Beslenme Çocuk Çocuk Beslenmesi Çocuk Sağlığı Güncel Anneye Sor

Çocuğum süt içmek istemiyor! Ne yapmalıyım?
Çocuğum süt içmiyor!

Çocuk doktorlarına en çok sorulan sorular nelerdir diye soracak olursanız, bu soru; rahatlıkla ilk beşe girer: ‘’ Çocuğum süt içmek istemiyor!  Ne yapmalıyım?’’  Ve genelde şöyle bir cümleden sonra gelir: ‘’Doktor hanım, bu çocuk  çok iştahsız’’.  Günlük hasta muayenelerimde, Güncel Anne’nin Facebook hesabında, Twitter’da bana en sık danışılan  konulardan biri , çocuklarda süt tüketimi.

Çocuğum süt içmiyor!

Aşağıda söyleyeceklerim in bir yaşından büyük bebek/çocuklar için olduğunu baştan belirtmek istiyorum. Bir yaş öncesi inek sütünün bebek beslenmesinde yeri olmadığını bilmem hatırlatmama gerek var mı?

Çocuğum süt içmek istemiyor! Ne yapmalıyım? diye soran anneye yanıtım şu oluyor genelde: Bırakın içmesin. Hiç inek sütü içmese de olur, tabii başka süt   ürünlerini tüketmeleri kaydıyla.

Çocuk/bebek beslenmesinde sütün çok önemli bir unsur olduğu düşünülür. Bunda son zamanlarda moda olan ve kaynağı belli olmayan, ‘’çocuklar günde en az 500 ml süt içmeliler’’ söyleminin   etkisi büyük. Bir yaş  öncesi bebekler için önerilen günlük 500 ml süt tüm çocuklara uyarlandı sonradan. Merak ediyorum, bunu söyleyenler acaba hiç yarım litre sütü bir günde tüketmişler midir? Veya 500 ml süt içtikten sonra başka bir şey yiyebilmişler midir? O kadar hatta daha fazlasını içen bir çocuk, günlük alması gereken karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminleri nereden alacak? Yemesi gereken eti, yumurtayı , sebze, bakliyat ve benzeri yiyecekleri  nasıl yiyebilecek? Yavaş yavaş gerçekleştirmesi gereken erişkin tipi beslenmeye nasıl geçecek? Ortalama mide hacmi  bir erişkinin üçte biri kadar olan küçücük bir çocuğa her gün 500 ml veya daha fazla süt içirip, ardından demir eksikliği ve iştahsızlık gelişmemesini beklemek biraz zor. Ama tabii ”benim çocuğum günde yarım litre süt içiyor ve yemesi gereken her şeyi yiyor” diyen şanslı azınlıktansanız   size sözüm yok.

İnek Sütünün Alternatifi Nedir?

Peki süt içmezlerse el kadar bebeler günlük kalsiyum ihtiyaçlarını nereden karşılayacaklar? Mama firmalarının pek sevdiği bir laf var: ”inek sütü, inekler; keçi sütü keçiler içindir ”diye. Buradan feyzalarak diyorum ki kaşar peyniri, beyaz peynir, yoğurt, kefir; süt içmeyen çocuğunuz için daha sağlıklı alternatifler. Şöyle ki;

 • Bir kilo kaşar yaklaşık 10-11 kilo sütten yapılıyor.
 • 100 ml inek sütünde 65 kalori, 100 gram kaşarda 450 kalori, 100 gram koyun peynirinde 250 kalori var.  Yani çocuğunuza süt  içirmek  yerine peynir yedirerek günlük enerji ihtiyacına anlamlı ölçüde katkıda bulunursunuz.
 • 100 ml inek sütünde 120 mg kalsiyum varken,  100 gram kaşarda 600 mg , aynı miktardaki koyun peynirinde 450 mg kalsiyum bulunmakta. Sabah kahvaltıda yiyeceği 50 gram kaşar, 1-3 yaş arası çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacının % 60’ını karşılar.
 • 100 ml inek sütü,  30 İU A vitamini içerirken, aynı miktardaki kaşar 468  İU; koyun peyniri,  228 İU  A vitamini içermekte. Gördüğünüz gibi aradaki fark muazzam.

Bu liste burada böylece uzayıp gidiyor (1).

 Çocuğum süt içmiyor!

Ucuz ve kolay bulunabiliyor olması ve doymuş yağ oranının düşük olması ise sütün artıları.

 

Tüm bu laf kalabalığından sonra  sorumuzun asıl cevabına gelecek olursak:

 

Çocuğum süt içmek istemiyor! Ne yapmalıyım?

 • Sütün yerine peynir, yoğurt, kefir verebilirsiniz. 1-3 yaş arası bir çocuğun  günlük kalsiyum ihtiyacı 500 miligramdır  (2).

Yaklaşık olarak 50 gram (1.5 kibrit kutusu)  kaşar, küçük bir kase yoğurt /muhallebi ve bir bardak süt/ayran/kefir günlük ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Dolayısıyla süt içmese de olur.

 • Sütten daha önce de anlattığım gibi hurmalı, meyveli, keçiboynuzlu vb muhallebi yapıp yedirebilirsiniz.
 • Eren’in dediği gibi illa süt içirmek istiyorsa keçi sütü içirebilirsiniz.
 • Sütün içine keçi boynuzu tozu veya meyve parçaları vb katarak daha sevimli hale getirebilirsiniz.
 • Sebze çorbalarına ilave edebilirsiniz.
 • Yumurtasını sütlü ve peynirli pişirebilirsiniz.
 • Tam tahıldan yapacağınız ve doğal meyve şekerleri kullanacağınız ev kekini bol sütlü yapabilirsiniz.

 

 Çocuğum süt içmiyor!

Çocuğum süt içmiyor diye üzülen anneler!  Boşuna kendinizi üzmeyin. Elde biberon çocukların peşinden koşmayı bırakın.  Peynir yedirin; olmadı yoğurt yedirin; olmadı kefir içirin.  Aslında  en ideali tüm süt ürünlerini dengeli bir şekilde tüketilmesini sağlamak.

 

https://www.diyetkolik.com/besin-degeri-ogren/

2 American Academy of Pediatrics Pediatric NutritionHandbook, 2009, IL

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

111 Yorum Var

 • hatta sut urunleri içinde en işe yaramayanı sutun bizzat kendisi. orta asya turkleri, eski uygarlıklar vs sutun hep fermante halini kullanmışlar. laktoz yuzunden sutten zaten cok az faydalanıyoruz. sutu, sut olarak tuketmek gerçekten buyuk kayıp.
  benim oğlum çok sütçü. tok karnına bile rahatlıkla 1 brd sut içebilir. surekli ayran teklif ediyorum. ayranının içtikten sonra zaten süt içecek yeri kalmadıgından ya iki yudum içip bırakıyor ya da hiç içmiyor

 • peki yoğurt ve peynir yemiyorsa sadece zorla süt içiyorsa ne yapıcaz ben yoğurt ve peyniri asla ağzına koymadığı için mecburen sütün her şeklini deniyorum sade meyveli kakaolu sütlaç muhallebi vs yoksa kalsiyumu nerden alacak 🙁

   • Merhaba, 12 aylık oğlum var, 4. Ayda emmeyi bıraktı, 4. Aydan aydan beri anne sütünü sağarak biberonda veriyorum, ek gıdaya tam anlamında geçemedik, bir ay öncesine kadar günde toplam 700 cc anne sütü alıyordu, bir aydan beri artık çok aç olsa bile 30 cc içip bırakıyor, çok iştahsız ek gıdayı da yemek istemiyor, çok az yoğurt ve meyve yiyor, yumurta sebze yemiyor, gece 2-3 kez kalkıp 60 cc süt içip uyuyor, kaç doktor değiştirdim, bütün tahlilleri yapıldı, sadece ferritin değeri biraz düşük, artık napıcamı şaşırdım, anne sütünü tamamen bırakmalı mıyım? Ek gıdaya nasıl alıştıranilirim?Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • önemli bi sorunum var yardımlarınızı bekliyorum…
  7 aylık hiç anne sütü almamış, ek gıdaların her türlüsüne salça baharat ve tuzsuz geçmiş bir kızım var. 2 si köpek diş olmak üzere 4 tane dişi birden çıkarmaya hazırlanıyor huysuzluğu ateşi yok ancak iştahsızlıkta asla biberon maması almamasından ibaret. 3 yemek kaşığı yoğurdu, yumurta peynirle zenginleştirilmiş kahvaltısı çorba ve meyvesini hergün yiyor ama benim içim huzursuz. yterli midir ya da bu geçici bir süreç midir yardımlarınızı bekliyorum

 • Her anne gibi oğlum yemek yemiyor ile başlayacağım.yediği iki lokma oda bizi görsel olarak tatmin etmiyor.süt ile ilgili şunu sormak isterim ki; sabah mı daha iyidir akşam mı biz ikisinide içiyoruz ama mide sorunları yaşıyoruz sıklıkla.birini bıraktırmak istiyorum.sizin öneriniz ne olur.ayrıca süt hariçinde süt ürünü de tüketmiyoruz.yumurta sayılırsa yumurta ile arası iyi.ne dersiniz.

  • Az yiyen çocuklara sütü tamamen bırakmalarını öneriyorum. Süt ciddi olarak çok tüketildiğinde kansızlığa ve iştahsızlığa neden oluyor. İlla içecekse gece yatmadn önce 1 küçük su bardağı içsin. Kaşarlı omlet, mıhlama(tarifi sitede var) Şekersiz puding süt yerine önereceğim gıdalar

 • Size çok teşekkür ederım haftalardan beri çok üzülüyordum ama sayenızde çok şeyi öğrendim çünkü benım kızım tam bır yoğurt ve peynır canavarı çok teşekkür ederımmmmm

 • 2.5 yaşında kızım var.bugüne kadar hiç süt içiremedim.sadece saçak peynir ve meyveli hazır yoğurt yiyor.bende çok üzülüyordum süt içmiyor diye bu yazınız iyi geldi bugünde kefir deneyeyim hiç aklıma gelmemişti.yazınız için teşekkürler.

 • Kızım yeni bir yaşına girdi ve yavaş yavaş süte alıştırmaya çalışıyorum ancak pek alışıcak gibi durmuyor diyordum ki yazınızı okuyunca hatırladım ki yukarıdaki herşeyi zaten yapıyorum. Tamam Biberonla cak cak süt içmiyor ama süt ürünlerini ve sütü ciddi şekilde tüketiyor. Resmen kendime geldim, anne olunca gereksiz evham sanatında insan uzmanlaşıyor herhalde ! Yazı için çok teşekkürler.

 • 6,5 aylık oğkum var sadecr 2 ay emdirebildim bu 4 gündür hiç mama içiremiyorum kaşık mamasını yiyor çok huysuz çok üzülüyorum lütfen yardımcı olun süt neden içmiyor olabilir :((

  • Ani iştah değişiklikleri ve huzursuzluk sorunu için bir çocuk uzmanına görünmenizde fayda var.

 • benim kızım 1.5 yaşında daha önce içiyordu ama şimdi zorla bile içmiyor gece bebe biskivisiyle veriyordumşimdi oda yok yukarda yazdıklarınız okudum yogurt yiyor kaşar sadece bir yada iki dilim yeterli olup olmadıgını bilmiyorum vede çok iştahsız zaten erken dogdu prematüre 1500 gr dogdu şuan 8.700 ne yapacagımı bilemiyorum

 • merhaba;
  17 aylık kızım meyve hiç yemiyor, ben de gece sütüne blendırlayıp koymakta buldum çareyi, 23.00 gibi 250 cc kadar süt içiyordu, artık meyveli içiyor bu sütü. Gece gece meyve de olsa şekerli bir şeyler veriyorum sonuçta çocuğa, yanlış mı yapıyorum sizce ?

  • 17 aylık çocuk gece 11’de uyanık olmamalı her şeyden önce. Yok eğer uykuda veriyorsanız bu daha da tehlikeli bir durum. Gece beslenmesi 7-8 aylıktan itibaren bırakılmalıdır. Uyurken beslenme, aspirsayon (akciğerlere madde kaçması), diş çürüğü ve otit riskini artırmaktadır.

 • kızım 2 yasında 9 kilo peynr süt yogurt yemio sabahları 1bıldırcın yumurtası yıyo ne yapmalıyım??lutfen cevaplayın….

 • Merhaba;
  Oglum 1 yasina girmesine 10 gun var. Bir kac gun oncesine kadar sadece geceleri emziriyordum fakat artik geceleri de emmeyi birakti. Oglum premature dogdu ( 33 hafta 5 gun ). 2 gecedir geceleri uyanip uzun bir sure uyumuyor. Bunun acikmis olmasi ihtimalinden olabilir mi? Kaşik mamasi vermeye calisiyorum yemiyor, sut versem biberon da kullanmiyor. Ne yapmaliyim?

  • Bebeklerin 7-8 aydan itibaren gece beslenmesine ihtiyacı yoktur. Bebeğiniz çalıktan değil de alışkanlıktan veya başka bir şeyden uyanıyor olabilir. Gece beslenmesini kesiniz lütfen

 • merhaba benim.oglum.iki yasina girecek martta.benim sikintim yatmadan once biberonla sut icerdi ama artik icmiyo son bir haftadir geceleride.veriyordum artik onuda icmiyo icmedigi halde huzursuzda.olmuyo yani cok hareketli gun icinde herseyi yiyen cocuk simdi hic birsry.yemiyo su aralar emzigi birakmaya.calisiyoruz yatagi ayri ayri odasi var icmesi iyimi yoksa.kotumu kakaya simdi baslayabilirmiyim lutfen yardim edin arti gece sutu.vermelimiyim hala

  • 7. aydan sonra hiç bir çocuğa gece beslenmesi önermiyorum. Bu gece akciğerlere süt kaçmasına ve diş çürüjklerine neden olabilir ve gündüz iştahını kapatır. Günde bir bardaktan fazla sütü hiç bir çocuğa önermiyorum. Onu yerine peynir ve yoğurt yedirin lütfen.

 • Çocuğumu 20.Ayına girdiğinde sütten kesmek zorunda kaldım oğlum ne süt içiyor ne yoğurt nede peynir şuanda 25.ayının içinde dişlerini tamamlamadı bana bilgi vermenizi rica ederim teşekkür ediyorum

  • Seveceğipeynir çeşidini arayarak bulabilrsiniz. Muhallebi yapabilir bu muhallebilere tuzsuz peynir ekleyebilirsiniz. Sütlaç ve mıhlama verebilirsiniz. Mıhlama tarifi blogda var.

 • Lütfen yardimci olun kizim 7 aylik ve 4 gündür uyumuyo huysuz ve sut emmiyo ama verdiğim kati gidalarini yiyiyo çok üzülüyorum biberonda almiyo acaba diş mi cikariyo

 • Merhaba,benim oğlum 17 aylık.Bir sabah ,bir akşam olmak üzere günde 2 kere hala emziriyorum.Bu zamana kadar kahvaltıda 1 biberon süt içerdi.Biberonunu boş görse dahi çıldırırdı, süt isterdi ama şimdi nefret ediyor ağzına biberonu süremiyorum bile o kadar tepki veriyor.Ben de ısrar etmiyorum artık ama bu ani değişimin sebebini çok merak ediyorum.1 ay içinde 2 kere ateşi yükseldi o zaman boğazında enfeksiyon vardı acaba o zaman içerken tiksindi mi?Bir yerde yanlış yaptım ama nerede?

  • Zaten bir yaş sonrası bebeğinizin biberonu bırakmış olması lazım. Onun dışında iştahsızlık yapacak bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Merhaba doktor hanim…ben çok çaresiz bir anneyim. Kızım 15 aylık 10 kg 77 cm…..Hipotiroidi hastası ve 11.5 seyrinde olan kalsiyum yüksekliği var…4 aylıkken anne sütü alımı bitti. .o günden beri savaş halinde yemek yiyoruz…son aylarda dahada kotuledim hiçbişey kabul etmiyor. Zorlamayı 10 saat bile aç kalabiliyor. Kendi yesin diyorum hicbisey yemiyor ..zorluyor um ağzını açmıyor. ..gücüm tükendi artık …yemeği bırakın süt bile içermiyor

 • Merhaba,18 aylik bebegim var , hicbir ek gida yemedigi icin anne sutunu 4 gun once kestik.bebegim sut yumurta yogurt et yemiyor .bebegimi bu gidalara nasil alistira bilirim.yardimlarinizi rica ederim.tsk

  • Küçük porsiyonlar halinde sık sık sunun. Yemiyor diye hemen vazgeçmeyin. Peynirin veya etin sevebileceği şekilleri mutlaka vardır. (köfte, mantı, içliköfte, adana vb deneyin.)

 • Kızım Mayıs’ta 2 yaşına girecek geceleri süt içiyordu ama sanırım sütten bıktı acı diyor sürekli meyveyi rondodan geçirip sütle karıştırdım onada acı dedi ama süt istemeyene devam ediyor keçi boynuzu tozu pekmez hepsini denedm sütün içinde istemiyor gündüz öğünlerimizi çok güzel yiyoruz meyve sebze et hiç yemek seçmiyor yoğurt peynir Tereyağ yumurta hepsini tüketiyor ama gece uykusunda süt içmek istiyor ama verdiğim zaman acı diyor yardım edin lütfen ne yapacağımı şaşırdım gece uykusunda ne verenbilirm teşekkürler.

 • 9 aylık oğlumun sebze mamasını hergün kuzu et suyuyla yapıyorum. Bunun hergün etsuyu olmasının bir zararı varmıdır?

 • İyi günler 2 yasında bir oğlum var hiç emziremedim ama 40 günde olsa zorla anne sütü verdim sonrası mama. 7 8 aydan bu yana da sütlü cicibebe verdim şuan onuda bıraktı ve biberonla da süt icmiyor. Ama artık peynirli yumurta, yoğurt,ayran, haslanms yumurta,et vb tuketiyor. Yeterlimi dır sizce.

 • merhaba, kızım 5yaşında ve sütü çok nadir zamanlarda içiyor.Benden biberon istedi ve biberonla süt içerim dedi. Sanırım çevremizdeki bebeklere özendi…
  Ne yapmam lazım, biberonla versem herangi bi sıkıntı olurmu ?

  teşekkürler…

 • Mrb doktor hanim kizim 6 aya kadar anne sutu ile beslendi daha snra ise tamamen kesildi su an 9 aylik gunde bir yumurta yediriyorum 50 gram kadar yogurt yiyor farkli nadir sofrada tavuk falan yiyor bi kac lokma onun nharicinde sadece cicibebeli sut iciyor inej sutu ayaklari terliyor kansizlik olusmusmudur sizce tahlil yaptirmalimiyim

 • Merhaba lutfen banada cevap verin kizim oldu olali hep istahsiz emmeyede pek duskun degildi zaten suan 14 ayinin icinde beni emmiyo sut gunde 1 bardak belki iciyor peynir yiyor yogurtta yemez ayran iciyor yeterli mi? Birde kahvaltida yumurtayi zor yediriyorum oda beyazini yer iki tanede zeytin o kadar gun icinde corba yada hehangi bir yemek yediremiyorum gece yatmadan zorla muhallebi yiyor o kadar meyveyi seviyor ama yemek yemiyor napicami sasirdim

  • Bebeğinizin boyu kilosu normal ise ve vitamin mineral eksikliği yoksa yeterince yiyor demektir. İştahsızlığa sebep olabilecek bir durum(kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonu vb.) olup olmadığının araştırılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

   • Kansizlik ve vitamin eksikligi var kizimda kan ilaci ve vitamin ilaci kullaniyorum ama bi caresi olmadi psikolojim bozuldu kasigi gorunce agliyor agzini acmiyor acsa bile geri tukuruyor butun gun yedigi meyve ve muhallebi bide kofte sabah kahvalti bile yapmiyor benide emmiyorki tok bu kiz diyim

    • İlacı sevdiği bir şeylere katıp öyle vermeyi deneseniz nasıl olur ki acaba? Köfte yemesi iyi bir şey. Beslenmesini ve ilaç alımını doktorunuzla düzenlemenizi öneririm.

 • merhaba benim 17 aylik bir oglum var.beslenmesini kendi sectigim yontemlerle yapiyorum ama dogrumu bilmiyorum.sabah sutun icine ekmek,peynir,yumurta,ceviz,pekmez katiyorum bayilarak koca bi kase yiyor ayrica kasari eline veriyorum acayip seviyor.öglen ise corba ,yogurt,sebze yada bakliyat(bamya,ayse fasulye,kuru fasulye,yesil mercimek,barbunya,nohut vs.)cok guzel yiyor.ogleden sonra elma muz havuc ne varsa onu veriyorum aksam yine ogleden daha az yemek yediriyorum saat 21:00 gibi ari mama verip yatiriyorum.sabaha kadar bisey vermiyorum zaten biberon asla emmiyor.dogrumu yapiyorum bilgi verirseniz cok memnun olurum.tesekkurler

 • Merhaba benim çocuğum iki yaşında hiç bir süt ürününü tüketmiyor malesef.süt peynir yoğurt ayran muhallebi vb napıcağıöı bilemiyorum bu durumada çok üzülüyorum bir öneriniz olabilrmi??

