Son Haberler

Bebek kakası deyip geçmeyin

Yeni anneler için bebek kakası çoğunlukla bir saplantı halinde. Yenidoğan kontrollerinde emzirme ve huzursuzluktan sonra biz çocuk doktorlarına en sık sorulan sorulardan biri bebek kakası ve özellikleri ile ilgili.

Mesela;

 • Bebeğim …. sayıda kaka yapıyor normal mi?
 • Bebeğimin kakası yeşil renkte normal mi?
 • Bebeğim tüm gün kaka yapmıyor normal mi?

Bebek kakası değerlendirliirken 3 şeye dikkat edilir

 • Bebeğin yaşı
 • Anne sütü veya mama alıp almadığı
 • Ek gıda alıp almadığı

İlk günlerde bebek kakası

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün için, bebeğinizin siyah, katran gibi bir dışkısı olacak. Sakın korkmayın. Bebeğin bu simsiyah kakasının adı mekonyum. Bu siyah ve yapışkan bebek kakası oldukça koyu kıvamlıdır. Hamilelik boyunca, bebeğin yuttuğu amniyon sıvısı, ölü hücreler ve mukustan oluşur. Beslenme ile birlikte kakanın rengi ve kıvamı değişir. Bu ilk geçiş kakası kahverengimsi veya yeşilimsi, şekilsiz ve yumuşak kıvamlıdır.

Bebeğim ne kadar sıklıkta kaka yapmalıdır?

Bebek kakasının sayısı değişkendir. Bazı bebeklerin haftada bir kaka yaparken bazı bebekler günde 4-5 kez kaka yapabilirler. Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler mama alanlardan daha sık dışkı yapma eğilimindedir.

 Emzirilen bebeğin kakası nasıldır?

Mekonyum kaybolduktan sonra bebek kakası hardal rengi veya parlak sarı kahverengi-yeşil arası değiştirmeye başlayacaktır. Yenidoğan döneminde anne sütü alan bebeklerde kaka kıvamı oldukça sıvıdır. İçinde kumsu tanecikler ve pütürler görülebilir. Anne sütüyle beslenen bir bebek ortalama günde 4-6 kez kaka yapar. Dışkı sayısı genellikle zaman içinde azalır. Kokusuzdur. Kusma, vb. şikayetleri yoksa, kilo alımı iyi ise ve yumuşak ve düz bir karnı varsa kaka

Formül mama ile beslenen bebek kakası

Formül mama ile beslenen bebeklerin kakası emzirilen bebeklere göre daha kalın ve kahverengi olma eğilimindedirler. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklere göre daha güçlü bir kokusu vardır. Formula ile beslenen bebekler anne sütüyle beslenen bebekler ile karşılaştırıldığında kabız olma olasılığı daha yüksektir.

Ek gıdaya geçişte bebek kakası

 Ek gıdaya geçiş döneminde bebek kakasının kıvamı, rengi, şekli ve kokusu değişecektir. Anneler genellikle bebeklerinin kaka rengi ve kıvamında meydana gelen değişiklikler nedeni ile panik halde doktora başvururlar. Çoğunlukla katı gıdalara başladığınız ilk aylarda bebeğinizin kakasında sindirilmemiş gıda göreceksiniz.  Bu durum normaldir ve zamanla daha az sıklıkta olur. Bu durum bebeğinizin bu yeni besinleri sindirmekte zorluk çekmesinden kaynaklanmaktadır. Ve artık bebeğin kaka kokusu çok daha kötüdür.

Yenidoğan bebekler sık sık, her beslenmeden sonra kaka yaparlar ve özellikle, eğer emziriyorsanız, kakaları oldukça yumuşaktır. Bunlara ilaveten, eğer anne sütü alıyorsa, sizin yedikleriniz de bebeğinizin kakasını etkiler.Ek gıdaya başladığında ise kakasının değişmeye başladığını biraz daha şekillendiğini görürsünüz. Elbette yediklerine göre zaman zaman kakası da değişiklik gösterecektir.

Normal dışı bebek kakası kıvamları

İshal : Çok sulu ve sık sık ve bazen patlayarak dışkılamadır. Çocukluk çağı ishallerinin en sık sebebi virüslerdir. Onun dışında gıda intoleransları ve gıda alerjileri, bazı besinler, fazla karbonhidrat ağırlıklı beslenme, ilaçlar ve parazitler ishalin diğer nedenleri arasında yer alır. Bebeğiniz 3 aydan küçükse, sıvı alamıyor veya beslenemiyorsa, susuzluk belirtileri ( bıngıldakta veya göz kürelerinde çöküklük, ağız kuruluğu, ağlarken göz yaşının olmaması, idrar sayısında azlık, ateş, sık kusma, kanlı kaka vb.) varsa doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Kabızlık – Kabızlık kabaca dışkı sayısında azalma, dışkı çıkarmada zorlanma ve ağrılı dışkılama olarak tanımlanabilir. Bebeğinizin kakası top gibi veya çok sert ise kabızlığı var demektir. Sadece anne sütü ile beslenen bebekler nadiren kabız olurlar. Eğer kabızlığa dışkıda kan eşlik ediyorsa bu anal fissüre işaret ediyor olabilir. Bebeğiniz kabız ise, doktorunuza danışmanızda fayda var. Aynı şekilde bebeğinizin kakasında kan gördüyseniz mutlaka doktorunuza başvurunuz..

Bebeğimin kakası ne renk olmalı?

Siyah, kırmızı veya beyaz olanlar hariç tüm bebek kakası renklerinin normal olduğunu söylemek isterim. Siyah veya kırmızı kanama anlamına gelebilir ve hekim tarafından araştırılmalıdır. Beyaz bebek kakası karaciğer bozukluğuna işaret edebilir ve ivedilikle doktorunuza başvurmanız gerekir. Yeşil bebek kakası bebeğin sadece ön sütü emmesi, virüsler ya da bezelye, ıspanak, gibi yiyeceklerden dolayı olabileceği gibi bazen demir ilaçları da bebeğin kakasını yeşil renge boyayabilir.

Doktora danışmanızı gerektiren bebek kakası türleri

 • Beyaz renkli kaka: Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında görülebilir.
 • Kanlı veya siyah renkli kaka: Gastrointestinal sistemin kanaması olabilir.
 • Bebeğinizin kabızlığı geçmiyorsa mutlaka doktora danışın.
 • Aynı şekilde ishali devam ediyorsa doktorunuza başvurun..
 • Doğum sonrası dördüncü-beşinci günlerde mekonyum varlığını koruyorsa….
bebek kakası, kabızlık, ishal

Resim followmum.com

Dr. Elif Pınar Çakır

Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

34 yorum

 1. merhaba,bebeğim 5,5 aylık kakası hep mukuslu sadece anne sütü alıyor,1 haftadır tadımlık meyve pürelerine başladım.demir ilacı ve d3 vitamini alıyor birde.demir ilacına kadar kakası sarı ve mukusluydu,demirden sonra yeşil,kötü kokulu ve mukuslu.mukusun nedeni nedir?korkulacak birşeymi?yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler.

 2. Merhaba 22 aylık bir kızım var ve dışkısı 8-9 gündür oldukça sulu bir kıvamda.Daha önce de bir iki kez uzun süreli ishal dönemi geçirdi lakin gayta tahlili temiz çıktı hep.Önerilerinizi bekliyor,şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Bol sıvı almasına dikkat edin ve bu durum uzarsa doktorunuza başvurun.

  • Merhabalar çocuğum 6 aylık ek gidaya ev yapimi peynir ile başladım geçen hafta üç günün sonunda kaka beyaz ve peynirimsiydi.ayrica hasta olduğu için asist ve soğuk algınlığı ilacı aldı bu dönemde ayrıca mama veriyorum ve emiyor şimdi limon sariya dönük ve günde üç dört kere yaptığı oluyor isal ve sindirilmiş peynir gibi şeyler var normal mi dra goturelim mi iki gündür ek gıda vermeyi kestim devam edeyim mi

 3. Çok faydalı bir yazı olmuş tebrikler!! özellikle ek gıdaya geçmeye hazırlandığımız bu dönemde bizim için.

