Eğitim

Anaokuluna dönüş rehberi

anaokuluna dönüş

Bu yaz tatili çok uzun sürdü. Turizme destek olacağız diye  2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlangıç tarihini  28 Eylül’e ötelediler. Oysa ki daha önce 14 Eylül’de okulların açılacağını duyurmuşlardı. Ama sayılı gün çabuk geçer misali okul için geri sayıma başladık bile. Çağın’ın okulu ufak bir rötar ile yarın açılıyor. Her ne kadar biz anneler okullar bir an önce açılsa da çocuklar okula başlasa diye düşünsek de onlar çoğunlukla bizimle aynı fikirde olmuyor. İşte tüm yazı evde geçiren çocuklarımız için anaokuluna dönüş rehberi .

 

anaokuluna dönüş

 

Anaokuluna dönüş için ipuçları

 

 • Okullar açılmadan bir iki hafta önceden başlayarak giderek artan sıklıkta okuldan ve arkadaşlarından bahsedin. Abartmadan geçen yıl okulda geçirdiği güzel anları hatırlatın.

 

 • Okuldaki bir günlük rutini hakkında konuşun. ”Okul açıldığında bu saatte resim yapıyor olacaksınız, şimdi bahçede oynuyor olacaksınız.” gibi.

 

 • Okul alışverişinizi çocuğunuz ile birlikte yapın. Pek çok çocuk için, hele de bu bir kız çocuğu ise yeni kıyafetler, ayakkabılar, yeni kırtasiye malzemeleri almak eğlencelidir.

 

 • Eğer mümkünse okul açılmadan önce sınıf arkadaşları ile bir buluşma ayarlayın. Bu buluşma için sitenizin toplantı salonunu ayarlayabilir veya evinizi açabilirsiniz. Böylece çocuklar aynı sınıftaki gibi bir araya gelecek ve okul hakkında konuşacaktırlar.

 

 • Anaokuluna dönüş ve tatilin bitmesi hakkındaki fikirlerini ve duygularını sorun. Anlatmıyorsa siz kendi çocukluk deneyimlerinizden bahsedin: Anasınıfına ilk başladığım günün hatırlıyorum da ne kadar da korkmuştum veya ne kadar da mutluydum gibi.

 

 •  Çocuğunuza pek çok çocuğun da kendisi gibi tedirgin olabileceğini, endişenin de hayatın bir parçası olduğunu anlayabileceği bir dilde hatıratın.

 

 • Eğer sınıfı ve öğretmeni değişmişse okul açılmadan önce yeni öğretmeni ile tanışıp, yeni sınıfını görmesi için okula kısa bir ziyaret yapmakta fayda var.

 

 •  Okulun olumlu yanlarının altını br kez daha çizin: Eski arkadaşlarını yeniden göreceksin,  yeni arkadaşların olacak.

 

 • Okul evinize yakınsa ve tatilde de bahçesi açıksa, bahçede oyun oynamak için gitmek iyi bir fikir olabilir.

 

 • İlk gün okula onu siz bırakın ve siz alın. Eğer çalışıyorsanız yıllık izninizi bu döneme denk getirebilirsiniz.

 

 • Son olarak rahatlayın. Unutmayın ki çocuklar anne babalarından duygusal olarak etkilenirler. Gerginlik anneden çocuğa bulaşıcıdır.

 

 

Bazı çocuklar okula başlamak için heyecanlı olmasına rağmen bazıları tereddütlü hatta isteksiz olabilir. Her ne olursa olsun bu kadar uzun süren bir tatilden sonra çocuğunuzun okula alışması, biraz zaman alması normaldir. Pozitif destek her zaman iyidir.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak