Ay Ay Bebek Beslenmesi Beslenme

5 aylık bebek beslenmesi

Ay ay bebek beslenmesi kategorisindeki yazıların altına bırakılan yorumların bir kısmı şöyle başlamakta: ”Bebeğim beş aylık. 5 aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi veriri misiniz?” veya ”Oğlum/kızım 5 aylık.  Yumurta sarısı, sebze çorbası ve meyve püresi veriyorum. Başka  neler verebilirim?”

5 aylık bebek beslenmesi ile ilgili benzer sorular sosyal medya hesaplarımdan, özellikle de İnstagram’dan da yöneltiliyor sık sık. Bu sorunun yanıtı son derece açık: Dünya Sağlık Örgütü bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini, 6. aydan sonra ise zamanında, yeterli ve uygun türden ek gıdaya geçiş öneriyor. Dolayısı ile benim de önerim bu yönde. İlk 6 ay sadece anne sütü, anne sütü yetersiz veya yoksa formül süt öneriyorum. Ancak eğer bebek şu yazımda anlattığım gibi ek gıdaya geçişe hazırsa sebze püreleri veya yoğurt ile tadımlık şekilde ek gıdaya geçilebilinir.

Ülkemizde bebekleri bir an önce ek gıdaya geçirmek açısından bir acelecilik söz konusu.Ancak maalesef bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütü ile emzirme oranları ülkemizde Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2013 verilerine göre  % 30; Dünya Sağlık Örgütü 2014 verilerine göre ise % 38. Yani bebeklerin pek çoğu 6 aydan önce ek gıdaya geçmekte. Peki doğru mu bu inanış? Tabi ki de hayır. Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi ve T.C Sağlık Bakanlığı  bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeyi öneriyorlar. Anne sütünün bir muadili yok.  Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin tüm gelişimsel özellikleri ve ihtiyaçlarına en uygun besin anne sütüdür.  Tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini  karşılar.

Eğer  bebeğiniz sadece anne sütü alıyorsa ek gıdaya geçiş için 6. ayı beklemenizi öneririyorum.

Ek gıdalara erken başlamanın sakıncaları

Eğer söylediklerimi gözardı edip katı gıdalara geçiş için aceleci davranırsanız;

 • Bebeğinizin yaşına göre alması gereken anne sütü miktarı kısıtlanır. Bu da büyüme ve gelişmesini olumsuz etkiler.
 • Anne sütüyle ilk 6 ayda alması gereken koruyucu etmenleri daha az aldığı için sık enfeksiyon geçirme riski artar.
 • Allerjik hastalıkların özellikle de besin alerjilerinin görülme sıklığı artar.
 • Bebeğinizin ileride şişman bir birey olma ve tip 1 diyabete yakalanma riski artar.
 • Çocuğunuzun böbreklerine ve sindirim organlarına  henüz hazır olmadığı ölçüde yüklenmiş olursunuz.

Bu yüzden ben de, eğer bebeğinizin doktor tarafından belirlenmiş özel bir sorunu yoksa 5. ayda ek gıdaya geçişi önermiyorum. Eğer bebeğiniz size ek gıdaya geçmeye hazır olduğunun sinyallerini veriyorsa, 5. ay sonlarına doğru günde bir iki çay kaşığı kadar ve tattırma şeklinde yoğurt ve sebze püresi verebilirsiniz. Yani 5 aylık bebek beslenmesi denince akla gelmesi gereken tek şey anne sütü, anne sütü yok veya yetersizse formül süttür.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

13 Yorum Var

 • Merhaba benim bebeğim 4.ayin da 10.gün sonra 5.ayına girecek bu arada 3 700 doğdu sonra 3 500 indi şimdi kilo 6 500 boy 65 cm doktorumuz ek gıdaya gecebilicegimizi söyledi önce bir kaç gün yoğurt ile başlayıp sonra ilave olarak akşam muhallebi sonraki hafta sebze puresi ile devam edip birkaç gün daha sonrasında meyve püresi eklemek istiyorum tabii az az başlayıp sahasında artırmak. Kahvaltı ya 6.ay da başlanmalı diye biliyorum. Kahvaltısı nasıl vericem konusunda bilgi verirseniz ve ek gıdaya geçiş planım için de bilgi verebilirmisiniz tskler.bu arada bebeğim mama ile besleniyor anne sütü bir ay kadar aldı.

 • Hocam Merhaba benim oğlum 7 aylık ek Gıdaya başladık ilk zamanlar kötü gidiyordu ama şimdi alıştık sayılır .Ek gıda yanında Anne sütü alıyor .Benim sorum şu oğlum geceleri 2 saatte bir emiyor bu bir sıkıntı mıdır ? Gün içinde doymadığı için mi böyle ! Ayrıca bi arkadaşımıza Doktoru ek gıda çok önemli değil mama ve Anne sütü çok önemli demiş.Biz hiç devam sütü kullanmadık kullanmalı mıyız ? Bunun için doktora gitmemize gerek var mı bilgi verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler ,

  İyi çalışmalar

  • Normalde aylık kontroller için çocuk doktoruna gitmenize gerek var.Bebeğinizin kilosu normalse ve aylık normal sınırlarda kilo alıyorsa mamaya gerek yok. Ayrıca 7 aylık bebeğin alması gereken ek gıda miktarı ortalama bir çay bardağı kadardır.

 • Merhaba Elif hanım,

  Bebeğim 4510 gr ve 55 cm doğdu, su anda 4 ay 11 günlük. 4. ayıda dahil olmak üzere anne sütü ve mama aldı ancak şu anda sadece mama alıyor. kilosu 8300 gr (13 gün önce) ve boyu 71 cm. Herhangi bir sıkıntımız yok. Doktorum 5. ayın sonunda ek gıdaya başlayabiliriz sadece mama alırsa dedi , biliyorum siz önermyorsunuz ama durumumuzla değerlendirip görüş bildirirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

 • Merhabalar şuan tadım suresindeyim. 3 gun Kurali Havucu ve patatesi takttırdım bir sorun yok diğer meyve veya sebzeleri tattiriken sadece 1 sebze yada meyve şeklinde devam mi etmek gerekir. yoksa alerjisi olmayan besinlerden vermek doğru olur mu. Örneğin elma tadımındayım. Ama önceden havuç ve patetes verdim sıkıntı yok sabah elma akşam havuç ve patetes verebilir miyim? Doğru olur mu teşekkür ederim sevgiler

 • Hocam merhaba benim bebeğim 4 aylık ve anne sütü almıyor sütüm yetersiz kaldı ve bebeğim bıraktı 4 aylık aşımızda sağlık ocağında ki ebemiz 5 ayda ek gıdaya geçmemizi söyledi başlamalımıyım eğer başlamam gerekiyorsa ne ile başlayalım ilk olarak

 • Elif hanım öncelikle önemli yararlı bilgiler paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum çok yardımcı oluyorsunuz Benim tüp bebekten ikizlerim var yedi aylık doğdular şu an kendileri yedi aylıktırlar sizce eki gıdaya başlayabilir miyim

 • merhaba doktor hanım oglumu ek gıda için hazırlamaya başlayacağım ancak herkes başka bir sey söylüyor acaba günlük beskenme toblosu ne olmalı.

Yorum Bırak