Yaşam

Çocuklar sporla büyüyor

Yeni nesil anneler olarak hepimiz imkanlarımız dahilinde çocuklarımızın sağlıklı gelişimi için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Doğal ve sağlıklı beslemeye çalışıyor, okul araştırırken kılı kırk yarıyor, onlarla kaliteli ve etkin saatler geçirmeye çabalıyoruz.. Tüm bunları yaparken ihmal ettiğimiz bir gerçek var: ‘’O da çocuklarımızın gelişimini sporla desteklemek’’. Bunu ben söylemiyorum, P&G tarafından yapılan Türkiye Spor Haritası araştırma sonuçları söylüyor.

Sporun, çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkısı büyük. Çocuğunuzun spor yapması, sadece profesyonel olmak için değil hayatı boyunca programlı yaşayıp hem hayatın keyfini hem sorumluluklarını yerine getiren bir birey olmak için çok önemli bir faktör. Mevcut bilimsel veriler sporla erken yaşta tanıştırılan ve bir spor dalı ile uğraşan çocukların, obeziteye yatkınlıklarının daha az olduğu yönünde. Buna rağmen P&G tarafından ülkemizde yapılan Türkiye Spor Haritası araştırma sonuçlarına göre her 100 çocuktan sadece 2’si spor yapıyor. Profesyonel spor yapan çocukların oranı ise sadece %1. Aynı araştırmanın sonuçlarına göre çocuklarımız günde 2 saatini bilgisayar başında geçiriyor ve spor yapma oranları maalesef tatillerde bile artmıyor.

İşte P&G Türkiye ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK), bu araştırmadan yola çıkarak, annelerin çocuklarını spora yönlendirmelerini teşvik etmek amacıyla, ülke çapında Olimpik Anneler projesini başlattı. Temel hedefi ‘’ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak’’ olan bu proje kapsamında, annelerin çocuklarını spora yönlendirmeleri amacıyla sporcu anneleri, çocuklarına spor yaptıran anneler ve fikir önderlerinden oluşan Olimpik Anneler Kurulu oluşturuldu. Türkiye’de spor alanında kurulmuş ilk sivil toplum örgütü olan bu kurulun üyeleri, projenin ülke çapına yayılması için Türkiye’nin farklı bölgelerinde ve halk ile bir araya gelerek bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Olimpik Anneler projesinin temel hedefi, ülke çapında çocukların spora teşvik edilmesi için farkındalık ve bilinç oluşturmak. Profosyonel sporcu yetiştirmekten ziyade sporun çocukların hayatına kattığı sosyalleşme, disiplin, özgüven gibi değerlerin vurgulanacağı bu proje ile aynı zamanda anneler, sporun insan hayatına kattığı fiziksel, ruhsal ve mental sağlık konusunda da bilinçlendirilecek. P&G de bu projeye destek vermek için Nisan ayı itibarı ile 1 paket= 1 destek kampanyası ile alınan her P&G ürününden elde edilen gelirin bir kısmını bu projeye bağışlayacak.

Spor yapan çocuk oranı gelişmiş ülkelerin gerisinde kalan, olimpik başarılara hasret ülkemiz için son derece faydalı bir proje. Hareketsiz şehir hayatı, bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen saatler düşünüldüğünde spora yönlendirilmiş bir nesil, sağlıklı bir nesil demek aynı zamanda. Tüm annelerimiz çocuklarının spor yapmasına destek vererek birer Olimpik Anne olabilir, #OlimpikAnneyim etiketi ile sosyal medyada çocukları ile spor yaptıkları anları paylaşabilir, aldığı her P&G ürünü ile Türkiye’deki tüm çocukların spor yapmasına destek olabilir. Olimpik Anneler projesi ile ilgili detayları www.olimpikanneler.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak