Bebek Beslenme Ek gıda

Bebek öncülüğünde ek gıdaya geçiş

Kliniğe en çok başvuru bebekler 6. aya gelip de ek gıdaya geçme zamanı geldiğinde oluyor. Anneleri tatlı bir telaş alıyor. Ek gıdaya ne ile geçeceğiz, nasıl geçeceğiz, anne sütü/ek gıda veya mama/ek gıda miktarını nasıl ayarlayacağız?… Koca bir soru listesi ile geliyorlar. Ne zaman ek gıdaya başlayalım, neyi hangi ayda, nasıl verelim vb….
Sadece kliniğe başvuran değil sosyal medyadaki annelerimden de çok sayıda soru alıyorum. BLW (Bebek Önderliğinde Ek Gıdaya Geçiş) hakkında. BLW, kurallara uygun olarak uygulandığında şüphesiz çok faydalı bir ek gıdaya geçiş yöntemi. Ben, zamanında gerçekleştirilen, bebeğin isteklerine saygı duyan ve anne sütünü ilk bir yılda halen ana gıda olarak kabul eden tüm beslenme ve ek gıdaya geçiş yöntemlerini destekliyorum. Tabii yöntemin sağlıklı seçimleri içermesi, bebeklerin boğulma riski nedeni ile yeterince büyüyene kadar yemek yerken yalnız bırakılmaması, bebeği kendi kendine beslenmeye de teşvik etmesi gerekmekte. Bu kurallara uyduktan sonra ister BLW yapın, ister geleneksel yöntemi benimseyin. Ancak ben gözümüzü BLW ‘ye dikmeden önce başka bir değere dikkat çekmek istiyorum: O da “Döke Saça Yemek”. kavramı. Bebeğinizi nasıl ve ne ile beslemeye karar verirseniz verin lütfen önce yemeği önüne koyun. Yemeğin, kıvamını, kokusunu bebeğinizin hissetmesine izin verin. Yaşına uygun olacak şekilde kendine besinleri tatması için fırsat verin. Etrafa döküp saçarak kendini beslemeye çalışsın. Hem zaten bence BLW dediğimiz şey Anadolu kadınının yüzyıllardır uyguladığı “Döke Saça Yemek” yönteminin biraz daha kurallara uygun hali değil mi? Annelerimiz değilse bile anneannelerimiz bebelerin önüne bulgur pilavı ve ayranı koyup BLW yapmıyor muydu?
Not: Ek gıdaya geçişte 3 gün bekleme kuralına uymanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız oldukça önemli.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

5 Yorum Var

  • İyi günler doktor hanım benim bebeklerim ikiz 16 aylıklar kızım yine oğluma bakarak iyide oğlum hiç birşey yemiyor yesede az tuketiyo süt asla içmiyor kızım içiyor ne yapabilirim bana yardım eder misiniz

  • Merhaba, bebeğim 6 aylık, klasik yöntemle mi yoksa BLW ile mi ek gıdaya geçelim çok arada kaldım, bebeğim dokunarak ne yediğini öğrensin de istiyorum ancak kızım halen destekle oturabiliyor. Ne yapmalıyım tavsiyenize ihtiyacım var. Çok teşekkür ederim 🙂

Yorum Bırak