Çocuk Beslenmesi

Doğal mikrop öldürücü olarak ham bal

Bal, doğanın insanoğluna sunduğu en tatlı hediye. A vitamini, potasyum, klor, kükürt, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum, silis, demir, mangan ve bakır içeriyor. Peki bu harika yiyeceğin antibakteriyal ve antiviral yani bakteri ve virüs öldürücü özellikleri olduğunu biliyor muydunuz?

Bal, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından öksürük kesici olarak da tavsiye ediliyor. Bu nedenle öksürüğün eşlik ettiği grip ve nezlede bir bardak ılık (sıcak değil) süte eklenen bir tatlı kaşığı balın öksürük sıklığını azaltıp, çocuklarda uyku kalitesini artırdığını gösteren çalışmalar var. Böylelikle balın sadece öksürüğü hafifletici etkisinden değil, antioksidan ve mikropları öldürücü etkisinden de faydalanmış oluyoruz. İsrailde 2012 yılında yapılmış bir araştırmada 300 çocuğun yarısına, yatmadan 10 dakika 10 gram bal, yarısına da plasebo veriliyor. Bal verilen gruptaki çocukların öksürük sıklığının azaldığı, uyku kalitesinin ve uyku süresinin arttığı bulunuyor.

Geçtiğimiz Eylül ayının son haftası Antalya’daydım biliyorsunuz. Uluslararası Bal Komisyonu Kongresi IHC 2017’ye katıldım. Arı ürünlerinin çocuklarda kullanımı ile ilgili bir sunum yaptım. Orada arıların, küresel iklim değişikliği nedeni ile sayılarının çok azaldığını ve o yüzden tüm dünyada ve doğal olarak da ülkemizde bal üretiminin azaldığını öğrendim. Dolayısı ile bal ve diğer bal ürünlerini alırken çok dikkatli olmak lazım. Biz eve bal olarak Beeo çam balı ve diğer ham bal karışımlarını alıyoruz. BEE’O İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent’e bağlı bir firma. Uzman gıda ve ziraat mühendislerinden oluşan bir kadrosu var. 4 yılda 6 farklı ödül kazanmışlar. Bunlardan biri de TÜBİTAK TTGV TÜSİAD teknoloji ödülü… Çağın kakao fındık ham bal karışımını çok seviyor. Ben ham bal, propolis, arı sütü karışımını çok severek tüketiyorum. Kahvaltı soframızdan da BEEO ham balı eksik etmiyoruz.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5478293/
Cohen H.A., Rozen J., Kristal H., Laks Y., Berkovitch M., Uziel Y. Effect of honey on nocturnal cough and sleep quality: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. Pediatrics. 2012;130(3):465–471. [PubMed

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak