Denedim Yazdım

Başarılı bir kadın girişimci hikayesi BEEO propolis

Bir pediatri kongresinde tanıdım onu: Aslı Elif Tanuğur. Tanıştığım ilk andan itibaren de hikayesinden ve güçlü girişimci kişiliğinden çok etkilendim. Girişimci kadınları çook takdir ediyorum. Tabii Aslı Hanım’ın bu bal ürünleri ve propolis üzerine merak sarması, Türkiye’nin ilk yerli propolisini üretmeye başlaması birden bire olmamış. Kendisi İTÜ mezunu bir gıda mühendisi. Uzun yıllar bir bal firmasında A-Ge ve Kalite Direktörlüğü yapmış. 2013’te de ayrılıp kendi işimi kurma kararı almış. Bu kararında da oğlunun hastalığı etkili oluyor.

Oğlu 11 aylıkken ateşlenmeye başlıyor ve bu defalarca  tekrarlıyor.Her defasında da antibiyotik kullanıyorlar.  Bu durum 5 yaşına kadar sürüyor. Ama sürekli antibiyotik kullanmak da iyi bir şey değil biliyorsunuz. Bir gün oğlunun cildinde nokta nokta ve gittikçe yayılan kızarıklıklar görüyor. Sonunda bunun, kanın damar dışına sızarak, cilt altında toplandığı tehlikeli bir yan etki olduğunu anlaşılıyor. Doktor oğlunun bağışıklığını artırması gerektiğini söylüyor.Oğlunun bağışıklığını doğal olarak güçlendirme yollarını aradığı dönemde propolis ve arı sütü ile tanışıyor. İlk olarak kendi oğlu için ürettiği ve oğlunda kullandığı arı sütü ve propolisin şifasını herkese ulaştırmak ve Türkiye’de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye’de ilk kez “Sözleşmeli Arıcılık” modeli ile üretmek adına Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ile 2013 yılında KOSGEB destekli propolis projesi ile yola çıkıp, BEE’O markasını kuruyorlar.

Bilmeyenler için tekrar hatırlatayım propolis, arıların, bitkilerin yaprak sap ve tomurcuklarından topladığı, reçinemsi maddelerden oluşan bir madde. Çok kuvvetli bir antioksidan ve antibakteriyel. Nar suyuna kıyasla 80 kat daha fazla antioksidan içeriyor. Arısütü ise, arıların yavrularını beslemek için vücutlarından salgıladıkları bir çeşit anne sütü. Hayatı boyunca sadece arısütüyle beslenen ana arı, diğer arılardan 30 kat daha uzun yaşıyor. Yine önemli bir bağışıklık desteği. Bedensel ve zihinsel performansı artıran doğal bir ürün.

Dediğim gibi Aslı Hanım’la geçtiğimiz Nisan ayından bu yana tanışıyoruz. Gözleri ışıl ışıl, kalbi mesleğine aşık bir kadın. Geçtiğimiz günlerde bir İstanbul ziyaretim sırasında beni Beeo Üretim Tesislerine davet etti. Hayatımda geçirdiğim en ilginç günlerden biri oldu diyebilirim.

Daha önce bir fabrikaya veya bir üretim haneye hiç gitmemiştim.

Beeo’nun biri Dudullu’da biri İTÜ’de olmak üzere iki tesisi var. Ben Dudullu’daki tesisi ziyaret ettim. Burası 4 katlı bir yer. Aslı Hanım kapıda kocaman bir gülümseme ile karşıladı beni.

Ardından BEEO Üretim Tesisi’ni gezdik. Üretim merkezinin her yerine Aslı Hanım’ın titizliği sinmiş. Etraf tertemiz ve dingin. Anadolu’da sözleşmeli arıcılık modeli ile üretilen propolis buraya ham halde geliyor. Özel kıyafetler giyerek ve belirli hijyen kurallarından geçerek girebiliyorsunuz ana üretimin gerçekleştiği tesisin kalbine. Sadece BEEO’ya özel olarak üretilmiş bir makine ile ham propolis şu an kullandığımız proolis haline dönüşüyor. Bitmedi. Bir de Aslı Hanım’ın arı ürünleri ve propolis araştırmalarını yürüttüğü, analiz çalışmaları gerçekleştirdiği bir labaratuar var ki sormayın gitsin. Araştırmaya gönül vermiş her insan burada kendinden geçebilir. Aslı Hanım burada propolis, arı sütü ve diğer tüm arı ürünleri ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Üreticiden gelen bal ve bal ürünleri büyük bir titizlikle  işlenerek tüketiciye ulaşıyor.


Gezinin sonlarına doğru birlikte çocuklarda propolis kullanımı ile ilgili bir canlı yayın gerçekleştirdik. Neler konuştuk?

  • Propolisi ve diğer arı ürünlerini 1 yaş sonrası verebilirsiniz.
  • Evet propolis bağışıklığı güçlendiri ama çocuğunuz sık hasta oluyorsa öncelikle doktorunuza başvurmalısınız.
  • Çocuklar için günlük bağışıklık desteği olarak Suda Çözünür Propolis Damla ve Propolis Arı Sütü Ham Bal (çocuk) karışımını kullanabilirsiniz.
  • Suda Çözünür Propolis Damla ürününü günde 10 damla, karışım ürününden de sabah akşam 1 tatlı kaşığı tüketmeleri yeterli.
  • Bu ürünleri düzenli kullanan çocukların hastalanma sıklığı azalıyor; aynı şekilde hastalıkları atlatma süresi de  kısalıyor.

Çocuklarda bağışıklığın güçlendirilmesi ve hastalanma sıklığının azaltılması adına çok önemli bir ürün propolis.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

9 Yorum Var

  • Anaokuluna başlayacak kızım için ilk okul yılı olduğu için bağışıklığı arttıracak bir ürün önerisi istiyordum

  • Alerjik bronsit ve alerjik astim olan cocuklara da iyi gelir mi. Surekli atak geciriyor kizim nebuller igneler biktik artik

  • Doktor hanım merhaba benim oğlum 6.5 yaşında ve bu sene birinci sınıfa başlayacak bağışıklığı düşük olduğu için çabuk hastalanan bir çocuk beeo bin propolis arı sütü ham bal karışımını denedim bir kavanoz bitti çok şükür koca yaz hastalanmadi o kadar koşturup yerleşmesine rağmen çünkü çok ve çabuk terleten bir çocuk da aynı zaman da size sorum bu karışım mi daha iyi yoksa sadece propolis damlasını mi kullanayjmm yada her ikisini demi şimdiden tesekkurler

  • Merhaba, bugün su bazlı propolis ürününüzden aldım. Oğlum şubatta 3 yaşında olacak. Hemen yarın başlamak istiyorum kaç damlayla başlayabilirim? 4 yaş ve üzeri yazıyor o yüzden tereddüt ettim. Şimdiden teşekkürler.

Yorum Bırak