Ay Ay Bebek Beslenmesi Beslenme

Altı aylık bebek beslenmesi

altı aylık bebek beslenmesi

Bebek beslenmesi söz konusu ise altıncı ay, yeni bir  serüvenin başlangıcıdır. Altıncı aya ulaşıldığında, o güne dek sadece anne sütü/mama ile beslenmiş insan yavrusunun, katı gıdalarla tanışması gerekir. Bu dönem insan hayatında,  bir ömür boyu sürecek beslenme yolculuğunun temellerinin atıldığı dönemdir. Beslenme de tıpkı yürüme, uyuma veya diğer alışkanlıklar gibi bebeğinizin öğrenmesi gereken bir alışkanlıktır ve kazandıracağınız beslenme alışkanlıkları büyük ihtimalle hayatının geri kalanında ona eşlik edecektir. İnsan yavrusunun ilk yılındaki ana besinin anne sütü olduğunun bir kez daha altını çizdikten sonra altı aylık bebek beslenmesi hakkındaki ana noktalarından bahsedelim.

Bu dönemde bebeğinizin sindirim sitemi henüz tam gelişmemiştir ve  pek çok besin için hazır değildir. Bu aylar, bebek beslenmesinde yeni gıdalarla tanışılan bir alışma evresidir. 

Ek gıdaya geçmeden bebeğinizin genel sağlık muayenesini yaptırınız ve çocuk doktorunuz veya  aile hekiminizden bebek beslenmesi hakkında yardım isteyiniz. Her bebek, benzersiz ve özeldir. Bu yüzden ek gıdaya geçerken sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartlarını göz önünde bulundurarak, şartlarınıza en uygun besinle başlangıç yapmak en idealidir. Ek gıdaya ne ile başlayacağınıza karar veremiyorsanız  http://www.guncelanne.com/ek-gidaya-ne-ile-baslanmali/ yazısına bir göz atın.

Altı aylık bebek beslenmesi için ipuçları

İlk kez  vereceğiniz bir gıdayı tek deneyin. Böylece eğer bebeğinizde besinlere bağlı istenmeyen bir reaksiyon gözlerseniz hangi besinden kaynaklandığını bilebilirsiniz.

Altı aylık bebek beslenmesi söz konusu olduğunda bebeğinizin ne yediği kadar, nasıl yediği de çok önemli. O yüzden beslenme saatlerini, tıpkı emzirme saatleri gibi aranızda özel bir bağın kurulması için fırsat saatleri olarak değerlendirin.

Ek gıda ile ilgili diğer yazılarıma bir göz atın.

http://www.guncelanne.com/cocuk-beslenmesinde-temel-kurallar/

http://www.guncelanne.com/ekgidaya-geciste-yapilan-yanlislar/

Verilmemesi gereken gıdalar

 • Bal (botulizm riski nedeniyle)
 • Alerji açısından pozitif aile öyküsü taşıyan gıdalar
 • Her türlü işlenmiş, paket içinde hazır gıda
 • İnek sütü
 • Bütün halinde kuruyemiş (boğulma tehlikesi)
 • Tuz
 • Çay, kahve, kola, soda
 • Taze sıkılmış bile olsa meyve suları (meyvenin kendisini yedirin)
 • Çorbalar ( yüksek miktarda su içerdiklerinden enerji ve besin öğesi açısından fakirdirler. Çorba yerine sebze pürelerini tercih edin.)
 • Pirinç unu (hiç bir besleyici değeri yoktur, boş enerji kaynağıdır.)
 • Şeker

Emzirilen süt çocuğu 6. ayında bir veya iki öğünü (tercihen bir ana, bir ara öğün) ek gıdalardan almalı; geri kalan beslenmesini anne sütü oluşturmalıdır. Ek gıdaya sebze çorbası/yoğurt/muhallebi ile başlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığının ucu  ile başlayın ve yavaş yavaş yarım çay bardağı olana kadar artırın. İlk bir yıl bebek beslenmesinde aceleye yer yoktur. Bebeğiniz eninde sonunda erişkin tipi beslenmeye geçecek nasıl olsa. Asıl önemli olan alabildiği kadar anne sütü alması.

 Altı aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

6. ayda verilebilecek gıdalar

 • Yoğurt
 • Sebze püresi (kabak, havuç, patates, balkabağı, fasülye, bezelye)
 • Muhallebi
 • Meyve püreleri (elma, armut, erik, şeftali, muz, avakado, kayısı)
 • Tahıllar (pirinç, yulaf): Pirinç, alerji riski düşük olması nedeniyle sıklıkla ilk önerilen tahıldır. Ülkemizde gluten hassasiyeti sıklığının 1/100 olması nedeniyle bebek beslenmesinde   en sık önerilen tahıl pirinçtir. Öte yandan pirincin besleyici özelliği, bulgur ve yulaftan daha azdır.

Uyarı: Her çocuk farklıdır. Doğal olarak ihtiyaçları da farklıdır. Aşağıdaki menüler annelere fikir vermesi açısından hazırlanmıştır. Çocuğunuzun beslenme düzenini doktoruyla konuşarak; sizin ve bebeğinizin ihtiyaç ve şartları çerçevesinde oluşturun. Bebeğinize her istediğinde anne sütü verin.

6 aylık bebek için örnek menü 1

Bu menü ek gıdaya geçişin ilk haftaları için geçerlidir.

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze püresi

15.00:Anne sütü

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 2

Bu menü ek gıdaya geçişin ilk haftaları için geçerlidir.

07.00: Anne sütü

10.00: Muhallebi

13.00: Anne sütü

15.00:Anne sütü

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

6 aylık bebek için örnek menü 3

Bu menü ek gıdaya geçişin ilk haftaları için geçerlidir.

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Yoğurt

15.00:Anne sütü

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 4

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

 

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze çorbası

15.00: Yoğurt

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 5

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

 

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze çorbası

15.00: Anne sütü

18.30: Muhallebi( yatmadan önce)

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 6

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Yoğurt

15.00: Sebze püresi

18.30: Anne sütü

21.30: Anne sütü

 

6 aylık bebek için örnek menü 7

Bu menü 6. ayın sonuna doğru geçerlidir

07.00: Anne sütü

10.00: Anne sütü

13.00: Sebze püresi

15.00: Anne sütü

18.30: Meyve püresi(yatmadan önce)

21.30: Anne sütü

 

Ek gdaya geçiş ile ilgili diğer yazılarım.

http://www.guncelanne.com/ekgidaya-geciste-yapilan-yanlislar/#comment-777

http://www.guncelanne.com/adim-adim-ek-gidaya-gecis/

Altı aylık bebek beslenmesi ve diğer konular hakkındaki sorularınızı aşağıya yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

271 Yorum Var

 • Merhaba

  Blogunuzu buyuk bir keyifle takip ediyorum. Size danismak istedigim bir konu var. Bebegim Aralik ayinin sonunda 4 aylik olacak ve ben de ise basliyor olacagim. Ne yazik ki ne buzdolabinda sagilmis sutum ne de sagacak kadar sutum var. Sizce 4. Aydan 6.aya kadar formul mama ile mi devam etmeliyim yoksa hem formul mama hem sebze/meyve puresi ile mi devam etmeliyim. Bu arada sutum devam ettigi surece ise gitmeden once ve isten geldik ten sonra emzirmeye devam edecegim

  Simdiden tesekkurler

  • Bence ilk önce sütünüzü artırmnın yollarını denemeli ve kendinize bu konuda güvenmelisiniz.
   Bunun içi yapılabilecekler:
   1)Her bulduğunuz fırsatta bol bol uyuyun.
   2)Günde 4-5 litre su için
   3)Mutlaka (gece de dahil) sağma makinasıyla sütünüzü sağın. Bebeğiniz emdikten sonra da sağın. Sağın ki beyin bu bebeğe daha çok süt gerek sinyalini alsın.
   4)Süt artırıcı maltlarda faydalanabilir veya sadece hamur mayasıyla bunu kendiniz hazırlayabilirsiniz:

   bir paket instant maya ve 1 tatlı kaşığı şeker bir çay bardağı ılık suda erititlir. Alın size süt artırıcı içecek.

   Ama gene de her şeyi yaptım st yok diyorsanız. 6 AYA dek anne sütünün yanına mama eklemeli. Ek gıdaya başlamamalısınız.

 • Merhaba, sitenizi çok seviyorum, anne olduktan sonra yazılarınızdan çok faydalandım. Allah sizden razı olsun. Kızım 6,5 aylık, ek gıda konusunda sizin örnek menülerinizden yararlanıyorum. İlk olarak yoğurt verdim, sonrasında sebze püresi olarak havuçlu püre verdim. Kızımın yoğurt verdikten sonra kabız olduğunu fark ettim, şimdi düzene girdik çok şükür. Yoğurdun böyle bir etkisi var mıdır yoksa ben mi yanlış tespitte bulundum bilemiyorum. Şu aşamada sebze püreleriyle devam etmeyi düşünüyorum, ancak kışın hangi sebzeleri vermeliyim? Patates vermeye çekiniyorum, brokoli, karnabahar çok gaz yapar diyorlar onlardan da emin olamadım. Kış sebzelerinden hangilerini verebilirim? Bir de sebze pürelerinde iki sebzeyi birlikte ne zaman kullanabilirim? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba güncel anne,
  Oğlum 5 aylık. Bu ay doktorumuz ek gıdaya başlamam gerektiğini, yoğurt elma ve muz vermemi, oğlum sevmez yemek istemezse bebe bisküvisi ezip karıştırmamı söyledi. Sütüm yetmezse de formül süt başlamamı söyledi. Çok şükür şu an sütüm oğluma yetiyor (Oğlum 5 aylık 8.4 kg, 68 cm). Ben zaten çok araştırıp okuyorum, sizin de konuyla ilgili tüm yazılarınızı okudum. Yani asla bebe bisküvisi veya hazır gıda vermem, üstelik 5,5 aya kadar da ek gıdaya başlamayı düşünmüyorum. (6 ayı tamamlayınca işe başlayacağımdan ek gıdaya başlama işini bakıcıya bırakmak istemiyorum, o yüzden 5,5 ayda ben başlatacağım). Şimdi sorum şu; böyle öneriler veren bir doktorumuz varken, sizce doktorumuzu değiştirmeli miyiz?

   • Benim kızım 6 aylık henüz ek gıdaya geçmedim. Şu anda ne verebilirim,bana lütfen yardım edin

    • Blogdaki tüm ek gıda yazılarını okuyabilirseniz ayrıntılı olarak 6 aylık bebeğin ne yiyebileceğini ve ek gıdaya nasıl geçileceğini yazdım.

    • Merhaba benim oğlum şu an 6. Ayına gireli 15 gün oluyor maalesef hiç anne sütü alamadı devam sütüyle bu güne kadar beslendi fakat gelişimi gayet iyi hiç bir problem yok kimisi 4. Ayda başla artık ek gıdaya desede ben 6 ayı beklemek istedim çünkü kullandığım mama bebeğine yarıyodu hatta 2 tane mama devam sütü karıştırıp verdim çokta severek yedi ve bi problemide olmadı artık farklı lezzetlerle tanıştırma limitin sizce yoksa 6. Ayı doldurmasını mı beklemeliyim

 • merhaba

  benim size danışmak istediğim bir şey var, vaktiniz olursa cevaplar mısınız?

  7 aylık oğlum ek gıda konusunda çok isteksiz. yutmada sıkıntı yaşıyor. dolayısıyla 8. aydan gün almamıza rağmen oturmuş bir öğünü yok. anne sütü alıyor sadece. acd3 ve demir veriyorum.

  ek gıda yemediği için endişelenmeli miyim?

  • Bebeklerin yeni besinlere alışma sürecinde besin reddi ve yutma güçlüğü sık görülen bir durumdur. Şöyle düşünün: O ana dek hiç yemediğiniz çeşitte ve büyüklükte bir gıda size yedirilmeye çalışılıyor. Ne yaparsınız? Başınızı çevirir, ağzınızı kapatır, lokma boğazınızdan geçerken de öğürürsünüz değil mi? İşte aynı şey bebekler için de geçerlidir.Bu durumda endişelenmenize gerek yok. Israrcı değil ama kararlı olunuz ve ilk başladığınız her şeyi mümkün olduğnca minik ve az veriniz.

   • Benim bebegim 6 buçuk aylık ve kaşık gördüğü an ağzını kilitliyor güldürerek ağzını açıp o şekilde verebiliyorum bu normal mi? Bir de bir gün-de ek gida miktarı ne kadar olmalıdır?emzirdikten snra mi ek gıdayı vermeliyim yoksa açken mi?

 • Merhaba Güncel Anne,
  Bebeğim 6.5 aylık oldu, günde 2 öğün ek gıda alıyor (yaklaşık 2-2,5 çay bardağı kadar toplamda), onun dışında da 300 cc biberonla anne sütü alıyor. Ben de işten dönünce emziriyorum (gece de emiyor, bir de sabah emiyor. Yani genelde 3 veya 4 kez de emzirmis oluyorum ama ne kadar emiyor bilemiyorum 5’er dakika filan emiyor). Sizce aldığı bu gıda gelişimi için yeterli midir?

  • Anlattığınız kadarıyla yeterli görünüyor ama bedensel gelişimin en iyi takibi düzenli boy ve kilo ölçümü ile yapılır. Kilosu ve boyu normase ve kan tetkikleri normalse bebeğinize verdiğiniz gıda onun için yeterli demektir.

 • benım oglum 6. ayına yenı gırdı ek gıda ilk olarak ne verılmelı gecelerı acıkıyor anne sutum cok yok ne yaptıysam olmadı tam doymuyor gecelerı rahat uyuması ıcın ne yapmalıyım.(

 • Merhaba
  Kizim 6 aylik.2.aydan itibaren emmek istemiyor.bu zamana kadar uykuluyken emzirdim sagip kasikla verdim.kilosu 7.250gr boy 69cm.su an gece ne gunduz ne uykuda emmiyor sagip veriyorum .cok zorlaniyorum.makinayada cok az ve yavas geliyor 1 saat boyunca ugrasip 90ml sut cikarabiliyorum.cok bunaldim ne yapmaliyim.

  • Lütfen pes etmeyin ve sağmaya devam edin. Emmese de biberonla anne sütü vermeye devam edin. 90 ml süt sağma ile sağılan süt olarak gayet iyi bir miktar.Sebze pürelerine ve muhallebilerine sağdığınız sütü katın.

 • Merhabalar siteniz çok faydalı emeğinize sağlık.benimde 6 ayın içinde bir oğlum var ek besinlere başladık yalnız bazı besinlerin verilmesi konusunda çelişkiye düştüm size sormak istedim.
  Birincisi: bu ay sonuna doğru kahvaltıya başlıcaz.okuduğum tüm sitelerde yumurta sarısı peynir pekmez bisküvi karıştırılır verilir diyor.sizce kahvaltıyı bu şekilde karıştırıp vermek doğrumu? Kahvaltısını nasıl vermeliyim ve neler vermeliyim?

  İkincisi: ceviz ve fındığı toz haline getirip özelliklede cevizi kahvaltılarına katabilirmiyim bu ayda yoksa erken mi 1 yaşını mı beklemeliyim?mesela fındık unundan biskuvi yapabilir miyim?

  Üçüncüsü: ben oğlumun muhallebilerini tam bugday , tam yulaf yada tam pirinç unları ile yapıyorum.bazı yerlerde bu tarz unların demir emilimini azalttığını ve bebeklere kullanılmaması gerektiğini yazıyor.doğru mu bu? Bu unları kullanmaya devam edebilşr miyim?

  Son olarakta pekmez konusu kafam çok karışık vermelimiyim mi bebeğime? Çünkü kan damlasını kesinlikle almıyor vermeyi bıraktık. Kusuyor yada çok ağlıyor sonra yine kusuyor.

  Şimdiden teşekkür ederim…

  • Kahvaltıyı 7. ayda öneriyorum. Kahvaltıda karışım şeklinde değil de tüm besinleri ayrı ayrı vermelisiniz. Böylelikle bebeğiniz tüm besinlerin tatlarını ayrı ayrı öğrenmiş ve sağlıklı bir damak tadı geliştirmiş olacaktır. Bu ayda kahvaltıda;
   Pekmez, tuzsuz peynir veya lor, yumurta sarısı, tuzsuz ezilmiş zeytin, ev yapımı (tam buğday unundan ve şekersiz) bebe biskvisi, mıhlama verebilirsiniz.
   Ceviz ve fındık için 9. ayı beklemelisiniz.
   Tam buğday unu ve diğer buğday unları gluten hassasiyeti açısından risk taşır ama besleyicilikleri pirinç unundan daha fazladır.
   PEKMEZ VEREBİLİRSİNİZ AMA pişirilirken çok uzun süre ısıya maruz kalmamış pekmez bulmanızı öneririm. Yüksek ısıya maruz kalarak hazırlanan pekmez kansorejen bir madde içerir. Ama pekmez tek başına çocuğunuzun tüm demir ihtiyacını karşılamaz.

   • Teşekkür ederim bilgiler için.
    Peki bu kan damlası hakkındaki fikirlerinizi de alabilirmiyim? Hiç bir test vss yapılmadan direk damlaya başlattı doktorumuz içmesi için çok zorladım çünkü çok korkuttular kansız kalır vss .şu an kesinlikle içmiyor tüm düzenimizi bozuyor verince bu damlayı mutlaka vermeli miyim? Meyvesine falan katıp mı versem ? Bu sefer ek gıdaya yeni geçtik düzenimiz bozulur diye korkuyorum açıkcası.
    Birde püre ve çorbalarına et ve tavuk sulu yapabilirmiyim yoksa 9. Ayımı beklemeliyim teşekkürler…

   • Benim bebeğim altı aylık ama ek gida verdimmi isal oluyor sebebini anlamadim benim dördüncü çocuğum hepsi ayni ek gidayla büyüdü ama böyle olmadı bildiğiniz isalden şoka giriyor ek birşey verdimmi ne yapmalıyım nolur yardımcı

 • merhabalar doktor hanım…
  sitenizin yeni ama sıkı takipçisiyim. Her yerden bilgi bulabiliyoruz ama aynı şeyleri yaşayan,düşünen eğitimli birinden bilgileri almak en güzeli….
  benim 6. ayını doldurmuş bir kızım var 4. ayda anne sütü alımı bitti doğduğu günden beri formül mama ile birlikte anne sütü alıyordu zaten.15-20 gün önce yoğurtla başladım ek gıdaya ama 2-3 çay kaşığını geçemiyoruz birtürlü…..kabak ve havuç denedim onunda sadece tadına bakıp bırakıyor .bikaçgün ara verip tekrar deniyorum…yine aynı…ısrarcı olmuyorum…arada elma dilimleyip veriyorum eline hem dişini kaşıyor hem suyundan faydalanıyor….Tavsiyelerinizi bekliyorum ne yapmalıyım….birde günlük 600-700 ml mama yiyor yeterli mi? ?? gecede beslemeye devam ediyorum. Bu arada boyu 69cm kilo 6700
  cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

  • Biraz daha sakin ve tedbirli gidebilirsiniz. Zaten 6 aylık bir bebeğin ana gıdası anne sütüdür. Kararlı olun ama ısrarcı olmayın. Sebzeleri değiştirin.Sevip yiyebileceği bir sebze mutlaka bulursunuz. Bebeğinizin boyu kilosu normal sınırlarda.

   • teşekkür ederim doktor hanım…inanın ne yapacağımı şaşırdım…tahlilleri temiz kızımın…
    8 ayı bitti kilo:7100 boy:70cm
    …kaç doktora gittim sonuç değişmiyor…zinco ve vitamin veriyorum…
    bir gün boyunca
    yarım yumurta sarısı
    yarım çay bardağı yoğurt
    4 mama kaşığı sebze
    500-600 gr mama yiyor gece beslenmesine de devam ediyoruz…yeterli mi?
    2 aydır ilerleme yok ne kilo ne boy
    ne yedirmeliyim sizce?
    muhallebi -hurma-pekmez -et- ceviz verebilirmiyim faydalı olur mu? çok çok teşekkür ediyorum

    • Bebeğinizin kilosu 8 aylık bebek için normal sınırlarda. 8 AYLIK bebek kırmızı et, hurma pekmez, bulgur, yulaf, irmik yiyebilir. 9. ayında balık ceviz fındık (öğütülmüş) verebilirsiniz.

 • Oğlum 6aylık 1 hafta önce salyalari akmaya başladı 2gün öncede ishal oldu ama şimdi yok geceleri uykusunda ağlamaya başladı ve ne emiyor nede biberonu alıyor acaba diş mi?çıkarıyor ne emiyor nede biberonu alıyor acaba ne yapmalıyım bana yardım edermisiniz teşekkürler.

  • Diş çıkarıyor olabileceği gibi başka bir rahatsızlığı da olabilir. Bir çocuk doktoruna muayene olarak diş çıkardığı için mi yoksa başka bir rahatsızlığı olduğu için mi huysuzluk yaptığını öğrenmeniz en doğru davranış olacaktır. Diş çıkarma dönemlerinde bebeğinizi rahatlamak için neler yapmanız gerektiğini aşağıdaki yazımdan öğrenebilirsiniz.
   http://www.guncelanne.com/bebekler-dis-cikarirken-neler-yapilmali/

 • merhabalar bnm oglum 6. ayı bitti 8350 68cm sagarak anne sutu alıyor gunluk 1300 24 saatte bazen doymuyor hıssedıyorum sebze c verdım bebegım kakasını yapamadı bnde dereyle cıkartıyorum sonra kestım duzeltı kendı yapıyor korkuyorum yıne olacak dıye doktorum dereyle cıkart dedı sureklı yaparsam zararı olur mu acaba?bıde dewamlı zor mu cıkarrır kakasını yavrm..

  • Ek gıdaya geçerken kabızlık görülmesi normaldir. Sebze pürelerine zeytinyağı ve mevsim sebzesi olan kabak ekleyebilir, kayısı- erik kurusunu suda bekletip yumuşatarak yedirebilirsiniz.

 • bırde dışı cıkmadı copk huysuz ama yavrum hızlı bır sekılde emeklıyor 6. ayında dişi ne zaman cıkar

  • Her çocuğun gelşim basamaklarını geçiş hızı bir diğerinden farklıdır. Bebeğinizin dişleri 12. aya kadar çıkacaktır

 • Tamam bilgiler cok guzel ama yukarida corba tercih edilmemeli yaziyor. Ek gida menusunde ise corba var. Ne yapacagimizi sasirdik artik.

 • Merhaba
  Siteniz ozenle hazirlanmis ve annelere rehber niteliginde cok faydali. Yazilarinizdan faydalanmakla birlikte size kendi durumumuz hakkinda danisma ihtiyaci hissediyorum. 7 haziran 2013 51cm 3.070kg 39+4 normal dogum oglumun dogum bilgileri. Su an 8.300kg 71 cm. son aylarda 150-200grama kadar dustu kilo alimi. Ek gida olarak salatalik,havuc ve meyve kemirmek disinda neredeyse hic birsey yemiyor. Yogurt,peynir turevlerini hic yemiyor. Yumurta yemiyor (1-2 kez sarisini omlet gibi yapinca yedi ama kabardi vucudu). Et kofte olarak yemiyor kusbasi gibi verirsem cigneyip cikariyor. Kasikla corba vs genelde yemiyor ya da en fazla 3-4 bebek kasigi yiyor. Ek gida tablomuz cok kotu ve ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Boy ve kilosunu gittigimiz doktorlar yetersiz buluyorlar ve beni endiselendiriyorlar. Boyle uzaktan olmaz biliyoum ama siz ne onerirsiniz bana. Detayli bi tetkik , arastirma hastanesi falan gitmemiz gerekir mi akisina mi birakmaliyiz. Sizin yorumunuz benim icin onemli. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler

  • Öncelikle önerim iştahsızlığa ve kilo alımının düşmesine neden olabilecek bir hastalığı olup olmadığı yönünde tetkik edimsi bebeğinizin. Bu yönden ayrıntılı bir muayene ve kan idrar tetkiklerini yaptırmalısınız önce. Ardından her şey yolunda ise zaten 7 aylık bebeğin ana gıdası anne sütü/yoksa formul mamadır. 7. ayda 1 ana 1 ara öğün vermeniz yeterli olacaktır. Tetkik ve muayeneleriniz yapıldıktan sonra her şey normal çıkarsa ek gıdaya yeni başlıyor gibi yapalım. İlk gıdanız sebze püresi olsun ve sadece bir çay kaşığının ucu ile başlayın. Yaklaşık 1 ay boyunca çok yavaşça artırın.

   • Cevabiniz icin tesekkur ederim.tahlilleri yapildi biraz demir eksikligi disinda bisey yok sukur. Uykusu cok yetersiz ve duzensiz(hala gecede 10-12 kez uyaniyo) uyku problemi de gelisimini olumsuz etkiliyor olabilir mi acaba? Bu arada oglum 11,5 aylik 8.300 gr 71 cm bu degerler cok mu az sizce

 • Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Tekrar sizi rahatsiz etmek istemiyorum ama oglumun gelisimi hakkinda ne dusundugunuzu cok merak ediyorum. Biliyorum boyle takibini yapmadan olmaz ama sizin degerlendirmeniz belki bana yol gosterebilir. Farkli doktorlara gittim genel olarak hepsi de boyunu cok kisa buluyorlar. Bir doktorumuz cocuk endokrine yonlerdirdi. Ek gida tablomuzu zaten bir onceki sorumda ozetlemistim neredeyse hic bisey yemiyor.(belirtmemistim daha once sadece anne sutu aliyor) Oglum 11,5 aylik 71cm 8.300gr eger vakit ayirip yorumlarsaniz cok memnun olurum. Tesekkur ederim

 • merhabalar ben çalışan bir anneyım anne sütümü fazlasını stok yaptım işe başladım bebegime
  6.5aylık şimdi yaklaşık 330 poşet süt stoklamışım.hala annesütüm cok bebegım bir gögsumu bile
  bitiremiyor. stokladıgım sütlein bir kısmı 6 ay dolmak üzere ben bu sütleri nasıl degerlendırebilirim dökmeye kıyamıyorum ek gidalara nasıl koymalıyım corba muhallebiye yada siz ne önerirsiniz bana

  • Çorbalarına, her türlü yemeğine ve muhallebi ve meyve püreleine ekleyebilir daha iyisi bir bebeğe süt anne olabilirsiniz.

 • Merhabalar,

  benim sorum verdiğiniz örnek menüde anne sütü verilen saatlerle alakalı. mesela 10.00 da anne sütü verdik bir dahaki anne sütü menü5 te 18.30 da.. elbette bebekten bebeğe değişiklik gösterir saatler onu anladım da ortalama olarak bu şekilde besleniyorlar. ama arada çok fazla saat yok mu emmediği. o zaman sütümüz azalmaz mı? arada bebeğimizi ek gıda ile beslerken biz de sütümüzü sağmalı mıyız?

  • Menü 5 te ve diğer menülerde anne sütü 18’de değil 15.00 de. 6-7 aylık bebekler ortalama 3-4 saat aç kalabilirler. Sütünüzü ara ara 3-4 saatte bir sağmanız sütü artıracaktır.

 • merhaba,
  5.5 aylık bir kızım var ve hazırlık yapıyorum. elimde “ek gıdaya geçiş” defterim, tüm yazdıklarınızı not alıyorum. hepsi için çok teşekkür ederim.
  ben acaba anne sütü ile nasıl yoğurt mayalayabilirim? Bir kere inek yoğurdu mayası ile denedim tutturamadım. yoğurt makineleri anne sütü mayalamada başarılı olur mu?
  hoşçakalın

 • Merhabalar, Öncelikle forumunuz gerçekten çok yararlı teşekkür ederim. Anne sütü ile yoğurt mayalamanın tarifini verebilir misiniz? Daha önce denedim ama başarılı olamadım, çok sulu kesik kesik oldu. Tekrar teşekkür ederim.

  • Anne sütünü cam bir kavanozda benmari usulü ısıtın. Ve her 100 ml anne sütüne 3 yemek kaşığı yoğurt olacak şekilde mayalayın. Kavanozu kapatın ve havlu ile sarın. 6-8 SAAT SONRA ağzını açın ve buz dolabına kaldırın. 12 SAAT HİÇ YERİNDEN OYNATMADAN DİNLENDİRDİKTEN SONRA kullanabilirsiniz. Dikkat edimesi gereken nokta anne sütünü çok ısıtmamak. Bu besin değeri kaybına yol açar.

 • Merhaba;

  kecı sutu mu anne sutu yogurt ıcın daha uygun.bebegımız 2 ocak dogumlu ek gıda ıcın bu ayın bıtmesı mı beklenmelı yoksa gec mı kaldık.Bebegımız 10 kılo erkek

   • Merhaba;
    Yulaf kepegı aldım ancak cabuk mantar olusturabılıyormus ve bayat olabılıyormus.Tereddut ettım vermedım acaba bulgur mu versem?ek gıdaya gecıs benı cok korkutuyor ya bogazında kalırsa dıye.Her aksam yemek arastırıyorum yarın baslayacagım dıyorum cesare
    t edemıyorum.Nasıl baslamalıyım,ne vermelıyım,mevsıme uygun sebze yok bu aylarda ne verecegım lutfen yardımcı olun.
    ne vermelıyım,nekadar mıktarlarla baslamalıyım en buyuk sorunum.
    Benım bebegım canı nezaman ıstrse emıyor oyle verdıgınız saat dılımlerıne uyabılmem mumkun degıl.Oyle kı gece bıle donerken uyansa sese uyansa meme emmeden uyumuyor.Gecede 5-6 kez emıyor.Yogurdu nasıl mayalayabılırım.Gunluk yapacagım mesela 1 cay bardagın yogurt ıcın sut ve mayası ıcın kullanmam gereken yogurt mıktarı ne olmalıdır.Et-balık vs… vermeye baslamalı mıyım.Lutfen sorularımı yanıtsız bırakmazsanız cok memnun olurum.
    sevgıler

    • kafam ınanılmaz karısmıs durumda.Bebege tahıl konusu cok karmasık.Glutensız bırsey vermek mı gerekıyor.Colyak hastalıgından bahsedılıyor.Pırınc vermek ıstemıyorum ancak pırıncte gluten yokmus.Yulaf vermek ıstıyorum ama benım aldıgımda gluten var yazıyorç.Glutensızlerı var mı? bulgur en ıyı dıye dusunurken gluten oranı en yuksek tahıl bulgur yazıyor.Gluten colyak hastalıgına sebep oluyormus.Colyak da bebek gelısımını olumsuz etkılermıs.Ben ne verecegım bu cocuga.Lutfen yardımcı olur musunuz.Tahıl vermesem daha mı ıyı bılemıyorum kı

 • Merhabalar benim bebeğim 6.aydan 1hafta aldı anne sütü almıyor,mama yiyen bebekler için örnek menüler verebilirmisinz .
  teşekkurler

  • Mama yiyen bebekler için örnek menü aynı anne sütü alan bebek menüsüne benzerdir. Anne sütü yerine mama verebilir ve ana veya ara öğün sayısını ikiye çıkarabilirsiniz.

 • Güncelanne bebegim 6 aylık cok şukür yogurt ile ek gıdaya başladık sizin dediginiz gibi bundan sonra sebze daha sinra meyve pureleriyle devam edicem.prki kahvaltıya ne zaman baslamalıyim kahvaltıya basladığimda sebzeyimi vericem kahvaltıyimi cunku 2 ana ogun bebege agır olmazmı bu noktada kafam çok karısiyo aydınlatırsanız sevinirim oglum anne sutu alıyor

 • 2.sorum oglumun bu aralar uykusu duzensiz ek gıda icinde kendini iyi hissettigi saatler dedinizya mesela ogkum bir gün 11 de huzurluyken diğer gün 10 da huzurlu oluyor yani farklı saatler olsa olmaz mı? En azından ilk zamanlar için

 • Merhabalar,
  Bebegim 6 ayı 1 hafta gecti. Anne sutum cok degil. Ise baslayacagiim icin bebegime ek gidaya baslamam gerekiyor. Yogurt olarak nasıl bir yogurt yedirmeliyim.
  Cevabinizi bekliyorum. Tesekkurler.

 • Bebeğim 6 aylık ve ben çalışıyorum. Bakıcısı inek sütü ile kızıma mama yapıp günde 3-4 öğün veriyor. Inek sütünün zararlarını okudum şaştım kaldim şimdiiv hatam dan dolayıy vicdan azabı duyuyorum. Besleme şeklini düzeltrim. Kızım zarar görmüş müdür?

  • İnek sütünü 1 yaş öncesi bebeklere önermiyoruz. Kansızlığa yol açmışsa eğer bir uzman görüşü ve kan tahilleri ile bu anlaşılabilir.

 • Merhaba , bebeğim gündüz saat başı hatta bazen yarım saatte bir emmek istiyor, gece de en uzun uykusu 1,5 saat, nerdeyse saat başı emziriyorum, eskiden 3 saat kesintisiz gece uykusu oluyordu fakat uzun zamandır kesildi. Şu an 6ay 1haftalık.geçen hafta boyu 69cm kilosu7.5 kg idi. 4,5kilo doğdu ama benim sütüm sanırım hiç çok olmadı o yüzden o da çok kilo alamadı, normal sınırlarda kilo ve boyu olduğundan doktorumuz da mama vermem konusunda israrcı olmadı. Benim sorum gece uykularını nasıl uzatanilirim? Teşekkürler

 • Mrb güncel anne… benim oğlum 6buçuk aylik boyu 67 cm kilosu ise 7.300 gr ek gidaya basladik öğlenleri sebze püresi aksam yatmadan once ise meyveli yogurt veya muhallebi veriyorum… biz daha kahvaltiya baslamadik doktorumuz ise kilosunun biraz az olduğunu ve kahvalti ögününde bebek ekmeği labne az yumurta karisimini devam sütüyle islatmami ve bebeğime yedirmem gerektigni söyledi. Bebegim anne sütüyle besleniyor ve mama vermek istemiyorum ama daha besleyici olmasi icin kahvaltı konusunda doktorumun önerdiğinimi yapmalıyım kararsiz kaldim acikcasi… cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Öncelikle doktorunuzun bebeğinizin kilosunu ayına göre mi, doğum kilosuna göre mi yoksa son ay aldığı kiloya mı göre az bulduğunu belirtebilirseniz sevinirim. Onun dışında kahvaltıya 7-8. aylarda başlamanızı ve bulamaç yapmadan tek tek gıdaları vermenizi öneririm. Bu aylarda bebeğin ana gıdası bir veya iki öğün dışında anne sütü olmalı. Anne sütü yeterli değilse önce artırmaya çalışımlmalı (bol su, bol dinlenme, bol emzirme ile)

 • Mrb benim 6.5 aylik bi oglum var ek gidaya geciste biraz zorluk yasiyoruz ama fenada sayilmaz alisicaz insallah. Yalniz bebegim 4 aylikken 8.800 kiloyken 6.ayon sonunda 8.200 e dustu sutumde yeterliydi sanirim sik emziriodum ama neden oyle oldu anlamadim doktor normal dedi ama bana hic normalmis gibi gelmedi bebeklerin her ay almalari gerekmiomu yanlismiyim yoksa neden iki ayda hic kilo almaypl aksine verdik kilomuzu bi bilginiz var mi acab tesekkur edrm simdiden

  • Bebeğinizdeki kilo kaybının nedenlerinin araştırılması gerek. Bebeklerin ilk yıl ilk ayda günde 20-30 gram, ikinci altı ayda da günde 15-20 gram almasını bekleriz. Bunun altındaki kilo alımı ve kilo kaybı nedenlerinin ayrıntılı bir fizik muayene ve kan, idrar tetkikleri ile araştrılması gerekli.

 • Merhaba 6.5 aylik oglum var.ek gidaya baslayali 15 gun oldu.yogurt,sebze ve meyve puresi (yarim cay bardagi) veriyorum.haftaya ise baslayacagim 8.00-13.00 arasi calisiyorum.bu yarim gunluk surecte nasil bir menu onerirsiniz? Ayrica sut sagip dondurucuya atmistim.

  • Yazıdaki menüyü takip edebilirsiniz. İşe gitmeden önce emzirin. Sonra anne sütü zamanı gelince bakan kişi buzluktaki anne sütünü verebilir.

 • Merhaba, benim 6 ay 26 günlük aylık bir oğlum var. 6. ayını bitirdiği gün 1 bebek kaşığı yoğurtla ek gıdaya başladık. Yoğurdunu pastorize keçi sütüne keçi yoğurduyla mayaladım ve mayayı devam ettiriyorum. İlk 20 gün hiçbir problem yokken 21. gün ve sonrasında verdiğim tüm yoğurdu kusmaya başladı. Sizce nasıl bir problem olabilir ve ne yapmamı önerirsiniz. Bu arada ilk 6 ay yalnızca anne sütü aldı ve anne sütüne devam ediyor. Sizin vereceğiniz bilgi benim için çok önemli çünkü koskoca Ankara’da sizin gibi düşünen bir doktora rastlamadım henüz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle eğer kusma devam ediyorsa bir uzmana başvurup ayrıntılı tetkik ve muayene olmanızı öneririm.

 • Lütfen yardim edin……..oglum tam altivaylik dogdugundan beri anne sutunu isteksiz ve az emiyor ilk iki ay cekip biberonla verdim sonrs biberonda almadi mecburen dort aylikken yogurt vermeye basladim birde aptsmil kasik mamalari emzirmeyrde devam ettim sma besinci ay sadece 250 gr almisti cok üzüldüm sutum emmedigi icin azaliyor birde kusuyor reflü var yani anne sutu cok az aliyor ek gidaya erken basladim istahida cok az bana yardım edin nasil beslemeliyim

  • Sizin durumunuzda bebeğinizin bir uzman doktor tarafından değerlendirilip, kan, reflü ve idrar tahlillerinin yapılmasını öneririm. Eğer bebeğinizde iştahsızlığa yol açacak bir durum yoksa emzirmeye kararlı bir şekilde devam etmenizi, hazır kaşık mamaları kullanmayı bırakmanızı, tam tahıllarla ve zeytinyağı/tereyağı ile zenginleştirlmiş sebze püresi vermenizi, bir de sabah kahvaltısında organik mısır unu ile yapılmış mıhlama (http://www.guncelanne.com/bebekler-icin-besleyici-bir-kahvalti-onerisi-mihlama/) yedirmenizi ve sizi en az 15 günde bir kilo takibine çağıracak, bebebeğiniizn beslenmesini düzenleyecek bir uzmanın takibine girmenizi öneririrm.

 • Gercekten zor durumdayim sadece gece uyurken emiyor biberonla mama veya sut almiyor zorlatsam kusuyor sadece alti aylik ben ne yapacagim ac uyuyor su an

 • merhaba 6 ay 10 günlük bebeğim var şeftali püresi yoğurt arada havuç patates püresi ve pirinç unundan muhallebi veriyorumm muzu ne zaman vermem gerekiyo çorba vermelimiyim bilemiyorum ilk nasıl çorbayla başlamayılım pekmez yumurta ceviz e ne zaman başlamayılım

  • Bebek beslenmesinde çorbayı pek önermiyorum, çünkü çorbanın çoğu su olduğu için, besleyici değeri ve kalorisi azdır. Bebeklerinize çorba değil sebze püresi veriniz. Muz ve pekmez başlayabilirsiniz. Cevize 9. ay, yumurtaya 7. ayda başlayabilirsiniz.

 • bebeğim tam 5 aylık.4 aylık kontrolünde boyu 62 cm kilosu 6.990 idi.anne sütüyle besleniyor.şimdiye kadar sadece birkaç kaşık şeftali püresi verdim çok sevdi ve çok iştahla yedi.şimdi de bir başkasının elinde yiyecek birşey gördüğünde ağzını şapırdatıyor ve biz yemek yerken oda yemek istiyor.çalışmaya başladım ve akşama doğru sütümün azaldığını hissediyorum. sizce ek gıdaya başlamalımıyım ve nasıl başlamalıyım.teşekkür ederim

  • Ek gıdaya başlamak için biraz daha bekleyebilirsiniz. Nasıl başlayacağınıza gelince blogda ek gıda ile ilgili yazıların tamamını okuyarak bir fikir edinebilirsiniz.

 • Merhaba benim 5.5 aylık oğlum var 36 haftalik 2.150 gram doğdu şimdi ise 6.400 gram oldu iki aydır da boyu beş santim uzuyor bunlar normalmi

 • 5.5 aylık bebeğim emzırıyorum ama doymuyor gün boyunca 2öğün ek gıda verıyorum öğlen meyve daha sonra yoğurt yatmadan önce de ne veremılırım veya liste veremılırmıyım önerılerınızı beklıyorum

 • Merhabalar, sitenizi bir arkadaşım tavsiye etti. Emeğinize sağlık çok yararlı bilgiler var. Benim bir sorum olacaktı. Bebeğim 4 gün sonra 7.ayını bitiriyor. 8 kg kız bebek. 5buçuk aylıkken ek gıdaya başladık. Gayet güzel sebzesini meyvesini yoğurdunu yiyordu. Yaklaşık bir haftadır hiçbir şey yemiyor. Tadına bile bakmadan reddediyor. Kaşığı ağzına almıyor biberonla içmiyor, emmeye karşı da direnç göstermeye başladı. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir öneriniz var mı acaba

  • İştahsızlığa sebep oacak bir sağlık sorunu olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • merhabalar,kızım 6 aylık doktorumuz kan damlasına başlamamızı söyledi yanlız damlayı kilosuna göre vermemizi söyledi mesela kızım 8 kilo 8 damla, sizce bu doğru mu? bir de ağrı kesici veya grip hapı içmemde bir sakınca varmı? sütümden kızıma geçer mi? şimdiden teşekkür ederim..

  • Hem ağrı kesiciler hem de grip ilaçları sütünüzden kana geçebilir. Ve sizin kızınızı muayene ve tetkik etmeden kaç damla demir vereceğinizi söylemem uygun olmaz.

 • 30 haftalık 1700 gr Doğdu oğlum.34 günlük yoğun Bakım sürecinden sonra 09 Mayıs 2014 te 2685 gr taburcu oldu.anne sütüyle beslenerek 3 ay boyunca 1 kilo Aldı sonraki ay 500 gr Alınca doktorumuz kan testi istedi.kan sonuçlarımızda süper çıktı.sonraki 2 ayda da toplamda 1 kilo aldı.23 Ekim 2014 te 6500 gr geldi. Doktorumuz akşamları anne sütünün üstüne bir ölçekte olsa mama vermemizi istedi ama oğlum mamayı reddediyor ek besine başlayalı 15 gün oldu. Doktorumuz gelecek ayda az kilo alırsa az kilo almasının nedenlerini araştırması gerektiğini söyledi. Benim kızımda aylık 300 400 gr fazla almazdı anne sütüyle ana mamada yemezdi doktorumuz fiziki yapısının Zayıf olacağını gelişiminin normal OLDUĞUNU söylerdi.oğlumun gelişiminde normal diyorlar. Prematüre olmasından Kaynaklı zaten korkularım çok fazla sizce de bu kilo alımı az mı? Azsa ne yapılmalı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  • Evet bebeğinizin kilo alımı az. Sütünüzü artırmak için sık sık emzirmenizi ve bol su içmenizi, bebeğinizin kilo alımına engel olacak bir başka sorunu olup olmadığının anlaşılması için araştırılmasını öneriyorum.

 • benım kızım 6 aylık ek gıdaya baslayacam ama hıc bır bılgım yok hangı ogunlerde ne vermem gerekıyor benı bılgılendırırmısınız sımdıden tesekkurler…

 • Merhaba doktor hanım;
  Sitenizi çok beğeniyorum öncelikle çok teşekkür ediyorum size..
  Benim sorum şu, benim 6 aylık oğlum var ve inek sütüne alerjisi olduğunu öğrendik..
  emmesi çok güzel, sütüm de var.. Ancak ek gıdaya geçen ay geçtik çünkü çok iştahlı..
  Sebze çorbası ve meyve püreleri veriyorum.. Kahvaltı olarak ne vermeliyim?? Koyun peyniri temin ettim.. Alerji yapmadı.. Ama çok tuzlu ve sert olduğundan çok yiyemiyor..
  inek sütüne alerjisi olan bebekler iiçin ne gibi tavsiyeleriniz var merak ediyorum..
  Teşekkür ederim..

 • Merhabalar Benim 3 yas 8aylik bir oglum var.2,5 yasina kadar anne sutu aldi .suan boyu 97cm kilosu 13.5 cok hareketli bir cocuk ama istahi cok yok.gunde 2 bardak sutunu iciyor kahvaltisini yapiyor ama yemek seciyor sebze yemekleri yemiyor.eti ,tavugu ,baligi severek yiyor.ama cok az kilo aliyor…ne yapmaliyimmm lutfen yardimci olun

 • Merhabalar,
  Oglum yakında 6 aylık olacak. Kilosu 9300 gr ve boyu 71 cm ve sadece anne sütüyle besleniyor. Önceden geceleri 1 veya 2 kez kalkarken artık 4-5 defa kalkıyor emiyor ve uyuyor nedeni ne olabilir ? İşe başladığım için hayat benim için çok zorlaşmaya başladı. Fikirlerinizi alabilir miyim?
  Teşekkürler

 • Merhabalar,
  Ben 5.5 aylik minik bir mucizenin annesiyim:) Bir cana can olmak basli basina bir mucize olmakla beraber benimkisi gelis zamani ve sekli itibariyle duble mucize:))tabi bu durumda aslinda olukca gercekci ve sogukkanli kadin gider,yerine kendinin bile zaman zaman dayanamadigi pimpirikli bir ANNE gelir:)minigimin sagligi ve gelisimi cok sükür cok iyi gidiyor..
  2.nci ayimizdan itibaren tüm cabalara ragmen emmedik ve devam sütüyle besleniyoruz:(dr.umuzun(yurtdisinda yasiyoruz)son kontrolunde “ek gidaya gecebilirsiniz” talimatindan sonra,en cok korktugum dönemlerden biri olan “ek gidaya gecis”sizi bulmamla bana kocamannn bir ohhh dedirtti..cokk uzun oldu kusura bakmayin,heyecanima verin:) gelelim sorularima;
  !)buradaki dr.umuz ek gidaya gecisi,kavanozlardaki püreler dedi..(buralarda dehset bir ürün yelpazesi var,basim dönüyor bakarken)bu durumu duyan annem,sayet o kavanozdaki seyleri cocuga yedirirsen” hakkimi helal etmem sana” ya kadar getirdi olayi:)(tabi cocuklarini kuymakla, sizin deyiminizle mihlmayla büyüten bir anne olarak cok hakli) ben sizin önerdiginiz gibi yogurtla basladim,mamayla mayaladim ancak daha fazla okuyunca keci sütünü denemeye karar verdim,nasil mayalamam gerekiyor acaba ve siz burdaki hazir püreler icinde ayni seyimi düsünüyorsunuz?
  2)kahvalti kismini tam anlayamadim,bulamac seklini biliyorum ama tek tek nasil verecegimi örneklerseniz cokkk sevinirim…
  Simdiden cok tsk.ederim,saglicakla kalin…

  • Kavonoz mamalarını zorunlu haller dışında önermiyorum.
   Kahvaltıyı tek tek verin. Ama kahvaltı için 7.8. aya kadar beklemenizi öneririm.
   Keçi sütünü de aynı normal yoğurt gibi mayalayabilirsiniz.

