Çocuk Çocuk Sağlığı

Gripten korunma yolları

Bu aralar etrafımdaki (özellikle de çocukları kreşe/okula giden) tüm anne babaların gündeminde grip ve soğuk algınlığı var. Ortalıkta burnu akmayan, ateşlenmeyen, öksürmeyen çocuk yok gibi. Anne ve babası her gün defalarca grip mikrobu ile karşılaşan bir çocuk olarak Çağın da bu hastalıktan nasibini aldı ve geçen haftayı evde yatarak geçirdi. Ortalıkta bu kadar grip, soğuk algınlığı varken ben de istedim ki size gripten korunma yolları hakkında biraz ipucu vereyim.

gripten korunma yolları

Grip sonrası nebül ilaçlar kullanmak zorunda kaldık

 Gripten korunma yolları

Emzirin

Emzirmek, şüphesiz gripten korunma yolları arasında en basit, ucuz ve güvenilir olanıdır. Anne sütü bağışıklık arttırıcı maddelerle doludur ve bebekler için mikroplara karşı üst düzey bir koruma sağlar. Araştırmalar, yaşamın ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde  zatürree, otit, bronşit gibi griple ilişkili komplikasyonların gelişme ihtimalinin daha az olduğunu göstermektedir.

Grip aşısını düşünün

Risk grubundaki çocuklara grip aşısını yaptırın. Amerikan Pediatri Akademisi 6 aydan büyük tüm çocukların ama özellikle de astım, şeker, nörolojik hastalığı, bağışıklık sistemi bozukluğu olan yani ciddi grip geçirme riski olan kişilerin ve bunların yakın çevresinin aşılanmasını önermekte. Bunun yanında sağlık personeli ve 6 aydan küçük çocukların yakın çevresi, tüm hamile ve hamilelik planlayan, emziren kadınları da aşılanması gereken grup olarak belirtmekte. Ülkemiz Sağlık Bakanlığı önerileri de benzer yönde. Grip aşısı yaptırırken her tıbbi girişimin/ilacın ciddi yan etkileri olabileceğini aklınızda tutarak, doktorunuzla konuşarak ve çocuğunuzun gerçeklerini göz önüne alarak,risk/fayda analizi yaptıktan sonra karar verin. Grip aşısının koruyuculuğunun % 70 ler civarında olduğunu ve yan etkileri olabileceğini de göz önünde bulundurun.

 Elleri temiz tutun

Gripten korunma yolları arasından en önemlisi el hijyenine dikkat etmektir. Çocuklara en az 20 saniye sabun ve su ile ellerini yıkaması gerektiği öğretin ve gün içinde sıkça yıkamasını sağlayın . Eğer okula/kreşe gidiyorsa el yıkama kurallarına okulda da uyulması gerektiğini öğretmenine hatırlatın.

gripten korunma yolları

Elleri ağız, yüz ve burundan uzaklaştırın

Ellerin göz, yüz, ağız ve buruna temasını önlemeye çalışın. Grip vücudumuza yüz, göz, ağız ve burundan giriş yapar.

 Öksürürken ağzınızı kapatın

Çocuğunuza öksürürken ve hapşırırken, ağzını ve burnunu elinin tersiyle, dirseği ile veya bir kağıt mendil yardımıyla kapatmasını öğretin. Ve öksürük-hapşırık sonrasında ellerini yıkamasını hatırlatın.

 Yüzeyleri temizleyin

Özellikle evde bir grip hastası varsa merdiven korkulukları, kumanda, kapı kulpları ve lavabolar gibi sık dokunulan  yüzeyleri silin. Bu silme işlemi için çamaşır suyu veya  mikropları öldürecek herhangi bir temizlik maddesi kullanabilirsiniz. Okulda da yüzeylerin uygun bir temizlik maddesi ile silindiğinden emin olun.

gripten korunma yolları

Dumansız hava sahası yaratın

Evinizde veya arabanızda sigara içilmesine izin vermeyin. Gripten korunma yolları için diğer önerileri yerine getirseniz bile  pasif sigara içiciliği griple ilgili komplikasyonlara çocuğunuzu daha duyarlı yapabilir. Sigara dumanına maruz kalan çocukların gripten iyileşme süreleri daha uzun bulunmuş.

 Herşeyi paylaşmayın

Çocuğunuza bardak, kaşık, çatal, havlu gibi eşyaların kişsel olduğunu ve başkaları ile paylaşılmaması gerektiğini öğretin.

Ortamı nemlendirin 

Gripten ve soğuk algınlığından  korunmak için yaşanan ortamın nemi iyi ayarlanmalı. Kuru hava, solunum yollarında bulunan ve mikropları yakalama fonksiyonu olan, silia adı verilen tüycüklerin işlevini azaltır. Çocuğunuzun odasında kaloriferin/ sobanın üzerine su dolu kaplar koyabilirsiniz veya bu amaçla satılan ürünleri kullanabilirsiniz.

Havalandırın

Kapalı, havasız ortamlarda hastalığın yayılımı daha kolay olacağından evi, odasını sık sık havalandırın, alışveriş merkezleri, toplu ve kapalı oyun ortamlarından bir süreliğine uzak durun. Okulda öğretmeni ile konuşarak, sınıfın çocuklar dışarıdayken, bir iki kez 2-3 dakikalığına havalandırılmasını sağlayın.

Hasta olduğu bilinen veya öksürük, hapşırık gibi belirtileri olan kişilerle çocuğunuzun mümkün olduğunca temas etmemesini sağlayın.

Beslenmesine özen gösterin

C vitamini, A vitamini, omega3, omega 6,  bağışıklık sisteminin sağlıklı işlev görmesini sağlar. Zengin bir C vitamini kaynağı olan kiviyi, omega 3 kaynağı olan ceviz, balık ve fındığı çocuğunuzun diyetinden eksik etmeyin.

Demir, çinko ve D vitamini eksikliği gribe yakalanmayı kolaylaştırır. Çocuğunuzda demir, çinko ve D vitamini eksikliği olmadığından emin olun.

Uykuya dikkat

Çocuğunuzun uykusunu iyi almasına özen gösterin. Uykusuzluk bağışıklık sisteminin işlevinin azalmasına ve hastalığın ağır ve uzun geçmesine neden olur.

Grip ile ilgili diğer yazılarım için şuraya ve şuraya bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

7 Yorum Var

  • Vazgeçmeyin ve belirli aralıklarla tekrar tekrar deneyin. Balığı farklı şekillerde pişirmeyi deneyin. Köfte veya balık çorbası olarak hiç denediniz mi?

  • Aynen söylediğiniz gibi 3yasindaki kızım kreşten grip olmuştu ve şuan 2aylik bebeğimiz bronşiolit ve hastanede yatıyorum. Keşke söylediklerini yapabilmek çok zor abla söz dinlemiyor. Bilgileriniziiçin teşekkür ederim

  • Merhaba. Kızım 7 ayını yeni bitirdi. 8 ayın içinde. Grip oldu. Acaba tavuk suyu çorbası yedirebilirmiyim. 8. aydan önce vermeyin demişsiniz. 8 ay dolmadan önce anlamına mı geliyor acaba. Teşekkürler

  • Merhabalar doktor hanim.oglum 6 aylik 4 gundur oksuruk ve burun tikanikligi var.ateşi yok balgamadi yoktu doktora goturduk ve kontorlde cok ciddi olmadigin sadece bogazinin tahris oldugunu ve.burnunu serum fizyolojikle acik tutmamizi ve atesini takip etmemizi soyledi.iki gun sonra 6.ay aşisi var aşi olmasinda bir sakinca var midir?

Yorum Bırak