Uyku

Gece diyalogları

uyku, uyku egitimi

Daha önce bahsetmiştim Çağın uyku sorunu olan bir çocuk(tu). Bir yaşına gelene kadar, günümün yarısı Çağın’ı uyutmaya çalışmak, diğer yarısı da uyur halde tutmaya çalışmakla geçti. Daha sonra  yavaş yavaş uyku düzeni oturmaya, gece uyanmaları azalmaya başladı.

Okula başlaması ile  birlikte daha hızlı uykuya geçmeye başladı ve gece uyanmaları da hemen hemen bitti diyebilirim. Ama ben gene de bir süre daha o uyanmasa da sanki uyanmış gibi belli saatlerde kalkmaya devam ettim. Alışkanlıktan tabii… Kalkıp, üstünü örtüyor, terleyip terlemediğini-üşüyüp üşümediğini kontrol ediyordum. Zira pek çok çocuk gibi Çağın da geceleri üzerinde yorgan-battaniye tutmuyor. Genelde üzerini örtmem ile  havada savrulan bir tekme ile yorganı atması bir oluyor.

Her ne kadar artık gece kesintisiz uyuyor olsa da son zamanlarda  yeni bir alışkanlık geliştirdi: Bazı geceler kalkıp, beni uykumun en tatlı yerinde uyandırıp  saçma sapan sorular sorular soruyor. Bunu niye yapıyor bilmiyorum. Tahminimce gece yalnız kalıp kalmadığını kontrol ediyor. Kendince bir çeşit yoklama alıyor yani. Bu uyanmaların sıklığı arttı bu günlerde. Ben de bu gece yatmadan önce karşıma alıp konuştum ve ”suyu bittiğinde, bir yeri ağrıdığında, tuvaleti geldiğinde beni uyandırabileceğini ama birazdan sizinle paylaşacağım saçma sapan nedenlerden dolayı beni uyandırmasının beni çok yorduğunu ve uykusuz bıraktığını” anlattım. Anladı mı bilmiyorum ama ben en azından kendi derdimi ona anlattım.

uyku

Sabah, servisten önce balkonda kestirme seansı

Aşağıdakiler gecenin bir yarısı anneyi uyandırmak için bahane değildir:

Zebram nerede? /(Zebra bir çeşit uyku arkadaşı) Anneciğim zebra her zamanki gibi yatağının içinde.

 Susadım. / Yatağının yanında su dolu bir bardak var, kalk ve iç lütfen.

Gece lambası sönmüş./ Nasıl yakılacağını biliyorsun canım.

Sabah oldu mu anne? / Sabah olduğunda ben zaten senden önce uyanmış olacağım anneciğim.

Sırtım kaşındı anne. 

Odada sinek var galiba anne. / Bu mevsimde  sinek olmaz oğlum.

Bugün oyuncak günü mü kitap günü mü anne?

Sizin evde durum ne? Siz gece hangi muhteşem gerekçelerle uyandırılıyorsunuz?

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak