Çocuk Çocuk Sağlığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı ile başa çıkmak

Çocuklarında burun tıkanıklığı sorunu yaşamayan var mı aramızda acaba?  Burun tıkanıklığı demek, biz anneler için çoğu zaman huysuz ve iştahsız bir bebek ve uykusuz geceler demek.  Kış aylarında  giderek artan bu sıkıntı, bazen akciğer fonksiyonlarının bozulmasına bile neden olabiliyor. Ama bir kaç pratik uygulama  ile burun tıkanıklığı, bebeğiniz ve sizin için  sorun olmaktan çıkacak, açılmış bir burunla daha rahat ve huzurlu geceler geçireceksiniz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden önemlidir?

 • Bebeklerin  burnu  kolay  kurur, tıkanır ve de  biz  erişkinler  gibi  sümkürerek burun temizleyemezler. Basit bir sorun olarak görünse de bebeklerde burun tıkanıklığı  beslenmeyi ve uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler.  Burun tıkanıklığı olan bebek, yeterince ememez, beslenemez. Beslenme sırasında çektiği güçlükten dolayı fazla miktarda gaz yutabilir bu da gaz sancılarına yol açabilir.
 • Burun tıkanıklığı sürerse orta kulağın havalanması etkilenebilir ve orta kulak enfeksiyonu gelişebilir.
 • Burun,  akciğerlere giren havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder.  Burnu tıkalı bebek sadece ağızdan nefes alabilir bu da soğuk ve kirli havanın burnun filtresinden geçmeden doğrudan akciğerlere geçmesine neden olur. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları bu yüzden sık görülür.
 • Beslenemeyen, uyuyamayan huzursuz bir bebek endişeli, uykusuz bir aile demektir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur?

 • Enfeksiyonlar:  Özellikle nezle grip sinüzit (çocuklarda ) vb.üst solunum yolu enfeksiyonları.
 • Alerjiler ve irittanlar
 • Kuru hava: Kuru hava, burun içindeki salgı bezlerinin ve savunma görevi olan silia denen küçük tüycüklerin uygun şekilde çalışmasını engelleyerek burun tıkanıklığına neden olabilir.
 • Burunun anatomik, doğuştan gelen yapısal anomalileri: Geniz eti, koanal  atrezi, burun duvarı şekil bozuklukları(deviasyon) vb.
 • Hematom: Burunda kan birikmesi
 • Burunda yabancı cisim
 • Bazı burun açıcı ilaçların uygunsuz kullanımı
 • Nadiren de olsa tümörler, polipler, kistler

Bazen de özellikle küçük bebeklerde görülen fizyolojik bir burun tıkanıklığı vardır.  Yumuşak olan burun kıkırdakları, bebek nefes alırken, birbirine yapışır ve bebeğin zaten dar olan burun kanalını iyice daraltırlar; bu yüzden hava daha dar bir yerden geçmeye çalışırken hırıltı şeklinde bir ses çıkarır. Bu da bebekte burun tıkanıklığı hatta hırıltı olduğu şeklinde algılanır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için öneriler

Peki   burun tıkanıklığı  olan  bebeğimize  nasıl  yardımcı  olabiliriz? Öncelikle  bebeklerin  burnu  kolay  kurur  ve tıkanır, üstüne  üstlük  biz  erişkinler  gibi  sümkürme, yani   burun  içinde  pozitif  basınç  oluşturarak  burun  salgılarını  dışarıya  atma  gibi  yetenekleri yoktur.

bebeklerde burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığını önleme ve tedavi etmede anahtar nokta burnu sürekli açık tutmaya çalışmaktır. Serum  fizyolojik  dediğimiz  tuzlu  sular  veya  deniz  suyu diye  tabir  ettiğimiz  damlalarla  günde  3-5 kez  bebeğin burnunun  nemlendirilmesi,  özellikle  bu  işlemin  emme ve  uyku  saati   öncesi yapılması,  bebeğin daha  rahat  emmesine  ve  daha  huzurla  uyumasına  yardımcı  olacaktır. Burunu birikmiş salgılardan ve mukustan arındırmak, rahatlatıcı ve  hatta  iyileşmeyi  hızlandırıcı bir  uygulamadır.

 • Serum fizyolojik kullanın: Öncelikle eczaneden 100 ml lik paketlerde serum fizyolojik alın ve bir enjektör yardımı ile çekin. Daha sonra her bir burun deliği içine 2-3 mililitre serum fizyolojiği nazikçe püskürtün. Bebek hapşırarak bazılarını geri çıkaracaktır, çıkardıklarını nazikçe silin.
Serum fizyolojik hazırlamak için malzemeler

Serum fizyolojik hazırlamak için malzemeler

 • Kendi serum fizyolojiğinizi kendiniz yapın. Serum fizyolojik dediğimiz şey, şu yazımda da bahsettiğim gibi bir litre suyun içine 9 gram tuz ekleyerek elde edilir. Tuzlu su, burun tıkanıklığı için faydalı olduğu yüzyıllardır bilinen bir ev ilacıdır. Daha pratik bir tarifle bir bardak kaynamış-ılımış suyun içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. Burun tıkanıklığını gidermek için en ucuz ve emin yollardan bir bu olsa gerek. Gerek tuzlu suyu gerekse serum fizyolojiği her beslenme ve uyku öncesi tekrarlayın. Küçük bebeklerde burun tıkanıklığını açarken serum fizyolojik, okyanus suyu veya tuzlu suyu bebeğin burnuna nazikçe sıkmaya özen gösterelim.  Aksi takdirde bebek burnu zedelenmeye çok müsait olduğundan burun mukozası tahriş olacaktır.
 • Banyo yaptırın: Bebeğinizin üst solunum yollarını tıkayan tüm mukus ve salgılar banyoda sıcak suyun yardımı ile akıp gidecektir.
 • Odasını nemlendirin:  Nemin çok düşük olduğu ortamda burun dokusunda bulunan ve zararlı mikroorganizmaları ve maddeleri süzme işlevine sahip silia dediğimiz küçük tüycükler işlevlerini yerine getirmekte zorlanır.Ortama nem kazandırmak için soğuk veya sıcak buhar makinelerinin sürekli kullanımı uygun değildir.  Nemi normalin üzerinde olan ortamda bakteri, küf, akar gibi zararlı organizmaların üremesine neden olur. Ayrıca kışın oda sıcaklığının 24 dereceyi geçmemesine dikkat etmek gerekir, zira daha yüksek sıcaklıklarda nem oranı daha da düşerek kurumayı arttırabilir.
 • Yatağın başını yükseltin: Dikkatinizi çekerim hafif yükseltin, diyorum;  dimdik yapın da bebeğiniz aşağı yuvarlansın demiyorum. Böylece sekresyonlar daha kolay akar ve bebeğiniz rahat uyur.
 • Emzirin: Gün boyu sık sık emzirin, ek gıda alıyorsa sık sık sıvı teklif edin.
 • Burun aspiratörü kullanın: Yoğun akıntı varsa, sümküremeyen çocuk ve bebeklerin serum fizyolojik ile yıkama sonrası burun içindeki salgıları boşaltmada  faydalı olacaktır. Burun aspiratörleri içinde e çok bilineni otribebe.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için tuzlu su kullanımının faydaları

 • Yapışkan, kalın mukusu temizler ve burun salgısını incelterek burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur.
 • Alerjenler, tahriş edici maddeler, bakteriler, virüsler burun ve sinüslerden uzaklaşır.
 • Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur.
 • Antibiyotik, alerji ilaçları gibi ilaçların kullanım sıklığını azaltır.
 • Burun tıkanıklığı olan bebeklerde burnu serum fizyolojik, deniz suyu veya tuzlu su ile temizlemek;  birçok  basit  soğuk algınlığında  gördüğümüz,  geriye  akıntıya  bağlı  öksürüğü  gidermede de etkili  olabilir.

Burun tıkanıklığı olan bebeklerde neler yapılmamalı?

 • Burun, kulak çubuğu vb. sert ve sivri cisimlerle temizlenmemeli.
 • Dekonjestan içeren damlalar 2 yaş altına kullanılmamalı, daha büyük çocuklarda ise kullanım süresi 3 günü aşmamalıdır.
 • Özellikle de küçük bebeklerde burun tıkanıklığı varsa serum fizyolojik kullanırken, burun mukozasını tahriş etmemek için uygulama çok yavaşça yapılmalı.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

143 Yorum Var

 • merhaba doktor hanım 6 aylık oğlumun sürekli burnu tıkalı..10flakon serum fizyoloji bitti burun tıkanıklığı geçmedi aspiratörde kullanıyorum ama nafile. oğlum çok terliyo. sizce başka ne yapmam gerek ne olur yardım edin..

  • Önce burnunda yapısal bir darlık olup olmadığının anlaşılması için bir KBB uzmanına başvurabilirsiniz ve bazen bebeklerin burnu nemsizlikten de tıkanabilir. Düzenli olarak serum fizyolojik kullanabilir ve odasını nemlendirebilirsiniz.

 • Mrblar 7,5 aylık oğlum var. Ek gıdaya geçtik (sebze çorbası,günlük yopurt, yumurta , beyaz peynir , meyve veriyorum ) ama ne kdr miktarda vermem gerekiyo bunu mrk ediyorum acaba verdiklerim yeterlimi doyuyomu bu arada emiyo ama eskisi gibi sık değil. Şimdiden tşkler iyi günler ….

 • Merhaba ben iki çocuk annesiyim iki oğlum var büyük oğlumu güzel emzirdim ama ikinci çocuğum yalnızca çeşitli sorunlardan dolayı yirmi Gin emdi durum gelsin diye kim ne dediyse onu yaptim ama olmadi mama vermek zorunda kaldim simdi dört aylik ve çocuk Dr ek vida yavaşca gecmemi önerdi siz acaba ne onerirsiniz

 • Merhaba doktor hanim oğlum 3 aylık 2 gündür hırıltılı nefes alıp veriyor burnu tıkalı ve balgami varda çıkaramıyor gibi öksürüyor.Haftada 1 kez kaka yapıyordu dun 6 kez kaka yaptı ve kakasi su gibi acaba ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim saygilar

 • Mrb guncel anne oglum 7.5aylik dr muayenesinde grip baslangici oldugu icin iburamin cold isimli ilac baslandi fakat prospektuste 6yas alti kullanilmaz yaziyor bundan dolayi biraz tedirgin oldum gunde 3defa birbucuk gr vermem soylendi sorum su ki:bebek ve cocuklarin kullanabilecegi ilaclar yokmu yetiskinlerin kullanabilecegi ilaclar veriliyr cunku yanetkileride oldukca fazla hassasiyetim anlaycgini zi dusundugum icin soruyorum tesekkur ederim..

 • Günaydın doktor hanım oğlumun burnu tıkalı serum fizyoloji kullanıyorum hiç fayda etmedi oğlum 1 yaşında şimdiden tesekkur ederim

 • Merhaba. Oğlum 1.5 aylık. 2 gündür bir sabah uyandığında burnu tıkalı hapşırıyor ve öksürüyor. Öksürmeler bazen kusturuyor. Hapşırmaların ardından gelen sekresyonu aspiratör ile çekiyorum. Gün içinde de 5-6 kere de serum fizyolojik ile temizliyorum. Ateşi yok. Genel durumu da iyi. Odasında nem cihazı da calısıyor yüksek de yatıyor. Doktorumuz akciğerlerde birşey yok reflü nedeniyle öksürüyor diyor ama burun akıntısı nasıl düzelecek yada ne kadar sürer acaba? Yapmam gereken baska bir şey var mı? Teşekkürler.

  • Doktorunuzun önerilerine uymanızı bir süre sonra geçmezse tekrar doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • İyi gunler kizim 5 aylik oldu ve 3 gundur kabizlik yasiyor yapamiyor bir turlu ve bendede kabizlik var. Emziriyorum. Acaba kabizligini bitirmek icin ne yapabilirim.?

 • Merhaba guncel kizim dokuz aylik cok sık hastalaniyo acaba dogsl gazli evdehim havasizliktanmi oluyo bide cok gazi var her damlayi denedim yine gecmiyo napmam lazim

 • Doktor hanim bebegim 4aylik nefes alis verisindr bi hirilti yok ancak uyanik oldugu zamanlar öksürürüyor. Düzenli olarak simdiye kadar zaten gunde an az 2kez serum fizyolojik kullaniyordum ve günde en az 1kez otribebeyle temizleme yapiyordum. Öksuruk olunca daha slkLastirdim ancak bogazinda bisi varmis gibi öksüruk devam ediyor.simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim.

