Çocuk Çocuk Sağlığı

Grip için doğal çözümler

Grip salgını tüm hızıyla sürüyor. Geçen hafta size gripten korunma yollarından bahsetmiştim. Basit birer virüs enfeksiyonu olmalarına rağmen tıp henüz grip ve nezlenin çaresini bulabilmiş değil. Evet bazı antiviral tedavi yöntemleri mevcut ama hem etkinlikleri tartışmaya açık hem de Amerikan Pediatri Akademisi sadece belirli durumlarda kullanılmasını öneriyor. Biz doktorlara da : Grip/nezle olmuşsunuz. İlaçla bir haftada, ilaçsız 7 günde iyileşirsiniz demek düşüyor. Bu durumda  grip için doğal çözümler devreye giriyor. İşte size bilim dünyası tarafından desteklenen grip için doğal çözümler.

Bal

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından öksürük kesici olarak tavsiye edilmektedir. Son çalışmalar, balın öksürük ilaçlarından daha iyi ve etkili bir öksürük giderici olduğunu göstermektedir. Bu nedenle öksürüğün eşlik ettiği grip ve nezlede bir bardak ılık (sıcak değil) süte bir tatlı kaşığı bal katıp çocuklara içirmenizi öneririm. Böylelikle balın sadece öksürüğü hafifletici etkisinden değil, antioksidan ve mikropları öldürücü etkisinden de faydalanmış olursunuz. Botulizm riski açısından bir yaş altındaki bebeklere bal verilmemelidir.

grip için doğal çözümler

Tavuk suyuna çorba

Grip için doğal çözümlerden biri de nezle ve gribe iyi geldiği halk arasında yüzyıllardır bilinen ve uygulanan tavuk suyuna çorba. Tavuk suyu, sistein adı verilen ve mukus inceltici bir tür amino asit içerir.Yine tavuk suyu, savunma sistemimizin en önemli parçalarından olan beyaz kan hücrelerini mikroplarla mücadelesini destekler. İltihap giderici özelliği vardır,besleyicidir ve vücuda sıvı takviyesi yapmamamızı sağlar. Çalışmalar sıcak tavuk çorbasının, solunum yollarının iç yüzeyini kaplayan ve bakteri ve virüslere karşı vücudu koruma görevi bulunan siliya denen küçük tüycüklerin hareket yeteneğini artırdığını da gösteriyor. Benim önerim tavuk suyuna çorba yaparken  tavuğu haşladığınız suya bir kaç tane havuç eklemeniz.  Bol miktarda beta karoten içeren havuç güçlü bir antioksidandır. Çorba piştikten sonra bir çay kaşığının ucu ile zerdeçal ekleyebilirsiniz. Zerdeçal antioksidan ve iltihap giderici özellikleri iyi bilinen bir bitkidir.  Bu çorba, tuzsuz ve baharatsız olmak kaydıyla sekizinci aydan sonra tüm çocuklara güvenle verilebilir.

grip için doğal çözümler

Uygun nemlendirilmiş oda havası

Bunun için üretilmiş oda nemlendiricilerinden edinebilirsiniz veya soba veya kaloriferin üzerine su dolu bir kap koyabilirsiniz. Oda nemlendiricisi kullanırken dikkat etmeniz gereken şey cihazın kullanım talimatlarına uygun olarak günlük su değişiminin ve su hazne temizliğinin yapılmasıdır. Aksi halde küf, mantar ve bakterilerin haznede birikmesini sağlayarak hastalığa davetiye çıkarmış olursunuz. Yatmadan önce yaptıracağınız sıcak bir banyo ile  solunum yollarında birikmiş sıvıların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun başını yükseltin

Böylece solunum yollarında birikmiş sıvı ve mukusun daha kolay akmasını sağlarsınız. Bir yaş altı çocuklarda ani bebek ölümü riskini artırdığı için yastık kullanımını önerilmemektedir. Küçük bebeklerin başını yükseltmek için yatağının altına bir battaniye veya yastık koyabilirsiniz.

Bol sıvı alımı

Grip veya nezle geçiren çocuğunuza her fırsatta sıvı teklif edin. Özellikle gribe ishal ve kusma da eşlik ediyorsa. Emiyorsa sık sık emzirin. Su, bitki çayları, ayran, kefir, süt, evde sıkılmış taze meyve suları hasta çocuğunuza güvenle verebileceğiniz içeceklerdir. En ideali su ve anne sütüdür. Sıvı verirken küçük yudumlarla ve yavaş yavaş içmesine dikkat edin. Hızlı sıvı alımı çocuğunuzun kusmasına neden olabilir. Yeterli sıvı alma, solunum yollarındaki mukusu incelterek bebeğinizin daha rahat nefes almasını sağlar.

Zencefil

grip için doğal çözümler

Zencefil, belki de grip için doğal çözümler arasında en bilindik olanıdır. Zencefilin iltihap giderici özelliklerini destekleyen bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bir yaşından büyük çocuklarınıza ve çok az miktarda kullanmalısınız.

Tuzlu su

Bir litre suya ekleyeceğiniz 9 gram  tuz ile çocuğunuzun tıkalı burnunu açabilirsiniz. Böylece açık solunum pasajı ile hem tüm geceyi rahat geçirir.

Sambucus (Mürver ağacı özü)

Sambucus veya elderberry de denen mürver ağacı bitkisinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine hatta direkt grip virüsü üzerinde antiviral etkisi olduğuna dair yayın sayısı gittikçe artmakta. Vikinglerin soğuk iklim şartlarında dayanıklılıklarını artırmak için kullandıkları sambucus ekstresi için ne yazık ki çocuklar üzerinde yapılmış bir güvenilirlik ve etkinlik çalışması bulunmadığı için bu bitkiyi çocuklarda minimal miktarda ve temkinli kullanmanızı öneriyorum.

Önemli uyarı: Bitkilerin de yan etkilerinin olduğunu, tıpkı ilaçlar gibi faydaları kadar zararları ve bazı istenmeyen etkileri de olabileceğini unutmayın ve çocuğunuzun sağlığı ile ilgili kararları doktoruna danışarak alın. Bir bitkinin veya ilacın yüzyıllardır kullanılıyor oluşu o ilacın veya bitkinin tamamen güvenilir olduğunu göstermez. Tıpkı ilaçlar gibi bitkilerin de yan etkileri olabileceğini de aklınızda tutun.

Kaynaklar

1)https://www.jstage.jst.go.jp/article/bbb/76/9/76_120112/_article

2)http://www.webmd.com/cold-and-flu/features/treating-flu-at-home

3)http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19682714

4)http://pediatrics.aappublications.org/content/130/3/465.full?sid=cfde7c37-4cd1-4e97-8d74-ea764a5612

5)http://aapnews.aappublications.org/content/32/12/32.5.full

6)http://www.amjmed.com/article/S0002-9343(07)00876-5/abstract

 

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

18 Yorum Var

 • Canım çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Bu mürver ekstresinin efervesant tabletini kullandım ve inanılmaz alerji yaptı. Ellerim ayaklarım kıpkırmızı oldu ve şişti acayip kaşınıyor. Perişan oldum. 2 hafta önce de aynı şey olmuştu ama ben antibiyotik dokundu ağır geldi zannettim. Meğerse o değil de bu alerji yapmış. Dün bundan alıp 1 saat içinde aynı durum olunca anladım. Hayatımda ilk defa bir şeye alerjim oldu. Hiç duydun mu böyle birşey? Öptüm Ece

  • Sevgili Ece,
   Çook geçmiş olsun. Yazıda da belirttiğim gibi, bitkilerin de yan etkileri var, tıpkı ilaçlar gibi.Gene bitkilerin de faydaları kadar zararları ve bazı istenmeyen etkileri olabileceğini unutmamalıyız. Bir bitkinin veya ilacın yüzyıllardır kullanılıyor oluşu o ilacın veya bitkinin tamamen güvenilir olduğunu göstermez. O yüzden bitkiler veya bitkisel olduğu iddia edilen ilaçlar, özellikle çocuk yaş grubunda kullanılırken çok dikkatli ve uyanık olmak zorundayız ve mümkün olduğunca kısıtlı miktarlarda kullanmalıyız.