 • merhaba güncel anne önceleikle harika siteniz ve sunumunuzdan dolayı çok teşekkür edrim 5 ayını yenı dolduran bir kızım var kilosu normal sınırlarda fakat artık gece sütüm yetersiz kalıyor çok ilginçki 3 haftadır gaz problemi başladı mama almıyor gece yatmadan muhallebi verebilirmiyim ek gıdaya yavas yavas baslasam olurmu gazlı bebek için inek sütünden yapılan yoğurtla başlamak nasıl tercih olur birde yoğurddu günlük yapıpmı yedirmeliyim acil cevabınıza ihtiyacım var kolay gelsin teşekkürler

  • Yoğurdu günlü mayalamanızı ve ek gıda için 6 ayı beklemenizi, sütün yeterli olup olmadıpının anlaşılması için de bebeğinizin sık kilo takibini yaptırmanızı öneririm.

 • Merhabalar guncel anne! bu siteye ilk kez girdim. keske daha once girseymisim. oncelikle sizi tebrik ediyorum her soruya cevap verdiginiz icin…
  Benimkizim bugun tam 6 aylik. ilk 3 ay anne sutu verdim ama sutum yetersizdi ek mama vermek zorunda kaldim. ne yaptiysam sutumu arttiramadim ve 3 aylikkende sutten kesildim. anne sutu veremedigim icinde 4.5 aylikken saglik ocagindaki hemsirenin tavsiyesiyle elma suyu ve yogurta basladim. 5 aylik oldugunda gunde 1 kere sebze puresi ve muhallebi falan verdim. kabak, brokoli, karnabahar, havuc, kereviz pureleri verdim 2veya3 gunde bir ve kizim severek istahla hep yiyor. hic doktora goturmedim hep internetten arastirarak hareket ettim. dogru mu yaptim sizce? bilmiyorum. bir de ben muhallebiyi pirinc unuyla yapiyorum. bu dogru mu? kizima sabah meyva puresi, ogle sebze puresi, aksam muhallebi veya yogurt veriyorum 1 cay bardaginin yarisi ya da ceyregi kadar yiyor. 600-700 ml de sma devam sutu veriyorum. yarin sabah da yumurta sarisi, tuzsuz labne peyniri ve ihlamur cayi vermeyi dusunuyorum. islatarak ayri bir sekilde. sizce yarindan itibaren kizima nasilbir beslenme olusturabilirim? Kizim 6 aylik olmasina ragmen hala donmedi. bu yuzden cok uzuluyorum. bu normal midir? En son 4 aylikken 6,5 kilo ve 61 cm boyundaydi. 4 gun sonra tekrar gidicem. 34+6 haftalikken dogmustu. simdiden tesekkur ediyorum. sevgiler!

 • Merhaba benim kızım 6 aylık sütüm çok az geldiği için mama ile besleniyor 5 aylıkken doktorumuz ek gıdaya başlattı. Sebze püresine ve yoğurduna formül mama katabilirmiyim

  • Anne sütü azsa evet katabilirsiniz. Ancak mama ısıdan etkileneceği için pürenin ılık olmasına dikkat edin lütfen.

 • Beneğim 6 buçuk aylık emziriyorum ek olarak öğlen sebze çorbası ikindi meyve püresi akşam tarhana gece pirinç unu muhallebi yedirttîm (doktor listesi) ayrıca emzirdîm kabız oldu lavma ile yapabildi hastahanede ve şimdi korkuma yediremiyorum bişey sadece emziriyorum yine o duruma gelmesinden çok korkuyorum birde biberon almadığından su tüketemedi kaşıkla az oldu sanırım 🙁 bi fikir verin lütfen ne yapacağımı bîlemedim …

  • 6 aylık bebeğin ana gıdası ağırlıklı olarak anne sütüdür. Sağlığına kavuşunca azar azar blogdaki önerilere bakarak ek gıdaya geçiniz.

 • Mrb benim bebegim 6.5 aylik anne sutu almiyor mama ve ek gida ile besliyorum suan 7 kilo 69 cm bana az geliyo 3.300 dogum kilosu

 • benim bebegim 6 ayını 1 hafta geçiyor,uyutma zorluğu çekiyorum geceleri,7,8 defa kalkıyor,diş çıkarıyoruz şu aralar,ek gıdadada zorlanıyoruz
  teşekkürler

 • Merhaba,
  bebeğim 6 aylık. Ek gıdalara
  başladık.çeşitlendirerek devam ediyoruz.
  Sarımsak da denemek istiyorum ama nasıl
  vereceğimi bilemedim. Sebzelerini Buharda
  haşlıyorum. Sarımsağı da katsam nasıl olur?
  Buharda pişen sarımsağin yararı veya zararı
  var mı? Çiğ mi vermeliyim?
  Sevgiler

  • Bebeğinizin yemeklerine sarımsak çiğ veya pişmiş ekleyebilirsiniz. Ama pişmiş sarımsak daha kolay sindirilir.

 • Merhaba lar ben ikiz annesinin Bebeklerim suan 6 aylık hem mama hem emzir yorum ama her ikiside çok kısa emiyor 3.4 dakika falan bidaha istemiyorlar sizce donuyorlar midir.?cvp iniz icin şimdiden teşekkürler

 • merhaba benim 7 aylık bebeğim var ek gıdada baya yok katettik ama benim sorum bebeğime sabah kahvaltılarında ıhlamur verebilirmiyim bi zararı olurmu bilgi verirseniz çok sevinirim tşk iyi çalışmalar.

 • Merhb benim covugum mamayla besleniyo ilk iki ay anne sutu ile beslendi dafa sonra hep mama dr fort aylikken ek gdaya gecirdi cocugumun geliskmi boy cok iyi ama ek gdalari istekli ymiyo zorla iki ymek kasigi yogrt veryrm bazi purelerdnde zorla birbkac kasik ne yspmmm lazm yoksa bu normalmi lutfn cvp vern

 • kızım altı aylık. demir damlasında paraben olduǧu için vermek istemiyorum.bunun yerine önerebileceǧiniz başka bir yol var mı? ….. cevabınız için teşekkürler.

 • Bebegim 8agustos 2014 dogumlu ek gidaya baalamali miyim?Çok yorum aliyorum cevreden çok iştahlı elimde gördüğü herseyi yemek istiyo bende bazen tattiriyorm cok iştahlı yiyor. Teşekkürler. ..

 • merhaba guncel anne.oglum yaklasik yedi aylik.d3 ve ferro sanol kullaniyoruz.ferro sanolu ne kadar sure daha kullanmaya devam ediyoruz? ? bilgilendirirseniz sevinirim.simdiden cvp icin tesekkurler

 • Merhaba güncel anne.ek gıdaya geçiş ile ilgili yazılarınızı okudum. Benim bebeğim 6,5 aylık 9 kilo sadece anne sütü ile besleniyor hatta fazlaca düşkün.3 hafta evvel ek gıdalara geçiş Yaptım daha doğrusu yapmaya çalıştım.ancak ilk günler gıdaları denemek için hevesli olan bebeğim daha sonra ağzını kitlemeye ve kaşığı gördüğü an ağlamaya başlıyor.hatta kaşıkla verdiğim d vit i bile reddetmeye başladı10 Yaşında bir kızım daha var hiç böyle Şeyler yaşamamıştım çok üzülüyorum . Lütfen yardımcı olur musunuz

  • Size denemekten yılmamanızı öneriyorum. Bir şeyi sevmiyorsa ona bir süre ara verin, sonra tekrar deneyin. Sebze püresi deneyebilirsiniz.

 • merhabalar guncel anne.Sizi yakindan takip ettiğimi oncelikle belirtmek isterim.Cok faydali bir site cok guzel bir rehber niteliginde olması biz yeni annelere (!) yol gosterici oluyor bu bakimdan mutluyum 🙂 benim oglum 7.5 aylik suan.kahvaltisinda tam bugday ekmegi kullaniyorum.acaba bebe bisküvisi kullanabilir miyim glutensiz olanini tabiki ! simdiden teşekkür ederim.

 • bu arada sekiz dokuz aylik bebek beslenmesi ile ilgili paylasiminizi merakla bekliyorum 🙂 et balik (hangi balik turu tercih edilmelidir ) ve tavuga ne zaman ne sekilde baslarsak dogru olur ?

 • Selamun Aleyküm. Oğlum 10 gün sonra 6.ayını dolduracak inşaallah. Hala sadece emziriyorum, doktorumuz 6 ayını doldurmadan ek gıdaya başlamayın dedi. Ben de başlamadım. Sadece birkaç kez yoğurt verdim ve mandalinayı elimle emdirdim suyunu… Zaten hala çok kusuyor.
  Birinci sorum bu şekilde doğru mu yapıyorum?
  İkinci sorum ise, oğlum doğduğundan beri geceleri 2 saatte bir uyanıp emiyor. Gündüzleri de 2-3 saatte bir emiyor. Ama geceleri hiç şaşmıyor tam iki saat uyuyup kalkıyor emiyor yine uyuyor. Yani bir gece de 4-5 kez uyanıp emiyoruz. Bu kısa uyumalar ne zaman bitecek? Ne zaman uzun uyuyacak? Ne yapmam gerekiyor bunun için?

  • Yedinci aydan sonra bebekler gece beslenmesine fizyolojik olarak ihtiyaç duymazlar. Sık uyanma genelde alışkanlıktan ve anneyi emzik olarak kullanma durumundan kaynaklanır. Kendinize uygun bir uyku eğitimi modeli benimsemezseniz eğer gece uyanmaları 2-3 yaşa kadar uzayabilir.

 • Merhabalar
  Kızım şu anda 6.5 aylık, çalışan bi anneyim ama evim işime yakın olduğu için sabah ve öğlede emziriyorum. Akşamları ve gece zaten emiyor. Ek gıdayı bazen alıyor bazen almıyor. Sütümün yetip yetmediğini de anlayamıyorum. Şu anda 7 kilo. Acaba kilosu ayına göre normal mi. Normal değilse ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

 • Merhaba,benim oglum 5,5 aylik ,ben 4. Aydan itibaren ek gidaya gectim.azar azar tattirdim.su siralar ogunum soyle.
  Sabah 7 veya 8 gibi formula
  3 saat sonra sekersiz biskuviye formulayi yumusatiyorum birazda cereal koyuyorum.5-6 cay kasigu kadarda su.
  3 saat sonra tekrar formula
  3 saat sonra sebze puresi(tatli patates,havuc,bezelye) kabak sevmedi .yine 5-6 kasik su( bogazindan rahat gecsin diye)
  Daha sonrada hep formulayla devam ediyorum.
  Aralarda bir kac kasik muz,elma,armut pureleri tattiriyorum.
  Sorum su;
  Sabahlari tuzsuz light krem peynir verebilirmiyim?
  bir de aksamlari muhallebi veriliyormus uzun uyusunlar diye.
  Tarifi nedir?
  Tesekkurler

 • Merhaba, oğlum haftaya 7 ayını dolduracak. bizim dr.umuz 6.ayın 3. Haftasında kahvaltı ekledi. Ardından meyve püresi, sebze çorbası (ben püre yapıyorum süzgeçten geçirip), son olarak da saat 16 gibi keçi sütünden yoğurdumuz var. Aralarda anne sütü ki uyku vs derken bazen 3 öğün fln alıyor anne sütü. Gece uyanmalarında telafi ediyordur umarım. Sanki 6. Ayda 4 öğün ek gıda fazla gibi geliyor bana. Sizin menüler de bu yönde. 1 türk kahvesi fincanını geçmemeye çalışıyorum. Ek gıdalarla birlikte su da veriyorum. Ancak kabızlığı var. Ne önerirsiniz dr hanım?

 • Merhabalar güncel anne ek gidaya geçişte su veriyor muyuz ne kadar ve ne zaman veriyoruz teşekkürler şimdiden 🙂

 • Merhaba benim bebeğim 5,5 aylik 8500 gr boyu 69 cm anne sütü aliyor ek gidaya gecmedik..simdiye kadar hep d vitamini verdik doktor son kontrolünde Polivit şurup verdi bunu kullanin dedi ama ben anlamadim çocukta vitamin eksikliği yok bu şekilde bir vitamin takviyesine gerek var mi? Çok zor veriyorum içmek istemiyor yarisini tukuruyor zaten ne yapmaliyim kararsiz kaldim

 • bebeğim 6 aylık boyu 63 kilosu ise 63 cm bu normalli aylık kontrollere gidiyoruzzayıf dedi doktor.azar zara ek gıdalara başladık mamam yemiyor ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olabilirmisiniz

 • merhabalar lütfen bana yardım edin bugün kızımın 6 aylık aşısını yaptırdım kilosuna boyuna bakıldı ama kilo alması gerekirken 300 gr vermiş sağlık ocağındaki ebemiz ve doktorumuz bunun normal olmadığını mutlaka altında bi sebeb olduğunu söylediler çocuk doktoruna götürmemi bütün tahlilleri yaptırcam yarın birde 1 aydır geçmeyen ara ara öksürük var önemli bi sebeb olabilirmiş çok korkuyorum artı çok iştahsız bi bebek zorla yediriyorum ama kilo kaybetmesi çok endişelendirdi beni lütfen beni aydınlatırmısınız şimdiden ALLAH razı olsun sizden

 • Harikasınız güncel anne..verdiğiniz bilgileri tekrara tekrar dönüp okumak istiyorum.anne sütü konusunda ısrarcı olmanız içimi rahatlatıyor.ben oğlumu 5.ay kontrolünde( ki o ayda iki dış çıkarmıştı) 300 gr.Aldığı için doktorun tavsiyesiyle ek gıdaya başlattım.çorba ya da yoğurt veriyordum, bir cay bardağını geçmiyordu miktarı. Son bir haftada kabız olunca bu işte bir yanlışlık olduğunu sezdim,çünkü sütüm de sanki biraz azalmıştı.6.ay kontrolüne 20 mart’ta gittik ve yine 300 gr.almış oğlum,kilosu su an 8.700gr. Ben endişelenmeli miyim? Doktorumuz birer hafta arayla sebze çorbası,yoğurt(devam sütüyle mayalanmış),meyve püresi ve kahvaltı olmak üzere ay sonunda bu dört öğünü almamızı önerdi.ama ben çok endişeleniyorum artırdıkça sütüm azalacak diye..oğlum su anda sebze püresini 2-kaşık alıyor meyveyi ve yoğurdu severek yiyor(1 cay bardağı kadar) ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun çok uzun yazdım biliyorum ama endişeleniyorum.ay sonuna kadar bu şekilde hiç artırmadan devam mi etmeliyim?? Teşekkür ederim

  • Bence önce az kilo alımına yol açacak bir hastalığı olup olmadığının anlaşılması için kan ve idrar tetkikleri yapılmalı, sonra anne sütünü artıracak yollar denenmeli.

 • Merhaba bebegim alti aylik doktor bize daha besinci aya girmeden ek gida vermemimizi once bir cay kasigiyla yavas yavas yemek kasigi altinci ayindada bir kase olarak vermemizi soyledi bizde oyle yaptik acaba yanlismi yaptik yanlis yaptiysak cok uzulurm

 • Merhaba guncel anne.size bir sorum olacskti yardimci olursaniz cok sevinurim.su siralar oldukca sikintiliyim. Bebegim 6.5 aylik.ek gudaya bir iki hafta once gectik.bugune kadar sadece anne sutuyle geldik.fajat 4,5ayliktan itibaren emmesi sikintiliydi.uykuluyken emzirdim sadece ve emmeyi birakmasin diye de ek birsey vermedim.fakat simdi ek gidayi da zor aliyor memeyide. Ben anne sutune agirlik veriyorum ama ek gidayida geciktiriyoeum gibi geliyor. Sizce ne yapmaliyim.bebegimin gelisimi suan icin iyi cok sukur.fakat geriletecegim diye korkuyorum.emmesi iyice azaldi ek gidayida zor veriyorum.kasigi gorunce agzini kilitliyor biraz israrci okursam kusuyor.gunluk toplamda bir cay bardagini gecmiyorumdur ek gidada.hatami yapiyorum nasil davranmaliyim.

  • Ek gıdada günlük toplam bir çay bardağı 6 aylık bebek için iyi bir oran. Ama bebeğinizde iştahsızlığa yol açacak bir hastalık olup olmadığının anlaşılması ve kilo takibi için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Güncel anne,iyi ki varsınız..eğer bu bloğu bulamasaydım muhtemelen su anda bebegime (18 nisan’da 7 aylık olacak) günde 4 kez ek besin veriyor olacaktım ve anne sütüne fırsat bulamayacaktık. Bu ay boyunca öğlen sebze püresi akşamüzeri meyve püresi/yoğurt verdim. Sebze puresini çok isteksizce alıyor hatta bazen sadece iki tatlı kaşığı alıyor, 1 cay bardağını hiç tamamlamadık diyebilirim. Meyve püresi veya yoğurt yarim caybardagini biraz geçiyor. 7 aylık olunca sizin de önerdiğiniz gibi bu öğünlere ilaveten kahvaltıya başlamak istiyorum. Kahvaltıya isteksiz başlarsa onun yerine akşam muhallebi mi vermeliyim?? 7-8. aylarda aynı şekilde mi besliyoruz?? Yoğurdu pastörize inek sütünden yapsak yine demir alımını azaltır mi ve günlük mu yapmalıyız?? Yulaf ezmesi organik hangi marka ben bulamadım da.. şimdiden tim cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

 • Iyi gunler.benim oglum 7 aylik.gecen ay kilosu 8.300.boyu 75 cm di.suanda sabahlari kahvaltida yarim yumurta sarisi, tuzsuz peynir, yogurt, tahin pekmez, tam bugday ekmeginin icinden veriyorum.ogle ukusundan uyandiktan sonra sutumu sagip icerisne bebe biskuvisi katip veriyorum.her turlu sebze corbasini denedim.tarhana corbasi yaptim.ama bi turlu oglum corba sevmiyor.gece yatmadan once ari mama veriyorum.gun icerisinde meyve bazen pekmezli yogurt veriyorum.meyve; elma muz yeni dunya veriyorum.bi kere yarim cilek verdim hicbi sekilde alerjikbi durum olmadi.vermeli miyim vermemelimiyim sizce.gun icerisinde her firsatta emiyo.biberon mamasi asla kullanmadik.bi disi cikti.ve desteksiz oturuyo.surunuyo.gece odasinda yataginda yatiyo.sizce baska ne yedirmeliyim.bana bilgi verirseniz sevinirim.simdiden tesekkurler hayirli gunler.lik.

  • 7 aylık bebek beslenmesi yazımı okumanızı öneririm. Tahin alerjik olduğu için 1 yaş sonrası öneriyorum. Dünya sağlık örgütü ilk yıl verdiğiniz ek gıda miktarının 2 çay bardağından çok olmasını önermiyor.

 • merhabalar altı aylık bebeğin yoğurduna bir tatlı kaşığı kadar tahin konulmasında bir sakınca olur mu? her gün taze yoğurt mayalasak daha mı faydalı olur?günlük verilmesi gereken porsiyonları da yazabilir misiniz? oğluma yeteri kadar ek besin+ süt verdiğimi düşünüyorum ama kilosu yaşıtlarına göre çok az görünüyor( 7200) bu yüzden porsiyonları da en az verilmesi gereken miktar kadar belirtirseniz çokk sevinirim

  • Porsiyon miktarının bir önemi yok. 6 aylık, anne sütü alan bir bebeğin günlük toplam ek gıda miktarı 2 çay bardağını geçmemelidir. Tahini bir yaş sonrası için öneriyorum, çünkü oldukça alerjik bir besin.

 • merhaba benim oğlumda yeni 6 aylık oldu bizde 5 ayın bitiminde yavaş yavaş meyve suyu yogurt ile ek gıdaya geçtik. su anda meyve püresi sebze püresi yoğurt bazende muhallebi ile devam ediyorum. acaba 1 gnde bu 3-4 öğün ek gıda fazla mı oluyor bilemedim. anne sütü alıyor bir de

 • K6 5 aylık ikizlerim var birinin kolostomisi var kabız olmaması gerek ek gıdaya geçtim sağlıklı olan iyi kolostomosi olan kabız oluyo ve onun kabız olmaması gerek ne yedirebilirim ona ben yardımcı olursanız sevinirim anne sütü almıyorlar hep mama yiyolar ini

  • Mamalarına biraz zeytin yağı ekleyebilir. Sebze pürelerine kabak ilavesi yapabilirsiniz. Kuru erik ve kuru kayısıyı biraz suda haşlayıp, blenderdan geçirip mamalarına veya yoğurda katabilirsiniz.

 • Meraba benim kızım 3,390 gr doğdu. 4 aylıkken 7 kilo idi. 5 aylık olduğunda 7,400 gr oldu. Diş çıkarıyor ve memeyi çok isteksiz emiyor. Son aydaki az kilo alımı normal mi, doymuyor mu acaba? Devam sütü mü yoksa ek gıda mı önerirsiniz?

  • Öncelikle diş çıkarma döneminde iştahsızlık görülebilir bu geçici bir durumdur. Onun dışında iştahsızlığı sürerse, iştahsızlığa neden olacak bir hastalık olup olmadığının araştırılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm. Onun dışında sütünüzü artırmak için uğraşın ve bununla ilgili yazımı okuyun.

 • Merhaba. Altı aylık bir kızım var.ise başlamak zorundayım. Biberonla süt almıyor. Kaşıkla vereceğimiz zaman yeterli olcak mi.yada gündüz ek gıda gelince emzirseem olurmu

 • merhaba, 6 aylık 10 günlük oğlum var.ağırlıklı anne sütü + ek gıda ile besleniyor. kilosu 7800 boyu 69 cm. doktorumuz 5. ayda kilo alımı yavaş olduğu için ek gıdaya başlattı. sebze meyve püreleri ve yoğurt ile başladık.yediği miktar her öğünde 5-6 mama kaşığını geçmiyor. bu ay itibariyle çorbalara geçin, içine kıyma katın ve kahvaltıya başlayın dedi.kahvaltı+ meyve + çorba+ yoğurt olacak şekilde 2 haftadır günde 4 öğün vermeye çalışıyoruz fakat bu menü ağır geliyor ve oğlum reddediyor. bu arada ben çalışıyorum sağdığım sütleri (yaklaşık 450 cc) 1 gün sonrasında veriyoruz akşamları ben emziriyorum. sizin yazılarınızı okuyunca öğün sayılarının fazla olduğunu ve hata yaptığımızı düşünmeye başladım. doktorumuza bu şekilde söylediğimde katı gıdalara alışsın devam edin anne sütü zamanla azalacak dedi. nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? ağırlıklı anne sütü 1-2 öğün ek gıda olacak şekilde tekrar baştan mı başlamalıyım?

 • Merhabe alti ay bir haftali bi kizim var bir buçuk ay önce 8.200 kilo 67.5 boyu vardi ek gdaya basladim sabahlari yarimdan az yumurta sarisi ve domates suyu karistrip veriyorum aksam yada ogleden sonra şeftali püresi veriyorum ama üzerimde çok baski var ek gidayla doymasi gerektiğini dusunuolar sizce basil bir menu uygulamaliyim

 • merhabalar; kızım 14 ünde 5. ayını doldurdu. sizin tavsiyenizle yoğurt ile ek gıdaya başladık tadım olarak . muhallebinizi de denedik şimdilik bir sıkıntı yok reddemiyor.
  sütüm de azalma hissetmeye başladım. öğretmenim ben yarım gün çalısıyorum süt sağıp bırakıyordum. ama bu ara sağarken sütüm birikmiyor hummana kullanıyorum bol su içiyorum ama süt oranım artmıyor azalıyor. ne yapacağımı şaşırdım artırmak için ne yapabilirim mayayı dün denedim bakacağım artık.
  asıl sorum kızım ek gıda almaya başadıgı için suyu ne kadar vermem gerekiyor?

 • Merhaba, kizim beş aylik gelişiminin çok iyi olduğunu doktorumuz söyledisadece annesutu emiyor ancak bende çok fazla kilo kaybı oluyor bebegime Ek olarak şimdiden birşeyler verebilir miyim veya ben ne yapabilirim gaz sorunu halen devam ettiği için ve yararı olmadığıni duaundugum için hazır mama vermek istemiyorum ayrıca bebegimin fitil dışında altına yapamıyor 3gunde bir fitil ile yapiyo fitil erimemis oluyor ve cok sivi oluyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ek gıdaya geçişi 6. ayda öneriyorum. Kabzılık için bir çocuk cerahisi uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Merhabalar. Kizim 06.05.2015 dogumlu. 6.600 gram ve 67 cm. Kilo alimi az oldugu icin ek gidaya 5. Ayinda basladik. Yavas yavas kati gidayi artiriyoruz. Gunde 2 cay bardagini gecmemek gerekiyor. Kilo alimi az. Aksamlari pirinc unundan yada yulaf unundan muhallebi hazirliyorum. Muhallebiyle mi gunluk 2 cay bardagi ek gida vermeliyim. Cevabini icin simdiden tesekkurler.

 • anne sütü anne sütü anladık çok önemli hayati değeri var belkide ama yok işte ne yapalım her yolu denememe rağmen olmadı şimdi oğlum 4 aylık oldu mama ile beslenerek. bu ay ek gıdaya geçmem gerek ben ne yapıcam peki. lütfen anne sütü olmayan anneleride biraz düşünün. ek gıdaya geçiş yaparken neler yapmam gerektiğine bakmak için sitenize girdim psikolojim bozuldu.

 • merhabalar benim 6 aylık oğlum var dilinde ve yanak içlerinde pamukçuk çıktı bunun için ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

  • Öncelikle bir çay bardağı kaynamış ılmış suya bir yemek kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştırın Sonra temiz bir gazlı bez ile dildeki pamukçuğu iyice temizleyin. Ardından doktorunuzun uygun göreceği bir ilacı kullanmanızı öneririm. Ayrıca meme başı, biberon ve emzik temizliğine de dikkat etmelisiniz.

 • Merhaba, bebeğim 2880 gr doğdu,sadece anne sütü alıyor şuan 5 ay 1 haftalık 7550 gr ,ek gıdaya başlayacağım. Aynı gün yoğurt, sebze püresi ve muhallebiye başlamam doğru olur mu? Ve bugüne kadar hiç su vermedim suya başlayacak mıyım ve günlük ölçü ne kadar ? Şimdiden teşekkür ederim:) birde anne sütünden yoğurt yapmak istiyorum maya olarak ne kullanacağım anlayamadım.

 • Merhabalar, öncelikle böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Benim oğlum 6 ayını henüz doldurdu ve 8250 gr, 72 cm boyunda (Doğumda 3650 gr ve 52 cm di) henüz tam olarak ek gıdaya geçemedik sadece anne sütü alıyor. Kaşıkla verdiğim herşeyi reddediyor. Yoğurt, meyve ve sebze püreleri, muhallebi denedim. Ancak eline verdiğim ekmek, haşlanmış brokoli gibi yiyecekleri kendisi yemeye çalışıyor. Kaşıkla beslemeye nasıl geçebilirim? Saygı ve sevgilerimle..

 • Merhaba guncel anne… Suan oglum 6 aylik ama dogdugundan beri sikintili bir emzirme sureci gecirdim ayakta emziriyordum suansa hic uyanikken emmiyor sadece yatinca uykuda veriyorum tabi ek gidalarla doyuruyorum sadece uykuda aldigi sut yeterli midir ? Simdiden tesekkur ederim

 • Merhaba altiay altigunluk bi oglum war.son iki aydır ayni.kilosunu koruyor. Anne sutunu neredeyse iki dakika zor aliyor gece emerdi sindi ikigundur gece bi defa uyanıyor ve cok az emiyor ve agzinin suyu akiyor.aile hekim doktoruna götürdüm gelişimi iyi ama kilo almasi lazim dedi bende aptamil weriyorum suan arada meywe püresi vezorda olsa emzirmeye cçalışıyorum. Muhallebi ve cawdarli misirli kaşık maması weriyorum ama emzirmek istiyorum sutum war emmiyor sizce dogru besliyormuyum boyle dewam etmelimiyim

 • Sizi çok severek ve ilgiyle takip ediyorum.5 aylık bir oğlum var.3300 gr 52 cm doğdu.şu an 6300 gr ve 72 cm.şimdiye kadar sadece anne sütü ile beslendi.doktorumuz kilo alımının az olmasına rağmen takviyeye gerek görmedi.15 gün sonra işe başlayacağım ve 12:00 -17:30 saatleri arasında yanında olamayacağım.sütümü sağmayı denedim ancak yeterli değil.oğlumu emzirip evden çıktıktan sonra babaannemiz sadece ek gıda mı vermeli yoksa formül mama takviyesi mi yapmalıyız? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Sütünüzü sağın evde ve işyerinde. Mümkün olduğunca çok sağın ve siz yokken anne sütü vermeye devam etsinler.

 • kizim 1kg 750gr olarak dunyaya gwlsi.duzeltilmemmis 6.ayina bugun girdim.besinci ayinda tarti agirligi 5.300gr idi.normal midir?

  • Kızınızın kilosu doğum kilosuna göre normal ama bundan da ha önemli olan şey son ayda aldığı kilo miktarıdır.

 • merhaba 5.5 aylık bir kızım var 39+1’de sezaryen ile 2840 gr doğdu.sadece anne sütü alıyor ve şu anda 6900 gr.biz yemek yerken ağzını oynatıyor yiyecek gördüğünde heyecanlanıyor ve kaşık uzattığımda ağzını açıyor.1 haftaya kadar gece 1 kez uyanıp emerdi ama şu sıralar 2 kez kalkmaya başladı.ek gıdaya başlamak için erken mi kilosu normal mi?teşekkür ederim.

 • verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bebeğim 6.ayını bitirdi. Anne sütü alıyor. Aklıma takılan şey,her gün yoğurt ve meyve vermek istiyorum ama sebze püresi ya da başka şeye zaman kalmıyor. bir gün meyve bir gün sebze mi vermeliyim? bir gün yoğurt bir gün muhallebi? işin içinden çıkamadım.

 • Merhabalar yazılarınızı her okuduğumda keşke İstanbul’da olsanız diyorum lakin halen bebeğimin için istediğim doktoru tam olarak bulmuş değilim!Kızım 5 ay kontrolünde 8.700gr 70.5 cm’di yalnızca anne sütü ile besleniyor son kontrolümüzde 600gr alınca açıkçası epey üzüldüm doktoruda çok yakında işe döneceğimden dolayı 5 ay 3 haftalıkken ek gıdaya geçiş yapabileceğimi söyledi bende sebze püresiyle başladım ilk 3 gün tatlı patates+havuç haşlayıp verdiğimde 2.gün kakasını yaptı sonra yine bal kabağıyla devam ettim fakat 3 gün kaka yapmadığı arada armut verdim yardımcı olması açısından ama olmadı 4. gün doktoru arayıp sordum gliserin konduk fitil yapmamı söyledi bu şekilde çıktı ayrıca bana Hipp markasının Organik kavanoz pürelerini,tahıllı muhallebisini alıp yapmamı önerdi ve keçi sütünü değilde inek sütünden yoğurt tavsiye etti bende herşeyi kendim hazırlama taraftarıyım açıkçası suan kafam çok karışık bu kabızlık durumundan dolayı ek gıdaya devam edip etmemeliyim bilmiyorum sizden fikir rica ediyorum.

  • Ek gıdaya geçişte kabızlık görülebilir. Sebat ederse doktorunuza başvurmanızı öneririm. Ben de evde mümkün olduğunca kendi hazırladığınız yemekleri vermenizi öneririm.

 • ek gıdaya yenı baslayacagız bu sure ıcınde yulaf unu mu yoksa tam bugday unu mu kullanmak daha saglıklı olacaktır.tesekkurler

 • Merhabalar,
  Benim ikizlerim 23 ekim doğumlular yani 5 aylık. Anne sütü stoklarımda bittiği için şu an sadece devam sütü kullanıyoruz. Gece çok sık uyanıyorlar 2 saatte bir. Bende artık işe de başladım gece zor oluyor hem bebişlerinde uykuları bölünüyor diye üzülüyorum. Acaba devam sütü ile yapılan gece mamalarından versem mi? Geçen Pınar hanımdan sipariş verdiğimde elma da söylemiştim bebişlere cam rende de elma püresi verdim azıcık. Kıyamet koptu daha fazlası için. Bu konu ile ilgili bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ek gıda ile ilgili de tüm yazılarınızı okudum bilgilendirmeler için tşk

  • Kilo alımları iyi ise açlık sorunları değil de uyku sorunları olabilir. Size ve bebeklerinize uygun bir uyku eğitimi vermenizi öneririm.

 • Merhaba, 6,5 aylık bir bebeğim var. 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslendi. 6. Ay itibariyle ek gıdalara yoğurt ile geçiş yaptık. Doktorumuz her 5 günde bir olmak şartıyla sebze püresi, meyve püresi ve kahvaltıya geçiş yapmamızı önerdi. Yani 7 aylık olmadan her gün hem kahvaltı hem yoğurt hem sebze püresi hem de meyve püresi yemiş olacak bu şekilde fazla değilmi bir bebek için? Şuan sadece sebze püresi ve yoğurt veriyorum. Bebeğim 8150 gr. Bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler..

 • 6ayimiz 26 dolcak.oğlum anne şutu iledoymuyor.ek gıda yabaslatin dedi doktor ama. Oğlum yemiyor.midesi bulanıyor.purelerle başladım.ama kusuyor.bizim yemeklerden veriyom yiyor.kusmuyor.ona yaptım pideleri yemiyor.

 • Merhaba güncel anne sitenizi tek tek severek okudum ama kendime çok kızdım daha önceden sizi bulmadığım için bilgileriniz için çok tşk ederim emeğinize ve yüreğinize sağlık… Benim 6,5 aylık oğlum var doğum kilosu 3.740 gram 51 cm Doğdu yalnızca anne süttü alıyor beş buçuk aylıkken ek gıdaya başladık doktorun tavsiyesi ile her ay düzenli doktor kontrolümüz Yapılıyor fakat doktorumuz ek gıdaya meyve ile başlamam gerektiğini söyledi fakat bunun yanlış OLDUĞUNU öğrendim sebze püresi verdim ödül olarak meyvede verdim derken yoğurda başladık en son gittiğimizde kahvaltı vermem gerektiğini söyledi çok uzattım özür dilerim ben sabah yedide kalmıyor bir tatlı kaşığı ev Yapımı pekmez anne süttü verip uyuyor kalkınca bir yumurta sarısı bir tatlı kaşığı lor peyniri bunu anne sütü ile açıyorum Öğlen sebze Çorbası veriyorum bir Çay bardağı ama büyüklerden yoğurt yarım Çay bardağı en son yatarken meyve püresi anne süttü Alıp yatıyor gece uyanmıyor fakat ben gece üç kez besliyorum sizce bu yanlışmı ek gıdam benim iki Çay bardağını geçiyo bu ilerde çocuğumu kilolu obez yaparmı şimdi düşüreyim mi miktarını bu arada şuan 8.450 kg 69 cm boyumuz bu arada çok hareketli ana kesinlikle ağız üstü yatmıştır ve yatmadığı için sürünmüyor ve az dönebiliyor zoraki ve çok isteksiz kan ilacı vermiyorum sadece Multi tabs veriyorum boyu kısamı boyunu uzatmak için neler Yaparım ek gıda fazlamı veriyorum verdiğim porsiyonu bitiriyor sıkıntı yaşamıyoruz bu ay vitamin tahlilleri yapılacak neler yaptırmamı önerirsiniz bu arada lor peynirini kendim yapıp çıkan peynir altı suyunu çorbalarda yada sebze pürelerine ilave ediyorum son bir sorum olacak çok uzattım biliyorum ama tarhana çorbasını sütle yapmamızı öneriyorlar bu konuda ne düşünüyorsunuz inek sütü Zararlı olmaMı altı aylık bebeklere … Şimdikten cvp larınız için çok ama çok tşk ederim saygılarımla

  • Ek gıda miktarı 6,5 aylık bebek için biraz fazla bence. Anne sütü alımı azalabilir ek gıda alırsa. İlk bir yıl bebeklerin ana gıdası anne sütüdür. Yani bebeğinizi yazıdaki beslemenizi öneririm. Diğer sorularınız için tüm ek gıda ve beslenme yazılarımı sıra ile okumanızı öneririm.

 • 6,5 aylık kızıma yoģurt sebze presi ve meyve presini hergün düzenli 3 unu de vermelimiyim 2 haftadır ek gıda başladim

 • Iyi gunler. Bnm oğlum 6ay+ 5 gunlk. Sebze puresi bir de muhallebi veriyorm bzn. Bnm sorum şu gece uyandirip emzirmelimiyim. Bir de emzirmeme ragmen yaz aylarinda su ayretten vermelimiyim

 • Slm benim oglum 6 aylik 7 mama veriyom 210 ml saat 12 de corba veriyom iki saat sonra meyve puresi daha iki uc Sat corba gine vetiyom iki uc saat arayla yogurt veriyom yatmasina yakin mama veriyom sizce dogrumu yardimci onun rica etsem.

  • Altı aylık bebek beslenmesinde önemli olan bolca anne sütü vermektir. O yüzden size menülere benzer şekilde beslenmenizi öneririm bebeğinizi.

 • Merhaba hocam..Benim bebeğim 4 gün sonra tam 5 aylık olacak 7.900 gr 64 cm ,göğüsümü dıktığım zaman sütüm hep damla damla olarak geliyor fışkırmıyor acaba bebeğim doyuyormu terettütteyim doktorumuz gelişimin normal olduğunu söylüyor ama ben yinede ufak ufak ek gıdaları tattırmak istiyorum alıştırmak için ne ile başlamamı önerirsiniz meyve ile başlamam uygun olurmu …şimdiden teşekkürler

 • Merhaba güncelanne. Ben yurt dışında yaşıyorum. Oğlum 6 aylık oldu. Doktorlar yumurta beyazı yedirmemi istiyor. Broşürlerinde bile var. Ama Türk sitelerinde yumurta sarısı verilmesi gerektiği yazıyor. Oğlum zayıf bir bebek. O yüzden yumurtanın sarısı tercihim ama zararları çok olursa diye korkuyorum. Yardımcı olmanızı rica ediyorum. Ülkeler arası bu farklılığı açıklarsanız da sevinirim. Ayrıca siteniz çok güzel. Başarılar diliyorum.

 • Merhaba benim kızım 35. haftada 2 kg doğdu şuan 6 aylik kilosu 6.200 boyu 69 cm sizce normal mi bana az geliyor..Ek.gıdaya başladım. meyve püresi muhallebi ve sebze çorbası veriyorum emziriyorum

 • Doktor hanım mrb. Öncelikle blogunuzdaki yazilar inanılmaz faydalı böyle bir site hazirladiginiz icin cok tskler. Size bi sorum olacak kızım 5 temmuz 2016 dogumlu ek gidaya gecmek icin hazir olduğunu düsünüyorum (bu arada anne sütü almıyor malesef sadece mama ile besleniyor) fakat bizi takip eden doktorumuz henüz ek gidaya gecmek icin 6. Ayini doldurmamizi söyledi ben bu aralar gecirir diye düsünmüstüm ama kafam cok karisti sizin düsünceleriniz benim icin cok önemli sizce dogum tarihine göre baslamali mıyım yoksa beklemeli miyim cok tskr ederim

 • Dr hanim mrb yazılarınız çok faydalı böyle bir blog hazırladığınız için tesekkür ederim. Size bi sorum olacaktı kızım 5 temmuz 2016 doğumlu anne sütü almıyor mamayla besliyoruz henüz ek gıda olarak hiç bisey vermedim sizce dogum tarihine göre baslamali mıyım yoksa biraz daha beklemeli miyim bizi takip eden doktorumuz baslamamamizi 6. Ayini doldurmasini bu ayıda bitirmemizi söyledi daha zamani olduğunu söyledi kafam karisti ben bu aralar baslatir diye düşünmüştüm görüsünüz ve cevabiniz benim icin cok önemli tskr ederim

 • Merhaba doktor hanım ben size bi konuda danışmak istiyorum bebeğim 6 ay 12 günlük ve 6900 gr doktora götürdüğümüzde doktor çok zayıf ve kilo alması için 4 saatten önce emzirmemelisin dedi bebeğim dört saatte en fazla 8 dk emiyor kilo alamayacak diye korkuyorum sizce 4 saat ne kadar doğru lütfen yardımcı olur musunuz araştırmaktan düşünmekten kafayı yemek üzereyim şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Merhaba doktor hanım ben size bi konuda danışmak istiyorum bebeğim 6 ay 12 günlük ve 6900 gr doktora götürdüğümüzde doktor çok zayıf ve kilo alması için 4 saatten önce emzirmemelisin dedi bebeğim dört saatte en fazla 8 dk emiyor kilo alamayacak diye korkuyorum sizce 4 saat ne kadar doğru lütfen yardımcı olur musunuz araştırmaktan düşünmekten kafayı yemek üzereyim şimdiden çok teşekkür ederim.

 • Slm suan 6 aylik oglum var 4.5 aylik oldugunda sutum yetersiz geliyodu yulafli kasik mamasi verdim uzerinde 4 aylik tan sonra yaziyodu. Erkenmi basladim acaba zararli olurmu sagligi icin.halen emziriyom.

 • Merhaba. 6 ayi hesaplarken dogdugu zamani yoksa 40.haftayi mi baz aliyorsunuz? Yani 38.haftada sezeyan ile dogan bebek icin nasıl hesaplariz? Teşekkürler.

 • Merhabalar 6ay 19 günlük kız bebeğim var şuan 6.330 gr boyu 65cm . Doğum kilosu 2.780gr . 48cm (2 gün içerisinde 2.350 gr a düşmüştü) kilo alimimiz biraz sıkıntılı son 10 günde hiç kilo almamış gram değişmemiş 🙁 . İyide yedi meyvesi sebzesi benide emiyor birde meyveli ek gıda yiyor şok olduk . Bir hafta daha alım olmazsa test yapılacak ( 2 ay önce yapıldı temizdi hepsi) doktorumuz zayıf diyor sizce de öyle mi?

 • Merhaba güncelanne,
  Daha bebeğim üç aylık ama merak ediyorum. Ben yurtdışında yaşıyorum. Burada yoğurt mayalamak için maya yoğurtlar var(inek sütünden). Meram ettiğim anne sütünden yoğurt yapmak için bu inek sütü mayasından olan yoğurdu kullanabilir miyim? Ayrıca ne kadar anne sütüne kaç kaşık maya gerekli. Her zman üç kaşık mı olması gerekiyor? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Bebeğim 6ay 8 günlük .6 aylık olduğu gün işe başladım.
  O zamana kadar 20ml 30ml bile olsa süt sagip biriktirdim.
  2,5 aya kadar ara ara.biberonla süt verdim seyahate çıktığım vakitlerde. Fakat sonra tutmamaya basladi. İşe başlamadan bir hafta önce icirdim 80ml içti fakat işe başlamadan onceki gün biberonu tutmadı tutmuyor da.4,5 saatte yarım fincan meyve suyu ve yarım fincan muZ puresiyle besleniyor.ne yapacağımı bilmiyorum.az değil mı?bir de 21:30 son beslenme yazmissiniz. Gece beslenmelerini nasıl azaltacagiz iki saatte bir uyanıp emiyor ve hala gaz sancısı çekiyor.

 • Mrb kızım 6 aylık oldu 1 er gün tarhana çorbası ertesi gün patates ve havuç haşlaması verdim ikisinide sevmedi yemiypr ve ben artık ne yapacağımı bilmiyorum nasıl alıştırcam

 • Merhabalar

  Kizim 3.600 gr dogdu, 5 aylik 6 kg su anda. Normalmidir kilosu? Ve bize hic vitamin verilmedi ne tavsiye edersiniz
  Tesekkurler

 • Slm doktorum ben mamalara çok karsiyim bilmiyorum neden ama ondan dolayi ilk zaman lar keci sütlü mama veriyordum şimdi kizim 6 aylık üç de birini su karıştirarak keçi sütü veriyorum acaba ileide bi sorun cikarmi bide sebze purelerinin içine ispanak koyabilrmiyom kziim daha pure yemiyo robotdan geciriyor daha zaman i varmi acaba yardimlariniz için teşekkür ederim

 • mrb Elif Hanım benim kızımda 1 hafta sonra 6.ayına girecek inşallah. Yoğurt tattırmaya başladım bir çay kaşığıyla başladık 2 tatlı kaşığına çıktık.Ancak 2 .günün sonunda kaka yapmaya başlayınca acaba hazır deil mi?diye düşünmeye başladım.Oysa çok da isteyerek yedi ve yiyor.Sizce ne yapmalıyım?Şu anda 8 kilo 300g

 • Merhaba benim 9 buçuk düzeltilmiş 6 buçuk aylık Üçüzlerim var. Şuan tadımları bitirdik. Yoğurt ve bazı günlerde çorba da veriyoruz. Fakat sormak istediğim meyve püresi ya da yoğurt verdikten sonra doymuyorlar ama devam da etmek istemiyorlar. Dolayısıyla hemen arkasından mama vermek zorunda kalıyorum. Bu yanlış mı? Bir de 3 saat aralıklarla beslenme örneği oluşturmuşsunuz fakat zorla yiyorlar mamayı. Ne yapmalıyım?

Yorum Bırak