Yaşam

Güncel Anne’nin Kara Listesi

Çocuk güvenliği, ev güvenliği, Güncel Anne'nin Kara Lİstesi

Gerek özel hayatımda gerekse günlük mesleki  pratiğimde pek çok şaşırtıcı, sinir bozucu, üzücü durumla karşılaşıyorum. Bunlardan bazılarını  sizlerle paylaşmak istedim. İşte Güncel Anne’nin Kara Listesi:

 • Çocuklarını oto koltuğunda oturtmayan ebeveynler. Daha da fenası ön koltukta kucakta, hatta direksiyondaki kişinin kucağında oturtup seyr-ü sefer eyleyenler. Güncel Anne’nin  Kara Listesi’nin başında yer almakta.
 • Aynı şekilde küçücük bebeleri  motosiklete bindirenler.
 • Çocuğunun yanında sigara içiren veya içen anne-babalar. Hele de çocuk astımsa…
 • Kaldırımları ve caddeleri  bebek arabaları ve engelliler için tehlikeli birer parkur olmaktan bir türlü çıkartamayan idareciler.
 • Pazar günleri hem de sabahın köründe tadilat yapan komşular.
 • ”Hııım bu bebek ne kadar da zayıf;  acaba sütün yetmiyor mu ?” diye ahkam kesen eş, dost, akraba konu, komşu, yaşlı teyze hatta bazen de doktorlar Güncel Anne’nin Kara Listesi‘nde önemli bir yer tutmakta.
 • Her türlü sağlıksız GDO’lu  ve zararlı besinleri sanki çook masum ve faydalı şeylermiş  gibi tanıtan firmalar (Boy uzatan meyveli yoğurt, sağlıklı margarin gibi).
 • Çalışan annelerin, süt izinlerini ve doğum izinlerini kullanmasında pürüz çıkaran bilumum yönetici, işveren ve iş arkadaşları.
 • Bebeklere ilk günden mamayı dayayan, doğru dürüst emzirme politikası geliştirememiş, sözde ”bebek dostu hastaneler”.
 • ”Nasıl olsa açık havadayız bir şey olmaz”deyip, çocuk parklarında fosur, fosur sigara içen anne babalar.

İşte Güncel Anne’nin Kara Listesi’nde bunlar var. Bu liste uzaaar gider. Siz de sizin kara listenizi açıklayabilirseniz sevinirim.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

18 Yorum Var

 • Aynen katılıyorum. Özellikle de çocuklarını arabanın ön koltuğuna oturtan insanlara ve araba da çocukları varken sigara içenlere çok sinir oluyorum.

 • Sütü olsun ya da olmasın, her anneye mama öneren sözde çocuk hekimleri,
  Daha fazla kar sağlamak adına çikolatalı kaşık maması çıkaran mama şirketleri,
  Kendi çıkarları uğruna ülkeye GDO girişini serbest bırakan cümle kurum ve kuruluşlar,
  Çocuklarımızı politika malzemesi yapan siyasetçiler…

 • çocuk bizim olduğu halde, aşı yaptırma, sürekli boy-kilo takibi gibi işlemleri zorla yaptırmaya çalışarak çocuğumuzu kamuya ait bir nesne gibi gören sağlık bakanlığı(sağlık ocaklarına bu iş zorla yaptırılıyor diye onlara laf atmak istemedim şimdi).

   • Herkes sizin gibi bilinçli değil maalesef. Çocuğun gelişiminin takibi ne kadar çok bebeği koruyor bilemezsiniz. Bizler azınlığız yazık ki, daha yeni oturan bebeğin biberonuna kola-fanta koyup içiren bir zihniyetten bahsediyoruz. Kendi gözümle görmesem inanmazdım. Sağlık ocakları takibini yapmasa çocuğunu belki doktora bile götürmeyecek insanlar var.
    Ben kızımın gelişim takibini kendi doktorumuzla gerçekleştirdim ama sağlık ocağındaki hemşirenin telefon edip kaydetmek için bu değerleri sormasından da hiç rahatsız olmadım. Aşı takvimini de bu kadar sıkı tutmalarının bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Siz yaptırmayacağım dediğinizde veya başka yerde yaptırdım dediğinizde inatlaşmıyorlar ki. Bakanlığın bu tutumu sayesinde bir çok hastalıktan korunuyor bu çocuklar. Şikayet edilecek değil bence takdir edilecek bir durum.

 • ben bu listeyi devam ettirirsem destan uzar gider..en iyisi hatırlayıp sinirlenmemek 🙂
  ama şuna bende tahammül edemiyorum..Defalarca uyarmama söylememe rağmen şeker ve çikolata yedirmeye çalışan “dede” kişisine ve üzerine de “siz vermessiniz, ben veririm” diyerek cevap vermesine sinir oluyorum..Kimseyi kırmakta istemiyorum ama beni yapmak istemediğim şeylere zorluyorlar..

 • aynen katılıyorum bu listeye. bir de eklemek istedigim, parkta cocuguna “cips-gofret-cikolata” yediren bir annenin zorla sizin çocugunuza da yedirmeye çalışması, siz karsı gelince de gaddar anne muamelesi yapması

 • Merhabalar,
  Siz bu yaziyi yazali bir buçuk yıl olmus; fakat ben araniza yeni katiliyorum. 16 haftalik hamileyim, anne, bebek, cocuk konularina ben de dahil oldum dogal olarak.
  Neyse kara listenizin her maddesi benim kara listemde de var. Bir de cocuguyla ilgilenmeyen, cocuk dikkat cekmeye calisirken; bacak bacak üstune atip sigarasini tüttüren anneler var.
  Aaaah bir de daha şimdiden anne sütünü kötüleyen, anne sütünün besleyici olmadigini bana soyleyen orta yas üstü kadinlar….
  Son bir sey daha -evet bu sefer son- normal dogumu kotuleyip, sezaryeni savunan, beni korkutmaya calisan kadinlar….

 • Merhabalar guncel anne. Benim kara listemde bir de demir ilaclari var Sitede epey aradim ama bulamadim. Piyasadaki demir preparatlari hakkında ne düşünüyorsunuz. Parabensiz bir ürün bulamadim. Siz ne önerirsiniz. Güvenip baslayamadim.

  • Paraben, sindirim enzimleri tarafından etkisiz hale getirildiği için ağız yolu ile alınması pek de bir sıkıntı oluşturmamakta. Asıl sorun krem, losyon vb. şeklinde ciltten alınmasında. Çünkü ciltten alınan paraben, etkisiz hale getirilemeden direkt kana karışıyor.

 • Normal seyirde gidecek olan dogumu sezeryan olarak gerceklestirmek isteyip de basaramayan ve doğumumu olabildiğince kötü bir şekilde gerçekteştiren doktorum listededir (her iki cihanda da kara liste) 🙂

Yorum Bırak