihtimali oldukça yüksektir, bu nedenle bir mama masası edinin ve her öğünü olmasa da ana öğünleri mama masasında yedirmeye çalışın.
 • Ek gıdaya geçiş sürecinin bebeğin gelişim düzeyi ile ilgili olduğu kadar, karakteri ile de ilgili olduğunu unutmayın. Her bebek özeldir ve hayattaki duruşu farklıdır. O yüzden ‘’benim bebeğim az yiyor, brokoli sevmiyor ‘’ gibi düşüncelerle kendinizi de bebeğinizi de strese sokmayın.
 • Yedi aylık bebeğinizin beslenmesi ile ilgili endişeleriniz, sorunlarınız varsa doktorunuzdan yardım istemekten çekinmeyin.
 • O küçücük midesine girecek her kalori çok değerli, o yüzden boş kalori ile doldurmayın. 
 • Bebeğinizin kendi kendini beslemesine izin verin. Yukarıda da değindiğim gibi yedi aylık bebek beslenmesi için en iyi model bebeğin kendi kendini beslemesidir. Eğer bebeğiniz  eline geçen objeleri sıkıp, itip, kendine çekiyorsa sizin gözetiminizde olmak kaydıyla bebeğinizin kendi kendini eliyle beslemesine fırsat sunun. Mama masasının altına büyükçe bir sofra bezi serin, önüne eliyle uzanıp alabileceği parmak gıdalar koyun ve seyredin. Bebekler için özel üretilmiş kaşık ve kırılmayacak bir tabağın içine koyduğunuz sebze püresini önüne koyun ve sizin gözetiminizde yemeğini kendi yemesi için ona bir fırsat sunun. 
 •    Yedi aylık bebek beslenmesinde bir diğer önemli konu da öğünlerin nasıl ayarlanacağıdır. 7 aylık bebeğin anne sütü dışında 2 veya 3 ek gıda öğünü alması uygundur. Eğer bebeğiniz yeterli kilo alıyor (7 aylık bebek günde 15-20 gram alır)ve  vitamin ve mineral eksikliği yoksa yeterli besleniyor demektir.
 • Bebeğinizi olabildiğince doğal içerikli gıda ile besleyin, hazır paketlenmiş ürünlerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Bebeğinize verceğiniz gıdalar mevsim sebze ve meyvesi olsun. Kışın taze fasülye, yazın ıspanak yemese de olur.
 • Bebeğinizin kilo ve alımı ve boy uzamasını sıkı takip etmeye devam edin
 • Bebeğinizin damak zevkini geliştirme çalışmalarına devam ederken, yeni bir besine geçmeden önce 3 gün bekleme kuralına uyun.
 • Bebeğinizin birinci yaş gününne kadar bazı gıdalardan uzak tutun. Bir yaş öncesi yasak gıdaların neler olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

yedi aylık bebek beslenmesi, ek gıda

Yedi aylık bebek beslenmesi

 

 • Bu ayda kahvaltıya başlanabilir. Kahvaltıda tuzu alınmış peynir, pekmez, yumurta sarısı, ev yapımı bebe bisküvisi, ev yapımı ekmek, bebek reçeli (meyvelerin hafifi pişirilip, soğutulduktan sonra pekmez ile tatlandırılması ile yapılır. Güncel Anne, meyveleri pişirmek veya sularını sıkmak yerine kendilerinin yenilmesini önerir) verilebilir. Kahvaltıyı bebeğinize bulamaç halinde değil de ayrı ayrı veriniz. Bulamaçlar, bebeklerin tat alma duyularının gelişmesine ve yiyeceklerin tatlarını ayrı ayrı almalarına engel olur.
 • Yedi aylık bebek beslenmesi söz konusu ise sebze pürelerine bir yemek kaşığı kadar çift çekilmiş kuzu/dana kıyma ekleyebilirsiniz. İdeal olan, (büyük şehirlerde bulmak çok çok zor)  bebeğinize alacağınız etin elde edildiği hayvanın otlakta otlamış, gereksiz ilaçlar almamış olmasıdır. Ama bunu büyük şehir şartları altında bulmak zor tabii.
 • Bu ayda bebeğinize yumuşak dokulu, kaygan ince kıvamda sebze ve meyve püreleri yapmaya devam edin. Püre yaparken mevsim meyve ve sebzelerini kullanın. 7. ayın ortalarına doğru sebze pürelerine çift çekilmiş, yağsız kıyma ekleyin.
 • İlk başladığınız her gıdayı önce bir tatlı kaşığının ucu ile tattırın, ardından günler içinde yavaş yavaş artırın. Unutmayın, hiç acelemiz yok.

 

Yedi aylık bebeğe verilebilecek gıdalar

 

 •  Her türlü mevsim meyve ve sebzesini yedi aylık bebeğinize verebilirisiniz. Ispanak, pazı, pancar gibi sebzeler, içerdikleri nitrattan dolayı bebeklere 1 yaş öncesi kontrollü verilmelidir.
 • Peynir: Tuzsuz ve pastorize olmak kaydı ile her türlü peyniri verebilirsiniz. Başlangıç için en uygun peynir ev yapımı tuzsuz lordur. Lor, tuzsuz ve yumuşak olması nedeni ile bebeğinizin ilk peyniri olabilir.
 • Pekmez: Pişirilirken 70 dereceyi geçmemiş olmasına dikkat etmenizi öneririm.
 • Et: Yedi aylık bebeğinizin beslenmesine  bu ayın sonlarına doğru kırmızı et ekleyebilirsiniz. Et, çift çekilmiş ve yağsız kıyma şeklinde pürelerine eklenebilir.
 • Tahıllar: İrmik, yulaf, arpa,pirinç. Ülkemizde gluten hassasiyetinin sık görülmesi  nedeniyle bebek beslenmesinde   en sık önerilen tahıl pirinçtir. Öte yandan pirincin besleyici özelliği, bulgur ve yulaftan daha azdır.

 

7 aylık bebek beslenmesinde hangi yağlar kullanılabilinir: Zeytinyağı, tereyağı, hindistancevizi yağı 

7 aylık bebek için örnek beslenme menüsü

 

Uyarı: Her çocuk farklıdır. Doğal olarak ihtiyaçları da farklıdır. Aşağıdaki menüler annelere fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktoruyla konuşarak; sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartları çerçevesinde oluşturun. Bebeğinize her istediğinde anne sütü verin.

 

Aşağıdaki örnek menülerde saatler görecelidir. Yedi aylık bebek, 2 ana öğün veya 1 ana, bir ara öğün dışında tüm öğünlerinde anne sütü almalıdır. Bebek, her istediğinde emzirilmelidir.

7 aylık bebek için örnek menü 1

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (yumurta sarısı, lor) Yumurta sarısı bir çay kaşığı ile başlanır, giderek artırılır bir- iki hafta içinde tam bir yumurta sarısını yiyebilecek duruma gelir.
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
19.00: Anne sütü
21.30: Anne sütü/formül süt

 

Yedi aylık bebek için örnek menü 2

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (Mıhlama, pekmez. Mıhlama, bir çay kaşığı ile başlanır, giderek artırılır bir- iki hafta içinde artırılır. Mısır ununun organik olmasına özen gösterin. Mıhlama tarifi için bir tık)
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30: Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Anne sütü
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek için örnek menü 3

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Anne sütü
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Hurmalı muhallebi (Tarif için tık )
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek için örnek menü 4

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (tuzsuz peynir, ev yapımı bebe bisküvisi, pekmez,tereyağı)
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Sebze püresi
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Bebek muhallebisi
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek için örnek menü 5

 

07.00: Anne sütü {anne sütü yoksa formül süt)
09.00: Kahvaltı (bebek reçeli, lor,haşlanmış yumurta, tereyağı, yulaf ezmesi)
11.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt
13.30:Kıymalı sebzeli püre
16.00: Anne sütü/anne sütü yoksa formül süt)
18.30: Meyve püresi
21.30: Anne sütü/formül süt

Yedi aylık bebek beslenmesi hakkında sormak istedikleriniz ve ek önerileriniz varsa yorum kısmına soru bırakabilirsiniz. Diğer ek gıda yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

313 Yorum Var

 • 6 aylık bebek menülerinde öğünler 3 er saat arlıklıydı.Bu listerde ise 2 saat aralık verilmiş bu aralıklar az değil mi?

   • benim6.5 aylık oğlum var 10 kilo yeni yeni kahvaltı ya başlıyorum şidiğer kadar emzirdim ek gıdalara yeni yeni vermeye başlıyorum korkuyorum daha çok kilo alirda obez olur diye acaba emzirmeyi azaltıp ek gidayami başlasam yoksa emzisemmi doydugunu biliyorum sutumle doyunca emmeyi bırakıyor bana nasıl bi öneriniz olur şimdiden tessekkur ederim.

    • 7 aylık oğlum var ek gıdalara geçtik şimdiye kadar anne sütü aldı 4 aydan beri memede uzun kalmıyor kuvvetlideçekmiyor memede süt olup olmaması değil
     sorun ,kilosu 8 200 alması gereken süt miktarını almıyor sanki

    • Benim 7 aylık kızım var 8 kg 4 ayına kadar çok güzel emdi 4 ayından sonra memeyi rededmeye başladı bir türlü geri döndüremiyorum ama 6 ayına kadar sadece anne sütü verdim emiyor diye çok üzülüyorum sadece uykusunda emmek istiyor başka türlü asla veremiyorum ne yapmam lazım çok takıyorum emen bebekleri görünce psikolojim bozuluyor neden böyle oldu deyip sürekli kendimi suçluyorum lütfen bana bi yol gösterin

     • Öncelikle emme reddine neden olabilecek bir hastalığı var mı diye bir çocuk dpktpruna başvurmalısınız. Onun dılında uykuda emzirme ve bo ten tene temas geçirme emmeye zorlamama önemli

  • Merhaba Güncel Anne , bebeğim 7 aylık .Yumurta sarısına ilk kez başlayacağım. Haftanın her günü mü vermek gerekiyor 3 gün deneme süresini bitirdikten sonra ?
   Teşekkir ederim

 • merhaba güncel anne 7 aylık oğlum var artık kahvaltıya geçmek istiyorum
  kahvaltıda yumurta sarısı tam haşlanmalı mı yoksa cıvık mı verilmeli hangisi daha sağlıklı sizce. tam haşlandığında da boğaza yapışmaması anne sütü ile cıvık hale getirip versem olur mu? şimdiden tşkkürler iyiki varsınız

  • yumurta sarısı tam haşlanmalı ama haşlanmaktan morarmamalı, hafif yumuşak kalmalı. Çok küçük miktarda ve ezerek verirseniz boğazında kalmayacaktır.

   • bebegim 7 aylik kahvalti veriyorum.yumurta sarisi cici bebe pekmez karistirip yulaf ezmeside alip vermek.istiyorum.nasil yapabilirim 7 aylik.icin uyginmudur

 • Merhaba
  Yazılarınızda birçok sorumun cevabını buldum. Teşekkür ederim. Çalışan bir anneyim ve aynı zamanda doktora yapıyorum. Bundan dolayı akşamları geç yatıp sabahları erken kalkıyorum. Tabi bir de gece kalkmalarımız var. Gün içinde beni sadece kahve dinç tutabiliyor. Kızım 7 aylık. İçtiğim kahvenin kızıma zararı olur mu? Emziren annenin kahve ve çay tüketmesi çocuğun kemiklerinin zayıflamasına yol açıyor diye okudum. Bu derece etki eder mi?

  İyi günler

 • Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler ve emeğiniz için teşekür ederim. Acaba kullandığınız tam buğday unu, yulaf unu, irmik ve pirinç ununda hangi markayı tercih ediyorsunuz?

 • Merhaba 7 aylık bebeyime yaptığım çorbadan günde 2 defa veriyorum Muhallebisinide yatmaya yakin veriyorum günde 2 kahse ful bitiriyor versem halada yer doğrumu yapıyorum sizce kabızlık sorunumuz da var çıkarken hafif kanaması da oluyor kabak çorbası veriyorum kaç gündür baska ne verebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • 7 aylık oğlum var ek gıdalara geçtik şimdiye kadar anne sütü aldı 4 aydan beri memede uzun kalmıyor kuvvetlideçekmiyor memede süt olup olmaması değil
   sorun ,kilosu 8 200 alması gereken süt miktarını almıyor sanki

  • Kızım 12 kasım 2018 dogumlu. 6 aylık kontrolunde 7 kilo çıktı. Doğum kilosu 2800. Çok mu zayıf. Kilo alması için ne yapabilirim. Mama almadık hiç. Sadece anne sütü. Simdi de ek gidaya başladık

  • merhaba 7 aylık oğlum var çalışmaya başlayacağım 10 ile 4 arası kaç kere emzirmem gerekir sütümü sagmayi düşünüyorum yani çocuk kaç saat içinde acıkır 2 veya 3 mü

 • Bebek bisküvisi nAsıl yapılmalı ve ıhlamur veriyorum sabah kahvAltıda yarım çaybardağı cok seviyor uygun mu sizce oğlum 7.5 aylık

  • Yakında bebe bisküvisi tarifi olacak blogda. Bebeklere kahvaltı sırasında çok fazla bitki çayı içirilmesini önermiyorum. Maksimum 1/4 çay bardağı.

 • Merhaba mıhlama için kullandığınız tuzu alınmış kaşarı siz mi yapıyorsunuz acaba? Bir de bulguru bebeklere ne zaman vermeye başlayabiliriz? Teşekür ederim…

  • Merhaba bebegim 7aylik sutum yetmedigi icin doktor mama onerdi. Dogdugundan beri kullanior. Ben ek gidaya basladigimdan beri formul situ sadece 3 ogun ve sadece gece veriorum. Gunduzde surekli emziriorum ek gida ile birlikte bu dogrumu acaba. Iyi gunler

 • 6aylık bebeğim yoğurdun tadını beğenmiyor püskürüyor yemek istemiyor ne önerirsiniz. Birde kaç öğün ekgıda vermeliyim, kahvaltıya ne zaman başlamalıyım?

  • Benim kızımda da aynı problem vardı 6 aylık
   Dr tavsiyesi ile pekmezle karıştırıp verdim alıştı şimdi rahatlıkla yoğurt yemeye başladı tavsiye ederim

 • Merhaba listelerinizde yogurt bulunmuyor neden acaba?bizim doktorumuz kahvalti,sebze puresi,meyve ve yogurt onerdi.anne sutu ve uyku saatleriyle ayarlamakta zorluk yasiyorum dogrusu.bebegim 7,5 aylik, sizce fazla midir bu kadar ogun?kilosu oldukca iyi.

 • Merhaba,ek gıdaya geçerken yaşadığımız endişeyi sizin yazılarınız ile atlattık. Çalışmanızı tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum..8 aylık bebek içi 2 ana 2 ara öğün demiştiniz fakat miktarları az tutmama rağmen oğlum uzun süre tok kalıyor. Öğün araları emmeye fırsat olmuyor ne önerirsiniz?

 • meraba güncel anne 13 buçuk aylık bir oğlum var ve pütürlü yemek istemiyor genelolarak iştahsız bir bebek 10 kilo bile olamadı daha 3 kilo 120 gr doğmuştu 80 cm boyu şimdi mesela ıspanaklı gözleme yapıyorum küçük koparıp veriyorum pek sorun çıkarmadan yiyo ama sulu bir yemeğin içindeki tanecikleri çok küçük te olsa yemiyo ve boğuluyo sonrasın da kusuyo ve o öğün tam bir krize dönüşüyo hemen tarhana yapıyorum yarım dilim ekmek eziyorum içine kolay oluyo akşam öğünlerimiz genelde problem yumurta veriyorum küçücük bir parça diliyle itiyo ekmeği pekmeze batırır verirdim şimdi onu da yemiyo küçük parmakcıklarıyla tutup atıyo ben hiç blendır kullanmadım bu arada ilk çorbasını içtiğinde 8 aylıktı hep püre verdim sizinde tavsiyelerinize uyarak 8. ayında adanada amip oldu ve nerdeyse 2 ay sürdü iyileşmesi o dönemde resmen aç gezdi meme bile emmiyodu ve sürekli kusuyodu yani zamnda kaybettik biraz ne yapıcağımı bilemiyorum çeşitli yollar deniyorum bu durum dahada uzar diye korkuyorum dolma içi deyiyebiliyor 4 dişi var yardımlarınız olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

 • Merhaba, benim bebeğim 18 mart’ta 6 ayını dolduracak. İlk 6 ay anne sütünün yeterli olduğunu bildiğim halde son kontrolde bebeğim 300 gr. Aldığı icin doktorumuz ek gıdaya başlamamızı önerdi.kilosu 8.400 idi.başta sadece sebze püresi verdim bazen de yoğurt veriyordum, bir cay bardağını bulmuyordu verdiğim miktar.fakat sonraları almamaya başladı ,sütümün de azaldığını hissediyordum,huzursuz olmaya başladım. Sizin sitenizi yeni buldum şimdi biraz endişeleniyorum erken başlamakla hata ettiğimi düşünüyorum.bebeğim 4-5 gündür kabız sütü de çok alamıyor ,ne yapabilirim,lütfen örnek bir beslenme menüsü yazar mısınız?? Teşekkür ederim

 • Meraba guncel anne blogunuzu cok seviorum… benim kizim 7 bucuk aylik ana ogunlerindeki ek gida miktari ne kadar olmali.. yada gunde ek gida.miktari ne kadar olmali acaba.. tesekkurler

  • Miktar önemli değil. Kilo alımı normal sınırlarda ise ve vitamin-mineral eksikliği yoksa miktara değil niteliğe odaklanmak lazım. Tabii ana besin halen anne sütü..

 • Merhaba güncel anne,
  Benim 5bucuk aylık bi kızım var. Doktorumuzun önerisi üzerine 2hafta kadar önce “tat aldırma” olayında başladık.günde 1 kez Çay kaşığının ucuyla başladık, şimdi en fazla 2 tatlı kaşığı sizin tarifiniz olan sebze püresi veriyorum. Sormak istediğim, en fazla üç çeşit sebze ve pirinç ile yapıyorum püreyi. Doğrusu nedir? Ve kahvaltı vermeye başlayınca Anlamadığım(sizin önerdiğiniz gibi bulamaç vermeyi düşünmüyorum ) yumurta dışında Diğerlerini ne kadar vereceğim..? Sizden çok şey öğreniyoruz çok teşekkürler.

 • Merhaba 7, 5 aylık oglumda ne versem gaz oluyor, degisik tatlara çok istekli.bu arada sadece anne sütü aliyor dogdugundan beri. Ne emzik ne de biberon hiç kullanmadik. Dr . inek sütü alerjisibolabilir dedi.uzun zaman diyet yaptım ama sonuç degismedi.ek gidalarla kabizlik ve gaz iyice arttı. .ne yapabilirim? Simdiden Teşekkürler

  • Ek gıdaya geçiş döneminde gaz, reflü gibi mide-barsak sorunlarında artış gözlenebilir. İnek sütü alerjisinin olup omadığının anlaşılması için bir çocuk alerji uzmanınana başvurmanızı öneririm.

 • Meraba guncel anne blogunuzu cok seviorum… benim kizim 8 aylik ana ogunlerindeki ek gida miktari ne kadar olmali.. yada gunde ek gida.miktari ne kadar olmali acaba.. tesekkurler

 • merhabalar oğlum bu hafta 8 aylık olacak ,ben ek gıdaya 5 aylıkken başladım size beslenme düzenimizi yazarsam yanlışlarımı yazar mısınız ? Sabahları anne sütü 10 a kadar istediğinde veriyorum ,10:30 da yumurta sarısı bulamaç daha yapmadım ve yazınızı okuduktan sonra düşünmüyorum , kahvaltıda labne verile bilir mi? 11-11:30 arası 150ml devam sütü (sütüm az), 1sat bekliyorum Demir veriyorum 13den sonra anne sütü 14:30da 4/3 cay bardağı (önceden 1 fincandı )meyve sularımız var önceden cam rendede rendeliyordum 1aydır katı meyve sıkacağında yapıyorum (kolayıma geliyor oğlum 4 diş birden çıkarıyor 6 dişimiz olacak , huzursuz ve durmuyor gurbette olunca yardımcılarınız olmuyor ) ,17:30 kadar ne zmn isterse anne sütü ,18 de 4/3 caybardagı benim yaptıgım ev yoğurdu veriyorum ,saat 19:30 150ml devam sütü aralarda su veriyorum 8de yatıyor her kalkışında anne sütü gece 1-2 arası yıne devam sütü Çorba daha vermedim yeni başlıcam geç kalmışım . Sizin menüde yoğurt göremedim . Paylaşımlarınız için çok teşekkürler sizi geç keşfettim

  • Kahvaltıda labne verebilirsiniz ama tuzsuz beyaz peynir veya kaşar, labneden besin değeri daha yüksek besinlerdir. Kahvaltıda mıhlama verebilirsiniz. Blogda tarifi var.Onun dışında tam buğday unlu krep, tuzsuz zeytin, tahin pekmez verebilirsiniz. Öğlen etli sebze püresi vermelisiniz. Yoğurt verebilirsiniz Meyve sularını hazır veya evde sıkılmış ben önermiyorum. Meyvenin kendisini yedirmelisiniz.

 • Merhaba güncel anne, 8 aylık bebek menüsü aynen 7 aylığın son menüleri gibi mi devam ediyor ? Ayrıca kahvaltıda pütürlü her şeyi reddeden,yumurta sarısini almayan, mıhlama Ve tahin pekmez de yemeyen yani çok üzgünüm ama kahvaltıyı istemeyen 7,5 aylık bebeğim icin kahvaltı yerine hurmalı muhallebi ya da avokadolu muz versem doğru olur mu?

  • Yavaş yavaş tuzsuz peynir ve yumurtaya alıştırın derim. Kararlı olun ama ısrarcı olmayın. Bebekler bazı gıdaları 10-15 denemeden sonra ancak severek yiyebilirler.

 • Sitenizi beğeniyle takip ediyorum.Çalışan bir anne olarak bayağı faydalandım.Bebeğim 7 ay 5 günlük.Bizim düzenimiz şöyle,fikrinizi almak istedim.0700-anne sütü,08.30-meyve püresi,09.00-10.30 uyku,10.30-kahvaltı,12.00-13.00 uyku,13.00-sebze püresi 1400 da geliyorum ve gerisi anne sütü,arada bir de yoğurt yediriyorum 1700 gibi.gece de 2 kere kalkıyor emziriyorum.Bu arada boy 70cm ,kilo 8300gr

  • Merhaba doktor hanım kızım 7 ay 8 günlük kilosu az 6.400 boyu 64 cm ek gıdaya geçtik tadımlar yaptık yoğurt ve meyveleri seviyor ama sebze pürelerini pek yemiyor kilosu az olduğu için endişeliyim nasıl bir program yapmalıyım emmiyor ama süt sağlıyorum ama çoğunlukla formül mama veriyorum yani henüz kahvaltıya geçmedik sebze püresi meyve ve yoğurt diye veriyorum

 • Acaba 7 ayinidoldurmus bir bebekkilosu normal ise en fazlagunde ne jadar ek gida almali1-2 cay bardagi ?ve acaba bbebegi 9 da gece uykusuna yattikta sonra 00.00 ve 3.00 civarinda uyaniyor genelde geceleribelki birkez daha uyanabiliyor anne sutuyetersiz oldugu icin mi uyaniyor acaba bu soru benimicin cok onemli.. bu gun birmeslektsiniz bunu onlemek icin 19.00 satticivarinda aksam ogunu olarakmuhallebi onerdi dogru bir yaklasim miacaba Cok tesekkur ederm..

  • Bir bebek ikinci 6 ayında günde 15-20 gram; ilk 6 ayında günde 20-30 gram kilo alıyorsa doyuyor demektir ve anne sütü ile besleniyorsa annenin sütü yetiyor demektir. Bir bebeğin il yıl ana besini anne sütüdür.. Gece uyanmaları, 6.7. aydan sonra genelde açlıktan değil; alışkanlıktandır.

 • 7. ayımiza girecegiz iki ay once 7.600 du hic kilo almamis gene 7600 cikti sutum yetmedigi icin formul sutte kullaniyorum ek gidayada gectim niye kilo almamıstir bir fikriniz var mi

 • Merhabalar kizim yakinda 8 aylik olacak ve kahvaltiya baslamak istiyoruz ama doktoru yumurta icin 9. ayi beklememizi soyledi. birde pekmezle ilgili pisirilirken 70 dereceyi gecmemis olmasina dikkat edin demeniz kafami karistirdi. Pisirilen seylere sonradanmi eklemiyormuyuz?

 • merhaba,6 ve 7 aylık bebek beslenmesi ile ilgili yazılarınız çok faydalı oldu. 8 aylık bebeğim için de faydalanmak üzere 1 yaşa kadar olan bebek beslenmesini aynı sistemde ay ay anlatan ve örnek menüler sunduğunuz yeni yazılar yayınlarsanız sevinirim.Bu arada mıhlama tarifinizi bebeğim ve ben çok beğendik.Teşekkürler.

 • Merhabalar benim bebeğim kronolojik 8 aylık düzeltilmiş 6.5 aylık anne sütü ağırlıklı ek gıdaya başladık sabah kahvaltı öğlen meyve ve ikindin yoğurt veriyorum sebze puresini hep reddetti bugüne kadar ara ara deniyorum bu beslenme şeklinde eksik ve ya yanlış varsa söyleyebilir misiniz birde artik neler eklemeliyim beslenmeye premature olduğu için korkuyorum sizin de onerilerinizi beğeni yorum şimdiden teşekkür ederim

  • Hep söylediğim gibi, ek gıdaya geçerken sebze püresi ile başlamak, bebeğin diğer besinleri reddetmesini önlüyor. Yemek menünüz ek gıdaya ilk geçiş zamanı için biraz kalabalık. 6 aylık bebek beslenmesi yazıma bakmanızı öneririm. Öğle sebze püresi vermenizi ve 2 öğünlü ek gıdaya geçiş için 7. ayı bitirmenizi öneririm. Ancak bunu söylerken, bebeğinizin kilo alımının iyi olduğunu varsayıyorum.

   • Ben ek gıdaya kronolojik yaşı baz alarak başladım menü o yüzden kalabalık sanırım artık şu an düzeltilmiş 7 aylik o yüzden sizin 7 aylık beslenmenizi mi uygulamaliyim acaba kilomuz 7700 boyumuz da 73 cm şu anda nasıl sizce ? Teşekkür ederim şimdiden

 • Elif Hanım merhaba, 13 aralık doğumlu oğlum 3.400 gr, boyu 51cm olarak doğdu, şu an itibariyle 6.780 gr, boyu 71cm. Doktoru düşük kilo alımına rağmen, hiçbir zaman mama önermedi, anne sütüyle devam ettim. 15 gün önce ek gıda tadımlarına basladım, sebze püresi ve yoğurt veriyorum( 1 ana, 1 ara öğün olarak). Arada kabızlığı önlemek için de elma püresi. Bu şekilde devam etmeli miyim? Kilosu düşük diye endişelenip öğünleri arttırmalı mıyım? Birde kahvaltı vermeye başladığım da, bildiğimiz yulaf ekleyebilir miyim?

 • Merhaba, oglum 6,5 aylik ek gidalara basladik, Sabah emzirip cikiyorum, kahvaltida evde yaptigim lor peyniri, icine cok az eksi mayali cavdar ekmegi ufaliyoruz, anne sutu ve cok az pekmezle onu yiyor, arada meyve puresi, sonra ogle yemegi olarak 1 kaseye yakin! sebze puresi, arada yogurt aksam da yulafli ve anne sutlu muhallebi veriyorum, onu da 130cc ye 4 yemek kasigina yakin yulafi yiyor. Gece sutu de dahil olmak uzere gunde max 4 kere emiyor. kilosu 8.5 boyu 68cm. yemekleri daha da versem yiyecek ama ben vermiyorum, bu haliyle de cok mu acaba diye suphe icindeyim? nedir sizing yorumunuz?

  Tesekkurler

  • 1) Kahvaltıda bulamaç önermiyorum.Bebeğiniz herşeyin tadını ayrı ayrı almalıdır.
   2) Ek gıda miktarı 6,5 aylık bebek için biraz fazla. Anne sütü miktarını biraz daha artırmanızı öneririm.

 • Merhaba, bebeğim 7 aylık, emmeyi reddediyor. Sağıp veriyorum günde 200 cc kadar anne sütü alıyor. Bunun dışında formül mama içmek istemiyor çeşitli markalar denedim sadece uykuda içiyor Buda benim için gün içerisinde çok zor oluyor. Formül mamayı kesip gün içerisinde sadece ek gıda versem gecede sağdığım sütümü sizce doğru olur mu? Benim durumundaki anneler için örnek bir beslenme tablosu verebilir misiniz? Birde yazınızda yulaf ezmesi demişsiniz onu nasıl vermeliyiz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Formül mamayı kesmeniz doğru olmaz. Bir yaşına kadar anne sütü ve/veya mama alması gerekli. MaMAyı şu şekillerde kullanabilirsiniz.
   1) yoğurda toz şeklinde mama katabilirsiniz. Yarım çay bardağı yoğurda 3 ölçek mama uygun olur.
   2) Mamayı kaşıkla vermeyi deneyin.
   3 Metve ve sebze pürelerine 3-4 ölçek toz mama katabilirisiniz. Yulaf ununu muhallebilerde kullanabilirsiniz.

 • Merhaba güncel anne, bebeğim 7 aylık kahvaltı için tuzsuz lor yaptım,inek sütü kullandım sizce uygun mu, keçi sütü mü tercih etmeliyim lor yapımında? şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Merhaba guncel anne …Bebtklerim icin kahvalti hazirlamak istiyorum ama tam anlayamadim ilk kez verecegimde mesela sadece yumurtanin sarisini tek birsey katmadan mi azcik verecegim.yani birseyle acmadan?Sonrasinda mi peynir biskuvi falan yaninda tek tek alistira alistira verecegim.ilk etapta diğer gidalara yaptigimiz gibi ucgun kuralina uyarak ekleye ekleye kahvalti ogunu olusturucaz anladigim kadariyla.ihlamuru cay olarak verebilir miyim birde?cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. ..

 • Selamlar bir sorum olacak 6 ayını doldurdu oğlum. Bebek muhallebisi tarifinizde formül mama ile kıvama getirilmesini yazmışsınız biz mama kullanıyoruz bilirsiniz ki bu mama katı oluyor zaten kaç cc kullanmalıyım ?

 • Merhaba güncel anne. Kızım bir hafta sonra yedi aylık olacak. Dördüncü aydan itibaren ek gıdaya meyveyle başladım. Sonrasında yoğurt devreye soktum şu anda bir ögunde sadece yoğurt yiyebiliyor . Doktorumuz artık sebzelere ve kahvaltıya geçmemi ve mama miktarını azaltma mı söyledi tabii bu arada beni emmiyor artık. Sabah altıda kalkıp 9:30 gibi yatıyor altıda kalktığında çok erken oluyor kahvaltı için o zaman formül vermem mi gerekiyor.. Bir de öğlen ve akşam yemeklerinde sebze verebilir miyim?.. Ayrıca aciktiginda meyve ve yoğurt ara öğünü yapabilir mym?

 • Merhaba güncel anne.7 aylık bir oglum var 8.450 gr ve boyu 65 cm.1 haftadır düzenli olarak sabahları kahvaltısını yiyor öğlen corbasinı içiyor içine et ve et suyu yapıyorum ikindin karısık meyve püresi hazırlıyorum onuda yiyor aksam tekrar corbasını iciyor günde 4 defada anne sütü alıyor aslımda şuaralar aslında şuaralar anne sütü alnak isyemiyor ama ben zorluyirum yemek yemesi güzel doktor kilosuna ve boyinada normal iyi diyor ama ben boyunun kısa oldugunu düşünüyorum babamız cok uzun aslında ama.sizce boyu nasıl ve ona boyunun Uzaması icin neler yedirebilirim ve sizce öqün uygulamam güzel mi

 • Merhaba güncel anne. Bebeğim 7 ayını doldurdu. Ona kahvaltıda yedirmek için Bisküvi tarifi alabilir miyim sizden. Marketlerdeki bisküvilerden yedirmek istemiyorum. Bir de bu aylarda ruşeymden yapılan Bisküvi yedirebilir miyiz. Şimdiden teşekkürler

 • Bişey sorcam emziren anneyim bende çalışmak zorundayım 7aylik bebeğim var süt sağcam ama çocuk alışırmi benziliğe bilmiyorum beni istiyor be yapabilirim

  • Kademeli olarak ayrılığı deneyin. Yani işe başlamadan önceki günlerde önce, bebeği güvendiğiniz birine bırakarak bir saat dışarı çıkın ve daha sonra bu zamanı yavaşça artırın. Bu şekilde ayrı kalacağınız süreyi yavaş yavaş artırın.

 • merhaba,

  Çalışan bir anneyim, bebeğim 7.5 aylık, günde 4 öğün (toplamda ~500 cc kadar) anne sütü alıyor. meyve püresi, yoğurt, kahvaltı da sorun yok fakat sebze püresine bir türlü alışamadı. sofrada bizim yediğimiz, uygun olan gıdalardan tattırıyorum (dolma içi, etli sebzeli yemekler, köfte vs) yemeye bayılıyor. sizce ev yemeklerine geçiş için erken mi? acele etmesek mi yoksa ilgisi olduğu için vermek doğru mu? verdiğim besinlerden (domates dahil) Şu ana kadar herhangi bir alerjik durumua rastlamadık.

 • Doktor Hanım, 10 yaşındaki oğlumdan sonra şu anda 7,5 aylık kızımı büyütüyorum ve sanıyorum her deneyimli anne gibi artık internet ortamında yazılanlarda kime güvenip güvenmeyeceğimi hemen anlayabiliyorum .. Kızımın özellikle beslenmesinde tamamen sizin tavsiyelerinize uyuyorum ve size çok çok teşekkür ediyorum.. Sitenizde günlük pastörize keçi sütü konusunda bir bilgi göremediğim için sormak istedim, 7,5 aylık bir bebekte kahvaltı veya muhallebide formül süt yerine günlük pastörize keçi sütünü bir iki çorba kaşığı kullanmakta bir sakınca var mıdır? Kolay gelsin, sevgiler

 • Merhaba guncelanne ,
  Oğlum 7 aylık mıhlama tarifini bugun yaptım fakat yağ kendını bıraktı su gıbı yag var yağını süzüp aldım mıhlamayı fakat ben mi yanlış bırşey yaptım yoksa böyle yağ kendını bırakıyormu ? Bilgi verirmisiniz lütfen tşk ederim

 • Benim 7 ay 15 günlük oğlum var 10 kilo biz ek gidaya yeni yeni geciyoruz. Oglum kasıkla yemeyi reddediyor ne versem ögürüyor agzını açmamakta ısrarcı yogurdu kaşıkla veriyorum almıyor bardaktan su icer gibi kabul ediyor. Ben kaşıkla yemeyi nasıl alıştırıcam cok tedirginlik yaşıyorum. Yanlış birsey yapmaktan korkuyorum. Bazen tüm gün sadece anne sütü ile geçiyor. Çok mu geç kaldım ek gıdaya geçmekte.

  • Ek gıdaya geçmekte biraz geç kalmışsınız ancak sabredin ve kararlı olun her günü denemelerinize devam edin. Sakin olun, mutlaka bebeğiniz ek gıdaya geçecektir.

 • Merhaba benim bebegim 7 .ayına 2 gun once girdi doktorumuz bu gune kadar ek gida vermedi sadece anne sutu aldı simdiki kontrolumuzde verecek sanirim benim merak ettigim ek gidaya gec kalinmadi umarim birde ek gidaya ne ile baslanavak ilk önce merak ediyorum.

 • Merhaba.benim bebeğim 4aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.zaten doğduğundan beri emmeye isteksizdi bu dönemde 24saatte 3 öğüne kadar düşürdü emmeyi.ek gıda vermiyordum daha .sadece uykuda emiyordu.böyle olunca yoğurt denedim ama benden olduğu gibi yoğurttan da tiksindi.4gun damardan antibiyotik tedavisi gördü.7 aylık olunca beni uyanikkende emmeye başladı.çok zor yıpratıcı bir dönemdi.şimdi 10aylik.ama hala ek gıdaya tam olarak geçemedik.yumurta sarısı peynir çorba yoğurt meyve püresi hiçbirini sevdiremedim.6 ayından itibaren bu yiyecekleri ara ara tartırıyordum reddediyor.kansızlığı çok yüksek çıktı tabi.şimdi bulamaç yapıp mamayla tadını bastırıp vermeye başladım.illk kasıkta reddetse de sonra yiyor.ara ara tek tek veriyorum tiksinip ağzından atıyor.artık ne versem reddetmeye alıştı.enfeksiyon tekrarladımı diye tekrar test yaptırdım temiz çıktı.eline verdiğim yiyeceği ağzina goturmeden atiyor.5-6 saat boyunca hiçbirsey yememiş olsa dahi acikmamiş gibi.ne yapmalıyım şimdi ben.

  • Öncelikle bulamaç yapmaktan vazgeçmenizi öneriyorum. Sonrasında ek gıdaya yeni geçiyormuş gibi davranıp adım adım acele etmeden geçmenizi tavsiye ederim.

 • Bu arada bebeğim 8.500gr.benim sutum bol oluyor emmediği süreçte hep sağip 6yasindaki oğluma içirdim.uykuda emdiğinde çok iyi doyuyordu. ilk 3ay kilo alımı çok iyiydi.sonra duraksamaya geçti.

  • İlk bir yıl bebeğinizin ana gıdasıdır. Ek gıda denemelerinin yanı sıra bol bol anne sütüne devam

 • Merhaba benim bebeğim 7 aylık doğum kilomiz 4 kg olarak doğduk ilk 4 ay anne sütü aldı 4 aydan sonra zorla anne sütü verdim emmek istemedi ve kilo almadı iki ay mama vermek istedim mamayida almadı halen almıyor biberon kullanmayida bilmiyor emmeyi tamamıyla bıraktı şuan ek gidayla gidiyoruz ne mama alıyor nede beni emiyor ustelik emmedigi icin sutumde gitti sutum yok ne yapmalıyım.

  • Öncelikle iştahsızlığa neden olabilecek hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk uzmanına başvurmanız öneririm.

 • Merhaba ,

  Bugün itibariyle tam 6 aylığız, 7. ayımızdan gün almaya başladk…
  Doktorumuz geçtiğimiz aydan bu yana ek gıdaya başlattı yani 5 ay +1 de
  Emziren anne değilim
  Bizim günlük rutinimiz şöyle sabah 8:30 formül süt / 11:30 Hipp marka tam tahıllı muhallebi ( formül süt ile yapılıyor ) / 14:30 süt / 17 :30 sebze püresi ( kabak havuç patates ) / 20:00 uyku sütü / 23:00 uyku sütü
  Bu ay ete meyveye başla dedi…
  Ara öğün ekleyebilir miyim ? meyve için ?
  Muhallebi evde mi yapmalıyım ?
  kafam çok karışık 🙁

 • Kızım 7 buçuk aylık 2 kilo 850 gr dogdu suan kahvaltıda cevizli pekmez peynir yumurta Yiyor öğle yemeğinde çeşitli sebze yemekleri ve çorbalar veriyorum artı meyve püreleri yediriyorum ama şuan kilosu 7200 gr istediğim gibi kilo almıyor Acaba sebebi ne olabilir

  • Bebeğinizin kilosu doğum kilosuna göre gayet iyi. Son iki ayda kaçar gram aldığını yazabilir misiniz?

   • Kızım 7 aylık.. 6.ayfan beri çeşitli sebze meyve yopurt yedik.. Kahvaltıya başkadım cok yiyemiyor corbalara da cık yemiyor.. Yığurt cok seviyor meyve ile başka tad oldumu ayırt ediyor. Formül mama yiyorz sütüm az hiç düzgün emmdi ama mamayı 6 ayfan beri uyurkne yada eplendiği aralarda anvak verebiliyorum 120 ml bile yemiyor mama da değiştirdik yemiyor. Ek gıdaya artık hep düzenli yedirmelimiyi yoksa napmalıyuım.. Kilo vermiş 6 ayda 7450 di 7 aylık 7400 nasıl beslenmeliyiz

 • Merhaba benim oğlum 3300 doğdu şu an 6ay 7 günlük 10 kilo anne sütü ağırlıklı üç öğün 9 cc devam sütü 1 öğün sebze-meyve-yogurtlu meyve püresi veriyorum.kilosu fazla diye iki öğüne cikartamiyorum sizce ne yapmalıyım

 • bebeğim 7.ayını doldurdu.kıymaya 7 .ayın sonundamı başlamalıyım.ve sebze pürelerine katarken ayrı bir yerdemi pişirip katmalıyım.

 • merhaba benim 7 aylik kizim var 6.ayindan itibaren ek gida vermeye calisiyorum ama hepsini reddediyo sadece anne sutu aliyor ne onerirsiniz?

 • Merhaba Güncel anne oğlum 7,5 aylık ek gıdaya 6,5 aylıkken sebze puresı ıle basladım 3 gun bekleme kuralına uyarak sebzelerı once tek tek denedım, sonra 2 lı ve 3 lu kombınledım ama sebzelerı tamamen reddettı su ana kadar.. Artık hareketlerı de arttı emekleme ve bıryerlere tutunup ayaga kalkma vs.. Son 1 ay da sadece 200 gram aldı yoğurda basladım ve de ardından meyve puresıne tek kabul ettıgı yogurt sabah kahvaltısı Na da yenı basladık yumurta sarısı (ıle once anne sutuyle actgm once bunu denedık begenmedı) +lor la devam ederım dedık bunu da yemıyor.. Ne onerırsınız?

  • Öncelikle kilo alımına engel olmasına neden olacak bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Merhabalar; bebeğim şu an 7 aylık, doğum kilosu 3850 gr idi şimdi 9950gr boyu 72 cm. Doktorumuzun tavsiyesi ile 5 aylık iken yoğurt ve sebze pürelerinden tattırmaya başladım, yavaş yavaş 1-2 tatlı kaşığı kadar. Bebeğim 15-20 gün içinde aniden emmeyi bıraktı. Hem memeyi hem biberonu emmiyor. Sadece gece uykusunda biberon alıyor, sağsamda bu nedenle az olan sütüm neredeyse bitti . Durum böyle olunca ek gıdalara apartopar geçmek zorunda kaldım. Neyse ki bu konuda sorun yok neyi ne kadar verirsem o kadar yiyor ama bu sefer de fazla besleniyor gibi geliyor bana. Günlük beslenme durumumuza yorum yapabilirseniz çok sevirim.
  7 de 60-120cc formül süt (canı isterse )
  9 da kahvaltı (bir kase)(yaklaşık 180 cc alıyor)
  12 de sebze püresi (bir kase)
  15 te 30-90 cc formül süt (bazen)
  16 da meyve püresi (yarım kase)
  18 de muhallebi (yarım kase)
  20 de uyurken 180-210 cc formül süt
  23 de uykuda 180-210 cc formül süt
  Gece beslemiyorum, tüm gün süt alması konusunda ısrarcı olsam da almıyor. Ayrıca bir de su içmeyi hiç sevmiyor, tüm gün 10 cc bile içmiyor bazen yumurta kıyma hepsini başladım su içmemesi zararlı olurmu acaba. Biraz uzun oldu ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • Hem suyu hem de anne sütünü sık sık teklif edin. Sebze pürelerine et ekliyorsanız eğer beslenme düzeni iyi onun dışında

 • Merhaba benim6bucuk aylik bebegim 7350 kilo boy 68 dogum kilosu 3600sizce bebegim zayifmi çok merak ediyorum birazda takintiliyim cok üzülüyorum yardimci olursasniz sevinirim.

 • merhaba guncel anne kizim 7 aylik kilosu 7260 boyu ise 65 doktorumuz normal dedi ama sanki az ve boyu kisa gibime geldi sizce normalmi

  • Bebeğinizin kilosu hem ayına hem de doğum kilosuna göre gayet iyi. Evet yoğurdu keçi sütünden mayalayabilirsiniz.

 • merhaba benim bebeğim 7 aylık. 3 aylık iken sütüm kesildi ve mama ile devam ettik. aslında sütüm doyurmadığı ve az geldiği için sürekli mama yedi+ anne sütü. şimdi ek gıdalara başladık. sebze püresi olarak patates+havuç+brokoli+bal kabağı+kabak+kırmızı biber veriyoruz. çokta güzel yiyor. bugün itibari ile yoğurt da vermeye başladık. hafta sonu kahvaltıya başlayacağız. artık püre değilde daha bir çorba kıvamında vermek istiyorum. nasıl yapmalıyım? içine tok tutması için (pirinç dışında) bebeğim 9,5 kiloydu enson şun 10 kg geçmiştir.

 • Merhaba guncel anne kizim 1 hafta sonra 7 aylik olucak kizimin yumurtya alerjisi var kahvalti olarak ne verebilirim peynir ve pekmez mi sadece ?

 • Benim pramature dogan 7 aylik bebegimvar ve gece 12 de mama icip uyuyo ve saba 10 da kalkiyo kahvalti yaptiriyorm normalmidir bisey olrmu ve karin agrisindanda kurtulamadim ne yapmaliyim

 • Merhaba benim oğlum 6,5aylık ben evde yaptığım bütün yemekleri tattırıyorum kahvaltıda ise ev yapımı peynir ile yumurta sarısı veriyorum evde çaldığım yoğurtu veriyorum meyvelerdende havuç suyu ile elma suyu veriyorum çokda güzel yiyor tabiki azar azar veriyorum sizce doğru bi beslenme şeklimi Benide emiyor ama sütün yetmiyorum biz tek göğüs emiyoruz aptamil mama kullanıyorum

  • meyve suyu evde sıkılmış olsa bile önermiyorum. 6.5 aylık bebeğin ana gıdası anne sütü veya mamadır. Ek gıdalar tüm gıdaların %30 unu oluşturmalı

 • merhaba benim kızım prematüre doğdu 1,800 gram dı 34 haftalık doğdu şu an 7,5 aylık küvezde 1 ay kaldığı için nne sütünü sağıp götürüyoduk hastanede biberonla verdiler çıkıncada hiç emmedi inatla çok uğraştık ama olmadı toplamda 3 ay boyunca anne sütünü sağıp biberonla verdik emmeyince haliyle sütüm kesildi anne sütüne yakın diye keçi sütü ile ğirinç unu yaptım verdim daha sonra buna günde 2 kez taıllı devam maması vermeye başladım 6, aydan itibarende yoğurt veriyorum ara öğün olarak ama sade yemiyo muz katıp verince yiyo su an 8 kilo boyu 66 cm çorba sebze püresi içiremedim denedim ve kaşıkla yemiyo herşeyi biberonla istiyo ne yapabilirim nasıl bi beslenme şekli olmalı

  • Bebeğinizin düzeltilmiş yaşı 6 aya denk geldiği için 6 aylık bebek beslenmesi önerilerimi uygulayabilirsiniz. Ama öncesinde iştahsızlığa neden olacak bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmalısınız. Bir de kararlı tutumdan asla vazgeçmemelisiniz.

 • Merhaba gucel anne benim oğlum 7. ayda ama 8 kg doktorlar bize normal diyiyor ama çok zayif olduğunu söylüyor ne versem kusuyor hangi mama vermeliyim? ne olur yardim et çaresizim

 • Merhaba. Bebeğim 7 buçuk aylık 74 cm 10 kilo. İlk 6 ay anne suty verdim ve daha sonrasında yavaş yavaş ek gıdaya geçtik. Meyve pürelerini hiç sıkıntı çıkarmadan yedi yalnız sebze ve çorba adına hiç bişeyi doğru duzgun yemiyo:( yağtığım herşey çöpe gidiyor tadına bakıp ağzını kilitliyo:( yoğurtuda içine meyve katarak alıştı şimdi daha iyi yiyor. Sebze ve çorba yedirmem için nasıl bir yol izlemeliyim? Acaba ek gıdaya bi hafta ara versem tekrardan çorbayla başlasam nasıl olur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba güncel anne yazılarınizin sikı takipcisiyim benim sorum oğlum 7,5aylik 11kilo 75cm 4kilo doğdu.6.aya kadar sadece anne sütü aldı.6.aydan itibaren blw ve klasik olarak ek gıdaya geçiş yaptık tadim gunlerimiz daha yeni biti. Son bir haftadir ogunlere başladım sabah kahvaltı akşam anne sütü yedi tahlili muhallebi alıyor.aralarda sürekli anne sütü alıyor.kahvaltıda yumurta sarısı tuzsuz lor (bir çay kaşığı) tuz tereyag(bir çay kasigi)buharda pişmiş elma armut havuç vbsebze ve meyvelerle kombinasyonu yapıyor bunları kendi yiyor yarısını ancak yiyordur.kısaca ozetliyecek olursam yaşıtlarına gore kilolu olan oğlum ek gıdaya geçişte bu beslenme şekliyle obeziteyi tetiklemiş olur muyum verdiğiniz bilgiler için şimdiden tesekkur ederim.

 • Merhaba güncel anne
  6 buçuk aylık bir kızım var yaklaşık bir aydır ek gıdaya başladım fakat hiç bisey yemek istemiyo ağzını açmıyor açıp alsa bile ağzında bekletiyo bu durumda ne yapmalıyım ara vermem doğru olurmu bi süre yoksa hergun denemelimiyim

 • Merhaba guncel anne.benim kizim 7 aylik ve 7.300 gr.bence kilosu cok az,iki aydir dogru kilo almiyor.3 800 dogdu almanyada yasiyorum ve burdaki doktorlar normal diyorlar.bir aydir ek gidaya gecis yaptim ama yinede kilosu ilerlemiyor.bu arada anne sutu emiyor.acaba sizin bir oneriniz varmi

  • Öncelikle iştahsızlığa ve az kilo alımına neden olabilecek bir hastalık olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Bebegik 7 aylik ve ben sebze puresi konusunda kararsizim hepsi ayri ayri mi verilmeli karistirilmali mi.meyve puresi nasil oluyor ben buharda biraz yumusatip veriyorum dogrumudur? Ve blendrdan gecirmiyorum ama bulgur taneleri hafif kalitor tam ezilmiyor daha yumusak bi kivam icin neler yapmaliyim?yeni anneyim oyuzden texrubelrnze ihtiyacim var

  • Meyve püresi tek meyve ile yapılmalı, sebze püresi 2 sebze ile yapılır ve d sebze püresi tarifi Bebek ve Çocuk Yemekleri kategorisinde var, oradan bakabilirsiniz.

 • Bebegim kabızlıga meyilli bir bebek.7 aylık. Sebze püresi nasıl hazirlamaliyim? Hangi gıdalardan uzak durmaliyim?

 • Merhaba, 6 ay 10 günlük bebeğimize 5 buçuk aylıkken yavaş yavaş ek gıdalara başlamıştık. Şu an sabah kahvaltı (yumurta ve lor), öğlen sebze çorbası, akşamüzeri de yoğurt ve/veya meyve veriyoruz. Her öğünün üzerine ve de gece 2 kere anne sütü alıyor. Arada sebzeleri gülerek reddetse de olumlu bir ilermesi var. Ancak son zamanlarda kusması oldukça arttı; gündüz her beslenme sonrası (bazen hemen bazen üstünden saatler geçse de) kusuyor. Başta kahvaltıda verdiğimiz tam tahıllı karışım, öğlen için denediğimiz tarhana çorbası ya da yine çorbalara eklediğimiz et suyundan kaynaklanabileceğini düşündük; fakat bunları kesmemize rağmen kusma devam ediyor (çökelek kıvamında, hafif kokulu). Arada kabızlık da oluyor. Ek gıdaya geçişte kusma beklenen bir senaryo mudur? Bunun önüne geçmek için öneriniz var mı? Bir de örnek beslenmelerde yer almayan gece beslenmesinin olumsuz bir etkisi olur mu? Çok teşekkürler, sevgiler.

 • Merhaba ornek menuler 21.30 da bitiyo. Formul mama veren anneler sonra bebekte istek olmuyosa sabaha kadar yeni bir öğünle beslememek normalmi. ki kizim uukuda oluyor. Ben uyku arasinds yediriyodum. Ne onerirsiniz. Sevgilet

  • Bebkelerin 6. aydan sonra gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. 21.30 dan sonra gece 23-24 gibi bir mama öğünü verebilirsiniz.

