Kitaplık

Hediye kitap: O Tabak Bitecek! (mi) ?

Güncel Anne’nin bu sefer bir değil, iki değil, tam üç adet hediye kitap veriyor. Bu seferki hediye kitap, Gün Yayıncılık‘tan  O Tabak Bitecek! (mi). BEBEK BESLENMESİ HAKKINDA BİLDİĞİNİZ, DUYDUĞUNUZ, İNANDIĞINIZ TÜM EFSANELERİ UNUTUN! sloganıyla basılan bu kitap, bu yazının altına yorum bırakan tam üç adet Güncel Anne okurunun olacak.

O Tabak Bitecek! (mi) ?

O Tabak Bitecek! (mi) ?

Bebeği 5. veya 6 .ayını bitirip de ek gıdaya başlayacak anneler bir düşünme, kararsızlık dönemine girerler. Ne zaman ek gıdaya başlamalı? Bebeğim ek gıda için hazır mı? Ek gıdaya ne ile başlamalıyım? Çocuğum bu yeni yeme düzenine nasıl alışacak? Nasıl sorunsuz bir beslenme düzeni kurabilirim? İşte O Tabak Bitecek! (mi), tüm bu sorulara yanıt olacak, size ek gıdaya geçiş sürecinde ve daha sonrasında rehber olacak nitelikte bir kitap.

Bebek beslenmesi uzmanı Gill Rapley ve Tracey Murkett tarafından kaleme alınan kitap, klasik bebek beslenme kurallarının aksine kontrolü tamamen bebeğe bırakılmış bir beslenme düzeninden bahsetmekte. Bu kitap sayesinde çocuğunuz/bebeğiniz mutlu beslenme saatlerinde, yiyeceklerin tat, koku ve dokularını keşfederek kendi kendine beslenmeyi öğrenecek.

o ta

Yemek yemeyen bir bebek veya çocuk, anne-baba ya da ailenin diğer üyeleri olan dede, babaanne v.b. herkes için büyük sorun…
Yemek saatleri bazı evlerde hem çocuk için hem de aile bireyleri için gerçek bir işkence… Bakın kitabın arka kapak yazısını kaleme alan Sayın Damla ÇELİKTABAN kapakta neler demiş:
”Tanıdığım iki anneden biri çocuğunun yemediği yemekler yüzünden dertli. Kaşıkla peşinden koşturanlar, her akşam aynı yemeği pişirenler, televizyon ya da türlü şaklabanlıklarla yemek yedirenler, “Aman yesin de ne yerse yesin diye abur cubura göz yumanlar” bizim kültürümüzde hiç de alışılmadık görüntüler değil. Peki bu tutumumuz ne kadar doğru? İştahsızlık, yemek seçme, masada oturmama gibi muzdarip olduğumuz konuların ne kadarında etki sahibiyiz? Derdimiz sadece günü kurtaracak kadar beslenmesi mi yoksa gıda ile hayat boyu sürecek doğru bir ilişki geliştirmesi mi olmalı?

Elinizde tuttuğunuz kitap bebeklerin katı gıdaya geçişiyle başlayan besinle olan ilişkileri için mükemmel bir rehber. Oğlum bir yaşına gelmeden önce okuma şansı bulduğum bu kitap sayesinde yukarıda bahsettiğim sıkıntıları birebir yaşamadım. Şimdi bazılarınız “Çocukların doğuştan gelen iştahları da var ama, sen şanslıymışsın” diye düşünecekler. Buna katılmıyorum.

Yemekle ilişkimiz bir iştah sorunundan çok bir davranış sorunu. Bu bağlamda bu kitap kontrolü çocuklara devreden, onları “ağzına kaşık sokulan” bir objeden, hayatıyla ilgili kararları vermeye muktedir bir kişiye dönüştüren bir felsefe…

Ezbere düşüncelerin, nesilden nesile aktarılan önyargıların kırıldığı bir nokta bu… İnsanlık için küçük daha sakin anneler, daha mutlu çocuklar için büyük bir adım…Deneyin ve görün.”
O Tabak Bitecek! (mi) ? için çekiliş Random.org üzerinden yapılacak ve burada yorum kısmından duyurulacak. O Tabak Bitecek! (mi)? çekilişine katılmak için son yorum bırakma tarihi 17 Şubat 2014 Pazartesi.

Yazar Hakkında

Dr. Elif Pınar Çakır

Merhaba! Ben Dr. Elif Pınar Çakır. Anne, çocuk doktoru ve eşim. İflah olmaz bir iyimser, ruhu gezgin, kendi gezgin bir maceraperest, mucizelere ve peri masallarına inanmaktan hala vazgeçmeyen biriyim. Güncel Anne'ye hoşgeldiniz!

111 Yorum Var

Yorum Bırak