Emzirme

Anne sütünün faydaları

Bildiğiniz üzere geçen hafta 61. Milli Pediatri Kongresi için Antalya’daydım. Düşündüm de bu blogda beslenmeden sıkça söz etmeme rağmen anne sütünün faydalarından, emzirmeden daha az bahsetmişim. Pediatri kongresi olur, bir yerde çocuk doktorları toplaşır da anne sütünün faydaları ve mucizelerinden bahsetmeden dururlar mı? Tabi ki de hayır. Bu kongrede de bol bol anne sütünün bilinen ve yeni bulunan faydaları hakkında konuşuldu. Yeni bulunan faydaları diyorum çünkü bu mucize iksirin her geçen gün yeni bir faydası daha ortaya çıkıyor yapılan çalışmalar sonucunda. Üstelik sadece bebeğe değil anneye de faydaları anlat anlat bitmiyor anne sütünün.

Anne sütünün faydaları demişken hemen hatırlatalım Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi ve Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Gelin hep birlikte bu eşsiz besinin, anne sütünün faydalarına bir kez daha göz atalım.

Anne sütünün faydaları

 • Yeni doğmuş bir bebeğin sadece üç isteği vardır. Bunlar, annenin kollarındaki sıcaklık, memelerindeki besin ve varlığını bilmedeki güven. Emzirme bunların üçünü de karşılar.
 • Emzirmeye ilk başladığınız andan itibaren sadece bebeğinizin karnını doyurmakla kalmaz aynı zamanda bebeğiniz ile aranızda özel bir bağ oluşmaya başlar. Üstelik anne sütünü faydaları sadece o anlık değil ömürlüktür.
 • Milli Pediatri Kongresi 2017’de de vırgulandığı gibi emzirmeyle, yılda 823.000 çocuk ölümünün ve 20.000 meme kanseri ölümünün önüne geçilebilir
 • Bebeğiniz doğduğuktan sonraki ilk birkaç günde az miktarda ürettiğiniz kolostrum (ağız sütü) yoğun immünolojik özelliklere sahiptir. Kolostrum, bebeğinizin doğar doğmaz maruz kaldığı tüm mikroorganizmalara karşı onun ilk korumasını sağlayan aşı gibidir. Bu ilk süt, yüksek oranda salgısal immünglobulin A içerir. Bu da bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonlarından korur.
 • Gastroenterit ve solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatış anne sütü alan bebeklerde daha az  görülür.
 • Sütünüz bebeğinizin gereksinimlerine cevap verebilmek için öğün, gün ve yıl içersinde içeriğini değiştirir. Sütünüze özgü bazı maddeler, hatta yararlı mikroorganizmalar, bebeğin bünyesinde virüs, bakteri ve mantarların üremesini engeller.
 • Anne sütünün faydalarından biri de anne sütü alan bebeklerde diyabet, astım sıklığının azalmasıdır.
 • Anne sütü alan bebeklerin kakaları daha yumuşak olur yani kabızlık görülme ihtimali daha azdır.
 • Anne sütünde bebeğin beyin, göz ve merkezi sinir sisteminin gelişimini sağlayan büyüme faktörleri bulunur.
 • Emzirme, çocukluk çağı kanserlerinin görülme sıklığını azaltır.
 • Anne sütünün anne için faydaları

  Bugün biliyoruz ki anne sütü sadece bebeği değil anneyi de pek çok hastalıktan koruyor.

  • Emzirmenin anneyi meme kanserinden koruduğunu artık biliyoruz. Emzirme, sadece meme kanseri değil yumurtalık ve endometriyum kanseri riskini de azaltmakta.
  • Emzirme ile birlikte sevgi hormonu olan oksitosin salgılanır ve memeye bebek için süt salgılaması sinyali gönderilir. Oksitosin ayrıca rahmin küçülmesini ve hamilelikten önceki boyutuna geri dönmesini sağlar.
  • Anne sütünün faydaları hakkında konuşurken emziren annelerde kilo kaybının daha hızlı olduğunu anlatmadan geçmek olmaz. Çünkü emzirme ile bazal metabolizma hızımız artar.
  • Anne sütünün faydalarından biri de emziren kadınlarda yüksek tansiyon, hiperlipidemi gibi kalp damar hastalığı riskinin azalmış olmasıdır.
  • Anne sütü sadece bebeği değil anneyi de tip 2 diyabet hastalığından korur.
  • Emzirmek uykuya dalmayı kolaylaştırır.

  Sonuçta anne sütü bir besin olmanın çok ötesinde bir şey. Bebeğinizin sadece bugününe değil 40-50 yıl sonrasına pozitif yatırım yapabileceğiniz başka bir şey daha yok. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren sizin koynununuzda sadece beslenme ihtiyaçlarını değil sevgi ve güven ihtiyaçlarını da karşılar. O yüzden özellikle de ilk günler emzİrirken bebekleri mümkün olduğunca çıplak ve kendimize yakın tutarak emzirmemiz hem sütümüzün artmasını sağlar hem de bebeğimizle aramızdaki bağın kuvvetlenmesine neden olur. Anne sütü vermenin mümkün olmadığı durumlarda bile, bebeğimizi mümkün olduğunca kendimize yakın tutmalı ve ten temas kurmaya çalışmalıyız

  Yazar Hakkında

  Dr. Elif Pınar Çakır

  Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

  Yorum Bırak