 • Merhaba ; 7.5 aylık bir kızım var. 3.430 doğdu. Şuan 12 kilo. Ek gıdalara başlarken korktum.6.ayda tadimlik olarak yoğurt ara arada havuç elma suyu verdim.doktorumMerhaba ; 7.5 aylık bir kızım var. 3.430 doğdu. Şuan 12 kilo. Ek gıdalara başlarken korktum.6.ayda tadimlik olarak yoğurt ara arada havuç elma suyu verdim.doktorumuz geç kaldığımız i ek gıda aldikca kilo alımının yavasliyacagini yinede bir endokrin uzmanına gitmemezi tavsiye etti. 7 ayin başlarında tam bir öğün olarak değil ama Kahvaltıda yumurta peynir tattirdim yemeklerin sularına küçük ekmek banip tattirdim. Şuan bir öğün muz elma pure yapıp iki üç çay kaşığı veriyorum ( pek sevmiyor) dünde sebze püresi denedim azda olsa yedi. Kilolu olduğu için korkuyorum . Daha fazla kilo alır obez olur diye. Ne yedirip nr sıklıkta yedirecegimi bilemiyorum.ogunleri nasıl ayarlamaliyim. Gün içinde ne kadar ölçüde ve ne sıklıkta ek gıda vermeliyim.bu arada hala anne sütü alıyor. Ayrıca aşırı derecede uykusuz bir bebek. Gün içinde en fazla uyku 15 dakika. Bunun içinde bir öneriniz varmı. Şimdiden teşekkürleruz geç kaldığımız i ek gıda aldikca kilo alımının yavasliyacagini yinede bir endokrin uzmanına gitmemezi tavsiye etti. 7 ayin başlarında tam bir öğün olarak değil ama Kahvaltıda yumurta peynir tattirdim yemeklerin sularına küçük ekmek banip tattirdim. Şuan bir öğün muz elma pure yapıp iki üç çay kaşığı veriyorum ( pek sevmiyor) dünde sebze püresi denedim azda olsa yedi. Kilolu olduğu için korkuyorum . Daha fazla kilo alır obez olur diye. Ne yedirip nr sıklıkta yedirecegimi bilemiyorum.ogunleri nasıl ayarlamaliyim. Gün içinde ne kadar ölçüde ve ne sıklıkta ek gıda vermeliyim.bu arada hala anne sütü alıyor. Ayrıca aşırı derecede uykusuz bir bebek. Gün içinde en fazla uyku 15 dakika. Bunun içinde bir öneriniz varmı. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,
   Kilo alımı hızlı olduğu için bir endokrin uzmanına başvurmanızda fayda var. Ayrıca lütfen 7,5 aylık bebeğinizi beslerken artık saatlere takılmayın. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslemeye, kilo alımının iyi olmasına ve vitamin mineral dengesizliği olmamasına dikkat edin yeter.

 • Merabalar bebeğim 32 haftalık doğdu şu an düzeltilmiş 5 kro 7 aylık doktor kilo alımı azaldığı için ek gıdaya başlattı dediklerini verirsem emmiyo neyi nasıl yapacağıma şaştım kaldım 7-7:30 gibi uyanır emer 9 kahvaltı (pekmez,yumurta sarısı,ev yapımı labne,ev yapımı bisküvi,tahıllı kaşık maması) devamı yok öğlen oluyo emmiyo sebze vermeye çalışıyorum yok 3-4 arası yoğurt vermeye çalışıyorum meyveli olursa yiyo emziriyim diyorum ağlıyo öyle geçiyo günümüz akşam 9 da kaşık mamasını yiyo uyuyo 12 de kalkıp emiyo daha sonra 3 ve 6 da kalkıp emiyo besin yeterlimidir sizce ek gıda işini hiç sevmedim 7.360 kilo 70 cm (2.480-44cm doğdu)cevap verirseniz minnattar olurum size

 • merhaba Benim ikiz bebeğim var biri kız biri erkek Erkek olan emmeyi seviyor ve ek besinleri az da olsa yiyor fakat kızım şu sıralar emmek istemiyor yani tüm gün sebze püresi versem yiyecek.dün sütümü sağıp içirdim içti ne yapacağımı bilemedim.sebze püre olarak tarhananın içine irmik ve düğü atıyorum bir de et suyu koyuyorum doğru olur mu.çorba gibi değil de biraz püre şeklinde oluyor.

 • Merhaba benim 7 ay 10 gunluk kizim var en son doktora aldigimizda 7 kilo 300 gr cikmisti boyuda 69 doktorum ev yemegine başlayabilirsiniz dedi hic ek mama vermedim hep anne sütü simdilerde kizim sabah kahvatida sadwce nir yumurta yiyor anne sütü her istediginde veriyorum oglenleri meyveli yogurt yediriyorum yada normal yogurda biraz ekmek ufaliyip yediriyorum akşamda ya kabak haşlayip yediriyorum yada minil kasede corba bazen sadece yogurt yogurdu cok severek yiyor acaba cok mu yediriyorum tabi suda veriyorum dişlerini serinletiyor severek iciyor yemekten sonra

 • Merhaba 7 aylık bebeğim var . Malesef 4. Ayda aniden sütüm kesildi ve emziremedim . Bebeğim 3250 kg doğdu ve suan 7,500 kg kilosu az zayıf bir bebek ama hateketleri de bir sıkıntı yok . Malesef yemekde sıkıntı çekiyoruz 2 ayda 5 diş çıkardı tabı buda etkilemiş olabilir . Beslenmeniz şu şekilde
  07.00 formul mama
  09-00/10.10 kahvaltı( yumurta sarısı – ev yapımı peynir- keçiboznuzu özü -5 adet bebe bisküvisi)
  13.00 çorba-(sebze-yoğurt-un ) 1 kase yoğurt
  16.00 -17.00 formul mama
  20.30 bebe muhallebisi
  00.00 formul mama
  04.00 formul mama
  Gün böyle geçiyor saat aralıkları cok fazla ama 2-3 saatte bir denediğinde yemiyor zorlasadım kustu oyuzden kendi istediğinde veriyorum . Ama kilo alımı yok malesef cok üzülüyprum. Tüm tahliller yapıldı değerler gayet güzel . Nasl ilerlemeliyim ne önerirsiniz

 • Merhaba 25 haftalık 680 gr dogmustu suan duzeltılmıs 7 aylık 6.700 gr boy 67 cm sizce kilosu normal mi ılk üc ay ada 1 kg alıyordu sımdı kılo alımı cok az ayda 400-500 gr neden olabilir bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar

 • Merhaba..7.5 aylik kizima kendi mayaladigim keci yogurdunu bir türlü yediremedim.inek yogurduna gectim.ama onu da sade yemiyor.muz, gün kurusu vs.ile karıştırıp yedirebiliyorum..sizce boyle devam etmeli miyim ? Sade yoğurdu nasil verebilirim ? Kizim ayrica ayina gore zayif..

 • Merhaba.benim kızım 7.ayına girdi kilosu 7.500 gr günde zorlamayla anne sütünü 4 -5 kere emiyor saat 10 da uyaniyor ve ek gıda olarak 40 ml kadar kahvaltı hazırlayıp yediriyoruz uyaaninca.bu sefer de emme saatini çok aksatiyor emme sayısı düşüyor bizde iyice emsin diye öğün atlatiyoruz pure veya çorbasını vermiyoruz oncelikle anne sütü diye ama kilosu ve beslenmesi hakkında iştahsız bir çocuk için öneriniz nedir.

 • mrb benm kizim 7aylk 4 5kasiktan fazla bisey yemiyo napabilirim istahinin acilmasi icin ltfn yardm benm kizim 7aylik 7kilo 65cm boyu nasil

 • Benim 7 buçuk aylik kızım var.bizim alerji sorunumuz var.mama kullanamıyoruz.sutumde yeterli gelmiyo.Ben kahvaltısında krem peynir koyuyorum ceviz eziyorum ve pekmez.ama suan hiç bisey yemiyor.ne versem ağzında bekletiyor.tukuruyor .cok bunaldim.

 • Merhaba benim oğlum 7 aylık son 3 haftada sadece 100 gram aldi.2 ana 1 ara öğün ek gıda veriyorum. Kahvaltıya yeni başladım. Bunların dışında her istedinde emziriyorum. Aç olduğunu gösteren hiç bir belirti yok. Cok neşeli bi bebek. Birde oğlum 15 günden beri emekliyor sadece uyudugunda duruyor cok hareketli kilo almamasinn sebebi bu olabilir mi? Kilo alimini arttirmak için ne yapabilirim.

  • Öncelikle kilo alımına engel bir hastalık veya durum olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • merhaba benim oğlum 37+2 haftalık ve 2,650 gr. doğdu.5 aylık olana kadar anne sütü aldı fakat inek sütü alerjisi çıktığı için 3,5 aylıktan sonra ben kendim inek sütü diyeti uygulayarak gittim.Fakat bu arada kilo alımı çok yavaşlamıştı bu sebeple 5.ayında sonra yavaş yavaş ek gıdaya başladık.Ek gıdadan sonra kilo alımı düzeldi.Şu anda 7 ayı doldu.Fakat gece toplamda 100 cc dışında ne anne sütü nede devam sütü hiç içimiyor biberon görünce bile ağlıyor ama onun harici et de dahil herşeyi yiyor büyükler gibi 4 ana öğün yiyiyor.gecede anne sütü ama çok az.şu anda 65 cm ve 7,100 gr.Bu arada artık inek sütü alerjisi bitti.Herşey normal mi?Ve nasıl devam sütü içirebilirim.

 • Merhabalar bebeğim 7 ayini doldurdu
  08 annne sutu
  10:00 1 yumurta sarisi peynir biskuvi pekmez
  12 anne sutu
  14.30 4/3 elma puresi veya baska meyve
  17.30 120ml sebze corbasi 40ml yogurt
  19 anne sutu
  20.30 130ml meyveli muhallebi
  21.30 anne sutu olarak ogun yapiyoruz ancak her yemegi bittiginde daha fazlasini isteyerek agliyor sizce yedikleri fazlami ogunleri azaltmalimiyim

 • Merhabalar..
  Oncelikle Sitenizi çok begendigimi belirtmek istiyorum. Çok faydalı ve yararlı bilgiler paylasiyorsunuz. Sorulara vermiş olduğunuz cevaplarla bile birçok eksik bilgilerimizi tamamlamış oluyoruz. Ama yine de benim sorumu benden once soran birini yorumlarda bulamayacagim için direk sormak istedim.
  Benim oğlum yeni 7 aylık oldu. Masaallah çok iştahlı bir bebek. Ancak ben çok Seçici bir anneyim ki sizinde dikkat ettiğiniz konulara takintiliyim aslında 🙂 Verilmemesi gereken şeyler çok. Birde verdiğim sebzedir meyvedir ne kadar sağlıklı onda bile takılıyorum. Tabi hâl böyle olunca hiç birşey veremiyorum cocuguma. Böylesine iştahlı bir bebeğe haksızlık ettiğimi düşünüyorum. İçimi rahatlatmak için sormak istiyorum.Yiyen bir bebek olduğu icin Siz paylasimlarinizda ilk 1 tatlı kaşığı ile başlayın dediğiniz kahvaltiliklar var. Benim fazla vermemin çocuğun midesinde bir sorun a sebep olur mu? Birde dogdugundan beri nerdeyse hiç emmedi.Israrla 6 aylık olmasını bekledim. Şimdi ise doğru düzgün hiç birşey veremiyor olmak beni üzüyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Bir tatlı kaşığı verin dememin sebebi bir besin ilk başlandığında oluşabilecek alerjk reaksiyonu önlemektir. Bir tatlı kaşığı ile başlayıp zamanla bebeğinizin istediği miktara kadar yavaşça artırabilirsiniz.

 • MRB BENİM OĞLUM 27 HAFTALIK ŞUAN 7 KİLO ZAYIF 2,5 KİLO DOĞDUYANİ 6,5 AYLIK BENİ EMMİYO MAMA İÇİYO EK GIDAYA TAM OLARAK GEÇMEDİK YOĞURT VERİYORUM ARADA BİR DE BAKICISI YOĞURTLA ÇAYA SOMUN İÇİ KOYUP YEDİRİYORMUŞ GÜNDÜZLERİ SİZDEN OĞLUM İÇİN EK GIDA İÇİN FİKİR İSTİYORUM VE BU YAZDIKLARIMIN ZARARI VAR MI

  • 6,5 ay takvim yaşı mı düzeltilmiş yaşı mı? Ve bebeğe hiç bir şart altında çay ekmek verilmez.

 • Merhaba güncel anne. Benim oğlum 6.5 aylık. 4 kilo ve 54 cm doğdu. 5 ayına kadar anne sütü aldı ama 5 ayından sonra hiç anne sütü almadı. Şimdi gün için de 1 kase kaşık maması 1 kase çorba 1 kase yoğurt ve meyve püresi veriyorum. Geçede 3 kere devam sütü alıyor. Şu an kilodu 8.5 boyu 72 cm. Sizce normal mi

 • Merhaba benim oğlum 6.5 aylık. 4 kilo ve 54 cm doğdu. 5 ayına kadar anne sütü aldı daha sonra hiç almadı. 4.5 aylıkken doktorumuzun tavsiyesiyle ek kısalara başladık. Şu an 8.5 kilo ve 72 cm. Gün içerisinde 1 kase çorba 1 kase yoğurt 1 kase kaşık maması ve meyve püreleri veriyorum bazen çorba 2 kase de olabiliyor. Akşam 3 defada devam sütü veriyorum. Sizce yaptığım doğru mu

 • Merhaba güncel anne sitenizi beğenerek takip etmeye başladım,bilgiler çok net bir şekilde verilmiş,ben de çocuk psikoloğu bir anneyim,haliyle çok sık eleyip araştırarak ilerlemeye çalışıyorum.Bebeğim 22 Aralık 2016 doğumlu,şimdiye kadar anne sütü ile devam ettim.Başlarda ek mama takviyesini 4. Ayda çabalarımla sıfırladım.Sabah kahvaltısında çeyrek yumurta sarısı,1 tatlı kaşığı tuzsuz lor,küçük parça köy ekmeği(hazır bisküvi vermek istemiyorum)ev yapımı pekmez veriyorum.Gündüz sadece 2 ker yarım saat uyuyor.Öğlen 13:00 gibi sebze püresi yada çorba(daha kıyma koymaya başlamadım)17:00 civarı meyve püresi.Geri kalan kısımlar anne sütü.Geceleri pirinç unu maması vermemi söyleyenler var ama ben karşı çıkıyorum.Gece 23:00 gibi uyuyor gece 3 defa emmeye kalkıyor,sabah 08:00 uyanıyor.Bu tabloda eksik birşeyler var mı?Şimdiden teşekkür ederim.

  • Uyku saatini biraz daha öne çekebilirsiniz. Kilo alımı iyi ve vitamin mineral eksikliği yok ise her şey yolunda demektir. Ve de kıyma eklemenizi öneririm pürelerine.

 • Benimde 7 aylik oglum var 10 kilo 6 aya kdar emdi sora sütüm yetmedi şuanda mama veriyorum muz veriyorum tarhana çorbası veriyorum yoğurt yediriyprum pirinc unu ypiyorum vede tabak mamasi falan yiyo iyimi sakıncası varmi

 • Merhabalar benim oglum 7 aylık kahvaltiyi hepsi karisik yemiyor bende yarım kase devam mamasıyla biskuvi veriyorum onu yiyor diger yumurta peyniri kasimla veriyorum az miktarda yiyor sutle biskuvi sadece vermem sabahlari dogrumu tesekkur ederim

 • merhaba.bende sitenizi beğenerek düzenli takip edenlerdenim. 26.02.2016 da 1 ay erken doğumla oğlum dünyaya geldi.Şu anda beslenme konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. İlk 6 ay sadece anne sütüyle besledim.Yeterli kilo alamadığı için doktorumuzun önerisiyle 5. ayda ek gıda tadımlarına başladım.6. ayda tamamen ek gıdaya geçtim.Fakat sütüm çok az.Bebeğim formül süt içmek istemiyor ve biberon almıyor.Dolayısıyla hem benim sütümden hemde formül sütten yararlanamıyor.Mecburen ek gıdayı fazla vermeye çalışıyorum.Onuda çok yemek istediği söylenemez.Günde defalarca ek gıda veriyorum.Sabah yumurta sarısı+ceviz+pekmez+labne peynir+tereyağ+7 tahıllı kaşık mamasından oluşan bir kahvaltı veriyorum.Bazen ara öğünde meyve püresi yediriyorum.Öğlen 13.00 gibi kıymalı sebze püresi,akşamda muhallebi yada kaşık maması veriyorum.Doktorumuz vermemi söyledi.Ama sizin sitenizde en fazla 2 öğün yazıyor.Kafam çok karışık.Formül süt alıyor olsa bu kadar ek gıda vermezdim.Ama ne kaşıkla ne de biberonla almıyor.Sizce ne yapmalıyım.Fikirlerinize çok ihtiyacım var.(Oğlumun şu an 7 ayına bir haftası var ve 7.200 gr 67 cm boyunda zayıf bir bebek)

  • 7 Aylık bebeğin ana gıdası anne sütü, anne sütü yoksa mamadır. Sizin programınız 7 aylık bebek için oldukça yüklü. Muhallebi, sebze ve meyve pürelerine ılıdıktan sonra anne sütü/toz mama ekleminizi öneririm. MAmayı sulandırılmış şekilde değil de toz halinde yoğurt ve diğer yiyeceklere eklemelisiniz.tabi su içermeniz kaydı ile…

 • Merhaba ben Tülay arslan benim 7 ay 1haftalık oğlum var Kilo alımında sorun var su anda 6kilo 800gram geliyor 2 ayda 200 grm aldı iştahı ii old halde kilo alamıyor 2 aya kadar ayda 900 grm aldı yavaş yavaş kilo alimi yavaşladı 500grmdan bi an düştü bazı aylarda hiç kilo almıyor 2 aylıkken pda oldu (anju) o zamana kadar kilo alımı güzeldi 5 aylıkken ek gıdaya basladım hiç bi işe yaramadı banada yardımcı olur musunuz

 • 7 aylık kızım var kendi purelerini değilde daha çok bizim yediğimiz yemeklerden yemek istiyor ne yapabilirim bi zararı varmı acaba?

  • Salçasız, tuzsuz ve baharatsız ise ve 7 aylık bebeğin yemeklerine uygun ise yedirebilirsiniz.

 • Merhabalar öncelikle bilgileriniz icin ayrica tesekkur etmek.istedim. bebegim 6 aylik ek gidaya erken baslamak zorunda kaldim. Kilo alimi yetersizdi ve sutum yoktu mamayla da kilo alamadi. Doktor tavsiyesiyle 4. Ay muhallebiyle basladim 5. Ay sebze puresi meyve puresi. Simdi de sabah 7 de mama 10 da kahvalti 13.00 gibi çorba 15.00 gibi de meyve puresi veriyorum daha sonra da mama veriyorum yatarkende muhallebi gece acikirsa yine mama veriyorum.. beslenme duzenimiz nasil acaba sizin acinizdan.. dogru veriyormuyum eksik yanlis bir durum var mi danismak istemistim. Teskkurler..

  • Mama miktarını artırmanız gerekmekte. 6 aylık bir bebeğin ana gıdası anne sütü, o yoksa mamadır.

 • Merhaba bebeğim istahliydi.Ek gıdaları öncelikle çok sevdi anne sütü yok.Bebeğim 7 aylık oldu.Önce biberon istemedi.Ek gıdalar à düştük daha çok.Şimdi ise 6 saat te geçse isteyerek yemiyor.Hep oyalayarak yediriyorum.Herhangi bi sağlık problemi yok.Acaba birden ek gıdaya yuklendigimizden olabilir mi.Ne önerisiniz acaba…Teşekkürler

 • Merhaba kizim ayın 23 de 6 ayını dolduruyor sutum ona hiç yetmedi ve doyurmadigi için 4 aydan itibaren mamaya başladık şu an kahvaltı olarak yumurta sarısı peynir cicibebe bide pekmez veriyorum öğlen patates karnabahar havuç puresi yapıp yanında yoğurt vererek yedirmeye çalışıyorum istemediği yemeği ağzında bırakıp yutmuyor akşam armutlu tahilli muhallebi kkaşık maması veriyorum bazen mamayi 3 defa verdiğim oluyor suan kilosu 7 boyu da 68 cm sizce guzel mi bide kaşık markasından başka ne yedirebilirim

 • Merhaba kızım 7aylık .anne sütü yok.formül mama kullanıyoruz.sabah 08.00 200ml içiriyorum. 10.30 yumurta sarısı peynir tuzsuz zeytin .13.00 gibi sebze çatalla ezilmiş 15.30 200ml süt 18.00 yoğurt 20.30 meyve ceviz 24.00 te 150ml mama sizce nasıl?

 • Merhaba 7,5 aylık bebeğim var. 2650 gram doğdu. İlk ay 1200 gram ikinci ay 850 gram aldı. Sütüm olmasına rağmen kızım 3. Ayında memeyi reddetti, çok az emdi ve 350 gram aldı. 4. Ayında 450 gram aldı. 5. Ve 6. Aylarında da 500 gram civarında aldı. Ek gıdaya 7. Ayında başladım. Şu anda da sizin tavsiye ettiğiniz gibi 2-3 öğünden fazla vermiyorum. Emme konusunda önceki gibi değil. Emiyor ancak uzun süre değil. Ek gıda konusunda acaba yanlış mı yapıyorum. Daha fazla yedirmeye çalışmalı mıyım? Şu anda kilosu 6,5 kg.

  • Merhaba siteniz kafamdaki bir cok soruya cvp oldu cok tsk ederim. Sormak istedigim bi soru vardi bebegim 5 temmuz 2016 dogumlu suan 6, bucuk aylik 15, 20 gün sonra kahvaltiya gecicez fakat suan bebegimin beslenme tablosu şöyle sabah 8.30, 9 arasinda uyaniyor malesef sütüm olmadigi icin mamayla devam ediyoruz mama yiyor 12.30 13.00 arasi tekrar mama saat 15.00 yogurt 16.30 civari tekrar mama 18.30 sebze püresi aksamda 20.30 da mama ve gece uykusu gece uyanmiyor fakat ben 00.30 gibi uykusunda azda olsa emziriyor ve arkasindan mama veriyorum tekrar uyumaya devam ediyor sabah yukarıdaki bellirttigm saatte tekrar uyaniyor benim sormak istedigim kahvaltiyi sabah hangi saat arasinda vermeliyim 8.30 gibi mama vermeyip kahvalti mi vermeliyim ve mamayi kahvaltidan ne kadar süre sonra vereyim yada mamadan yani 10 .30 gibi mi kahvalti vermeliyim lütfen cvp verirseniz cok sevinirim bu sorunun cevabına cok ihtiyacim var yeni anneyim ve cok tecrubesizim

 • Merhabalar, yazılarınızı takip ediyorum, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkur ederim, bi kaç sorum olacaktı, 7aylık kızımın kendi kendine beslenmesini istiyorum.hemen ağzına götürüyor verdiğim şeyleri ama boğazına kaçar diye korkuyorum.ne vermeliyim? Hangi Haşlanmış sebzeler mesela? Ve ne kadar yemeli? 100 gr günlük yaptığım yoğurdu düzenli yiyor ama diğer gıdalarda zorlanıyorum. Şimdiden teşekkürler

 • Merhaba oğlum şuan 6 buçuk aylik 2 gün snra 7 aylik olacak inşallah.. Şuan ek olarak öğlen sebze püresi ikincide yoğurt ve içine meyve katarak veriyorum aksam saat 8 gibide kasik mamasi veriyorum iki gün sonrada bunlara ek olarak kahvaktiya basliycam.. Sizce bunlar yeterli mi yoksa fazlami öğün veriyorum bilgi verirseniz sevinirim smdjden teşekkürler☺

 • Merhaba siteniz kafamdaki bir cok soruya cvp oldu cok tsk ederim. Sormak istedigim bi soru vardi bebegim 5 temmuz 2016 dogumlu suan 6, bucuk aylik 15, 20 gün sonra kahvaltiya gecicez fakat suan bebegimin beslenme tablosu şöyle sabah 8.30, 9 arasinda uyaniyor malesef sütüm olmadigi icin mamayla devam ediyoruz mama yiyor 12.30 13.00 arasi tekrar mama saat 15.00 yogurt 16.30 civari tekrar mama 18.30 sebze püresi aksamda 20.30 da mama ve gece uykusu gece uyanmiyor fakat ben 00.30 gibi uykusunda azda olsa emziriyor ve arkasindan mama veriyorum tekrar uyumaya devam ediyor sabah yukarıdaki bellirttigm saatte tekrar uyaniyor benim sormak istedigim kahvaltiyi sabah hangi saat arasinda vermeliyim 8.30 gibi mama vermeyip kahvalti mi vermeliyim ve mamayi kahvaltidan ne kadar süre sonra vereyim yada mamadan yani 10 .30 gibi mi kahvalti vermeliyim lütfen cvp verirseniz cok sevinirim bu sorunun cevabına cok ihtiyacim var yeni anneyim ve cok tecrubesizim

 • Merhaba siteniz kafamdaki bir cok soruya cvp oldu cok tsk ederim. Sormak istedigim bi soru vardi bebegim 5 temmuz 2016 dogumlu suan 6, bucuk aylik 15, 20 gün sonra kahvaltiya gecicez fakat suan bebegimin beslenme tablosu şöyle sabah 8.30, 9 arasinda uyaniyor malesef sütüm olmadigi icin mamayla devam ediyoruz mama yiyor 12.30 13.00 arasi tekrar mama saat 15.00 yogurt 16.30 civari tekrar mama 18.30 sebze püresi aksamda 20.30 da mama ve gece uykusu gece uyanmiyor fakat ben 00.30 gibi uykusunda azda olsa emziriyor ve arkasindan mama veriyorum tekrar uyumaya devam ediyor sabah yukarıdaki bellirttigm saatte tekrar uyaniyor benim sormak istedigim kahvaltiyi sabah hangi saat arasinda vermeliyim 8.30 gibi mama vermeyip kahvalti mi vermeliyim ve mamayi kahvaltidan ne kadar süre sonra vereyim yada mamadan yani 10 .30 gibi mi kahvalti vermeliyim lütfen cvp verirseniz cok sevinirim bu sorunun cevabına cok ihtiyacim var yeni anneyim ve cok tecrubesizim

 • mrb kızım 1 hfta snra 8 ayını doldurcak fakat 7.5 kilo sütüm pek yok emziremyrm.emmiyorda zaten.ek gıda weryorm.günde 3 veya 4 öğün yediryorum..fazlamı sizce ??bazen çok kötü kusuyo hepsni çıkarıyo..çok üzülüyorum arada dewam sütüde weriyorum..nlur bana ayrıntılı bilgi werin ne yedireyim kaç öğün ve nekadar yedireyim..lütfenn yardımcı olunn

 • Merhaba benim 6 buçuk aylik kizin var ben kahvalti olarak normal tavada yumurta ve peynir tattiriyorum aksama kadar anne sütü aliyor aksam 7 gibi ise tarhana yada yoğurt corbasi veriyorum sonra yine anne sütü doğru yapiyor muyum acaba arada ise muz veriyorum parmagimla eziyorum

  • Formül sütü toz halde (yarım çay bardağı yoğurda 3 ölçek mama) şeklinde veya sebze püreleri ılıdıktan sonra ekleyebilirsiniz. Su vermeyi unutmayın. Bu arada öncelikle niye iştahsız anlaşılması için bir çocuk doktoruna götürün

 • Merhaba güncelanne öncelikle paylaşmış olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim biz anneler için çok faydalı, benim kızım 7 ay 10 günlük çoklu gıda alerjisi var ( süt ürünleri, pirinç, kırmızı et, tahin, tavuk suyu gibi) ben katı bir diyet yapıyorum ve emziriyorum 6.ayında ek gıdaya başladık seçenek az maalesef, denedikçe alerjisi olan ürünler ortaya çıkıyor, günde 2 defa bazen 3 defa ek gıda veriyorum, sebze ve meyve püreleri, kahvaltı için seçeneğim neredeyse hiç yok yumurta sarısı sadece, pekmezi yeni denicem neler önerebilirsiniz, doğum kilosu 3000 kg şu anki kilosu 8.200 boyu 68cm gelişimi nasıl sizce

 • Merhaba. Benim 7 bucuk aylik oglum var kilosu gayet iyi 6. Aydan itibaren ek gidaya vermeye baslamistim ama oglum ilk günden itibaren hep reddediyo emmesinde sıkıntı yok cok şükür ama ek olarak neyi denediysem geri cevirdi ağzına biseyler verdiğimi anladığı anda ağzını kilitliyo ısrarcı olmamam mi gerekiyo yoksa vermeye surekli devam mi edeyim ne onerirsiniz

 • merhaba oglum 7aylik ek gidaya geçtik sebze püresi yemeyi hep reddetti o yuzden sebze yemeklerinden yedi bizimle herzaman istahli degil ama et urunlerini seviyor bakik tavuk kiymayi geceleri gec uyudugu icin sabah uyanmamiz gec oluyor o yuzden kahvaltı saatimiz oyleyi buluyor bu sıkıntı olur mu

 • merhaba oglum 7aylik ek gidaya geçtik sebze püresi yemeyi hep reddetti o yuzden sebze yemeklerinden yedi bizimle devam edeyim mi öyle et urunlerini seviyor bakik tavuk kiymayi geceleri gec uyudugu icin sabah uyanmamiz gec oluyor o yuzden kahvaltı saatimiz oyleyi buluyor bu sıkıntı olur mu 10kg sabah (ogleyin)kahvaktida yarim yumurta sarısı evde yaptığım çökelek tahin pekmez tereyagi armut püresi veriyorum bu ogun onu uzun süre tok tutuyor istediğinde emziriyorum aksam ne piştiyse sebzeli yemek ondan yiyor ozel ona bişey yapmiyorum yatmasina yakin yoğurt tahin pekmez veriyorum yoğurt u tek yemiyor geceleri emmeye cok uyanıyor gunduz yeterli kalori alamayinca gece cok uyanırlar diye okumuştum bir yerde yanlış yada eksik bişey yapiyorsam beni bilgilendirmenizi istiyorum simdiden teşekkür ederim

 • Merhaba, benim kızım 7 aylık. 4 aylıkken inek sütü alerjisi olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle sütüm olmasına rağmen doktorun tavsiyesi ile özel bir mamaya başladık. 4 buçuk aylıkken emmedigi için sütüm azaldı ve bitti. 6 ayı dolduğunda ek gıdaya başladık. Meyve püresi, sebze püresi ve tahıllı muhallebi yiyor. Ek gıdayı çok seviyor ve mama almayı reddediyor. Zorlayarak 400-500 ml mama verebiliyorum. Zorlamak istemiyorum ama kalsiyum ve protein ihtiyacını başka nasıl karşılayabilirim bilmiyorum. Süt alerjisi olduğu için peynir ve yoğurt da veremiyorum. Aldığı mama miktarı yeterli mi? Ne tavsiye edersiniz

 • Merhaba benim kızım 7 aylık ve 10 kilonun üzerinde 6 ay sadece anne sütü aldı formül süt ya da mama kullanılmadı şimdiyse kilosu fazla olduğundan korka korka yemek veriyorum sabah kahvaltı da yumurta sarısı ve tuzsuz beyaz peynir ekmek bisküvi yok öğlen sebze püresi içinde pirinç yok. Akşam yoğurt birkaç kaşık. Gece sabaha kadar uyandıkça 3 saatte 4 saatte bir emziriyorum. Daha çok kilo almasından korktuğum için gıdaları hep az veriyorum bu seferde çocuk gerekli besini almazsa diye korkuyorum bir beslenme uzmanına danışacağım ama sizce ne yapmam lazım. Öğünlerde kaç gram vermeliyim, iştahlı çocuk ne versem yiyor ne kadar versem yiyor ama ben kaşıkları sayarak belli bir miktar veriyorum.

 • Merhaba kızım 7 aylık ek gıdaya başladık kahvaltı,sebze püresi,elma armut püresi veya suyu ve yoğurt veriyoruz.Fakat emmesi azaldı emmek istemiyor Yeni diş çıkarıyor bu yüzden mi yoksa memeyimi bırakacak endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim

 • Merhabalar çok acil yardımınıza ihtiyacım var benim kızım su an 7 aylık 65 cm doğduğunda 2.5 48cm doğdu bir buçukay emzrdm sadece hahazır mamaları kustu çok kusan bı bebekti su an yavaş yavaş düzelmeye başladı ama herkes bana bu hiç yedi aylık bı bebek gibi değil çok zayıf sen bu çocuga hiç bakmıyor musun diyor bazen ağladığim bile oluyor ne olursun bana yardımcı ne yedirisem kilo alır doğal inek sütü ve arı mama yediriyormm yediğimiz yemeklerden yediriyormm mercimek fasülye nohut haricinde herşey veriyorum lütfen cvp verirseniz sevinrm

 • Merhabalar oğlum 7,5 aylık 5. Ayından beri Dr tavsiyesi ile yoğurtla ek gıdalara başladık anne sütünü 4. Ayda reddetti. İştahı gayet güzeldi fakat 2 hafta önce çok ciddi grip ve boğaz enfeksiyonu geçirdi ve katıları artık yediremiyorum yeni yeni düzeliyor hastalığı sevdiği tüm yemekleri yapıyorum ama nafile sadece formül ve pirinç ununu pekmezle karıştırınca yiyor. Ne tavsiye edersiniz beklemeli miyim yoksa mama istediğinde arayı biraz açıp ek gıda mı vereyim

 • Merhaba benim 6,5 aylık oğlum var 2,920gr 51 cm dogdu.mama aldığı için ek gıdaya 5 aylıkken başladım.sabah 9.30 da kahvaltıya başladım yumurta satışı,evde yaptığım lor peyniri ev yapımı pekmez 11de mama 13.30 sebze püresi 16:00da elmayla yogurt veriyoyorum akşam mama gecede 2 kere mama veriyorum.simdiki kilosu 7,700 gr boyu 69cm rutin testler yapıldı normal kansızlığı yok.

 • Merhaba 7 aylık kızm sabah kesinlikle yemek istemiyor alerjisi olduğu için tadı çok kötü bir mama ile beslemek zorundayım herşeyi denedim pekmez meyve vb. Yanlız irmik ve elma muhallebisini seviyor ben akşam öğünü olarak veriyorum sbah ve akşam yedirsem olurmu sizce mamasını yemediği için mamasını kaşık mamaları na karıştırıyorum yoksa aç kalıcak artık depresyona girdim nasıl besliyeceğimi şaşırdım akşam 8 buçuk tan sabah 10 kadar yemek yemiyor ben acıkmıştır düşüncesiyle yediriyorum çok az yiyor zaten yedire bileceğim şeyler kısıtlı sabah muhallebi sonta meyva öğlen sebze püresi ikindi uykusunda mama akşam tekrar muhallebi versem olurmu sizce teşekkürler. .

 • Merhaba blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. ben çalışan bir anneyim. çocuğum su an 6 buçuk aylık. ben işteyken anne sütü içmiyor. biberon almıyor sütümü şırıngayla vermeyi bile denedik ama olmadı. ben akşam 5 gibi evde oluyorum. çocuğum için anne sütü olmadan önerebilceginiz bir menü var mı? ana ve ara öğünde ne yemeli. anne sütü olmadığı için kaç saatte bir gıda veril meli? bu arada bebeğim şu an 8 kilo 🙂

 • Merhaba bebek bisküvisinin tarifini sitenizde bulamadım, ayrıca siteniz cok faydalı ve güzel ellerinize emeğinize saglık:)

 • Merhaba benim bebegim 6 buçuk aylık ara öğünlerde muhallebi veriyorum elma rendesi yumurta sarısı çok hareketli ve kilo almıyor sürekli emziriyorum ama 5 dk emiyo sikiliyo gece saat başı ağlıyo hasta değil ac da değil korkarak ağlayarak uyanıyor ve sürekli beni istiyor mutfağa gitsem ağlıyo pesimden çok ilgileniyorum çok oynuyoruz sürekli öpüyorum çevremdekiler çok ilgilendiğim için benden ayrılma korkusu yaşadığını uzaklastigimda oyuzden ağladığını söylüyor ne yapmalıyım şuan anneeeee demeye başladı beni gördüğünde ve ise başlayacağım nasıl ayrılacağım ? Ne yapabilirim sizce ?

 • İyigünler güncel anne. Sizi yeni keşfettim bundan sonra takibimdesiniz. Bebeğim 7 aylık. 6. Ayında başladık ek gıdaya. Sorum şu. Bebekler doyduğunu anlarmı. Ne versem yiyor. Yanlşmı yapıyorum acaba. Mesela.1 kase çorba yada meyve püresi vs vermek yerine sayılı miktarlardamı versem. Ana besinimz tabiki anne sütü

 • Bebeğim bir gün sonra 7 aylik olucak sekiz aylik doğdu dogum kilosu 1.960 gr şimdi 6.600gr beslenmesi devamlı birşeyler vermeye çalışıyorum yoğurt kahvaltısı meyve püresi sebze püresi olsun azar azar yiyor ama kilosu bana az gibi geliyor sizce nasil

  • Kilosu yaşına uygun. 7 aylık bebeğin ana gıdası anne sütüdür. Oyüzden sürekli ek gıda vermeye çalışmayın

 • Merhaba benim bebeğim prametüre doğdu 1.240 gr şu an altıncı ayımızda yiz 6.kilo oldu ama son günlerde mamayı pek istekli yemiyor çok az yiyor bi kaç çeşit mama denedim başta yiyor biraz zaman gecince yemiyor artık ı mamayı anne sütü de malesef olmadı şimdi ek gıdayı başladık ne vermeliyim listelerinize uymalimiyim birde miktar ne olmalı ilk denemede patetes ve havuç haşlayıp suyu ile birlikte rondodan geçirip bebek bisküvisi koydum çok güzel yedi 180 ml falan yedi cokmu çünkü sonraki öğünü azalttı toplam gün içinde 4 öğün yedi ltf yardımcı olun

 • Bnm 7aylık kız bebegim var ek gıda olarak ne verebilirim??meyve puresi veriyorum onun dışında başka ne verebilirim

 • Merhaba 7 aylik bir oglum var kahvaltida sadece yumurta pekmez ve muz karisimi yiyor muz icinden ciktiginda tamamen yemeyi reddediyor kahvaltisini nasil cesitlendirebilirim yada surekli ayni besini yemesi zararli olur mu ? Lor kesinlikle yemiyor

  • Bebeğiniz daha küçük. Yavaş yavaş alışacaktır, denemeye devam edin. Bu arada tüm besinleri karıştırmadan ayrı ayrı verin.

 • Merhaba oğlum 7.5 aylık anne sütü veriyorum ek gıdaya başladım kahvaltı ve bi öğün çorba veriyorum. Fakat sorunumuz şu ki ek gıdayı verdiğimden beri mememi istemiyor acıkıyor açlıktan ağlıyor ama emmiyor denemek için çorba veriyorum yiyip karnını doyuruyor . Ne yapacağımı şaşırdım. Ek gıda vermek zorundayım artık ama oğlum ek gıda istiyor sütü reddediyor. Bi kaç gün ek gıdayı kestim aç kaldı mecburen emmeye başladı.Ne yapabilirim normal mi bu durum emmeyi bırakacak diye korkuyorum

 • Merhablar elif hanim .. kizim 7 aylik ve sut alerjisi var . Kahvaltida lor yerine ne verebilirim . Ve ara ogunlerde maalesef yogurt veremiyorum.. meyve puresi ile dewam ediyorum baska alternatif varmidir acaba ..

 • Elif hanım. Oğlum 7 aylık 1 aydır tadımlarla başladık. Çok istekli ve hevesli herşeyi yemek istiyor. Sabah tane tane lor yumurta rendelenmiş zeytin veriyorum ama çok az. Sonra emziriyorum. Ardından uykudan kalkınca sebze püresi yarım çay bard. İkindide de çeyrek meyve . Size söylemek istediğim emme isteği çok azaldı. İki kere çekip bırakıyor yada itiyor istemiyor. Sütümde bihayli var. Neyi yanlış yapıyorum? Geceleri uyanmadan uyurdu şimdi uyanıp emmek istiyor Akşam yatmadan önce ek gıda vermeden emzirip uyutuyorım size doymuyor mu ?