 • Meraba benim bebeğim 6 ayını yeni bitirdi ama kesinlikle istemiyor 120 ml anca içiyor diğer herşeyi yiyor sebze çorbaları yoğurt vb çok üzülüyorum ne yapabilirim neden içmek istemiyor diş çıkarıyor olabilir mi ishalde oldu ateş yok geçici bir durum mu bu yeteri kadar beslenememesinden korkuyorum

 • 4 ay emdi sadece devam sütü veriyorum bir haftadır içmek içmek istemiyor o 120 ml sutude azar azar yarım saat duruyo tekrar vermeye çalışıyorum kalanı zor içiyo

  • İştahsızlığa sebep olabilecek bir hastalığı olup olmadığının analaşılması için bir uzmana başvurmanızı öneririm.

 • Benim oğlumda 18 aylık ve süt içmeyenlerden.. 9 aya kadar anne sütü aldı.Ondan sonra devam sütünüde inek sütünü de severek içmedi. 1 yaşına kadar keçi sütü bazlı devam sütü verdim 1 yaşından sonra da inek sütü vermeye çalışıyorum. Uyanıkken kesinlikle sütü ağzına sürmüyor.Hatta süt dolu biberonu görmeye bile tahammülü yok. Fırlatıp atıyor yada kaçarak uzaklaşıyor. İçine birşeyler koymayıda denedim yine de içmiyor. Peyniri de hiç sevmiyor kaşar labne hepsini denedim direk çıkarıp atıyor. Yumurtanın içine labne koyuyorum peynir tadı olmadığı için anlamadığı için yiyor. Birde yemeğin yanında ayranı bayıla bayıla içiyor. Ama hergün içmiyor yemeğe bağlı yani. Örn; makarna pilav dolma varsa ayran içiyor. Yemek yemeyi seviyor aslında sadece süt ve peynirle arası iyi değil . Bana da bu yeterli gelmiyor. Uyku düzeni iyi olmasına rağmen uyurken 180 cc süt+ cicibebe veriyorum. Yanlış yaptığımıda biliyorum gece süt vererek ama sadece uyurken süt içiyor benimde bu şekilde içim rahat ediyor. 2 yaşına kadar da vermeyi düşünüyordum. Ama yazınızı okuyunca sormak istedim.Sizce ne yapmalıyım. Gece sütü kesmeli miyim?

 • Bazı meyveli yoğurt reklamları iddaa edildiği gibi faydalı mı, sütün alternatifi olabilir mi?

 • Onu onermiyorum bunu onermiyorum. Her cocuk farklidir. Cocuklarimiz bir makine degil ve tek bir dogru yok. Yumurtayi yalnizca bulamacla yiyorsa bulamac yiyecek. Siz 20 30 yasinda birinin yalnizca bulamac yedigini gordunuz mu? Elbetteki zamani geldiginde alisip bizim gibi kahvalti da edecekler. Yalnizca corbayla beslenebiliyorsa corba ile beslenecek. 11 de uyuyabiliyorsa 11 de 1 de uyuyabiliyorsa 1 de uyuyacak. Sirk hayvanindan soz etmiyoruz. Bir bireyden soz ediyoruz. O yuzden boyle kurallar koyup buna uyamayan 1-2 yasindaki bebeklerinize de kendinize de hayati zehir etmeyin. Cocugun daha disleri cikmamis normal kahvaltidan soz ediyorsunuz. Siz yutun bakalim cignemeden nasil midenizde tas gibi oluyor.

 • Oqlum 2 yasını bıtırdı anne sütünü bıraktrcam ama ha qı sutu wercem bılemıorum paket süt wersem hanqısını wermem qerekır yada hanqı sutu wermelıyım?

  • Yeterli peynir ve yoğurt yerse süt içmesine gerek yok. Ama illa süt içsin diyorsanız güvenilir otlayan inek sütü, onu bulamazsanız günlük süt…

 • hocacam mrb.kızım 1 yasına girdi emziriyorum ama sütüm yetmediği için yatmadan önce 150 ml devam sütü veriyorum.devam sütü yerine günlük sütmü vereyim yada devam sütüne devam mı edeyim?

 • Merhaba ,

  10,5 aylik bebegim sadece aksam ve gece devdm sutu iciyor .gece beslemesini kesersem hic sut ucmiycek .8. Aydan beri annesutu icmiyor.gunduz kahvalti yumurta peynir kusluk meyve oglen kiymali etli sevbze yemegi- puresi yada et balik kofte yanuna sevze puresi ikinde yogurt aksamda devamsutu yada muhallebi yediriyorum.kilo alimizi az 8,5 kg.mamayi gunduz icmiyorne yapmaliyim
  Gece beslwmesini kesersem hic devam sutu icmese olurmu .

  Birds 10 aylik bebekleredw gunluk bir menu olsaydi keske.

 • Oglum 27 aylik bir gunde toplam olarak sunlari yiyor. Yeterli midir?
  1 seftali. 1 muz. 1 kucuk elma(rendelenmis).
  1 yumurta kati. 2 yada 3 adet zeytin
  2 kase kiymali sebze puresi
  1 kasede irmikli muhallebi su ile.
  5 adet sanfistgi 7 8 adet kabak cekirdegi

  Hicbir sekilde sut peynir kasar yogurt kefir sutlac ayran yogurt corbasi vb yediremiyorum. Her turlusunu denedim hem tat olarak zenginlestirdim hem sekil olarak cok sevimli sunumlar yaptim. Kim ne onerdiyse de yaptim. Pes ettim artik. Puturlu taneli yemeyi biliyor ama pure yerine bizim yemeklerden verince 1 2 tatli kasigindan fazla yemiyor. Bana nasil bir yol onerirsiniz. Yedikleri cok az degil mi sizce

  • Artık erişkin tipi beslenmeye geçmenizi ve püre yerine normal yemek vermenizi,
   Süt türevi yiyecekleri denemeye yılmadan devam etmenizi ve gelişim ve kan değerlerinin kontrolü ve beslenme danışmanlığı almak için bir çocuk uzamanına başvurmanızı öneririm.

   • Merhabalar doktor hanım,
    Yazınızı öylr bir anda okudum ki imdadıma yetiştiniz.kızım2 hafta sonra 1yaşına girecek.şimdiye dek sadece anne sütü aldı,sütün azalsa da devam sütü içiremedik.eksikliği takviye amaçlı devamlı yoğurt-ayran-peynir verdik.şimdi sütüm tamamen kesildi inek sütünü bir kaç kez denedim içmedi.dediğiniz gibi süt ğrüblerine agırlık verdik.yalnız benim kafama şu takılıyor;anne sütü aldıgı dönemde daha çok sıvı alabiliyordu vücudu.şimdi sıvı ihtiyacını su ve ayranla takviye etmeye çalışıyoruz ama yeterli gelip gelmediğini bilemiyorum.günde ne kadar sıvı tüketmeli 1 yaşındaki çocuk?
    Teşekkürler

  • Öncelikle bebeğinizde iştahsızlık yapabilecek bir sorun olup olmadığının anlaşılması için bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririm.

 • Benim kızım 22 aylık. 12 kilo. Çok iştahsız sadece ayran ve sulu şeyler,meyve yiyor. Diğer gıdalardan hiç yemiyor ne yapabilirim? Cevaplarsanız sevinirim.

 • Merhaba benim oglum 19 aylik anne memesine cok duskun ve gece uyanip saatlerce emiyor yavas yavas memeyi keseyim diyorum asla zapt olmuyor inek sutu icmiyor ayran yogurt ve labne peynir yiyor labne peyniri oneriyor musunuz bir de konusmuyor hala cok mu gecikti soylenen herseyi ywrine getiriyor ama konusmuyor anne baba bile demiyor ne onerirsiniz

 • Benim 18 aylik oğlum var ancak emmek istiyo gece saat başı kalkıyor ve süt de içmiyo muhallebi tarzı şeylerde yemiyor sütü hersekilde verdim içmeden sabahları reçel ve yumurtanın sarisini yiyorum ve portakal suyu başkada bişey yemiyor süt İçmesi istiyorum ne yapmaliyim

   • benim çocğum ne süt içiyor ne peynir yiyor zorla cok az yoğurt yedirebiliyorum bilmediği birseyi asla yediremiyorum 3 buçuk yasına yaklastı ne yapmam gerekiyor

 • Merhaba, 16 aylık oğluma anne sütü haricinde hiçbir süt vermedim. Çalışırken süt stoğunu yerinde tutmak iyice zorlaşmaya başladığından, gündüz 1 öğün devam sütü 1 öğün anne sütü alsın dedim ve hipp devam sütü denedim. O gün bu gündür biberondan bir daha bırakın devam sütünü, anne sütünü dahi içmedi. 1 aydır biberon, kaşık, bardak her türlü yoldan anne sütünü reddediyor. Böylelikle sabah-akşam-gece emzirme haricinde anne sütünü alamaz oldu. Akşam eve geldiğimde emmek için üzerime atlıyor resmen. Sağmaya devam edip, muhallebi şeklinde verdiriyorum gündüzleri sütünü. Ancak normalde yokluğumda toplamda 250 cc süt olan çocuk, şimdi ben gelene kadar 40-50 cc lik sütle yapılan muhallebi ile yetiniyor. her zaman olduğu gibi iki ayrı öğünde yoğurdunu ve sabahları 3-4 kaşık labne peynirini yemeye devam etse de, beslenmesindeki 250 cc süt eksikliğinin yerini koyamamak beni üzüyor. 16 aydır en zor zamanda dahi formül mama-devam sütü vermem diye direttikten sonra, 1 kez devam sütünü denemek ve sonucunda bebeğinin su haricindeki dışarıdan sıvı alımını kesmesi büyük pişmanlık. Bebeğin bu denli psikolojik reddini normal buluyor musunuz?

  • Psikolojik demeden önce bir çocuk doktoruna başvurup iştahsızlığa neden olabilecek bir durum olup olmadığının anlaşılması gerek.

 • Merhaba kızmda inek sütü alerjisi var bu aralar özel formül mamasını yemiyor 21 aylık diş çıkarıyor ve kalsiyum a ekstra ihtiyacı var çok üzülüyorum ne yapmam gerekir bilemiyorum aramızda mama yüzünden savaşlar çıkmaya başladı dişleri zaten geç çıktı 10 tane dişi var süt ürünleri tüketmediği için dişleri nin geç çıktığını düşünüyorum yumurta balık kuzu etinden bol bol faydalanıyor 11.800 kg 90 cm boyu başka ne yedirirsem yardımcı olur cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler. …

 • Hocam sut ve sebze reddi yasiorum 2yasinda 2 yas sendromundanmi cok uzuluorum peynirde sadece krem peynir yior neyapmam lazim kan vs tahlil yaptirdim bi sorunumuz yok sukur 1 aydir agizna surduremiorum kokularindan anlior yani

 • Merhaba benm oglum iki yasinda memedn yeni kestim hic bi seklde sut icmiyor peynir yogurt mama yemiyor sadece ictigi cok az ayran ne yapmaliyim

 • iyi günler benim kızım 18 aylık süt içmiyor ve geceleride çok emiyor gündüzde pek yemiyor hiç iştahı yok kilosu 9400 sizce napmalıyım

 • merhabalar oğkum 21 aylık beni emiyor ve mama veriyordum …tüm süt ürünlerini az da olsa yiyor meyveyi tek şekilde yemeyi seviyor.ama süt içmiyor alıştırma konusunda neler yapabilirim

 • Merhabalar kızım bugün 3 ayını doldurdu ve gündüzleri emmiyor geceleri emiyor gündüzleri zorla veriyorum ve çok ağlıyor ne yapmam lazım

 • Merhaba kolay gelsin benim kizim 2 aylikken sütüm kesildi ve aptmail bebelac hic tuketmedi hep ari maaa yedi 6 aylikken corbalara ek gidalar başladık ama onuda cok yemedi suan 1 yasinda ve yemeklerini de ole yemiyor boy olark ayina gore uzun diyorlar ama kilo olarak cok geride ve hayla süt içmiyor ne peynir ne bisey sadece cok uyuyor ben ne yapmaliyim?

 • Mrb benim kızım 3 aylık beni emiyor mama içiyor emzik emiyir ama göğsümü tutmuyor yeni bir haftadır öyle oldu Lütfen ne yapmalıyım söyleyin

 • Merhaba bebeğim 12 aylık 4 dışı çıktı diyerleride geliyor sanırım süreli kısılıyor ağlıyor süt mama vb yemiyor iştahsızlığı var herşeye kafasını çeviyor resmen çocuk aç ne yapabilirim . 1 hafta öncesine kadar günlük mama alımı 400 ml buluyordu

 • Elif hanım merhaba 31 aylık kızım var 92 cm boyu 16 kilo
  4 ay önce emzirme dönemi sona erdi.Anne sütüne düşkün bir bebekti ek gıdaları benim ısrarlarım karşılığında yemeyi kabul ediyordu. Şuanda kesinlikle süt içmiyor muhallebi yapıyorum pirinç ununu sütle birlikte pişirip veriyorum.ve yoğurt tüketimi var ayranda içiyor.Beslenmesine Eklemem gereken birşey varmı gelişimi sizce normal mi?

Yorum Bırak