 • bebeğim 6 aylik cok öksürüyordu doktoruna goturduk buronsıt başlangıcı dedi ilaç verdi ama ilaçları alınca daha cok öksürüyor cok tedırgınım daha once sureklı kusuıyordu sımdı ıse balgam geliyor kusamıyor bı kussa rahatlar dıyorum kendı kendıme ayyy yardım edın ne yapmalıyım:(

  • Eğer bebeğinizin öksürüğü artmışsa ve kusması başladıysa doktorunuza tekrar başvurmalısınız.

 • bu sorunu nereye yazacağımı bilemediğim den buraya yazıyorum lütfen kusura bakmayın konu dışı olduğu için …benim oğlum 7.ayına yeni girdi kabızlık sorunu var sert ve katı olarak yapıyor daha doğrusu yapamıyor totosunun ucunda kalıyor o kadar zorlanıyor yaptığı keçi kakası gibi ne yapmalıyım bitkisel olarak ne iyi gelir

  • Öncelikle bebeğinizin kabızlığa neden olabilecek organik bir rahatsızlığı olup olmadığının ayrıntılı bir muayene ve labaratuar tetkikleriyle ortaya konması lazım. Bunun için bir çocuk doktoru tarafından değerlendirilmesi uygun olur. Kabızlık ne zamandan bu yana var? Doğduğundan bu yana mı var yoksa yeni mi başladı? EK GIDA olarak ne veriyorsunuz? Ek gıdaya geçiş döneminde kabızlık oluşması sık görülen bir durumdur. Kuru kayısı, kabak, armut vb kabızlık sorununu çözmeye yardımcı olacaktır.

 • Kızımın bağışıklık sistemi sanırım pek iyi değil sürekli hasta oluyor grip nezle öksürük ve ateş hiç eksik olmuyor kansızlıkta var yaşıtkarına görede çok çabuk yoruluyor tabi doktora götürsekte bi grip ilacı veriyolar bizim istediğimiz bağışıklığını sağlamlaştırmak kansızlığını giderebilmek öksürüklerinide azaltmak ne yapabiliriz doğal olarak ne verebiliriz?

  • Öncelikle kansızlığın özellikle de demir eksikliğinin bağışıklık sisteminin zayıflatarak sık hastalanmaya yol açtığını hatırlatmak isterim. Sonrasında bir uzmana gidip, bağışıklık sisteminin zayıf olmasını sağlayacak bir hastalığı olup olmadığının araştırılmasını ve kansızlık varsa, kansızlığın derecesine göre eğer doktorunuz önerirse gerekirse ilaç kullanmanızı öneririm. Onun dışında yazıda gerekli önerilerimi yaptım zaten.

 • benim oğlum 4 aylıkken havlar tarzında oksurugu başladı ateşi yoktu 2 nefes aciçi iğne yaptılar antıbıyotık verdiler düzeldi şimdi 6 aylık gene aynısı gogsu tıkalı ateşi yok neden oluyor acaba alerjikmi yoksa usutmektenmi

  • Ek semptom varsa doktora gtimelisiniz yoksa burun açıcı veya tuzlu suyla burnunuzu açabilirsiniz.

 • Merhaba benim 3 yaşında kiz çocuğum var bağışıklık sistemi çok zayıf buna doğal tedavi ne yapabilirim. Doktorumuz da sağolsun elinden geleni yapıyor yalnız ben hep doğal yolu severim yardımcı olur musunuz.. Saygılarımla

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmesi ve aşılarını olması yeterli.

Yorum Bırak