 • Merhaba,
  7 aylik bebegim için doktorumuz kontrolümüzde 2 ana 2 ara öğün verdi. Bir ana öğünü 2 yemek kaşığı kiymali soğanli olarak verilmesini tavsiye etti. Fakat bebegim bir ara bir ana öğün yiyiyor. Her öğün 3-4 kaşıktan fazla yemiyor. Zorlamak istemiyorum. Sizce beslenmesinde herhangi bir eksiklik olabilir mi?

 • Merhaba, bebeğim tam 7 aylık, 9,5 kg ve 68 cm. Ek gıdaya başladık yoğurtla fakat yoğurt yediğinde ağız çevresinde kızarıklıklar oluşunca doktorumuza danıştım ve 2 ay kadar süt ürünü vermememi söyledi, fakat gece çok uyanıyor günde 1 sebze, 1 de meyve püresi öğünü yapıyorum. Bu öğünler yeterli midir? Süt ürünleri vermeden gerekli kalsiyum sadece anne sütüyle karşılanır mı? Ayrıca kahvaltı öğünü için ne önerirsiniz, süt ürünleri veremiyorum?

 • Elif hanim kizim 7 aylik balik(norveç somonu) yedirdikten sonra poposunda pişik oldu bu zamana kadar hic oyle bir sorun yaşamadim tesedüf mü yoksa bir alerji belirtisi olabilir mi? Birde hangi baliklari yedirmeliyiz?

 • Merhaba hocam.. Evde bebe bisküvisi yapmak istiyorum.. Ancak tarifte geçen pirinç unu ve bir su bardağı süt kafamı karıştırıyor.. 7.5 aylık bir bebek içinözellikle süt kullanmak doğru olur mu? Sizce Nasıl yapılmalı? Umarım dönüş yaparsınız, çok mutlu olurum.. Şimdiden teşekkürler..

 • Hocam merhabalar,
  7 aylık erkek bebeğim için geçen ay ek gıdaya başladık.doğduğundan beri anne sütü alıyor.6 ay kontrolunde 9 kilo ve 72 cm di.
  Hergün ev yoğurtlu mevsim meyve püresi ve mevsim sebze püresi veriyorum
  aklıma takılan, hergün meyve püresi fazla şeker almasına sebep olmaz mı?
  Şimdiden teşekkür ederim,

 • Merhabalar benim oğlum 7 aylık pekmez verdiğimde kusuyor neden? Pekmezi neyle verebilirim yoğurtla verilir mi etkileşiyorlar mı yoğurtla pekmez?

 • Merhabalar bebeğim bucuk aylık yaklaşık 7 kilo (36.5 hafta 2170gr 44 cm doğdu )ve çalışan bir anneyim sabah bucukta karnını doyurup çıkıyorum 10 a kadar uyuyor uyandığında anne sütü veriyoruz ve 12 gibi de yumurta sarısı pekmez peynir ve arada muz bebe biskuvisi ekleyerek kahvalti yapıyoruz ben 2 bucukta eve gidiyorum o zamana kadar dayanıyor ve beni emiyor benim sorum su ara ve ana öğün olarak hesaplarsak kac ml süt sağmalıyım kac ml ek gida vermeliyim yani ona bırakmam gereken süt miktari nedir

 • Merhaba kro 8 düz 6 aylık bebeğim bir aya kadar gayet güzel anne sütü ya da mama alıyordu ek gıda tanımlar bitti 2 ana bir ara yapıyoruz ama hiç bir şekilde kabul etmiyor emmek istemiyor mama biberon hiç bir şekilde vere miyorum ağzına şırınga ile veriyorum kendi istediği kadar yani ağzında tutup yutmak istemeyince bırakıyorum uykuda emziriyorum ama iki dk emiyor bana ne tavsiye edersiniz be yapmam lazım hocam bezleri boş çişi az

 • Merhabalar benim oglum 7 aylik 10 kilo vermek emiyor yavas yavas ek gida veriyorum gunde 1 kez yogurt beya peynir yumurta sarisi veya armut muz gunde ek gidayi kac kez vermeliyim ve neler verebilirim anne sütü ile doyuyor

 • Hocam, bebeğim 7 aylık. Doktorumuz meyveyi sabah, sebzeyi öğlen verin dedi. Kahvaltıya geçince de kahvaltıya meyveyi eklemeyi önerdi. 18:30 gibi de yoğurt vermeyi düşünüyorum fakat meyveyi sabah vermeyin diyen hekim arkadaşım var. Sizin öneriniz ne olur? Teşekkürler

 • merhaba kizim 7 aylik oldu seker pancari pekmezi verilirmi keci boynuzu veriyorum .. birde meyve purelerini cok seviyor bende sebzeden pek hoslanmiyor meyveyi cok yemesinin bir zarari olurmu acaba tsk ederim

 • Bebeğim 7. yini doldurdu ve 8. Ayına girdi ve ek gıdaya karşı ön yargılı ve redediyor ne verirsem vereyim 1 kaşık bile yemiyor ne yapmam lazım hep reddetme vardı ama artık hiç istemiyor sadece anne sütü istiyor bebeğim 6 ay kontrolünde 8.300gr di bu ay virusden dolayi tartilmadi ne yapmaliyim kilo normal mi nasıl ek gıda sevdirebilirim çok zor durumdayım

 • Merhaba Elif Hanım, oğlum 7 ay 6 günlük şuan beslenme tablomuzu yazıp fikrinizi almak istedim. Sabah 7.00 anne sütü (10 dakika emiyor) 8.30 yumurta sarısı, meyve püresi 9.00 -11.00 uyku 11.00 anne sütü (7-8 dakika emiyor)12.00 sebze püresi 13.00-15.00 uyku 15:30 anne sütü (7 dakika kadar emiyor) 18: 00 anne sütü (7 8 dakika emiyor)19:00 120 ml formul süt 20.00-24.00 uyku 24.00 anne sütü ve sonrası uyku.Durumumuz budur fikrinizi merak ettim.

 • Merhabalar bebeğim 7 aylık olcak bikac gün sonra 3.245 kilo doğdu şuan 7 kilo 90 Gr zayıf bı bebek reflusu var ve netropeni den supheleniyolar şuan nasıl besleyebilirim ne önerirsiniz cevap verirseniz çok sevinirim

  • Yoğurt peynir yiyor benide az emiyor sütüm de kilo yapmıyor mama da ne zaman versem kusuyor refluden dolayı günde 2 3 defa mama vermeye çalışıyorum meyve püresi yoğurt bebe bisküvisi veryrm ek olarak genellikle bı öğün kusuyor mutlka yemek istemiyor mama vermesem yerine önereceğiniz bı elde mama tarifi varmı ne yapabilirim bu arada oturabiliyor apaliyor genelde mutlu bı bebek hiç yemek yemesr açlıktan ağlamıyor beni geceleri emiyor

 • Yoğurt peynir yiyor benide az emiyor sütüm de kilo yapmıyor mama da ne zaman versem kusuyor refluden dolayı günde 2 3 defa mama vermeye çalışıyorum meyve püresi yoğurt bebe bisküvisi veryrm ek olarak genellikle bı öğün kusuyor mutlka yemek istemiyor mama vermesem yerine önereceğiniz bı elde mama tarifi varmı ne yapabilirim bu arada oturabiliyor apaliyor genelde mutlu bı bebek hiç yemek yemesr açlıktan ağlamıyor beni geceleri emiyor

 • Merhaba, 7 aylık oğlum 3.175 gr doğdu şu an 7.500 gr 1 ana ve 1ara öğün olarak ek gıda alıyor aynı zamanda sık sık emiyor fakat her verdiğimi 3 4 kaşık yedikten sonra istemiyor ve su az içiyor bu kadar az yemesi yeterlimidir birde ekmek nezaman nekadar miktarda vermeliyim ve ekmek tam buğday unundan mı beyaz undan mı yapılmalı

 • Merhaba benim kizim 33 haftalik 2200 gram dogdu suan 7 ay 1 haftalik kilosu 6900 boyu 65 cm sizce normal mi . Ek gida sadece meyve puresu yedirebiliorum ne yapmaliyim?tesekkur ederim simdiden …..

 • Merhaba elif hanım kızım 3.320gram dogdu ve şuanda 7 ay 3gunluk 6800kg 3aylıkken meme reddıne basladı sadece uyuduktan snra bilincsızce emıyor oda yeterlı gelmıyor son 3ayında 300,140graö gıbı az kılolar aldı sebebının ıdrar yolu enfeksıyonu oldgnu ögrendık mama basladık 5ay gıbı fakat bıberonda tutmadı kasıkla yedırdık hep ben 1ay erken ek gıdaya başlamak zorunda kaldım formul mamayı kasıklada reddedınce.kızım pure kıvamında olan yıyeceklerı yutmuyor fakat pütürlu tanelı yıyeceklerı yıyor sabah kahvaltı yaptryorım omlet yada yumurta sarıcı cıcı bebe aksamda kıymalı tavuklu sebze corbaları ekstra formul mamayı kasıkla ve uyuttuktan snrada uykulu halınde gızlıden emzırıyorum.sıze sorum şu 7aylık bebek gunde ek gıda harıcınde Kac cc süt yada formul mama içmelı?

 • Merhabalar güncel anne
  Oğlum 7 aylık 10 günlük kan sonuclarinda netrofil oranı çok düşük çıktı ve zayıf ama çok hareketli bı bebek apaliyor oturuyor dizlerinin üstünde kanepeye tutunup ayağa kalkıyor . Şuan kilosu 7.100 hem anne sütü hem mama alıyor mamaya 4 ayda başladığımız için biberon şeklinde almadı muhallebi tarzında veriyorum mamayı her türlü mamayı denedik ama yemek istemiyor kusuyor ağlıyor.
  Beslenme düzenimiz sabah uyannca labne peyniri ve Bebek bisküvisi 30 CC formül süt karıstirip veriyorum 3 saat arayla besliyorum mamayı 120 CC olarak alıyor en fazla zor yiyor . Sonra mama sonraki öğün meyve püresi ikindide yoğurt yatmadan öncede mama yiyor beni azda olsa her uykudan önce emiyor arada tarhana çorbası patates püresi veriyorum çok seçici herşeyi yemiyor ama yoğurdu çok seviyor hazır sütten yoğurt yapıyorum mamayı her vereceğim zaman yoğurda katsam gunde 2 ve 3 defa yoğurtlu mama yese sindirimi için yada herhangi bir sorun yasarmiyiz bu arada alerji testi yapıldı bu alerjisi yok doğum kilosu 3.245 şuan 7.100 zayıf olduğunu düşünüyorum cevap verirseniz çok sevinirim

  • Bu arada güncel anne oğlum suyu çok seviyor süreklidir içiyor netropeni de suphelenildi sonuçları çıkmadı henüz onun içinde beslenme düzeni yada onerceginiz bı menü varmı

 • Mrb 7aylık kızım var 6aylıktan itibaren ek gıdaya geçtim baştan beri benim yaptığım yoğurdu çok güZel yiyor diğer sebze pürelerini çorbaları meyve pürelerini ne verirsem.verirken kaşığı tam kavrayamıyor verdiğim yiyecekleri bir kaşık verince yarısı boğazına gidiyor yarısını diliyle itiyor söküyor hep dışarıya.ne yapmalıyım tavsiyenizi bekliyorum çok tşk ederim şimdiden

 • iyi günler elif hanım kızım 7 aylık decam sütü veriyoruz bir kaç gündür iştahsız yemek istemiyor günde 2 defa ek gıd veriyoruz çok az yiyiyor iştahının açılması için neler uyapabiliriz . yardımcı olabilirmisiniz lütfenn

 • Merhabalar ben sütümü sağıp veriyorum memeyi almıyor aldıramıyorum peki ek gıdaya geçtiğinde hangi aralıklarla kaç ml anne sütü vermeliyim Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

 • Hocam merhaba ikizlerim 33 hftalık doğdular şuan 7 buçuk aylıklar kiloları 7 buçuk aylık bebekle uyumlu gidiyor. Ek gıdaya 5. ayda başlamk zorunda kaldık biberonu tamamen reddettiler ve doktormuz mamanın içerisine yulaf unu koyup kaşıkla yedirmemizi söyledi 4. aydan beri o şeklde yiyoruz. Ama 120 cc mama yapıp yulafla muhallebi kıvamına getiriyorm ve günde 3 öğün bu şeklde mama 2 öğünde kahvaltı ve püre yediriyorum. Kilo alımları gayet güzel gdiyor 4 saatte bir zorla yediriyorum acıkmıyorlar hiç 120 cc mama az mı? Sıvı şeklde değil yani muhallebi kıvamında yiyoruz mamayı nerdeyse bi çorba kasesi muhallebi oluyor yulafı ekleyince size yeterli mi 120 cc bana çok az geliyor size de sormak istedm?

 • Benim 7 aylık bebeğim gece 2 yada 3 kere uyaniyo uyandiktan sonra emziğini veriyorum çığlık çığlığa ağlıyo uyumuyo ila mama istiyo bende 150 ml veriyorum mamasini ne aralıklarla verebilirim mamasini gece kac kere icmesi gerekiyo

 • Bebeğim 5 gün sonra 7 aylik olacak.6300 kilosu kiz bebek kilosu az çok hareketli egsersiz yapan yetkinler gibi tüm gün hareketli. Demir kan ilacı vermeye basliycam acaba kan eksikliğinden mı bilmiyorum. Kilo alması için ne yapmaliyim

Yorum Bırak