 4. Merhaba çok faydalı bir yazı olmuş tebrikler!! özellikle ek gıda sürecine geçmeye hazırlık yaparken bu yazınızla karşılaşmam süper oldu önemli bilgiler edindim..

 5. Merhabalar bebeğim 5 buçuk aylık Ek gıdaya geçtim 2 gündür kaka yapmıyor erken geçtiğim için mi acaba

 6. Kizim 4 aylik cok guzel kilo aliyodu bu ay 200gr almis ve kakasini 4 5 gunde bir yapiyor sutum azalmus gibi huysuzlasiyo emmek istemiyo doymuyor mu acaba

 7. Kolay gelsin bebeğim yeni ek gıdaya geçti makası yemyeşil ve ortasında siyah siyah şeyler vardı nedendir tedirgin oldumda

 8. Merhaba, bilgilenditmeleriniz için teşekkürler, emeğinize sağlık. Oglum 6.5 aylık her dıskısı değil ama siyah renkte kakası oluyor ben de kullandıgımız demir damlasına yoruyorum ama yanlıs mı yapıyorum?

 9. merhabalar bebeğim 5.5 aylık doğduğunun 3.gününden bu yana anal fissürü var kremler kullandık oturma banyoları da yaptırdık ama geçmedi meme reddi nedeniyle yeterli beslenemiyor acaba ek gıdaya geçebilir miyim? birde ek gıdaya geçiş de fissür artabilir mi endişeliyim?

 10. Çok teşekkür ediyorum sık sık sizr yazdığım bir soruydu bir oh çektim

 11. Iyi aksamlar benim.oglum.iki ayini yeni bitirdi bazen bakso adli bir ilac kullaniyrz bi haftadir anne sutu aliyo ama hayla kakasi civik ve sumuksu hunde uc yada dort kere yapiuo kaka normalmi doktora gidicm.ama bayrmdn sonra geliyo doktorumz yardmci olursaniz sevinir he bide ilk defa kakasi kahver rengine yakin bir renkti sok oldum o neden olabilir acaba

 12. Iyi aksamlar yazılarınızı surekli takip ediyorum benim oglum da 4 aylık oldu on gün kadar kakasini yapamadı yaptığınızda çok az ve yeşil bir renkdeydi doktora goturduk 4 gün once lavman ve bağırsak düzenleyici verdi çok bi fayda göremedim dün yine goturdum yine lavman ve fitil verdiler bunlar alışkanlık yapar mi yanı çok faydalı göremiyorum bu gidişatı

 13. Merhaba, bebeğim 13 günlük. Kakası bütüncüldü. Fakat iki gündür sıvı. Bahsettiğiniz belirtilerden sadece karnı şişik. Çok emiyor. Yazınızda da tam o kısımda cümle yarım kalmış. Doktora götürmeli miyim?

 14. Meraba elif hanim. Bebegim 3 aylik. Sarilik donemi gecirdigimiz icin bol su vermeye alistirmistim bebegimi. Hala su veriyorum. Anne sutuyle besleniyor yalniz sadece gece uykusundan önce 2 ölçek mama veriyorum. 4-5 gunde bir kaka yapiyor. Oda ben poposuna zeytinyagla cok masaj yapinca. Sancilida oluyor . Sizce ne yapabilirim ?

 15. Merhaba bebeğim 5 AYLIK bugün 5 kere kaka yaptı kakası sarı peynir kesikleri gibiydi sade e mama kullanıyor endiselenek bin durum varmı kakasi normal mi 5 kere yapması normalmi

 16. Bebeğim şu an 7 ayını doldurdu ama kakasi hep koyu yeşil siyaha dönük mama ve anne sütü ile besleniyor mamayida değiştirdim denedim aynı renk devam ve sürekli sert zor yapıyor

 17. Iyi gunler 3bucuk aylik bebegim var mama ile besleniyor iki gundur sari puturlu sekilde ishal kaka rengi degismedi ama cok sık ve civik yapiyor sebebi ne olabilir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*