 • Ya ne olur yardimci olun 5.bucuk aylik kizim var surekli burnu tikali sut emmiyo ne yapmam lazim doktora getirdim aspilator verdi ise yaramiyor

 • hocam iyi günler. benimde 1 aylık kızım var .doğumdan sonra ve hala burunda nefes alırken düdük gibi horoz gibi sesler çıkarıyor ve nefes almada zorlanıyor .bunun için ne yapmalıyım hocam

 • Merhaba oglum 6 aylik yaklasik 2 aydir bronsit baslangici damlalar kullandik gecmedi en son agzi yoluyla hava Verdi Dr muz Hala bidegisim yok her hafta dr dayiz sorunumuz en cok burun tikanikligi dr antibiyotik kullanmasina gerek görmüyor cok az oldugu icin ama dün gecede 39,5 atesi vardi Dr muz atesin bronsitten gelemiyecegini söyledi ishal gibide ishalden olabilir dedi 2 aydir kafayi yicem neler yaptiysak gecmedi bukadar uzun sürmesi normalmi ve acaba kanini aldirip kontrol ettirsemmi

 • Merhaba oğlum 5 aylık burnu tıkalı rahat beslenemiyo vede uykusuz kaliyo doktara götürdüm bana xlear burun damlası verdi onu kullanıyorum ama yine aynı tikaniyo ne yapmaliyim yardımcı olur musunuz

 • merhabalar 7 aylık bir oğlum var.dogdu doğalı arada bir burnu tıkanıyor ve hırıltılı nefes alıp veriyor.her defasında ciğerleri temiz çıkıyor.alerji testi yaptırdım birsey çıkmadı.serum kullanıyorum,odasında bujhar makinası var,sürekli aspiratörle temizliyorum fakat hiçbiri fayda etmiyor.ne yapmalıyım ne önerirsiniz.

 • Merhaba benim kizim 30 gunluk suanda burun tikanikligi var hiriltili nefes aliyor serum kullaniyoruz ama fayda etmiyor emerken iyi ama uykuda sorun oluyor gorunurde burun akintisida yok asoirator mu kullanalim yoksa onereceginiz baska bir yontem varmi

 • Merhabalar oğlum bir aylık bürün tıkalı ama görünürde hiç bir akıntı v.b gibi birsey yok deniz suyu kullanıyorum yinede birsey çıkmıyor ne yapmalıyım

 • Iyi günler diliyorum. Benim oğlum on gunluktu burun tıkanıklığı başladığında. Serum fizyolojik kullandık ilk 3 ay. Tuz kullanımı zararlı olduğu için bebeklere bir sıkıntı olmuş mudur endişelendiriyorum açıkçası. Her gün defalarca yaptık sonuçta. Boğazına kacmistir muhtemelen.
  bir de doktor hanım oğlum 14 gün önce hastalanmisti. Hala burnu akıyor. Ilk defa bu kadar uzun sürdü. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim

 • Merhabalar benim oğlum 1 yaşında ve 3 4 gündür hapsirik ve burun akıntısı var geceleri uyuyamiyor bu tuzlu su tarifini deneyebilirmiyim bi sıkıntı olurmu şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin

 • Mrblar oglum 4 aylık burnu hırıltılı gunde 3/5 kez burnunu temızlıyor damla damlatıyorum temızlerkende hıc bırsey cıkmıyor yazınızı okudum baska ne yapabılırım

 • Merhabalar beş buçuk aylık kızım var ve son bir iki haftadır öksürme ve hapşırma çoğaldı. Doktora götürdüm, bahar allerjis olabilir dedi ve zyrtec damla verdi. 3 gün kullandım hapşırma ve öksürme azaldı fakat bu defada burnu tıkandı fizyolojik su ve Aspiratör ile temizlemeye çalışıyorum 2 gündür ama bir düzelme yok buarada zyrtec i vermiyorum. Acaba ilacın yan etkisi olabilir mi? Daha rahat nefes alması için başka ne yapabilirim.

 • Benim kızım 11 aylık burnu tıkalı gece uyuyamiyor doktoru boğazı kızarmış dedi ve antibiyotik verdi burnu içinde otribebe ve serum fizyolojik kullanıyorum ama hala tıkalı başka ne yapmaliyim

  • Enfeksiyonu geçince büyük ihtimalle açılır burnu ama iyileşmesine rağmen halen burnu tıkalı ise bir uzmana görünmenizde fayda var.

 • Biraz once nekadar koyucami bilmeden tuzu biraz fazla olmus bebegime siringanin ucte biri kadar bir burnuna tekrar ayni islemi diger burnuna yaptim yuttu ve cok agladi tuz zararli olmazmi

 • Benim oglum 28 gunluk burnunda bazen hirilti oluyor genellikle sabahlari burnu tikali gibi ses çikartiyor ne yapabilirm

  • Yazıdaki önerilere uymanızı ve durumun değişmemesi halinde bir pediatristte başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba benim kizim 1 bucuk yasinda bronsitli bir bebek yaklasik 2 aydir oksuruk ve burun akintisyla birlikte arada hiriltisi cok oluyo doktora gittim ve alerji testi yaptirmak istedim ama doktor bu yaslarda alerji testi yapilmadigini soyledi sizce ne yapmaliyim simdiden tesekkrler..

 • Merhaba güncel anne oğlum 2,5 yasinda burnunu acarken ağladı ve bogazinda her iki yanda bembeyaz kocaman sisti.Antibiyotik kullaniyoruz da bu findik kadar beyaz lik normalmi acaba cok merak ediyoruz

 • Merhaba güncel anne oğlum 1 aylık burun tıkanıklıgı var burun tikanikliğindan sonra oksurugu basladi ne yapmam gerek

 • Mrb hocam benim kızım Altı aylık Oksuruyor geniz akıntısı olduğu için Oksuruyor mus ve iburamin zero adlı surup verdi . Ama iki yaş altı çocuklarin kullanimi na uygun değil diyor endiselendim biraz cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • Merhaba 24 günlük bi kızım var. Ama 27-18 gündür burnu sürekli tıkalı. Serum fizyolojik kullandım burun aspiratörünü de denedim ama bir türlü açılmadı. Sürekli değil ama çocuk hırıltılı nefes alıyor. Ne yapmalıyım yardım eder misiniz

 • slm doktor hanım benim oğlum 3 yaşında hergün hastaydı burnu tikaliydiye ve bi kaç ay önce ameliyat oldu geniz eti alındı kulağında sıvı vardı o alındı ama yine sık sık hasta asil
  sorum 3 haftadır burnu tıkalı ve bir türlü açılmıyor ilk defa geceleri horlamaya başladı herşeyi deniyorum açılmıyor çok üzülüyorum çaresizim ne yapmam gerekiyor

 • merhaba benim 1 yasinda kizim var surekli geniz akintisi oluyor balgami var ama cikaramiyo arada burun akintisida oluyor bazen cok birikince kusturuyor balgamini oyle cikariyor kac gundur uyku duzeni bozuldu surekli yutkunuyor kuscak gibi oluyor ama kusamiyo ne yapmam lazim

 • Merhaba doktum.benim 11 aylik kizim var 7.400 kg.Faydali olcak her sey vermeye calisiyirum ama az yiyor.7 aydindan so ra hic kilo almadi.esim cox doktora giturmek istemiyor.her bebek kilolo olcak diye bisey yok ,bizimkinin yapisi boyle deyerekden.ne yapmaliyim.yardim edin

 • Hocam bebegim 4 aylik ben iki gundur gribim burnum bir tikaniyor bir akiyor oglumada gecti burnundan nefes alirken sumuk sesleri geliyor ne yapmam lazim…..

 • Merhaba doktor hanim 3.5 aylik bebegim va surekli burnu tikaniyor 2 haftadir grip geciriyor , yukarida anlattiginiz yollari deniyorum ama pek kar etmedi gazi oluyor ve cok uykusuz kaliyor lutfen yardimci olun

 • Merhaba doktor hanım oğlum 13 aylık şimdiye kadar hiç hasta olmadı çok şükür fakat geceleri uykusuydan burun tıkanıklığı sebebiyle sıçrayarak ağlayarak uyanıyor odayı nemlendirsemde yakasına cold-miks damlatmadan burnunu açmam mümkün olmuyor hemen hemen her gece aynı sıkıntıyı yaşadığımdan bilmediğimiz farklı bir sorunumuz olabilir mi ?şimdiden teşekkürler …

 • Meraba 40 gunluk bebegimin dogdugundan beri burun tikanikligi var hergun otri bebeyle temizliyorum ama pek bisey cikmiyo,emerken normal nefes aliyo burun deliklerine sirayla parmagimla kapatiyorum nefes alabiliyo tikanikta degil sanki ama surekli horlama gibi burnuna bisey takilmis gibi horultu yapiyo sumkurmeye calisiyo gece kendini uyandiriyo o sesle uyanikkende hep nefesi biseye carpiyo gibi cikiyo ne yapmmaliyim niye boyle olabilir?

  • Bazı bebekler belirli bir yaşa gelene kadar bu şekilde gürültülü bir sesle nefes alıp verebiliyorlar. Genelde normal bir durum ama bir kbb veya çocuk uzmanına başvurmanızı öneririm.

 • Öerhaba doktor hanım 50 günlük bebeğim var girip burnu tıkanıyor serum suyu veriyorum fakat bide serum suyunu hava makinasına koyarak veriyorum buhar sakıncası varmı

 • Benim kızım
  8 aylık doğduğundan itibaren burnu tıkalı arada bir açılıyor sonra tekrar on gün önce burnu tıkandı ve öksürük vardı doktor ventolin ve pulmicort hava verdi ventolin bir kütü kullandık pulmikorta devam ediyoruz kesilmişti öksürüğü şimdi tekrar başladı ne yapacağı bilmiyorum ne yapmalıyım

 • Iyi gunler benim bes aylik oglum var emmedi hic suan ben grip oldum ve ona da gecti ne yapmam lazim burun aspieatorum yok bilgi verirseniz sevinirim

 • Merhaba guncel anne benim bes aylik oglum var hic emmedi suan ben grip oldum onada da gecti ve elimde hic burnunu acacak bir sey yok ne yapmaliyim ve asiri kusuyo dogdugundan beri doktora goturduk her bebekte oluyo dedi ama bu baya kusuyo ne tapmaliym

 • 3aylık bebeğim var doğumundan beri serum fizyolojik kullanıyorum ve surekli tıkandı hala bi süreliğine geciyor ve yine tekrarlayın bi cozum bulamadım

 • Merhaba doktor hanim 4 aylik bebegimin dogdugundan beri burnu tikali arka burun delikleri tikaliymis napmaliyim acaba acalim dedi doktor ama daha kucuk oldugu icin karar veremedim sizce ne yapmaliyim

 • merhaba kizim iki yasina girecek dogdugu gunden beri ara ara horluyor ve su onbes gundur geceleri burnu kuruyor fizyolojik serumla cekiyorum ama mukus kuru oluyor odayi nemli tutabilmek icin peteklere su koydum hatta odasina petek ustudr islak havlu koyuyorum ama gene sonuc ayni acaba baska ne yapabilirim simdiden tesekkur ederim

 • Merhaba kizim 7 aylik çok fazla burun tıkanıklığı var serum fizyolojikle günde 7 8 sefer temizliyorum yine yeterli deyil birde kizim hiç hapsurmuyor acaba kara biberle hapsurtsam nasıl olur hiç hapsurmadigindan sürekli burnu tıkanıyor

 • Merabalar kızım bir buçuk yaşında evimizde kaloriferleri aşırı derecede yanıyor bebeğimiz bugün burnu kanadı fakat çok değil burnun içinde kurumuş pıhtılaşmış bu bir sefer daha oldu acaba bu durum evin nem oranı ile mi alakalı. Yoksa başka nedenleri de olabilir.mi

 • iyi günler 3 yaşındaki oglumun burnu tıkalı ve sümük yeşil olarak geliyor.sabah burnunu silerken sümük çık az kanlı idi. endişelendim.ne önerirsiniz.

 • Oglum 5 aylik oksuruyo burnu tikali balgami var diye doktora goturdum ventolin ve largopen verdi burnuna bakiyorum birsey yok ama tikali gibi

 • Merhabalar bebeğim henüz 1 ayını yeni doldurdu. Burnu tıkalı olduğu için aspiratörle çekmeden once serum fizyolojigi siringayla damlatayim derken çok sert bastım ve bayağı bir su gitti burnuna ve yutkunmaya başladı. Acaba tuzlu su midesine bobregine bir zarar verir mi?

 • Hocam meraba 18 aylık oğlumda burun tıkanıklığı geçmiyor yani emerken sorun yok burnu açık ne zaman uykuya daliyo o zaman başlıyor burnu zor nefes alıyo memeden çıkarınca da ağzını açıyo burnu tıkanıyor neden böyle olur lütfen yardım edin geniz eti mi var varsa ne yapmalıyız KBB doktoruna götürdük illadin sprey verdi ama çok işe yaramıyor gibi gündüz ağzından nefes alarak dolaşıyor napıcamı bilmiyorum

 • Gonul
  Ben babasnneyim torunumu bn bakiyorum on bes aylik 9 kilo pek bisey ymiyor ve yurumuyor hala normalmi ?
  Hro bebi nin itmikli balli mamasidan badka bi manada veremyrum cok az cirbslar yiyor sma bir kc kask oneriniz nefir

 • Doktor hanım 27 günlük bebeğim ara ara öksürüyor ve burnu tıkalı evde soğuk buhar makinamız var bebeğimi onun altına tutmamim bi zararı olur mu

 • Mhb doktor hanım benim kızım 3bucuk aylık burun tıkanıklığı var nefes alırken belli ne yapmalıyım. Klima kullanıyorum buhar makinası kullan.iyorum oda etkilermii

 • Doktor hani 10 aylik bir bebeğim var burnu 10 gündür tıkalı v e sürekli oksuruyor hiç uykusuz yok ilaç ve hava kullanıyorum ama faydası yok sizce ne yapmalıyım yardım edin.

 • Merabalar oglum 12 gunluk dogdugundan bu yana hıtıltısı var ve 3 gundurde oksuruyor burnu tıkalı balgam gelıyor ne yapabilşriz acaba

   • Merhaba kızım 6 aylık asi olduktan sonra ateşi ve burun tıkanıklığı oldu ateşi duzelttik simdi burnu tikaniyo temizliyorum dakika geçmiyor tekrar tikaniyo bebeğim uyuyamiyor yardim edin lütfen

 • Benim kızım 6 aylık simdi aşı olduk asi olduktan sonra ateş oldu ve simdi de burnu tikaniyo aspiratör te temizliyorum iki dk geçmeden tekrar doluyo 4 gündür uyuyamiyoruz doktora gittik birşey demediler aşıdan dolayı diye ne yapayım lütfen yardımcı olun

 • Merhaba doktor hanım benım bebeyım 13 aylık sık sık burnı tıkanıyor ne yapmalıyım nasıl burnunu tıkanıklığını gıderebılırım

 • Merhabalar.. Bebegim 2ayi daha doldurmadi. Sikayetimiz gunduz hic birseyi yok sadece geceleri burnu tikaniyor….ve dogdugundan bu yana cok apsuruyor….

 • Merhaba 7.5 aylik ( premature dogdu duzeltilmisi 6.5 ayli) oglumda geniz eti varmis. Dogdugundan beri hep hiriltisi vardi ve cok sık hastalaniyordu. Kbb doktorumuz hemen ameliyat dedi ancak bebegimiz cok kucuk oldgu icin riskli oldgunu soyledi bize onerebileceginiz ne var lutfen yardimci olun.

 • Merhaba güncel anne,oğlum tam 6 aylık. Yavaştan ek gıdalara başladık.yoğurt sebze ve meyve püreleri gibi.Sormak istediğim 2 saatte bir meme ya da mama yemek istiyor.Geceleri de aynı şekilde 2 saatte bir uyanıyor.Gece uykusuna geçmeden önce tok tutması için mama ya da muhallebi deniyorum fakat sonuç değişmiyor…Ne yapabilirim?

 • Merhaba doktor hanım benim 14 aylık bir Oglum var 1 aydır burnu geceleri yatarken sürekli tıkalı gece ne süt içebiliyor nede emziğini rüya biliyor nefes almada zorluk çekiyor doktor havalardan dedi ama bir türlü geçmedi ne yapmaliyim

 • Ortibebe kullanıyorum 2 aydır ama bugün burnunu çekerken hafif kan geldi çok korktum 4,5 aylık çocuğum bide serum vermeden çekme işlemide yapmıyorum korkulacak bişey varmı acaba yardımcı olabilirmisiniz?

 • Mrb doktur hanım benim oğlum tam 5 aylık gece uyurken sürekli burun tıkanıklığı oluyor ve aşırı terliyor dokturu burun spreyi verdi ona rağmen devam ediyor ne yapmaliyim

 • Merabalar benim 4 aylık bebeğim var devamlı burnu tıkalı şırınga ile serum sıkıp rahatlatıyorum ama tekrar tıkanıyor zarar vereceğim diye korkuyorum burnunun sağtarafı tıkalı sağ taraf gözüde devamlı akıyor buna bağlı olabilirmi ne yapmamı önerirsiniz

 • Merhaba oglumun burnu tikali aspirator kullaniyodum acmak icin bir arkadaş geniz suyunu damlatinca eger hemen cekmezsen bebeginin nefesi kesilir dedi dogruluk payi varli acaba cok korkuyorum damlatmaya

 • 5 günlük bebeğim var ama ilk 2 günüb ardından emmeyi bıraktı çığlık çığlığa kalıyor memeye tuttuğumda burnu tıkalı gibi acaba bu emmesini etkiler mi ağzı acık uyuyor sanırım burundan nefes alamadığından. Deniz suyu kullanmak fayda sağlar mı daha çok Küçük olduğu için tuzlu su önerinize cesaret edemiyorum

 • Merhabalar hocam.kızım 22 aylık.burun akıntısı var fakat zor nefes alıyor.özellikle de gecemiz zor geçiyor.gün için de deniz suyu kullanıyorum gece de uyutup odaya su kaynatıp içine cold mix damlatıp buhar yapıp havayı nemlendiriyorum rahatlama sağlıyor.Fakat öksürük te var onun için önerebileceğiniz yöntem varmı dır.Bal ve zencefil karışımı yapıp yedirsem rahatlama sağlar mı.Öksürük için ne yapabilirim bilginizi rica ederim.Saygılar teşekkürler

 • bebegim 5 bucuk aylık grip oldu ne verebilirim sıvı gıda olarak iburabin zero verebılırmıyım

 • İyi geceler hocam 7aylık bi kızım var gribal enfeksiyon geçiyor ve burnu tıkalı megrs alıp vermek tr zorlanıyor ne yapalım

 • İyi günler doktor hanım birbuçuk yaşında bi kızım var iki ayda üçüncü gez geniz akıntısı yaşıyoruz ikisinde antibiyotik kullandık ama bu hafta yine damakları kızardı ateş yok ve diş dönemidoktora götürüp antibiyotik kullanmaktan bıktım başka ne önerirsiniz

 • Merhaba hocam kizim 6 aylik yuz ustu yataken kustu kusmugunu da burnuyla cekti az bise genzi doldu temizliyorum surekli ama hala hışır hışır ediyo tikadi burnu ne yapabilirim

 • sorulan sorularin yuzede dokasanina cevabiniz
  Bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm. Demişsiniz. Ozaman insanlarin size soru sorarak fikir istemesinin hicbir anlami yok. Yardımcı olamayacaksaniz yorum bölümünü kapatin olsun bitsin.

 • Merhaba Hocam konuyla pek alakalı değil ancak benim oğlum şuan 3 aylık ve çok aşırı boğuluyor emerken belki 3-5 defa boğuluyor ve bayağı stres oluyorum çünkü daha 3 günlükken anne sütünden boğuldu hastanelik olduk ve bu sürekli oluyor emzirme pozisyonumuzda sorun yok ama emerken boğuluyor ne yapmalıyım korkuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Yorum Bırak