Kitaplık

Çağın’ın Kitaplığından: Berenstain Ayıları Okula Başlıyor

Daha önce de söylediğim gibi Çağın bu hafta okula başladı. Okula alışma sürecimiz hala devam ediyorken, haftanın anlam ve önemi dolayısıyla bu ara #uykudanöncekitabı  olarak sık sık okuduğumuz bir kitabı tanıtacağım size: Berenstain Ayıları Okula Başlıyor. Kitap bize Adım Adım Gelişim Seti tarafından geçen yıl hediye olarak gönderilmişti.

Berenstain Ayıları

Berenstain Ayıları Okula Başlıyor, Stan & Jan Berenstein tarafından yazılmış. Mikado Yayınları tarafından çocuk edabiyatına kazandırılan  21 kitaplık ‘’Berenstain Ayıları İlk Kitaplarım Serisi’ne ‘’ait bu kitap, Okan Arıkan tarafından Türkçe’ye çevrilmiş. Serinin bazı kitapları gibi bu kitap da fazlaca didaktik öğeler taşıyor.

Çağın’ı okula hazırlama sürecinde sık sık okuduğumuz Berenstain Ayıları Okula Başlıyor, okul konusunda karışık hisleri olan Kız Kardeş Ayı’nın öğretmeni Bayan Bal Ayı ile tanışmasını ve sonrasında okula  uyum sürecinde yaşadıklarını akıcı bir dille anlatıyor.

‘’Yaz bittiğinde havalar serinler ve okul için hazırlıklar da başlar’’ cümlesi ile başlıyor kitap. Ayı ailesi harika bir yaz geçirmiştir, ve sonbahar yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır. Kız Kardeş Berenstain ayısı, o yıl ilk  kez okula başlayacaktır ve bu konu ile ilgili nasıl hissettiğini bilmiyordur. Anne babası ile evde olmayı, kitaplarını, oyuncaklarını ve arkadaşları ile oynamayı çok seviyordur ama okul konusunda bazı endişeleri vardır. Kız Kardeş ayı Anne ayı ile okul açılmadan önce  okula bir ziyaret gerçekleştiriler. Bu ziyarette öğretmenleri Bayan Bal Ayı ile tanışır. Bayan Bal Ayı ile birlikte okulu gezerler, öğretmeni okulda neler yapacaklarını anlatır.

Okulun açılış günü geldiğinde Kız Kardeş ayı oldukça endişelidir. Erkek Kardeş ayı ile birlikte servise biner ve okula giderler. Okulda hikaye okur, bloklardan şehir yapar, kil ile oynayıp, bir şeyler atıştırırlar ve uyku zamanı geldiğinde de uyurlar. Günün sonunda ise anne ve babasına yaptığı resimle evin yolunu tutar. Kız Kardeş ayı acaba okulu sevebilecek midir?

Berenstain Ayıları Okula Başlıyor, okula başlamakla, öğretmenlerle ve yeni arkadaşlarla tanışmakla ilgili sürükleyici bir kitap. Serinin diğer kitapları gibi bol resimli. Özellikle okula ilk kez başlayacak ve bu konuda endişeleri olan miniklerin ilgi ile dinleyeceklerini düşünüyorum.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak