Bebek ve Çocuk Yemekleri

Havuçlu pankek

Okulların açılması ile birlikte Çağın kahvaltı konusunda gene ipe un sermeye başladı. Sabahın altısında kalkıp, ona binbir çeşit seçenek sunuyor, farklı tarifler deniyorum ama, yok, adam yemiyor. Normalde yumurta, peynir, zeytin, taze sebzeden oluşan kahvaltısını yapmaya bayılır aslında ancak bir süredir yumurta ile arasına kara kedi girdi çocuğumun. Oysa ki her gün bir tane yumurta yedirmeye çalışıyorum ona çünkü yumurta harika bir besin. Anne sütüne en yakın besinlerden biri. Eşsiz bir protein kaynağı. Demir, çinko, A vitamini ve D vitamini açısından önemli bir kaynak. Ben her sabah önüne şekilden şekile girmiş bir yumurta koyuyorum. O da büyük bir istikrar örneği göstererek yemiyor, sabahın köründe kalkarak ona yaptıklarımı. Krep, omlet, rafadan, haşlanmış…. Pankek bile yaptım ama ııh.. Nafile… Öyle olunca bu hafta sonu ben de farklı bir tarif deneyeyim ve yumurta inadını kırayım istedim ve ev ahalisine pankek yaptım. Tabii benim kafam sürekli ‘’tarifi nasıl geliştiririm?’’ diye çalıştığından bu tarifim de sade bir pankek olmadı. Şekli biraz yamuk oldu ama olsun. Önemli olan zarf değil mazruf…Şimdi gelelim havuçlu pankek tarifime….

havuçlu pankek

Havuçlu pankek için malzemeler
🌷Yarım havuç(rendenin ince tarafı ile rendelenmiş)
🌷Bir tatlı kaşığı ruşeym (@makarnalutfen )
🌷Bir yumurta
🌷Bir çay bardağı süt
🌷Bir çimdik tarçın
🌷Aldığı kadar tam buğday unu (kıvamı bozadan biraz daha koyu olacak)

Eğer bebeğinizin alerjisi yoksa 7/ 8. ayda sarısını, 1 yaşında beyazını başlayabilirsiniz.. DİKKAT! Yumurtanın renk değiştirene kadar çok uzun süre pişmesi besin değerini düşürür, az pişiririlmesi ise salmonella ve diğer mikropların bulaşmasına sebep olabilir

Havuçlu pankek yapılışı

Yumurtayı kırın. Üzerine sırası ile sütü, ruşeymli unu, tarçını ekleyin ve çırpıcı yardımı ile çırpın. Ben kabartma tozu kullanmadım katkı maddesi içerdiği için. Ancak siz, ‘’Benim misafirim gelecek, kabarsın, puf puf olsun.’’ diyorsanız o zaman kabartma tozu kullanabilirsiniz. Yağsız olarak yanmaz tavada pişirebilirsiniz. Kesinlikle çok pişmeyecek, pembeliği hafif kaybolmaya yüz tuttuktan sonra ocağın altını kapatacağız. Üzerine bal, tahin pekmez gezdirerek veya dilediğiniz bir çeşit peynir ile servis edebilirsiniz.

Havuçlu pankek tarifini bebeğinize için 12. aydan sonra pişirebilirsiniz. Ancak tarife süt yerine yoğurt ekleyerek ve yumurtanın sadece sarısını kullanarak yaparsanız 7. ay itibarı ile verebilirsiniz. Yumurta alerji riski yüksek bir besin. O yüzden ilk kez başladığınız tüm besinlerde olduğu gibi 3 gün bekleme kuralına uymalı ve beklenmeyen bir etki gördüğünüzde doktorunuza başvurmanızı öneririm. Havuçlu pankek dışındaki diğer bebek ve çocuk yemekleri tariflerime burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

Yorum Bırak