Bebek

Arı ürünleri ve hastalıklardan korunma

Arı ürünü diyince aklımıza genellikle bal gelir. Oysa ki pek çok arı ürünü var ve hepsi birer lezzet ve şifa kaynağı. Bal, ham bal, propolis, arı sütü, polen, arı ekmeği…. İlk etapta aklıma gelenler.

 Bilmeyenler için tekrar hatırlatayım propolis, arıların, bitkilerin yaprak sap ve tomurcuklarından topladığı, reçinemsi maddelerden oluşan bir madde. Çok kuvvetli bir antioksidan ve antibakteriyel. Nar suyuna kıyasla 80 kat daha fazla antioksidan içeriyor. Arı sütü ise, arıların yavrularını beslemek için vücutlarından salgıladıkları bir çeşit anne sütü. Hayatı boyunca sadece arı sütüyle beslenen ana arı, diğer arılardan 30 kat daha uzun yaşıyor. Yine önemli bir bağışıklık desteği. Bedensel ve zihinsel performansı artıran doğal bir ürün.

Propolis ve arı sütünün şeker hastalığı, kanser, alerjik hastalıklardan koruduğuna dair pek çok yayın var. Ayrıca her ikisi de bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli roller oynuyorlar. Arı sütünü başlayabilmek için bebeklerimizin bir yaşını doldurmaları gerekmekte.

Arı sütünü bir yaşından sonra 3 gün bekleme kuralına uyarak bebeklerimize başlayabiliriz. Yeni başladığımız her besinde olduğu gibi önce bir çay kaşığı ucu ile başlayıp, günler haftalar içinde miktarını artırarak verebiliriz. Sabah kahvaltılarına ekleyebilir ara öğünleri ile birlikte günlük bir çay kaşığı kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak